forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Spavač

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/10/2021 : 13:07:44


Holden Carver bio je nevoljni dvostruki agent i prije nego što su ga okolnosti lišile ikakve nade u spas. Tao – zločinački genij u čiju se organizaciju ubacio – poslao je jedinu Carverovu vezu, špijunskoga šefa Johna Lyncha, u duboku komu.

Holden je prisiljen završiti svoju misiju, ali istovremeno osjeća kako pada u svijet zločina u koji je duboko ogrezao. Tao postaje sve sumnjičaviji… ili možda samo igra osobito okrutnu igru mačke i miša. Kako će ovaj agent spavač držati glavu nad vodom? Može li izbjeći da ga otkriju ljudi koji misle da im je saveznik, uhvate ljudi koji ga smatraju izdajnikom i uspjeti preživjeti netaknute duše?

Eisnerovom nagradom ovjenčani Ed Brubaker (Gotham Central, Batman) i Sean Phillips (Zatamnjenje, Ubij ili umri, Kriminal) donose nam uzbudljivu i napetu sagu o dvostrukom agentu koja se ubraja u najbolje noir stripove ikada napisane.

Spavač 1 • Spavač: knjiga prva • 404 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.10.2021. • Cijena 250 Kn

Spavač 2 • Spavač: knjiga druga • 340 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.10.2021. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/spavac-1-spavac-knjiga-prva/749/
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/spavac-2-spavac-knjiga-druga/750/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 02/03/2024 : 12:07:03
Uzmi Kriminal, rekao bih da je to njihov naj strip.
matori paraliticar Posted - 02/03/2024 : 11:29:49
Unistili ste me sa ovim veoma razlicitim ocenama ovog stripa.

Od ovih autora sam citao samo Zatamnjenje
- dobar ali ne i vrhunski strip
(samo izdanje fibre boli koliko je lepo)

Ne bi voleo da propustim nesto pa se razmisljam o nabavci barem keca dok jos ima vremena.

Lepo je ljudima iz HR koji mogu da pozajme u biblioteci pa odluce ili onima koji se snalaze sa skenovima

Jel ima jos neodlucnih poput mene? :)

Barem sam iz nekog ko zna razloga odlucio da radje probam spavaca nego fatalnu :)
john connor Posted - 16/04/2023 : 15:23:58
Jesam, znam da ga ne volis, meni je sasvim dobar. Mada ja generalno volim Bruba.
Paka01 Posted - 16/04/2023 : 14:24:53
Jesi čitao Incognito već?
john connor Posted - 16/04/2023 : 12:32:48
Spavac je sjajan strip, sve si lepo opisao. Fibrino izdanje maestralno. Voleo bih ovako da vidim Incognito.
don_draper Posted - 16/04/2023 : 12:08:52
U isto vrijeme s Fatalnom, Fibra je obajvila i ovaj serijal hvaljenog tandema. Dok je Fatalna miks noira i horora, ovaj strip je nekonvencionalni superherojski triler. Dosta novih elemenata u bibliografiji ovog dvojca.

Radnja stripa je smještena u svijet gdje se vladinim manipulacijama i putem dosta nesretnih slučajeva stvorila generacija ljudi s pojačanim sposobnostima, tzv. post-ljudi. U takvom svijetu pratimo Holdena, ogorčenog i izmorenog post-čovjeka kojeg Lynch, alfa vođa vladinog kontroverznog projekta, angažira na ultimativnu misiju, infiltrirati se u redove organizacije koju vodi specijalno pojačan i sposoban Tao. Zvuči kao dosta klišeasta i deja vu premisa, ali u početnoj četvrtini je sve jako dobro objašnjeno i prikazano. Sve pohvale za tu uvertiru.

U ovom izdanju je zapravo prvi dio Point Blank, koji nije dio glavnog serijala. U njemu pratimo Colea koji utapa dane u alkoholu i koji se susreće s Lynchem i dobivamo dosta važnih crtica za kasniji tijek radnje, ali i fini warm-up za ono što nas čeka kasnije.

