forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 193 Odisejeva putovanja

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/09/2021 : 21:53:47


U potrazi za svojom vlastitošću, Jules i Salomé kroče stopama starogrčkog junaka ploveći brodom koji nosi njegovo ime: Odysseusom. Kao i Odisej nekoć davno, njihov će se brod na svom putu do mirne luke suočiti s vječito nemirnim morima sudbine. Jules Toulet, zagonetni slikar s kraja 19. stoljeća, izgubio je Annu, svoju muzu. Onih nekoliko pisama koje je od nje primio održavaju na životu njegovu nadu u ponovni susret, ne dopuštajući mu da se vrati slikanju. Lutajući Istanbulom, nastoji pronaći stvaralački duh koji ga je krasio u mladosti. Slomljena srca i praznih džepova, ondje upoznaje kapetanicu Salomé koja ga, budući da se i sama zanima za slikarstvo, prima na svoj tajanstveni brod. Bolje rečeno, računa na njegovu pomoć u pronalasku slikara Ammôna. Zašto? Što želi od njega? Kakvu priču krije ta mrgodna žena koja ne poznaje strah? Tko je ona?

Kolorka 193 • Odisejeva putovanja • 264 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Sophie Michel • Crtež Emmanuel Lepage • René Follet • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2021. • Cijena 220 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-193-odisejeva-putovanja/739/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
igor23 Posted - 20/07/2023 : 16:26:59
Red mora ,red slikarstva ,red jebačine .i sve to upakirano u omot satkan(Belan) od slobode i Mediterana .Wunderbar!!9/10
matori paraliticar Posted - 09/03/2023 : 16:13:28
Stiglo opet u AF uzimajte dok jos ima.. : p
lep strip za citanje.. rekao bi specijalno leti..
Kerempir Posted - 02/12/2022 : 13:29:08
Solidan strip. U konkurenciji sa drugim stripovima koje imam, Muchacho, Oh cure i Ar-Men, ovaj strip mi je slabiji, premda ne i loš.

Glavna junakinja Salome je lijepo oblikovan lik, sa dobro razrađenom opsesivnom potragom za slikarom (čak sam isprva sumnjao da je potraga posljedica majčine ljubavne afere). Vjerojatno je Salomino putovanje simbolički zamišljeno poput Odisejevog povratka kući ali nekako sam bio slijep za taj simbolizam, čak mi je bio i suvišan. Ne bi strip ništa izgubio da se zadržao na melodramatičnom tonu.

Šteta što se pritom izgubio lik Julesa koji je isto obećavao. Začudo homoseksualna tematika ovdje nije bila isforsirana kao u Oh, cure (što mi je bio i najveći minus tog stripa).

A crtež odličan, bilo kao prikaz motiva iz starogrčke mitologije ili plovidbe morem ili mediteranskih mjesta, baš sam uživao.

Sve u svemu nijedan od Lepageovih stripova koje sam ovdje spomenuo, nije me ostavio raspamećenim, nema tu nekog spektakla ali teme koje su se obrađivale nisu ni služile tome a to mi povremeno paše, posebice uz ovako dobar crtež.

Peyo Posted - 01/04/2022 : 13:32:33
Argumentum a contrario .

Bogme koliko toga ima, malo što će na više čitanja.
Cromwell Posted - 01/04/2022 : 13:23:58
Držat ću se svojih pogrešnih zaključaka onda kada budem u pravu!
A do tada- lažem sam sebe da će biti drugog čitanja.
Peyo Posted - 01/04/2022 : 12:13:42
Ma, zezam se.
pcoro Posted - 01/04/2022 : 11:52:54
Pa zapravo meni je Odisej ok strip, samo nije top top. Možda sam u prikazu ispao stroži nego što sam htio.

Što se tiče Lepageovog crteža, primjećujem da je on prilično produktivan crtač - svako mao izađe mu album od kojih 200tinjak stranica. Sa svojim stilom teško bi mogao izbacivati toliko stranica kad ne bi na nekim mjestima "fušario", a to su onda te dijaloške scene i likovi koje pojednostavljuje da bi se mogao razmahati na većim scenama.
Peyo Posted - 01/04/2022 : 11:37:10
Ih, ti seka Persa.

