forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Primo Levi - strip

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Shaner Posted - 26/03/2021 : 11:44:04



Primo Levi
Scenarij - Matteo Mastragostino
Crtež - Alessandro Ranghiasci
Prijevod - Matija Markičić Didi
Meki uvez, 125 stranica
Cijena - 120 kn
veljača 2021.
Sandorf

Usred Drugog svjetskog rata u Italiji mladog su talijanskog kemičara židovskog porijekla Prima Levija uhitili talijanski fašisti i predali ga Nijemcima, koji su ga odveli u nacistički logor smrti Auschwitz – on ga je nazivao Lager, što je njemačka riječ za koncentracijski logor – ondje je preživio dijelom zahvaljujući pukoj sreći, a dijelom zbog toga što je kao kemičar bio poslan da radi u tvornici umjetne gume u robovskim uvjetima.

„Smrti Prima Levija dobro se sjećam. Sjećanje je to jedva desetogodišnjega dječaka. Zato sam odlučio pripovijedati Prima Levija, kojega sam mogao sresti prije njegove smrti. Što bi Levi mogao reći dječaku Matteu, pred trideset godina? Ovaj strip nije povijest Prima Levija, njegov životopis, već je povijest mog Prima Levija. Ovom pričom zatvaram krug vijesti koju sam čuo prije trideset godina, a ostala mi je teret u duši. Priča o mom Primu Leviju, čovjeku koji se borio hrabro i koji je znao ustrajati, čak i nadasve onda kad bi bilo lakše podleći.“

Matteo Mastragostino

24   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
vukozec Posted - 25/01/2022 : 12:10:27
https://www.jutarnji.hr/kultura/art/u-zagrebu-se-od-ovog-tjedna-moze-pogledati-izlozba-o-zatocenistvu-u-auschwitzu-prima-levija-15149490
vukozec Posted - 12/10/2021 : 13:33:15
Urbana legenda koju smo pričali devedesetih je kako imamo priku koji je u Sovićima pitao imaju li CD od Bon Jovija, na što je dobio odgovor "Ne, ali imamo DJ Bobu".

Ova moja anegdota ima veze sa ovom gore raspravom otprilike onoliko koliko ivanlova anegdota sa kafićem ima veze sa Shanerovom opaskom da ljudima koji traže naslove Sandorfa i VBZ-a uvaljuje Fibru, odnosno otprilike onoliko veze koliko naslovi poput ovog ili Alphe i Irmine imaju sa Punisherom i Sin Cityjem koje im Shaner podvaljuje u zamjenu ;)
Ono što je potpuno bez veze je ovo kako ste se nakostriješili na ivanla. Ako se to što je ispričao uopće desilo tako kako je ispričao, riječ je o običnoj spački na koju bi se i onaj koji ju je popušio trebao nasmijati ako je zdravog duha, a pogotovo se netko sa strane oko nje ne bi trebao uzbuđivati.

Također je potpuno bez veze cijela ova rasprava sa temom topica, odnosno sa stripom o talijanskom književniku i kemičaru koji je preživio Auschwitz.

Slažem se sa dosad jedinim komentarom na sam strip, odnosno sa Shanerovom ocjenom. Strip može poslužiti kao nekakav vrlo osnovni uvod u Prima Levija za one koji o njemu ne znaju puno (a za to će bolje od samog stripa poslužiti 2 stranice biografskim podataka na kraju), ili kao uvod u priču o holokaustu za one koji o tome ništa ne znaju. No publika koja će dohvatiti ovaj strip sigurno o tome ponešto zna, pa će željeti da je strip bio sadržajniji i malo konkretnije ispričao tu Leviju biografiju.
ivanl Posted - 30/03/2021 : 11:29:00
Uspjesan rad tom lokalu zelim, uz postovanje svih epidemioloskih mjera!
jogurt Posted - 30/03/2021 : 03:22:34
Plot twist-Mr. Bushido je vlasnik kafića ili mu je vlasnik kafića neki blizak prijatelj :D
Mr. Bushido Posted - 30/03/2021 : 02:34:25
quote:
Originally posted by ivanl

Di smo Marko stali? Cijeli dan restauriram oldtimera pa nemam bas puno vremena za pizdarije...

