forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Planetarij

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 14/11/2020 : 09:20:54


ONI SU PLANETARIJ.

Elijah Snow, Jakita Wagner i Bubnjar.

Troje ljudi koji putuju svijetom u potrazi za čudesima i tajnama te pritom otkrivaju stvari koje bi drugi radije da su ostale skrivene. Oni su arheolozi misterija, istraživači tajne povijesti našeg planeta, kartografi nevidljivih granica fantastičnog svijeta.

Popularni scenarist WARREN ELLIS (Transmetropolitan, Astonishing X-Men) i priznati crtač JOHN CASSADAY (Uncanny Avengers, Captain America) donose nam ovu epsku, nevjerojatnu priču o multidimenzionalnim mirovnim snagama čija je zadaća pronaći tragove nadljudskog djelovanja. Ti arheolozi tajni otkrivaju nepoznatu povijest te paranormalne misterije kao što su superračunalo iz Drugog svjetskog rata koje je u stanju otvoriti prolaze u druge univerzume, hongkonški duh osvete, ali i izgubljeni otok pun čudovišta na umoru.

U ove ćete dvije knjige pronaći kompletan serijal, uključujući sve epizode Planetarija, od 1. do 27. broja, te specijalna izdanja – Planetarij/Batman, Planetarij/Liga pravde i Planetarij/Autoritet.

Planetarij 1 • Knjiga prva • 424 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež John Cassaday • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2020. • Cijena 270 Kn

Planetarij 2 • Knjiga druga • 428 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež John Cassaday • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2020. • Cijena 270 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/planetarij-1-knjiga-prva/678/

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/planetarij-2-knjiga-druga/679/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 24/03/2021 : 16:58:49
Ovaj strip nisam čitao u Fibrinom izdanju, već u engleskom omnibusu

Na početku iskreno nisam bio fasciniran. Isprva su stvari labavo povezano i više se čini kao nekoliko nadrealnih avantura ne baš osobitog trojca. No, nakon 4-5 poglavlja zahukta se radnja, otkriju se neke opake tajne i imamo par velikih otkrića i odjednom sve dobiva smisao i u retrospektivi izgleda bolje. Kroz daljnji tok radnje strip raste, ingenioznih ideja ne manjka i stvarno je jedinstveni užitak. Ellisa sam upoznao kroz Transmetropolitan i mogu reći da je Planetarij meni osobno značajno bolji. Vrlo je dobro osmišljen, ne boji se izaći iz gabarita, a opet poštuje žanrovsku tradiciju i crpi sve prednosti stripa kao medija.
Cassaday je ovo odlično nacrtao i vizualno je pravo umijeće ovdje na djelu. Izvrsne naslovnice i sjajno prilagođen stil.
Alan Moore je napisao uvodnik za ovo izdanje i ne mogu reći da me to začuđuje. Strip pun referenci na kulturu bilo stariju bilo noviju, ta neka opaljenost po kojoj je Alan poseban i neizbježne usporedbe s Ligom i Watchmenima. No, nezahvalno je bilo što uspoređivati jer, iako ima dodirnih crta, autentičnost je prilično visoka ovdje i ne bih rekao da je copy cat.
Sve u svemu jako dobar strip, nije remekdjelo, ali iskustvo koje izlazi iz okvira običnog, ne boji se daleko zakoračiti, a opet tako univerzalno dobro i pitko. Malo nedostaje za maksimalnu ocjenu, možda taj sporiji start i mrvicu jača karakterizacija, iako pred kraj stripa manje više sva tri lika dobiju dobar background, samo njihove motivacije nisu uvijek tako jasno razložene.
4.5/5
Kerempir Posted - 25/02/2021 : 17:12:06
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Kerempir

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija



Hm, kao da je to natuknuto u samom imenu tima/stripa



Pa i je samo se nadovežem na raspravu iznad
Paka01 Posted - 25/02/2021 : 14:45:47
quote:
Originally posted by Kerempir