Radnja jednom kad krene je puna akcije, dinamike, konflikata i vrsnih dijaloga. Putuje se na sve strane svijeta i prolaze se prostori od oronulih birtija pa do rezidencija najmoćnijih ljudi svijeta. Vrlo suvereno je Brubaker prigrlio temu i pokazuje zavidan nivo smisla za nekonvencionalnu fantastiku. Ipak u sredini serijala radnja počne ostajati bez goriva pa imamo dosta ponavljanja i predvidljivosti.

No, u zadnjoj četvrtini dodaje se gas i ide se prema jako dobrom završetku i vrlo prigodnim epilozima za sve strane. Vrlo je uzbudljiv strip i jako lako plijeni pozornost. Ima elemenata trilera, kriminalističke proze, političke intrige i superherojštine, što govori da ovaj dvojac može izaći uspješno iz svoje komforne zone. Taokođer, pohvale za odabir glavnog lika koji je smješten između dvije, a nekada i tri, strane, svake na svoj način dominantne.
Fatalna ima jako dobru ideju i sveukupni dojam, ali ovo je ipak jedno koplje iznad.

4.5/5
vukozec Posted - 24/01/2023 : 15:29:14
Pročitao sam prvu knjigu i mučio sam se kroz nju. Previše hladnog faux-provokativnog seksa i nasilja koji je u to vrijeme bio kućni stil Wildstorma koji me uopće nisu involvirali (i koji se koje desetljeće kasnije čini potpuno zastarjelim). Također, radnja se vrti oko jedne od onih zamornih zavjera u stilu "Probudite se, ovce! Tajna kabala kontrolira sve događaje u svijetu" koje su omiljene 15-godišnjacima posvuda.

Ovo gore je citat jednog komentara sa goodreads kojeg potpisujem od riječi do riječi (pa citiram da ne izmišljam toplu vodu).

U drugom komentaru na GR sam vidio usporedbu sa Le Carreom, pa sam onda vidio da ju je povukao i Peyo gore. Pomislio sam wtf, ali jasnije je ako se zna da je Brubaker naveo starog majstora kao uzor. Uglavnom, Spavač sa kompleksnim moralnim dvojbama i detaljnim psihološkim profiliranjem Le Carreovih likova, koji kroz interne osobne konflikte refletiraju šire društvene dileme, ima otprilike ovoliko veze koliko je pcoro naveo...

quote:
Originally posted by pcoro

Ma.. lijepo zvuči kad spomeneš Le Carrea ko inspiraciju ali to je ko kad Lidija Bačić navede Beyonce i Arethu Franklin kao inspiraciju. Realno da stvarno snimi pjesmu kao njih dve niko to kod nas ne bi slušao.

Tako i Burbaker, da je potrošio 12 sveski na priču bez ijedne šljage i bez super moći, sa hrpom imena i informacija nikad više ne bi dobio priliku napisati nijedan strip. Ovdje su inspiracija bili X-men, negativci iz James Bonda i pojednostavljeni zaplet iz kakvog noir krimića i dobro da je tako



...je je, u Spavaču na papiru imamo tu tešku moralnu dilemu, no u usporedbi sa nekim poput Le Carrea to je prvoloptaška nezrela obrada teme. U Spavaču npr. vidimo Carvera kako ubija nedužne slučajne svjedoke bez sekunde premišljanja jer potencijalno mogu ugroziti njegov tajni identitet i onda prijeđemo dalje preko toga bez osvrtanja na učinjeno. Dakle dileme tu zapravo ni nema, preskočena je već prije početka radnje. Također, motivi za Carverovo preuzimanje uloge tajnog agenta i za radnje koje radi su prilično slabašni i nedorečeni. Superjunački element samo smetnja, aftertought.

