forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 S.COM - Novinarska patrola

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Jerry Krause Posted - 10/01/2021 : 20:44:29
STRIPOVI.COM - NOVINARSKA PATROLA







Ideja je bila da se intervjuira najvrijedniji članovi našeg sajta. Marljivi ljudi, radilice koji preko cijele godine pišu recenzije i time obogaćuju ovaj naš svijet stripa. I to je ona jedna od pozitivnih stvari koje bi jedine trebale biti na ovom sajtu. Stvari zbog kojih i ja, a vjerujem i većina stripoljubaca, dolazi ovdje. Zbog relaksacije i opuštenih misli, a ne negativne energije koja je ušla u svaku poru našeg društva.

Slijede intervjui s prošlogodišnjim najvrijednijim tekstopiscima. Deset naizgled običnih pitanja u kojima su oni razgolitili svoju dušu. Svaku večer ide po jedan intervju koji će, nadam se, pasti na plodno tlo na ovom forumu.

A tko zna, možda nakon ovoga, ova novinarska avantura bude imala i svoj nastavak.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Shaner Posted - 26/04/2024 : 22:49:05
Daj paro sljedeći put nađi nekog 'ko nema što da kaže.

Peyo Posted - 26/04/2024 : 18:55:07
Znao sam ja da je LV fejker, kakav crni Lord .

A voli brate da priča ... Tko će to da čita?
paro Posted - 26/04/2024 : 12:06:52
quote:
Originally posted by Deers

Lijepo, znači ima se vremena pisati opširne odgovore ali dovršavati probijanje okvira, ne.





Ma bogati, ja se oznojio dok sam čitao odgovore. Pa ti s njim sjedni na pivu, I dare you. I double dare you
Deers Posted - 26/04/2024 : 11:55:32
Lijepo, znači ima se vremena pisati opširne odgovore ali dovršavati probijanje okvira, ne.

paro Posted - 26/04/2024 : 08:05:53
S.COM - Novinarska patrola
Lord Vader89


1. Lorde, za početak se malo predstavi forumašima - Ko si, šta si, šta radiš, gdje živiš?

Ko sam, uh....ko će ga znati, danas jedno, sutra drugo; znam jedino da nisam Lord (ali Vejder možda jesam xD ) Šta radim je možda malo lakše, taman to možda da prvu aproksimaciju toga "ko sam", one is what one does, i tako to.

Formalno sam zaposlen/radim kao istraživač/predavač na fakultetu, u oblasti avio-mašinstva. Tačnije, konkretna oblast unutar svega toga mi je projektovanje/konceptualni dizajn motora, primenjena aero-termodinamika, termodinamika i sl. - što u istraživanju, što u nastavi - te radim na doktorskoj tezi o (u najkraćim mogućim crtama) kompleksnim sistemima. (ali i dalje s fokusom na avio-pogonu, iako se moji mentori možda ne bi složili xD )

Inače se frilenserski ("za svoju dušu"?) bavim prevođenjem stripova za srpsko tržište, a unutar svega toga se pomaljaju i bavljenje debatom, borilačke veštine, povremeno i pisanje....tako svašta nešto, makar koliko dnevnih 24 sata i povremene pauze za društveno-porodični život dozvole.

Živim u principu na sve strane, ali sam stacioniran u Francuskoj.

2. Osim za s.com, da li pišeš tekstove za neke druge sajtove, fanzine, časopise? Pohvali nam se malo.

A zapravo nisam više rasprostranjen kao nekad xD "Ovih dana" na temu stripova pišem samo (povremeno:)) za stripovi.com (ili već - imam priliku da objavljujem na sajtu, da li to znači isto što i "pišem ZA sajt"?), kao i u nešto ređim prilikama kada mi drugari urednici ukažu čast da tekstualnim prilogom doprinesem nekom domaćem izdanju. Zadnjih godina to bude mahom za Darkwood, zahvaljujući Magicu i dessi, a ranije je bilo recimo i za Svetova izdanja koloraca "Alana Forda", zahvaljujući Jasku. Bilo je još ranije isto npr. i pisanja za udruženje "Svet stripa" (što za blog, što za časopis) zahavljujući Gil-galadu i Ultrasu, mada mislim da bih im više bio zahvalan da nisu dozvolili da se to objavljuje.... xD

Ovako o stripovima dosta piskaram na svoju ruku, odnosno za sebe, ima podosta stvari koje džudže po gomilama celuloznog ili elektronskog papira (neke verovatno na neodređeno, a neke tek dok se ne ukisele u nešto što smatram da je vredno vađenja iz bačve, pripreme, te iznošenja na astal) S tim u vezi taman - možda jednog dana bude i neki lični blog - iako mi je srcu najdraža forma zapravo video-esej, što sam otkrio zadnjih X godina zahvaljujući vrlo preduzimljivoj zajednici kreatora po YouTubeu i sličnih...al to se najverovatnije nikad neće desiti xD Svakako, najbolje prvo da uradimo nešto s onim ograničenjem od 24h po (ne nužno radnom) danu.

Takođe, ne znam da li pitanjem obuhvataš i stručno pisanje? Tu bome stalno nešto piskaram i objavljujem, svakako dosta češće nego (što bih voleo da) imam prilike da pišem o stripovima. Ali npr. na preseku "stripske" i "stručne" tematike - nedavno sam dobio tu čast/priliku/slobodu da se okušam u istraživanju tema na preseku nauke/tehnike i popularne kulture - te sam npr. u tom svojstvu kratak predgovor koji sam pre nekog vremena napisao za Darkwoodovo izdanje Lemireovog stripa "Svestan" pretvorio u punokrvni esej i nedavno ga predstavio zajednici vazduho-kosmo inženjera. (i zapravo je bio dobro prihvaćen; ima nade za inženjere!)

