forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 STALKER: Noć

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Dzimi Gitara Posted - 19/07/2021 : 15:59:11
Filip Drije: Noć

Drijeova Noć je gnevna poezija poraženog.

Postapokaliptična vizija sveta u raspadanju, kao alegorijska priča o ličnoj tragediji i gubitku voljene osobe. Noć izvesno nije strip-album koji će razveseliti čitaoca. Naprotiv. Međutim, beskompromisno ogoljujući svoj bol, autor pruža zagrljaj saosećanja onome ko je imao slično iskustvo.

Drijeova Noć delo je koje ne podilazi ukusu mase i ne potcenjuje čitaoca. Njegova Noć mračna je i strašna.

Filip Drije jedan je od najistaknutijih francuskih strip-autora. Uz Mebijusa, Dionea i Farkasa bio je osnivač kultnog Metal irlana (Metal hurlant). Uprkos značaju i bogatstvu njegovog opusa, u domaćem izdavaštvu bio je prenebregnut. Ovo izdanje prvi je Drijeov album objavljen na srpskom jeziku.





Biblioteka Zona, knjiga 2
Prevod: Nikola Živanović / Lektura: Agencija Mahačma / Tipografija: Savo Katalina / Dizajn: Vuk Popadić
Broj strana: 76 / Boja: kolor / Format: 210 x 297/ Povez: tvrdi / Štampa: Rotografika

Zavir: https://issuu.com/milanjovanovicmika/docs/noc_zavir_low
Zavir je informativnog karaktera. Stranice knjige prikazane su u smanjenoj rezoluciji i sa štamparskim obrezom.

Cena:
promo = 1.450 dinara (do 10. 8. 21)
puna = 1.950 dinara

Porudžbine direktno od izdavača:
- pošaljite mejl na: knjizara@stalker.rs
- pišite nam poruku na našoj FB strani

Za kupce iz Beograda: Promo cena važi u Darkwoodu i Alan Fordu
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jozzinelli Posted - 13/06/2023 : 05:33:41
Kroz ovaj strip, autor se trudi da nam prenese svoju ličnu tragediju na jedan neuobičajen način.
Priča je naizgled nepovezana s tim, odvija se u nekom postapokaliptičnom svetu,
ali svakako ima raznih metafora, koje čitalac može, ako želi, da pokuša da protumači ovako ili onako, možda ne baš na prvu loptu.

Pa čak i ako neko nije zainteresovan da se bavi tumačenjem jednog ovakvog stripa,
mislim da bi trebalo da oseti energiju, da se tako izrazim, koja izbija kroz nacrtane table,
Drijeovo pražnjenje svojih nagomilanih emocija kroz crtež, istovremeno nam prikazujući borbu za život drage osobe,
sve jače kako se približavamo kraju, dok ne dođemo do poslednje stranice, kada nastupa smrt.
Bar u mom slučaju je uspeo u tome, sve jača napetost kako odmiču table, i na kraju sam se i sam osećao emotivno ispražnjeno,
kada sam zatvorio strip.

Naravno, kod ovakvih stripova, bitan je i momenat kad ih uzmete na čitanje,
zbog toga ga i nisam čitao odmah, pre godinu i po dana, i nikako da uhvatim taj trenutak,
a ovih kišnih dana sam i ja u nekom depresivnom raspoloženju, pa sam se setio da je pravo vreme da doživim "Noć".


