forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 199 - Bijelo posvuda

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/10/2021 : 13:06:30


1832. godine u blizini Bostona „šarmantna i živopisna“ mala škola za djevojke prima dvadesetak učenica. Obrazovati djevojke pomalo je smiješno i beskorisno – misle tada u tom kraju. Ali, sve u svemu, ne i posebno loše. Sve do dana kada „šarmantna škola“ objavi da će odsad primati… djevojke crne boje kože. Trideset godina prije ukidanja ropstva, tih petnaestak mladih učenica škole Crandall dočekat će val neprijateljstva nezamislivih razmjera. Bijela Amerika boji se dijela svoje djece.

Kolorka 199 • Bijelo posvuda • 144 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Stéphane Fert • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.10.2021. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-199-bijelo-posvuda/745/
7   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 06/02/2024 : 21:37:03
Ništa posebno. Ok, rađeno po istinitim događajima ali ako usporedim sa Majmunom iz Hartelpola od Lupana, koji se bavi slicnom tematikom rasizma/nacionalizma, ovo je za klasu slabije. Otvori se škola za crne djevojke, lokalno stanovnistvo se protivi i na kraju porazbijaju školu koja se mora zatvorit. I to je sve. Likovi bezlični, (osim malog divljaka), uciteljica se skoro i ne pojavljuje, nema nekog razrađenog odnosa među likovima,a i sam tempo stripa je izrazito monoton. Jedva sam čekao kraj.

Jedna od slabijih Kolorki, definitivno.
KuntaKinte Posted - 09/01/2022 : 15:07:04
Mala beleška od pre godinu dana na drugoj temi, pre nego što ie domaće izanje ugledalo dana, nije zgoreg ponoviti je:
Prvi od dva stripa bazirana na istorijskim dogadjima koje sam čitao u poslednih par dana je delo omiljenog mi Wilfreda Lupana, koji će bez obzira na sve, zbog Starih furuna/prdonja i Okeana ljubavi uvek imati kredit kod mene.
Tema je otvaranje prve škole za crnkinje u Americi 1832. godine, 30ak godina pre građanskog rata, u doba kada su na severu robovi bili oslobođeni i kad je ropstvo već zabranjeno, ali kada crnci i dalje nisu imali skoro nikakva prava, osim "poklonjene im slobode". Prvu školu za crne devojčice je otvorila belkinja, što samo po sebi u datom istorijskom kontekstu predstavlja veliku hrabrost i autorima daje priliku za veoma emotivnu i dramatičnu priču.
Kada sam počeo da čitam, pomislio sam "dobro, još jedan strip trenutnog trenda pripovedanja o istroriji borbe protiv segregacije crnaca u Americi". Međutim, ono što ovaj strip razlikuje od većine sličnih je upravo ono u čemu je Lupano najbolji, u stvaranju atmosfere, izazivanju dubokih emocija kod čitaoca, stvaranju teskobe i grča u stomaku dok čitate o hrabrosti jedne žene i njene borbe protiv brutalnosti i surovosti tadašnjeg društva.
Stéphane Fert je maestralno odradio svoj posao, njegov prelepi crtež deluje kao rađen kreonima, podseća na nešto već viđeno, ali je način i stilizacija crtanja i pripovedanja prosto savršen.
Nema sumnje da ćemo ovo ranije ili kasnije videti u nekom domaćem izadanju.
Ernie Pike Posted - 09/01/2022 : 12:27:14
Priču o djevojačkoj školi za crne polaznice ću zapamtiti, a strip kao strip baš i ne.
Ono što je zanimljivo je da je ova škola bila u Novoj Engleskoj, najliberalnijem djelu SAD-a i da je naišla na takav otpor zajednice.
Dao bi se napraviti puno bolji strip o takvoj prići. Crtež je OK, ali ništa posebno.
Cromwell Posted - 02/12/2021 : 14:31:02
Prilično klasična priča o borbi jedne osobe sa vizijom i okruženja koje je ogrezlo u fundamentalizam. Iako je prošlo gotovo 200 godina od događaja kojima je nadahnuta ova povijesna drama, očito je da je njena problematika u ovoj ili onoj mjeri aktualna do današnjih dana.
Sa izvedbom scenarija generalno sve štima osim dijela sa vješticom koji kao da se nije dovoljno razradio i implementirao u srž priče.

Crtež prekrasan! Nije najoriginalniji i poprilično baca na Pedrosu ili nekoga ali je i dovoljno svoj da saslužuje pohvalu. Poglavito zbog šarenih boja koje imaju nekakvi olovni podton kakav savršeno korespondira sa tematikom.
Shaner Posted - 28/10/2021 : 15:41:06
Crtež je po meni bolji element ovdje. Iako nije nešto spektakularan, ugodan je oku i Fertov karikaturalni stil, kao što to često biva kod teških tema, pomaže da ih bolje svarimo. Nije ni priča loša, temelji se na istinitim događajima i najbolje funkcionira upravo u onim dijelovima u kojima ih se drži. Nažalost, Lupanovi dodaci nisu toliko dobro uklopljeni i zapravo su (po meni) nepotrebni, s obzirom da služe samo naglašavanju poanti. Na kraju najveći plus ovog stripa ostaje njegova edukacijska uloga. Nešto slično kao kod Bombe, s tim da smo za te događaje svi znali bar u onim osnovnim crtama.

Edit:
Zaboravih napomenuti da se potkrala jedna greškica u pogovoru. Spominje se kako je netko (ne mogu se sad sjetiti tko, a strip mi nije pri ruci) bio član prvog odreda sastavljenog isključivo od vojnika crne boje kože u ratu za nezavisnost, a nije riječ o tom ratu već o onom građanskom. Čisto za slučaj da se jednom bude radio reprint (nikad se ne zna, Lupano je to).

Chui Posted - 19/10/2021 : 16:21:44
Ne sumnjam da je priča super, al s vremenom sam malo oguglao na ovakve crteže, sve mi to izgleda hipsterski :))))))))))))))))))))))))
anto Posted - 19/10/2021 : 15:42:26
Lupano - mora da valja!!!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000