forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 38 - Čovjek iz tundre

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/04/2021 : 20:24:28


Nakon što se izgube na dalekom sjeveru, dvojicu muškaraca spasi pojava starog lovca koji s njima podijeli neobičnu legendu.

Okruženi vukovima, boreći se za goli život, dvojica istraživača putuju Aljaskom kako bi pokopali svoga sudruga...

U Japanu dvadesetih godina prošloga stoljeća čovjek odlazi pronaći medvjeda koji mu je ubio sina...

Morski biolog započinje potragu za mitskim grobljem kitova.

Šest kratkih priča o ljudima suočenim s divljom prirodom, katkada okrutnom, katkada milostivom, ali uvijek neizmjernom. Taniguchi u svome najboljem, nagrađivanom izdanju.

Orka Specijal 38 • Čovjek iz tundre • 248 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jiro Taniguchi • Crtež Jiro Taniguchi • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.4.2021. • Cijena 130 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-38-covjek-iz-tundre/699/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 28/02/2022 : 10:56:19
Taniguchi jednostavno zna znanje. Zna pričat i držat pažnju čak i ako se ništa posebno ne događa. Majstor ugođaja, atmosfere...točno zna kad treba ubacit kadar prirode, omatopeju, crtež životinje..da na taj način još više uvuče čitatelja u priču.

Same priče i nisu neki spektakl, ali svaka je upečatljiva. Priča o crtaču mangi je više kao nekakav intermeco dok su najbolje sa kitom i medvjedom (ova ima par jako dobrih akcijskih scena što znači da je Taniguchi sposoban i za takvu vrstu stripa).

Sve u svemu - možda nije za svakoga ali meni savršeno paše njegov stil i nadam se da će bit još koji njegov strip u fibri.
Deers Posted - 27/01/2022 : 11:23:04
Nakon što sam preskočio par njegovih knjiga kupio am Čovjeka iz tundre. Dobar je to Taniguchi. Baš na kakvog sam navikao. Draže su mi ove priče vezane za prirodu jer tako počinje knjiga. Vjerujem da sam ih čitao odvojeno, u kakvom magazinu, da bi mi bila najjača možda baš Shokato. Ovako zbog različitosti teme malo ne dolazi do izražaja. Barem meni.

Dobar je Taniguchi i u kratkim formama.
going going Posted - 11/01/2022 : 20:33:35
quote:
Originally posted by Cromwell

Ovaj bog ugođaja, emocije i poezije me svaki puta iznova oduševljava. Jednostavno pogađa svojom mirnoćom, sjetom (ali nikad tugom!) i zaokruženošću svake priče koju nacrta i napiše, pa je tako i sa ovom zbirkom radova koju smo svi dugo čekali. Ovo su priče za meditaciju, oda prirodi i Taniguchijevoj vječitoj inspiraciji- samom životu.

10/10



Bas lep osvrt.
Cromwell Posted - 11/01/2022 : 20:23:26
Ovaj bog ugođaja, emocije i poezije me svaki puta iznova oduševljava. Jednostavno pogađa svojom mirnoćom, sjetom (ali nikad tugom!) i zaokruženošću svake priče koju nacrta i napiše, pa je tako i sa ovom zbirkom radova koju smo svi dugo čekali. Ovo su priče za meditaciju, oda prirodi i Taniguchijevoj vječitoj inspiraciji- samom životu.

