forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO SP 33 Djeca kapetana Granta

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 25/05/2021 : 17:21:33


Tijekom jedne plovidbe jedrenjakom po imenu Duncan, lord i lady Glenarvan pronašli su u tijelu morskog psa bocu s porukom. Napisao ju je kapetan Grant čiji je brod doživio brodolom. Međutim, poruka je oštećena i ne može se razaznati lokacija preživjelih. Odlučili su pokrenuti potragu za preživjelima u pratnji djece nestalog kapetana i smiješnog te ekscentričnog učenjaka. Ni slutili nisu da su se upustili u pustolovinu koja će ih odvesti na sam kraj svijeta…

Povodom proslave svog petnaestog rođendana Fibra ponosno predstavlja ultimativno izdanje ovog klasika Julesa Vernea, remek-djelo koje je maestralno naslikao Alexis Nesme.

Kolorka Specijal 33 • Djeca kapetana Granta • 156 stranica • Kolor • 248 x 332 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alexis Nesme • Crtež Alexis Nesme • Prijevod Matea Krpina • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.5.2021. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-33-djeca-kapetana-granta/708/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 12/04/2022 : 21:27:40
Markos, Jules Verne i Djeca kapetana Granta:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-klo-sp-33-djeca-kapetana-granta/2805/
Amos Posted - 08/12/2021 : 20:48:04
Uz sve kritike i pohvale "Djeci..." od gore, rekao bih da je ovo najljepša knjiga koju je Fibra do sada objavila!
Bravo!
Poli Posted - 26/11/2021 : 13:04:49

Nesme nas nista iznenaditi!


Peyo Posted - 26/11/2021 : 09:54:19
Ovo je Nesme topic, Tonto, zalutao si .
Tonto Posted - 26/11/2021 : 09:35:28
Izgleda da je sazrijelo vrijeme za topic "seksualne ponude" u svastari.
Peyo Posted - 26/11/2021 : 09:09:58
quote:
Originally posted by lwood

Nemoj se ljutiš,poklonim ti plišanca.



Hvala, lijepo od tebe.

Onda ću ja tebi pokloniti Pinokija !
lwood Posted - 26/11/2021 : 08:29:19
Nemoj se ljutiš,poklonim ti plišanca.
Peyo Posted - 26/11/2021 : 08:22:49
Znam da je to malo l, ali sam zbog šale okrenuo na veliko I.

Hvala na brizi za moje zdravlje, ali imaš ti većih problema.
lwood Posted - 26/11/2021 : 05:56:02
quote:
Originally posted by Peyo

Kakvo razočaranje.

Netko kome nick znači "Ja drvo" tvrdi da su ovi likovi plišani, a ne drveni !

Eto,da znaš i slova onda bi skužia da je ovo malo L,a ne i. Štaš,nisi ti kriv.
izivko Posted - 26/11/2021 : 00:52:11
Peyo Posted - 25/11/2021 : 23:47:28
Kakvo razočaranje.

Netko kome nick znači "Ja drvo" tvrdi da su ovi likovi plišani, a ne drveni !
lwood Posted - 25/11/2021 : 23:01:37
quote:
Originally posted by naker

Ne znam, insistirate na tome da je ovo nešto relevantno za odrasle osobe, a kako objašnjavate da je praktički svaki drugi komentar na ovoj ili na onoj ranijoj temi o tome da je ovo štivo za osnovnoškolce

Glede crteža:




U donjem levom uglu se nalazi naslovnica drugog albuma i razlike između nje i kadrova iz stipa praktički ne postoji, likovi u ovom delu nebitno da li samo razgovaraju ili se nalaze u smrtnoj opasnosti imaju identičan zabezeknut pogled sa širom otvorenim ustima i raširenim očima jer Nesme ih je prikazao kao voštane figure koje su zamrznute u vremenu, "fotografija" trenutnog stanja kao primer iz bukvara kada se statika otrgne kontroli

Još jedna stvar, u stripovima kada se vode dijalozi likovi se crtaju sa zatvorenim ili poluotvorenim ustima dok likovi u ovom stripu razgovaraju kao da viču, njihova su usta non stop širom otvorena. Od kada se stripovi crtaju na takav način?

