forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Howard Chaykin

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
ridiculus Posted - 22/01/2021 : 20:52:22
Kada sam ga već pomenuo na drugoj temi, ajde da vidimo zašto nije dovoljno poznat ovde. Čitao sam dosta njegovih stripova (ali ne sve, pogotovo ne iz modernog perioda), i milion intervjua, analiza, anegdota, geneza, antiteza i čega sve ne, pa mislim da možda mogu da pružim odgovor na ovo.

Prostiji odgovor bi bio da su krivi izdavači. Da ga je neko objavio, bio bi poznat! Osim ako oni samo ne objavljuju već poznate stvari? Ali, zar to ne bi bila kvaka 22?

Ok, šalimo se malo...

Dublji odgovor bi imao nekoliko sastojaka:
1. mnoga njegova dela do skora nije bilo lako naći u prodaji;
2. Od početka 90-ih pa jedno sledećih 10 godina je radio na televiziji;
3. nije depresivan kao Miller ili Moore u svojim najpoznatijim delima (iako jeste jednako brutalan, a verovatno i više), već smatra da strip treba da ima elemente humora.

Chaykin - kome to nije prezime po rođenju, već Drucker - je član generacije koja je ušla u industriju stripa početkom 70-ih (meni možda omiljena, uz onu 10 godina kasnije). Svi su imali slična interesovanja, i malo njih se interesovalo za čiste superheroje, mada nisu mogli da ih profesionalno zaobiđu. Dakle, Chaykin, Walter Simonson, Bernie Wrightson, Michael Kaluta, Frank Brunner, Alan Weiss... Chaykin, Simonson, i Wrightson su čak živeli u istoj zgradi jedno vreme. Prema Chaykinu, od te generacije se očekivalo da će podići iz pepela EC, zbog svog interesovanja za takve žanrove: klasičnu fantastiku, SF, horor, ratnu ili istorijsku tematiku. Njoj po godinama odgovaraju i Barry Smith, John Byrne, i Jose Luis Garcia-Lopez, ali oni su svi došli iz inostranstva.

Chaykin je sebe smatrao najmanje talentovanim iz te ekipe - inače, i po njemu i po Simonsonu, Bernie Wrightson je bio najgenijalniji, i mogao je da odmah prenese slike na papir, bez referenci i strukturnih postavki - i generalno odbacuje svoja dela iz 70-ih (iako ima nekih zanimljivosti i sočinjenija tu i tamo), a Star Wars više od svega . Nešto kasnije se posvađao sa Jimom Shooterom, pa je počeo da radi ilustracije za knjige.

U međuvremenu su Wrightson, Kaluta, (tada Windsor-)Smith i Jeffrey Jones (jedan od najvećih slikara fantastičnog) osnovali umetničku komunu Studio, ali oni su se više bavili klasičnim likovnim umetnostima nego stripom. Njujork je bio sedište likovne i strip kulture tog doba, a uskoro su se i Chaykin, Simonson, i još neki promenljivi članovi našli u istom studiju, Upstart Associates. Vrlo brzo im se priključio i mladi Frank Miller, koji je tada počeo da radi na Daredevilu. A vrata do njih je bio jedan drugi sličan studio, gde su Bill Sienkiewicz i Denys Cowan našli utočište. I to je bilo jezgro američkog stripa u prvoj polovini 80-ih. Jer Chaykin se 1983. vratio stripu sa American Flagg!, za First Comics, i to je promenilo sve.

Skoro sam gledao intervju na Cartoonist Kayfabe sa Ann Nocenti, koja je bila urednik u Marvelu u to doba, gde ona kaže kako je to doba bilo puno kreativne energije, jer tad su izlazili:
- Simonsonov Thor;
- Millerov Daredevil;
- Chaykinov American Flagg! ("which blew my mind", kaže ona)
- Starstruck od Kalute i Elaine Lee (jedan od najtežih stripova za razumevanje ikad, ali Kalutin crtež je grandiozan)

Nastavićemo ovde.

