forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 47 - Bomba

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/05/2021 : 21:47:14


"SADA SAM POSTAO SMRT, UNIŠTAVAČ SVJETOVA."

6. kolovoza 1945. atomska bomba uništava Hirošimu. Katastrofa povijesnih razmjera okončava rat, uvodeći čovječanstvo u novo doba. Ali u kakvim se okolnostima bomba proizvela? Što je dovelo do njezina bacanja? I zašto baš na Hirošimu? Koji su protagonisti, znani i neznani, sudjelovali u toj drami? Kakve su bile posljedice eksplozije? Kakvu su sudbinu iskusile žrtve? Od rudnika uranija u Katangi, preko Japana, Njemačke, Engleske, Norveške, do SSSR-a i SAD-a; od laboratorija u Los Alamosu do tihooceanskih bombardera, ovo je...

NEVJEROJATNA, ISTINITA PRIČA O ATOMSKOJ BOMBI!

Orka 47 • Bomba • 472 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Laurent-Frederic Bollee • Alcante • Crtež Denis Rodier • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.5.2021. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-47-bomba/702/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
borg Posted - 04/08/2023 : 17:42:35
quote:
Originally posted by alexts

Kod mene nema IMAX, šta da radim?



Pa kupiš kartu više. Povratnu, po mogućstvu.



alexts Posted - 04/08/2023 : 17:34:07
Kod mene nema IMAX, šta da radim?
Chui Posted - 04/08/2023 : 17:21:34
quote:
Originally posted by jagodanbg

ajde offtopic, ali kad ste vec pokrenuli temu: da li ima potrebe uopste gledati ga u IMAX-u?


u imaxu je sigurno bolja slika, al nema sad tu previše vizualnih ludorija da se moraš patiti za imaxom. dok je zvuk u imaxu sačuvaj bože preglasan.
Chui Posted - 04/08/2023 : 17:20:34
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Red Marquis

Meni je više smetao zvuk u Dunkirku no ovde. Sad sam već izgledao navikao na Nolanova nepotrebna prenaglašavanja.


ovaj put nisu čak prenaglašavanja nego je u startu sve preglasno


Onda je do imax verzije, ja sam gledao tu digital 2D i nije bilo preglasno.


na to sam i mislio, da je u imaxu preglasno.
jagodanbg Posted - 04/08/2023 : 16:50:14
ajde offtopic, ali kad ste vec pokrenuli temu: da li ima potrebe uopste gledati ga u IMAX-u?
Red Marquis Posted - 04/08/2023 : 16:40:44
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Red Marquis

Meni je više smetao zvuk u Dunkirku no ovde. Sad sam već izgledao navikao na Nolanova nepotrebna prenaglašavanja.


ovaj put nisu čak prenaglašavanja nego je u startu sve preglasno


Onda je do imax verzije, ja sam gledao tu digital 2D i nije bilo preglasno.
Chui Posted - 04/08/2023 : 15:44:09
quote:
Originally posted by Red Marquis

Meni je više smetao zvuk u Dunkirku no ovde. Sad sam već izgledao navikao na Nolanova nepotrebna prenaglašavanja.


ovaj put nisu čak prenaglašavanja nego je u startu sve preglasno
zeljko Posted - 04/08/2023 : 15:40:31
zvuk u dankirku je horor
sta je ono jbt
Red Marquis Posted - 04/08/2023 : 15:24:57
Meni je više smetao zvuk u Dunkirku no ovde. Sad sam već izgledao navikao na Nolanova nepotrebna prenaglašavanja.
Chui Posted - 04/08/2023 : 14:34:54
quote:
Originally posted by ŠAŠ

otkako sam pročitao bombu nemam volje gledati oppenheimera.pogledao sam 2 trailera i intuicija mi govori da ce mi bit bezveze.zapravo ta intuicija se razvila shvaćajući da su zadnjih 8 filmova od nolana bili bezveze


Odličan je film, nema nikakvih vratolomija ala Inception ili Tenet, prava drama koju nose glumci. Isplati se pogledati, slika u imaxu je super, al je brate mili pre pre glasno
ŠAŠ Posted - 04/08/2023 : 09:18:36
otkako sam pročitao bombu nemam volje gledati oppenheimera.pogledao sam 2 trailera i intuicija mi govori da ce mi bit bezveze.zapravo ta intuicija se razvila shvaćajući da su zadnjih 8 filmova od nolana bili bezveze
AleksandarN Posted - 04/08/2023 : 07:14:13
quote:
Originally posted by Chui

Dobra uvertira u film, al nemojte gledati imaxu, užasno preglasno je za popizdit, nema potrebe za dramski film.



