forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Drakula - strip

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Melusine Posted - 30/03/2021 : 13:19:21
GOTSKO REMEK-DELO MRAČNE, VEČNE LEPOTE! „DRAKULA“ strip na LETEĆEM STARTU po ceni od 1.200 dinara!




Format 20,8 x 29,7 cm
Povez Tvrd
Broj strana 208
Štampa Kolor
Serijal STARI KONTINENT

PRELISTAJTE OVO IZDANJE:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_Drakula.pdf

Priča o besmrtnom vampiru i sama je postala besmrtna. Znamo je iz folklora i mitova, iz slavnog romana Brema Stokera i brojnih filmskih adaptacija, ali nikad nam je nije dosta. Francuski autor Žorž Bes nudi svoju viziju popularne legende, trudeći se, pritom, da ostane što verniji Stokerovom originalu.

Čuven po izuzetnom crtačkom umeću, on bira crno-belu tehniku kako bi dodatno istakao snagu svoje linije i delu dao prikladnu atmosferu jeze i užasa, prateći priču o Džonatanu Harkeru, Mini, profesoru Van Helsingu i drugima koji su se, sticajem raznih okolnosti, susreli sa dijaboličnim stvorenjem, nosferatuom, poznatim kao Vlad III Cepeš, to jest grof Drakula.

Besov Drakula predstavlja delo virtuoza, u kom se jasno vidi da je njegov autor jedan od najboljih stripskih umetnika današnjice.


„DRAKULA“ strip na Letećem je startu u striparnici „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu po ceni od 1.200 dinara, od srede 31. marta, do nedelje 4. aprila 2021. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.350 dinara, a u ostalim knjižarama 1.799 dinara.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 13/04/2022 : 02:37:04
Odlican osvrt za odlican strip! Bes je majstor. Bas se radujem njegovom Frankenstajnu.
alexts Posted - 12/04/2022 : 22:30:52
Drakula

Autor: Žorž Bes

Bess u savremeni strip vraća majstorije i čaroliju crno-belog stripa, malčice zanemaranog u eri dominantnog digitalnog i svakog drugog kolorisanja (zbog svog šematizovano-konfekcijskog pristupa stripu, CB Boneli ipak nije "ono pravo" u tom pogledu).

Dok bi se u konfekcijskom pristupu stripu, kod crtača koji su radna snaga po uredničkom diktatu, bele pozadine smatrale "zabušavanjem", kod Bessa je belina integralni deo CB kompozicije i odlično pokazuje koliko su moderni stripovi nepotrebno zagušeni detaljima. U Bessovom crtežu, belina je i "između kvadrata", a tamo gde su pejzaži i arhitektura bitni, oni su maestralno izvedeni i to su, uz prikaze demonskih bića, najupečatljivije nacrtane scene. Ne postoje "zbrzani i detaljisani" kadrovi, već je iscrtavanje upotrebljavano adekvatno potrebama.

Tu dolazim i do scenarija. Neke primedbe o nedovoljno efektnoj završnici, zanemaruju da se Bes držao izvornog Stokerovog romana, koji je nastao pre "holivudizacije", koja je komercijalno nametnula, a publika na to navikla, da po formuli, najveći "spektakl" (najviše efekata i akcije) dolazi na kraju. U ovoj adaptaciji, umesto takvih odstupanja, imamo vernost izvornoj priči, čiji su se kvaliteti pokazali vanvremenskim, a kasnije intervencije u pop-kulturi (supermoćni Drakula, koji ne beži pred ljudima itd.), samo su raznorazne nadogradnje na originalnu osnovu. Potera za Drakulinim brodom, kroz Evropu, raznim sredstvima transporta, adekvatno je prikazana uz vreme i tenziju koju nosi sa sobom.

Prateći tekst (didaskalije), sem što odražavaju duh i atmosferu romana, što je tipično za adaptacije književnih dela, ne ponavljaju prikaze sa crteža, nego ih dopunjuju. Primer - kad protagonisti ulaze u Drakulinu kuću, kroz didaskalije saznajemo da uništavaju mrtvačke sanduke, iako to ne vidimo. Ovim je ekspandirano pripovedanje, iz modernih stripova, izbegnuto i zaobiđena potreba da adaptacija, umesto 200, ima 1000+ strana i bude opterećena nepotrebnim scenama. Bess govori autentičnim jezikom stripa, koristeći sliku i tekst.

Georges Bess možda nije u najužem izboru nekoliko najboljih svetskih crtača stripa, ali jeste visoka klasa. Na samom početku čitanja njegovog Drakule, padalo mi je na pamet, kako li bi ovakvu adaptaciju realizovali pojedinci iz stare garde filipinskih crtača (koji su stvarali za Marvel, Warren i DC nekada), ali kako je čitanje odmicalo, sve više su mi dolazile asocijacije na ex-YU autore (Hecl, Devlić, Zimonjić, Radovanović...), kao neko društvo umetnički srodnih, a likovno međusobno različitih, evropskih umetnika.

