forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Andre Franken: Dobrica i Kića - integral

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zokalav Posted - 10/03/2021 : 14:26:10
Kada je Andre Franken 1955. zakucao na vrata izdavačke kuće Lombar, u suštini je želio da razbjesni Šarla Dipuija i da se osveti zbog prevare koju je počinio njegov računovođa. Crtač Spirua ne odlazi u Tintin zato što ima neku novu, dugo razrađivanu ideju za serijal koja se ne bi svidjela Marsinelu...* Kada je zatražio sastanak sa Rejmonom Leblanom, u svojoj mapi za crteže nije imao bog zna šta. U svojoj knjizi razgovora sa Frankenom Nima Sadul (Numa Sadoul) ga pita: „Da li si imao jasnu predstavu o Dobrici i Kići kada si išao da potpišeš za Lombar?“ Tvorac Marsupilamija odgovara bez okolišanja: „Nisam uopšte. Kada sam otišao tamo, imao sam samo ‘nažvrljane’ likove i nisam imao pojma kako ću ih oživjeti. Na brzinu su improvizovani, što objašnjava nedostatak složenosti njihovih karaktera. Bile su to lutke po mjeri Tintina, pomalo buržujski nastrojeni i bezopasni. Kića je ljupka, a Dobrica je simpatični hvalisavac, ali ne treba u njima tražiti neku psihološku dubinu!“ Čak i njihova imena mirišu na odluku u posljednjem trenutku: „Lombar mi je našao ime Dobrica u rokovniku, a ja sam smislio ime Kića zato što je imala kićanke u kosi!

Godine 1955. strip crtač André Franquin ušao je u spor s Dupuisom, izdavačima magazina Spirou, oko finansijskih aranžmana koji se tiču njegovih likova. Budući da Franquin nije uspio pronaći pisanu potvrdu njihovog sporazuma, otišao je da se pridruži osoblju suparničkog časopisa Tintin, gdje je predstavio seriju Modeste et Pompon. Pisci koji su doprinijeli seriji bili su René Goscinny (pisac Asterixa), Peyo (tvorac Štrumpfova), Greg (još jedan vodeći pisac i umjetnik), pa čak i Franquinina svekrva.

Franquin je kasnije pronašao pisanu potvrdu i stvar je riješena s Dupuisom. Međutim, imao je petogodišnji ugovor s Tintinom i stoga je bio dužan da za oba časopisa pruži neobičan aranžman u strip industriji. Stoga je Tintinu dao nedeljnu stranicu, a Spirouu nedeljnu stranicu i po.

Godine 1959. izdavači Tintina otkupili su prava na likove. Franquinova obaveza prema Tintinu je prestala i on se držao Spiroua i Gastona Lagaffea. Modeste et Pompon nastavili su se do 1988. godine, kojim su se bavili drugi pisci i umjetnici.



A4 format

Tvrdi uvez

U boji

262 strane

Cijena dok je u štampi 40 KM, kada se odštampa 50 KM
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
AleksandarN Posted - 14/08/2021 : 11:26:04
quote:
Originally posted by Najkula

quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by zokalav

Mislim da je Clifton najavljen u Srbiji...Nisam siguran ali mislim da je izdavač Najkula ili....ali ponavljam nisam siguran...



Jeste najavljen kod Najkule ali mislim da ce da radi izdanja novijeg datuma. Mnogi bi zeleli Kliftona od pocetka.



Izvinjavamo se što "upadamo" na temu kolege, ali evo kratko da repliciramo: Najkula je kupila prava na ceo serijal Kliftona, te to što smo najavili jednu od novijih epizoda ne znači da neće biti i klasika.

Takođe ne znači da neće biti integrala. Štaviše, u pripremi je jedno integralno izdanje koje nismo dosad ni najavili... polako... :)





Vrh!!!
Najkula Posted - 14/08/2021 : 11:24:09
quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by zokalav

Mislim da je Clifton najavljen u Srbiji...Nisam siguran ali mislim da je izdavač Najkula ili....ali ponavljam nisam siguran...