Gledao film prosli vikend i prejebeno glasno!!
Film je jako poucan i detaljan ali 3 sata drame bi mi bilo lakse gledati kod kuce iz kreveta nego u bioskopu.

Nije za uporedjivanje ali mi je Bomba 100x bolja od Openhajmera.
Chui Posted - 03/08/2023 : 23:34:40
Dobra uvertira u film, al nemojte gledati imaxu, užasno preglasno je za popizdit, nema potrebe za dramski film.
Peyo Posted - 19/07/2023 : 12:26:30
Film kao nadopuna knjige:

https://www.index.hr/magazin/clanak/scenarist-taksista-ovo-je-najbolji-i-najvazniji-film-ovog-stoljeca/2480763.aspx?index_ref=naslovnica_magazin_ostalo_d
don_draper Posted - 17/01/2023 : 11:42:23
O materiji kojom se bavi ovaj strip sam relativno solidno upućen bio i prije ovog pa mi je bilo drago vidjeti neke poznate činjenice na stripu.
Strip u temu ide sa znalačkog aspekta te je za kompletan užitak u radnji ipak potrebno biti ponešto upućen, odnosno imati barem grubu ideju o stanju stvari. Ne kažem da se ne može uživati i čitati i bez ikakvog predznanja, ali autori su dosta duboko i detaljno uronili u interakcije među ključnim akterima te je zgodno poznavati kontekst.
U kontekstu stripa, odnosno umjetničkog djela, ovo je sasvim sigurno jako dobar podvig. Baš kao i kakav kvalitetni dokumentarni film i ovaj strip "ab ovo" gradi slojevito priču o jednom od najkontroverznijih ljudskih izuma u povijesti. Uistinu se ne štedi na pridavanju veličine svih zbivanja i njihvoih implikacija na čovječanstvo. Možda i nije tako napeto za čitati kad je kraj poznat i naslućen na naslovnici, ali jednom kada dođe finiš ipak se čita i dalje u jednom dahu. Zašto? Jer autori osim puke povijesti i znanosti su uspjeli u ovaj strip udahnuti i notu humanosti i emocija. Iako nikada pretjerano eksplicitno, uvijek suptilno, ali efikasno. Čak i kroz neobičan odabir naratora su autori dobili jednu dublju, mračniju crtu narativnog pravca.
Iako je u fokusu stripa izrada bombe, strip se gotovo panoramski dotiče poznatih znanstvenika, vojnih lica, tijeka rata, visoke politike, ali i civila. Za takav opseg ovih 470 stranica je dostatno i taman odmjereno. Ako se mora koristiti termin grafički roman, ovo je jako dobar predstavnik tog oblika.
O crtežu su mnogi prije mene govorili da je monoton i bez osobitosti. Za ovakvu tematiku moram priznati da mi je to i odgovaralo. Sasvim dopadljiv i kvalitetan. No, u pojedinim jezovitijim prikazima i simbolici ipak se podigne još nivo više. A u konačnoj eskalaciji briljira i uistinu prenosi poruku koju scenarij dočarava.
Ovo je definitivno jedno od važnijih izdanja Fibre, što dovoljno govori koliko je kvalitetno i bitno. Sjajan dokumentaristički pristup, znalački sceniran i praćen kvalitetnim crtežom, ovo je uistinu epohalan strip.
5/5
risbozg Posted - 12/10/2022 : 21:35:59
quote:
Originally posted by Spock

Vukozečeva Bomba:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-47-bomba/2913/




prava bomba
Spock Posted - 10/10/2022 : 08:00:42
Vukozečeva Bomba:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-47-bomba/2913/
izivko Posted - 19/08/2022 : 23:25:10
Dobar strip, informativan i poučan.
Previše se išlo u širinu i dubinu za moj ukus.
Unngenant Posted - 22/02/2022 : 20:40:42
Ovaj strip me podseća na veoma ozbiljnu verziju Nacionalne Geografije...Na koncu sam autor mislio je suvišno se baviti onim posle (pored Gena) i odlučio se baviti dokumentovanjem razvoja same bombe. Najveći dojam meni ostavljaju dve stvari Silard i beskrupuloznost, ne političara naravno i njihovih vojnih marioneta, već lekara i naučnika. Ima falinki ovaj strip čak i u ovakvom dokumentarnom pristupu gde kada se čini da će nekog od junaka koje je predstavio i razvijao, imao sam osećaj stane na pola puta. Ili i o samom Los Alamosu kojim počne da se dosta baviti u stripu do prezervativa da bi skočilo na prvo testiranje. No dobro, nije lako sve pokriti i složiti. Verovatno bi onda ovo izdanje imalo barem duplo više stranica.

