forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Fort Wheeling

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/10/2010 : 23:25:42
U SNK

http://shop.stripovi.hr/Proizvodi.aspx?keyword=fort%20wheeling

Nikada nisam čitao ovaj strip. Kakve su impresije čitalaca?






http://www.bedetheque.com/serie-1996-BD-Fort-Wheeling.html
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Deers Posted - 07/01/2021 : 20:06:21
Da, to za vremensku distancu sam skužio ali nisam znao za bolest. Hvala.
jaki Posted - 07/01/2021 : 20:01:43
Dijelovi su crtani s velikom vremenskom distancom a treći dio kad je već Pratt bija teško bolestan.
Deers Posted - 07/01/2021 : 19:36:45


Hugo Pratt: Fort Wheeling

Zapravo me dosta sram koliko sam malo Prattovih stripova čitao u životu, par Corta i Indijansko ljeto, tako da mi je ovaj strip došao kao jedno iznenađenje. Sve u svemu zanimljiv avanturistički strip iz vremena uoči Američkog rata za nezavisnost koji (većinom) prati sudbine dva mladića, jednog na strani engleske krune a drugog na strani kontinentalaca. Pseudo povijesni događaji začinjeniji romantizmom u kojem se prepliću ljubav i surovost granice.

Prvi dio je sa četiri kaiša po stranici i crtež je naizgled svedeniji. Česte didaskalije koje su dobrim djelom i redundantne uzimaju primat crtežu pa više liči ilustriranu pripovijest. Količina informacije je zavidna tako da razumijem Pratta da radnju nije htio pauzirati nijemim kadrovima.
Početak druge sveske je neka druga priča, veći kadrovi, naizgled detaljniji crtež koji sve više sudjeluje u pričanju pa izgleda kao je radnju približio tebi. Koja je i dalje na vrhuncu sve negdje do kraja kad se mijenja crtež. Taj treći dio, koji ima najsvedeniji crtež koji i u ovakvoj formi pokazuje da je ruka koja drži kist majstorska, ipak kvari dojam jer je crtež često na razini skice. Priča također dobiva neki mračniji ton. Nije da brutalnosti nije bilo i prije ali su likovi uvijek gurali naprijed (...život na granici je opasan i tvrd...) ali tu se nekako predaju.

Usprkos tome, ukupan dojam je jako dobar.
I like girlz Posted - 16/01/2020 : 22:34:48
svjestan sam da bi me mnogi mogli "razapeti", ali meni ovo u c/b izgleda grozno, pogotovo drugi svezak. crtež prave škrabotine, kao skice.

gledajući kratko ostale albume huge pratta, čini mi se da je "fort wheelin" najlošije nacrtan. ovo je sa ovakim crtežom moralo u koloru ili nikako.
Peyo Posted - 19/10/2019 : 15:58:42
Sad vidim i razumijem na što si mislio.

Ja sam te shvatio da govoriš o objavljenom u Eksu, a ovo nije iz Eksa.
I like girlz Posted - 19/10/2019 : 14:33:08
quote:
Originally posted by Peyo


quote:
Originally posted by I like girlz
@peyo
hvala na savjetu, ali jeli tu onaj kolor gdje u jednoj tabli se pojavljuje kraljičin rendžer obojen u smeđe, a u tekstu stoji nešto tipa "onda se iznenada ukazala jedna zelena prilika" (logično, jer su kraljičini rendžeri nosili zelene uniforme) :)))). s druge strane, mislim da je to teško danas nabaviti.



Pretpostavljam da si na ovo mislio.





na ovo sam mislio:

I like girlz Posted - 13/10/2019 : 18:07:43
nije ta stranica, uslikat ću kad se vratim s puta ;)
Peyo Posted - 12/10/2019 : 20:08:51

quote:
Originally posted by I like girlz
@peyo
hvala na savjetu, ali jeli tu onaj kolor gdje u jednoj tabli se pojavljuje kraljičin rendžer obojen u smeđe, a u tekstu stoji nešto tipa "onda se iznenada ukazala jedna zelena prilika" (logično, jer su kraljičini rendžeri nosili zelene uniforme) :)))). s druge strane, mislim da je to teško danas nabaviti.



Pretpostavljam da si na ovo mislio.