Jeste najavljen kod Najkule ali mislim da ce da radi izdanja novijeg datuma. Mnogi bi zeleli Kliftona od pocetka.



Izvinjavamo se što "upadamo" na temu kolege, ali evo kratko da repliciramo: Najkula je kupila prava na ceo serijal Kliftona, te to što smo najavili jednu od novijih epizoda ne znači da neće biti i klasika.

Takođe ne znači da neće biti integrala. Štaviše, u pripremi je jedno integralno izdanje koje nismo dosad ni najavili... polako... :)

AleksandarN Posted - 14/08/2021 : 11:11:45
quote:
Originally posted by zokalav

Dzejson Brajs
Luftballons
Preporučujem....pametne priče....U boji Cijena 15 eura...180 strana boje..hc...itd itd



Uzeo jos davno u Alan Fordu. Luftballons procitao pre dve nedelje, Dzejson jos nije dosao na red.
Bolje da padne neka super najava za Kliftona (npr. onog sto je Peyo postavio gore) nego reklama za izdanja koja vec svi znamo.
zokalav Posted - 14/08/2021 : 10:50:04
Dzejson Brajs
Luftballons
Preporučujem....pametne priče....U boji Cijena 15 eura...180 strana boje..hc...itd itd
Peyo Posted - 14/08/2021 : 10:34:22
Ovaj Clifton kojeg sam linkao je integral sa svim Macherotovim albumima (ukupno 3), zaokružena cjelina.

AleksandarN Posted - 14/08/2021 : 10:26:36
quote:
Originally posted by zokalav

Mislim da je Clifton najavljen u Srbiji...Nisam siguran ali mislim da je izdavač Najkula ili....ali ponavljam nisam siguran...



Jeste najavljen kod Najkule ali mislim da ce da radi izdanja novijeg datuma. Mnogi bi zeleli Kliftona od pocetka.
BeaGea Posted - 14/08/2021 : 10:26:18
quote:
Originally posted by zokalav

Mislim da je Clifton najavljen u Srbiji...Nisam siguran ali mislim da je izdavač Najkula ili....ali ponavljam nisam siguran...



To ne znaci da se ne moze izdati i u BiH!

zokalav Posted - 14/08/2021 : 10:25:39
Toplo preporučujem svoja integralna izdanja
Luftballons
Dzejson Brajs
zokalav Posted - 14/08/2021 : 10:23:59
Mislim da je Clifton najavljen u Srbiji...Nisam siguran ali mislim da je izdavač Najkula ili....ali ponavljam nisam siguran...
AleksandarN Posted - 13/08/2021 : 21:19:20
quote:
Originally posted by StripArt

Od integrala/serija na našem tržištu onako na prvu nedostaje Clifton. No to je moj izbor i pitanje je koliko ima(m) istomišljenika.




StripArt Posted - 13/08/2021 : 17:05:09
Od integrala/serija na našem tržištu onako na prvu nedostaju Clifton i Ric Hochet. No to je moj izbor i pitanje je koliko ima(m) istomišljenika. Možda je najbolje da se napravi jedna lista ‘želja’ pa se na osnovu nje možda neki izdavač uputi u izdavanje nekog od predloženih stripova.
Inače se slažem da je malo otužno govoriti o zavidnoj prodaji 300 komada stvarno odličnog izdanja. No to je naša realnost i od nje se ne može pobjeći.
Shaner Posted - 13/08/2021 : 16:46:01
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Shaner

Iznimno mi je drago pročitati da je prodaja na zavidnoj razini.



Složio bih se da mi je drago, ali govoriti o zavidnoj razini prodaje 300 komada vrhunskog uratka je zapravo otužno.