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija



Hm, kao da je to natuknuto u samom imenu tima/stripa
Kerempir Posted - 25/02/2021 : 14:42:44
Pročitao i drugu knjigu. Generalno mi je dojam u drugom čitanju nešto bolji. Služeći se internetom naletio sam na hrpu zgodnih stvari u stripu koje bi mi inače promakle. Iako mi je strip dobar i ostaje u kolekciji, nije mi remek djelo i definitivno ne spada u rang sa naslovima koji su se ovdje spominjali (league.., watchmen i sl.)

Crtež je solidan, ne više od toga, na momente praznjikav (i dalje ne shvaćam zašto se išlo sa velim formatom), a radnja mi je dovoljno zanimljiva ali definitivno ostaje velika mana što nemamo priču o glavnom junaku i kako je planetarij uopće postao toliko moćan sa povećim i praktički neograničenim budžetom.

Također mislim da je pogrešno promatrati planetarij kao jednu američku agenciju.. oni su globalna organizacija a i eto razotkrivali su tajne poput grada nula.

Ona dva stripa na kraju druge knjige su mi sasvim zgodni dodaci, nisu urnebes ali eto, dovoljno su zanimljivi a i imamo sve kompletirano.
Kerempir Posted - 20/02/2021 : 09:49:00
Pa kako rekoh, neki dijelovi mi nisu jasni pa mi radnja zapinje. Čak vjerujem da mi promiču neki detalji i tamo gdje radnja glatko teče ali kako ih nisam svjestan ne marim previše
kasper Posted - 19/02/2021 : 12:55:51
a sta to toliko guglas?
Kerempir Posted - 19/02/2021 : 12:32:01
Ne slažem se. Nemam baš toliko vremena za guglanjem, pa kako mi pašu bilješke u knjigama, može i u stripovima.

Btw, sandman nije bio toliko strašan odnosno zbunjujući, moguće da isto ima dijelova koji su mi promakli, ali i bez toga čitanje je većinom tečno.
kasper Posted - 19/02/2021 : 11:52:22
fala paka!
Paka01 Posted - 19/02/2021 : 11:38:24
quote:
Originally posted by kasper

mada bese ima neki sendmen sa kompletnim objasnjenjem?



https://www.amazon.com/Annotated-Sandman-Vol/dp/1401233325

Inače, meni su te stvari bezveze. Meni je gušt kad nešto ne znam i ne kopčam poveznice na prvu pa moram istraživati i tražiti informacije po internetu Ne mora sve biti jasno na prvu, to stripovima daje određenu draž. Volim se angažirati kako bih nešto saznao, a ne da je uvijek sve servirano.

Meni osobno ovakve stvari skroz ubijaju gušt čitanja.
kasper Posted - 19/02/2021 : 10:03:15
mada bese ima neki sendmen sa kompletnim objasnjenjem?
kasper Posted - 19/02/2021 : 10:01:50
quote:
Originally posted by Kerempir
I opet nekima vjerojatno neće leći takvo, mislim da to zovu intelektualno čitanje(?). Stripsko izdanje naprosto mora ići sa pojašnjenjima.



ne mora da ide sa objasnjenjima, neke misterije nak ostano to sto jesu. a ako nesto bas nije jasno, pa sendmen je tu bio daleko gori pa nista
Kerempir Posted - 19/02/2021 : 09:42:03
Čitam dakle ponovno, trenutno sam na polovici prve knjige i ovaj put imam nešto povoljniji dojam. Naime kod prvog čitanja sam isprva imao pozitivan dojam koji je splasnjavao prema kraju.