Kada je Nesme odlučio da u priču uvede antropomorfne životinje i nacrtao izraze lice na način na koji ih je nacrtao nažalost postalo je bolno jasno da on ne poseduje elementarno znanje stripovskog jezika jer on je ovom delu pristupio kao bilo kojoj ilustraciji, a stripovi zahtevaju drugačiji pristup

Deca kapetana Granta su trebala biti odrađena kao ilustrovana knjiga za decu gde bi se na levoj strani nalazio sažeti tekst iz Vernove knjige, a na desnoj strani Nesmeove ilustracije



Meni ovo i diluje ka iskljućivo za dicu. A likovi mi djeluju ka plišane igračke.
Macon Posted - 25/11/2021 : 20:50:27
Idi ljeći se, dosado isprazna. Valjda je tvoje stanje izljećivo, glupi seronja.
NESVRSTANI Posted - 25/11/2021 : 20:45:30
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by alexts

Ima crtača koji poseduju "elementarno stripovsko znanje", ali nemaju talenat za crtanje lica, bilo karitaturalnih-antropomorfnih, bilo realističnih ili stilizovanih ljudskih. Odnosno za dočaravanje emocija i izražajnosti tj. glumu.



Nesme je profesor crtanja bilo čega. Ajde prestanite, da se ne brukate još više. Ako je polazišno kriterij, da je ono gore loše, onda je velika večina stripa čisto govno, jer crtači su u glavnom svi lošiji od Nesmea.


Aj ne seri više, naporan si ko proljev.
To šta si završija neki tečaj crtanja ne znači da si autoritet za apsolutno išta.
Otkad si mi pokuša objasnit da crtež u Šumi djevica nije amaterski krš za mene si goli kurac.

Nesme je dosadan ko proljev(Skoro ka ti), i nezna crtat stripove.
A sad jodlaj Stavrosa.
DiSkAcH Posted - 25/11/2021 : 08:25:25
Neda mi se sve čitati, ali evo usporedite ovaj crtež i Životinjski Dvorac, razlika ogromna.
I Nesmeov crtež je predivan, ali su izrazi tj da budem precizniji izraz, taj jedan jedini lica apsolutno promašeni.
Bilo bi X puta bolje da ih je nacrtao ozbiljnih lica sa zatvorenim ustima kako uostalom i radi većina crtača kojima ne leži crtanje izražaja lica.
I da, naravno da svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ovdje smo izgleda u većini mi koji mislimo da ovi izražaji lica nisu dobri.
Macon Posted - 25/11/2021 : 01:57:37
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Macon

Ustrajem pri tome, da svako znanje pomaže i ja sam išao na moju akademiju sa 40 godina ne da dobijem titulu več da nešto više naučim.



Više vrhunskih kompozicija sastavio samouki Hendrix u četiri godine karijere bez ikakvog glazbenog obrazovanja nego gomiletina njegovih suvremenika koji posjeduju "papire" iz raznoraznih glazbenih akademija. Nije uopće bitno koliko netko ima škole.

Meni je Nesme isto previše drvenast, ne mogu reći da mi se sviđa. Tj. sviđa mi se kad pogledam onako par stranica, ali mislim da ne bi uspio pročitati cijeli strip u komadu kad je nacrtan ovakvim stilom. Već sam s nekim jednom raspravljao o tome, samo sam tada komentirao onaj njegov Disney naslov gdje je, ako je uopće moguće, još drvenastiji i ukočeniji nego ovdje.



Na jednog Hendrixa došlo je desetke obrazovanih koji su isto uradili genialne stvari. Obrazovanje je instrumentarij koji se može koristiti ali ako ga nemaš onda ga uopšte ne možeš koristiti.