Sve u svemu, tu negdje u rangu 100 metaka, 2/5.
Kerempir Posted - 05/12/2022 : 13:46:46
quote:
Originally posted by anto

prepravih na Fatalnu
a i Velvet nakon toga



Iskreno ne znam da li će ti leći fatalna.

Od ovih fibrinih izdanja spomenutog dvojca, još nisam čitao samo Ubij ili umri.

Osobni favoriti su mi
Kriminal - totalni vrh, drago mi je što sam se dao nagovoriti od ekipe ovdje da krenem sa serijalom.

Spavač - vrlo blizu Kriminala. Možda i izjednačen.

Zatamnjenje - nešto slabiji, ali rekao bih da sam bio pomalo zasićen brubakerom

Fatalna - ne znam što misliti. Ok, greška što sam čitao u nekom rekonvalescentskom razdoblju, bolje da sam se hvatao igrica na mobitelu, tako da moram ponoviti gradivo. Ali philips mi je baš zakazalo.

Ubij ili umri nije upitan ali prevelika je lista zelja.
Paka01 Posted - 05/12/2022 : 13:22:12
Pročitao prvi trejd na engleskom prije nego su izašla hrvatska i srpska izdanja. Bilo mi je onako, neloše, al nije me nešto posebno uhvatila želja za nastavkom pa sam ga stavio na pauzu. U međuvremenu sam skroz zaboravio da postoji tako da mogao bi mu se vratiti lagano uskoro
Kerempir Posted - 05/12/2022 : 12:53:12
N8si pročitao do kraja Ubij ili umri jer te zatupilo ili si još u čitanju?
Paka01 Posted - 05/12/2022 : 12:11:18
@Anto:
Mislim da Point Blank uopće ne bi trebao pridodavati u konačnu ocjenu već ga gledati kao zasebnu cjelinu... Da, uvod je to u Spavača, no apsolutno nije neophodan, a i nije na istoj razini kvalitete.

Šta se tiče rang liste, zaintrigirao si me pa sam se i ja potrudio sastaviti svoju Brubaker/Phillips listu, ajmo reći od najboljeg ka najslabijem:

- Kriminal (1-7)
- Spavač
- Fatale
- Zatamnjenje
- Reckless (1,4)
- Kriminal (8- )
- Incognito
- Batman: Gotham Noir
- Reckless (2,3)
- Pulp


Ubij ili Umri nisam pročitao do kraja.
Također, baci oko i na Scene of the Crime koji je Brubaker radio s Michaelom Larkom (olovka) i Seanom Phillipsom (tuš). Nije na istoj razini kvalitete ko Kriminal, al je tematski sličan. Moj osvrt: http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=26577.msg615818#msg615818
kasper Posted - 05/12/2022 : 12:06:25
anto, mislim da bi ti sada ovaj deo pre spavaca, ili kako ga ti zoves prvi deo knjige, bolje legao. makar sam ga ja tako (jedva) procitao
anto Posted - 05/12/2022 : 12:04:57
prepravih na Fatalnu
a i Velvet nakon toga
Kerempir Posted - 05/12/2022 : 07:27:42
S time da velvet nije radio isti dvojac, odnosno philips.
anto Posted - 03/12/2022 : 18:57:47
generalno,sve što pročitah od ovog dvojca je odlično,i tu negde.Ostao mi je još Fatalna za overu.

ako bih slagao od najboljeg ka najlošijem bilo bi:
Zatamnjenje
Ubij ili budi ubijen
Kriminal
Spavač

uz napomenu da je lako moguće da kad bi ih ponovo sve pročitao,da bi raspored bio totalno drugačiji (osim toga Kriminal se čitao kroz nekoliko godina,što nije isto kao kad ga pročitaš u kratkom vremenskom roku)
anto Posted - 03/12/2022 : 18:54:49
Prvi deo prve knjige,sa Kolin Vilsonom kao gostujućim crtačem, me je neprijatno iznenadio;tih stotinak stranica priče Ravno u glavu me je zamalo izbacilo iz igre jer sam se u par navrata razmišljao da prekinem čitanje.Pa čak i kad je Šon seo za kormilo,trebalo mi je nekih 50-ak stranica da uđem u štos.E,kad sam pohvatao konce,i skapirao da su ovde superherojske moći tek fasada,krenulo je kako treba i strip se prosto gutao.
Sam kraj je dobar,mada se prisećam da mi neki detalj nije bio jasan.