Shaner Posted - 04/09/2022 : 23:45:04
Zajeban je ovo strip. Nimalo ugodno, ali fascinantno iskustvo. Pitam se je li tekst ovdje uopće bio potreban? Dojma sam da samo umanjuje jačinu doživljaja. Nadam se da ćemo vidjeti još Druilletovih radova.

alexts Posted - 05/05/2022 : 22:55:58
Noć (La nuit)


Ako je strip umetnost, ili bar može da bude, ako mu autori tako pristupe, a imaju dovoljno talenta i umeća, onda je sasvim sigurno da klasičan-narativni strip nije jedini mogući pristup toj umetnosti. Sasvim legitiman je i nenarativan-metaforički, kome Noć pripada. Istina, pošto Noć nije kratka forma, nekakva naracija postoji kroz labavu kvazi-priču, metaforu, koja se ne shvata bukvalno, već je sve podređeno emociji, a emocije su ono što bi umetnost trebalo da pobuđuje. Emocija ovde nije baš prijatna, ali kao što je pisalo u udžbeniku umetnosti za prvi razred srednje škole nekadašnjeg usmernenog školstva, umetnost se ne bavi samo lepim stvarima, ali čak i kad se bavi mračnim i teškim, ostavlja na posmatrača osećaj lepog, koji bez sumnje ostavlja na čitaoca delo Filipa Drijea, kao darovitog i inovativnog ilustratora, ali ne kao zbirka ilustracija, već upravo kroz jezik stripa.

Kao što reče Z. Đukanović u Stripoteci br.905 iz 1987-e - kad značajna dela nekog umetničkog usmerenja dođu do nas sa zakašnjenjem - u ovom slučaju nenarativnog evropskog stripa iz 1970-ih, ali sa zakašnjenjem ne više od nekoliko godina (u trenutku izlaska pomenute Stripoteke), nego nekoliko decenija - može se javiti sindrom "izneverenih očekivanja". On se može javiti kod onih koji jesu imali nekakva "očekivanja" iz "onih vremena", ali slične reakcije mogu zadesiti i one koji nikakva očekivanja nisu imali, jer su rođeni kasnije i nisu imali ni posredne dodire sa ovom vrstom stripa (preko jugoslovenskih autora "treće generacije", recimo), nego su odrastali na sasvim drugačijim (mahom konvencionalnijim) stvarima, ali im je rečeno šta treba da očekuju. Ali, takođe se pozitivna reakcija može javiti i kod starijih i mlađih generacija čitalaca, koja u stripu Noć prepoznaje delo neprolazne vrednosti, koje je izdržalo test vremena.

*****
pcoro Posted - 22/02/2022 : 08:27:55
Lijepo je što je Elis hvali Druilleta, ali to može biti samo simpatična zanimljivost. Ovdje na forumu uzimamo u obzir samo sud foruma. Lako je pričati na fejsu i instaču - tko ima šta reć nek dođe tu na forum, izloži svoj stav i obrani ga pred ostalima! To onda ima težinu i uzima se u obzir pri vrednovanju djela
Dzimi Gitara Posted - 21/02/2022 : 18:04:40
Evo baš danas je Noć pominjao i Voren Elis.

„Jedna od mojih omiljenih slika iz serijala „Loun Sloun”, Filipa Drijea, iz 1972. Drijea sam otkrio u ranim tinejdžerskim godinama, a u školi sam izabrao da učim francuski jezik, kako bih mogao da čitam tada još neprevedenu „Noć”. Inače, ovu sliku sam besramno maznuo i iskoristio u svom stripu 'Supreme: Blue Rose'.”

Voren Elis



https://warrenellis.ltd/mc/a-space-bridge-to-an-interesting-life-morning-computer/?fbclid=IwAR2RTxStTJMbHDn6Ro8_wcP04i0UqjJcpbuTz7cXd0TqpwAuep0VCVpVnC4
naker Posted - 21/02/2022 : 15:27:01
Sad znaš zašto cenim složene, dvosmislene stripove
pcoro Posted - 21/02/2022 : 14:26:52
Još malo od mene: sad mi se čini prilično logično ovo Borgovo čitanje stripa (vidim da si i ti, Džimi na tom tragu i još neki) pa se pitam kako sam takav papak da nisam to povezao. Sebi u obranu mogu reći da sam kod čitanja u jednom trenutku postupio kao i Paka:


quote:
Originally posted by Paka01
Negdje na polovici stripa sam jednostavno prihvatio da mi probijanje kroz tekst teško ide tako da sam ga odlučio doživljavati kao još jedan grafički element, kao dio crteža.



