forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Serijal Nathan Never i REALNE DISTOPIJE

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
dylan_dog12 Posted - 22/11/2020 : 22:30:53
Pozdrav.

Nemam običaj pisati na ovome forumu, no ovih dana sam se sjetio serijala koji sam volio čitati dok nisam došao do ključne priče Nathana Nevera zbog koje sam i prestao sa serijalom, riječ je dvodjelnoj priči U ponoru sjećanja i Jedanaesta zapovijed. Također, primjetio sam kako je to više manje svima omiljena priča koja oblikuje Nathana u lika kakvog znamo kroz cijeli serijal.

Mislim kako tu leži cijeli jedan problem neosvještavanja što zapravo čitamo kada čitamo ili gledamo neko djelo, film ili kazališni komad, bilo koje umjetničko djelo. Smatram kako se osvještavanje bilo čega u životu događa što se više približimo intrinzičnoj, odnosno istinskoj vrijednosti onoga što je pred nama. Naravno, svako ima određeni set predispozcija u vlastitome aparatu kojime može osvijestiti svijet do neke granice.
Scenaristi Nathana daju dubinu liku prikazujući ga u prošlosti kao šljam koji ne mari previše za obitelj, za prijatelje, kao tupavu ravnocrtnu žilavu osobu koja pronalazi sebi slična, a to je Sara Mcbain. On plača za to veliku cijenu, možemo reći kako ga život kažnjava smrću žene i gubitkom djeteta. I da nije stalo na ovome, serijalu su nepovratno narušeni temelji. No, autori serijala, odnosno Medda točnije, vračajući Saru stalno inzistira na neuvjerljivoj preobrazbi likova Nathana i Sare iz okorjelih oportunističkih ljigavaca u dobre i nove osobe kakve su danas. Osobe koje su shvatile i osvijestile grijehe. Time konstantno relativizira događaje iz prošlosti, gdje su najveće i jedine žrtve ne pokvareni nathan ili sara, već Laura koja je imala tu nesreću naići na takvu osobu kao što je Nathan, i posljedično njegova kćer koja je rođena kako bi živjela život kakav nikad ne bi odabrala da je mogla. Kako to onda svi vide kao nešto što obogaćuje Nathana kao lika ?

Očito sva umjetnička djela imaju tendenciju djelovati na ljude obmanjujuće, tako da postoji razlika između onoga romantiziranoga pogleda koji nam nudi umjetnik određene osviještenosti, materije koja mnogo puta u realnosti gotovo uopće nema smisla i kao takva je neuvjerljiva. Koliko čitatelja bi htjelo imati prijatelja koji je prevarantska ljiga u životu? Pretpostavljam nitko. Koliko ljudi se realno u životu promijene i krenu ka objektivnome dobru, počnu osvještavati i sebe i život. Gotovo nitko, jer da je sitacija suprotna ne bismo konstantno imai svijet na rubu kaosa. Jer Svijet je ogledalo ljudi. Maliciozni ljudi će uvijek pokušati ostvariti loše planove, no uspijevju zbog letargične većine koju određuje STRAH, KOMFORMIZAM ILI NEOSVJEŠTENOST.

Tvorci Nathana Nevera su nažalost radi svoje razine neosvještenosti namijenili ljudsku ništavnost i osobine koje proizlaze iz toga, za građenje karaktera i dubine glavnoga lika. A čitatelji to slave kao promućurnost i dirljivu melankoličnu kompleksnost serijala, koji između ostaloga, radi toga zaslužuje divljenje. Jaz između onoga što je napisano i prikazano i te iste stvari ili fenomena stavljenog u kontekst realnosti i intrinzičnih vrijednosti koje zbilja proizlaze iz onoga što je u djelu prikazano, je nažalost ogroman.
U serijalu Nathan Never zapravo imamo dva lika Nathana koji scenaristi ali čitatelji guraju u koš iste persone. Naime, smeće iz prošlosti i novi čovjek sadašnjosti, što je ne samo neuvjereljivo nego smo konstantno podjećani na to epizodama sa Nathanovom pravom srodnom dušom, sarom. Iako su po pitanju stvaranja antiheroja autori neuvjerljivi, ipak se samo od sebe nenamjerno nameće poruka kako slični više manje završavaju zajedno, kao u životu kada radi pomanjkanja intuicije u pronalasku srodnih duša ljudske sudbine idu nizbrdo jer završe u vezama bilo ljubavnim ili prijateljskim koje su destruktivne, čak i fatalno. Mnogi pisci nisu svjesni kako je granica postojanja antiheroja ona koja nije previše udaljena od objektivnoga dobra, da kada postavimo toga antiheroja u realni svijet blizak nama, on treba biti uvjerljiv, treba biti osoba koja će unatoč manama koje nisu fatalne i grijesima koji nisu terminalno neoprostivi, moći učiniti pravu stvar na kraju dana. Treba imati na umu kako su velike psihološke deus ex transformacije u realnosti gotovo nemoguće, promjene se naziru u nijansama i mnogo puta su samo trenutne.

