forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 197 - Sibir/Titanic

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/10/2021 : 13:05:03


„Što li su gnjev i pobuna jednog revolucionara doli izražavanje osjećaja uvrede i poniženosti?“

Sibir je priča o trideset najvažnijih godina ruske povijesti ispričana kroz život, mijene, odricanja, zagonetke i ljubavi grofa Kovalenskog, intelektualca i plemića koji je prigrlio Revoluciju. Zbog nje je napustio bogati i sjajni Sankt Peterburg kako bi krenuo ususret svojoj herojskoj i tragičnoj sudbini među beskrajna snježna polja i šume breza hladnoga Sibira. Od plemića i uvaženog moskovskog učenjaka, zatvorenika u sibirskom gulagu pa do službenog člana sovjeta, njegov je život bio obilježen brojnim nedaćama u koje je često upadao protiv vlastite volje.

A u drugoj priči u ovoj knjizi Attilio Micheluzzi, jedan od najprestižnijih talijanskih strip-autora prošlog stoljeća, podsjeća nas na tragediju Titanica iz svoje perspektive.

Kolorka 197 • Sibir/Titanic • 208 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Attilio Micheluzzi • Crtež Attilio Micheluzzi • Prijevod Ružica Babić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.10.2021. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-197-sibir-titanic/743/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zula Posted - 26/12/2023 : 12:44:01
Rođen u Umagu, Attilio je bio Talijan. U predgovoru u Sibir/Titanic (4.str) piše da je mu je majka slavenskog porijekla. Pseudonim Igor Artz Bajeff (Arzbajeff) je uzeo s obzirom na "grandmother's Yugoslavian family name". Jel baka bila mamina ili tatina mama, ne piše. Čak na jednom mjestu piše da mu je baka bila iz - Beograda.
matori paraliticar Posted - 26/12/2023 : 10:31:40
U tekstu Lorisa Cantarellija na kraju fibrine knjige pise
"ponekad se potpisuje i kao Artzbajeff, aludirajuci na pretke sa oceve strane, koji su bili slavenskog porijekla" (str. 207 gornji desni ugao)

Neko se tu malo zeznuo ili autor teksta ili osoba koja je prevela tekst.
corto33 Posted - 26/12/2023 : 10:11:57
Micheluzzi je u početku kariere crtača stripova koristio pseudonim "Igor Artz Bajeff", kao posvetu slavenskim precima majke.
Više od toga ne piše u biografiji. Kakvo bi to slavensko ime moglo biti, teško je dešifrirati.
matori paraliticar Posted - 25/12/2023 : 19:19:41
quote:
Originally posted by Zula
Baš sam dugo uživao čitajući ove stripove. Kao da zahtijevaju dodatnu pažnju.


+1
Da dugo sam citao i ja i na kraju procitao.
Iako mi osecaj bio kao da sam vec ranije citao nesto od ovog autora (imam i neprocitanu petru cherie ovde) izgleda ipak nisam. Mozda, mozda me malo podseca na Giardina sa kim sam se nedavno upoznao preko Jonasa Finka.
Citajuci vase komentare pomislih da je Titanik mozda skoro pa necitljiv ali srecom se pokazalo da je i ta prica vise nego
prihvatljivog kvaliteta mada stvarno bez Sibira ukupni utisak bi mozda bio nesto skromniji... tako da bravo Marku sto je odlucio da ova dva stripa objavi u jednoj knjizi. Meni sada preostaje da prelomim i uzmem Air Mail na vreme, nije lako dosta je toga na listi za nabavku i bez toga (mada deluje fina knjizurina od 400 stranica?).

Voleo bi da demistifikujemo poreklo autora? :) Cini mi se da Marko u svom tekstu pise da
Micheluzzi ima slavensko poreklo preko mamine strane a u Sibir/Titanic tekstovima cini mi se da pise preko tatine strane?