10/10
don_draper Posted - 19/11/2021 : 22:38:07
Evo majstora Taniguchija i u formi kratkih priča.
Oni koji prime ovaj strip u ruke vjerojatno već znaju što očekivati i imaju ranijih susreta s ovim manga majstorom.
Inače, ovdje je 6 priča o različitim (a opet sličnim) susretima čovjeka i prirode. Jedna priča doduše odskače i nije baš o prirodi, ali je svakako fokusirana na okolinu.
Prve dvije priče su posveta Jacku Londonu i aljaškoj divljini. Surove, hladne, ali s odličnom dozom ljudskog duha prepletenog sa životinjama.
Druge dvije priče su više sentimentalne te se bave temama gubitka i stjecanja životnih suputnika.
Nakon toga slijedi jedna dosta drukčija priča o manga crtaču koja se ne događa striktno gledano u prirodi.
Zadnja je priča o promatraču kitova. Vrlo snažna priča i dojmljiv, poetičan završetak ove zbirke.
Fascinantan, elegantan i zavodljiv Taniguchijev stil u scenariju, ali i crtežu ovdje izbija sa svih strana. Fanovi Jira ovdje će doći na svoje i neće biti razočarani.
4.5/5
Živs Posted - 01/11/2021 : 11:51:30
Crtež ugodan, nježan, priče meditativne, čak i kad su akcijski intonirane.
Ne spada u vrh najboljih Taniguchijevih ostvarenja, no vrlo je ugodno čitanje.
Omiljena mi je priča iz zbirke posljednja, o groblju kitova.
Taniguchi je najveći liričar među stripašima.
AleksandarN Posted - 19/05/2021 : 19:32:54
Jedva sam cekao da ovo izadje i da nadjem vremena da se posvetim. Jiro mi je postao jedan od omiljenih strip autora koji pleni prelepim crtezom i dubokom emocijom. Ni ovde nije omanuo. 6 kratkih prica o susretu coveka i prirode. Posebno mi se dopala zadnja prica. Dugo nisam tako uzivao u neizvesnosti. Sve price su mi bile dobre i ponovo cu im se vracati kao i ostalim Taniguchi-jevim radovima. Zeljno iscekujem jos!

9/10
brko17 Posted - 19/05/2021 : 12:44:44
Meni je Jiro puno zanimljiviji i bolji u divljini, na planini. Dok su mi ove njegove gradske priče mlake i dosadne, kao da gledam žvakaću gumu kako se lagano topi na užarenom ljetnom asfaltu, zijev .....

Shaner Posted - 19/05/2021 : 12:34:55
quote:
Originally posted by borg

Različito su mi legle ove price, od veoma interesantnih do mlakih. Jiro mi uvek prija, tako da mi je generalno i ovaj miks priča bio zanimnjiv.


Ovo bi bio i moj dojam. Rekao bih da su ove priče uglavnom slabije od ostalih Taniguchijevih radova koje je Fibra objavila. Najinteresantnija mi je bila Shokaro, s tim da mi se čini kako bi mi još bolje legao Kloroform, (pretpostavljam) fiktivni strip iz spomenute priče. Generalno mi je Jiro bolji u gradu nego na planini, pa se nadam da ćemo vidjeti još takvih radova.

DzekDenijels Posted - 15/05/2021 : 14:51:42
@borg: Odlično si ovo primetio...
borg Posted - 15/05/2021 : 00:57:41
Različito su mi legle ove price, od veoma interesantnih do mlakih. Jiro mi uvek prija, tako da mi je generalno i ovaj miks priča bio zanimnjiv. Pročitalo se u cugu, iako sam planirao da svako veče čitam po jednu. Al mi se nije dalo  [big-bravo]

Crtež je veoma dobar, Jiro čak i životinjama ume da razradi lik kroz crtež i priču tako da one budu punopravni likovi svake priče.

Denona je odradila sjajan posao što se tiče tehničke izvedbe.

Negde sam se zamislio, kao na ovoj stranici ispod. Ova dvojica su obučeni zimski, toplo, vidi se dah kada pričaju, što znači da je jako hladno...Na planini su. Sneg je svuda oko njih... A opet, zaključak im je bio - Ovi oblaci nagoveštavaju kišu?!
I naravno već na sledećoj stranici kreće mećava...
Kao kada bi neko otišao na Kopaonik, u snežnoj opremi, gazi po snegu i komentariše- vidi oblake, izgleda će uskoro kiša...
E sada, da li je to do prevoda ili je autor hteo da istakne neiskustvo ove dvojice i time kaže kako su osuđeni na smrt tako "nepripremljeni" na surove uslove?
naker Posted - 14/05/2021 : 20:08:45
Kao što oni koji su čitali Stripoteku već znaju, Taniguči je adaptirao par priča Džeka Londona i ko god ceni ovog pisca ne bi trebao propustiti ovu zbirku gde se čovek na jedan pre svega nasilan način sukobljava sa okrutnom prirodom i neizbežno i sa drugim ljudima