Uvijek dolazimo do dvije stvari koje određuju neko djelo, a to je TEMELJ odnosno intrinzična vrijednost i uvjerljivost naspram realnoga svijeta i ukupnoga odmaka od objektivnoga dobra i KONSTRUKCIJA odnosno ritam, ton i tehnikalije u izvedbi scenarija i vođenja priče kojima se autor služi. Želim reći kako bi čitanje trebalo biti zato jer je smisleno, a ne zato jer nas konstrukt zabavlja. Konstrukcija je uvijek u službi temelja, a ne obrnuto.

To me sad podsjetilo na epizodu Zagora, Smrtonosti cvijet zbog koje sam ga nedavno prestao čitati. Podsjetio sam se nakon mnogo godina na tu epizodu i osvijestio nešto preko čega ne mogu prijeći. To je idiotska odluka nollite da Zagoru stavi breme ubojstva cijeloga sela, žene i djece na pleća. Iako to Zagor ne radi namjerno, krivnja nikad neće biti skinuta. Zamislite da imate poznanika ili prijatelja koji je skrivio, iako nenamjerno smrt cijeloga naselja ljudi, biste li ga mogli gledati isto kao do trenutka saznanja? Biste li mogli šaliti se i družiti se sa tom osobom isto kao do tada? Pretpostavljam ne. Nollita kao i scenaristi nathana nevera radi grešku i praktički uništava svoju kreaciju, koja zbog te odluke gubi intrinzičnu vrijednost u realnosti a time i uvjerljivost.
Dekontrukcija i osvještavanje ovoga svijeta neminovno donose razočaranja i trenutnu tugu ali na kraju sreću jer možemo spoznati ono što je bilo trulo i ono što je kvalitetno. Dolazimo do spoznaja i idemo naprijed. Priča o dekonstrukciji Dylana Doga je također vrijedna eseja jer je jaz između intrinzično besmislenih temelja koje nudi Sclavi ali i ostali autori koji se ugledaju na njega i ponekad briljantnih konstrukcija poražavajuće velika. Ali o tome neki drugi puta.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Dalen Posted - 21/02/2021 : 12:39:55
Usporediti Mike Oldfieldov album Tubular Bells (ako uopće je i čuo za poznatog glazbenika), sa zavijenim šipkama je van svake pameti i mislim da je tu jedino pametno da se ovaj topic zaključa, a i zbilja ne znam zašto trpite njegova vrijeđanja nastala nedostatkom pametnih argumenata.
mmihoci Posted - 21/02/2021 : 12:38:58
quote:
Originally posted by Kerempir

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by dylan_dog12

quote:

quote:

quote:

Ajmo malo obratiti pažnju na tebe mlađo - pojmovi koji te određuju ovako na brzinu :

- ATEIST
- PROTIVNIK TEORIJA ZAVJERE
- ZA CIJEPLJENJE kao nešto što se valjda ne propituje jer je farmaceutska industrija i općenito industrija nešto uzvišeno neshvatljivo
- moderator s avatarom zavijene šipke s kojom se očito poistovjećuje, u životu naginje prema fizikaliji i materijalnosti, a ne duhovnosti, što označava svojevrsnu smrt prije smrti

zato ja ne želim niti mislim da ima smisla raspravljati s tobom jer tebi je svijet takav kakav jest, po osvještenosti nismo bliski, ja se samo nadam da ćeš naposljetku završiti na dobrome putu kao osoba s takvim setom predispozicija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tubular_Bells
https://www.youtube.com/watch?v=bv_4sZCLlr0

Iako mi je autor topica na ignoreu, fascinira me njegovo napredovanje gdje se sudjelovanje u raspravi o stripu namijenjenom za zabavu širokih masa određuje primjerice vjerskim svjetonazorom Dobro da ne traži krštenice na uvid

Nedavno je napravljena recenzija jedne epizode Nathana Nevera stare desetak godina gdje se isto govori o pandemiji neke vrste virusa što li će reći da Nathan Never širi subliminalne poruke za programiranje svojih čitatelja u službi NWO.

