forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Hellboy u paklu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 31/10/2020 : 14:19:06


Hellboy Mikea Mignole kulturna je senzacija još otkako se prvi put pojavio 1993. Desetak puta je dobio prestižnu nagradu Eisner, a strip se razgranao u seriju romana, videoigara i igranih filmova.

Fibra vam s veseljem predstavlja stripove kojima je sve to počelo, u prestižnom izdanju velikog formata, dostojnog Mignolina spektakularnog crteža. Svaki naš svezak na tri stotine ili više stranica donosi materijal iz barem dva izvorna broširana sveska, uz brojne dopunske materijale poput dosad neobjavljenih nacrta i skica.

Hellboy se žrtvovao kako bi spasio svijet i preostaje mu još samo da se, u epskoj kulminaciji priče, spusti u pakao. Ondje će se još jednom sukobiti s Praškim vampirom, braniti se od optužbe za ubojstvo i konačno postati što mu je sudbina namijenila, uništitelj Pandemonija.

U ovome luksuznom i opsežnom svesku Fibra donosi deset zaključnih epizoda tridesetogodišnje sage o demonskom nahočetu, kao i opsežan uvid u pripremne skice Mikea Mignole, jednog od najznamenitijih crtača današnjice.

Hellboy 99 • Hellboy u paklu • 352 stranica • Kolor • 230 x 305 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Mike Mignola • Crtež Mike Mignola • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 31.10.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/hellboy-99-hellboy-u-paklu/664/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 11/10/2022 : 23:20:52
Naravno da je po završetku glavnog serijala treablo odmah pročitati i nastavak. Tko je dovršio 6. knjigu zna u kojem trenutku se ovdje otpočinje radnja. Knjiga se vrlo brzo pročita, ali ne ostavlja neki jači dojam.
Prije svega, Mignola je i sam priznao da za ovaj serijal ispočetka nije imao previše ideja, da bi ih kasnije proširio na 20 tradeova pa se vratio na 10. To se primjeti u scenariju koji na mjestima vrluda u razne širine i grananja, a u nekim stvarima nedovoljno objasni situaciju ili zbrza pak krajnje.
Worldbuilding u ovoj knjizi je nekako tanak u odnosu na ono što smo navikli od Mignole. Vrlo pompozno najavljivani pakao u svojoj pojavi djeluje nekako neupečatljivo, nebitno, zaboravno. S obzirom na epski naslov i obećanje ovog mini serijala, dosta reducirano oduševljenje i dojmovi.
Crtež je ponovno Mignolino djelo i to ne treba prestati hvaliti. Samo što labavi worldbuilding se nažalost osjeti i kroz ovo djelo. Sveukupno sam stekao dojam da u rađenju ovog volumea nije bilo žara kao u ranijim epizodama Hellboya.
No, i takav Hellboy nimalo nije loš strip, samo što je u glavnom serijalu postavljena letvica prilično visoko. Ovo je dobro kao epilog 6.knjizi, ali solidno bi funkcionirao i kao one-off u trenutku želje za čitanjem. Premda Mignola ne iskorištava sve mogućnosti ove radnje, ipak na jedan danteovsko-šekspirovski stil je satkao ovo djelo. Neobično mirno i tiho, gotovo pa meditativno. Ne škodi takva promjena, ali nedostajalo je suštine i nekog jačeg scenarističkog "puncha".
3.5/5
naker Posted - 24/05/2022 : 12:53:35
Sad pravac na BPRD
PijaniPatak Posted - 24/05/2022 : 09:23:54

pcoro, svaka ti dala i vazda ti se diz'o
pcoro Posted - 24/05/2022 : 08:11:03
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ostade mi samo mali žal zbog izostavljenog finala sa zveri Ogdru Džahadom. Ostalo na onom jednom zmaju (malom njegovom delu) u Divljoj hajci i to je to.




To će biti u B.P.R.D.
PijaniPatak Posted - 24/05/2022 : 07:20:30
Gotovo, pročitano

Elegični, melanholični spektakl

Sve ono na šta se ceo serijal čekalo se desilo: razje*ava se pakao, kolje đavo, ubijaju sestra, braća i ujak, breca od Lavkraftovskih polipa, šamaraju svakakvi demoni, suočava sa sudom hekata, primaju se ona dugo najavljivana kleta kruna dugi rogovi i svrha desnice propasti... a u svemu tome sitne usputne duše tračare, sveštenici osuđeni na pakao (!!!???), pecaroš duša koji od njih kuje Hellboyevu (ne)suđenu vojsku...sve nekako poetski statično, toliko mirno i filosofski da jedva shvataš kakav se epski spektakl trenutno dešava. Sjajan strip i trip.