Preostale tri priče teku u nešto drugačijem, sporijem ritmu, reč je o sentimentalnijim pričama koje su odrađene u maniru istočnjačkog učenja da prirodu treba razumeti, a ne iskorišćavati, tek njenim prihvatanjem učimo da živimo u skladu sa njom, u skladu sa samim sobom

Poslednja priča sa grobljem kitova ostavlja najsnažniji utisak. Fanovi Tanigučija će biti zadovoljni sa ovom zbirkom, preporuka
DzekDenijels Posted - 02/05/2021 : 11:59:54
quote:
Originally posted by Markos

Tako je i u originalu


Hvala...
Markos Posted - 02/05/2021 : 11:39:00
Tako je i u originalu
DzekDenijels Posted - 02/05/2021 : 11:12:34
Taniguchi-jev rad volim, i od svakog novog stripa imam velika očekivanja.
Ovaj mi je bio zanimljiv jer se prvi put srećem sa njegovim kratkim pričama.
Šest priča prepoznatljivog stila, sa različitim motivima i porukama.
Da krenem redom:

Čovjek iz Tundre:
Priča o preživljavanju, borbi čoveka sa surovom prirodom, humanosti i dobroti, ali istovremeno o bezobzirnosti i pohlepi.
Susret "modernog" čoveka sa tradicionalnim, sa prirodom u svoj njenoj veličanstvenosti i surovosti.
Omaž Jack-u London-u i njegovim knjigama.

Bijela pustara:
Još jedna priča posvećena London-u, ovaj put direktno njegovom romanu "Beli očnjak".
I opet čovekova borba za opstanak, ne samo protiv surove zime već i protiv izgladnelog čopora vukova.
Ljudi nisu više superiorni tamo gde "ne pripadaju", naprotiv - njihova borba je unapred osuđena na propast.
Lagano ali neumitno kraj se približava.
Ali možda i priroda zna na kraju da oprosti, pruži još jednu šansu.

Prema planini:
Ovog puta u centru pažnje je porodica, gubitak, tragična prošlost koja celog života progoni, osveta.
Napeta i dramatična, ova priča ponovo prikazuje borbu čoveka sa prirodom i divljinom, životinjama koje donose smrti ali i spasavaju život.
Na kraju, kada sve izgleda izgubljeno život će ipak trijumfovati i dati novu nadu.

Kaiyosejima:
Vraćanje na one najvažnije teme: porodicu, izazove odrastanja u novoj sredini bez roditelja, prijateljstvo.
Emotivno, nostalgično, iskreno...

Shokaro:
Jedna od Taniguchi-jevih omiljenih tema - život i sazrevanja crtača mangi.
Kroz opis čudnog mesta stanovanja, odnose sa susedima i prijateljstvo sa kolegenicom iz razreda, autor nam dočarava način života, izazove i snove jednog crtača stripova.
Da li bi to mogao da bude on sam?

Povratak moru:
Još jedna priča o odnosu čoveka i prirode, ovaj put ispričana na jedan drugačiji način.
Kroz potragu za legendom autor nam pokazuje ambiciju i ljubav glavnog junaka prema kitovima i moru, prema životu i lepoti koju nam priroda nudi.
A snaga univerzalne ljubavi je takva da će čoveka izbaviti i od smrti.

Šta reći, Taniguchi je jednostavno majstor.
Majstor crteža i atmosfere.
Standardno dobar, jasan, precizan i detaljan crtež, koji mi se baš dopada.