Sasvim "puki slućaj" je bio, da je Hendrix bio Amerikanac u pravo vrijeme na pravom mijestu jer ako bi bio Slovenac, Hrvat ili Srb, ništa mu ne bi pomoglo da bi dostigao svetsku slavu. Nikakva genijalnost sa školom ili bez nje.

Ono gore od Nesmeja nije nimalo drvenasto.
Paka01 Posted - 25/11/2021 : 00:42:18
quote:
Originally posted by Macon

Ustrajem pri tome, da svako znanje pomaže i ja sam išao na moju akademiju sa 40 godina ne da dobijem titulu več da nešto više naučim.



Više vrhunskih kompozicija sastavio samouki Hendrix u četiri godine karijere bez ikakvog glazbenog obrazovanja nego gomiletina njegovih suvremenika koji posjeduju "papire" iz raznoraznih glazbenih akademija. Nije uopće bitno koliko netko ima škole.

Meni je Nesme isto previše drvenast, ne mogu reći da mi se sviđa. Tj. sviđa mi se kad pogledam onako par stranica, ali mislim da ne bi uspio pročitati cijeli strip u komadu kad je nacrtan ovakvim stilom. Već sam s nekim jednom raspravljao o tome, samo sam tada komentirao onaj njegov Disney naslov gdje je, ako je uopće moguće, još drvenastiji i ukočeniji nego ovdje.
borg Posted - 25/11/2021 : 00:35:38
Ja generalno nisam poklonik "3D" crteža, jer po pravilu izostaju sve one linije pokreta, dinamike, siromašni budemo za dosta stripovskog nemuštog jezika, ali ne mogu reći da ovo nije strip. Da li se nekom sviđa ili ne, da li je pogođen i dočaran ili promašen strip, to je druga stvar.
Meni se samo taj komentar kod nejkera čini previše smeo.
Imam ja ilustrovane priče. Dva su to sveta.
Ovo je klasičan strip. Nikako zbirka ilustracija.
Tonto Posted - 24/11/2021 : 23:20:27
Vostani, nevostani likovi, u stripu treba postojati kohezija scenarija i crteza. Ovdje to zapinje i to je najveci problem ovog stripa. Naivno je i iako na trenutke simpaticno vrlo brzo zamara. Citao sam strip desetak dana i nikako nisam uspio procitati vise od 15-ak strana u komadu, jednostavno smori. Upravo zbog toga strip se cini kao niz ilustracija. Da, slazem se, nesme je promasio medij, ovo je mogla biti vrhunska slikovnica, ovako je prosjecan i zaboravljiv strip, bez obzira sto je vrhunski oslikan.
Peyo Posted - 24/11/2021 : 23:14:54
quote:
Originally posted by alexts

Ima crtača koji poseduju "elementarno stripovsko znanje", ali nemaju talenat za crtanje lica, bilo karitaturalnih-antropomorfnih, bilo realističnih ili stilizovanih ljudskih. Odnosno za dočaravanje emocija i izražajnosti tj. glumu.



Meni je Nesme izvanredan crtač, ali složio bih se s ovim da je manje vješt u dočaravanju emocija i izražajnosti osim ako namjerno želi da crta upravo na ovakav način, a ne zato što ne zna drugačije.

Rekao bih da ovaj njegov rad to još više ističe:
https://www.bdgest.com/preview-2615-BD-horrifikland-une-terrifiante-aventure-de-mickey-mouse.html?

Macon Posted - 24/11/2021 : 23:12:10
Ustrajem pri tome, da svako znanje pomaže i ja sam išao na moju akademiju sa 40 godina ne da dobijem titulu več da nešto više naučim. Cijeli život treniram oći i ruku da nešto malo bolje odradim i malo bolje shvatim, vidim. Više radiš i više različnoga probaš, veči je diapazon iskustva i alata sa kojima možeš baratati.