Dakle, sto se toliko uzbudujes?

Mozes ovu situaciju totalno postaviti Dekameronski, gdje jedan nouveau riche dolazi po dozu lakoglazbenih hitova za stimung birca u ruralnom dijelu Zagore, a dobiva umjesto latino preseransa recimo, Ricky Martina, lavez Cannibal Corpsa. A i ne moras, tvoja stvar.

Meni je to izvanredan scenarij jedne dobre komedije. Zajebancija i ruganje, sto da ne? Manjka mi samo vizuelni dio gdje bi se vidjela lica 'gazde' i auditorija koji bi mjenjali boje prilikom istrazivanja predmetnih nosaca zvuka iz druge dimenzije.

A i bas sam radostan zbog dobrog posla na 'makini' iz 'senscetvrte', pa ti pristojno odgovaram, jer mi vec pomalo ide na jetru atribut kojim krstis osobu, o kojoj veze nemas...



Ne poznajem tvojeg kuma, niti mogu stvoriti pravu sliku o njemu na temelju jedne priče.

Ali u ovoj priči je ispao šupak. Jebiga, zajebancija i ruganje nisu u redu ako te netko moli za pomoć.
ivanl Posted - 29/03/2021 : 19:50:24
Di smo Marko stali? Cijeli dan restauriram oldtimera pa nemam bas puno vremena za pizdarije...

Dakle, sto se toliko uzbudujes?

Mozes ovu situaciju totalno postaviti Dekameronski, gdje jedan nouveau riche dolazi po dozu lakoglazbenih hitova za stimung birca u ruralnom dijelu Zagore, a dobiva umjesto latino preseransa recimo, Ricky Martina, lavez Cannibal Corpsa. A i ne moras, tvoja stvar.

Meni je to izvanredan scenarij jedne dobre komedije. Zajebancija i ruganje, sto da ne? Manjka mi samo vizuelni dio gdje bi se vidjela lica 'gazde' i auditorija koji bi mjenjali boje prilikom istrazivanja predmetnih nosaca zvuka iz druge dimenzije.

A i bas sam radostan zbog dobrog posla na 'makini' iz 'senscetvrte', pa ti pristojno odgovaram, jer mi vec pomalo ide na jetru atribut kojim krstis osobu, o kojoj veze nemas...
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 21:37:19
quote:
Originally posted by ivanl

Jbg. Nemamo svi isti senzibilitet na humor. Crni ili bijeli.


Čekaj malo, tebi je ovo normalno?

Dakle, tvoj kum se razumije u glazbu i vlasnik kafića mu se obrati za savjet i pomoć. Umjesto da mu tvoj kum pomogne, on ga zajebe. Sam kažeš da vlasnik kafića nije bio bezobrazan prema njemu, te da je tvoj kum to napravio samo radi šale. Pitam te, gdje u ovoj priči tvoj kum ne ispada šupak?
ivanl Posted - 28/03/2021 : 21:37:03
Ma zasto? Covik prica sa svog kuta gledista...
Ja bas nalazim da je 'baza ipo' uvalit kajlu novokomponiranom gazdi dikanu, u spomenutoj zgodi.
izivko Posted - 28/03/2021 : 21:31:18
Koje izražavanje Bushida, ja sam iznenadjen.
ivanl Posted - 28/03/2021 : 21:28:03
Jbg. Nemamo svi isti senzibilitet na humor. Crni ili bijeli.
Paka01 Posted - 28/03/2021 : 21:08:18
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Shaner



Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.




