forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Walter Simonson

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
ridiculus Posted - 03/02/2021 : 00:36:00
Pisao sam već o njemu na drugim forumima, a ne volim da kopiram samog sebe, pa ću ovde usvojiti drugačiji pristup.

Prvi put sam postao svestan tog imena u prvoj polovini 90-ih, i to preko nemačkog izdanja Thora. Tada nisam znao taj jezik, ali su me slike dojmile na način kako me taj strip (Thor) nikad nije dojmio (a čitao sam sve što je izlazilo ovde u Stripoteci). Posle sam saznao da je Simonson bio objavljivan kod nas, ali te radove sam nekako bio preskočio u detinjstvu. Jedan nisam bio preskočio, doduše, već samo nisam znao da je on bio umešan. Postoji jedan period Thora na kome je takođe radio pre tog čuvenog run-a sa kojim se poistovećuje, gde je samo radio postavke, nastavljajući rad i način pripovedanja Johna Busceme, koji je crtao naslov pre njega. DeZuniga je bio tušer, a njegov pristup je vrlo "nametljiv". Što je još gore, naši su to objavili u nekom hendikepiranom obliku, gde su dve table bile sabijene na istu stranu Stripoteke, i to na vrlo proizvoljan način. Eto, čovek razmišljao deset godina o kompoziciji u stripu i putanji oka preko table, a mi smo to odbacili u cugu!


(Iz '83. ili '84. Simonson drugi sleva, desno od njega Arthur Adams*, skroz desno... ajde, pogađajte! )

Vremenom sam stekao utisak da je on među širom publikom najpotcenjeniji od svih umetnika koji su radili za Veliku dvojku (Marvel i DC) - ili je možda "najnepoznatiji" bolja reč ovde? Ali među profesionalcima - to je potpuno druga priča. Postoje mnogi mogući razlozi za ovo prvo, ali, kako ja ovde ne pišem doktorsku disertaciju, tom pitanju ću se posvetiti samo ovlašno. Jedan razlog bi mogao biti u skromnosti. Kao i njegov vršnjak - i sličan primer u toj relativnoj zapostavljenosti - Jose Luis Garcia-Lopez, Simonson je izuzetno skromna osoba, i ne zanima ga samopromocija. I ne zanima ga rad izvan stripa. Kada su ga zvali da se pojavi u jednoj sceni prvog filma o Thoru, pristao je samo zato što je njegova žena - editor i pisac stripova, Louise - rešila da se odazove.


(Balrog; iz studentskih dana, pre početka karijere u stripu)

Drugi razlog, možda i bitniji, je što Simonson ima autorski pristup u mejnstrim stripu, što je nesrećno srednje tlo koje ne privlači previše ni jednu ni drugu stranu. Jedan "kritičar" (ili je bar tako nazvao sam sebe) je skoro napisao, govoreći o Simonsonovom najnovijem radu, Ragnarok, da ovaj tu otkriva da mu je srce u superherojskom žanru. Ovo je, naravno, potpuno pogrešno. Iako je radio godinama, i čak decenijama, u okruženju superherojskog stripa, Simonson beži od njega kada god je to moguće. Njegova ljubav su naučna fantastika, istorija, mit i legende.



A jednom sam čuo i da je neko (Rob Liefeld**?) rekao kako je American Flagg! izuzetno uticajan strip, i kako je njime Chaykin uticao i na svoje kolege Simonsona i Millera. I to je pogrešno, naravno. Simonson jeste nešto stariji od Chaykina, ali to nije posebno bitno; ono što jeste bitno je da se on kao crtač i autor formirao ranije, i prirodnije je pretpostaviti uticaj u suprotnom pravcu. Njegova dela to dobro dokazuju, i to bi bilo lako vidljivo čak i da sam Chaykin nije potvrdio više puta (tj. Simonsonov uticaj).

Iz više različitih izvora sam čuo priču kako je, negde tokom 1972, Simonson došao u prostorije DC-ja (a mislim da su se tada zvali National) da traži posao, i poneo je sa sobom svoj studentski rad koji je trebalo da izađe u fanzinu lokalnog naučnofantastičnog udruženja. Chaykin se priseća kako je Michael Kaluta ušao u prostoriju pokazujući sebi nesvojstven entuzijazam, s obzirom da je obično bio gotovo agresivno kul, držeći i ruci primerak pomenutog rada, i praćen od strane samog Simonsona. Kaluta je odneo taj rad nekome, i na kraju je Walter završio kod Carmine-a Infantina, čuvenog crtača i tada izdavača za DC. Ovome se rad veoma dopao, i čak je našao sličnost sa Krigsteinom - sa čijim opusom Simonson tada ipak nije bio upoznat, prema sopstvenim rečima. U svakom slučaju, dobio je posao.