Nesme je velemajstor stripa, to je baš vidno na "dosadnim" stranama sa puno pričanja i popratnog teksta. Kako je to dobro izbalansirao, da ne guši strana i stripa. Kad likovi skaću i tuku se, mnogo autora može nešto izvuči. Puno teže je sa tekstualnom statikom a u Verneovom romanu je ima puno.
alexts Posted - 24/11/2021 : 23:00:22
quote:
Originally posted by Macon

Daj mi ti tvoje kvalifikacije za tvoje tvrdnje kad smo došli do diploma. Ja crtam i čitam stripove 45 godina i imam akademsko likovno obrazovanje. Šta imaš ti, kad tako vehementno sereš po nekome koji je svetski vrh antropomorfnoga stripa?

Maske? Ovi likovi su potpuno dinamični i živi. Crtani su iz različitih uglova kamere, u različitim veličinama i međusobnim odnosima. Kakva statika? I to na scenama na kojima samo međusobno pričaju i puno autora bi jih učinilo puno statičnijima.

Stvarno i objektivno je samo, da nemate pojma.



U tome i jeste problem sa tobom. Ti misliš da su ljudi iz likovne branše superiorniji od tipičnih crtača stripova. Ja čitam i sakupljam stripove 2-3 godine duže od tebe, a aktivnim crtanjem sam se bavio nekoliko godina, ne preterano uspešno, ali to nije ovde bitno.

Kad si napisao da 97% crtača ne dostigne taj nivo, trebalo bi da se pomene da ogroman broj crtača stripa nikada ne uzme boje u ruke i ne crta kolorni strip. Recimo, velika većina američkih crtača. Olovkari, često i ne tuširaju, a o kolorisanju da ne pričam.

Sa tog aspekta su, naravno, lošiji od Nesmea. Ali su zato mnogi bolji u glumi likova, dinamici, a neki i u kadriranju. I to i oni koji nisu završavali akademije.

Ako ostaješ pri tome da su akademci superiorna rasa - možda u galerijama, za strip su potrebne druge sposobnosti.

Uostalom, doživljaj umetnosti je subjektivan, nas trojica smo izneli svoje mišljenje, pusti i ostale da to učine, ako ima zainteresovanih. Nema potreba za daljom pričom, jer kod tebe ne vidim materijala za kvalitetnu raspravu.
Macon Posted - 24/11/2021 : 22:45:19
Daj mi ti tvoje kvalifikacije za tvoje tvrdnje kad smo došli do diploma. Ja crtam i čitam stripove 44 godina i imam akademsko likovno obrazovanje. Šta imaš ti, kad tako vehementno sereš po nekome koji je svetski vrh antropomorfnoga stripa?

Maske? Ovi likovi su potpuno dinamični i živi. Crtani su iz različitih uglova kamere, u različitim veličinama i međusobnim odnosima. Kakva statika? I to na scenama na kojima samo međusobno pričaju i puno autora bi jih učinilo statičnijima.

Mislim kako je izvukao onu diagonalu prema desno gore na treći strani. Stvarno i objektivno je samo, da nemate pojma.
alexts Posted - 24/11/2021 : 22:41:30
Nekom to može da ne smeta, nekom bode oči. Doživljaj može biti subjektivan, ali je stvarnost objektivna. To je to.
alexts Posted - 24/11/2021 : 22:37:49
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Macon


Tvoj osvrt je vjerovatno najdebilnije što sam pročitao o stripu za više godina.



Ne preteruj. Čovek je uočio realnu manu, možda nije najbolje bio u stanju da izrazi ono što vidi.



Čovjek nije ništa uočio a stavio je velemajstorske strane kakvih ima malo. Ovog nivoja 97% posto crtača ne dostigne ako crta 100 godina.



Čoveče, ne budi tvrdoglav. Likovi umesto da su od krvi i mesa izgledaju kao da nose maske. Iz aviona se vidi.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000