za Spavača ide 4.5/5, iz čega se vidi da spadam u grupu onima koji su bolji Zatamnjenje,Kriminal i Ubij ili budi ubijen.
Jbga,da je malo kraći,da nema prvog poglavlja i da uopšte nema suerherojštine,onda bi mi možda i bio najbolji Brubiša/Filips uradak.
kasper Posted - 17/08/2022 : 11:17:17
no, strip je prvo noar, superheroji su maska (u okviru te izdavcke kuce) da to narod kupuje
pcoro Posted - 17/08/2022 : 09:34:26
Ma.. lijepo zvuči kad spomeneš Le Carrea ko inspiraciju ali to je ko kad Lidija Bačić navede Beyonce i Arethu Franklin kao inspiraciju. Realno da stvarno snimi pjesmu kao njih dve niko to kod nas ne bi slušao.

Tako i Burbaker, da je potrošio 12 sveski na priču bez ijedne šljage i bez super moći, sa hrpom imena i informacija nikad više ne bi dobio priliku napisati nijedan strip. Ovdje su inspiracija bili X-men, negativci iz James Bonda i pojednostavljeni zaplet iz kakvog noir krimića i dobro da je tako
Peyo Posted - 17/08/2022 : 09:16:30
U pogovoru ove knjige Brubaker le Carréa spominje kao inspiraciju.

A to znači za određene segmente, atmosferu (npr. život dvostrukog špijuna stalno na rubu oštrice noža) i sl.
pcoro Posted - 17/08/2022 : 08:21:21
Čudi me poveznica sa Le Carreoom. On ima te komplicirane priče di su likovi više činovnici nego action manovi, di se više prisluškuje, priča, a u Sleeperu se non stop puca, šaketa, kolje, glavni junaci su neranjivi i imaju super moći. Nekako mi je teško povezati npr. Smileya iz Dečko, dama, kralj, špijun sa ovim Holden Carverom.

john connor Posted - 16/08/2022 : 07:23:41
Peyo druze nisam ni sumnjao da znas znanje :-)
Peyo Posted - 15/08/2022 : 22:11:38
Nisam znao što očekivati, pa sam neopterećen time uživao u ovom špijunskom noiru koji atmosferom vuče na radove le Carréa.

Svega tu ima, akcije, "uvrnutih" likova koliko hoćeš, preokreta, neizvjesnosti, a kraj mi se baš svidio.

Od pročitanih stripova ovog dvojca (još nisam čitao Fatalnu) ovo mi je dosad najbolje.
kasper Posted - 15/02/2022 : 15:41:24
quote:
Originally posted by izivko

Point Blank nevažan, đubre, slabiji zbog crteža i sl...
Svašta će čovjek ovdje pročitati. Kod mene upravo suprotno.



kako god, spavac je sam po sebi dovoljno jasan. bolje da su ubacili wildcatse, deo gde su zajedno tao, lynch i grifter zajedno. e to bi bilo vec nesto
zanimljivost mi je ta da je tao lik kojeg je stvorio alan moore
izivko Posted - 15/02/2022 : 15:32:17
Point Blank nevažan, đubre, slabiji zbog crteža i sl...
Svašta će čovjek ovdje pročitati. Kod mene upravo suprotno.
kasper Posted - 15/02/2022 : 15:29:22
meni je nevazan, svi ti odnosi se upoznaju/predstave kroz spavaca. za point blank je vazno znati njihovu istoriju, skroz je uvrnuto. ja sam ga procitao jedva posle spavaca

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000