forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Koji strip kupiti devojci kao poklon?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Jocko Posted - 21/12/2020 : 04:39:34
Pozdrav dragoj braći forumašima, dugo nisam otvarao teme ali evo jedne prigodne prilike za to.

Za nekoliko dana devojka slavi rođendan, i odlučio sam da joj poklonim pored jednog poklona i knjige, takođe i jedan strip, pa bi mi dobro došla vaša preporuka.

Moja devojka je, bez lažne skromnosti, vrlo inteligentna i pronicljiva, voli likovnu umetnost i književnost, ali je JAKO IZBIRLJIVA. Recimo ja obožavam Saramagov stil pisanja ali ona ga ne podnosi. Dakle ume da bude jako kritična. Do sada je slabo čitala stripove (3 Dilana Doga i ''Tamo gde pogled ne dopire'' koji joj se crtački a delimično i pričom svideo)

Potreban mi je sledeći strip za nju:

1. Da bude U BOJI, tj. da NIJE crno-beli (kao i mnogi 'laici' u svetu stripa, ona misli da crno-beli stripovi, naročito na malom bonelli formatu, umaraju oči, što je donekle i tačno). Naravno zavisi od crtača. Ja obožavam crno bele stripove koliko i one u boji, ali ovoga puta mi za nju treba neki u boji.
I na vecem formatu.

2. Da ne bude suviše apstraktan crtež, ali ni karikaturalan, niti suviše mračan i krut. Dakle nešto između, živih i toplijih boja. OBAVEZNO crtač koji dobro dočarava emocije i izraze lica.

3. Da priča NE SADRŽI: mračne i tmurne teme, preterano nasilje, psovke, NIKAKO mizoginiju i mačo stav (tipa Torpedo). Dakle ništa što objektivizuje žene (i meni dragi Dilan Dog je prepun toga).

4. Da ne bude ni suviše ljubavni, preterano patetičan i ženskast. Ona nije ljubitelj Seksa i Grada, ako me razumete.

5. Da nema klišea, fantastike, nekakvih preambicioznih obrta, naglih mešanja žanrova i slično.

6. Može biti smešten u određeni istorijski kontekst, ali i sadašnjost. Može imati lowkey fantastiku - tipa vremenske crvotočine i to, ali da ne bude baš fantazi sa zmajevima i čudovištima.

7. Dakle neki topao i blaaago veseo strip (ali ne karikaturalan), koji može i treba da se dotiče ozbiljnih tema ali generalno da bude pozitivan i ostavi čitaoca pod utiskom katarze.
Strip posle koga će reći: JEBOTE PA OVO JE ART!


Dakle, neki strip koji je prilično dragog vizuelnog izraza, koji se dotiče više ozbiljnih tema, ali da je utisak kad sklopiš korice - pozitivan.

I molim vas da poenta price nije u raskidima, razvodima, prevarama i slično
dakle 5000 km u sekundi otpada.

Može recimo slice of life, ali da obuhvati više životnih tema - tipa da ne bude fokusiran SAMO na jednu temu.

Najbolje da govori o velikoj ljubavi, moze i na nadrealni nacin. Nesto kao film Amelija Pulen.

Moj kandidat je strip koji već imam: Izletnik (Daytripper): Zadovoljava sve uslove: topao i prijemčiv crtež, ozbiljne teme, tužni momenti, ali uprkos svemu pozitivan i pre svega ŽIVOTNI strip bez proseravanja.
Mana je što nekome može imati previše tužnih momenata, i što su poglavlja pretumbana hronološki pa se početnik u svetu stripa može malo pogubiti.

Da li imate boljeg kandidata od Izletnika?

Fibrine "Mrtve prirode" ili "Ardalen"? "Odgoda?" crtacki odgovaraju ali pricom ne znam jer nisam citao...



PS. Ovo je i vaša prilika da se zapitate šta bi vaše lepše polovine volele da pročitaju.
Verujem da svako ko iole naginje umetnosti ima ''gateway drug'' strip, koji ako pročita postaje navučen na stripove do kraja života.










25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Unngenant Posted - 23/12/2020 : 14:42:14
quote:


Ovo je samo zato što je rođendan i posebna prilika, pa baš cepidlačim da bude sasvim po ukusu. Inače bi izbor bio širi. No neke stvari nikako ne dolaze u obzir: mačizam, mizoginija, previše klišea, glup ili napadan humor...
Mi muškarci često uživamo u takvoj fikciji punoj nasilja, fantastike, ekstrema (eskapizam, šta li?), ali primetio sam da ženske manje.