Ali samo da dodam, kad sam već pomenuo Cartoonist Kayfabe, jedan od najboljih strip-kanala na YouTube-u (ako ne i najbolji), u intervjuu sa samim Chaykinom su rekli da su ideju za kanal dobili tokom jedne prethodne večere sa njim, gde su retko mogli da dođu do reči. Jer Chaykin je najartikulisaniji od svih strip-crtača, možda ikada - uz izuzetak Gila Kane i možda Scotta McClouda (koji je artikulisan na papiru, ali uživo? Ne znam.) Kane je bio Chaykinov mentor, ali taj deo smo preskočili, za sada.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 15/01/2022 : 19:37:42
Henry Fonda ima jedno od najdostojanstvenijih držanja koje sam video na filmu. Poslednje gde sam ga gledao je bilo repriziranje Warlocka . mislim da je kod nas preveden kao Čovek sa zlatnim koltom... ili tako nešto. Samouverenost i način kako se kreće - nije čudo da ga je Leone hteo za Once Upon a Time in the West! Ne znam za privatni život; čuo sam glasine tu i tamo, ali nisam čitao ništa što se dublje bavi time.

Imam isto mišljenje o Wilderu kao i ti, iako sam od njega gledao uglavnom komedije. Ali svaka je vrhunska. Da, i Sunset Boulevard, koji je jedan od najboljih filmova, tačka. Spreman sam da se rvem sa Skorsezeom i Kurosavom (tj, njegovim duhom) zajedno za tako nešto!

Inače, siguran sam 99% da su tvorci Mapetovaca oblikovali ovog momka gore posle gledanja filma Stalag 17.

Chaykin je više puta preporučivao film The Remarkable Andrew iz 1942, sa Holdenom, koji nigde nije mogao da se nađe. Ne samo to nego ima "čitavih" 168 ocena na IMDB-u! Ova tema me je podsetila sinoć da ga ponovo potražim i, gle, kao da postoji neki Bog informatičkog doba koji se smilovao na nas vernike, pojavila se verzija na YouTube-u pre nekih 20-ak dana. Posle višedecenijske nedostupnosti! Jeste da je 480p ali poklonu se u zube ne gleda.
going going Posted - 15/01/2022 : 18:30:31
Chaykin stvarno zvuci kao bas interesantna osoba. Pogotovo taj sled asocijacija referenca na film sto ga asocira na jazz album sto ga poveze sa stripom.
Trebalo bi neko kod nas da objavi nesto od Chaykina. A odavno prizeljkujem neke omnibuse MAD magazina i EC horor naslova, ali ne verujem da cemo to ikad videti kod nas. Kao sto negde vec spomenuh najblizi tome je bio Darkvud sa svojim horor edicijama gde je objavljivao probrane epizode iz casopisa Eriee i Creepy i jos po nekim horor edicijama. Medjutim sem Ortizovog i Korbenovog Jezovnika i donekle Rajtsonovog, ovi ostali se nisu prodavali tako dobro.

Inace ne znam kakav je to u privatnom zivotu bio Henri Fonda pa da ga Chaykin nazove vrecom govana (shitbag).
Nisam se previse za njega interesovao, ali jesam naprimer za Williama Holdena i pogledao sam par dokumentarnih emisija o njegovom zivotu i sta reci. Interesantan lik, s manama kao i svi mi obicni ljudi, ali zbog njegove mane (tj. poroka - alkoholizma) jedna osoba je nastradala u Italiji kad ju je zgazio. Ali je voleo zivotinje, osnovao je park za spasavanje i pomoc zivotinjama u Africi itd. Svakako interesantna licnost a uloge su mu neverovatne, od gorespomenutih Sunset Bulevara i Stalaga 17 koje je ostvario sa genijalnim, neponovljivim Wilderom (a i pre toga je imao odlicnih filmova Golden boy {ima ceo na jutjubu}) sve do Networka iz `70ih.
Shaner Posted - 15/01/2022 : 09:27:01
Moram napokon pročitati nešto od tog Chaykina.

ridiculus Posted - 15/01/2022 : 08:14:32
Evo nečeg što će posebno interesovati Shanera i goinga goinga, i možda nekolicinu drugih koji će znati o čemu je reč.

Hteo sam da stavim citat na posebnu temu, koja bi bila nešto u stilu "Strip-autori preporučuju!" - u vezi uticaja na poznate crtače i scenariste (i ostale stripaše) - ali mislim da bismo se na kraju rasplinuli u milion unakrsnih pravaca, pa sam odlučio da ostanem u okvirima nešto konkretnijih tema.



Kada sam prvi put postao svestan činjenice da je suludo veliki procenat poznatih američkih kompozitora "klasične" i filmske muzike jevrejskog porekla, bio sam iznenađen, ali to je ništa u odnosu na argumenat da su Jevreji smislili Holivud. (To Chaykin ovde pominje samo indirektno, ali pisane su knjige o tome.)

