forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 57 - Posljednji dani...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 23/06/2016 : 23:12:07


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-57-posljednji-dani-stefana-zweiga/376/

Parobrod siječe valove Atlantika, a na njemu Stefan Zweig, poznati austrijski pisac, i njegova druga supruga Lotte, na putu iz New Yorka u Brazil, čiji je predsjednik Vargas izjavio da će dočekati raširenih ruku sve europske židove koji su potjerani u progonstvo. Hoće li ovaj bračni par u Brazilu pronaći mir kojem se toliko nadaju? Zweig piše svoj novi roman, ali ne može zanemariti odjeke rata i užas koji se odvija u njegovoj domovini. Uspomene na spaljivanje knjiga i antisemitizam samo pogoršavaju njegovu agoniju. Teret je pretežak, bol prevelika...

Kolorka 57 • Posljednji dani Stefana Zweiga • 88 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Laurent Seksik • Crtež Guillaume Sorel • Prijevod Marija Spajić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2016. • Cijena 100 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 05/11/2023 : 16:51:15
Nisam znao puno o Zweigu i prije čitanje sam malo poguglao. Ali svejedno, mislim da ovaj strip nema neku posebnu dubinu, da nije uspio dočarati tko je on bio i zašto ga je mučilo to što ga je mučilo te zato mislim da nije ništa posebno specialno. Žena ga stalno pokušava razvedriti, ukazati na pozitivne stvari selidbe u Brazil, ali nekako bez uspjeha. I ta (tužna) nota se nekako ponavlja od prve do zadnje stranice. Zadnjih par stranica ipak odlično,posebno crtački.
Vidim većina je oduševljena crtežom, složio bih se i ja mada su mi ponekad boje malo prejake pa ispada previše šareno. Bilo bi efektnije da je sve skupa malo "isprano", sa manje intenziteta - kao recimo već spomenute zadnje 3 table, tamo je baš odlično doačarano kako im se život gasi.
Macon Posted - 23/11/2021 : 20:52:13
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Shaner

Seksikov prikaz kraja Zweigovog života, kao i onog njegove druge supruge Lotte, sjetna je priča o gubitku ideala, razočaranju u ljude i odustajanju od života. No Zweigov pogubni pesimizam i crne vijesti koje dolaze iz Njemačke i svijeta u izraženom su kontrastu sa sjećanjima na zlatno doba kulture, umjetnosti i društvenog života tek dvadesetak godina ranije, kao i sa lagodnim životom i karnevalskom atmosferom u Brazilu, gdje provodi svoje zadnje dane. Naglašavanjem tog kontrasta Seksik čini da jednako jako osjetimo ono najbolje i najgore što život pruža, odnosno za što su ljudi sposobni. Unatoč jakim emocijama i zanimljivim likovima, priča stripa mi je malo tanka. Zweig je po svemu sudeći bio jako zanimljiva ličnost i volio bih da se Seksik odlučio malo više zaći u njegova razmišljanja i djela. Možda dati kakav komentar na ulogu književnosti u svijetu u takvom trenutku, ali to su sad već neke moje fantazije. Sorelovom crtežu pak nemam što zamjeriti. Njegovi impresivni akvareli smirujućih boja istovremeno predstavljaju Brazil kao raj na zemlji, ali i doprinose melankoliji koja vlada stripom, pokazujući tako da ni raj nije za svakoga jednak. Seksik i Sorel na jednostavan i lijep način oslikavaju posljednje dane Zweigovog života, ali, iako to vjerojatno nisam trebao, ipak sam očekivao nešto više od toga. Možda pri nekom budućem čitanju, sa prilagođenim očekivanjima, ostavi pravi dojam.