Baš si blesavac blesavi krumpiroglavi ali kad se već javljaš komentirati ću.

kad netko sebe deklarira kao ateista to u životu gotovo uvijek ne znači samo da ta osoba nije religiozna, odnosno da nije vjernik, već da joj u kognitivnom sistemu percepcije svijeta opasno nedostaje intuicije i osvještenosti da bi uvidjela stvari slojevito. To je činjenica.
također je činjenica da su takozvani ateisti jednako ekstremni kao i ljudi koji se u ime religije, odnosno mnogo puta tvtke koja se poziva na vjerovanje u više biće, odlučuju na tiraniju nad ostalima.

Dobro, daj, ono...

Nisam dosad komentirao moderaturu i zapravo ne bih ni primjetio ovo da nisi citirao tekst, ali što se na ovaj čisti ad hominem i vrijeđanje dobije samo "no-no, nemoj tako"? Stvarno? Čisto da znam što mi je dopušteno. Znači ovom keru ( kada se već poigravamo sa nickovima) mogu reći da je frustriran Nathanom jer ga je prevarila bivša pa svoje frustracije liječi ovdje?

Plus, da li njegovi postovi uopće imaju ikakve veze sa Nathanom? Ako da, isprike ili je samo iskoristio ime jednog strip junaka a mogao je očito i bilo kojeg drugog (Zagor/Mali rendzer.. ) za naslov kako bi poturao svoju političku agendu? Nemam ništa protiv da se stripovi dovedu u kontekst sa sadašnjim vremenom ili vremenom u kojem su nastojali, i okej preći ću preko uvreda na svoj račun, ne diraju me nečija povrijeđena ega, ali imam samo jednu molbu, ako je netko frustriran Plenkovićem, ne dopustite mu da uvaljuje u isto blato i Nathana.

Mislim da je najbolje teme i ljude koji vrijeđaju (ponekad opravdanjem da je to satira ili "dobra" šala) treba jednostavno ignorirati.
I ostaviti temu da u njoj piše što želi pa će manje "zagađivati" ostale teme.
Bezo obzira što se "zakačio" za strip junaka koji ti/mi je prirastao srcu.
Teško je s takvim ljudima raspravljati i dokazivati nešto (a možda nema ni smisla).
Kerempir Posted - 21/02/2021 : 12:05:41
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ajmo malo obratiti pažnju na tebe mlađo - pojmovi koji te određuju ovako na brzinu :

- ATEIST
- ZA CIJEPLJENJE kao nešto što se valjda ne propituje jer je farmaceutska industrija i općenito industrija nešto uzvišeno neshvatljivo
- moderator s avatarom zavijene šipke s kojom se očito poistovjećuje, u životu naginje prema fizikaliji i materijalnosti, a ne duhovnosti, što označava svojevrsnu smrt prije smrti

zato ja ne želim niti mislim da ima smisla raspravljati s tobom jer tebi je svijet takav kakav jest, po osvještenosti nismo bliski, ja se samo nadam da ćeš naposljetku završiti na dobrome putu kao osoba s takvim setom predispozicija.

Iako mi je autor topica na ignoreu, fascinira me njegovo napredovanje gdje se sudjelovanje u raspravi o stripu namijenjenom za zabavu širokih masa određuje primjerice vjerskim svjetonazorom Dobro da ne traži krštenice na uvid

Nedavno je napravljena recenzija jedne epizode Nathana Nevera stare desetak godina gdje se isto govori o pandemiji neke vrste virusa što li će reći da Nathan Never širi subliminalne poruke za programiranje svojih čitatelja u službi NWO.

kad netko sebe deklarira kao ateista to u životu gotovo uvijek ne znači samo da ta osoba nije religiozna, odnosno da nije vjernik, već da joj u kognitivnom sistemu percepcije svijeta opasno nedostaje intuicije i osvještenosti da bi uvidjela stvari slojevito. To je činjenica.
također je činjenica da su takozvani ateisti jednako ekstremni kao i ljudi koji se u ime religije, odnosno mnogo puta tvtke koja se poziva na vjerovanje u više biće, odlučuju na tiraniju nad ostalima.