Je, ali je nažalost naša realnost. Ipak, prodaja (skoro) cjelokupne naklade, kolika god ona bila, u manje od pola godine je svakako dobra vijest, pogotovo za izdavača. Nadajmo se da će dovesti do toga da se objavi i neki od tvojih prijedloga.

kraljstribor Posted - 13/08/2021 : 15:39:41
Prodati 90% tiraža je odlično , i to sve u 4 mjeseca s obzirom na cilu situaciju.

Peyo odlični ti prijedlozi, pogotovu Umpah Pah
zokalav Posted - 13/08/2021 : 15:16:30
Hvala pokušaću nešto objaviti, sve su dobri prijedlozi
tj odlični
Peyo Posted - 13/08/2021 : 15:10:37
quote:
Originally posted by zokalav

Hvala na prijedlogu, mislim da je prvi integral objavljen u HR



Nije ovo taj integral.
Ovaj integral ima svih 7 epizoda, a onaj samo 3.

I još par prijedloga:
https://www.amazon.fr/Mill%C3%A9simes-20-Go-West-GREG/dp/280362592X/
https://www.amazon.fr/Mill%C3%A9simes-11-Enqu%C3%AAtes-Colonel-Clifton/dp/2803622009/
https://www.amazon.fr/Petit-Nicolas-bande-dessin%C3%A9e-originale/dp/2365901360/

Sve ove prijedloge imam i super su.
zokalav Posted - 13/08/2021 : 14:51:10
Hvala na prijedlogu, mislim da je prvi integral objavljen u HR

ostale integrale su pokupili veći izdavači, ali uskoro zanimljivo izdanje

da tačno smješno je pričati o rasprodanom izdanju od 300 primjeraka to je tačno, .....biće bolje ali je i dovoljno 300 kom
još 10% i gotovo
Peyo Posted - 13/08/2021 : 14:13:49
quote:
Originally posted by Shaner

Iznimno mi je drago pročitati da je prodaja na zavidnoj razini.



Složio bih se da mi je drago, ali govoriti o zavidnoj razini prodaje 300 komada vrhunskog uratka je zapravo otužno.

quote:
Originally posted by Shaner
Nadam se da će te to ohrabriti za objavu još kojeg izdanja ovakvog tipa.



A što se tiče prijedloga:
https://www.amazon.fr/Int%C3%A9grale-Rock-Derby-Greg/dp/2803632950/
https://www.asterix.com/la-collection/les-integrales/luc-junior/
https://www.asterix.com/la-collection/les-integrales/benjamin-et-benjamine/
https://www.asterix.com/la-collection/les-integrales/jehan-pistolet/
https://www.asterix.com/la-collection/les-integrales/oumpah-pah/
Shaner Posted - 13/08/2021 : 13:43:07
Iznimno mi je drago pročitati da je prodaja na zavidnoj razini. Nadam se da će te to ohrabriti za objavu još kojeg izdanja ovakvog tipa.

zokalav Posted - 13/08/2021 : 12:11:08
Shaner hvala prvo na kupovini stripa ali i na izdvojenom vremenu za komentar
da tiraž je pri kraju ali naravno ima još nešto primjeraka po striparnicama
kod mene trenutno u skaldištu ima oko 30 primjeraka i 5 kom oštećenih, koje sam ja zeznuo jbg
http://stripovibanjaluka.blogspot.com/
Shaner Posted - 13/08/2021 : 11:46:47
Prije svega čestitke Zoki na izvrsnom izdanju. Stvarno je lijepo vidjeti jedan ovako bogato opremljen strip. Tekstovi su zanimljivi i informativni i pridonose boljem razumijevanju stripa i njegovog značaja, kao i općenite situacije u francuskom i belgijskom stripu tog doba. A sam strip je zabavan i humorističan. Naravno, neke table/gegovi su uspješniji od drugih, ali sveukupno ne razočarava. Bilo bi lijepo vidjeti još ovakvih "skrivenih" klasika obogaćenih tekstovima koji ih pobliže objašnjavaju.