Hoću reći (slučajno valjda, uopšte ne videvši koje pitanje sledi posle ovoga xD), pisanje o stripovima, o vazduhoplovstvu/nauci&tehnici, sve mu to dođe isto zapravo....a pišem za one za koje mi ne smeta da pišem, te kojima ne smeta da me objave:)


3. Probijanje okvira - otkud ideja za ovu seriju eseja? Dal' možemo očekivati nastavke uskoro?

Ideja, uh.... Otprilike, zapravo poput bezmalo svih stvari na ovom svetu - nije ideja došla tek tako; znaš ono - juče nemam ideju, pa danas Eureka, evo pisao bih seriju eseja "Probijanje okvira" o tome i tome. Kako to makar kod mene ide - stvari idu svojim tokom, ni u čemu se ne žuri, i sve se nekako složi na svoje mesto:)

Na konto onoga što sam rekao iznad, da dosta toga piskaram i pohranjujem po (analognim ili digitalnim) fijokama - mnogo toga što je konvergiralo ka proto-konceptu "Probijanja okvira" taman u ovo neko vreme pre 2 godine - je godinama tavorilo u mentalnim fijokama u vidu kojekakvih idejica, svaka za sebe, naizgled bez ikakve veze među njima (poput recimo "nauke" i "stripova", niđe veze:)). Npr. ideja o Galaktusu kao otelotvorenju entropije (čega sam mogao tek da se dotaknem u uvodniku za Darkwoodovo izdanje "Galactusa Žderača svetova"), pa zatim razna neka čitanja, ne znam, Watchmena, Supermena, Inkala, Bonelijeve produkcije, itd. kroz prizmu onoga što bismo prvoloptaški okarakterisali kao "naučna saznanja" - čitanja koja su meni godinama bezmalo očigledna, a u životu do sada nigde ništa slično nisam video ni pročitao.... (npr. samo koliko poznavanje nauke doprinosi čitanju* stripova Granta Morisona, pa jaoj)

*pažnja, nisam rekao "razumevanju" xD

Ako ne zameraš na maloj (ali samo prividnoj) digresiji - jedan primer takve ideje koja se poput poslovične lampice jednom upalila, ali tek godinama kasnije dala konkretan rezultat u vidu razrade (kojom nisam nezadovoljan) je recenzija za "Asteriksa i proroka". 2015. godine, Francuska, vraćam se s posla, i u sandučetu nalazim letak za nekog >> vidovnjaka << ! (ima fotka skroz na dnu recenzije) Scena kao da je pozajmljena iz Srbije 1990-ih godina, ja u rebusu. Prva asocijacija: "Čoveče, svojevremeno si mislio da je Milan Tarot smešan, a vidi ovo u Francuskoj 2015. godine. Francuska + vidovnjaci = Asteriks & prorok!"

I iako sam još tada dobio ideju - Eureka - da bih iz toga mogao da izvedem neku novu recenziju Asteriksa kao nekoliko godina ranije (što bih radije voleo da nisam, al i o tom - potom) ((PS, iako sam tada uveliko bio na odsustvu s ovog sajta/foruma)), konkretno na temu moje omiljene epizode koju sam bezmalo znao napamet od detinjstva - pojma nisam imao šta bih i kako napisao, da zapravo bude iole pažnje vredna materijalizacija date ideje. I tako je >ideja< čučala, krčkala se, ređale se godine, koješta, došla i prošla i kuga čak .... i "odjednom samo" mi dođe da otvorim Word fajl i krene da kulja celovit koncept, tu je odjednom materija za razradu ideju, ali i neka zrelost, ili makar samopouzdanje da uradim onako kako mislim da bi trebalo. Da zapravo mislim da imam šta da kažem, a ne samo da pričam. Sedam godina kasnije.

Uveliko je pomoglo i to što sam hteo - u velikoj meri motivisan i stručnim imperativima gde sam morao da se upuštam u kontinuirana pisanja i produkciju te vrste - da se vratim pisanju o stripovima, te sam uzeo da kojekakva ranija piskaranja s Darkwoodovog foruma uobličavam u nešto što bih voleo da ostane na nekom vidljivijem mestu, i tako (od 2021. pa nadalje) sređivao/dorađivao/pisao i slao na sajt recenzije francuskih Diznijevih albuma, novih Asteriksa....i onda je u tom talasu napokon i tada već pomalo stara inicijalna ideja za "Proroka" dobila prostora i inicijative da se razvije u nešto solidno.

Razlog za ovu digresiju je upravo da se približi podloga za to kako je sve što se krčkalo u jednom periodu samo počelo da se uobličava u "Probijanje okvira". Negde na forumu sam već napisao da je iole pažljivijim čitaocima tih nekoliko "povratničkih" recenzija koje su zadnjih par godina objavljenje na sajtu sigurno jasno otkud "Probijanje okvira" kao takvo. (štaviše - evo malog spojlera - bezmalo SVE što nas čeka u "Probijanju okvira" je makar nagovešteno u svim tim tekstovima, ako ne čak i već eksplicitno obrađeno) I onda tako sabirajući te tekstove i crtice koje sam godinama skupljao u fijoci, skontam zapravo u kolikoj meri sve konvergira ka istoj ideji, tj. o pogledu na razne disonantne aspekte ljudskog stanja, te kako tu kreću da se profilišu kojekakve "teme" koje tu ideju mogu da razređuju (npr. šta zapravo predstavlja "Asteriks", šta predstavlja Gotfredsonov Miki Maus, kakve to veze ima jedno s drugim, zašto Hodorovski "mrzi" superheroje, i slično) - a pogotovu s mojom vrlo jakom tendencijom da povezujem stvari koje refleksno pretežno nemamo naviku da povezujemo (kao recimo strip i nauku:)).

