forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Fatalna

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 27/10/2021 : 14:17:13


Josephine na sebi nosi prokletstvo, a u ovom je inovativnom serijalu pratimo od San Francisca pedesetih godina dvadesetog stoljeća, u kojem pokvareni policajci skrivaju puno gora zla, sve do Los Angelesa sedamdesetih, u kojem istrošeni glumci i bivše obožavateljice magičnih kultova bivaju uhvaćeni u mračnu mrežu smrti i požude.

Ovo prekrasno, luksuzno izdanje FATALNE sadrži prve dvije knjige, Smrt za mojim petama i Đavolja posla, zajedno s hrpom dodatnog materijala, uključujući članke, ilustracije, uvide u nastanak samog stripa i pregled umjetničkog procesa Seana Phillipsa, nagrađivanog crtača, od skice pa sve do gotove table.

Uz uvodne riječi autorice Megan Abbott, dobitnice nagrade Edgar, FATALNA je remek-djelo koje korača mračnom stazom prljavog podzemlja američke povijesti.

Fatalna 1 • Fatalna: svezak prvi • 312 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 27.10.2021. • Cijena 250 Kn

Od mračne Europe srednjega vijeka pa sve do rock-scene Seattlea devedesetih, femme fatale prokletstvo napokon će besmrtnu Josephine dovesti licem u lice s ljudima koji je love, no isto tako i s demonima koje ti ljudi štuju. Sve će tajne biti razotkrivene kad se svi dijelovi ove epske priče krenu spajati u ovoj mračnoj i beznadnoj završnici.

Ovo prekrasno luksuzno izdanje FATALNE sadrži njene završne tri knjige, Zapadno od pakla, Molitva za kišu i Prokleti demona, kao i hrpu dodatnog materijala, uključujući članke, ilustracije, uvide u stvaranje samog stripa i pregled umjetničkog procesa nagrađivanog crtača Seana Phillipsa; od skice pa sve do gotove table.

Fatalna 2 • Fatalna: svezak drugi • 432 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.10.2021. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/fatalna-1-fatalna-svezak-prvi/747/
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/fatalna-2-fatalna-svezak-drugi/748/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 16/04/2023 : 11:51:05
Kako hvatam neke zaostatke sada iz prošle dvije godine, očekivao sam da će mi bilo što od ovog dvojca ranije doći u ruke, ali eto Fatalna i Spavač su ostali predugo nepročitani.

Kao što je jasno iz previewa i sinopsisa, ovdje je dvojac odlučio zaći malo u lovecraftovski horor i pomiješati ga s noir žanrom. Dosta zanimljiva i hrabra premisa.

Kroz strip pratimo Josephine koja je femme fatale s natrprirodnom privlačnosti i tajnovitom povijesti, koja seže dulje nego očekivano. Na njenom putu se nađu brojni tragični muškarci, ali narator je jedan od onih koji uspijeva od svega napraviti smislenu priču. U sve to se još uplete i tajnoviti kult i dosta elemenata mistike i natprirodnog.

Zvuči dosta nabacano i neuredno i, ruku na srce, dobar dio stripa ima dosta neuredan slijed u radnji i inicijalno je bilo dosta teško pratiti sve događaje i nisu imali neku težinu. Strip u srednjem dijelu počne ulaziti u retrospektivu i objašnjenje nekih fenomena koje malo bolje legne i da neku dodatnu draž priči. Prema kraju se kvaliteta same priče dosta poboljša, posebice priča u Seattleu i ocrta se klasična Brubakerova kvaliteta u skiciranju prokletih i tragičnih likova. Sam završetak je nešto zbrzaniji i pojednostavljen, ali nije mi loše sjeo, dapače, dosta dobro i u duhu cijele radnje.

Phillipsov crtež je ovdje dosta slabiji negoli u Kriminalu ili Zatamnjenju te mi se čini kako mu ovaj horor aspekt nije baš jača strana.

Strip koji bi u nekom sukusu svega nazvao vrlo dobrim, no, to je ispod nekog visokog standarda na koji nas je Kriminal navikao. Jako dobra ideja i dosta hrabar pristup u radnji, no, predugo i prečesto se čini letimičan, površan i nabacan, osobito na početku. Odmakom radnje dosta tih stvari dobiva smisao i objašnjenje, ali čini mi se da je veličina teme dosta utjecala na nešto klimavije građenje radnje. U svakom slučaju strip je ipak upečatljiv i vrijedi ga pročitati jer nema puno ovakvih stvari u ponudi.

