forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 francuski novi talas

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
anto Posted - 25/10/2020 : 20:49:11
da se odmah ogradim,kako ovaj tekst pišem više kao površni poznavalac teme,i znam da na forumu ima relevantnijih osoba koje bi dali daleko bolji prikaz te činjenično stanje o francuskom novom talasu u stripu,ali daću sebi slobodu,da kao veliki ljubitelj istog,dam jedan laički osvrt,te možda pokrenem rasprave kojim ćemo dobiti nove poklonike ovog franko-belgijanskog pravca!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 08/04/2021 : 09:52:42
quote:
Originally posted by Shaner

Baš sam ga nedavno čitao. I meni se svidio. Postoje i nekakvi nastavci, jesi ih slučajno čitao?




Postoji o Alanovom djetinjstvu:

https://www.lassociation.fr/catalogue/l-enfance-d-alan/

Nisu dobre ocjene, mnogi pišu da je dosadna i monotona knjiga:

https://www.planetebd.com/bd/l-association/l-enfance-d-alan/d-apres-les-souvenirs-d-alan-ingram-cope/17293.html

Nisam čitao.
Shaner Posted - 08/04/2021 : 09:30:12
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by corto33

Sutra u 20h Izar Lunaček razgovara sa Emmanuelom Guibertom:
https://www.bedetheque.com/auteur-1685-BD-Guibert-Emmanuel.html

FB event:
https://www.facebook.com/events/229760168856513






Svidio mi se njegov

La guerre d'Alan/Alan's War.

Preporuka za čitanje i objavljivanje.


Baš sam ga nedavno čitao. I meni se svidio. Postoje i nekakvi nastavci, jesi ih slučajno čitao?

Peyo Posted - 07/04/2021 : 22:08:24
quote:
Originally posted by corto33

Sutra u 20h Izar Lunaček razgovara sa Emmanuelom Guibertom:
https://www.bedetheque.com/auteur-1685-BD-Guibert-Emmanuel.html

FB event:
https://www.facebook.com/events/229760168856513






Svidio mi se njegov

La guerre d'Alan/Alan's War.

Preporuka za čitanje i objavljivanje.
corto33 Posted - 07/04/2021 : 21:06:25
Sutra u 20h Izar Lunaček razgovara sa Emmanuelom Guibertom:
https://www.bedetheque.com/auteur-1685-BD-Guibert-Emmanuel.html

FB event:
https://www.facebook.com/events/229760168856513


anto Posted - 07/04/2021 : 20:19:30
dobro je
verab Posted - 07/04/2021 : 19:45:20
Dobro je. Sfar nam se oporavlja.

nonchalant Posted - 10/12/2020 : 20:57:25
A lepo je imati svaki strip u tvrdom povezu (ili je ovo stereotip¿), a Astronauti budućnosti su možda baš taj strip koji i zaslužuje da se ima u što boljoj verziji...
anto Posted - 10/12/2020 : 20:48:21
što bi bilo pogrešno?
nonchalant Posted - 10/12/2020 : 19:20:19
Pošto "Povratak zemlji 1" (DW) i integrala Fibre nema ni na mapi, uzeo bih DW izdanje Astronauta budućnosti kao moj prvi Trondheim/Larcenet strip.

Pitanje je: koliko je pogrešno uzeti sc verziju stripa? Ne bih baš da dajem 3x950din za slepo uzimanje...
Poli Posted - 02/12/2020 : 14:17:29

A bila je ona video konferenca s njim na zadnjem bazaru ili nije? Ja sam tada vec izasao jer je dosao kolega. Ako je bila, mogao mu je netko nabaciti. :D



corto33 Posted - 02/12/2020 : 14:07:47
quote:
Originally posted by Poli


Vidi ga, ko Gargamel!




Vidi, stvarno! Šteta što ga nije bilo ove godine u Ljubljani, mogli smo to da mu kažemo.
Poli Posted - 02/12/2020 : 13:09:11

Vidi ga, ko Gargamel!


anto Posted - 01/12/2020 : 21:26:32
kad li ćemo videti Un per d'amour sa fibrinim logoom?
izivko Posted - 01/12/2020 : 20:19:25
Za one koji znaju francuski L'Association na Twitteru.
Uvijek se nađe nešto zanimljivo.

https://twitter.com/lassociation

anto Posted - 29/11/2020 : 14:18:23
nisi ovo mogao lepše napisati

Bokoja Posted - 29/11/2020 : 13:48:54
Pozdrav ljudi, Anto, prvo da ti se zahvalim na dobrodošlici sa drugog topica.