Verovatno kao konačni faktor, tj. kao kapisla koja je aktivirala tu kritičnu masu nakupljenu "puštanjem stvari da idu svojim tokom i legnu na svoje mesto kad dođe vreme" - mi u vidokrug uđe Jancovicijev&Blainov "Sv(ij)et bez kraja", koji se bukvalno niotkuda i potpuno nepozvan pojavi kao savršeni kandidat za otvaranje cele priče. (i ne biste verovali u kojoj meri, čak i danas kada imam ceo plan i presek, uprkos tome što i dalje prikupljam materiju - mi se ovaj stav potvrđuje, kolko se taj album savršeno uklapa u sve, a bukvalno zadnji stupio na scenu:))

I tako zapravo uzmem i stavim sve na A0 hamer papir (bez zajebancije), svih 15ak ideja koje sam imao o temama koje mogu vezati u simbiozu "nauke i stripa", uradim mali mind-map, i skontam da bi od toga mogla da ispadne jedna velika "serijalizovana" priča, u kojoj bi istovremeno moglo da se poigrava i sa samom sadržinom i sa samom formom eseja, feljtona, priča o stvaranju i čitanju stripa, o ljudskom stanju, itd. (da "ne spojlujem" previše) Podosta sam pričao o tome s mučenim Gil-Galadom (koji je zaslužan za naslov "Probijanje okvira", na čemu sam mu doveka zahvalan), te se na brzaka konsultovao s Markosom, kome dugujem zahvalnost što me je podržao u nameri i dao mi platformu, uprkos tome što sam mu lepo rekao da se radi o ogromnom kupusu xD I ostatak je istorija koja će se pisati još narednih 70 godina xD

Šalu na stranu - ne biste mi verovali kad bih vam rekao da bezmalo SVAKODNEVNO dopunjavam radni folder "Kolumna - Probijanje okvira" materijalima, beleškama, referencama, itd. Drugi tekst je bio u fazi nacrta vrlo brzo nakon prvog, a u aktuelnoj "samo što nije" formi se nalazi od leta prošle godine. Ali jednostavno ne postižem da radim na njemu onako kako mislim da bi trebalo. Samo u zadnjih nekoliko meseci sam u jezivo neprekidnom pokretu i konstantnim aktivnostima. (evo npr; ove poruke ti pišem iz Berlina) Tako da - "samo da doktoriram, i eto ga"! Videli ste možda prvi, potpuno neplanirani i improvizovani, a opet koji je savršeno našao svoje mesto u celom tkanju "Probijanja okvira" - među-tekst naslova "Svetlosne godine". Taj tekst je recimo nastao potpuno impromptu i u vrlo kratkom roku (kao rezultat nekih aktivnosti na fakultetu u tom periodu); u maničnom naletu sam ga ispisao bukvalno momentalno. (ok, u roku od 2-3 večeri) Hoću reći - možda i PO#2 (i #3, itd.) naiđu mnogo brže nego što se nadam(o):)) Kad god naišli, kome se iole svidelo sve ovo do sada, uveren sam da će biti vredno čekanja:) (a i ako nije vredno, ili ako ni ne dočekamo - tolko drugih stvari na svetu ima xD )

4. Dal' si posjećivao neke strip festivale i ako jesi, koji ti je ostao u najljepšem sjećanju?

Mnogo manje nego što bih voleo, iako u principu nisam neki ljubitelj gužvanjca i rulje, što je često neizostavni činilac festivala koje bih kao želeo da posetim. U najlepšem sećanju mi je bez sumnje ostao prvi "London Super Comic Convention", održan februara 2012. godine, na koji me je opet - uputila filozofija puštanja stvari da se odviju svojim tokom, tj. delanju u skladu s onim što mi okolnosti ponude. (a mogućnosti dozvole hahah)

Konkretno, k njemu me je privukla bombastična najava da će glavni gost-zvezda biti >> Sten Li <<; čak i meni golobradom i neukom je bilo jasno da je to verovatno (ispostavilo se i da jeste) jedna jedina i poslednja ikada prilika koja će mi se ukazati da priđem živoj legendi vezanoj za sve te stripove i junake koje volim. Iscedio sam neke pare za VIP kartu tako da mogu da priđem Stenu na pukih metar i po, koliko da dobijem potpis s pokretne trake....te kad sam tu završio s njim, ostala su mi dva dana čiste magije mog zapravo prvog (i do sada jedinog) "comic-cona" na američki način.

Na stranu svi klišeji à la jaoj kako je bilo lepo i atmosfera i stripovi i cosplayerke i tako te konfekcijske zezalice - gro utisaka zbog kojih ga sad izdvajam mi se zapravo formirao retroaktivno, te nakalemio povrh svega toga što sam inicijalno doživeo. Naime, ja kao velika ložana tada idem da vidim Stena Lija, gledajući ga kao na živu legendu američkog stripa, i kako to već mali Perica koji misli da zna nešto o stripovima gleda Stena Lija. A na istom tom Comic-Conu su istovremeno, i to na metar od mene bezmalo kad god hoću - Bil Sinkevič, Hauard Čejkin, Berni Rajtson, Džordž Perez, Brajan Boland....i ja - potpuno operisan od ideje značaja i veličine tih ljudi. Hoću reći - znam ja dobro ko su, i da imaju svi oni neki značaj, nose etiketu "legende" posred čela....ali NE ZNAM o kakvim se to ljudima zapravo radi, i zašto, kako su učestvovali u istoriji (i stvarali je), kakvo je njihovo delo, itd. Kao što pojma nisam imao ni za Sten Lija o kome se radi....

Posle sam pisao i mini-reportažu o tom iskustvu za časopis udruženja "Svet stripa", ma haos.... :)

Tako da mi LSCC2012 ostaje fantastičan ne samo zbog poplave in situ emocija (i iz samog Londona, što je pak tek priča za sebe), nego i zbog tih raznoraznih uvida u sopstveni rast, razvoj, čija slika mogu da budu strip, znanje o stripu, sam pristup materiji, znanju, ljudskim vrednostima čak, itd.

5. Neki forumaši možda ne znaju, ali ti si ogroooman fan Star Warsa. Kad si se prvi put susreo sa SW univerzumom i kako je to utjecalo na tvoj život?