6/10





Shaner je bas lepo opisao ovaj strip. S tim sto za razliku od njega ja nisam imao nikakva ocekivanja tako da mi je strip lepo legao. Ovo nije epohalno delo, ali svojom atmosferom, tempom i stilom uspeva da nas prenese u to vreme, Brazil 40ih i osecamo Zeitgeist tog vremena i ogromnu Stefanovu tugu. Zweiga nisam citao ali mi je nedavno o njemu pricala majka koja je procitala njegovu biografiju i bila odusevljena njegovim pisanjem, zato sam se i zainteresovao za ovaj strip i nabavio ga i procitao. Mogao bih sad i neku Cvajgovu knjigu da procitam.
Crtez me je potpuno odusevio. Nisam ocekivao tako dobar crtez. Prelepi akvareli pogotovo prirode i gradova, ali i lica ljudi su maestralno nacrtana, emocije se tako dobro citaju a da nisu isuvise napadne grimase na licima. Samo mi deluje da crta presitne šake. Voleo bih da vidim jos neki rad Guillaume Sorela u izdanju Fibre ili nekog drugog domaceg izdavaca.
Preporuka! A citateljima vec upoznatim sa radom ovog velikog pisca verujem da je ovo obavezna lektira i nadam se da nece propustiti ovaj lep strip.

8/10



Dobro ste vi to napisali, slažem se sa obojicom. Malo je tekst previše na površini po mome ali atmosfera je melanholična, akvarel i crtež majstorski, strip dobro i brzo teče. Čitateljice bi mogle uživati u tom stripu (nema u njemu ništa iz repertoara velikih dječaka- trka i tuča).

Odlučio sam se zbog previewa (propust kada je izašao) gdje je jasno, da je strip likovno maestralan a i tekst je na nivoju. Ništa nisam pročitao od Stefana Zweiga, samo sam čuo za njega.
BeaGea Posted - 07/10/2021 : 08:23:40
Zanimljiv je i taj Bourgeonov citat.

Ne moras znati nista o Zweigu. Jedina informacija koju sam imal je ona s korica stripa, da je knjizevnik. A uzival u stripu!
izivko Posted - 07/10/2021 : 07:09:32
Da, trebalo bi.
Jocko Posted - 07/10/2021 : 04:22:40
Najbolji citat, između ostalog i o prijateljstvu glasi:

''Galebovi prate ribarski brod zato što misle da će baciti ribu u more.''

Nekad smo brod, nekad galebovi, a nekad bome i riba.


On topic: Da li mora da se zna nešto o životu i delu Štefana Cvajga da bi se uživalo u stripu?


BeaGea Posted - 06/10/2021 : 18:25:14
Prijatelje drzi blizu, a neprijatelje jos blize.

Zweig bil u stanju taman da nam da dobar savjet. Govori iz iskustva.
Zula Posted - 06/10/2021 : 17:49:29
To nije dobar citat u ovom dobrom stripu. (Možda je citat samo odraz njegovog stanja jer mu baš i nije dobro)
Inače bi to značilo da se trebamo okružiti samo neprijateljima i slušati njihova mišljenja da bi nam bilo najbolje što može biti...
BeaGea Posted - 06/10/2021 : 16:19:21
I tjedan dana nakon čitanja slike i citati iz stripa su još navek živi. Evo jednog dobrog citatata:
BeaGea Posted - 30/09/2021 : 21:46:20
Vele da slika govori sve. U ovom stripu to je stvarno tak. Atmosfera tmurnih oblaka i drugog pejzaža je toliko dobro naslikana da jednostavno, te slike, prenose kompletnu pricu. Prica je biografska i kroz strip dobro ispricana. Ovaj strip stvarno vrijedi uzeti u ruke.
going going Posted - 28/01/2021 : 06:21:21
quote:
Originally posted by Shaner