Po svemu napisanom na prethodnih par strana uočljivo je da je teško sa sigurnošću reći koji autori pripadaju novovalnom BD a koji ne, a razlog je prilično jednostavan. Mainstream se u tom trenutku osvežio crpeći ideje iz te alternative. Ako uzmemo da je izvorni novi val bio okupljen oko L'Asso, većina tih autora pa čak i osnivača je ubrzo prešla u velike i komercijalne izdavačke kuće.

Danas u mainstreamu imamo teme koje su alternativnije i veći taboo od većine ove pobrojane alteranative, recimo Zidrouvi albumi o ženskom genitalnom sakaćenju (Afrička trilogija) ili o majci koja neguje odraslog sina sa mentalnom retardacijom (Michel na engleskom, ili poduže Pendant que le roi de Prusse faisait la guerre, qui donc lui reprisait ses chaussettes? u originalu), itd..
Sa skoro istih polaznih stajališta se upućuje i kritika društva, sad da li će na jednoj strani biti štrajk u brodogradilištu a na drugoj priča o turistima ili bagerima, manje je bitno. Granica između tema kojima se obe strane bave je toliko zamagljena da komotno mogu da zamislim da se David B. bavi temom Lijepog putovanja, ili Lepagea kako piše o Pyongyangu, a Delislea o Černobilju.
Ernie Pike Posted - 27/11/2020 : 20:47:19
Maggy, Zekan, Tvrđa
Astronauti, Texas Cowboys

Antovim ocjenama, od dijamantne do betonske desetke.
anto Posted - 27/11/2020 : 20:04:25
quote:
Originally posted by Paka01

Anto i ostali, top 5 Trondheimovih stripova?


to će ti najbolje odgovoriti KK (a i odgovorio ti je),jer je pročitao najviše Trondijevih stripova.

Moja top lista je:
1/2. Zekan/Tvrđe

3-5.Kosmonauti/Megi/Kauboji

a svi do jednoga su sjajni stripovi

6.Otok Burbon 1730

7.Venecija

i ovo su jako dobri naslovi

Muvu nisam skapirao i bezveze mi je;MAmutov krabar nisam pročitao ceo,ali to je neki rang Zekana,a Paniku na Atlantiku nisam još overio.

a svi do jednoga su sjajni stripovi
KuntaKinte Posted - 27/11/2020 : 12:12:33
Neam pojma, bilo šta što je objavila Fibra, recimo Zekan ili Tvrđa.
Zavisi kakvi te stripovi zanimaju.
Imaš gore moj spisak svih njegovih stvari koje sam ja pročitao, po nekim, aj da kažemo kategorijama.
nonchalant Posted - 27/11/2020 : 12:05:09
Uh, hvala ti na objašnjenju. Da budem iskren nisam još uvek čitao ništa od Trondheima, tako da se premišljam odakle krenuti. Koji naslov je, po tebi, dobar za početak?
KuntaKinte Posted - 27/11/2020 : 11:55:47
quote:
Originally posted by nonchalant

Koja je fora sa numeracijom Tvrđa, vidim sa ide 1-6 pa 98-102? Šta se tu čita prvo i čemu ovolika razlika u numeraciji?


Mnogo je prosto ...
Imaš (trenutno) 6 podserijala, od toga tri čine glani tok a to su:
- Early Years (Potron-Minet), numeracija od -99
- Zénith, numeracija od 1
- Twilight (Crépuscule), numeracija od 101.
Tu radnja ide redom kako idu redni brojevi. Naime Rane godine opisuju kako je nastala tvrđa, Zenit opisuje najglavniji tok, a Sumrak opisuje kako se ceo svet u kome tvrđa postoji raspao i šta se desilo na kraju.

Druga tri serijala su:
- Monsters (svaka priča je pojedačna i priča priču o nekom od, aj da kažemo, sporednih likova), numeracija je nekad negde između nekih epizoda, nekad neki broj. Epizode pisane bez ikakvog reda, kako je Trondu i Sfaru došlo.
- Parade je nešto što je Macan opisao kao Tvrđin zabavnik, pet kraćih epizoda, uglavnom humorstičkih, sve epizode imaju numeraciju 1.5
- Antipodes, najnoviji podserijal iz 2020. godine, za sada jedan album, nisam čitao, a nisam ni hteo da guglam o čemu se radi dok ne pročitam. Broj epizode je -10000.