Da, moglo bi se reći da mi Star Wars srcu drag, izvesno je nekim drugarima na forumu promaklo xD

U moj život je SW sleteo kad sam imao nekih 5-6 godina, najbolji drugar je imao pun kufer figurica, brodova, igračaka & co iz starih filmova (novih još nije bilo, tužna vremena!), i dosta smo se igrali svime time - tako sam zapravo prvobitno i otkrio priču, svet, likove itd. Nedugo potom je neizbežno video-kaseta prvi put ubačena u čitač, Star Wars logo i Džon Vilijamsova muzika grunuli posred ekrana, i što kažu ono "posle toga više nisam bio isti" - posledice su dugoročne, i izvesno se neće zadržati na samo jednoj generaciji (postoje osnovane sumnje da su se pomenute promene uvukle i u genetski kod) xD

Uticaj je, bez preterivanja, nesaglediv. (mada, ako ćemo pravo, i uticaj toga što sam danas jeo za ručak je bez sumnje isto nesaglediv) Nešto što ti u tolikoj meri obuzima maštu i misli tokom dana kad si klinac (jes, samo "kad si klinac", cvrc, al to neka ostane među nama), što ti oblikuje misli, danas u neku ruku i vrednosti (recimo vrednosti koje uviđam u SW, koje su kod mene umnogome formirane i kroz druga iskustva), neke odluke koje donosiš (npr. da nije SW, izvesno su male šanse da bi mi palo na pamet da se bavim kendoom, s kojim sam doživeo višestruka transformativna iskustva i neke od ljudski najlepših i najintenzivnijih momenata u svom odraslom životu), pa čak i način na koji se danas bavim naukom, istraživanjem, prenošenjem znanja, kako razumem svet oko sebe - sve bi to bilo, ne znam da li bolje ili gore, ali definitivno drugačije, nego da nije bilo SW.


6. Čitaš li SW stripove? Kakvi su stripovi kvalitetom u odnosu na filmove i serije?

Čitao sam, i - teško meni - čitam i dalje. (da sam pametniji, pa da svaka dva minuta koja bacim na overavanje svakog novog aktuelnog SW strip-nedela uložim u sintetisanje po samo jedne konačne rečenice novog "Probijanja okvira".... xD)

Danas ih čitam koliko da bih bio "u toku s materijom", iako se nedeljama, mesecima - godinama već - stidljivo pitam "zašto to sebi radim". U principu se današnja produkcija pod okriljem Kompanije Volt Dizni vrlo jednostavno opisati bilo kojim sinonimom za sintagmu "nema veze sa životom", koji god da je medij. Ima tu izuzetaka koji se omaknu poslovičnim ćoravim kokama, poput animiranih serija; desila im se ona prva-druga sezona Mandalorijanca, i tako to....ali u globalu je sve to izuzetno tužno, i u globalu ja lično ne uspevam da uživam u tome, čak ni kao fan. (znaš ono, ima stvari u kojima uživaš čak i ako vidiš da su smeće, al ovde to nije slučaj) I može o tome nadugo i naširoko, znate već da nije to meni problem, ali da se vratimo na stripove.

Poput ostatka aktuelne produkcije, stripovi su plač majke božije. Bezbroj naslova i naslovića koji ničemu ne služe, koji se razvlače u nedogled, koji su potpuno nerazumljivi i bez poente, prečesto tužno loše nacrtani, ne znam šta mi je gore. Kao da pišu algoritmi, a možda i pišu.... Osim pre nekog vremena, nekoliko prič(ic)a s Dart Vejderom (tipa jedan od onih Gilenovih ili čijih već serijala pri početku), bukvalno nemam jednu stvar koju pamtim kao iole zanimljivu, a kamoli dobru/kvalitetnu.

Nije ranije Dark Horse bio nešto konstantno i dosledno kvalitetan i nepogrešiv, ali brate zato su imali stvari da se upiški čovek od sreće ako iole trza na Star Wars. Da ne pominjem odavno ustanovljene klasike poput "Tales of the Jedi", "Dark Empire", "Thrawn Trilogy" (ok, nije originalni scenario, ali svejedno) - serijale koji su pretežno radili Ostrander & Duursema (i drugi) poput "Republic/Clone Wars" ili "Legacy", ili kasnije stvari poput "KOTOR", ili pojedinačne biserčiće poput "Chewbacca", priča iz antologije "Tales", "Vader & Ghost Prison" i slično.... Nekako organski se razvijala priča koja je znala da ostavi trag u široj slici, uvodili su se novi likovi i širila istorija tog novog sveta, sve to nudeći sadržaj, a ne puku formu ili davanja privida vrednosti putem pukih asocijacija (konkretno auto-referencijalnošću ili lepljenjem na trendove). Hranljive materije umesto praznih kalorija.

Koga zanima, može da uzme jedan trejd bilo kog od navedenih ranijih serijala (Tales of the Jedi, Republic, Legacy), i uporedi s jednim trejdom bilo kojih od aktuelnih serijala. Npr. jedan "Tales of the Jedi" bi bilo lako uporediti s bilo kojim od ovih gluposti iz tzv. "The High Republic" (na osnovu kojih ćemo na leto da dobijemo i live-action seriju s Trinity iz Matrixa, jaoj:)). Pa pogledajte samo upečatljivst likova i svetova, sadržinu i relevantnost radnje za ceo taj univerzum, gustinu pripovedanja (to doduše nije problem samo sa Star Warsom u američkom stripu danas, no kad već serem), i nema šta dalje da se priča.

To onako ukratko. A ako hoćeš u jednoj rečenici baš - nekada su mi stripovi bili super dopuna filmovima, dok su danas gori od njih (i od serija, sad je to sve isto); a kako i sami filmovi i serije nisu baš neki vrhunac ljudskog kreativnog izraza, pa....kapiraš.


7. Da li si kojim slučajem pročitao SW stripove na kojima su radili Macan i Biuković i ako jesi, kako su ti se svidjele te priče?