Preporuka za čitanje za sve, bez obzira da li ste ljubitelj mangi ili ne.
Svaka od ovih priča je slojevita, jednostavno navodi na razmišljanje.
I na ponovno čitanje.
Strip ostaje u mojoj kolekciji, naravno.

p.s.U samom izdanju ima jedna tehnička greška.
Naslovnica poslednje priče se nalazi na (desnoj) strani 208, a trebalo bi da je na (levoj) strani 207.
Ovako pre samog naslova ide jedna strana priče.
Ne znam da li je to samo u mom primerku.
Odoakar Posted - 29/04/2021 : 23:07:26
Kako to da je na 54 strani brojanje pasa na engleskom? Vrlo čudan kadar.
anto Posted - 27/04/2021 : 09:43:05
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by alaniusfordius

Da se pohvalim da je moj primerak prvi prodati u Srbiji, uzeo sam ga tek sto je istovaren sa kombija. Za praznike sledi citanje



već vidim sliku;dolazi kombi sa paletom fibri.ekipa nestrpljivo čeka da viljuškar iskrca paletu i bacaju se ko zombiji na ukusno ljudsko meso,trgaju najlon na paleti i grabe primjerke.normalno u općoj grabeži,gleda se je li strip glancer.da li je udaren,ogreban,vlažan ili iskrivljen.poslije svega dok se ekipa zadovoljno razlazi držeči dragocjen plijen u rukama u skladištu ostaju ostatci ostataka palete,najlona,dijelovi stripova i zaprepašten vozač kombija.


anto Posted - 27/04/2021 : 09:23:08
:)
Combatrock Posted - 26/04/2021 : 21:49:52
quote:
Originally posted by anto

meni isti klinac - sleva nadesno ili sdesna na levo - ovo drugo sam već navikao,a za prvo mi treba par minuta privikavanja.



Ne mozes da se uzdrzis?
Odoakar Posted - 26/04/2021 : 21:14:28
Stigli mi danas ovo i Vrh Bogova. Baš su mrcine. Drago mi je da je print s desna na lijevo, čudi me da ni ostali Taniguchijevi nisu tako.
anto Posted - 26/04/2021 : 17:29:34
meni isti klinac - sleva nadesno ili sdesna na levo - ovo drugo sam već navikao,a za prvo mi treba par minuta privikavanja.
Combatrock Posted - 26/04/2021 : 17:26:52
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by Paka01

Nekome čitanje s desna na lijevo stvarno predstavlja problem? Na to se navikneš nakon 2-3 minute. Volio bih da su sve mange objavljene kako su i originalno objavljene.



Amen!



Amin 2.
ivanl Posted - 26/04/2021 : 15:40:19
quote:
Originally posted by Paka01

Nekome čitanje s desna na lijevo stvarno predstavlja problem? Na to se navikneš nakon 2-3 minute. Volio bih da su sve mange objavljene kako su i originalno objavljene.


Bogme predstavlja.
Ali podrzavam da se objavljuje kako je u izvorniku. Njihov je to poseban dir, i zasluzuje biti prezentiran kako je i zamisljeno. Meni osobno smeta, ali prilagodim se.
corto33 Posted - 26/04/2021 : 14:57:57
Kod zrcalenja pored narušenja kompozicije stranice dodje i do drugih problema ...
Svi ljudi su lijevoruki, autimobili voze po drugoj strani ceste i slično ...
Paka01 Posted - 26/04/2021 : 14:40:57
Prebacivanje s japanskog načina na "naš" način nosi i neke druge probleme... Trebalo bi svaku stranicu zrcaliti kako bi se moglo čitati s lijeva na desno što može poprilično zeznuti kompoziciju nekih tabli (čisto radi primjera: tekst i nazivi koji su implementirani u table i koji se ne prevode prilikom takvog prebacivanja izgledaju kao da idu "unazad") i tok čitanja. Da ne spominjem da to jednostavno nije način na koji je autor zamislio strip, pa sad, nekome je to manje bitno, nekome više.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000