Pćoro i izlikovski se bar drže svojih pogrešnih zaključaka .
Cromwell Posted - 01/04/2022 : 10:34:15
Slažem se s Acom i pcorom. Likovi su ovdje toliko nestripovski nacrtani da sam pizdio kroz cijeli album i jedva ga priveo kraju. Prvenstveno mislim na dinamiku scene i mimiku lica koja prečesto nema nikakve poveznice sa onime što akteri izgovaraju a to nije slučaj u ranijim Lepageovim radovima.
Hmm, ili možda nije toliko primjetno zbog dokumentarističkog pristupa.
Anyways ako zanemarim taj stripovski dio- crtež ipak jest genijalan! Mogao bih satima proučavati one velike scene, tu nema spora.

Što se priče tiče- ona ima elemente koji mi se sviđaju i ima taj nekakav elegični podton koja mi se jako sviđa, međutim, na kraju mi je ostavilo nekakav suhonjav osjećaj. S obzirom na toliko pozitivnih komentara ostalih forumaša, morat će ovo na drugo čitanje.
Aco Posted - 29/03/2022 : 10:41:26
Nakon silnih dokumentaraca, evo napokon i jedan "pravi" strip od Lepagea. Nemogu se oteti dojmu da on kao namjerno ne želi pokazati svoj puni potencial, jer talentiran je crtač i može puno više nego što je do sada pokazao. Volio bih ga vidjeti na nekom dužem, BD "komercialnijem" serialu, sa boljom pričom.

Odisej je ok, Folletove slike daju dodatnu draž, baš kao i arhaičan prijevod Odiseje. Priznajem da nakon penjanja Sibiline majke priča ide u skroz drugom pravcu nego što sam očekivao, ali još uvijek je to sve dosta dobro. Nije patetično , to ne podnosim.

Vizualni spektakl, scene na moru odlične, ima stvarno lijepih tabli sa puno detalja. Jedino su likovi pomalo hladni i bez emocija ali . Kraj jako efektan. Što se zbilo sa mladim slikarom i njegovom muzom, o tome ne saznajemo ništa.

Uglavnom, od Lepagea se kupuje sve na neviđeno a Odisejeva putovanja mu je jedan od boljih radova i strip kojem ću se vraćati.
pcoro Posted - 17/03/2022 : 08:29:58
Od mediteranskih stripova sjećam se legendarnog Nikolina koji je izlazio kao prilog Velikom Bleku
going going Posted - 17/03/2022 : 01:59:19
quote:
Originally posted by pcoro

E, još da spomenem da mi je pozitivno i to što se radi o melodrami sa jedrenjacima, tog žanra fali. Jedino što je friško objavljeno u tom fazonu je Zabranjena luka koja mi se doduše puno više svidjela. Lijepo je ovdje iskorišten stripski inače zapostavljen prostor Mediterana. Lets make Mediteran great again!



Da, nema mnogo stripova koji za popriste desavanja uzimaju Mediteran a taj prostor daje toliko mnogo mogucnosti za price. Stvarno je zapostavljen Mediteran. Lepo si to primetio. I to je jos jedna od prednosti ovog stripa.
pcoro Posted - 16/03/2022 : 12:30:05
E, još da spomenem da mi je pozitivno i to što se radi o melodrami sa jedrenjacima, tog žanra fali. Jedino što je friško objavljeno u tom fazonu je Zabranjena luka koja mi se doduše puno više svidjela. Lijepo je ovdje iskorišten stripski inače zapostavljen prostor Mediterana. Lets make Mediteran great again!
Peyo Posted - 15/03/2022 : 23:05:42
https://lingolero.com/2013/05/ko-svabo-tralala
anto Posted - 15/03/2022 : 22:25:10
ja sam baš onaj koga je pcoro opisao,ali mi je Odisej odličan.
mada mi i dalje nije posebno bitan autor,i dalje mislim da su mu dokumentaristički uradci dosadni.
izivko Posted - 15/03/2022 : 14:26:06
Da se poslužim onom Stinkyijevom: Nisam čitao ali znam da to ne valja.