Eto baš iznad pomenuh fantastičan Macanov naslov "Chewbacca", skroz slučajno xD

Jesam čitao, i sve mi to valja, pogotovu Macanovi radovi. Biuković je doduše radio samo dve priče, od kojih jednu po scenariju koji adaptira roman ("The Last Command", treći deo trilogije o admiralu Thrawnu), i jednu priču s Macanom unutar serijala "Rogue Squadron". The Last Command je stvarno sjajan, nemam šta dalje da kažem; a za "The Phantom Affair" (M&B epizodu 'Rogue Squadrona') da budem iskren - valjda kako mi te priče o lutajućoj eskadrili nikad nije bile u centru pažnje što se tiče knjiga&stripova (ali zato video-igre....) - ostao mi je u sećanju bukvalno samo kao - ali bez zezanja - najbolji iz tog strip-serijala. Morao bih da obnovim....

Jači utisak su mi ostavile druge priče koje je pisao Macan, kome svi ovi danas što hoće kao da omažiraju likove, proširuju univerzum - bilo unutar (e.g. "Vader's Quest") ili izvan (e.g. "Jedi vs. Sith") dijapazona filmske radnje - ne mogu ni ručka da dosole, kako bi rekao jedan cenjeni kolega s Darkwoodovog foruma. Pogledaj samo "Chewbacca", naslov koji u kratkim crtama kaže sve što može da se kaže o liku, njegovom značaju, odnosu s drugim likovima, svojeversni omaž s toliko emocije, toliko spontan i neposredan.... (a sve 10 godina pre "Whatever Happened to the Caped Crusader":)) I naravno, gomila hrvatskih (razumljivih jelde i nama ne-Hrvatima) forica xD

A danas najbolje što može da uradi Kompanija Volt Dizni (vraćam se na prethodno pitanje) na tu temu je da "ispravi nepravdu" što Chewbacca nije dobio medalju na kraju Epizode IV, pa jebem ti život....

Btw, kad smo već kod Macana i Biukovića - u zbirci "Chewbacca" ima i jedna priča koju je crtao Kordej, što me podseti da pomenem da ima i Kordeja u SW priči, koji je sjajan na epilogu serijala "Tales of the Jedi" - "Redemption" Obavezno overite!


8. Da li bi išta mijenjao u vezi recenzija i tekstova na sajtu općenito?

Da li se u to pitanje računa isto i mogućnost za apel Markosu da malo upristoji layout recenzija, i tako te vrste predloga? Npr. da se uvede opcija da mogu da stavim fusnote u tekst? xD

U principu, ako bih morao da dam binarni odgovor, verovatno bih se u globalu opredelio za "ne". Jer rekao bih ja rado tipa da imam utisak da se pre svega brzopleto pristupa pisanju tekstova, tj. mahom recenzija (što je šteta, jer ipak je ovo referentan sajt za stripove, nije neki treš pop-magazin kakvih danas ima u nedogled), ali na koncu, ono - ljudi pišu i čitaju ono što vole (tj. ko ne voli ne mora da čita), a ovo je ipak prilično mali sajt, od entuzijasta namenjen entuzijastima koliko i slučajnim prolaznicima. Ono, šta god mi mislili, ko smo mi da kažemo "e, treba ovako ili treba onako"....zapravo, jedini legitiman način je da kažemo to delima.

Svejedno, mislim da bi bila zanimljiva ideja (iako ne nužno lako sprovodiva, al kad već idemo u domen ŠBBKBB) uvođenja neke vrste miiinimalnog uredničkog nadzora za tekstove na sajtu. Koliko dakle samo da se smanji broj osvrta koji manje-više nude puko prepričavanje stripa, nabrajanje opštih mesta, i sl. (pogotovu ako je u pitanju neki strip koji je već dobrano prežvakan, da ne kažem klasik:)) Za to sve može služiti i forum, na kom se može (ako ne čak i "treba":)) vežbati u nedogled (plus se dobije real-time povratna reakcija:)) pre nego što se nešto odradi malo pažljivije, te pošalje da se okači na sajt. Pogotovu kad je urednička politika takva da stvari (recenzije makar, ne znam vredi li za sve rubrike) ostaju tu za vijeke vijekova.... (recimo, stare recenzije Asteriksa, to bih hitnim postupkom uklonio kad bih mogao xD)


9. Da li ti fale neki od starih recenzenata i njihovi tekstovi?

Ovako prvoloptaški i bez sumnje - Djole & Mhejl, retki su bili doprinosioci koji bi tako britko i autentično - svaki na svoj način, tj. sebi svojstvenim analitičkim i stilskim afinitetima - uspeli da vrednuju neki strip. I zapravo odličan pokazatelj (dokaz?) da uopšte nije poenta u tome da li se piše o Bonelijevim stripovima ili o nekim "velikim delima" - nego kako se piše i uopšte pristupa celoj stvari.

U principu, ja nikad nisam čitao tekstove na sajtu bogznakolko posvećeno, tipa da redovno čitam tekstove, ili nedajbože da pročitam svaki objavljen - a pogotovu ako su objavljeni pre mog vremena. (dolazio sam na sajt neko kratko vreme pre registracije na forum, ali pre svega zbog popisa stripova, u pokušaju da skontam hronologiju Ludensovih Bonellija koji su tada u rimitendi stizali na kioske u Srbiju xD)

S druge strane, tokom ovih godina tj. decenija je sajt prošao kroz toliko toga, da je čak i čudno reći da ti nečiji doprinos fali ili ne. Npr. tu su tekstovi ljudi koji su bezmalo bili žive legende foruma još tokom mojih prvih godina ovde, neki polako odlazili, neki već uveliko otišli, retki ostali, još ređi do dan-danas. Tu su npr. eseji Zorana Đukanovića, da li se onda i to računa? Neke ljude sam imao zadovoljstvo da upoznam i uživo, te ne mogu da kažem da mi fale njihova pisanja kad im godinama imam pristup iz prve ruke xD

Slično tome, mnogi ljudi mi verovatno više fale kao forumaši nego kao doprinosioci sajtu. A gde su godine forumašenja na Darkwoodu, što mi tek uvodi dodatnu zbrku u celu priču.... xD


10. Čitaš li mange?