Taj rad se može naći u kolekciji Star Slammers od IDW-a, a može se praktično u celosti videti i u epizodi Cartoonist Kayfabe-a.



Što se uticaja tiče, oni su neuobičajeni za jednog američkog autora. Carl Barks i Kirby su verovatno najveći po pitanju impresije, i čemu bi strip trebalo da teži, ali u crtačkom smislu, stripski uzori su više evropski nego američki. Najveći od svih je Jim Holdaway, prvi crtač na Modesty Blaise, koji je umro relativno mlad. Mezieres, Moebius, Palacios, Toppi, Druillet... Kako je Simonson završio umetničku akademiju, tu su i američki ilustratori, pre svega N.C.Wyeth i Howard Pyle. Što se pisanja tiče - što je preuzeo negde na prelazu u 80-e - njegov najveći uzor je bio mentor i urednik Archie Goodwin. I nekih par hiljada knjiga koje je pročitao.

Njegov diplomski rad je kasnije postao Star Slammers, i to je bio jedan od mojih prvih susreta sa tablom - čitavom sekvencom, zapravo - koja me je totalno oduvala, i to pre svega konceptualno, jer sam shvatio da gledam nešto što se ne može uraditi ni u filmu, ni u književnosti, ni u čistoj ilustraciji, bar ne u tom obliku.

I njegova karijera je puna takvih stvari, ali, kako njega zapravo niko nikad nije mogao zaista da kopira - kao što niko ne može zaista da kopira Corbena - većina njih je banalizovana. Simonson je prvi za koga znam (što ne mora i da znači da je zaista, ali je sigurno "jedan od") koji je upotrebio triptih, gde naslovne ilustracije tri epizode čine jednu sliku kad se sastave (na X-Factoru); prvi je upotrebio pojam događaja koji se proteže kroz više naslova jedne od dve velike kompanije (Thor i Večna zima); prvi - zapravo drugi, ali njegova verzija je bila daleko bolja i uticajnija - je upotrebio samo spleš stranice u jednom glavnotokovskom stripu, a sledeća generacija crtača (tj. Image) je to rabila do apsurda...



Prema Chaykinu (u predgovoru za knjigu The Art of Walter Simonson, gde su sakupljeni njegovi rani radovi za DC), Walt se prvi formirao kao crtač u toj generaciji i imao je "grafičke ideje do kojih su mnogi došli znatno kasnije, a neki nikada". Simonson je, po njemu, prvi uneo - ili bar uspešno primenio - naučnu metodologiju u pravljenju stripa. Povodom toga, Michel Fiffe je ovo jako lepo rekao, pa ću ja samo da ga citiram (s prevodom, naravno):

quote:
Mnogo ljubavi i priznanja je upućeno Simonsonu od strane i fanova i profesionalaca... ali, kako rekoh, ne dovoljno, i ne izbliza dovoljno iz pravih razloga. Ok, "Ujka Walt" crta kul Thora i ima titulu "najboljeg čoveka u industriji" - to su neki najširi opisi - ali on je u suštini jedan od najvećih mislilaca medija, i bio je to decenijama. Decenijama. Nije u pitanju kratak period početničke sreće ili vrhunca karijere.
...
Simonson nije proučavan sa istom strogoćom kao njegove kolege Chaykin, Miller, i Moore. Što je čudno, kada se uzme u obzir da primenjuje u svom radu isti nivo veštine i promišljanja kao i ovi divovi, ako ne i veći.





(Ostatak u sledećem poruci.)


*najveći od svih talenata koji su se pojavili u američkom stripu tokom 80-ih; pominjem to jer znam da nije ovde mnogo poznat; na nesreću (ili, da li?), jako je spor crtač, i retko je crtao stripove u poslednjih 20 godina.

**nadam se da je ovo jedini put da ga pominjem na ovom forumu . Šta god mislio o njegovim crtačkim sposobnostima, on je fan sve trojice pomenutih; trebalo bi da zna bolje.