Ne volim Lepageove stripove. U njima se ništa ne događa odnosno nema ništa od onoga što ja tražim i cijenim.
Ali čovjek ima svoju publiku tako da ga to sigurno ne zabrinjava.
pcoro Posted - 15/03/2022 : 09:26:20
Nisam ljubitelj Lepagea - po meni je njegov najbolji rad Muchacho, kasnije je podbacio sa Oh, curama koje su bile totalni odron da bi se prebacio na dosadnjikavu dokumentarnu stripistiku. Odisejevim putovanjem se vratio beletrictici/pustolovini pa sam, potaknut dobrim kritikama, odlučio provjeriti je li pogodio. Nažalost nije. Bar ne za nas koji ga ne volimo, njegova publika je koliko vidim oduševljena.

Čudi me da je Lepage toliko polarizirajući umjetnik, da je u stanju napraviti stripove koji izazivaju tako oprečne reakcije, oduševljenje kod dosta forumaša, a da je meni tako meh. Razumijem da npr. Perramus nije za svakoga, ali Lepageovi stripovi bi trebali biti apsolutno za svakoga, a na kraju ispada da nisu za mene. Pa zašto Zašto ja vidim sterilnost gdje dugi vide veličinu, dosadu gdje drugi vide ljepotu Zašto ne mogu s guštom listati Odisejeva putovanja uz dok mrvim kutiju Domaćica nego se moram dosađivati i frktati nosom?

No da ne cmoljim dalje, evo što ja mislim o Odisejevim putovanjima:

- Folletove slike su super, one su najbolji dio knjige. Lepage blista u scenama prirode, galebova, oluja na moru i napučenih luka ali likovi su mu dosadno nacrtani, fali im osobnosti, detalja - nekako su općeniti. Kadriranje je monotono - ima lijepih velikih scena gdje se razmaše crtežom ali ima i puno dijaloga koji su nacrtani dosadno, samo glava ili torzo kako pričaju, bez dinamike, bez emocije

- priča je, šta ja znam, nedorečena, kao da je zamišljen kostur, ali onda nije kvalitetno razrađen - likovi kao da su zamišljeni ali ne i oživljeni, pa onda ima i tih nekih scena koje odskaču - recimo, mama koja se iz ničega krene penjati na visoku, prevjestu stijenu pa se ubije (ono, koi kurac??), pa gusarski napad na bordel, tako to..

Zapravo, kao da su se spojila dva stripa, jedan Lepageovski, dokumentaristički i jedan Kortomaltezeovski sa likovima pirata, crnih čarobnica, pušionicama opijuma i potragom za Odisejem ali na jedan nezadovoljavajući, nepotpuni način. Krivo srastanje.

Ipak, pohvaljujem hrabru, inovativnu odluku da se ubace Folletove slike u strip. To diže Odiseja za pola zvjezdice. Mislim da je Lepage bio na dobrom tragu, da je od ovoga moglo biti nešto ali da si je previše vjerovao, da je pustio strip van, a da ga nije razradio do kraja.
Red Marquis Posted - 11/03/2022 : 13:57:38
Lepage je jedan od najboljih autora u Fibrinom katalogu. Sve što uradi nadam se da ćemo i videti i ovde.
anto Posted - 11/03/2022 : 09:56:56
-1
going going Posted - 11/03/2022 : 01:41:43
+2!
Peyo Posted - 11/03/2022 : 00:08:12
quote:
Originally posted by Shaner
Naravno, ja bih ih i dalje volio vidjeti u Fibrinom izdanju.



+1

Što više Lepagea i Folleta.
Shaner Posted - 10/03/2022 : 23:09:24
Nisu.


quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by alaniusfordius

Najavljena Odisejeva putovanja od Lepagea su ovo - https://www.bedetheque.com/serie-53543-BD-Voyages-d-Ulysse.html ?