Čitam jašta, iako mi definitivno nisu redovno na dnevnom redu, blago rečeno. Iako sam se dosta bavio mangom kad sam bio tinejdžer/student (mahom klasicima, Tezuka, Dragon Ball, Akira, Lone Wolf, Blade of the Immortal, nešto potom Taniguchijevi stripovi, i sl.) - zahvaljujući proboju mange na srpsko tržište s Darkwoodom, te potom i drugim izdavačima, sam im se vratio, odmereno, tj. silom prilike samo kad sam u Srbiji xD (npr. odlično su štivo za gradski prevoz, za pauze u neizbežnim jurnjavama gradom, itd.) U početku sam pratio maltene celu ponudu, no u nekom trenutku je postalo nesnosno ispratiti to sve xD Tako da sad na šta naletim, ograničim se na kratke serijale koji srećom nisu skrajnuti zarad popularnih giga-serijala, i tako.

Npr. stripovi Đunđija Ita su mi konstantno super štivo, i drago mi je što toga redovno ima.


11. Top 3 strip crtača i (scenarista)?

Abre, kao da si znao! xD U principu uopšte nisam pobornik lista, izbora i odabira, top tenova, best of the best, i sličnih ističućih-nabrajajućih aktivnosti. Sve me to smara prilično, ne vidim poentu takvim zanimacijama, čak ni da služe kao podloga za podsticanje diskusije. (jer se na koncu sve svede na prazni (ne)sviđitis, plodno tlo za jalove priče)

Al ajde to, teže mi je to što mi takva jasna podela na crtače i scenariste ne leži. Odnosno - možda bi mi bilo lakše da odaberem "scenariste" nego "crtače", jer su crtači koji volim mahom kompletni autori, te mi je neobično isključivati ih iz kategorije scenarista xD (i da budem fer - sigurno bi i scenaristi koje volim bili super kompletni autori da su se ikad cimali da nauče da crtaju xD ) Tako da ću ti dati tri AUTORA, pa to ti je što ti je xD A i neću biti bogznakolko originalan, al tako mu je to; neki top tri najomiljenija u ovom periodu života bi bili:

-> Džek Kirbi - jednostavno živa sila, nepresušan izvor ideja, svestran, nepokolebljiv, izuzetno slojevit, osoben do koske, a opet pristupačan i narodski - i povrh svega toga veliki čovek. Za njega zapravo ne verujem da će ikada da se makne s prvog mesta.
-> Alan Mur - neizbežno blizak mom analitičko-anarho-inženjerskom srcu xD Ima za mene nešto vrlo privlačno u tom uber-perfekcionizmu koji svaku temu koje se dohvati rastavi na sve moguće najsitnije proste činioce, te ih potom sastavi uplevši još ne znam kolko čega i na koji sve način.
-> Vinzor Mekej - genije, čovek je rešio bezmalo čitav medij pre sto godina:) Koliko tabli "Malog Nema" koje i dan-danas ne samo da ne možeš da prestaneš da gledaš, nego su bukvalno mala studija iz značaja/jedinstvenosti stripa kao medija, njegovih osobenosti....

Neki drugi put - u zavisnosti naravno od toga šta sam taj dan jeo za ručak - će tu biti Mebijus, Prat, Breća, Uderzo, Gosini, Erže, Milton Kanif, Karl Barks, Grant Morison, .... Živi bili pa videli:)


12. Zombi apokalipsa! Sa sobom možeš uzeti 3 stripa. Koja?

Aman, DVA ovakva pitanja xD

Danas izbor može da padne na recimo:
-> Fantastic Four "Trilogija o Galaktusu" (jer je zapravo jak kandidat za stalnog člana top-tri liste!)
-> SW Tales of the Jedi "Dark Lords of the Sith" (jer si me podsetio na njega pitanjem iznad)
-> Asteriks "Bogovsko naselje" (jer je mesecima nedeljama i danima u završnoj fazi priprema recenzije!)

Sutra bih umesto nekog od ovoga rekao neka kolekcija "Malog Nema", neki Spajdi, neki Sendmen, prekosutra neki od "Opskurnih gradova" (recimo "Teorija zrna peska") ili "Mort Cinder", naksutra opet neki Jack Kirby ili "All-Star Superman", Tintinov diptih o putu na Mesec, Inkal....u zavisnosti naravno od toga šta sam jeo za ručak:)


13. Nešto za kraj?

Hteo sam da u reč-dve odam počast [dobroj, lošoj, zastareloj, truloj, drugarskoj, kakvoj god hoćete, ali pre svega] NEVEROVATNOJ prirodi ovog malog kiber-prostora, ali o tome ćemo neki drugi put; još malo zrelosti da se nakrca:)) Ili ko hoće, neka overi Barkerovu poruku na Millazovoj temi o "Abadonu" dole u izdavačkom izlogu; sve je tu:))
Lord Vader89 Posted - 24/04/2024 : 17:19:04
a od nedavno imaju i stripovi o Dejvidu Bouiju xDD
ned_lynx Posted - 24/04/2024 : 16:42:51
@paro
jedva čekam, recenzije sam počeo da čitam tek skorije, a zgodno dođu ove priče sa ljudima sličnih interesovanja i senzibiliteta, lepo se čitaju;)

@anto
sad kad spominješ nejtana i zenadu, setih se, ovo potonje sam prvi put pročitao u mandrak magazinu ili denisu, kao i maštovitu transkripciju fantomovog civilnog imena - uoker;)

inače, pomenuti mandrak magazin i jedan deo deno izdanja, poput super eksa, umeo je da bude vrelo prevodilačkih bisera... npr:

"upravnik varden: šerife kalm, smirite se! zameniče depjuti, odvedite siroticu u porodicu fosterovih. ti, propalice vamos, idemo!"

itsl;) a tebi smeta siroti nejtan...
anto Posted - 24/04/2024 : 14:17:17
dobar intervju,jako zanimljiv,ali pobogu,Nejtan.
Sad mi je jasno zašto je senka u Zenadu taboru
paro Posted - 24/04/2024 : 14:17:07
quote:
Originally posted by ned_lynx



Vaistinu valjana te nadasve zanimljiva rubrika, naravno i ovaj zadnji razgovor, baš se fino čita, šteta samo što tako kratko traje; no svakako pohvale i za razgovarača i za razgovorenog!