Dobro, daj, ono...

Nisam dosad komentirao moderaturu i zapravo ne bih ni primjetio ovo da nisi citirao tekst, ali što se na ovaj čisti ad hominem i vrijeđanje dobije samo "no-no, nemoj tako"? Stvarno? Čisto da znam što mi je dopušteno. Znači ovom keru ( kada se već poigravamo sa nickovima) mogu reći da je frustriran Nathanom jer ga je prevarila bivša pa svoje frustracije liječi ovdje?

Plus, da li njegovi postovi uopće imaju ikakve veze sa Nathanom? Ako da, isprike ili je samo iskoristio ime jednog strip junaka a mogao je očito i bilo kojeg drugog (Zagor/Mali rendzer.. ) za naslov kako bi poturao svoju političku agendu? Nemam ništa protiv da se stripovi dovedu u kontekst sa sadašnjim vremenom ili vremenom u kojem su nastojali, i okej preći ću preko uvreda na svoj račun, ne diraju me nečija povrijeđena ega, ali imam samo jednu molbu, ako je netko frustriran Plenkovićem, ne dopustite mu da uvaljuje u isto blato i Nathana.
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 21:52:43
Što George Orwell kaže o svijetu koji će nastati ako to dopustimo? Iako je prema određenim izvorima Orwell itekako bio dio interesnih skupina koje rovare protiv mase

mladjo Posted - 20/02/2021 : 21:37:08
quote:

quote:

quote:

quote:

- ATEIST

Dobro, daj, ono...
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 21:20:12
quote:
Originally posted by VALTER

Trebaš otvoriti YouTube kanal, da upozoriš ljude na opasnost.

Ne znam jesi li ozbiljan ili ne ali razmišljao sam o tome i još ponekim platformama. Stvar je u tome da je youtube kao i još neki ostali vrlo tiranski jasan u posljednjih godinu dana, što je očekivano jer kad tad ekipa otrije svoje karte pravo lice i tako dalje, kao i ljudi u svojim privatnim odnosima.

Znači sve što youtube smatra radikalnim, a to je primjerice negiranje odluke i vijesti kriminalne organizacije kao što je primjerice WHO odnosno svjetska zdravstvena organizacija, briše postove i kanale. Zasad upozoravam ljude na starinski način usmeno, malo preko facea, ovako na forumu. Neke kanale brišu a neke ostavljaju pa nisam siguran treba li utrošiti vrijeme na to.
VALTER Posted - 20/02/2021 : 21:09:11
Trebaš otvoriti YouTube kanal, da upozoriš ljude na opasnost.
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 20:29:13
quote:

Svi događaji kojima svjedočimo posljednjih godinu dana počevši sa zatvaranjem cijele zemlje sinkronizirano sa kako znamo većim dijelom svijeta, pokazuju koliko su ljudi istinski slobodni, promišljajući, osvješteni.

naravno od 2. svjetskog rata masa je obrazovanija, ide prema takozvanoj budućnosti, nametnutoj budućnosti futurizma ditalnog fašizma ili bolje reći tiranije, jer iskreno pomalo već osjećam smiješno i zamorno tiraniju zvati fašizmom, kada imamo još i nacizam , komunizam i tako dalje. Uvijek je to ponavljajuća povijest brutalne tiranije raznih imena, a zakašnjela točka pucanja mase, upravo dovodi do masovnih stradavanja. Zlo će postojati zauvijek, kao i neosvještenost i opći idiotizam na koji upravo zlo uvijek računa u provedbi svojih ciljeva, od male privatne do najviše razine.

Stiže vijest kako Izrael počinje sa kampanjom bedževa,

Vlada je najavila sustav bedževa, ljubičaste za one koji nisu cijepljeni, ili su primili samo jednu dozu i zelene za one koji su primili i drugo cjepivo ili su preboljeli covid.