4/5
Paka01 Posted - 25/02/2023 : 10:20:27
Pa ono, Brubaker je čisti fast food scenarist zabavan ako voliš taj đir, al nema tu neke prevelike dubine. Ako ga čovjek prečesto čita lako se zasititi jer skoro pa sve ove samostalne naslove piše na slična kalup. Međutim, može on pisati i drugačije, a to se posebno lijepo vidi na nekim njegovim projektima za Marvel recimo. Vidi se ta njegova crta pripovijedanja, al na jedan malo drugačiji način.
Chui Posted - 24/02/2023 : 22:04:10
quote:
Originally posted by Tonto

Brubakerovi scenariji su američka verzija bonellija, htio bi puno, a uspijeva mu malo toga. Nije to loše, ali nije ni bogznašto. Fatalna je spoj krimića (jer Brubaker očigledno ne zna osmislit likove koji nisu beznadni kriminalci i propalice) i lovecraftovskog horora koja drži pažnju, ali se i lako zaboravlja. Živo me zanima što bi Phillips crtao i čime bi autori ispunjavali kadrove da ne postoje cigarete. Da imam volje prebrojao bi u koliko kadrova likovi pale cigarete, a u koliko samo puše i gledaju u prazno... ne bi to bio mali posao.

mene isto Brubaker nije nešto odvalio, još mi je zatamnjenje bio njegov najzanimljiviji, ne toliko zbog same priče koliko zbog dobro prenesene cijele te atmosfere.
Tonto Posted - 24/02/2023 : 13:16:19
Brubakerovi scenariji su američka verzija bonellija, htio bi puno, a uspijeva mu malo toga. Nije to loše, ali nije ni bogznašto. Fatalna je spoj krimića (jer Brubaker očigledno ne zna osmislit likove koji nisu beznadni kriminalci i propalice) i lovecraftovskog horora koja drži pažnju, ali se i lako zaboravlja. Živo me zanima što bi Phillips crtao i čime bi autori ispunjavali kadrove da ne postoje cigarete. Da imam volje prebrojao bi u koliko kadrova likovi pale cigarete, a u koliko samo puše i gledaju u prazno... ne bi to bio mali posao.
mushe_m Posted - 17/05/2022 : 17:38:05
U pravu si, moja greška. Nekako mi je wording na koricama dvoznačan, ali sad sam baš provjerio i tako je kako kažeš. Fali mi u stripu dosta nekih objašnjenja pa sam imao dojam da je ovo samo dio, ali očito sam pogriješio.
Paka01 Posted - 17/05/2022 : 14:13:04
Mislim da si nešto krivo shvatio. Američko izdanje je prvotno skupljeno u pet trejdova. U prvoj Fibrinoj knjizi su prva dva trejda, dok je u drugoj Fibrinoj knjizi ostatak, znači preostala tri trejda (treći, četvrti i peti). Ništa ne fali.
mushe_m Posted - 17/05/2022 : 14:01:22
Koliko sam shvatio, Fibra je izdala prve dvije i zadnje tri epizode/knjige. Tako piše na koricama.
Paka01 Posted - 16/05/2022 : 20:50:56
Šta Fibra nije izdala?
mushe_m Posted - 16/05/2022 : 19:59:57
Da li je iko imao priliku da pročita američka izdanja, koja sadrže dio, koji Fibra nije izdala. O čemu se radi tamo?
kasper Posted - 25/02/2022 : 13:39:07
prilicno sam zadovoljan ovom fatalnom, ed i son su ga ponovo ucinili.
negde sama sustina brubekera, ono sto me kod njega privlaci, je to sa kojom lakocom uvodi razlicite likove u igru i stavlja ih u konfliktne pozicije. sto ce reci dobra mu je drama. najcistiji mi je u kriminalu.
sad svaka njihova saradnja stvarala je nesto poput varijacija na temu, iliti zaprska ima je skroz drugacija. ovde imamo lafkaftovstinu, prica lagano prati finu ukletu cicu i zlocudnu sektu. imamo rane radove cice vestice, zrelo dobra i zaljucenje ugovora sa sektom, sve prosarano razlicitim periodima amerike posle II rata. meni je sve ovde sve fino zaokruzeno, svaka stranica jeste bila uzivanje, jedino sto zameram jeste prevelika teatralnost date sekte.
tako, ista mi je to klasa stripa, fatalna, zatamljenje, ubij ili budi ubijen, sa tim da mi je ubij najbolji, pa fatalna pa zatamljenje.
lepo mi je videti kuci sve te brubejkere lepo poslagane, bas lepo
mushe_m Posted - 29/01/2022 : 20:48:37
Hvala svima za preporuke!
naker Posted - 28/01/2022 : 19:47:06
Definitivno baciti pogled na još neke radove od ovog dvojca