Ajde to nego sto se tacno ne napise sta se misli pod slavensko poreklo?
Da li hrvatsko, rusko, poljsko ili sta god vec?
Nije da ce svet propasti bez te informacije ali eto bilo bi zanimljivo znati.
dapazin Posted - 22/10/2023 : 13:11:02
Hvala na odgovorima, iduće je Air Mall, pa ostatak!
Cromwell Posted - 22/10/2023 : 09:21:16
Sibir/Titanic mu je definitivno najbolji strip objavljen kod nas, a u prilog tome govori činjenica da se rasprodao u godinu i pol(?) dok su se Petra i Marcel vukli jako dugo.
Ipak, s obzirom na tvoje dosadašnje komentare i avatar apsolutno ih trebaš pročitati barem iz knjižnice jer svakako da se radi o stripovima specifične atmosfere i narativa koji su itekako vrijedni čitanja pa makar ti se na kraju i ne svidjeli toliko da ih poželiš posjedovati.

Kod mene je poredak sljedeći i kako godine prolaze svaki mi postaje sve bolji :

Sibir/Titanic
Air Mail
Petra Cherie
Marcel Labrume
Peyo Posted - 21/10/2023 : 22:26:31
quote:
Originally posted by dapazin
.... za mene osobno izvrstan uvod u Micheluzzija - što još od njega vrijedi uhvatiti? Air Mall imam, ove ostale Fibrine jel se isplati loviti po aukcijama?



Marcel Labrume mi je uz Air Mall vrh.

Petra Cherie mi je bolja u drugom dijelu.

Oba stripa svakako barem pročitati.
dapazin Posted - 21/10/2023 : 13:34:51
Skinuo sam svoj Micheluzzi jumf s ove dvije priče. I mogu reći da sam poprilično zadovoljan.

Sibir je briljantna priča, jedna od onih koje bih strašno volio da je još duža, a možda je i do moje slabosti na ovaj dio ruske povijesti. Vrlo poetično, atmosferično i ispunjeno pamtljivim likovima. Tempo je fantastičan, početak me uhvatio odmah i nisam mogao prestati listati dok nisam došao do briljantnog završetka.

Nema kod Micheluzzija neke patetike i velikog herojstva, prikazuje revolucionarnost u Kovalenskom kao sebičnu potrebu za traženjem smisla u vlastitom životu, što je slično i kod drugih likova, pogotovo "proletera" koji s najmanjim dobivanjem moći postaju zvijeri koje bi pile krv aristokracije na litre.

Jako bi zanimljivo bilo čitati Sibir pa Bilalov i Christensenov Kraj Epohe jedno za drugim. Tonom, poeticnoscu i ljudskošću su jako komplementarne priče o početku i kraju jedne ideje.

Briljantno.

Titanic s druge strane nije ostavio toliki dojam. Likovi su, hah, da se tako izrazim - stripovski pretjerani. Teško mi ih je zamisliti kao stvarne ljude can svijeta stripa, što mi je bio i najveći problem u svemu tome, a i njihov crtez je jednako hiperboliziran. No unatoč tome, dobra priča koja se itekako prebrzo završi, šteta.

Sve u svemu, super super paket, za mene osobno izvrstan uvod u Micheluzzija - što još od njega vrijedi uhvatiti? Air Mall imam, ove ostale Fibrine jel se isplati loviti po aukcijama?
naker Posted - 19/07/2023 : 21:59:27
Sem crteža nemam skoro ništa lepog da kažem o Titaniku. Premalo stranica za strip ove tematike gde je dosta toga zbrzano i nedorečeno; izostaju neke bitne tehničke stvari u vezi potonuća broda; autor bespotrebno akcenat stavlja na neke nebitne sporedne likove; a no comment na to da smo u filmu imali ljubavnu priču o Jacku & Rose, dok smo u stripu dobili "ljubavnu priču" gde se praše na juriš na palubi broda.. Može Attilio mnogo bolje od ovoga.

Sibir je već klasa za sebe. Nije lak zadatak sažeti sve bitne stvari iz istorije Rusije i Oktobarske revolucije na strip od oko 120. stranica, ali autor je uspeo u tome. U stripu se oseća ta sad već prepoznatljiva romantičarska atmosfera po kojoj su poznati stripovi ovog autora; cenim da će mnoge čitanje Sibira podsetiti na Prattovog Corta što je uvek plus u mojim očima (mada lik koji je prvo grof, da bi kasnije postao crveni drug kako bi preživeo u novom društvenom uređenju, povlači par sličnosti i sa Ibikusom); autor vodi naraciju sam sa sobom ali na način na koji je teško ne nasmejati se njegovom smislu za humor; strip ima harizmatičnog i tragičnog glavnog junaka za kojeg nije teško da navijamo; kada u nekom delu imamo lika koji se zove Rasputin mislim da sad već svi znamo da on mora da bude najveća baraba u stripu; strip ima upečatljiv i efektan kraj cele priče.