Trgovački centri, knjižnice, muzeji, kafići i neka mjesta za vjerske službe bit će otvoreni za "ljubičaste", dakle za sve.

Teretane, sportske i kulturne priredbe i restorani bit će otvoreni za one sa zelenim bedžem, tj. one s potvrdom da su primili dvije doze cjepiva ili da su
preboljeli covid.

Zašto Izrael? Pa u duhu medijsko sinkroniziranog uobličavanja STATISTIČKI NEOSNOVANE ZNAČI NEPOSTOJEĆE EPIDEMIJE Izrael se zbilja pametno stavlja kao svojevrsni primjer slijedeće točke ponašanja u epidemiji jer tko će smoći hrabrosti u svijetu uplašenih štakora da prigovori širenje fašizma odnosno tiranije zemlji koja održava opravdano sjećanje na holokaust i značajke toga doba kao što je prišivena žuta zvijezda, pandan današnjim usranim bedževima koje su u ranoj fazi usvojili i bestidnici sa Hrvatske televizije.

Simulacije inverzije laži

Zato stavljam ovaj odličan intervju, uvijek kažem kako se čovjek ne treba naravno složiti sa svim iznesenim stavovima, ali u kaljuži tiranije čiji plan netremice ide svakim danom sve brže potrebno je osvještavati ljude na razinu barem bazičnog životnog preispitivanja. Promišljatelj a ne sljedbenik. Što više moguće za svakoga od nas.

Pošto je post zaspaman besmislenim upadicama osvježavam ga kako bi skrenuo pažnju na stvari koje postaju sve opasnije
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 20:22:24
quote:

quote:

quote:

- ATEIST

također je činjenica da su takozvani ateisti jednako ekstremni kao i ljudi koji se u ime religije, odnosno mnogo puta tvrtke koja se poziva na vjerovanje u više biće, odlučuju na tiraniju nad ostalima.
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 20:11:24
quote:

quote:

- ATEIST

Nema smisla raspravljati s nekim tko fukcionira na recimo jednostavnijim razinama kao što je slučaj s tobom. Što se tiče zvona ona predstavljena na ovaj način simboliziraju određenu svijesnu ili podsvijesnu simboliku u čovjeku, nekakva osnova čitanja ljudi naspram simbola koje odabiru i njihova aluzija na bazičnoj razini. Da zaključim, nemam što raspravljati s tobom, duhovno si mrtav
Kerempir Posted - 20/02/2021 : 10:06:14
quote:

quote:

- ATEIST

mladjo Posted - 20/02/2021 : 03:19:37
quote:

- ATEIST

dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 03:01:32

- ATEIST

dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 02:48:47
Naziv topica jest Nathan never i REALNE DISTOPIJE, što znači svaka situacija tiranije provedene kroz simulaciju društvene dobrobiti posebice danas.
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 02:46:25
quote:

Gle, ne želim svađu.
Samo nemoj sad da ova rasprava o Nathanu ode u neke teorije zavjere koji su daleko izvan Nathanovog svijeta, a i našeg.

Teorija zavjere? Jel tebi netko plača da pišeš ovakve stvari, da upotrebljavaš pojam rezerviran za ljude većinom neosvještene i pune toksina i smeća iz hrane i zaluđene istinom iz kutije televizije. Nemoj mi spamat objave kojima nastojim pomoći ljudima i pokrenuti ih.
mladjo Posted - 20/02/2021 : 02:42:14
Gle, ne želim svađu.
Samo nemoj sad da ova rasprava o Nathanu ode u neke teorije zavjere koji su daleko izvan Nathanovog svijeta, a i našeg.
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 01:55:23
quote:

Dobro, dobro, ajmo bez politike...