A pa nisam baš siguran...eto ovde (da li si ti) je pominjano da su bolje prolazili kod ženske publike "bad boys koji puše cigare"...
Da nije baš tako...koji Boneli junak ima najveći procenat publike? Dylan...OK, da on se zaljubljuje u svaku i tako to...ali opet...

Mislim da muška publika i ženska voli ovaj tip (bez preterano uvredljivog mačizma odn. mizagonije)... iz različitog razloga...

Ako nekoga uvodiš u strip...a nema još neke amfinitete, van gore ekstremnih...pa valjda je baš poenta da daš da čita ono što tebi predstavlja recimo vrhunac te umetnosti....Ne znam možda tako ja rezonujem...

Istina prvi sam šutnuo ribu svojevremeno koja je slušala turbo folk sranja...i to bez žaljenja, dobro ima jedno žaljenje ...ali bih je i onda šutnuo...
vronski 3 Posted - 23/12/2020 : 11:03:12
Veliki zli lisac od Komika!
Zula Posted - 23/12/2020 : 10:01:20
Pravi izbor stripa + vrlo lijepa osobna posveta. Sve si napravio kako treba. Uživajte!
lwood Posted - 23/12/2020 : 09:36:00
quote:
Originally posted by Jocko

Odlučeno, ''Mrtve prirode''. Pa kud puklo. Uz concert ukulele i knjigu (zbirka istraživačkih radova istorijske tematike).

A na poslednjoj, beloj strani, na žutom papiru zalepljena pesmica koju sam napisao ovim povodom:

Znam, nekad smo
kiseli, žuti,
oblaci nam nakrivo stoje;
misli se, te dosadne muve
na čelo zamišljenih duša
u grozdovima roje.
Al' namah se setimo usana koje
po telu mapu kroje,
i pogleda što na Egej puca,
tirkizno plave boje.
I bude nam lepše,
bude nam bolje.
Bude sećanja koja u nama
dekadu i nešto
rastu... i postoje.
A karijatide, i dalje su tamo,
manje no na slikama -
udžbenik greši,
ali dok si očarana posmatrala
kolonade moćna Partenona
okom uhvatih momenat
kada ti se jedna od njih
nasmeši :)

Nije nešto wow, ali je lično i pogađa gde treba. Ima vremena da još nešto prepravim. To mi najmanje loše ide od svih umetničkih formi. Možete misliti kakav sam u drugim disciplinama



hm,dobro nisan baš lud za pjesmama ali možda da ipak ideš na sigurno i izabereš nešto od npr Octavia Paza.
Peyo Posted - 23/12/2020 : 09:30:05
Nakon ovakve lirike bit će nebitno sviđaju li joj se ili ne Mrtve prirode .

Uživajte jedno u drugom.
Jocko Posted - 23/12/2020 : 09:12:42
Odlučeno, ''Mrtve prirode''.
koze123 Posted - 21/12/2020 : 21:26:17
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Originally posted by going going

Dani sto nestaju je odlican strip, ali jako tuzan i tragican i potresan. Ne znam da li je to dobar rodjendanski poklon.


@Jocko sto joj nisi dao da procita i Dilanov Dugacki pozdrav? To bi joj se sigurno svidelo. I uopste zenskoj populaciji mislim da bi taj strip lepo legao. Posto joj se nije svidelo kako Dilan smuva 18godisnjakinju, ovde ce da vidi duboko emotivno potresenog Dilana.



Dugacki pozdrav mi je jednom i Koze preporucio za devojku, rece da se njegovoj svidelo
kud se ne setih


Ti reče nešto bi u boji, rekoh da ne potežem to opet.

Dugački pozdrav je sjajan poklon .
Anto_123 Posted - 21/12/2020 : 20:53:37
Kolorka 66: Bilo jednom u Rimu (Fibra) Ne znam dali je već netko spomenuo ali ovo bi joj se moglo dopasti barem mojoj je. Ima malo prevare ali i dočarava svu ljepotu prve ljubavi koja je vjerujem i mnogim forumašima utisnuta negdje u podsvjesti
Zula Posted - 21/12/2020 : 18:28:47
quote:
Originally posted by xilrion

pokloni joj strip tease.