To opet dosta govori o čudnoći Noći () jer nije da tog teksta ima puno, ili da je kompleksan nego je strip takav - raskliman, neuravnotežen, ma sav je kao neko zaostali bijesni klinac
pcoro Posted - 21/02/2022 : 12:12:14
Ovo je stvarno interesantan osvrt! Ne znam šta bi rekao za strip, ali svaka čast Borgu!
Dzimi Gitara Posted - 21/02/2022 : 11:13:59
quote:
Originally posted by pcoro

Ono što mene začuđuje je - koje to veze ima sa ženom koja je umrla? Od posvete pokojnoj ljubavi ja bi očekivao nešto skroz drugačije, sve, samo ne ovo što je nacrtano i ispričano na stranicama Noći Mislim, ne znam, nadam se da neću nikad ni saznat kako se Druillet osjećao, ali svejedno se čudom čudim. Najviše me čudi ta razlika između težine boli i sprdačine koja je radnja. Jedino objašnjenje je da je Druille Noć radio u rastrojstvu i da je ovo bilo najbolje, najkoherentnije što je mogao izvući iz sebe.




Ovo je najbitnije pitanje. Noć svakako nije do kraja jasna, to jest podložna je tunačenju. Ono što ja čitam u ovom Drijeovom rekvijemu je jako blisko onome što je napisao Borg u svom prikazu na DW forumu.

http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=53179.msg670390#msg670390


quote:
Ajd, da skinemo rukavice... Moram da budem direktan da vidim šta još propuštam. Jer Ameri ovaj strip guraju u top 50 najznačajnijih...

Spojleri!!! Preskočite ceo tekst ako niste čitali strip.
Neke stvari sam preneo sa neta, što sam mogao bolje. Kao npr skraćenu verziju intervjua Drijea. Nešto je moje slobodno tumačenje radnje i stripa. Možda i skroz pogrešno...

Noć je jedan jako težak strip, zbog same teme kojom se bavi. Ujedno i jedan prelep strip koji svojim vizuelnim karakterom pleni čitaoca.
To je krik očajnika, pun tuge i nerazumevanja a u isto vreme oda ljubavi prema svojoj supruzi. Autor slika svoju bol, svoju tugu, slika nemogućnost izbegavanja konačnog ishoda.
Uslovi pod kojima je nastao strip su ekstremni. Posle ove knjige je upao u depresiju. Lukas mu je predložio da radi na Ratu zvezda, ali mu Drije nije mogao odgovoriti. Dobro je uopšte živ.
„Noć, moj rekvijem, moj Tadž Mahal, piše Drije u svom „autoportretu” koji je nedavno objavio Les Arenes. U transu sam. Ne spavam. Uključujem glasnu muziku. Vrištim od bola. Ludim. Popijem šest flaša dnevno. Uništavam se. [...] Imam tri boravka u bolnici. Nastavljam da se družim sa prijateljima. U jednom trenutku moram kući: " Nikol me očekuje.. „Dolazim u kuću. Prazna je. Voljene, moje obožavane ljubavi nema. Odvratna je...“ Smrt njegove supruge Nikol 1975. dovodi Drijea u bes. Protiv raka koji uzima njegovu ženu, protiv doktora koji ništa ne mogu i koji od svojih pacijenata prave statistiku: "glupi koljači, sa belim mantilima… žongleri života koji..." piše Drije, protiv "vremena koje je ružno, a ja sam lepo!", protiv ovog sveta "koji nismo mi napravili i koji nas ubija", protiv društva koje odbija da sazna o smrti, protiv 1975. godine "godine koja je ubila moju ženu...“ i za čitaoce, latentne leševe, „buduće leševe“, koje Drije poziva na „uzvišenu avanturu“...