A gle, uvijek ima prostora za još pitanja, prozirni je prisutan na forumu evo 20 godina i sigurno ima još štošta za reći, ali treba paziti da intervju ne ode previše u širinu i da se baš ne smori čovjeka previše.

Nede, ja izgleda ispunjavam tvoje želje.
Prvo si htio prozirnog - ispunjeno, a slijedeće želiš neki duži intervju.
E, pa uskoro slijedi lik koji može cijeli intervju sa mnom strpat u jedan svoj odgovor (šta i nije baš prezahtjevno, ali ok).
Uglavnom, kao i prozirni, jedan od meni dražih recenzenata, a riječ je o....
Nastaviće se.
paro Posted - 24/04/2024 : 13:45:57
Prozirna senka prekjučer slavio 20 godina od registracije na forum.
Čestitke senka, artefaktu stari.
ned_lynx Posted - 24/04/2024 : 12:15:09
Baš sam neki dan čito recenziju Otrovnog okeana (MM) pa se prijatno iznenadio rečitošću i konciznošću autora, pitajući se, pritom, ma ko li je ovaj Prozirni... i eto ti ga sad, nesvesno prizvah odgovor u vidu brifinga;)

Vaistinu valjana te nadasve zanimljiva rubrika, naravno i ovaj zadnji razgovor, baš se fino čita, šteta samo što tako kratko traje; no svakako pohvale i za razgovarača i za razgovorenog!
tex2 Posted - 24/04/2024 : 11:28:40
Odličan intervju, pohvale pari i senki, odlična pitanja i zanimljivi odgovori!
paro Posted - 24/04/2024 : 09:59:44
quote:
Originally posted by Deers

Super intervju! Bravo paro!



Prozirni kao i uvijek, jasno, iskreno, bez dlake na jeziku. Ništa manje nisam ni očekivao. Hvala mu za intervju.
Deers Posted - 24/04/2024 : 09:39:55
Super intervju! Bravo paro!
paro Posted - 24/04/2024 : 08:57:13
S.COM - Novinarska patrola

prozirna senka



1. Prozirni, za početak se malo predstavi forumašima.
Ko si, šta si, šta radiš, gdje živiš?

Rođen sam u ustaničkom i slobodarskom Valjevu, pre evo, Bogamu, pola veka (!!!), gde sam završio svoje osnovno i srednje obrazovanje. Početkom devedesetih sam u Beogradu na Matematičkom fakultetu upisao studije numeričke matematike i astronomije, ali s obizirom da je to bilo zlo vreme, namesto da visim nad knjigama, vreme sam više provodio po ulicama u protestima protivu zločinačkog režima Slobodana Miloševića i u sukobima sa njegovim plaćeničkim batinaškim Hordama zla. Kada je zločinac konačno pao i kada nije došlo do dugoočekivanih promena, jer je jednu crvenu bandu samo zamenila druga, onda sam uvideo da je đavo odneo šalu, i preselio se (evo sad ima i više od dvadeset godina!) u Sjedinjene Države, u Njujork, gde zapravo jedino mogu da normalno funkcionišem, s obzirom da nemam vozačku. Ovde sam diplomirao na računarstvu i informatici, što mi je samo donelo gomilu dugova iz kojih sam se jedva izvadio, i što mi na kraju ič nije trebalo, s obzirom da nikad nisam radio u profesiji. Menadžer sam komercijalne zgrade u Njujorku, oženjen, bez dece.

2. Osim za s.com, pišeš li tekstove za neke druge sajtove, fanzine, časopise? Pohvali nam se malo.

Uh, davno sam pisao za sada već mrtve sajtove koje su na primer držali naš damjan, ili počivši upps. Sada, uz recenzije, pišem redovno uvodnike za regularnog VČ Martija, kao i sporadične tekstove za ostala izdanja pilota i detektiva nemogućeg koje objavljuju veseljaci.

3. Dal' se sjećaš koji je prvi strip koji si pročitao i kada je to bilo?

Ne, ne bih znao da kažem koji je prvi strip koji sam pročitao, jer kao što možda znaš, tada su stripovi izlazili svuda i na svakom mestu. Ja sam praktično od malena bio okružen stripovima, ne samo ZS ili LMS, već kojekavim revijama, a o Politinom zabavniku tek da ne pričamo. Može biti bilo šta: Komadant Mark, Veliki Blek, Asteriks, ali može biti i koja pasica Supermena ili Fleša koje su izlazile po kojekavim dnevnim i nedeljnim novinama...

4. Prva pročitana epizoda strica Martija i najdraža epizoda strica Martija?

Prva pročitana epizoda bila je Osveta božanstva Ra. Na nju sam naleteo jednog prolećnog ranog popodneva, kada sam kretao u školu (treći razred), ali mi se pogled zaustavio na impresivnoj naslovnici jednog novog strip izdanja na kiosku pored Šeste (u Valjevu je uobičajno da škole zovemo po brojevima kako su podizane a ne kako se zvanično zovu). Ja, koji do tada nisam nikad skupljao stripove, počeo sam od tada. Jasno, upravo ova epizoda mi je ujedno i najdraža.

5. Dal' ima nešto šta bi danas mijenjao u stripu Marti Misterija?

Čitav rajting staf. Užasan je, lošeg kvaliteta i ne zna šta hoće. Priče koje nam tek slede (SPOJLER!) su vreća govana, pardon maj frenč, tako da sumrak Martijevog kvaliteta naši čitaoci tek treba da očekuju. Da se ja pitam, ja bih lagano povezivao luz ends, sage privodio kraju i ovog konja (Martija) sa slomljenim nogama, ne jednom, no sve četiri, milostivo poslao u istoriju.