Napomena: nije Simonson pisao sve od pokazanih tabli, koji su tu samo kao primeri crteža kroz razne faze karijere.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 02/05/2022 : 18:45:03
Video sam jutros da taj video postoji, ali tek sam ga sad posle tvog podsećanja i pogledao.

Vidim da Šon i Karson imaju neke nedoumice oko upisivanja, pa evo onog što znam. (Ovo što sledi je uglavnom za profesionalce i fanatike.)

Sajmonson uvek radi na sledeći način: kada ima ideju kako će strana da izgleda, nacrta je olovkom - donekle detaljno, ali ne preterano - i u toku te faze odredi gde će baloni da budu, i gde će zvučni efekti da budu, i gde će da bude sav ostali tekst koji pripada crtežu. Zatim se tušem upisuje tekst, u balone i u kadrove, što uglavnom radi za njega John Workman, još od ovog stripa (pre toga ga je obično unosio sam, a na Manhunteru je to bio Ben Oda), i tek zatim Sajmonson tušira crtež.

Dakle, prvo olovka, zatim upis, na kraju tuš.

Ovo ima za posledicu da stranice izgledaju organski - crtež i tekst kao jedno - za razliku od, npr. Čejkina, koji je tu (po meni) potpuno zastranio, i čiji novi radovi izgledaju kao da je crtež na jednom sloju, a tekst u drugom. Nije samo on u pitanju, tako izgleda solidan deo moderne produkcije, poput novog Palmiotijevog projekta, na Kikstarteru, koji crta slika Scott Hampton.

Workman uvek upisuje rukom, bar kada radi sa Sajmonsonom. Ali on radi i sa T.L.Edwardsom, i povremeno i sa drugima, i moguće da za njega (ili njih) upisuje i digitalno.

A on je bio i upisivač za Doom Patrol dok je ovog pisao Morrison, a crtao Case, ali ne sećam se da mi je tamo toliko privukao pažnju. Možda zato što Sajmonson smišlja sve, ili bar većinu stvari, na nivou ukupnog izgleda stranice - Workmanu uglavnom ostaje samo krajnja realizacija.

Što se tiče referenci, da, Sajmonson ih je imao dosta, i on i Goodwin su bili zahvalni studiju 20th Century Fox na nemešanju u njihov rad, i dozvolu da vide radnu verziju filma (tada još nezavršenog), mnoge fotografije, modele, nacrte scenarija, i sve ostalo. Čak nije morao ni posebno da pazi na izgled glumaca, a ipak su svi likovi prepoznatljivi.

Slova upisana plavom bojom su glasovi koji se čuju preko zvučnika.

A baš je ovaj strip izrodio kritiku koja me je bila toliko impresionirala da sam počeo da čitam prikaze i kritike stripova napisane u tom periodu na internetu - pre 10-15 godina, kada su blogovi i prikazi nicali kao cveće posle prolećne kiše. (Danas vlada prava kritička pustoš u odnosu na to vreme.)

Taj prikaz je od Johna Kane-a, za sada neaktivni sajt Savage Critics. Nije čak ni celoviti prikaz, više je skup pojedinačnih zapažanja. Na neki način, ovaj video je za mene prolazak pored kuće.
Vlaadisha Posted - 02/05/2022 : 16:45:43
šon i karson listaju osmog putnika i ćaskaju o topiju i štampi. zvuk postane bolji u jednom trenutku.

ridiculus Posted - 04/02/2022 : 21:31:35
Ovo je neko skoro stavio na Twitter:



To je iz Close Encounters of the Third Kind, adaptaciji filma koja je izašla u Marvel Comics Super Special #3, početkom 1978. Takođe je Goodwin adaptirao scenario (kao i u kasnijem Alienu), a tušer je ovde bio Klaus Janson. Simonson i Janson su sarađivali i na Battlestar Galactica, i sve to izgleda prilično dobro. I drugačije nego kada Janson radi sa drugim crtačima, posebno Frankom Millerom.

I koliko samo Simonsonov crtež izgleda modernije i neuobičajenije nego npr. Perezov iz istog doba! (Videti Loganovo bekstvo.) Tačno je da njih dvojica nisu vršnjaci po godinama, ali su u slično vreme ušli u industriju stripa (1972/1974).