Sto je u redu, posteno i legitimno!
Moj je kum radeci jednom u jednom splitskom CD shopu, bio u situaciji da mu je jedan gazda novootvorenog cafe bara u zaledu Splita, u ruralnom dijelu Zagore, zatrazio naramak discova koje vole mladi, u svrhu dobre zabave i dobre prode kafica, sa uvjetom da ne zali para i da treba biti onako maski, zabavno, a moze i strano ako su to 'pravi hitovi'. I moj ga kum uljudno pocasti kavicom, sokom, predlozi mu da sjedne i malo priceka, dok on to probere...
I uvali mu jedno 'triest' discova Death, Speed, Black i inog Metala...



To čak nije ni smišno, žalosno je.
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 21:04:11
quote:
Originally posted by ivanl

Di si mi Bushido?
Omasio si ceo fudbal!
Prvo, ko jebe budalu pristojnu ili nepristojnu, sa kafanskim direvima, sve sto vole mladi.
Drugo, moj kum uopce ne slusa metal. Ni jedan jedini podzanr. Nikakav. Inace on ti je ziva enciklopedija glazbe, mozda i zesca od mene, (ali sreca ne cita ovdje nista, pa mogu to kazati) Ono sto on primjerice ima od Frank Zappe, ni bidni pokojni velikan nije znao da ima. Ne beri brige o njegovom glazbenom ukusu, sirini i opsegu istoga, malo tko ga takvog ima...
Trece, nemoj se izlecati bezveze... pomalo.
Cetvrto, to je bila ziva baza, zajebancija, pa cak i ruganje...sto da ne...


Meni se čini da je tvoj kum u ovoj priči ispao šupak.

Ono, čovjek ga zamoli da mu pomogne oko izbora glazbe za svoj novi kafić, a ovaj ga zajebe i da mu glazbu koja je potpuno drukčija od one koju je vlasnik tražio. A zašto? Radi šale? Pretpostavljam da mu je vlasnik platio CD-e. Ne znam, kako god okrenem, kum ti je ispao šupak.

Jesam li u krivu?
ivanl Posted - 28/03/2021 : 16:43:44
Di si mi Bushido?
Omasio si ceo fudbal!
Prvo, ko jebe budalu pristojnu ili nepristojnu, sa kafanskim direvima, sve sto vole mladi.
Drugo, moj kum uopce ne slusa metal. Ni jedan jedini podzanr. Nikakav. Inace on ti je ziva enciklopedija glazbe, mozda i zesca od mene, (ali sreca ne cita ovdje nista, pa mogu to kazati) Ono sto on primjerice ima od Frank Zappe, ni bidni pokojni velikan nije znao da ima. Ne beri brige o njegovom glazbenom ukusu, sirini i opsegu istoga, malo tko ga takvog ima...
Trece, nemoj se izlecati bezveze... pomalo.
Cetvrto, to je bila ziva baza, zajebancija, pa cak i ruganje...sto da ne...
Peto, da, Fibra je Fibra mjerna jedinica za dobar izbor stripa!
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 12:13:27
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Shaner



Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.




Sto je u redu, posteno i legitimno!
Moj je kum radeci jednom u jednom splitskom CD shopu, bio u situaciji da mu je jedan gazda novootvorenog cafe bara u zaledu Splita, u ruralnom dijelu Zagore, zatrazio naramak discova koje vole mladi, u svrhu dobre zabave i dobre prode kafica, sa uvjetom da ne zali para i da treba biti onako maski, zabavno, a moze i strano ako su to 'pravi hitovi'. I moj ga kum uljudno pocasti kavicom, sokom, predlozi mu da sjedne i malo priceka, dok on to probere...
I uvali mu jedno 'triest' discova Death, Speed, Black i inog Metala...