I like girlz Posted - 11/10/2019 : 08:53:04
ko god objavi, bit će kupljeno, ali bilo bi idealno da "čarobna knjiga" to objavi kao kolor integrale (pod pretpostavkom da će i ako uopšte bude nastavio "bookglobe" to objaviti u c/b verzijama).
jaki Posted - 10/10/2019 : 23:52:12
Ne zazivaj vraga:)
Bookgloba ima sve ovo objaviti!
Obećavam da ću kupiti bez obzira na BG cijenu
Peyo Posted - 10/10/2019 : 23:09:55
quote:
Originally posted by I like girlz
@peyo
hvala na savjetu, ali jeli tu onaj kolor gdje u jednoj tabli se pojavljuje kraljičin rendžer obojen u smeđe, a u tekstu stoji nešto tipa "onda se iznenada ukazala jedna zelena prilika" (logično, jer su kraljičini rendžeri nosili zelene uniforme) :)))). s druge strane, mislim da je to teško danas nabaviti.



Provjerit ću imam te brojeve.

Zbog njih sam uzeo samo drugu Bookglobe-ovu knjigu.

Vidio sam svojedobno Wheeling na francuskom u boji u jednoj knjizi u Stripovi na kvadrat i stvarno je super izgledala.

Dok sam se ja nekoliko dana kolebao netko ju je kupio.

Nadam se da će se neki izdavač odvažiti za izdanje u boji, možda ČK?
I like girlz Posted - 10/10/2019 : 22:29:44
quote:
Originally posted by jaki

Ja sam za.
A onda bi moglo i ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=KPFWRpSZ36U&t=5s



aaaa, ovo pod hitno, prije "billy jamesa"!

ne znam kako mi je promakla "ticonderoga".

https://www.bedetheque.com/serie-1741-BD-Ticonderoga.html

nevjerovatno da od cijelog ovog divnog opusa imamo samo davno izašli "fort wheeling" i to c/b.

znači pod hitno integrale u boji:

1. "ticonderoga"
2. "billy james"
3. "fort wheeling"

@peyo
hvala na savjetu, ali jeli tu onaj kolor gdje u jednoj tabli se pojavljuje kraljičin rendžer obojen u smeđe, a u tekstu stoji nešto tipa "onda se iznenada ukazala jedna zelena prilika" (logično, jer su kraljičini rendžeri nosili zelene uniforme) :)))). s druge strane, mislim da je to teško danas nabaviti.
Peyo Posted - 10/10/2019 : 21:46:48
quote:
Originally posted by jaki

Ja sam za.
A onda bi moglo i ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=KPFWRpSZ36U&t=5s



+1

I to u baš takvoj opremi!
jaki Posted - 10/10/2019 : 18:31:58
Ja sam za.
A onda bi moglo i ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=KPFWRpSZ36U&t=5s
Peyo Posted - 10/10/2019 : 17:40:23
quote:
Originally posted by I like girlz

hoće li iko ovo objaviti u boji?



Ako možeš nabavi ovo dok se to ne dogodi:



Obuhvaća prvu knjigu.
I like girlz Posted - 10/10/2019 : 14:50:07
hoće li iko ovo objaviti u boji?

i kakve su šanse za "billy james"? https://www.bedetheque.com/BD-Billy-James-Tome-1-17664.html
velka031 Posted - 24/04/2014 : 00:57:00
quote:
Originally posted by Ignus

Odličan strip do zadnjih 30tak stranica a onda šok, nevjerica i zbunjenost....vratio sam stripove u knjižnicu, a da su moji vjerovatno bi te zadnje stranice isčupao.



I ja sam bio zacudjen takvim blentavim krajem...
Ignus Posted - 15/04/2014 : 20:17:08
Odličan strip do zadnjih 30tak stranica a onda šok, nevjerica i zbunjenost....vratio sam stripove u knjižnicu, a da su moji vjerovatno bi te zadnje stranice isčupao.
emirem Posted - 24/08/2012 : 18:24:03
Lektorica brka "sieben" u datumima...
anto Posted - 24/08/2012 : 17:06:40
Još nešto - prvi svezak ima 4 kaiša na strani pa treba dosta vremena da se pročita - još jedan plus za strip.
I jedna zamerka - u stripu se non stop pominju dve godine ( za dešavanje radnje) - čas 1744. godina, čas 1774. godina; normalno, prava je 1774. godina - ova greška po meni je nedopustiva za jedno ovakvo izdanje;ima jopš nekoliko grešaka, tipa jedan se lik zove Robinson, pa ga onda nazovu Robertson - jebi ga, cenim da je lektorka Iva Sieber kriva za to - ovo su one sitnice koje se ne mogu videti kod Libelusa,Fibre,DW i još nekih jako profesionalnih izdavača.
Mr. Bushido Posted - 22/08/2012 : 16:19:28
quote:
Originally posted by alexts

Svuda nalazim na podatak da je Fort Wheeling objavljen premijerno 1962. To, naravno, nije tačno.