Na koncu ipak preovladava užas same bombe i kroz neke indirektne radnje poput potopljenog USS Indianapolisa i sopstvenog priznanja da su neki od njih kurvini sinovi.

4/5

P.s. Realno mislim da posle ovog izdanja nema izgovor da se ne završi Bosonogi Gen osim da se otvoreno kaže da se ne prodaje...
pcoro Posted - 22/10/2021 : 09:57:23
Ok, ne zazivam ja sad neku avangardnost, šta će mi to. Nego recimo ako usporedim Bombu sa Černobilom (serijom), Černobli mi je puno jači, ima konkretnije likove, upečatljivije minijature, tako to. Mislim, dobro mi je i ovo, kažem, preporučio bi svakome jer je baš dobro, detaljno odrađeno. Sad je pitanje, jel Černobil previše izromansiran, a Bomba ipak konkretnije, činjeničnija? Meni je falilo malo romanse za reć da mi je strip vrhunski, ali možda ne treba bit vrhunski nego samo vrhunski informativan
vukozec Posted - 22/10/2021 : 09:41:27
quote:
Originally posted by pcoro

Bomba je pomalo suhoparan i dosadno nacrtan ali informativan strip. Svaka čast autorima što su išli u širinu i dali povijest nastanka atomske bombe sa tako puno detalja. Morao je biti pravi podvig sve proučiti i uobičiti i onda nacrtati u nekom razumnom vremenskom roku. Strip bi preporučio svakome jer se iz njega može puno naučiti.

Falinga je što su sva ta radnja i likovi pojeli umjetničku vrijednost stripa - ovo ostaje dokumentarac o nastanku bombe i ništa više.

Inače, što se same bombe tiče - kao čitatelj, ili u drugim slučajevima gledatelj - jedva sam čekao da bomba eksplodira. Čovjek jednostavno želi vidjeti nešto tako spektakularno, svo to uništenje i blještavilo. Zato mi je jasno zašto su propali pacifistički pokušaji znanstvenika da se bomba samo testira, a ne zapravo baci na neki grad. Ima u čovjeku nešto prokleto i kad ima u ruci takvo nevjerovatno oružje, ono ga vuče da ga iskuša. Taj dio je sjajno odrađen u stripu, ekplozija bombe i ushićenje amerikanaca je paralelno prikazana sa užasom i patnjom nevinih..

Nekako mislim da je onaj špijun koji je lifrao bombu Sovjetima bio u pravu jer kad već ta bomba postoji, onda je bolje da je imaju obe strane. Da je ostala samo kod Amera, sumnjam da više nikad ne bi bacili drugu. Ne zato što mislim da su oni nešto posebno zliji od ostalih nego bi ih jednostavno vuklo da upotrijebe takvo zastrašujuće rješenje koje eliminira svaki otpor.. Kao ona prokleta oružja iz stripova, npr mač od Dragonera koji čovjeka želi podrediti sebi i svojoj želji za krvlju.



Ma došli bi Sovjeti do bombe i bez špijuna, nisu Fermi & co. imali ekskluzivno pravo na nuklearnu fiziku.

To što je u ovom stripu tema atomske bombe obrađena žurnalistički, a ne avangardno, je skroz legitimno, ne predstavlja nikakav problem. Dapače, mislim da je forma stripa baš odlična da se u formi trilera koncizno ispriča informativna priča o ovakvoj temi koja ipak nije lišena emocija. Film bi vjerojatno trebao žrtvovati još toga, a knjiga bi bila preopširna, najbolja alternativa bi bila recimo miniserija. Siguran sam da bi ovaj stip bio zanimljivo štivo najširoj mogućoj publici, šteta što nijedan strip (kod nas) ne može imati takav domet.