Znam da je ovo bio omiljeni strip Stevea Liebera, koji je radio sa Ruckom na Whiteout i sa Fractionom na novom Jimmy-ju Olsenu.

Ovakvo crtanje nestalnih oblika (podrhtavanje, u ovom slučaju) me podseća na nešto drugo. Jedan od uticaja na Simonsona je bio britanski ilustrator Charles Keeping, koji je crtao za knjige, uglavnom dečje, i bio totalno sjeban lik, da prostite. Iako je ono što sam video od Keepinga objavljeno posle 1978, ipak ću staviti ovde pošto ga Simonson zvanično priznaje kao favorita.

Iz dečje knjige The Wedding Ghost, iz 1985. Dečje, zaboga!





Rekao sam da se neću upuštati u priču o ilustraciji i njenim uticajima - a na Simonsona i Chaykina, koji su zajedno išli da slušaju predavanja Boba Peaka, kralja filmskih postera, početkom 80-ih, je OGROMAN - ali moramo jednom i početi. To je jedan od razloga zašto većina komentatora iz sveta stripa ne može da razluči šta je uticalo na radove pomenutih. (Poput Kayfabeovaca, koji svugde traže Kirby-ja, Corbena, evetualno Totha, Kirbyja, Crumba, Kirbyja...) Sienkiewicza tek da ne pominjem...
going going Posted - 19/01/2022 : 23:30:01
quote:
Originally posted by izivko

Hvala na iscrpnom odgovoru.

Pogledat ću Aliena, Orion koliko sam vidio nije objavljen u Njemačkoj.



Alien je vrhunski!
I vrhunsko je domace izdanje Stalkera!
izivko Posted - 17/01/2022 : 16:03:46
I dobro veli ovo za prikaz veličine i prostora. Niko to ne radi kao Druillet.



A ovako ruši utvrde. Osjeti se i težina kamenog bloka.



Scena borbe kopljima.



Ili war elephants iz albuma Salammbô.





izivko Posted - 17/01/2022 : 15:04:35
Da, vidi se i na ovoj jednoj tabli. Gigantska utvrda, kule visoko u oblacima, ornamenti, opaki ratnici- Odlično ovo izgleda.

Još kad bi znao u kojim brojevima je objavljeno, ili barem godinu, olakšalo bi mi potragu.

U međuvremenu sam našao, stoji na njegovom twitteru, to je 1975 god., broj 16...

"The Hyborian Age. Chapter 5, Page 6. Savage Sword of Conan 16. Pen and ink and lettering. 10.8 x 15.3. 1975.

One last page from The Hyborian Age before the art goes back in the vault. This page was influenced by the work of Philippe Druillet. Nobody does scale like Druillet."

Postavio je i ovu tablu.

ridiculus Posted - 17/01/2022 : 11:54:48
Mislim da je prvi primer Druilletovog uticaja, ili bar onaj koga sam svestan, prvi Simonsonov rad za Marvel: adaptacija eseja Roberta Howarda, The Hyborian Age.



Izlazilo u The Savage Sword of Conan, u nastavcima. Trebalo bi da je objavljeno u domaćim kolekcijama tog časopisa.
izivko Posted - 16/01/2022 : 19:53:23
Hvala na iscrpnom odgovoru.

Pogledat ću Aliena, Orion koliko sam vidio nije objavljen u Njemačkoj.
ridiculus Posted - 16/01/2022 : 18:16:20
Eto vidiš. Ni ja nisam to čitao, barem ne u nekoj značajnoj meri.

quote:
Originally posted by izivko

Neke table dosta podsjećaju na Druilletov Lone Sloane. Pojedini likovi, arhitektura, oprema, oružje, prizori borbe. Tko je na koga utjecao?


Simonson oduvek priznaje Druilleta kao uticaj. Dobro, možda je preciznije reći "negde od sredine 70-ih". Ne vidim to u Manhunteru, ali je već u Alienu očigledno. U Orionu je najočiglednije, kao i onom drugom radu sa Moorcockom (Multiverse), a to je nastalo malo pre ovog Elrica. Znam da su originalne table za ovog poslednjeg duplo veće od onog što je štampano.

Bila je jednom lista 15 najuticajnijih vizuelnih umetnika na Simonsona, negde - možda na nekoj od njegovih stranica na Facebook-u - ali skoro kada sam je tražio nisam uspeo da je nađem. Druillet je sigurno tu.