Po tematici veštičarenja i paranormalnosti najviše sličnosti sa Fatalnom ima Gideon Falls
kasper Posted - 28/01/2022 : 19:22:49
uzmi spavaca, izmedju ostalog tu je najspektakularnija moguca zavrsnica
Shaner Posted - 28/01/2022 : 19:00:27
quote:
Originally posted by mushe_m

Upravo pročitah, dojam za strip je onako, dobar, ali mi ima dosta zamjerki. Očekivao sam više detalja o kultu, neki spektakularniji završetak. No sve u svemu dobro. Imate li preporuka za stripove slične tematike. Ovo mi je prva Fibra btw.



Za početak probaj druge stripove ovog autorskog dvojca.

Edit:
Prestigao me risbo.

risbozg Posted - 28/01/2022 : 18:58:12
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by mushe_m

Upravo pročitah, dojam za strip je onako, dobar, ali mi ima dosta zamjerki. Očekivao sam više detalja o kultu, neki spektakularniji završetak. No sve u svemu dobro. Imate li preporuka za stripove slične tematike. Ovo mi je prva Fibra btw.




odlični

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-30-zatamnjenje/649/

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kriminal-1-kukavica/212/


mushe_m Posted - 28/01/2022 : 17:48:07
Upravo pročitah, dojam za strip je onako, dobar, ali mi ima dosta zamjerki. Očekivao sam više detalja o kultu, neki spektakularniji završetak. No sve u svemu dobro. Imate li preporuka za stripove slične tematike. Ovo mi je prva Fibra btw.
pcoro Posted - 28/11/2021 : 20:59:59
Dosta je bilo zamjerki i da se radnja ponavlja, tip se ludo zapali u Fatalnu i nešto strašno se dogodi, pa onda opet tako i opet. Meni ovo nije smetalo, bit stripa je baš to, da prikaže moć i prokletstvo te fatalne žene, kao što se npr u Spidermenu uvijek ponavlja letanje po zgradama i bacanje mreže. To mora biti tako, to je taj lik, to je njegova sudbina. Zavođenje se ponavlja više puta unutar cijele priče ali sa varijacijama, nije uvijek isto nego ide prema kulminaciji koja na kraju i dođe.

Moram pohvaliti i izdanje, stvarno je fantastično. Veličina taman, debljina isto, ugodno za čitanje. Da je jedna knjiga bilo bi previše. Šteta da je Fibra tek sad našla ovaj idealan format za Amerikance, po meni bi recimo Swamp thing bio idealan u ovakvom formatu. I Sandman.
Jedina mana je što su one neke dodatne ilustracije na kraju, koje se portežu na dvije strane ispale bezveze, ne može se toliko raširiti knjiga, a da crtež izgleda kako treba.
pcoro Posted - 28/11/2021 : 20:48:32
Nakon što sam do sad bezveze srao, konačno sam i pročitao strip. Dobar je! Idealan za čitanje za neki hladni, mračni kišni vikend, kao što je bio ovaj. U prvoj knjizi su prva dva trejda gdje priča počinje u 50tima pa se nastavlja u 70tima. Ima tu fatalnu ženu, noir šmek, primjese horrora, sve kako treba da lijepo uvuče u radnju. U drugoj knjizi je onda jedan trejd pauze gdje se objašnjava prošlost lika, vuku neke poveznice sa poviješću, tako to i onda su zadnja dva trejda krešendo i rasplet. Bilo je nekih glasova po forumu da je priča prerazvučena ali meni je baš lijepo legla. U nijednom trenutku mi nije bilo dosadno. Možda se činilo razvučenim dok su se čitali svesci ili trejdovi pa je izgledalo da se mjesecima ništa ne dešava ali ovako, kad se čita u dva dana je priča sasvim dobra.

Burbaker je napisao da je ovim stripom htio dati dubinu liku fatalne žene i na neke način dedemonizirati je, u skladu s današnjim trendovima. Rezultati su mu po meni polovični - uspio je sa dedemonizacijom ali ne bi rekao da je dao neku posebnu dubinu glavnom liku.

Također je Burbaker htio iskoristiti i Lovecraftovu mitologiju i osjećaj kozmičkog užasa koji je ovaj opisivao, ali mislim da ni tu nije do kraja uspio. Ok, ima tu pipaka, krvi i jeze ali strip nije istinski zastrašujuć niti mističan. Nema one mitologije kakvu je Mignola stvorio za Hellboja i B.P.R.D.,a nema ni one kozmičke jeze i osjećaja neopisivog zla i izopačenosti kakav je npr. Moore uspio postići u Neonomiconu i dijelovima Providencea.