Ali ovaj topik je mali za tako veliku raspravu, i hteo sam prvenstveno da ukažem na vrstu uticaja u stripu kakvu nismo navikli da vidimo na ovim prostorima. "Britanska invazija" je imala pre svega književnu zaleđenu.

Ovo je iz uvoda u intervju sa Chaykinom koji je Michael Tisserand obavio za NeoText:

quote:
In talking with Chaykin, it’s good to keep two notebooks on your desk. The first is to note all the art and comics that he’s absorbed into his own style: British-born commercial illustrator Robert Fawcett, whose best-known works include Sherlock Holmes drawings for Collier’s magazine; old newspaper adventure strips such as Milt Caniff’s Terry and the Pirates; and especially Entertainment Comics, better known as EC, publisher of both intense and lavish crime and horror stories, and MAD magazine.

The other is for everything else that goes into what Chaykin calls his “kitchen sink” approach. When a personal question leads to a movie reference that leads to a jazz album that leads to a comic, it’s clear that Chaykin is not evading the question but leading you step by step to the proper answer. His mind, like his dystopias, is a riot of popular culture references, and it can be a challenge to wanderers without a map. You will likely leave a Chaykin conversation with a scribbled list of suddenly essential works to read, watch and hear.


Nama ideja da čitamo Sandmana sa beleškama i objašnjenjima na kraju nije strana, ali tako bismo mogli čitati mnoga dela za koja možda na prvi pogled nikad ne bismo rekli da poseduju takav "kvalitet". Razlika je u tome što u ovim drugim obično ne znamo da su neke scene ili reči upravo to: reference. Dobrodošli u postmodernu kulturu!
ridiculus Posted - 24/12/2021 : 20:40:14
quote:
Originally posted by Vlaadisha

sta mislis o ovoj belesci alana moorea iz 1984:

quote:
In the morning I meet Frank Miller and we call up at the Marvel offices, a curious place. The people seem friendly enough, but the atmosphere is very different to the informal cheeriness of DC. [...] Afterwards, me and Frank call in at a bar and down some sandwiches and beer. Talking to him, I feel a strong affinity of approach; he tells me about his forthcoming Batman series for DC, his face contorting into the different emotions of his characters as he describes them. This is something I do myself, and it comes from a near-unbalanced degree of involvement. Frank tells me that Howard Chaykin's approach is totally different. Howard is very cool and calculating in his construction, or at least that's how it looks to me. Frank, on the other hand, has a more personal and idiosyncratic touch.




To je u onom Mooreovom putopisu koji sam stavio na odgovarajućoj temi. Mislim da je ipak u pitanju leto 1985.

Moguće da je taj concept "proračunate strukture" uticao na kasniji Mooreov pristup, kao što to negde kaže Warren Ellis.

Osim toga, ovaj deo:

quote:
In the morning I meet Frank Miller and we call up at the Marvel offices, a curious place. The people seem friendly enough, but the atmosphere is very different to the informal cheeriness of DC.


mi je zbunjujući. Nisam bio tamo, ali stekao sam vrlo jasan utisak da je bilo obrnuto, čak i 1985, dok je Shooter još uvek bio jak. Mislim, atmosfera u kancelarijama te dve kompanije. Ne znam kako i zašto je Moore zabagovao, ali neki razlog sigurno postoji.
Vlaadisha Posted - 24/12/2021 : 20:25:17
sta mislis o ovoj belesci alana moorea iz 1984:

quote:
In the morning I meet Frank Miller and we call up at the Marvel offices, a curious place. The people seem friendly enough, but the atmosphere is very different to the informal cheeriness of DC. [...] Afterwards, me and Frank call in at a bar and down some sandwiches and beer. Talking to him, I feel a strong affinity of approach; he tells me about his forthcoming Batman series for DC, his face contorting into the different emotions of his characters as he describes them. This is something I do myself, and it comes from a near-unbalanced degree of involvement. Frank tells me that Howard Chaykin's approach is totally different. Howard is very cool and calculating in his construction, or at least that's how it looks to me. Frank, on the other hand, has a more personal and idiosyncratic touch.


btw zamisli da si muva na zidu u tom baru
ridiculus Posted - 24/12/2021 : 20:14:14
Konačno je American Flagg!, prvi strip ikad koji je nominovan za nagradu Nebula, i dobitnik 7 najprestižnijih britanskih nagrada za strip, Eagle, u 1984, dobio i francusko izdanje! Ko zna taj jezik, može da pročita ovaj opis od strane izdavača:

American Flagg: La serie revolutionnaire des annees 80

Da citiramo samog Chaykina: "Ništa nisam predviđao, jednostavno sam opisao Ameriku kako sam je video tada."
ridiculus Posted - 25/11/2021 : 21:10:12
A u nastavku priče o uticajima, još jedno ime koje bih povezao sa Chaykinom je Matt Fraction. Osim svega što je sam rekao o tome, i saradnji sa Chaykinom kroz Punisher War Journal i Satellite Sam, ne mogu da zamislim Sex Criminals, pa čak ni Hawkeyea bez tog uticaja.

Zapravo, povezao bih čitavu ekipu oko Warrena Ellisa, pa i njega samog. Chaykin je davno "napustio" SF, pa se tu sličnost i prekida, ali trajalo je neko vreme. Ellis je pisao predgovor za reizdanje American Flagg!! od Dynamite-a, gde je stavio taj strip pored Mausa, Mračnog viteza i Nadzirača. Bez American Flagg!! nema ni Transmetropolitana. Mlađi fanovi pevaju panegirike Ellisu (a ponekad, ređe, i Robertsonu), ali je očigledno da je bar 50% tog sveta izmislio Chaykin. Ili "sagradio", kako kaže Michael Chabon, dobitnik Pulicerove nagrade i jedan od najvećih živih američkih književnika, u svom uvodu za American Flagg!!, nešto dužem od Ellisovog.

Chabon pronalazi paralele sa Blade Runnerom, filmom koji je izašao 1982, ali ovde ću da napravim mentalni mae geri, i uputim na drugačiji tok misli. Ma ko sam ja da protivurečim Chabonu, pitate se vi? Pitam se to i ja, ali ipak ono što je sam Chaykin rekao u predgovoru za Mister X Deana Mottera - još jedan strip smešten u distopijsko okruženje budućnosti - mi daje hrabrosti da pokušam.

Elem, Chaykin tamo kaže da je na njih obojicu (njega i Mottera) uticao Fritz Lang, mnogo pre nego što se Blade Runner pojavio.

Druga stvar je - a Chabon to i pominje - da je Chaykin nekoliko godina ranije adaptirao The Stars, My Destination u strip. Ali to je rađeno pod vođstvom Byrona Preissa, za koga sam Chaykin u retrospekciji kaže da je imao svoje, vrlo specifično razumevanje medija stripa. Čitajte to kao "nije ga baš dobro razumeo". Što će reći, ovaj je pun neintuitivnih grafičkih rešenja. Ali Besterov majstorski roman je osnova većine kasnijih tehnoloških distopija, gde korporacije vladaju zvezdanim sistemima.

No, tok misli na koji sam hteo da uputim je nešto drugo. Cronenbergov Videodrome. Neke osnovne ideje su slične, i taj film je objavljen u februaru 1983, dok je prva sveska American Flagg!! izašla u junu iste godine. S druge strane, to nije moglo da utiče u svom završnom obliku, jer je Chaykin započeo rad na serijalu ranije, recimo sredinom 1982, da bi mogao da ispuni mesečnu normu i ne zaostane kasnije.

Očigledan je i uticaj De Palminog filma Dressed to Kill.
ridiculus Posted - 21/11/2021 : 10:23:16
quote:
Originally posted by going going

Prvi put sam se susreo sa Starlinovim stilom pisanja nedavno u Ckovom izdanju Rukavice beskraja i bas mi se svideo strip. Evo osvrta: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=60&TOPIC_ID=30667#2457107



Meni je od Starlina još uvek najbolji Warlock, iz sredine 70-ih, mada nisam dovoljno čitao njegovu spejs-operu, Dreadstar. Ali sa njim se Marvel dugo natezao što se tiče prava - koje je Starlin hteo za sebe, naravno - pa je on odlazio i dolazio, i na kraju je pokrenuta edicija Epic, gde su talenti zadržavali prava na svoj rad, i Dreadstar je bio prvi serijal tamo. A obično gde je Starlin, tu je i njegov prijatelj Englehart. Ono što je Levitz hteo reći je da su pomenuti autori imali dovoljno reputacije i mogućnosti da su mogli da se udruže i osnuju svoju izdavačku kuću, samo da su hteli. Mada, sa druge strane, Chaykin i Starlin su tada (prva polovina 80-ih, recimo) uglavnom bili pod uticajem narkotika, a Simonsona poslovni aspekt nikad nije zanimao, pa možda i nije bilo baš tako lako. Svejedno, ostaje utisak da su tada crtači imali dovoljno kredita za tako nešto.
going going Posted - 21/11/2021 : 00:37:11
Prvi put sam se susreo sa Starlinovim stilom pisanja nedavno u Ckovom izdanju Rukavice beskraja i bas mi se svideo strip. Evo osvrta: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=60&TOPIC_ID=30667#2457107
ridiculus Posted - 20/11/2021 : 12:10:41