Kada smo već prizvali Moorcocka, dve stvari koje mislim da nisam rekao.

Prvo, Moorcock je napisao predgovor za knjigu Modern Masters: Walter Simonson, koja je jedna velika retrospektiva karijere u obliku intervjua, gde kaže da je ovaj jedan od najvećih "popularnih umetnika" svog doba.

Drugo, imao je ideju da njih dvojica zajedno rade strip o Kapetanu Marvelu (Shazamu), negde pre skoro dvadeset godina. Nije se ispunilo, verovatno zato što je DC tada već imao u razvoju projekat o tom junaku, ali anegdotu o tome imamo ovde. Da li bi Moorcock bio dobar izbor za Shazama, ne znam, ali Simonson bi bio skoro pa idealan, bazirano na onom što je radio sa njim u Orionu.
izivko Posted - 16/01/2022 : 13:07:10
Svježe pročitan Moorcockov Elric: The Making of a Sorcerer 1-4
Najbolji Simonsonov rad što sam dosad vidio.

Neke table dosta podsjećaju na Druilletov Lone Sloane. Pojedini likovi, arhitektura, oprema, oružje, prizori borbe. Tko je na koga utjecao?
Strip je izvorno objavljen 2004 dok je Lone Sloane nastao puno ranije.















ridiculus Posted - 16/10/2021 : 21:47:06
Simonson je sinoć dobio nagradu NCS-a za najbolji strip u formi sveščica za prošlu godinu. U kategoriji su bili i Usagi Yojimbo i TMNT: Jennika. Ovo drugo nisam čitao, a Usagi - kojeg isto jako volim - je dobio nagradu godinu ranije, pa mi je ovo najdraži ishod.

Strip se zove Ragnarok. Nismo pričali o njemu? Biće prilike.
going going Posted - 06/10/2021 : 03:29:07
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by going going

Vide li ove najave riduculus!



Da, video sam. Ali Simonson je u tom Thorovom godišnjaku podražavao Buscemin pripovedački stil, i na to je tuširao Ernie Chan, pa ni stilski nije prepoznatljiv.



E jbg. Mozda ako prodje dobro prodaja ovog Thora, krenu i s objavljivanjem Simonsonovog samostalnog rada odnosno runa, nikad se ne zna.
ridiculus Posted - 05/10/2021 : 22:45:24
quote:
Originally posted by going going

Vide li ove najave riduculus!



Da, video sam. Ali Simonson je u tom Thorovom godišnjaku podražavao Buscemin pripovedački stil, i na to je tuširao Ernie Chan, pa ni stilski nije prepoznatljiv.
going going Posted - 05/10/2021 : 18:02:51
quote:
Originally posted by Beren

by dessa

Sudbina ili sticaj okolnosti, a možda i zajedno, hteli su da se nebo natušti nad Darkwoodom poslednjih godina. I to baš u onim godinama u kojima je trebalo da, kako dolikuje, proslavimo dva velika jubileja: 10 godina izdavaštva i 20 godina striparnice Darkwood – od koje je sve i počelo.
Crni oblaci, vetrovi, munje i gromovi... Nije bilo lako. Nimalo.
Imali smo sreće da je Darkwood tokom svih ovih godina stekao poverenje velikog broja strip zaljubljenika, pa kada je bilo najteže podrška nije izostala.
Podržali ste nas razumevanjem, strpljenjem i kupovinom stripova, ali kako naših izdanja usled vremenskih nepogoda nije bilo mnogo, podrška nam je naročito značila (a i dalje nam znači) od svih vas koji ste kupovali stripove drugih izdavača u našoj striparnici.
Zbog vas Darkwood danas ide dalje. Hvala vam na tome!