A netko drugi neka napravi avangardni strip na temu, to bi isto bilo skroz legitimno i zanimljivo.
pcoro Posted - 22/10/2021 : 09:31:49
Bomba je pomalo suhoparan i dosadno nacrtan ali informativan strip. Svaka čast autorima što su išli u širinu i dali povijest nastanka atomske bombe sa tako puno detalja. Morao je biti pravi podvig sve proučiti i uobičiti i onda nacrtati u nekom razumnom vremenskom roku. Strip bi preporučio svakome jer se iz njega može puno naučiti.

Falinga je što su sva ta radnja i likovi pojeli umjetničku vrijednost stripa - ovo ostaje dokumentarac o nastanku bombe i ništa više.

Inače, što se same bombe tiče - kao čitatelj, ili u drugim slučajevima gledatelj - jedva sam čekao da bomba eksplodira. Čovjek jednostavno želi vidjeti nešto tako spektakularno, svo to uništenje i blještavilo. Zato mi je jasno zašto su propali pacifistički pokušaji znanstvenika da se bomba samo testira, a ne zapravo baci na neki grad. Ima u čovjeku nešto prokleto i kad ima u ruci takvo nevjerovatno oružje, ono ga vuče da ga iskuša. Taj dio je sjajno odrađen u stripu, ekplozija bombe i ushićenje amerikanaca je paralelno prikazana sa užasom i patnjom nevinih..

Nekako mislim da je onaj špijun koji je lifrao bombu Sovjetima bio u pravu jer kad već ta bomba postoji, onda je bolje da je imaju obe strane. Da je ostala samo kod Amera, sumnjam da više nikad ne bi bacili drugu. Ne zato što mislim da su oni nešto posebno zliji od ostalih nego bi ih jednostavno vuklo da upotrijebe takvo zastrašujuće rješenje koje eliminira svaki otpor.. Kao ona prokleta oružja iz stripova, npr mač od Dragonera koji čovjeka želi podrediti sebi i svojoj želji za krvlju.
Ernie Pike Posted - 29/08/2021 : 14:24:28
I mene je curica koja radi 1000 ždralova odmah podsjetila na Sadako iz Sadako hoće živjeti. Pročitao sam knjigu kao klinac i nisam pomislio na nju sto godina, ali mi je ta vinjeta odmah probudila sjećanja, kao da sam je čitao jučer.

Inače nisam sklon dokumentarcima u stripu, ali Bomba je izvrsna. Odlični su mi i crtež i priča.
Svakako će biti visoko na mojoj listi za Oskara.
Chui Posted - 21/08/2021 : 15:44:34
Ovo je ugodno iznenađenje, odlično je legao uz ljetno ljenčarenje, malo heavy za teglenje preko stijena do skrivenih plaža al dao sam si truda :))) Crtež je klasičan komercijalan pa ima dobre šanse da se svidi i old skul ekipi za koju su neka Fibrina izdanja ipak previše. Baš mi se svidio taj moment sa uranijem kao osobom koja priča priču o svom nastanku.
Cromwell Posted - 05/08/2021 : 14:18:54
Slistio gotovo u jednom danu. Ako nešto mogu izdvojiti iz ove mrcine onda je to u prvom redu količina informacija koje su autori uspjeli ukomponirati u scenarij koji nekim čudom niti na tren ne postaje naporan i ne guši se u svojoj opsežnosti. Slična stvar kao i sa Taniguchijem ili Tezukom- ne možeš prestati čitati. Fenomenalno!
Iako u prvom redu dokumentaristički, ovo je zapravo politički triler sa dramskim elementima jer često ulazi u psihu likova, a i uranij kao misaono stvorenje je zaista jako jako dobra ideja. Sve je nekako lijepo lektiraški posloženo, kao npr. Sadako hoće živjeti za odrasle. E sad, jedini problem bi mogao biti što su neke scene potresne u pizdu materinu! Ne mislim samo razaranje (premda i to jest) nego i neke jezivo hladnokrvne poput testiranja na ljudima i životinjama. Za većinu stripova koje imam znam otprilike da će me uhvatiti volja za ponovnim čitanjem ali za ovo nisam siguran. :(

Crtež je za moj ukus prečist i prekomercijalan i inače mu ne bih dao više od prosječne ocjene ali vade ga kadrovi koji su izvan kadra (hehe) odnosno izvan rešetke. Ali mogao bi se jako svidjeti onima koji više naginju Bonelliju, Gigi Simeoni i ta ekipa.

Nestabilnih 8/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000