Drije opisuje svet koji muče anarhične bajkerske bande ili drugi raspadnuti varvari zavisni od droge, koji svi kreću u krvavu bitku za krajnji „pucanj“, ka neizbežnom kraju... A šta se ustvari krije iza kulisa droge, nasilja i roka u ovoj apokaliptičnoj priči?

Radnja se dešava u organizmu supruge. Pokušana je na lucidan način da se dočara i anatomija. Činilo mi se u više navrata da je regija grudnog koša po arhitekturi pejzaža. Ali je suviše apstraktno...
U ovom ratu postoje tri strane.
Prva strana su ćelije imuniteta koje pokušavaju da pobede tumor. Zahvaljujući delovanju treće strane te ćelije ne izgledaju kao da su skroz u vinklu.
Druga strana su ćelije karcinoma. Što je maligna ćelija slabije diferentovana to je njen maligni potencijal veći. A slabiju diferencijaciju (zaostatak u razvoju) je autor predstavio kako je predstavio...

I onda imamo nestandardan jezik,tj nivo komunikacije, zbog takvih okolnosti (zaostatka u razvoju i delovanja hemo terapije)- „Droga, sila, jebi se, igraj“, „vizije pucanja“, „Droga , dope. Ludo! Jako! Vrišteći Metal!"

Treća strana su doktori koje ne vidimo ali vidimo efekte njihovog delovanja kroz dop, tj hemoterapiju koja truje i omamljuje sve ćelije. I posebno kroz zračenja tj ona spržena bojna polja.
E, sada, borba se vodi i neka ravnoteža postoji. A cilj borbe je odbrana depoa, tj prvih limfnih čvorova. Kada ta linija padne, karcinom ide svuda, daje metastaze i nastupa smrt. Pobednika u toj borbi nema. Ratnici jure u smrt znajući da pobediti ne mogu!
Autor je, bar se meni čini, u stripu direktno okrivio lekare kao činioce koji svojim činjenjem najviše štete nanose organizmu u toj borbi, i ubrzavaju napredovanje karcinoma. Jer posle "drogiranja" ćelija hemoterapijama i onih zračenja, tj sprženih bojnih polja odbrana brzo nestaje...

Fotografija supruge u stripu mi je neprimerena. Može pre, može posle, al u samom stripu (tj. u toku radnje) koji je ispričan na ovaj način mi nekako isuviše štrči.
A opet, sama bol autora je ispričana kroz tu jednu tablu.

Crtež- je jako dobar, pogotovu ako se uzme u obzir da je autor hteo da na apstraktan način predstavi jedan delić tela i borbu koju ćelije vode na mikroskopskom nivou. Kreće se sa više sitnih kadrova, da bi se došlo do epskih kadrova.
Kivnost na lekare mogu i da razumem, u to vreme su protokoli lečenja tumora bili znatno drugačiji, metode i oprema kao i medikamentozna sredstva su od tada doživela preporod. I prevelika očekivanja koju ljudi nekad mogu da imaju u lekare može da izazove razočarenje nakon neuspeha u lečenju.

Da li je ovaj strip dobar. Verovatno ne. Pre će biti odličan!
Da li je moja šoljica čaja? Ne!
Prosto, ne mogu da uživam u takvom stripu, koliko god umiranje bilo lepo nacrtano...
pcoro Posted - 21/02/2022 : 09:44:06
Da se razumijemo, ne želim pokazati nepoštovanje. Iz stripa, iz uvodnika je jasno kolika je bila Druilletova bol. Samo se čudim jer obično su umjetnička djela koja govore o smrti tužna, melankolična, očajnička, a ovo je nešto potpuno drugačije i iznenadilo me. Zapravo sam najviše očekivao neku hermetičnost, zakukuljenu simboliku, nešto drugo.
pcoro Posted - 21/02/2022 : 09:34:10
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

Drijeova Noć je gnevna poezija poraženog.