O čemu ti pričaš, kakva politika, pišem o raspadu svijeta kakvog poznajemo, svatko imalo racionalan zna da je ovo što se događa slojevito. ako ne razumiješ što se događa, sutra po cjepivo i bedž. Ne mislim s tobom voditi ikakvu raspravu.
mladjo Posted - 20/02/2021 : 01:47:17
Dobro, dobro, ajmo bez politike...
dylan_dog12 Posted - 20/02/2021 : 01:20:14
Svi događaji kojima svjedočimo posljednjih godinu dana počevši sa zatvaranjem cijele zemlje sinkronizirano sa kako znamo većim dijelom svijeta, pokazuju koliko su ljudi istinski slobodni, promišljajući, osvješteni.

naravno od 2. svjetskog rata masa je obrazovanija, ide prema takozvanoj budućnosti, nametnutoj budućnosti futurizma ditalnog fašizma ili bolje reći tiranije, jer iskreno pomalo već osjećam smiješno i zamorno tiraniju zvati fašizmom, kada imamo još i nacizam , komunizam i tako dalje. Uvijek je to ponavljajuća povijest brutalne tiranije raznih imena, a zakašnjela točka pucanja mase, upravo dovodi do masovnih stradavanja. Zlo će postojati zauvijek, kao i neosvještenost i opći idiotizam na koji upravo zlo uvijek računa u provedbi svojih ciljeva, od male privatne do najviše razine.

Stiže vijest kako Izrael počinje sa kampanjom bedževa,

Vlada je najavila sustav bedževa, ljubičaste za one koji nisu cijepljeni, ili su primili samo jednu dozu i zelene za one koji su primili i drugo cjepivo ili su preboljeli covid.

Trgovački centri, knjižnice, muzeji, kafići i neka mjesta za vjerske službe bit će otvoreni za "ljubičaste", dakle za sve.

Teretane, sportske i kulturne priredbe i restorani bit će otvoreni za one sa zelenim bedžem, tj. one s potvrdom da su primili dvije doze cjepiva ili da su
preboljeli covid.

Zašto Izrael? Pa u duhu medijsko sinkroniziranog uobličavanja STATISTIČKI NEOSNOVANE ZNAČI NEPOSTOJEĆE EPIDEMIJE Izrael se zbilja pametno stavlja kao svojevrsni primjer slijedeće točke ponašanja u epidemiji jer tko će smoći hrabrosti u svijetu uplašenih štakora da prigovori širenje fašizma odnosno tiranije zemlji koja održava opravdano sjećanje na holokaust i značajke toga doba kao što je prišivena žuta zvijezda, pandan današnjim usranim bedževima koje su u ranoj fazi usvojili i bestidnici sa Hrvatske televizije.

Simulacije inverzije laži

Zato stavljam ovaj odličan intervju, uvijek kažem kako se čovjek ne treba naravno složiti sa svim iznesenim stavovima, ali u kaljuži tiranije čiji plan netremice ide svakim danom sve brže potrebno je osvještavati ljude na razinu barem bazičnog životnog preispitivanja. Promišljatelj a ne sljedbenik. Što više moguće za svakoga od nas.

solar Posted - 05/01/2021 : 21:16:52
Vidim lijepo su te odgojili.
dylan_dog12 Posted - 05/01/2021 : 21:09:49
solare ti si bezlični smrad, vrlo jednostavno. Niti jedan tvoj takozvani post nije nikad zagolicao moju pažnju.
solar Posted - 05/01/2021 : 20:25:43
Drž se teme koji si sam postavio i sve će biti lijepo i krasno.

edit:
Postovi su premješteni u odgovarajući topic.
dylan_dog12 Posted - 05/01/2021 : 20:20:15
Pošto želim izbjeći ili upozoriti na stvari koje mogu dovesti do distopije kakva je prikazana budućnost u kojoj živi Nathan pisat ću u ovome topicu SVE što može poslužiti dekonstrukciji stvarnosti u kojoj živimo. Također ću pisati i o nekim drugim stripovima možda. Ne želim razvodnjavanje, ovako mi je lakše. a topic o koroni kako kažeš varira od dobrih misli do sprdačine. Nije sve tako bezlično i suhoparno solare
solar Posted - 05/01/2021 : 07:28:15
Ako nećete govoriti o Nathanu onda se premjestite u topic o Koroni.
stinky Posted - 02/12/2020 : 10:28:52
quote:
Posljedice egzistencijalnih situacija na osobu u realnosti mogu biti predviđene po prepoznatoj prirodnoj biološkoj mehanici te osobe.