*****
jagodanbg Posted - 18/04/2021 : 22:29:26
Prvi put vidim ovu stranicu.
A film sam pogledao dvocifren broj puta! 🙂
Peyo Posted - 18/04/2021 : 22:01:42
quote:
Originally posted by jagodanbg

Vec je imao u glavi scenu iz Varljivog leta 😂



Vidim , gledalo se, FoodKitchen klasik!

https://www.facebook.com/klasiktv/videos/varljivo-leto-68-sub-2110/737667970127116/
jagodanbg Posted - 18/04/2021 : 21:59:16
Vec je imao u glavi scenu iz Varljivog leta 😂
anto Posted - 18/04/2021 : 21:51:14
quote:
Originally posted by jagodanbg

Muskarac je, Jagoda sa Novog Beograda :)


Pejo ti je stara švalerčina; taman se ponadao da se iza tvog nika nalazi koleginica.
a pošto je Jagoda retro ime,verovatno je pomislio da si njegovih godina.
Peyo Posted - 18/04/2021 : 21:14:47
quote:
Originally posted by jagodanbg

Muskarac je, Jagoda sa Novog Beograda :)



Šalim se malo, ne zamjeri(te) !
jagodanbg Posted - 18/04/2021 : 19:59:07
Muskarac je, Jagoda sa Novog Beograda :)
Peyo Posted - 18/04/2021 : 17:41:34
quote:
Originally posted by anto
a ovo što Jagoda kaže da je izdanje savršeno ne primam ozbiljno.



A ja cijelo vrijeme mislio da je riječ o muškarcu !

A ono Jagoda iz Novog Beograda !
anto Posted - 18/04/2021 : 17:04:34
nikako da se javim - strip koga sam uzeo za prijatelja ima loš uvez;još od dva drugara sa foruma sam čuo isto;e sad,verujem da je od primerka do primerka različita situacija,kako to često biva kod Simbola (meni su Kentauri baš lepo urađeni,drugaru dosta lošije).

Juče me prijatelj zove,i kaže da će uzeti ČK Drakulu,a ja mu kažem dođi da vidiš kakav primerak možeš dobiti;danas dođe,vidi kako izgleda i kaže "e jebi ga,a Fibra je rasprodata";a onda mu kažem da će uskoro ići reprint,on se obraduje,Bori skinem kajmak,a Markosu napravim posao;bilo bi lepo kad bi to gosn Šunjić vratio jednog dana u vidu novih Zekana ili Ralfa.

a ovo što Jagoda kaže da je izdanje savršeno ne primam ozbiljno.
Red Marquis Posted - 09/04/2021 : 21:19:52
quote:
Originally posted by Beren

Antu ni Rotografikin uvez ne valja... tako da...


Valja mu, al kad je drugi izdavač.
Beren Posted - 09/04/2021 : 20:45:15
Antu ni Rotografikin uvez ne valja... tako da...
DzekDenijels Posted - 09/04/2021 : 19:21:22
quote:
Originally posted by anto

da,pogotovu uvez - nikad ne videh bolji.


Može slika..?
anto Posted - 09/04/2021 : 15:30:16
da,pogotovu uvez - nikad ne videh bolji.
jagodanbg Posted - 09/04/2021 : 15:21:56
Izdanje savrseno uradjeno
anto Posted - 09/04/2021 : 15:12:32
jesi li ti slep ili je primerak koji je stigao kod mene falš?
javljam se docnije sa dojmovima.
alexts Posted - 08/04/2021 : 22:42:31
Ovo izdanje izgleda neobično dobro za štampariju Simbol. Da se nisu trajno popravili ili bar pokušavaju?
paranoid Posted - 02/04/2021 : 14:11:10
Izdanje odlicno izgleda uzivo i crtez je super na ovom formatu. Ne smeta cak ni sjajan papir 🙂 Da nemam vec fibrino izdanje sigurno bih uzeo ovo.
anto Posted - 02/04/2021 : 13:17:11
dobro,i to je nešto.
ivanl Posted - 02/04/2021 : 11:18:47
Sto je najgore, iskreno; nije jos. Ali, malo sam se pomaknuo od centra...
anto Posted - 02/04/2021 : 10:19:33
a došlo ti je u glavu za Zekana/Tvrđe??
ivanl Posted - 01/04/2021 : 16:47:32
Ima li veceg gusta nego pomoci prikama oko stripova, i siriti gust u svezi i oko devete umjetnosti. Meni su mnogi, i to potpuni neznanci pomogli oko stripova, jako cesto, a i ja sam to visekratno uzvratio, i preko ovog site-a i privatno. Tako i treba Anto. Bravo! (I meni si bas ti htio pomoci oko Zekana i Tvrdi, al jos mi nije doslo u glavu)
anto Posted - 01/04/2021 : 13:10:01
osim toga,tu je i uvek neko ko nije u mogućnosti da naručuje;ortak radi u Nemačkoj,i dolazi na svakih šest meseci.Baš će on da preko svoje supruge naručuje hrpu robe;em bi se ova izgubila,em bi ga ubila kad vidi koliko troši para na stripove.
evo,baš upravo sad nosim dva poveća paketa njegovih stripova kod tasta,pošto je kod mene već prebukirano.
A tu su i još dva paketa jednog drugog prijatelja,koji ne živi u Srbiji;takođe trenutno u autu za prebačaj u tastov stan.
anto Posted - 01/04/2021 : 13:06:26
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by anto

normalno da jesam;ne uzimam za sebe.


Koliko sam shvatio, ti valjda 90 % stripova koje uzimaš ne uzimaš za sebe. A znam da nisi preprodavač.... Pa me zanima jel ekipa oko tebe nesposobna naručit sama strip ili u čemu je fora????????


ma dobro,nije baš 90%;moj udeo je veći od 10% prilično.

a šta je tu čudno - što bi nas 4-5 standardnih,i nekoliko njih koji ulete sa vremena na vreme naručivali svako za sebe,plaćali poštarinu,preklapali se...

meni nije problem da izorganizujem celu priču,ukjljučujući i nekoga ko nam to često donese;ja uživam u svemu tome,a kroz celu priču pravimo i lepo druženje.
jaki Posted - 01/04/2021 : 10:35:41
Boje se svojih žena a Ante je mačo pa njemu uvale da kupuje i za njih.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000