Problem sa stripom je sto ima dosta referenci sto samo po sebi ne bi bilo problem ako se može lako citati i bez toga, ali neke epizode su naprosto neshvatljive, primjerice epizoda sa pogrebom jacka cartera. Morao sam pretraziti na internetu da shvatim sto je autor htio reći i zanimljiva su objašnjenja pa sad na drugi način doživljavam tu epizodu. Nesto slično sam nedavno imao sa čitanjem sandmana gdje naprosto nisam shvaćao epizodu dok mi forumasi nisu objasnili homage zaboravljenom liku.

I opet nekima vjerojatno neće leći takvo, mislim da to zovu intelektualno čitanje(?). Stripsko izdanje naprosto mora ići sa pojašnjenjima.

Dojam o crtezu se nije promijenio, ok je, ali na ovako velikom formatu djeluje prazno, bolje bi bilo da je išlo kao i oni mali fibrini amerikanci.
lwood Posted - 19/02/2021 : 08:24:48
quote:
Originally posted by Shaner

Besposlen pop i jariće krsti.

Ma pokušavam uvidjeti važnost tih upisivača, pa mi je zapelo za oko.



Bolje i to nego da j.be dicu.
pcoro Posted - 19/02/2021 : 08:21:06
Vjerovatno je u Americi posebno jak ceh upisivača i onda oni uvjetuju kompanijama da se mora naglasiti njihova uloga.

Ne znam koliko su u današnje doba važni, kad sve više stripova nastaje digitalno i lako je upisati tekst. Jedino ako crtač šalje skroz prazne stranice pa oni onda crtaju oblačke i sve.
Shaner Posted - 18/02/2021 : 22:41:59
Besposlen pop i jariće krsti.

Ma pokušavam uvidjeti važnost tih upisivača, pa mi je zapelo za oko.

Markos Posted - 18/02/2021 : 21:08:42
Čime se ti baviš...:)
Ma u originalu su bili drugi (mislim da je jedan rucno upisao, drugi fontom), a ja sam upisao istim fontom, jer nije bilo smisla mijenjati.
Shaner Posted - 18/02/2021 : 19:21:28
Pitanje za Marka. U one dvije dodatne priče na kraju druge knjige (s Ligom Pravde i Batmanom) su navedeni različiti upisivači teksta a font je isti. To su se oni odlučili za isti font ili postoji neko pravilo ili je u originalu nešto drugačije?

pcoro Posted - 18/02/2021 : 12:59:47
quote:
Originally posted by ridiculus
Ne znam odakle to da Planetarij slavi tradiciju stripa. Ellis se bavi artefaktima pop kulture u najširem smislu. U prvoj epizodi imamo likove ekvivalentne junacima palp književnosti i radio drama iz 1920-ih i 1930-ih; u drugoj japanski kaiju, itd.

Iako je Ellis bio naklonjen mnogim starijim, izgubljenim, ili nepravedno zapostavljenim delima iz istorije stripa, kao i novim horizontima - recimo, čitao je Schodtovu knjigu Dreamland Japan kada se pojavila, što će reći, čak i pre mene - njegova ambicija je na nivou naglašavanja filmske dimenzije stripa. Po njemu, strip može da prikaže isto što i film, s tim da ima neograničeni budžet. Ovo u teoriji zvuči lepo, ali u praksi nalećemo na vrlo ograničene imaginacije ljudi s kojima je sarađivao. Meni je, npr. Bryan Hitch danas nepodnošljiviji za gledanje od velikog broja crtača iz 70-ih i 80-ih. (Mada je u The Authority, stripu koji je izlazio uporedo sa Planetary, još i ponajbolji.)

A Cassaday je definitivno slab sa prikazom akcije. I Ellis je slab sa karakterizacijom - tu si u pravu. Za njega su likovi samo prikazi - ili, još češće, recitatori - ideja. Grand Morrison liga karakterizacije . Ali, ne leži vraže, ti tvrdiš da je ovo superherojski strip, a onda i da nije dobar superherojski strip jer nema akcije? Možda je rešenje u tome da srce ovog stripa - ili mozak, ako neko misli da ovaj nema "toplinu" koju ona prva reč sugeriše - nije u superherojštini?