Postapokaliptična vizija sveta u raspadanju, kao alegorijska priča o ličnoj tragediji i gubitku voljene osobe. Noć izvesno nije strip-album koji će razveseliti čitaoca. Naprotiv. Međutim, beskompromisno ogoljujući svoj bol, autor pruža zagrljaj saosećanja onome ko je imao slično iskustvo.

Drijeova Noć delo je koje ne podilazi ukusu mase i ne potcenjuje čitaoca. Njegova Noć mračna je i strašna.




Jebate, kako je ovo čudan strip!! Kakav je ovo neopisivi trash Kad sam pročitao ovaj Džimijev kratki opis očekivao sam neko tešku, depresivnu, mračnu priču ali Noć definitivno nije to, ili ako je onda je težina i depresivnost jako dobro skrivena. Zapravo je to prilično smiješan strip, ne u Alan Ford smislu smiješan, nego jebote, pa šta je ovo stvarno toliko loše, hahaha smiješan. Radnja je bezglava trka nekoliko bandi motorista dementnih od droge koji napadaju nekakav toranj, čuvan od crnih policajaca kanibala, u kojem se nalazi droga koje se moraju dokopati prije zore. Likovi su nacrtani nekako nespretno, dječje, nema ni karaterizacije, zapravo ni radnje, samo ta trka, glupavi dijalozi i povici i bande koje plešu na Brown sugar od Rolling Stonesa.

Čak ni ovako ispričana radnja ne može baš dočarati kakav je osjećaj čitati ovaj strip, jer, i iz toga bi se dala napraviti neka priča, napetost, drama, atmosfera, nešto, bilo šta, ali ovdje ničeg takvog nema - sve je nekako rudimentarno, kao da je nestrpljivo dijete smišljalo priču nabrzinu da može nacrtat motoriste, kule, raspadajuće sunce, sulude, nevjerovatno detaljne cjelostranične masovnjače svega toga u klimaksu..

Ono što mene začuđuje je - koje to veze ima sa ženom koja je umrla? Od posvete pokojnoj ljubavi ja bi očekivao nešto skroz drugačije, sve, samo ne ovo što je nacrtano i ispričano na stranicama Noći Mislim, ne znam, nadam se da neću nikad ni saznat kako se Druillet osjećao, ali svejedno se čudom čudim. Najviše me čudi ta razlika između težine boli i sprdačine koja je radnja. Jedino objašnjenje je da je Druille Noć radio u rastrojstvu i da je ovo bilo najbolje, najkoherentnije što je mogao izvući iz sebe.

Na kraju smo dobili trash koji snagu vuče iz suludog crteža. Čitao sam ga digitalnog, ali da ga ima u kakvoj nepostojećoj strip knjižari uzeo bi ga da mogu proučavati te splasheve i jer bi bio interesantan, neobičan dodatak kolekciji.
Dzimi Gitara Posted - 04/01/2022 : 10:04:08
U retrospektivi protekle izdavačke godine, ekipa podkasta Stripovedač izdvaja Drijeovu Noć kao jedan od najznačajnijih naslova u 2021.

Dzimi Gitara Posted - 04/01/2022 : 10:02:19
Nikola Dragomirović je svoju tradicionalnu novogodišnju top listu na portalu HellyCherry zamenio retrospektivom 2021. Za mišljenje o najboljim izdanjima protekle godine pitao je i izdavače, prevodioce, urednike... Drijeova „Noć” se više puta pominje kao jedno od najznačajnijih izdanja godine.

http://www.hellycherry.com/2021/12/strip-retrospektiva-i-najbolja-izdanja-2021.html?fbclid=IwAR0aMwg_NWsi8cplgf0t1rhf1k4ugq3znekz90sc53RWaO8opd4g7CLEVUU
alexts Posted - 11/12/2021 : 00:50:15
Pa da.
Poli Posted - 11/12/2021 : 00:46:10

Trstenik?

alexts Posted - 11/12/2021 : 00:39:10
U pravu je žena.