Onda može i strip era
xilrion Posted - 21/12/2020 : 18:20:28
pokloni joj strip tease.
Peyo Posted - 21/12/2020 : 18:19:58
Slažem se sa Zulom da su Mrtve prirode dobar izbor.
Peyo Posted - 21/12/2020 : 18:18:56
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by dessa


Happy Sex - ozbiljan sam, iako ne ispunjava kriterijume. Više puta sam ga poklanjao i reakcije su uvek bile fantastične.


Jocko, poslušaj dessu, ovo ti je daleko najbolji prijedlog! Strip je jako poučan za cure.



Ha, ha. Pa i za dečke!

Šteta ako ga Darkwood ne nastavi.
Zula Posted - 21/12/2020 : 18:08:51
Mrtve prirode je meni najbolji Zidrouov strip.
Ima povezanost sa likovnom umjetnošću jer se Oriol trudio nacrtati strip kao što je crtao slikar Vidal Belaguer i Carbonell koji je i glavni junak stripa. Istiniti povijesni predložak o mističnom nestanku slikara glavnog junaka je vjerojatno Zidrou bio zanimljiv predložak za malo drame i mistike.
I to je dobar izbor za poklon!
izivko Posted - 21/12/2020 : 17:55:22
quote:
Originally posted by dessa


Happy Sex - ozbiljan sam, iako ne ispunjava kriterijume. Više puta sam ga poklanjao i reakcije su uvek bile fantastične.


Jocko, poslušaj dessu, ovo ti je daleko najbolji prijedlog! Strip je jako poučan za cure.
Vlaadisha Posted - 21/12/2020 : 17:40:20
klik od manare
dessa Posted - 21/12/2020 : 17:39:05

Armadilovo proročanstvo
Dani što nestaju
Svagdanja borba
Ove što je Komiko predložio + Ledeno doba možda
Happy Sex - ozbiljan sam, iako ne ispunjava kriterijume. Više puta sam ga poklanjao i reakcije su uvek bile fantastične.

Po ovim kriterijumima najviše odgovaraju verovatno Dani i Strpljenje (mada on nije velikog formata).
going going Posted - 21/12/2020 : 17:38:09
I mojoj se bas svideo Dugacki pozdrav. A i Uzas Beskonacnosti. https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-va-1-uzas-beskonacnosti/44/
Peyo Posted - 21/12/2020 : 17:37:31
Jocko, ako joj pokloniš strip mislit će da si ga uzeo za sebe. Nije djevojkama do stripova kupi joj nešto drugo.

Ovako kako si je opisao (ako je to stvarna osoba i ne zafrkavaš se s nama) mislim da će joj zasmetati i raspored zareza u rečenici pa makar bio ispravan.
Jocko Posted - 21/12/2020 : 17:37:13
quote:
Originally posted by going going

Dani sto nestaju je odlican strip, ali jako tuzan i tragican i potresan. Ne znam da li je to dobar rodjendanski poklon.


@Jocko sto joj nisi dao da procita i Dilanov Dugacki pozdrav? To bi joj se sigurno svidelo. I uopste zenskoj populaciji mislim da bi taj strip lepo legao. Posto joj se nije svidelo kako Dilan smuva 18godisnjakinju, ovde ce da vidi duboko emotivno potresenog Dilana.



Dugacki pozdrav mi je jednom i Koze preporucio za devojku, rece da se njegovoj svidelo
kud se ne setih
going going Posted - 21/12/2020 : 17:33:30
Dani sto nestaju je odlican strip, ali jako tuzan i tragican i potresan. Ne znam da li je to dobar rodjendanski poklon.


@Jocko sto joj nisi dao da procita i Dilanov Dugacki pozdrav? To bi joj se sigurno svidelo. I uopste zenskoj populaciji mislim da bi taj strip lepo legao. Posto joj se nije svidelo kako Dilan smuva 18godisnjakinju, ovde ce da vidi duboko emotivno potresenog Dilana.
dicmanjac Posted - 21/12/2020 : 17:18:09
Fibra - Kolorka 127 - Dani što nestaju
Jocko Posted - 21/12/2020 : 17:17:36
Hvala svima što ste odvojili vreme za preporuke, značiće svakako još nekim forumašima u budućnosti sigurno. Nastavite sa diskusijom i preporukama, nisam još prelomio sasvim.

U pravu su neki koji kažu da je previše kriterijuma, no ne mora nužno svaki da bude ispoštovan.