Ne može se to predvidjeti.
Čovjeka se ne može utvrditi ni na koji način: ni psihološki ni biološki ni ekonomski ni socijalno ni matematički itd. To su sve parcijalni uvidi, iz kojih mi, doduše, zaključujemo na nešto, ali nikako do "prepoznate biološke mehanike te osobe".

Tu se mi razilazimo potpuno, jer tvoju determinističku koncepciju čovjeka ja odbacujem. Za mene je definicija čovjeka, prije svega, sloboda. Čovjek je slobodan od svega, on može transcendirati sve, pa i shvaćanja svoje okoline, te društvene uvjetovanosti koji su još masivnije od bioloških.
Naravno, to sa slobodom je složeno, nije tako jednostavno kako mnogi opet idu u drugu krajnost, pa postavljaju neku praznu slobodu - nije ni tako. Čovjek je u procjepu slobode i nužnosti. Ali za mene je odlučujući faktor, znači, preteže strana slobode. To je moj pogled na čovjeka.

E sad, tebe muči ova "sloboda" koju vidiš kao "stalne promjene u raznim situacijama". Prava sloboda nije to, nije takvo lutanje od A do B, pa do C i D itd. Temelj postoji, ali on nije biološki determiniran ni mehanički, već se zove - Bog. To je centar prema kojemu se krećeš i odmjeravaš. Unutar ove glavne sheme, postoji opet ovo što si ti prepoznao kao "konstantu", odnosno: tvoj neuvjetovani izvor. Vidiš, to što ti zoveš konstanta, Schelling zove inteligibilni karakter. Ovo je vrlo spekulativno mišljenje, te se prema njemu, čovjek određuje (to je sloboda, dakle) izvan vremena i prostora, u inteligibilnom svijetu, odnosno svijetu ideja. Na običnom jeziku bi se to moglo jednostavno reći da se ti sam određuješ, postavljaš samoga sebe u svojoj srži - i to je ta tvoja konstanta, koju si ti uočio kao opiranje bezglavim promjenama u raznim situacijama. Samo ta srž nije biološki ni mehanički ni odredljiva ni prepoznatljiva: ona se može samo spoznavati tijekom života, odnosno nalog je gnothi seauton. Ovo se pak ostvaruje tako da se odvažuješ na pustolovine duha, tj. moraš se upustiti u saznanje puno toga (orijentacija u svijetu i tu ulaze tvoja određenja, psihološka, biološka, filozofska...), ali to je samo jedna strana, još važniju ulogu imaju egzistencijelne situacije (o ovome pak treba čitati Jaspersa). Sve su ovo jako opširne stvari da bi se mogle ovako u jednom postu objasniti.

Obično rečeno, čovjek teško poznaje i samoga sebe, kamoli da bi druge mogao prepoznati, tj. ovo ti ne važi baš: "Kad procjenjujemo realnu osobu možemo više ili manje uspješno procijeniti što će ona učiniti, procjenjujući što više točaka naših individualnih mehanika, naših bića."

Po ovome što pišeš, kažem, ti još nisi ušao u spekulativne stvari i razrješenja svih ovih problema na najvišoj razini mišljenja (barem za mene - najvišoj; tko hoće biološke i mehaničke simplifikacije, s takvim ja nemam zajednički jezik). Dobro polazište je za te probleme slobode, nužnosti, zla Schellingov spis Filozofijska istraživanja o bitstvu čovječje slobode i predmetima koji su s time u vezi. A onda tu ima još, bezbroj, i mora se zaista mnogo toga vidjeti da se koliko-toliko razumije to sa ljudskom slobodom i "konstantom".

Znači, kad ti kažeš da možeš uspješno procijeniti što će osoba učiniti, to je eventualno koliko-toliko moguće u jednoj PARCIJALNOJ situaciji, odnosno KONSTRUKTU. Možeš samo konstruirati, simulirati situaciju u realnosti i onda na taj ZADANI KONSTRUKT predviđati neke reakcije. Ali to je daleko od prave realnosti, jer čovjekova zbilja je nepregledna, složena i nijansirana ispod praga svake mehanike. Kako će netko reagirati u nekoj situaciji za koju se ovoga trena ne zna (ali je moguća), to ne može izračunati nitko (ni Hellingen). Vjerojatno si čuo priče o ljudima koji su iznenadili svoje drugove u ratu i slično. Znači, te su situacije neproračunljive i u tome je ljepota. Ne moraju ni biti drastične. Kakvu ćeš ti vezu ostvariti sa ženom, kakvu sa prijateljem, hoćeš li doći do očitovanja egzistencije u Jaspersovom smislu, to se ne zna niti može biti predmet mehaničke spoznaje.
Kažem, baš o ovim fundamentalnim stvarima i problemima, po meni, ti moraš još to sagledati.