Zapravo je Fatale kao Kriminal sa magijom i pipcima. Nešto slabije od Kriminala i Zatamnjenja ali i dalje zabavno čitanje.
petarStripovi10 Posted - 25/11/2021 : 19:31:58
Tako, osrednja priča, nedorečena. Moglo je to biti i bolje razrađeno. Najveće prednosti su izvrsni suspens i horor dijelovi i naravno Brubakerov pitak stil pripovijedanja. Fatalna kao što i sam naziv govori ima neodoljiv, magnetiča utjecaj na muškarce, koja ih dovodi do ludosti i lahko padaju pod njen utjecaj, te nadnaravne moći kojim se bori od svojih zlih drevnih progonitelja. Al taj dio se previše ponavlja u stripu u dva toma, kao da je na repeat, već viđeno - prethodno pročitano. I kraj je nekako meh. Ništa pametno. Ali kao što sam rekao ovaj dio s napetosti, proganjanja je dobro dočaran. Također, možda opet kao u Ubij ili umri, na previše stranica razvučena priča, al sa još slabijim finalom.
Zatamnjenje mi je i dalje no. 1 Brubakera, ne računajući Kriminal, daleko najzaokruženije. Vidjet ću još što je sa Spavačem.
petarStripovi10 Posted - 14/11/2021 : 14:57:02
Nabavio strip. Uf, to je vrhunsko izdanje Fibre, kao i Spavač. Kvalitetniji je i papir neko na Ubij ili umri, što je veliki plus. Tip top izdanje. E sad kakav kakav će mi biti strip, vidjet ćemo, ali je ovo s tehničke strane besprijekorno.
pcoro Posted - 14/11/2021 : 14:01:11
Što se očekivanja od priče tiče: mora biti žena. Ova s naslovnice. Mora biti gola, zavodljiva. Mora biti dobro odrađena ta njena privlačnost, ja je kao ćitatelj moram osjetiti. Ta žena privlači muške kao svjetlo moljce i oni onda izgore u njemu. Ali, ta žena nije gospodarica nego robinja! Robinja Chtulua, čudovišta sa pipcima. Znači, ja očekujem da će jedan od tih muških koje je ženska zavela preživjeti ali će ostati fasciniran njome i pomalo otkrivati njenu tajnu i tajnu Chtulua i da ce na kraju doci do obračuna. Nije važno tko će pobijediti.. vjerovatno žena, a tip pogine i Chtulu se povuče. Bitno je da taj odnos žena - tip - pipci bude dojmljiv, perverzan, intrigantan.
pcoro Posted - 14/11/2021 : 13:52:09
Čak su i naslovnice nekako siromašne. Recimo, taj motiv: žena i pipci, šta nije to ovdje razrađeno na nabanalniji mogući način? Jednostavno je nacrtana žena i oko nje neki pipci. Usporedimo li je recimo s kultnom, evokativnom, simbolički bogatom naslovnicom Sotonije vidimo o kakvom se odrađivanju posla radi.. Ovo su naslovne koje upozoravaju: ne očekuj puno, namjerniče.

Ali, nekad u životu treba pročitati i takav strip, koji obećava malo ali to ispunjava: tu su žena i pipci, trebalo bi biti dovoljno.
pcoro Posted - 14/11/2021 : 13:44:09
Ha, trebao bi to biti najbolji strip ikad jer spaja dva meni jako draga žanra : noir i Chtulu. Zato sam ga i bio počeo čitati u scanovima ali me nije oduševio. Nije bilo ni dovoljno noira ni Chtulua ni erotike. Tj,bilo je ali sve je to bilo nekako ofrlja odrađeno, reda radi, bez neke dubine. Razvučeno i nefokusirano. Ja sam odustao nakon možda 7, 8 brojeva ali dati cu serijalu jos jednu šansu sad kad ga je Fibra izdala. Burbaker i Philips su pristojni zanatlije, bit ce ovo barem čitljivo ako već ne nešto više.
DiSkAcH Posted - 14/11/2021 : 10:46:31
Pa jebemu hoće li netko napisat i nešto o samoj radnji tj kakav mu je strip?
Za sada samo kukanje na dizajn ...
Ne sudite knjigu po koricama!
AleksandarN Posted - 13/11/2021 : 08:37:56
quote:
Originally posted by Paka01

Jer izgleda identično kao američko izdanje.



Ne verujem da je bio uslov da izgleda isto. Ali, ako su ameri to siromasno odradili, Fibra je mogla bolje i lepse kao sto inace biva.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000