Ostade mi samo mali žal zbog izostavljenog finala sa zveri Ogdru Džahadom. Ostalo na onom jednom zmaju (malom njegovom delu) u Divljoj hajci i to je to.

Hellboya definitivno smeštam u dvoranu slavnih sa Murovim Stvorenjem iz Močvare, Gejmanovim Sendmenom i Aronovim Skalpiranima. Stopostotni vizuelni i narativni užitak od prvog do poslednjeg broja.

Nemam fibrino izdanje iako je - video sam ga kod druga - estetski i tehnički predostojno. Ovo sam prosto morao da slistim na engleskom jeziku, natenane u vozu u formi Dark Horse omnibusa. I sad kad sam ih rasturio, ispresavijao i iskrzao, želim da se držim tog prvobitnog jezičkog opredeljenja i latim se Library edicije kao ultimativne kolekcije Hellboya iako mi Fibra izgleda toliko, toliko bolje. Izvini, Marko.
Macon Posted - 03/08/2021 : 13:55:01
Dobro je serijal završio. Mignola nam nije dao nekakve razonode makljaže jer je to sve učinjeno prije, i s tem je serijal dobio na težini i zrijelosti. Cijela knjiga je dosta melanholična i simbolika je razrađena i ozbiljna.

Crtež je vrlo dobar, isto kolor, montaža je fenomenalna i najjača strana Mignole (pored cb kontrasta koji ovdje dosta dobro dođe do izražaja jer su boje "flat" i sa reduciranom skalom). Ali Mignola se razvio i kao pisac, dobro balansira sa nabacanim klišejima. Samo, da više nema nacija, to je bila početna detinjasta faza.

Na kraju brdo skica i crteža koje mnogo kažu o kreativnom procesu. A samo izdanje Fibre je u svemu fantastično.
pcoro Posted - 23/04/2021 : 12:39:49
Prolistao sam i ja jučer strip pa sam vidio da je Hellboyev ćale zarobljen u ledu za kaznu što je Hellboyu dao ruku. To mi je promaklo prvi put. A i ona đavolica, žena od Hellboya priznaje da ne zna što je točan razlog zbog kojeg je natjerala Hellboya da ubije Sotonu. Zaboravio sam te detalje, takve važne stvari su često samo spomenute ili čak neriješene u serijalu.

Pretpostavljam da je Mignola sve to razradio u glavi i njemu je bilo jasno pa nije smatrao da treba naširoko objašnjavati čitatelju.

Jedna od stvari koja ostaje neizrečena je i Hellboyev osjećaj otuđenosti (jer ne pripada ni svijetu ljudi ni svijetu demona) i strah od toga da se ne pretvori u zvijer apokalipse. Mislim da je to glavni razlog zašto cijelu ovu, ali i prošle dvije knjige hoda u sjeni i boji se akcije i tek si na kraju, u ekstatičnom final,u dozvoljava osloboditi svoju moć.

Fora mi je način na koji je to izvedeno, to što nema nekakvih prosipanja osjećaja, nego imamo Hellboya koji se cijelo vrijeme pravi kul, a zapravo je u kurcu. I najbolje se osjeća u sjeni i u društvu raznih sitnih izopćenika, kakvih je puna ova knjiga.
Chui Posted - 22/04/2021 : 19:43:58
quote:
Originally posted by pcoro

Dobro, sad kad smo vratili topic tamo gdje pripada - na vrh, i kad je prošlo dovoljno vremena pa se može i spoilat, imam pitanje tj. nedoumicu.

Naime, jedna od ključnih stvari u ovoj knjizi je to što Hellboy kokne Sotonu. To učini pod utjecajem bivše žene koja ga je nekako začarala. Ali.. zašto? Mislim da to nije dobro objašnjeno - nit Hellboyeva motivacija, nit njegove bivše. Imam neku svoju teoriju ali bi volio čuti i druga mišljenja.

Također, jedna od stvari koje fale je Hellboyev tatom, susret tate i sina. Na početku serijala tata je bio važan lik, česo je paradirao na svom demonskom konju punom kuka, a sad, kad je Hellboy kod njega doma, u paklu - nema ga nigdi. Kako to? Kako to?