A o NN ne mogu pričati detaljno, to sam ti već rekao. Ali uopćeno, ovo ti ne drži vodu: "Kad govorimo o nathanu govorimo o prošlosti i budućnosti, govorimo što je bio i što je sada, a ne ono što on jest, konstanta. Iz epizoda Na rubu ponora, jedanaesta zapovijed i posljednji val iščitavamo osobine Nathana – sebičnost, nepouzdanost, preljubnik, emocionalan tupost".

Ti bi morao pokazati da si došao do same srži Nathana kao osobe, što je, kako gore rekoh, nemoguće dokazati, a također teško samo pokazati. Pokazati znači: učiniti drugima uvjerljivim, vjerodostojnim tvoje svjedočenje. Jer, budući je nemoguće dokazati bilo što što se odnosi na egzistenciju, mora se barem moći svjedočiti. Ali svjedočiti tako da i drugima "gore srca", odnosno, da drugi budu uvedeni u svijet, ugođaj, vrijednosti koje želiš prenijeti. Na topicu to nisi uspio, štoviše, ušao si, ispočetka, u konflikt koji je bio mnogima nerazumljiv. Sada je to već bolja komunikacija, no, nisi zapravo pokazao to što govoriš. Ti to samo kažeš, a da nije jasno zašto bi samo ove epizode bile ono što Nathan jest, njegova "konstanta": Na rubu ponora, Jedanaesta zapovijed, Posljednji val. Nije jasno zašto druge epizode ne pokazuju "konstantu"; zašto ono gdje se on bori protiv nepravde, zla itd. ne bi također upućivalo na konstantu?
Po ovome što ti govoriš, postojale bi samo tri temeljne epizode i nemam pojma koliko, 200 ili 300 irelevantnih. Taj nesrazmjer, i to tako groteskno napravljen, gdje se samo štancaju bezveze priče, a sve je rečeno u tri temeljne, to čini svako čitanje NN suvišnim i promašenim. To je potpuno gubljenje vremena, i kao produkcija i kao čitanje.

A sve ovo, ovakvo tvoje shvaćanje, proizlazi iz one početne premise da postoji jedna konstanta, koja se mehanički može utvrditi i da egzistencija nije moguća. Jer egzistencija zapravo znači = autentična egzistencija, odnosno sloboda, odnosno, čovjek se spašava kroz činove, kroz djelovanje duha koji mora sazreti i postati duša (kako kaže Schelling). Kažem, ovo je sve vrlo složena koncepcija, a dodatno se još usložnjava, jer prema kršćanskom shvaćanju tu pridolazi i milost (odnosno, iracionalni moment da tako kažemo, nesaglediv).
Ti imaš ovu pogrešnu početnu pretpostavku: spoznao sam Nathana u dušu, on je to i to. Znam njegovu konstantu, sve ostalo je laž i loša konstrukcija.
Ali greška je što ne shvaćaš konstitutivni moment upravo ovog sukoba "konstante" (=nužnosti) i slobode, tj. Nathan čini i druge stvari i ujedno nosi ovaj sukob u sebi te osvješćuje. Druge epizode pričaju druge strane, a to sve ulazi u sagledavanje cjeline Nathanove osobe, što znači da također otkrivaju, osvjetljavaju "konstantu".

Što netko jest, to se ne da spoznati ni iz ekstremne situacije ni iz svakodnevnog, nego tek kroz cjelinu svega i to ne apsolutno, već samo približavanje. A ovo približavanje bolje radi onaj tko opet bolje poznaje samoga sebe, tj. više je toga spoznao; a više je spoznao onaj koji je već takorekuć iznad mehaničkog znanja i nalazi se u onome što je Hegel odredio kao apsolutno znanje: religija, umjetnost, filozofija. I tako dalje.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000