Sibir je kvalitetno odrađeno štivo, a Micheluzzijev crtež uvek mogu gledati i diviti mu se
don_draper Posted - 04/04/2023 : 18:05:11
Vrlo privlačan na previewu i donosi taj dašak klasike, uglađenosti i uzbudljivosti kakav može prirediti rijetko koji strip autor.
Prva priča je Sibir, priča o grofu Kovalenskom, od njegovih aristokratskih i briljantnih znanstvenih dana pa do robije u jednom od najudaljenijih i najhladnijih dijelova svijeta. Vrlo klasična fabularna struktura, ali dosta zanimljivog pripovjedačkog stila. Micheluzzi praktički komunicira sa svojim likovima i čitatelja na jedan zabavan i angažiran način vodi kroz priču. Nije baš nešto često za vidjeti i jako dobar adut ovog stripa. Sibir u samom kraju je nešto teži za pratiti i ima možda zbrzan kraj u odnosu na dosta ležeran stil u prijašnjim dijelovima stripa, ali svejedno jako dobar old school strip.

Titanic se odvija u sličnom vremenskom periodu, no pristup i stil su ovdje dosta drukčiji. Na famoznom plovilu se nalaze više likova iz raznih klasa društva i s raznim međusobnim poveznicama. No, Titanic je ujedno i duplo kraći od Sibira pa je sve to prilično nagužvano i nekako nedorečeno. Dosta slabija priča od Sibira i nema neku emocionalnu snagu kad nastupi tragedija niti baš pretjerane zanimljivosti. Dinamično, ali prilično osrednje kad se sve zbroji.

S Micheluzzijem se nisam ranije sretao i ove dvije priče su svakako bile dobro iskustvo. Sibir svakako prednjači po kvaliteti ovdje i nadilazi nekakve umjerene pohvale i zaslužuje vrlo dobru ocjenu. Titanic je osrednji, nekako sam ga i brzo zaboravio i žrtva je možda previše ambicioznog koncepta.

Sveukupno 3.5/5
matori paraliticar Posted - 18/02/2023 : 11:21:59
Jeste da nije previse tesko naci
ali jel bas morate pisati u zagonetkama kad to ne mora :)
omnibus ovaj, omnibus onaj..

ORKA 51 - Air Mail
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=53221

preko 400 stranica :)

Valjda ce mi Jozzinelli oprostiti ali Micheluzzija nisam dovoljno upoznao jos iako imam par knjiga koje cekaju da dodju na red
za citanje.. ne sumnjam da covek zna znanje :)
Cromwell Posted - 18/02/2023 : 10:48:40
quote:
Originally posted by borg
Jbl me Betmeni.


To si dobro reko!

Btw Omnibus svakako ima svojih aduta, prvenstveno crtačkih, no ipak ne očekuj toliku pitkost kao u ovom albumu.
borg Posted - 17/02/2023 : 17:05:07
quote:
Originally posted by Markos

Sibir je puno bolji, svakako. Meni jedna od njegovih najdražih priča!
A C/B omnibus je več objavljen, borže!



Uf, sećam se sad i kad smo poručivali tu turu, bilo je da uzmem od Anta i vidim kakav je, pa ako mi legne da poručim. I posle dođe gomila novih naslova, i zaboravih uopšte na taj strip, kao da ne postoji.

Jbl me Betmeni.

alexts Posted - 17/02/2023 : 16:53:32
Kad ne zoveš čoveka.
anto Posted - 17/02/2023 : 16:22:34
nije skoro svraćao do mene,pa izgubio iz vida.
Markos Posted - 17/02/2023 : 13:14:56
Sibir je puno bolji, svakako. Meni jedna od njegovih najdražih priča!
A C/B omnibus je več objavljen, borže!
borg Posted - 17/02/2023 : 12:38:10
quote:
Originally posted by Markos


Dogodine slijedi jedan veliki crno bijeli Micheluzzi omnibus.