Stavio sam video na temi o Moore-u, ali evo i ovde, pošto Pace pravi dihotomiju Moore-ovog literarnog, britanskog uticaja i Chaykinovog "medijskog", američkog.

Tačno da bez Chaykina nema Bendisa . to mi je superočigledno i bez da neko potvrdi. (Bendisov problem je druge prirode. On se koncentrisao na broj napisanih strana i rad u superherojskom stripu, što ne ide u prilog kvalitetu napisanog. Dobro, slobodan je da radi sa svojim talentom šta želi... ) Meni je i Garth Ennis po senzibilitetu sličniji Chaykinu nego Moore-u, ali teško je porediti formalno jer Ennis nije crtač, pa Chaykinovo insistiranje na dizajnu sigurno nije imalo dovoljno jak efekat.

Paul Levitz (bivši "poglavar" DC Comics-a) je rekao u jednom intervjuu da je mislio da će Chaykin, Simonson, Starlin, i ta ekipa iz 70-ih/80-ih napraviti svoju kompaniju, kao što su kasnije uradili sedmorica koji su osnovali Image. U svakom slučaju, on misli da su oni to mogli učiniti.

Problem sa ranim Image-om, u odnosu na ove ranije crtače/scenariste, je što su ti ljudi rasli na stripovima, i to je sve što uglavnom znaju, dok se ova ranija generacija učila i na filmovima, (žanrovskoj) književnosti, ilustraciji i slikarstvu, pa čak i muzičkom pozorištu (Chaykin, konkretno).
ridiculus Posted - 26/09/2021 : 21:20:24
Spisak nekih predgovora koje je Chaykin pisao. Prvi deo, o novinskim stripovima, će oduševiti Vlaadishu!

Za Classic Comics Press:
- Mary Perkins on Stage, vol. 11
- The Heart of Juliet Jones, vol. 2
- Rusty Riley, vol. 1
- The Cisko Kid, vol. 6 (još neobjavljeno)

Za Library of American Comics:
- Rip Kirby, vol. 2; preveden kod nas, barem u izdanju Čarobne knjige (ne znam za Fibrino), iako je njegovo ime napisano kao "Čajkin"
- Terry and the Pirates, vol. 1

- The Art of Walter Simonson
- The Golden Age
- Mister X
- Steranko Is... Revolutionary! (kompletan rad na Niku Fjuriju)

- naravno, Sparring With Gil Kane je očigledan primer, ali to nije strip, već knjiga zabeleženih razgovora.
- tu spada i nova knjiga John Severin: Two-Fisted Comic Book Artist od TwoMorrows Publishing.

Verovatno ima još dosta toga, ali ovoga sam uspeo odmah da se setim. Moguće da ima nešto o Tothu, ili Wrightsonu, ili Kane-u, ili čak o re-izdanjima EC-ja, s obzirom na interesovanja.

Zoran Đukanović pominje Čejkina u ovom intervjuu, i kaže da je ovaj pohvalio njegov esej (ili eseje) o Cisku Kidu.
ridiculus Posted - 06/09/2021 : 17:04:09
quote:
Originally posted by going going

ridiculus jesi video ovaj dvodelni jako zanimljiv i s ljubavlju napravljen ,,dokumentarac" o horor stripovima u SAD-u a najvise se bavi EC-em, Bil Gainesom i zloglasnim saslusanjima pred Senatom i uvodjenjem CCA. Bas ga preporucujem svima koje interesuje strip!



Mislim da ovaj nisam, pogledaću ga ove nedelje kad stignem.

Ali Comics Code je bio stvar autocenzure, ne cenzure nametnute spolja, od vlade ili nekog drugog tela. Drugim rečima, nije bio obavezan, ali ne bi ti distribuirali ili prodavali strip. Da je neko mogao da nađe način uprkos tome, niko ga ne bi sprečio, bar u teoriji.