Prva polovina (prvi tom) je iz '62. Drugi tom je rađen u dve faze koje se crtački i scenaristički razlikuji: prva polovina drugog toma (i ona je rađena posle prve knjige) i druga polovina (znatno posle prve knjige).

Voleo bih da znam, kad su rađene druga i treća faza?

Ima li negde nekog relevantnog teksta o ovom stripu, na netu, sa podacima?


Fort Wheeling je debitirao 1962. godine u argentinskoj publikaciji Misterix. Opet se javlja 1973. godine u časopisu European Cartoonist, u kratkoj epizodi od 12 stranica. Strip je okončan 1980. godine u publikaciji Metal Hurlant, gdje je serijalizirana posljednja epizoda u brojevima 51-61. Na stripu se u njegovih 18 godina izlaženja može vidjeti kako se mijenjao Prattov stil.





VLADA 96 Posted - 22/08/2012 : 13:49:41
Cekajte,sada mi jedna stvar nije jasna:taj treci deo Fort Vilinga je druga Bookglobe-ova knjiga?
feniks Posted - 22/08/2012 : 11:54:50
Jos davno su najavili Pustinjske skorpije
ali s obzirom da je to BG
sve je moguce
anto Posted - 22/08/2012 : 09:51:30
quote:
Originally posted by jaki

Prevedeno:ostao sam iznenađen(a i uvređen)kako je Pratt kompletno izmjenio priču a i crtež(ako se to može zvati tako-taj njegov zadnji stil nije mi nikad legao)u drugom dijelu drugog albuma.Fort Wheeling je radio u tri navrata a taj zadnji završni mi nije nikako legao a tako sam se bio radovao šta ću pročitati kraj priče.Ono prije sam čitao u Eksu i minieksu.


Evo da iznesem i ja svoje viđenje završetka Fort Vilinga,odnosno druge sveske cele.
Pretpostavljam da je taj drugi period rada na Fort Vilingu od prve stranice druge knjige pa tamo dok Prat ne krene sa totalno drugačijim crtežom (otprilike kod prodaje skalpova, koliko se sećam) - tu je crtež malo bolji nego u prvoj svesci, ili mi se tako čini zbog krupnijih kadrova; priča je jednako dobra kao u prethodnom delu.

Ali što se tiče zadnjeg, trećeg navrata autorovog rada na FW, on je totalno otkačen - crtež je totalno pojednostavljen i dosta liči na neke koje sam viđao kod Kortoa.Čak mi nije ni loš takav crtež, mada bih iskreno više voleo da je sličniji prethodnom;ali na kraju, nije to ni toliko bitno.
A priča je takođe totalno drugačija - deluje kao da se Prat opasno nadrogirao sa nekim drogama i završio strip u tom stanju - ali da ne bude zabune - meni kraj uopšte nije loš;čak naprotiv - daje jednu novu kvalitetnu notu ovom stripu!
Sam kraj me je oduševio!!

U svakom slučaju, meni je FW vredan svakog dinara koji sam dao zbog njega,i jedan je od boljih stripova koje sam čitao u zadnje vreme.
Sad me interesuje kakvi su ostali Pratovi stripovi (ne računajući Kortoa) i šta će (odnosno da li će) sledeće BG objaviti ???
VLADA 96 Posted - 20/08/2012 : 23:16:48
Ja sam nedavno poceo da "proucavam" dela Huga Prata.Krenuo od Ane iz dzungle.Simpatican avanturisticki strip,na momente malo i naivan,a deluje mi kao da je vise pisan za decu.
Fort Viling je nesto drugo.Radnja je ozbiljnija nego u Ani.Procitao sam samo prvi deo.Drugi nisam mogao ranije zbog nekih obaveza.Verovatno cu ga procitati uskoro,pa javljam utiske.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000