Ovu godinu završićemo oprezno, u maniru minulog perioda, ali od naredne polako i sigurno krećemo dalje.
A ono što, pored Modesti Blejz, Kalvina i Hobsa, Naruta, Konana, Panišera, Ubice demona itd, od nas možete očekivati je:




[size=16pt]4. Roy Thomas & Walt Simonson & John Buscema[/size]
[size=21pt]The Mighty Thor: The Eternals Saga[/size]


[size=16pt]5. Damon Lindelof & Leinil Francis Yu & Dave McCaig[/size]
[size=21pt]Ultimate Wolverine vs. Hulk[/size]


[size=16pt]6. John Buscema & Jon J. Muth & Louise Simonson[/size]
[size=21pt]Galactus the Devourer[/size]


[size=16pt]7. Claudio Castellini & Ron Marz[/size]
[size=21pt]Silver Surfer: Dangerous Artifacts[/size]






Vide li ove najave riduculus! Ostale najave na: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=141&TOPIC_ID=42530#2449451
going going Posted - 17/09/2021 : 02:07:34
Super tekst!
ridiculus Posted - 11/09/2021 : 15:44:36
Kayfabe o Manhunteru:



Jedan od mojih omiljenih ljudi u stripu (Tom Scioli) o drugom! Zanimljivo mi je da Piskor do sada nije čitao strip.

Scioli priznaje uticaj Manhuntera na pristup koji je primenjivao u Super Powers (i mnogim drugim, kasnijim radovima, rekao bih). Tamo je imao 3 strane po svesci, i hteo je da im pristupi kao da su čitav njegov život.

Ali slatko mi je koliko se svi, čak i u komentarima, trude da pronađu uzore i uticaje... na pogrešnoj strani. Generalna greška koja se pravi kada se priča o ovim stvarima je što se sve svodi na medij stripa, i to na tradiciju sveščica, comic books. Ko je uticao na ovo? Od koga je Simonson uzeo ono?

Dve stvari koje se retko pominju - osim ako diskutant ne prouči materijal naširoko i vrlo duboko - su novinski strip i ilustracija.

Ali prvo, Bernard Krigstein. Da, svakako postoji sličnost u grafičkom izrazu. Pomenuo sam na drugom topiku: Chaykin je smatrao Simonsona Krigsteinom njihove generacije. Evo dela iz Chaykinove sveske serijala Solo, gde priča o tome:



(Crtež je, naravno, njegov, Chaykinov.)

Carmine Infantino je, kad je primio Simonsona u DC-jevu službu 1972. i video njegov portfolio - njegov diplomski rad, proto-Star Slammers - primetio kako ovaj liči na Krigsteinov rad. Ali, Simonson po sopstvenim rečima nije video Krigsteinov rad do tog vremena, jer nije čitao EC stripove kao klinac.

Pomenuo sam novinske stripove i ilustraciju. Nije nužno da ono što neko pominje kao uticaj na sopstveni rad i razmišljanje bude zaista i najveći uticaj - neke ideje se mogu razvijati u pozadini svesti, dok sećanje na izvor bledi. Međutim, reč je sve što mi ovde imamo, i zato ću se fokusirati na to. Horakov James Bond i Bellamy-jev Garth su dva novinska stripa koja je Simonson čitao i voleo. Dva omiljena su verovatno Starrov Mary Perkins, On Stage i Modesty Blaise Jima Holdawaya. Prvi je čitao neprekidno od detinjstva, u realnom vremenu, drugi je otkrio naknadno, ali svakako pre svog rada za DC u 1970-im. Holdaway je veći grafički uticaj - najveći, zapravo - mada je moguće da je od Starra usvojio neke stvari nesvesno, posebno u pripovedačkim tehnikama.

Ali što se tiče kompozicije tabli i postavki, nema preteče. Bar ne da sam svestan. Holdaway je radio sa 3 kadra u istom redu, a za Manhuntera je Simonson morao da pronađe i izmisli potpuno novi pristup. "Ah, Simonson - 30 kadrova po strani", kako neko reče. Čak i Alex Nino - koji bi teoretski mogao da ima uticaj na Simonsona, i koji je kasnije slično ludovao sa skalom, a i počeo je karijeru nešto ranije - je koristio tradicionalnu strukturu stripa u to vreme, bar u tim svojim počecima.

A ilustracija? Tu Pandorinu kutiju nećemo otvarati ovaj put. Samo budimo svesni da postoji.
ridiculus Posted - 15/07/2021 : 23:20:29
Super, hvala!

going going Posted - 15/07/2021 : 02:01:48
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by going going

Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetljivije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.



Na koje izdanje misliš? Domaće? Smeš li to da stavljaš uopšte?

Nisam ni znao da je pisao pogovor za Modesty, ali to je potpuno prirodno. Carl Barks i Kirby su mu najveći uzori u nekom širem, aspirativnom smislu, ali u crtačkom je bio Holdaway. Toppi je došao tek kasnije.