Chaykin je više puta primetio da je Comics Code infantilizovao ne samo američki strip, već i publiku.

A Johnny Craig nije bio tipičan crtač horora. On je poznat kao najsuptilniji od svih, koji više nagoveštava nego što pokazuje. Bio je jedan od najspecifičnijih crtača EC-ja. Dobar, a kratak članak u enciklopediji Lambiek.
going going Posted - 06/09/2021 : 02:58:00
Obozavam ove stare naslovne strane EC comicsa.

ridiculus jesi video ovaj dvodelni jako zanimljiv i s ljubavlju napravljen ,,dokumentarac" o horor stripovima u SAD-u a najvise se bavi EC-em, Bil Gainesom i zloglasnim saslusanjima pred Senatom i uvodjenjem CCA. Bas ga preporucujem svima koje interesuje strip! U drugom delu videa pred kraj spominje nove horor stripove i medju njima pored raznih americkih (sandman) i japanskih naslova spominje i Dilana Doga! Preporucujem i Dilanovu epizodu Lov na vestice u kojoj se Sklavi upravo bavi pitanjem cenzure i sputavanja autorskih sloboda i u kojoj je sjajno povukao paralelu sa situacijom u SAD 50ih godina i zloglasnim Comics Code Authorityem, posto je Dilan Dog poceo da dobija sve vise i vise ,,protivnika i moralnih zgrazavaca".

https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-va-6-lov-na-vjestice/395/

Ovo je meni izuzetno zanimljiva tema i zabavna za istrazivanje, veliki sam protivnik cenzure bilo stripske bilo filsmke i smatram da autor treba da ima odresene ruke pri stvaranju umetnosti. Zato mi je ovaj dokumentarac a i Sclavijeva epizoda bas lepo legla.



Za drugi deo dokumentarca je potrebno ulogovati se jer je age restricted! Cenzura je idalje prejaka i dostize nove nivoe ludila u ovo doba politicke korektnosti! Link za drugi deo: https://www.youtube.com/watch?v=nc3nhLwNmEg&ab_channel=InPraiseofShadows
ridiculus Posted - 04/09/2021 : 13:43:23
Poslednji intervju koji sam slušao sa Chaykinom je bio onaj za emisuju Pencil-to-Pencil, koju vode profesionalci iz sveta stripa, umetnosti, i animacije - Bret Blevins je među njima - pa uvek ima dobrih pitanja i tema dubljih od onih koje se potežu u standardnim emisijama/podkastovima. Evo nekoliko pikantnosti i tema za razmišljanje odatle:

- o ovome je pričao i na drugim mestima, ali ipak evo da pomenemo. Chaykin smatra da je Gil Kane najbolje nastavio Kirbijevu tradiciju i uhvatio željeni aspekt pokreta; ne John Buscema, koji je (po njemu) precenjen, iako odličan "draughtsman". Kane-ova slabost je bila nesposobnost da se dovoljno uspori da bi uneo specifičnost u crtež - kod njega je sve bilo generičko: generički šeširi, generičke građevine, generički pištolji...

Lično mislim da je ta generičnost išla na ruku Kane-u u nekim radovima (kao što je Prsten Nibelunga) gde je prikazano arhaično ili mitološko okruženje, i stoga se moglo baratati s arhetipovima i apstrakcijama.

Anegdota kako je jednom sa ženom otišao da gleda balet Aarona Coplanda, Rodeo, gde je ona rekla da se igrači kreću poput Kane-ovih likova. Uzor je Mikhail Baryshnikov, kaže Chaykin.


(Kaneova ilustracija za Sterankov magazin Mediascene iz 70-ih)


- drugo, Chaykin nikad nije voleo ili cenio rad Gene-a Colana. "Likovi ne stoje na istoj ravni; nemaju težinu." Možda ovaj argument "ima težinu" u kontekstu superherojskog stripa, gde je to bitno, ali meni je Colan oduvek bio najbolji u žanrovima trilera i horora.

Voleo bih da vidim tribinu o Colanu gde se sučeljavaju Chaykin i Simonson, koji zastupa potpuno drugačiji stav.

- treće, ono što se ne pominje često u pričama o stripu je uticaj ilustracije. (Svi pričaju o drugim stripovima, eventualno filmovima... ili beše obrnuto? ) Chaykin (i Simonson) su voleli i poznavali rad američkih ilustratora i jedan od najvećih je bio Robert Fawcett.