(Za Paku - moji sugrađani:
https://www.youtube.com/watch?v=MG_e5m2iLEw )
Tonto Posted - 11/12/2021 : 00:31:49
Na strani sam pakine matere...
Drilletu mastu necu osporavat, izvedbu hocu.
Paka01 Posted - 11/12/2021 : 00:24:16
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Paka01

Pa ja te ništa ne uvjeravam, prestani se opirat
Zvučiš ko moja mater kad komentira kako mogu slušat ovako nešto i da takva muzika nema nikakvog smisla.



Slazem se s tvojom majkom Paka!



Di će ti duša...
Poli Posted - 10/12/2021 : 23:51:21

Pravda za Morbide!


izivko Posted - 10/12/2021 : 23:24:50
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by anto

ovo što kaže Paka, da mu je crtež remek-delo,je kao da me neko ubeđuje da je tetka Stamena,tu jedna komšinka od 70 i neku godinu,sa sve otromboljenim sisama i bradavicama po licu vrh pička.



Ubija me ovaj nedostatak mašte u poređenjima...

Druilletov crtež je više poput prelepe varvarske princeze pune tetovaža, ukrasa, i namazanih boja, koja bi ti odgrizla đoku i napila se tvoje krvi ako samo pokušaš da budeš nežan sa njom. Očigledno je da "nije za svakog".


Usporedba na mjestu! Bravo ridiculus!

U stripu jedna od cura upravo nosi odrezanog đoku kao privjesak. Visi na uhu ili oko vrata, ne sjećam se dobro.
ridiculus Posted - 10/12/2021 : 23:13:27
quote:
Originally posted by anto

ovo što kaže Paka, da mu je crtež remek-delo,je kao da me neko ubeđuje da je tetka Stamena,tu jedna komšinka od 70 i neku godinu,sa sve otromboljenim sisama i bradavicama po licu vrh pička.



Ubija me ovaj nedostatak mašte u poređenjima...

Druilletov crtež je više poput prelepe varvarske princeze pune tetovaža, ukrasa, i namazanih boja, koja bi ti odgrizla đoku i napila se tvoje krvi ako samo pokušaš da budeš nežan sa njom. Očigledno je da "nije za svakog".
going going Posted - 10/12/2021 : 22:00:07
quote:
Originally posted by Paka01

Pa ja te ništa ne uvjeravam, prestani se opirat
Zvučiš ko moja mater kad komentira kako mogu slušat ovako nešto i da takva muzika nema nikakvog smisla.



Slazem se s tvojom majkom Paka!
Paka01 Posted - 10/12/2021 : 21:47:38
Pa ja te ništa ne uvjeravam, prestani se opirat
Zvučiš ko moja mater kad komentira kako mogu slušat ovako nešto i da takva muzika nema nikakvog smisla.
anto Posted - 10/12/2021 : 21:34:19
ovo što kaže Paka, da mu je crtež remek-delo,je kao da me neko ubeđuje da je tetka Stamena,tu jedna komšinka od 70 i neku godinu,sa sve otromboljenim sisama i bradavicama po licu vrh pička.

ali nebitan je sad crtež,provario bih ja i njega,da priča ima i malo smisla.A nema ga.Ko kaže drugačije,laže.
anto Posted - 10/12/2021 : 21:29:20
Dakle,Čelične ruke je ujedinio gradska plemena živih
mrtvaca u noći...Da bi povratili plavi depo,da bi pobedila
Lobanje i Aveti koje ga sada drže.Da bi se borila za
opstanak pre užasnog dolaska zore...


Jbga,kako ja to vidim - mogao je Drije da preboli supruginu smrt ko i svi normalni ljudi,i da nas poštedi ove gluposti od stripa kao posvete svojoj voljenoj.

1/5

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000