Bio sam u Delfiju da uzmem neku knjigu kao poklon, i začudo vidim da im je asortiman stripova skoro kao u striparnicama, ostao sam prijatno iznenađen.
Prelistao sam Mrtve prirode od Fibre i odlučio da ga kupim, no to još ne znači da ću ga i pokloniti.
Deluje mi baš po njenom ukusu, naslikano u toplim, snenim bojama. Ispostavilo se da se i jedna junakinja koliko sam video zove kao moja devojka. Čak sam i prelistao kraj, spojlujući sam sebi, da vidim da nema nekih smrti ili tragedije, što inače nikada ne radim.
I tematika deluje po njenom ukusu: Barselona, 1899, slikari, umetnost, neki nadrealni momenti... Reče mi jednom da voli onaj film Vudija Alena kad u Parizu umetnici u ponoć ožive, a ovo mi deluje na sličan fazon samo još bolje.
Svakako sam taj strip hteo da pročitam, pa eto prilike.


Izletnik me je oduševio još pre u skenu, pa sam ga nabavio u Darkvudovom izdanju čim je izašao... možda i nije tako dobra ideja kao rođendanski poklon, kontempliranje o različitim smrtima, prolaznosti, životnim nedaćama... Dotiče se i veselih tema, ali nije lagan strip. Tako da NAKER možda ima istine u tome da ne voli da misle o smrti.

Pade mi na pamet i Svagdanja koja je na neki način slična.
Okean ljubavi je isto dobar predlog.
Zainteresovali ste me za Dane što nestaju.
Komikovi stripovi, su (meni) vrhunski ali često teški i sa ženskim likovima koji imaju traume (5000 kms, Gospođica Elza, Nao Braun..).
Mislim da bi joj se svidele Kule od peska, one imaju tu nenametljivu dozu misterioznog i nadrealnog što ona voli.


BORG: Jocko, ovi kriterijumi su tvoji ili njeni :-)

Moji ali po njenim utiscima i ukusima.

Tamo gde pogled ne dopire joj se jako svideo crtežom, naročito kolorit i kako je crtač jednostavno a efektno dočarao (razragane) emocije na licima dece. Drugi deo stripa kaže da joj se i nije svideo kao prvi. Ja sam čitao davno samo prvi deo tako da o drugom ne mogu da pričam.

Dilan bi joj možda bio po ukusu da je mlađa i da je i dalje u gotik/horor fazonu, ovako sa 27 i ne baš. Dao sam joj da pročita Džonija Nakazu i Tamu - epizodu gde je Dilan smuvao 18-godišnjakinju, prevrnula je očima Najviše joj se svidele Gručove i Dilanove provale, ali ne smatra da je Gručo baš duhovit.


UNGENNANT Brate kada bih morao ovoliko da se ograničavam odn. samim tim razlikujem od nekoga sa kojem bih bio emotivno....

Ovo je samo zato što je rođendan i posebna prilika, pa baš cepidlačim da bude sasvim po ukusu. Inače bi izbor bio širi. No neke stvari nikako ne dolaze u obzir: mačizam, mizoginija, previše klišea, glup ili napadan humor...
Mi muškarci često uživamo u takvoj fikciji punoj nasilja, fantastike, ekstrema (eskapizam, šta li?), ali primetio sam da ženske manje.



...

Još jedna stvar svima koji bi poklonili strip nekome ko ih inače ne čita.
Dosta utisak zavisi od formata stripa, preglednosti i stila crteža (priznajem da sam i ja pre bio skeptik prema apstraktnom i suviše stilizovanom - razmrljanom / ''jednostavnom'' crtežu), kolora (neki ne vole crno-bele jer im je konfuzno za oko) fonta (ako je pisani recimo, ili još gore sitna slova), kadriranja (ako je previše kadrova po strani ili su neuobičajeno razmešteni).. sve to zamara nenaviknute oči.
Više puta su mi čitači-početnici rekli da ne znaju kako da se orijentišu u stripu, da se zbune jer ne znaju da li da se posvete priči ili crtežu. Recimo povuče ih razgledanje crteža i izgube nit priče. Ili preleću preko strana bez da zastanu da uživaju u crtežu.

U neku ruku razumem stripovske početnike, treba im naći pravu stvar da se navuku.






vukozec Posted - 21/12/2020 : 17:12:25
Neki stripovi koje ste spomenuli su mi predramatični za preduvjet da nemaju mračne i tmurne teme.
alexts Posted - 21/12/2020 : 16:59:18
Trag kredom

Nošeni vetrom
adriano Posted - 21/12/2020 : 16:10:01
Zimsku zmiju. Ima avanture i romanse

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000