Da, da. U domacem Darkvudovom izdanju koje izrazito preporucujem. Stvarno je prelepo izdanje. Izasle su tri knjige za sada (od planiranih 12), a u drugoj knjizi se nalazi njegov pogovor. Ne vidim sto bi nekom smetalo da ga okacim, ako smeta Darkvudovcima, izbrisacu ga, ali nikad nisam primetio do sad da je ovako nesto nedozvoljeno. Na cirilici je i na brzinu sam ga uslikao ali mislim da moze da se procita.


[url=https://ibb.co/qJQRf8D][/url]

[url=https://ibb.co/Vq8T4gV][/url]
ridiculus Posted - 13/07/2021 : 23:37:49
quote:
Originally posted by jaki

U Manhunteru liči na JH.



Da, u Manhunteru je to najočiglednije, u smislu stila i tuširanja. Ali u pripovedačkom smislu nikad nije prestao da se inspiriše Holdawayom.
ridiculus Posted - 13/07/2021 : 23:35:12
quote:
Originally posted by going going

Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetljivije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.



Na koje izdanje misliš? Domaće? Smeš li to da stavljaš uopšte?

Nisam ni znao da je pisao pogovor za Modesty, ali to je potpuno prirodno. Carl Barks i Kirby su mu najveći uzori u nekom širem, aspirativnom smislu, ali u crtačkom je bio Holdaway. Toppi je došao tek kasnije.

jaki Posted - 13/07/2021 : 18:43:34
U Manhunteru liči na JH.
going going Posted - 13/07/2021 : 17:26:44
Inace sinoc procitao u pogovoru Modesti Blejz #2 koji pise Sajmonson kako se divi i koliko je uticao crtez Dzima Holdaveja na njega sto je, kako on sam kaze, najprimetnije na pocetku njegove karijere ali i kasnije.
Ako ima zainteresovanih uslikacu tekst pa okaciti ovde.
PaoloRivera Posted - 13/07/2021 : 17:19:36
quote:
Originally posted by going going

Stvarno bi bilo lepo kad bi se Carobnjaci u svojoj Best of Marvel ediciji vratili malo u 80e i izdali naprimer Simonsonov rad na FF ili Thoru. Kad mogu da izdaju one X mene apokalipsu u 4 ili 5 knjiga, mogli bi i ovo. Ili u Best of Vulverin da izdaju mini serijal Havok and Wolverine: Meltdown, to je krace, mini serija od 4 broja. Kao sto smo vec negde zakljucili 80e su verovatno i najinteresantniji period u Marvelovoj istoriji, pa bi mogli tome da se vrate.


+1
going going Posted - 13/07/2021 : 17:13:09
Stvarno bi bilo lepo kad bi se Carobnjaci u svojoj Best of Marvel ediciji vratili malo u 80e i izdali naprimer Simonsonov rad na FF ili Thoru. Kad mogu da izdaju one X mene apokalipsu u 4 ili 5 knjiga, mogli bi i ovo. Ili u Best of Vulverin da izdaju mini serijal Havok and Wolverine: Meltdown, to je krace, mini serija od 4 broja. Kao sto smo vec negde zakljucili 80e su verovatno i najinteresantniji period u Marvelovoj istoriji, pa bi mogli tome da se vrate.
ridiculus Posted - 11/07/2021 : 15:32:47
quote:
Originally posted by going going

ridiculus super tekst!



Hvala, ali to sam napisao samo zbog trendova na društvenim mrežama, jer se serija Loki dosta oslanja na neke Simonsonove koncepte i likove. Čisto da ljudi koji je gledaju znaju zaleđinu. Moglo bi se još dosta reći o svemu tome, a posebno o epizodi u kojoj se Reed i Doom bore koristeći mini-vremenske skokove, o kojoj je svojevremeno pisao i magazin Time, u vreme kada glavnotokovski mediji nisu obraćali mnogo pažnje na strip.

Evo, u novoj epizodi Lokija se pojavio i žabac Thor! Što znači da bi trebalo da pišem i o ... Simonsonovom Thoru? Do sada sam to izbegavao jer:
1. stvarno ima puno informacija na internetu;
2. a ima i mnogo toga da se kaže...

Uskoro ću na godišnji odmor, pa možda tada nađem vremena. Videćemo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000