6. Osim Martija, uz koje si još stripove odrastao?

Pomenuh gore neke, dodaću još naravno i Taličnog Toma, Konana, Hi Mena, Tom i Džeri (da, da), Mikijev Alamanah, Alan Ford, Maksmagnus/Družina od vješala, Dilana i Nika koje je Dnevnik izdavao kao svoja posebna izdanja kasnih osamdesetih, ima tu još tušta i tma njih, ali ono što bih posebno želeo da istaknem je fantastična revija Patak, koju sam skupljao sve dok sam, jel'te, mogao.

7. Koji su ti danas Bonelli stripovi u top 3 i zašto?

Oh, to je bar lako. Marti, Dilan, Nejtan.

Ljubitelj sam Martija jer sam odrastao uz seriju Misterije sveta Artura Klarka koja se, ako me sećanje dobro služi, prikazivala na Televiziji Beograd (mada je ona bila deo tadašnje JRT, možebiti da je emitovana iz nekog drugog centra). Da ni ne pominjem tadašnju pomamu za Indijanom Džonsom, tako da je Marti kod mene dočekan raširenih krila.

Osamdesete su bile godine horora i to onih najboljih slešera, kada je krv prskala na sve strane. "Kvalitet" filmova i njihova "radnja" nikad nisu bile bitne, već da publika uživa u Hasanu seckati momentima, kojih je bilo na tone. Noć veštica, Petak 13, Strava u ulici Brestova, Teksaški masakr motornom testerom, samo da napomenem par najvećih i najpoznatijih franšiza i da ne ulazimo u fantastične jednopuce. E, u tom i takvom krvavom miljeu nastaje Dilan Dog, a vaš prozirni leže na rudu;)

I naravno SF! Od Osmog putnika, mog prvog SF (i horor) filma kojeg sam gledao, pa preko Bliskih susreta, pa Zvezdanih staza, Ratova zvezda, Flaša Gordona i čega sve ne, bio sam oduševljen kada je Nejtan krenuo na kioscima. Nažalost, kao i za Martija, i za Nejtana danas važi isto. Metak u čelo.

8. Top 3 strip crtača i top 3 strip scenarista?

Uh, oh.
Crtači: Mebijus, Alesandrini, Boland.
Scenaristi: Mur, Miler i naravno Kasteli.

9. Dal' te život u USA navukao na Marvel, DC ili neke treće američke stripove?

Ne baš. Opšteuzevši mejnstrim Marvel i DC stripovi su maloumni poput Zagora i Bleka, vređaju intiligenciju prosečnom čitaocu. Naravno, tu i tamo se nađe poneko vredno izdanje, i sam imam par Marvel trejdova poput 1602 i Eternals, ili DCjijevog Pričera, Helblejzera i Betmana. Nađe se tu malo mesta za koji Dark Hors ili indi trejd, ali ja se uglavnom držim italijana i francusko-belgijske škole.

10. Zombi apokalipsa! Sa sobom možeš ponijeti 3 stripa. Koja?

Možda će zvučati čudno za jednog ljubitelja Martija Misterije, ali ako bih morao da ponesem tri stripa, onda bi to bila prva tri Nejtanova giganta koji čine jednu (manje-više) savršenu celinu.

11. Nešto za kraj?

Bilo mi je zadovoljstvo da odgovaram na ova tvoja pitanja, paro! Nadam se da sam bio na visini zadatka, a tebi i svima ostalima želim da u zdravlju i veselju što duže uživate u vašim omiljenim strip junacima, ma koji oni bili!
Svako dobro iz Njujorka!
ReemCP Posted - 14/04/2024 : 15:33:06
@Jerry - hoces intervjuirati Ivana L. i Salkana, pitaj ih malo otkuda im toliko energije i volje za pisanje, bilo bi stvarno steta da i njihove intervjue nemamo ovdje :)
Jerry Krause Posted - 14/04/2024 : 15:25:23
Uf, zaboravio na ovaj svoj topic. A jest, baš je bilo zabavno glumiti novinara. Hajde probat ću naći vremena da napravim intervju s provjerenim facama na forumu, ovaj put ne moraju biti recenzenti.

@Paro, priključen si s.com-novinarskoj redakciji. Slobodno šibaj s intervjuima. A ja ću nastojati kontaktirati neke članove preko PM-a. Strepite forumaši... ;)
paro Posted - 14/04/2024 : 14:19:14
Evo, uz dozvolu Jerryja, ja ću kontaktirat jednog recenzenta, pa ako pristane na intervju, bit će okačen ovdje kroz par dana.
matori paraliticar Posted - 14/04/2024 : 12:26:27
Jerry bi mogao azurirati
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51925#2388502
(lista sa do sada objavljenim intervjuima)

Nego da li bi novinare mogao da zameni AI ovde :) (postavljanje pitanja pa posle prikupljanje informacija sta je odredjena osoba ovde vec pisala i pomocu toga..)

sawitch Posted - 14/04/2024 : 10:22:02
Ovo je super ideja a mogla bi takodje i da se otvori o forumasima u svastari pa da se upoznaju starudije foruma. Kao generalni intervju.. Eto Paro na primer, Manhunter, Globinjo, Peyo, Lwood, Sumohrvat, Mamlaz itd.
paro Posted - 14/04/2024 : 09:33:30
Kad će druga sezona?
Qwertz Posted - 25/03/2022 : 22:59:30
Ima li novih intervjua na vidiku?
Peyo Posted - 28/01/2022 : 15:10:02
Cool, predobro.
alaniusfordius Posted - 28/01/2022 : 14:01:22
ne znam gde bih stavio pa mozda ovde

https://rs.n1info.com/lifestyle/belgijski-pasosi-inspirisani-stripom-scene-iz-tintina-talicni-tom-largo-vinc/
Jerry Krause Posted - 23/02/2021 : 09:31:43
quote:
Originally posted by seinfeld

Samo gurajte ovu patrolu i dalje, neki odgovori su me dobro nasmijali!


Bit će toga još sigurno. Fino je vidjeti kako većina intervjuiranih prikaže svoju drugu stranu, recimo onu realniju, ljudskiju za razliku od uštogljenijih upisa po forumu.

Kad ćemo opet krenuti, kad me uhvati inspiracija. Ali ovaj put na tapeti neće biti recenzenti.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000