(Fawcett, za The Saturday Evening Post, 1948.)

Kako kaže Chaykin, dok je radio na drugoj epizodi American Flagg!, sinulo mu je da je "provalio" Fawcettov "design system".

- četvrto, jedina dela koja je samo pisao i čijim je rezultatom zadovoljan su Twilight i Batman koji je radio sa Chiarellom (Batman/Houdini: The Devil's Workshop, pretpostavljam?)

Twilight je John Byrne mrzeo "skoro koliko i American Flagg!" . Smatrao je da je Chaykin "silovao likove".

Dalje, kaže za Garcia-Lopeza da je Hrist među crtačima stripova, i onda su prešli na Rossa Andrua, koji je bio očigledan uzor Garcia-Lopezu, samo sa "manje lepim crtežom".

- peto, knjiga Toma De Havena It's Superman (iz 2005.) ga je dovela do suza dok je čitao i to je njemu omiljena vizija;

- šesto, Chaykin kaže da nikad nije bio dobar ilustrator i tu je pomenut Corben.

"Ah, Corben. Corben je Bog! Corben, Sienkiewicz, u određenom smislu i McKean - ti ljudi crtaju daleko bolje nego što bih ja ikada mogao.*" Ali njegova snaga je u spoju slike i teksta.

Svakako, jako interesantan intervju.

U dodatku ovom, evo još jedne interesantne teme koja se ponekad provlači kroz njegove intervjue, i koju je najviše razradio u grafičkom eseju Horrors, objavljenom kao deo njegove knjige Solo. (To je bila serija koju je Mark Chiarello zamislio i uređivao, tako da svaku svesku radi drugi autor/crtač, i voleo bih da čujem druga mišljenja o njoj.)

Njegova generacija crtača je sebe videla kao naslednike EC-ja, posvećena uglavnom žanrovima koji nisu superherojski i sa odgovarajućim talentima.

- Bernie Wrightson je bio novi Graham Ingels;
- Kaluta je bio Al Williamson;
- Simonson je bio Bernie Krigstein;
- sam Chaykin priznaje samo poređenje sa Johnny-jem Craig-om.

Zapravo, kao što me je Simonson zainteresovao za Leonarda Starra i On Stage, Sienkiewicz za teoriju umetnosti Maitlanda Gravesa i njegovu knjigu The Art of Color and Design, tako me je Chaykin svojevremeno bio zainteresovao za Johnny-ja Craiga - daleko pre ovog pominjanja.




*nemojte me držati za svaku reč, ovo prevodim po sećanju, a ako nije najpreciznije, smisao je isti
ridiculus Posted - 01/09/2021 : 19:42:38


Evo je ona izjava koju je izivko pomenuo, da je American Flagg! "piece of shit". Sam Chaykin kaže u komentaru na post (odakle sam uzeo fotku) da je tad bio mlad i "high most of the time", pa je voleo hiperbolu.

A evo malo tuđih mišljenja:

izivko Posted - 28/08/2021 : 12:22:56
I meni ide na neku stvar ta lažna iskrenost i pretjerana korektnost. Ljudi se plaše reakcije medija koji ih lako pokopaju.
Fali tih karakternih, 'prljavih' ljudi bez dlake na jeziku. Ne samo u stripu i umjetnosti već općenito.
ridiculus Posted - 28/08/2021 : 11:56:20
Ne znam za ovo drugo, i nekako mi je nerealno da je to izjavio, osim ako je bio mrtav pijan!

Ali, da, alkohol i droge su bile standardni deo njegovog života tokom 70-ih i u prvoj polovini 80-ih. Pominjao je koja pića, ali zaboravio sam, osim votke. Od droga, marihuana i psihodelici.

Negde je rekao da je čitava njegova generacija bila takva (misli na kolege, naravno). Osim Sajmonsona, koji ništa nije konzumirao. "Popio je u životu dva piva i jednu pina koladu*... Pina koladu nije završio."

Dakako, meni je u novije vreme draži kao teoretičar i kritičar nego kao "autor". Još uvek mislim da je njegov najbolji rad - i ubedljivo najuticajniji - nastao tokom 80-ih. Šta god on konkretno rekao i da li se slažem s tim ili ne, ima nekog olakšanja kad čujem šta neko zaista misli. Slušao sam mnoge intervjue sa nekim novijim autorima - da ne imenujemo imena ovaj put** - gde u toku sat-dva ne kažu ništa bitno. Svi se nešto plaše da nekog ne povrede, a svi su ionako super-krhki i uvredljivi. Svi su kul, svako je svakom brat, svaki saradnik je najbolji crtač ili scenarista ikad, itd. Ma strašno.