Zaključak: moja preporuka je da ili čitaš serijal po serijal ili, JOŠ BOLJE, ako imaš volje da zaista pohvataš sve povezanosti koje povećavaju užitak, čitaš po tim rednim brojevima epizoda kako su ih autori numerisali (najbolje ti je da nađeš spisak na francuskom).
Imam ja to u jednom excel fajlu, mogu da ti pošaljem ako baš hoćeš.
nonchalant Posted - 27/11/2020 : 11:14:28
Koja je fora sa numeracijom Tvrđa, vidim sa ide 1-6 pa 98-102? Šta se tu čita prvo i čemu ovolika razlika u numeraciji?
Peyo Posted - 26/11/2020 : 22:13:49
Nije top 5, ali za preporuku od mene na temelju pročitanog:
Zekan
Tvrđa
Maggy Garrisson
Kaput &Zosky
Muha
Little Nothings
Li’l Santa serijal (vrlo simpatično za sve od 7 do 127)
Venezia
Ralph Azham
Tiny Tyrant - zaboravih, a predobar mi je (isto all ages).
KuntaKinte Posted - 26/11/2020 : 21:06:48
quote:
Originally posted by Paka01

Anto i ostali, top 5 Trondheimovih stripova?


Teško pitanje....
Redosled je moj redosled preporuka.

Stari Trond, skoro obavezno štivo:
A.L.I.E.E.E.N
Mister O, Mister I
The Fabulous
Muva

Autobiografski:
Litltle Nothings
Approximate Continuum Comics

Komercijala, ali odlična:
Li’l Santa serijal
Infinity 8
Tiny Tyrant
Ralph Azhem
Venezia
Monsters serijal

Zajebancije:
Kaput &Zosky
Bludzee
Mickey's Craziest Adventures
Omni-Visibles


+ bilo šta sve što je Fibra objavila
Zekan
Tvrđa
Maggy Garrisson
Texas Cowboys
Astronauti budućnosti

Čekamo da Markos objavi Stay.
Paka01 Posted - 26/11/2020 : 21:01:29
Evo baš sam pobrojao stvari od koje sam čitao od autora spomenutih na ovoj temi, pa evo bez nekog posebnog redoslijeda:

David B.
- Lažna Lica: Po mom mišljenju poprilično loša realizacija zanimljive ideje, kako scenaristički, tako i crtački

Manu Larcenet
- Brodeckov Izvještaj: Vrlo dobar, na momente odličan. Crtež mi je ostavio puno jači dojam nego scenarij, odnosno priča
- Povratak Zemlji: Pročitao sam samo prvi Darkwoodov album i bilo mi je zabavno i simpatično, sad čekam da negdi uvatim Fibrin integral
- Svagdanja Borba: Odličan strip koji me se dojmio kako na prvo, tako i na svako sljedeće čitanje

Jason: Nisam baš ljubitelj Jasona jer mi svi njegovi stripovi stvaraju nekakvu ružnu nelagodu dok ih čitam. Ima nešto u njima što me stalno privlači da provjeravam njegove naslove, ali ne mogu reći da mi baš leže kako treba.
- Hey, Wait
- I Killed Adolph Hitler
- Why Are You Doing This?

Fabien Vehlmann
- Saturday and Sunday: Rock Heaven: Simpatično, opuštajuće, veselo i zabavno

Matthieu Bonhomme
- Čovjek Koji Je Ubio Lucky Lukea: Odlična posveta Lucky Lukeu i stvarno lijepo odrađen remake

Alfred
- Zašto Sam Ubio Pierrea: Teška priča, ali zato stvarno dobro napisana. Također, vrlo dobar crtež, a i ubacivanje fotografija mi se svidjelo.

Rabate
- Potočići: A ono, okej je, al za jedno čitanje i to je to.

Dupuy
- Gospodin Jean: Jedan od prvih Fibrinih stripova koje sam pročitao i uvijek će mi biti žao što je prodaja toliko loša. Vrlo lijep strip s odličnim humorom.

Brüno
- Tyler Cross - To je to, Tyler je točno ono što volim kod ovog žanra stripa. Hladno, brutalno i direktno.

Guy Delisle
- Pyongyang: Putovanje Sjevernom Korejom: Suhoparno i nezanimljivo, a očekivao sam puno više.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000