Seksikov prikaz kraja Zweigovog života, kao i onog njegove druge supruge Lotte, sjetna je priča o gubitku ideala, razočaranju u ljude i odustajanju od života. No Zweigov pogubni pesimizam i crne vijesti koje dolaze iz Njemačke i svijeta u izraženom su kontrastu sa sjećanjima na zlatno doba kulture, umjetnosti i društvenog života tek dvadesetak godina ranije, kao i sa lagodnim životom i karnevalskom atmosferom u Brazilu, gdje provodi svoje zadnje dane. Naglašavanjem tog kontrasta Seksik čini da jednako jako osjetimo ono najbolje i najgore što život pruža, odnosno za što su ljudi sposobni. Unatoč jakim emocijama i zanimljivim likovima, priča stripa mi je malo tanka. Zweig je po svemu sudeći bio jako zanimljiva ličnost i volio bih da se Seksik odlučio malo više zaći u njegova razmišljanja i djela. Možda dati kakav komentar na ulogu književnosti u svijetu u takvom trenutku, ali to su sad već neke moje fantazije. Sorelovom crtežu pak nemam što zamjeriti. Njegovi impresivni akvareli smirujućih boja istovremeno predstavljaju Brazil kao raj na zemlji, ali i doprinose melankoliji koja vlada stripom, pokazujući tako da ni raj nije za svakoga jednak. Seksik i Sorel na jednostavan i lijep način oslikavaju posljednje dane Zweigovog života, ali, iako to vjerojatno nisam trebao, ipak sam očekivao nešto više od toga. Možda pri nekom budućem čitanju, sa prilagođenim očekivanjima, ostavi pravi dojam.

6/10





Shaner je bas lepo opisao ovaj strip. S tim sto za razliku od njega ja nisam imao nikakva ocekivanja tako da mi je strip lepo legao. Ovo nije epohalno delo, ali svojom atmosferom, tempom i stilom uspeva da nas prenese u to vreme, Brazil 40ih i osecamo Zeitgeist tog vremena i ogromnu Stefanovu tugu. Zweiga nisam citao ali mi je nedavno o njemu pricala majka koja je procitala njegovu biografiju i bila odusevljena njegovim pisanjem, zato sam se i zainteresovao za ovaj strip i nabavio ga i procitao. Mogao bih sad i neku Cvajgovu knjigu da procitam.
Crtez me je potpuno odusevio. Nisam ocekivao tako dobar crtez. Prelepi akvareli pogotovo prirode i gradova, ali i lica ljudi su maestralno nacrtana, emocije se tako dobro citaju a da nisu isuvise napadne grimase na licima. Samo mi deluje da crta presitne šake. Voleo bih da vidim jos neki rad Guillaume Sorela u izdanju Fibre ili nekog drugog domaceg izdavaca.
Preporuka! A citateljima vec upoznatim sa radom ovog velikog pisca verujem da je ovo obavezna lektira i nadam se da nece propustiti ovaj lep strip.

8/10
vknez Posted - 09/03/2017 : 23:37:40
6/10

ne podnosim samoubojice...
Cromwell Posted - 04/12/2016 : 14:18:29
Nije išlo. Stefan mi je zanimljiv lik no priča mi ga nije ispričala. A crtež je vjerojatno zbog toga ostavio još lošiji dojam.
Neiskorišten potencijal, šteta.
Zagor-te-nay Posted - 22/11/2016 : 01:38:23
Krasan crtež, a ni priča ne zaostaje. Mana je recikliranja - ne virujem da ću tit opet pročitat ovo uskoro. To bi bilo to, to je jedan od tih stripova, jednom je dosta.
7,5/10
kasper Posted - 22/09/2016 : 16:40:27
quote:
Originally posted by culture vulture
Dosta dobar mu je Algernon Woodcock.



ovako na oko me mami
culture vulture Posted - 22/09/2016 : 11:50:14
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Odličan crtež, za scenario nisam siguran, pošto je u pitanju biografija...

Zaintrigiralo me da potražim Sorela na bedeteci, da vidim šta je još radio.
Ipak dosta zavisi od odabira boja, nisu na svim radovima boje ovako usklađene i prijatne za oko.
A radio je nešto i bez kolora, dobro izgleda:
http://www.bedetheque.com/serie-19755-BD-Male-de-mer.html