Ne poznajem dovoljno dobro ostale artefakte pop kulture pa većinu referenci nisam ni pohvatao. Zapravo mi je tek kad sam kasnije listao strip postalo jasnije koji su sve junaci uključeni, a i tad sam vjerovatno pohvatao polovicu toga. Možda bi mi strip bio bolji da prepoznajem sve reference, ali sumnjam. Liga od Moorea mi je jako dobra, a tek tamo većinu referenci ne hvatam.

Mišljenje o stripu mi se popravilo sad kad mi je malo odležao, ali ne previše.. jednostavno ovo nije moja šolja čaja, kao ni npr. Morisonov All Star Superman. Tamo mi je izdanje bilo još boje, mogao sam više cijeniti scenaristov trud kad sam pročitao sve one zabilješke, ali strip kao strip mi nije skroz legao iz točno istih razloga kao i ovaj ovdje.

Kerempir Posted - 17/02/2021 : 20:01:05
Nakon što mi je ostao mlak dojam nakon prvog čitanja obje knjige, krenuo ponovo da vidim jesam li ga prebrzo čitao pa mi nešto promaklo, i tek sad skužio spidera jerusalema u liku, a baš mi je djelovao tako poznat u prvom čitanju
Shaner Posted - 17/02/2021 : 19:39:53
Prva knjiga mi je bila dosadnjikava, a ni druga nije puno popravila dojam. Pojedine pričice su fora, ali mi sve te silne posvete uglavnom djeluju isforsirane. Kao ono: ajmo napraviti strip s posvetama pop kulturi iako baš nemamo neke dobre ideje za iste. Likovi kompletno nezanimljivi, bar oni glavni, a sporedni se ionako premalo pojavljuju. Cassadayev crtež ne pomaže ukupnom dojmu. Ima nekih upečatljivih scena, ali sveukupno mi je štur i bez neke posebnosti, o koloru da ne pričam. I da, ostavio me potpuno emocionalno hladnim. Morat' ću uskoro probati i taj Transmetropolitan s kojim nikako da krenem, pa da vidim šta taj Ellis misli.

ridiculus Posted - 13/02/2021 : 13:35:50
quote:
Originally posted by pcoro

Nije mi se svidilo da u stripu koji treba pokazati svu raskoš stripova 20tog stoljeća nema ni jednog THUD! ili BANG! ili TRAS!



Ne znam odakle to da Planetarij slavi tradiciju stripa. Ellis se bavi artefaktima pop kulture u najširem smislu. U prvoj epizodi imamo likove ekvivalentne junacima palp književnosti i radio drama iz 1920-ih i 1930-ih; u drugoj japanski kaiju, itd.

Iako je Ellis bio naklonjen mnogim starijim, izgubljenim, ili nepravedno zapostavljenim delima iz istorije stripa, kao i novim horizontima - recimo, čitao je Schodtovu knjigu Dreamland Japan kada se pojavila, što će reći, čak i pre mene - njegova ambicija je na nivou naglašavanja filmske dimenzije stripa. Po njemu, strip može da prikaže isto što i film, s tim da ima neograničeni budžet. Ovo u teoriji zvuči lepo, ali u praksi nalećemo na vrlo ograničene imaginacije ljudi s kojima je sarađivao. Meni je, npr. Bryan Hitch danas nepodnošljiviji za gledanje od velikog broja crtača iz 70-ih i 80-ih. (Mada je u The Authority, stripu koji je izlazio uporedo sa Planetary, još i ponajbolji.)