Konacno uspjeh po pitanju prava?


Očito da. Iako po broju stranica zaključujem da je tu samo istoimeni album (+dodaci?). Nadam se da ćemo vidjeti i Les voyages d'Anna i Les voyages de Jules.




Anna i Jules su samo sketchbook, uz par pisama koja čine priču, nije "pravi" strip, pogledaj ovdje:

https://www.bdgest.com/preview-2696-BD-voyages-d-ulysse-les-recit-complet.html?_ga=2.189103468.633963192.1627394494-842995913.1479800512






Naravno, ja bih ih i dalje volio vidjeti u Fibrinom izdanju.

anto Posted - 10/03/2022 : 21:18:11
dobro me podseti - šta je sa ovim albumima:
https://www.bedetheque.com/BD-Voyages-d-Ulysse-Tome-1-Les-voyages-d-Anna-47264.html
https://www.bedetheque.com/BD-Voyages-d-Ulysse-Tome-3-Les-voyages-de-Jules-365748.html
to nisu stripovi? U klasičnom smislu?
going going Posted - 10/03/2022 : 18:01:08
Moj prvi susret s Lepažom. Uzeo sam ga jer vidim da je dosta spominjan autor, pozitivne reakcije s ovog topika i da su mu svi prethodni radovi u fibrinom izdanju cini mi se rasprodati (i to svi relativno brzo nakon objavljivanja) i jer me je privukao crtez.
I drago mi je sto sam se odlucio da nabavim ovaj strip. Ovo je poseban vizuelni dozivljaj i montaza kadrova i pricanje price kroz slike je u ovom stripu stvarno poseban dozivljaj. A i volim ovakve price - emotivne, pomalo filozofske, opet imamo slikara u vaznoj ulozi (kao i u jednoj drugoj Kolorci ,,Mrtve prirode"), velike zivotne trenutke a opet i male intimnosti i suptilne odnose.
Ne mogu da kazem da me je raspametio ili oduvao strip, ali da je odlican jeste i uzivao sam citajuci ga. I sigurno cu mu se vracati!

Vidim da Shaner spominje ako sam dobro razumeo da postoji poseban strip o slikaru Julesu (ovo se cita Žil, je l?) i njegovoj potrazi za svojom muzom Anom?
To bi mi bilo logicno da postoji jer je Julesova prica nedorecena a i on kao lik je ostao nedorecen.
Salomé je odlicno portretisan lik. SPOJLERI: Dok sam citao i dok se nije otkrilo sta se desilo sa Salominom majkom, sve vreme sam mislio da ce se ispostaviti da su se grcki slikar i Salomina majka smuvali i da je tu nastala zavrzlama i neka tragedija, ali ova priča je jos tragičnija. KRAJ SPOJLERA.

9/10
anto Posted - 06/03/2022 : 16:59:21
Lepaž - kroz razne albume,najpre Fibrine,sam upoznao toliko novih autora,od kojih i zavoleo mnoge.Lepaž nije jedan od njih.Sad da ubacim jedan intermeco u izlaganje,takav mi je i Šabute (pominjem baš njih dvojicu jer su uglavnom vrlo popularni na ovim prostorima),dobar mi je,ali ne toliko kao Peters,Pedrosa,Baru ili Rabate,koje sam upoznao u to neko vreme kad i spomenute.Sjajan mi je Mućaćo,Oh cure zaobiđoh (i zeznih se po svemu sudeći),a sledeći albumi su mi bili "onako".Verovao sam da je takav i Odisejeva putovanja.Joj koliko bih se zeznuo da ga nisam nabavio.

S početka,Odisejeva putovanja su me kupila predivnim Foleovim i Lepažovim crtežima,da bi me potom i priča uzela pod svoje.Jedna prelepa avanturistička melodrama; emotivno, intrigantno, uzbudljivo.

Jedan od najboljih stripova koje pročitah u zadnjih godinu,možda i dve.

granitna 5/5
(nadam se na drugo čitanje i prelasku u klasu 5+/5)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000