Dosta dobar mu je Algernon Woodcock.
zarmix Posted - 22/09/2016 : 09:16:03
Uh, kakva priča! Sve ovdje ima. Jebeno malo remek djelo.
Strip treba obavezno kupiti i onda jednom kad ti netko drag dođe u kuću i zapita: "Imaš li nešto dobro za posudit?", izvući s police i ponuditi.
Shaner Posted - 04/08/2016 : 07:21:06
Seksikov prikaz kraja Zweigovog života, kao i onog njegove druge supruge Lotte, sjetna je priča o gubitku ideala, razočaranju u ljude i odustajanju od života. No Zweigov pogubni pesimizam i crne vijesti koje dolaze iz Njemačke i svijeta u izraženom su kontrastu sa sjećanjima na zlatno doba kulture, umjetnosti i društvenog života tek dvadesetak godina ranije, kao i sa lagodnim životom i karnevalskom atmosferom u Brazilu, gdje provodi svoje zadnje dane. Naglašavanjem tog kontrasta Seksik čini da jednako jako osjetimo ono najbolje i najgore što život pruža, odnosno za što su ljudi sposobni. Unatoč jakim emocijama i zanimljivim likovima, priča stripa mi je malo tanka. Zweig je po svemu sudeći bio jako zanimljiva ličnost i volio bih da se Seksik odlučio malo više zaći u njegova razmišljanja i djela. Možda dati kakav komentar na ulogu književnosti u svijetu u takvom trenutku, ali to su sad već neke moje fantazije. Sorelovom crtežu pak nemam što zamjeriti. Njegovi impresivni akvareli smirujućih boja istovremeno predstavljaju Brazil kao raj na zemlji, ali i doprinose melankoliji koja vlada stripom, pokazujući tako da ni raj nije za svakoga jednak. Seksik i Sorel na jednostavan i lijep način oslikavaju posljednje dane Zweigovog života, ali, iako to vjerojatno nisam trebao, ipak sam očekivao nešto više od toga. Možda pri nekom budućem čitanju, sa prilagođenim očekivanjima, ostavi pravi dojam.

6/10

stripadzija Posted - 18/07/2016 : 11:23:23
Lepo ispričana priča sa predivnim crtežom koji uspešno dočarava atmosferu tog vremena. Preporuka.
ivi skoj Posted - 05/07/2016 : 23:02:11
Da sam nešto pročitao od Štefa i nisam (valjda bi se prisjetio).
No, sada sam pročitao strip i Johnnyev link, pa sam postao veliki stručnjak za židovske pisce.
Roman simpa, samo malo prekratak.
Moglo se iz životopisa i pokoja stranica više nagurati, ali šta je tu je.
Dobar strip, samo pomalo tužnjikav, kao uostalom i dobar dio Štefovog života, osim onog vezanog uz prostitutke.
Ako se ne osjećaš ugodno u svojoj koži i sve ti smeta, nije se dobro roditi ni kao bogat, ni talentiran, uspješan...
Jednostavno san o sreći je veći nego sreća.
dino alic Posted - 29/06/2016 : 22:03:20
Genijalan crtez i atmosfera u ovom stripu.sinoc me je na sat vremena teleportirao u brazil krajem 30ih.d
ivi skoj Posted - 26/06/2016 : 19:30:23
Ako izivko tako zbori, onda ide i na moju policu.
Valjda čovjek zna šta radi uz toliko savladanog gradiva.
Jozzinelli Posted - 25/06/2016 : 02:16:24
Odličan crtež, za scenario nisam siguran, pošto je u pitanju biografija...

Zaintrigiralo me da potražim Sorela na bedeteci, da vidim šta je još radio.
Ipak dosta zavisi od odabira boja, nisu na svim radovima boje ovako usklađene i prijatne za oko.
A radio je nešto i bez kolora, dobro izgleda:
http://www.bedetheque.com/serie-19755-BD-Male-de-mer.html
izivko Posted - 24/06/2016 : 23:58:09
Ne kupujem često stripove ali ovo ću kupiti. Za ovo sam emocionalno vezan i želim imati na polici!
Dr. Zistis Posted - 24/06/2016 : 21:15:38
Definitivno iz ove ture my cup of tea
Johnny Difool Posted - 23/06/2016 : 23:33:54
Iznimno zanimljiva biografska priča koja se ne propušta.

Za one koji žele znati više o velikom piscu, njegovu odnosu sa Charlotte Elizabeth Altmann i pozadini priče iz stripa:


http://citajknjigu.com/stefan-zweig-europljanin-zlatni-decko-beca-leteci-salburzanin-emigrant-najvaznije-pisac-koji-nije-mogao-podnijeti-zlo/


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000