A Cassaday je definitivno slab sa prikazom akcije. I Ellis je slab sa karakterizacijom - tu si u pravu. Za njega su likovi samo prikazi - ili, još češće, recitatori - ideja. Grand Morrison liga karakterizacije . Ali, ne leži vraže, ti tvrdiš da je ovo superherojski strip, a onda i da nije dobar superherojski strip jer nema akcije? Možda je rešenje u tome da srce ovog stripa - ili mozak, ako neko misli da ovaj nema "toplinu" koju ona prva reč sugeriše - nije u superherojštini?
kasper Posted - 10/02/2021 : 10:03:17
quote:
Originally posted by Chui
Pa ta znanost je i dio problema jer se stalno trudi biti pametniji nego što jest ali rješenja radnji koja izabire su često na razini najnaivnijih superjunačkih stripova. S druge strane zna biti i full zamoran sa prodavanjem pameti objašnjavajući tu znanost. Sjećam se Uniwersal war one gdje je Bajram pokušao epsku vonabe Interstellar priču ispričati sa likovima iz Dana nezavisnosti, ali i to je ispalo puno simpatičnije od ovog. evo opet kritiziram hahaha, ma odoh spat



al ovde se uglavnom ne resavaju te sf misterije, ovde se samo prolazi kroz njih. meni je taj deo super jerbo sve ima i neki retro strih sto ti dozivljavas kao naivnost. nije lose to nekad, meni se ovo ovde svidja.
to kad prodaje pamet je uglavnom kad se povezuju stvari u vezi negativne fatasticne cetvorke, al posle dodje neka fina akcija
hm, kad sumiram sada, jeste uwo bolji. ima elis neke probleme sa svojim likovima kao sto si podvukao ranije, tj. problem sa sobom

kasper Posted - 10/02/2021 : 09:57:58
quote:
Originally posted by pcoro

Još jedna sitnica: upalo mi je u oči da su skoro svi superheroji ili ispali negativci ili doživjeli tužnu sudbinu. Pogotovo mala beba Supermen. To je bilo baš tužno. Tko može ubiti bebu? Malu bebu? Ta fantastična četvorka je bila stvarno zla Pa još i Green lantern koji je seciran na živo, pa Wander women, pa je Galaktus mrtav, od Thora ostane samo čekić, onaj neki kapetan Marvel isto bude ubijen, a u stvari je pervertit i retardo..



wow, kakva reklama. ni ja ne bih tako
pcoro Posted - 10/02/2021 : 09:00:40
Još jedna sitnica: upalo mi je u oči da su skoro svi superheroji ili ispali negativci ili doživjeli tužnu sudbinu. Pogotovo mala beba Supermen. To je bilo baš tužno. Tko može ubiti bebu? Malu bebu? Ta fantastična četvorka je bila stvarno zla Pa još i Green lantern koji je seciran na živo, pa Wander women, pa je Galaktus mrtav, od Thora ostane samo čekić, onaj neki kapetan Marvel isto bude ubijen, a u stvari je pervertit i retardo..

Zapravo su samo old skul likovi dobili častan prikaz.
Chui Posted - 10/02/2021 : 00:59:17
quote:
Originally posted by ridiculus

Ellis je čitao New Scientist i uzimao je ideje i koncepte odatle. Možda je kod njega nauka još uvek predstavljena populistički, ali teško da je za šesti osnovne. Ili, ako jeste, to je onda najmoćniji edukativni program koji sam ikad video.

A, što se tiče karakterizacije, fakat je da je to Ellisu slaba strana, a Cassaday nije tip crtača koji može da ga izvadi.


Pa ta znanost je i dio problema jer se stalno trudi biti pametniji nego što jest ali rješenja radnji koja izabire su često na razini najnaivnijih superjunačkih stripova. S druge strane zna biti i full zamoran sa prodavanjem pameti objašnjavajući tu znanost. Sjećam se Uniwersal war one gdje je Bajram pokušao epsku vonabe Interstellar priču ispričati sa likovima iz Dana nezavisnosti, ali i to je ispalo puno simpatičnije od ovog. evo opet kritiziram hahaha, ma odoh spat

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000