Mignola je tamo objasnio da je planirao puno dužeg Hellboya u paklu, mislim da je pričao o 20 epizoda al onda je kao skužio da je bolje da završi kako je završio nego da ide u široko. Jest očekivao sam i ja da će se desiti taj suret da će osloboditi svog oca i cijelo vrijeme se najavljivala ta neka velika bitka, al Hellboy cijelo vrijeme biježi od svega toga i niš ga to ne zanima odnosno ne želi biti dio toga, tako da mi je ovakav kraj sa Sotonom čak i drag. U biti ova potlačena nižerangirana ekipa iz pakla je iskoristila dolazak Hellboya za prevrat u paklu i on je nakraju samo stavio točku na i kad je već sve bilo praktički obavljeno.
kasper Posted - 21/04/2021 : 08:30:05
verovatno je mignolu kopkalo da se vrati na serijal sto je i logicno. nema tu energiju sa pocetka, al dobro, to i nisam ocekivao. da sam sa duzim razmakom u odnosu na predhodnike citao ovaj strip verovatno bi mi legao bolje, ovako posle niza dobrih stripova koje sam citao zadnjih godina, ovde je rezultat polovican.
pcoro Posted - 21/04/2021 : 08:08:53
Dobro, sad kad smo vratili topic tamo gdje pripada - na vrh, i kad je prošlo dovoljno vremena pa se može i spoilat, imam pitanje tj. nedoumicu.

Naime, jedna od ključnih stvari u ovoj knjizi je to što Hellboy kokne Sotonu. To učini pod utjecajem bivše žene koja ga je nekako začarala. Ali.. zašto? Mislim da to nije dobro objašnjeno - nit Hellboyeva motivacija, nit njegove bivše. Imam neku svoju teoriju ali bi volio čuti i druga mišljenja.

Također, jedna od stvari koje fale je Hellboyev tatom, susret tate i sina. Na početku serijala tata je bio važan lik, česo je paradirao na svom demonskom konju punom kuka, a sad, kad je Hellboy kod njega doma, u paklu - nema ga nigdi. Kako to? Kako to?
Dr. Zistis Posted - 20/04/2021 : 21:27:57
Nema mjesta preskakanju kod Hellboya
Chui Posted - 20/04/2021 : 16:07:11
quote:
Originally posted by Tonto

Zbog fibre ce se uz topic "police za stripove" trebati otvorit i topic "stanovi za stripove".


hahahaha istina
Tonto Posted - 20/04/2021 : 16:00:48
Zbog fibre ce se uz topic "police za stripove" trebati otvorit i topic "stanovi za stripove".
Chui Posted - 20/04/2021 : 15:40:45
quote:
Originally posted by pcoro

Ma neee.. Dozvolit polici da bira stripove? Imat sve brojeve osim jednog jer polica tako kaže? Krivo! Ispravno bi bilo nabavit taj broj i držat ga makar u smočnici ili ispod kreveta.

Makar, ta četvorka stvarno je najslabija knjiga , iako ima Crooked mana koji je jedna od boljih priča



hahaha ah eh stan od 42 kvadrata ima svoja ograničenja, spavaća soba je već kracata klavijaturama od kojih živim, a dnevna&kuhinja je nakrcana stripovima, pločama, cdima, imam sreće da imam divnu suprugu pa je svoj knjižni kutak poprilično stisnula da mi sve stane. Sad imam situaciju da sam kupio od Hellboya 1, 2, 3 i 7. knjigu, i imam na polici još 3 knjige glazbenih nota, koje ako sakrijem negdje duboko u policu iza stripova taman mi stane još 5 i 6 knjiga a opake su najave od Fibre i za svibanj i tu nešto kemijam ove kolorke i orke nisu toliko visoke pa se negdje da još koja zgurati.

Chui Posted - 20/04/2021 : 15:30:38
quote:
Originally posted by Deers

Šteta je preskočiti, makar zbog Corbena. I i naslovna priča je dobra.


Sve sam pročitao al nemam doma gdje stavit sve
pcoro Posted - 20/04/2021 : 11:47:09
A možda je bolje preskočit i onda uzet omnibuse sa kratkim pričama koji su manji i imaju neke neobjavljene priče. Ja recimo ne mogu prežalit što nemam Midnight circus i House of living dead
Deers Posted - 20/04/2021 : 10:59:49
Šteta je preskočiti, makar zbog Corbena. I i naslovna priča je dobra.
pcoro Posted - 20/04/2021 : 10:58:10
Ma neee.. Dozvolit polici da bira stripove? Imat sve brojeve osim jednog jer polica tako kaže? Krivo! Ispravno bi bilo nabavit taj broj i držat ga makar u smočnici ili ispod kreveta.

Makar, ta četvorka stvarno je najslabija knjiga , iako ima Crooked mana koji je jedna od boljih priča
Chui Posted - 20/04/2021 : 08:44:35
I tako sam došao do kraja Hellboya, zbilja predivno putovanje. Zadnja knjiga prekrasno izgleda, užitak za oči, toliko slika bi poželio staviti na zid kao poster. Priča je isto divna, žao mi je što nema još koja epizoda između zadnje i predznanje. S obzirom na ograničene kapacitete polica doma mislim da ću 4. knjigu morati preskočiti jer nije esencijalna za priču, ali sve ostale su must have.
Poli Posted - 24/11/2020 : 22:36:42

E, to se trazilo. Thanx! Nista, Ognjen ide na cekanje pa ce se citati nesto drugo (nema da nema).

pcoro Posted - 24/11/2020 : 22:19:16
Ja ne bi.. radnja nije povezana ali se nadovezuje na kraj šeste knjige. Pogotovo nemoj čitati šestu jer su ona i peta jedna priča. TJ peta i pola šeste su jedna priča + u šestoj ima nepovezanih kratkih priča koje možeš čitat kako bilo.
Poli Posted - 24/11/2020 : 22:09:17

Da ne citam spoilere sada, samo kratko pitanje - "moze" li se ovo citati bez 5. i 6. knjige prije toga? Mislim, da li je to smisleno?