*ili neki drugi koktel, nisam više siguran šta
** i nisu svi takvi, ali vladajući trend je očigledan



izivko Posted - 24/08/2021 : 13:34:57
Na netu sam naletio na meni zanimljiv podatak.
Navodno je jednom izjavio da od 1967-1992 nije udahnuo trijezan a za American Flagg da je komad govneta.

Čovjek mi se sviđa.
ridiculus Posted - 22/08/2021 : 21:02:19
Mudra odluka!

Inače, nisam ranije video ovaj intervju o studiju Continuity.
Peyo Posted - 22/08/2021 : 16:39:37
Bila je jedna epizoda Seinfelda (pričam po krhkom sjećanju) u kojoj se on čudio što je to što ga privlači kod jedne djevojke.

Onda je shvatio da mu je jako slična u mnogočemu i s gađenjem konstatirao da se on sebe užasava.

Naravno da je ekspresno raskinuo s djevojkom.


Našao:

https://www.youtube.com/watch?v=NVDT1ARABvE
ridiculus Posted - 22/08/2021 : 14:58:36
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by Vlaadisha

slicno se slicnom raduje.



Ne znam za Chaykina, ali ta uzrečica nije uvek tačna. Barem ne u mom slučaju. Česće se radujem različitom.



Uzrečica bi trebala vrijediti.

Ako ima više ljudi koji se vesele različitom, znači da su ti slični.

I da bi se ti trebao veseliti takvima.





Meni ta uzrečica zvuči suviše homoseksualno...

Šalu na stranu, ni "slično" ni "različito" nisu dobri termini. Imao sam prilike da raspravljam sa ljudima koji samo veličaju sebe - neka narativna odluka je dobra jer bi "oni to uradili", ili neko je u pravu jer "misli kao oni" i tako dalje. Naprotiv, meni je uvek bilo zanimljivije i fascinantnije kada se naleti na nešto što ja nikad ne bih uradio ili napisao, ali ipak ima smisla kada se pogleda u kontekstu, i može biti bolje rešenje od onog MOG. A da ne pričam o tome koliko je to bolja varijanta da čovek zapravo nauči nešto... Mislim da već dobro poznajem sam sebe, nema poente da gledam svoj odraz u čitavoj kulturi. Zapravo, čitava ova nova "politika identiteta" - koju ne mogu mnogo da smislim - se bazira na tome.

A sve to ne znači da ću da se radujem svakom idiotizmu koji neko zastupa ili da su mi insektolike civilizacije iz knjiga Čajne Mjevila zanimljivije od ljudskih. Postoji neka granica. "Dovoljno slično, ali dovoljno različito."
Peyo Posted - 22/08/2021 : 14:44:47
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by Vlaadisha

slicno se slicnom raduje.



Ne znam za Chaykina, ali ta uzrečica nije uvek tačna. Barem ne u mom slučaju. Česće se radujem različitom.



Uzrečica bi trebala vrijediti.

Ako ima više ljudi koji se vesele različitom, znači da su ti slični.

I da bi se ti trebao veseliti takvima.

Shaner Posted - 22/08/2021 : 13:39:41
Dva intervjua s Chaykinom.

O Continuity studiju i još koječemu:
https://www.nerdteam30.com/creator-conversations-retro/an-interview-with-howard-chaykin-hanging-out-with-the-continuity-crew

O kriminalističkoj literaturi i njenom utjecaju:
https://crimereads.com/graphic-content-comics-and-crime-chaykin/

ridiculus Posted - 16/07/2021 : 23:11:25
Na Youtube-u se pojavilo ono o čemu smo pričali: prvi deo predavanja o stripu koje se zove Paradigm.



Ovde su neke osnove, o "jeziku" stripa i sastavljanju slika koje imaju narativnu vrednost. Slagao se čovek ili ne slagao sa njim, meni to nikada nije bilo posebno bitno. Suština je u postavljanju pitanja, i teranju na razmišljanje.

Tu negde kaže i da "pravilo 180 stepeni" nema apsolutno nikakvu važnost u stripu. E, sa tim se slažem 180%!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000