Tko još nije nabavio nek' požuri!

zokalav Posted - 21/06/2021 : 17:41:06
Strip je napokon stigao u Zagreb,
Striparnica Stripovi na kvadrat
uživajte
zokalav Posted - 21/06/2021 : 17:37:50
Strip Art-u hvala na obimnom tekstu i svojoj analizi izdanja ali istina se mnogo razlikuje od nagađanja.
Zašto sam štampao 300 primjeraka je ta da nisam imao novca da platim za veći tiraž 500 ili 1000, nisam htio ni da doštampavam ni bilo šta da lažiram jer sam znao da ne mogu rasprodati tiraž na prostoru SFRJ
Zvuči čudno ali teško je u vrijeme korone dostaviti stripove u Srbiju i Hrvatsku. Istina je da se francusko belgijski klasici ne prodaju baš nešto, sada je era američkih super junaka, mangi i naravno boneli junaka.
Zašto se zovu Dobrica i Kića,to su originalna autorova imena junaka što je i objašnjeno na 36 ili 38 strani integrala, to što je neko prije 40 godina dao svojevoljno imena Aca i Maca u naše vrijeme mogu samo da predstavljaju strip junake zadruge, farme ili nekih parova...malo šale ali nisam stvarno mogao da ostavim ta imena. Mišljenja sam bio ili Modesti i Ponpon ili Dobrica i Kića kako originalno i odgovara stripu.
Zašto je Darkwood prodavao nešto za 16 KM, iskreno drago mi je, ja sam zagovornik teorije da svi stripovi trebaju biti jeftiniji, ili ako neki izdavač radi neke popuste svakih par mjeseci, pa ako želiš dati popust daj omah tu cijenu a ne sad je 20 eura..za 2 mjeseca 15 itd itd ali svaki izdavač zna šta i kako.
Dobrice i Kiće ostalo je još malooooooo što mi je iskreno drago
živjeli
StripArt Posted - 21/06/2021 : 13:23:31
De gustibus non est disputandum. Rascjepkanost tržišta prilično loše utječe na strip izdanja i po pitanju broja a pogotovo po pitanju cijene. Imam osjećaj da izdavač prvo pokuša procijenti koliko ima manje-više ‘sigurnih’ kupaca. Recimo da je procjena 400 i da je cijena štampe 400 primjeraka 5,000 Eura. Cijena za dodatnih 100 primjeraka je još 1,000 Eura. Štampa 500 primjeraka i prodaje ih po 15 Eura. Tako će na ‘sigurnih’ 400 kupaca naplatiti sav trošak a šta god proda od preostalih 100 primjeraka je zarada. Jedino mi nikada nije bilo jasno kako je Darkwood uspio da štampa, tj. prodaje Porodica Tarana po 16 KM u BiH (8 Eura)?! Istina tiraž je bio 1,000 komada ali je cijena opet bezobrazno smiješna/mala. A opet mi nije jasno kako strip izdavači uopće preživljavaju na našim prostorima? Zbog toga mogu/možemo svim izdavačaima samo reći jedno ogromno Hvala.
Inače slažem se s primjedbama po pitanju naslova. Nama koji smo odras(ta)li na Kekecu jedini pravi naslov će uvijek biti Aca i Maca. No ‘pjesnička’ sloboda izdavača/urednika ima glavnu/zadnju riječ pa smo navikli na skoro sve.
Bez obzira na sve izdanje je za svaku pohvalu. Nadam se da će neko ubrzo izdati i integral Pukovnika Cliftona.
cerichus Posted - 24/05/2021 : 12:24:17
quote:
Originally posted by alaniusfordius

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by VALTER


Izdanje godine.



+1



+1


+1
alaniusfordius Posted - 24/05/2021 : 12:01:37
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by VALTER


Izdanje godine.



+1



+1

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000