Sesticu imam, ali me petica jos ceka da ju preuzmem, pa zato pitam... da li da procitam samo sestu ili i ovu.


pcoro Posted - 24/11/2020 : 17:36:31
A da se vratim temi: iako Hellboy vecinom stripa seta, na kraju ipak donosi važnu promjenu - u pakao se vraća nada. Tako da ovaj trejd ipak ima značaj u pogledu Hellboyeva svijeta. Definitivno smo ostali zakinuti za glavni tijek priče gdje je dosta toga ostalo neprikazano, ali realno bi to sve bile nekakve zamorne borbe, nešto puno puta viđeno pa o ne gubimo puno sto se to nije detaljnije razrađivalo. Umjesto toga, u prvi plan su gurnute minijature koje su ionaku uvijek bile srž Hellboya.

Recimo, ona priča o Praškom vampiru - ona je na prvi pogled najblesavija. Ali, ona zadnja scena - kad svećenik, dušebrižnik prokletima, zazvoni zvonom i otjera vampira koji se pretvori u šišmiša.. i kad kaže:
Slava Bogu što čak i ovdje, ovakav kakav sam, mogu nadvladati takvu neman. Želio bih samo da mi je sila tolika da mu pomognem shvatiti njegove zablude." a na idućoj sličici, šišmiš u bijegu na to posprdno kaže: HA!
znači, ta scena je baš ono najjače od Hellboya. Tu se vidi humor i ljubav koju Mignola ima za oba lika. A cijela ta epizoda ima hrpu takvih kul sitnica - onaj Hellboyev razgovor s duhovima u krčmi, pa pojava vampira, pa scene u Pragu, pa ta zvonjava i svita prokletog svećenika: sve je to najviša razina :-)

A opet, ima tu i golemih, spektakularnih scena, gdje se nije štedilo ni na vizualijama ni na osjećajima. Recimo, onaj kraj, sa Hellboyevom nevjestom, ma nije li to skoro na tragu Casablanke? :-)
I one fantastične završne scene, sa snijegom u paklu (!!!), zvonjavom zvona i golemim, jednookim, rogatim Hellboyem u plamenu..!

Pa scena kad onaj doktor brani Hellboya pred suđenicama. Pa onaj div što kuje Hellbojevu vojsku u uvodu.. ma milijon stvari. Realno, u ovih 250 stranica ima toliko atrakcija da se na kraju teško i sjetim o čem se zapavo tu radi

pcoro Posted - 24/11/2020 : 17:15:52
Misliš serijal ili kraj? Kraj BPRD je izvrstan, ali ne kao strip nego bas kao kraj. Jer strip je pomalo zbrzan, glavni scenarist je bio dao otkaz pa su BPRD u tri trejda završili Scott Allie i Mignola. Strip je dobar za čitat, ali meni je jos bolje sto je sve razriješeno i to na zadovoljavajuci način. Recimo, ja i ti bi se mogli nac u birtiji i ti bis mogao pitat - cek, jel dosao kraj svijeta? Jel ga izazvao Hellboy? Jel bila Hekata? a sta je bilo sa Abe Sapienom? A Raspucinom? Jel Roger imao ulogu? A sa Ogru Jahadom, onim heliopatskim bratstvom, sa Liz Sherman i ja bi ti mogao ispričat sve i oduševili bi se time i nazdravljali. Jer je sve zadovoljavajuce riješeno :-D

A ako nisi uopce citao BPRD, to je dug i dobar serijal. Pocme malo kilavo. Prvi trejd je vazan ali nije nesto, onda od treceg trejda - Plague of frogs počme glavna, a ajmo rec od šestog pa nadalje je meni vrhunski, uz neke padove. S tim da je ovo u biti glavni serijal Mignolaversea. U njemu se odbija glavna bitka u kojoj odjel BPRD pokusava sprijeciti kraj svijeta ali uz sav njihov trud, nakon svake njihove pobjede stvari postaju sve gore i gore..

izivko Posted - 23/11/2020 : 23:31:36
Ovaj je originalan.
Moram pročitati ovaj B.R.P.D. Kažeš da je izvrstan.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000