Tvoja priča baš i nema neke dodirne točke s Shanerovom opaskom. Fibra ima prilično raznolik katalog, a glazbeni ukus tvojeg kuma mi se čini prilično ograničen. I ne, činjenica da postoji pedeset podvrsta metala ne čini glazbeni ukus tvojeg kuma automatski bogatijim.

Također, postoji li neki poseban razlog zašto tvoj kum nije ispunio zahtjev vlasnika kafića? Tipa, da li je vlasnik kafića bio bezobrazan? Ili se tvoj kum ne razumije u ikakvu glazbu osim metala?
ivanl Posted - 28/03/2021 : 01:43:14
Nikad se covjek nije vratio ni reklamirao ista. Ali taj se CD shop ubrzo i zatvorio...
Shaner Posted - 28/03/2021 : 01:04:12
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Shaner



Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.




Sto je u redu, posteno i legitimno!
Moj je kum radeci jednom u jednom splitskom CD shopu, bio u situaciji da mu je jedan gazda novootvorenog cafe bara u zaledu Splita, u ruralnom dijelu Zagore, zatrazio naramak discova koje vole mladi, u svrhu dobre zabave i dobre prode kafica, sa uvjetom da ne zali para i da treba biti onako maski, zabavno, a moze i strano ako su to 'pravi hitovi'. I moj ga kum uljudno pocasti kavicom, sokom, predlozi mu da sjedne i malo priceka, dok on to probere...
I uvali mu jedno 'triest' discova Death, Speed, Black i inog Metala...


I kako je prošao kafić?

ivanl Posted - 28/03/2021 : 00:26:20
quote:
Originally posted by Shaner



Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.




Sto je u redu, posteno i legitimno!
Moj je kum radeci jednom u jednom splitskom CD shopu, bio u situaciji da mu je jedan gazda novootvorenog cafe bara u zaledu Splita, u ruralnom dijelu Zagore, zatrazio naramak discova koje vole mladi, u svrhu dobre zabave i dobre prode kafica, sa uvjetom da ne zali para i da treba biti onako maski, zabavno, a moze i strano ako su to 'pravi hitovi'. I moj ga kum uljudno pocasti kavicom, sokom, predlozi mu da sjedne i malo priceka, dok on to probere...
I uvali mu jedno 'triest' discova Death, Speed, Black i inog Metala...
Peyo Posted - 27/03/2021 : 10:47:57
quote:
Originally posted by Shaner


Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.



Darth Shaneru, djeci umjesto Levija uvaljuješ depra stripove !
Shaner Posted - 26/03/2021 : 23:27:07


Zanimljivo je da ljudi koji nemaju veze sa stripom dolaze tražiti stripove Sandorfa i V.B.Z.-a. Vjerojatno saznaju za njih preko knjiških blogova kojima nakladnici daju svoja izdanja na recenziranje. Naravno, ja im uglavnom umjesto toga što traže dam Fibru.

Peyo Posted - 26/03/2021 : 16:37:23
Djeca vole stripove o Leviju i sličnima. Očekujem da se naklada rasproda.
Shaner Posted - 26/03/2021 : 16:22:45
Levi je svakako interesantan lik i knjige su mu navodno jako dobre, ali ovaj strip baš i nije nešto. Napravljen je kao Levijev imaginarni posjet jednoj osnovnoj školi gdje priča klincima o svom iskustvu, i djeluje kao da je upravo za neki takav uzrast. Važne su to teme, ali ovdje mi sve djeluje suviše pojednostavljeno, vjerujem da su njegove knjige puno jače.

ivanl Posted - 26/03/2021 : 13:38:52
Pa nazalost nije sve islo u, i na dobro te kako treba, do sad, u zivotu...zato i treba biti ovakvih stripova.
Za sve ostalo, tu su Zagor, Miki, Blek...
izivko Posted - 26/03/2021 : 13:35:27
Tema me ne zanima ni pod razno. Ja bih nešto vedrije.
ivanl Posted - 26/03/2021 : 13:18:55
Ovo mi je interesantno.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000