Boja u ove dve priče je blaga, neupadljiva, samim tim se i uklopila u odličan crtež. Ipak, se jedva čeka spisak priča koji će se nalaziti u ovom C/B omnibusu.

Što se priča tiče, meni nekako lepša, prijemčivija ruska priča. Nije ni Titanik loš. Svaki lik nosi neku svoju priču. Ipak, i likovi i razrada i priča u Sibiru mi je bogatija i lepša. Kako narativno tako i vizuelno. Kao da je jedan strip crtan desnom rukom a drugi levom. Takav sam neki utisak imao. U svakom slučaju, prva priča mi za dva koplja ispred druge, a zajedno čine neki prosek.
ReemCP Posted - 09/02/2022 : 16:48:32
quote:
Originally posted by Peyo

Da citram iz recenzije:

... dogodine još (puno) Micheluzzija ...

Ovo "dogodine" bi se trebalo odnositi zapravo na ovu godinu jer je tekst pisan prošle godine :) Ali, vjerojatno si Peyo to skužio i bez ovog mog komentara ;)
quote:
Originally posted by Markos

Hvala ReemCP-u koji se jako angažirao oko toga da se to objavi na stripovi.com

Nema na čemu :)

Sjetio sam se da smo o tome komentirali nedavno na forumu, da bi bilo dobro lagano "seliti" te tekstove na sajt, a kad sam već u tome, pomislio sam da bi bila dobra ideja da ja preuzmem pa da onda lakše mogu kombinirati i miksati sa recenzijama :) Svakako dobro dođe da na sajtu ima što više raznovrsnog štiva pa možda se ponekad u komentiranje uključe i oni članovi koji su se dosada iz nekog razloga suzdržavali.
Markos Posted - 08/02/2022 : 20:37:55
quote:
Originally posted by Spock

Prva Markosova recenzija koja je osvanula na sajtu od 2004.:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-197-sibir-titanic/2766/



Hvala ReemCP-u koji se jako angažirao oko toga da se to objavi na stripovi.com
corto33 Posted - 08/02/2022 : 17:31:46
Radujem se da će biti još Micheluzzija.
Imam i ovo izdanje u Bonelli formatu ali mi je premalen format za čitanje i uživanje u crtežu:
https://shop.sergiobonelli.it/scheda/38569/Avventura-Magazine-Micheluzzi.html

Jučer sam pročitao njegov Titanic i baš je lijepo sjeo nakon dva nedavno odgledana filma o Titanicu.
Peyo Posted - 08/02/2022 : 16:38:30
Da citram iz recenzije:

... dogodine još (puno) Micheluzzija ...
Spock Posted - 08/02/2022 : 14:48:13
Prva Markosova recenzija koja je osvanula na sajtu od 2004.:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-197-sibir-titanic/2766/
Ernie Pike Posted - 06/02/2022 : 16:02:37
Meni je Micheluzzi jako drag autor i sve što sam njegovo pročitao bilo mi je dobro.
Iako mi je Sibir bolji od Titanika, oba stripa imaju i odličan crtež i zanimljivu priču. Preporuka.

Veselim se omnibusu.
pcoro Posted - 01/02/2022 : 20:11:22
Nakon dosadnih Petre Cherie i Marcela Lebrumea mislio sam dići ruke od Micheluzzija, ali dobri komentari na forumu su me potakli da pročitam ovo. Stvarno je bolje! Jedno od ugodnijih iznenađenja ove godine. Klasično ispripovijedane i lijepo nacrtane priče prožete finim homorom ali opet imaju i neku ozbiljnost i Korto Maltezeovski štih. Sibir mi je bolji ali i Titanik mi je jako dobar. Otmjeno štivo, idealno za čitanje s lulom, u udobnoj fotelji, dok vatra pucketa u ognjištu, mačak spava u krilu, a vani je hladna zimska noć.

Odlična odluka Fibre da spoji dva albuma u jedno budget izdanje od idealnih 200 stranica.
BeaGea Posted - 19/01/2022 : 18:51:16
Iako mi je procjena bila da je Sibir jači od Titanica, moram priznati da me Titanic oduševil. Kako dobro ispričana priča to je čudo jedno. Baš sam užival u Micheluzzijevom viđenju ovog povijesnog događaja par excellence.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000