forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Laptop se pregrijava, pomoć!

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
ReemCP Posted - 13/11/2021 : 16:20:47
Ne znam je li bio ovaj topic već, ali u zadnje vrijeme čim upalim laptop, nakon par minuta ventilator počinje jače raditi (čuje se dosta) i laptop se brzo zagrijava.

Da li imate kakvih savjeta što napraviti?
Je li moguće da je prašina samo u pitanju, ili bi trebalo i neke postavke promijeniti možda?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ReemCP Posted - 18/11/2021 : 23:01:41
@kuzman & Garfield_Mo - hvala vam puno obojici, sutra mi je ipak servis, javim kako je prošlo

Edit;
Ipak sam morao ostaviti laptop na servisu, imali su danas malu guzvu.
Sutra bi trebao ici po njega (ubi me ovo tipkanje preko moba :D)

Edit2; preuzeo danas laptop, zamijenjena pasta i očišćeno iznutra :) Sad sam nekako sigurniji, a formatiranje će zasad pričekati. Pokušali su, ali neki modul i disk, ne znam kako se to zove, bi valjda trebalo zamijeniti jer formatiranje zapne u jednom trenutku valjda zbog tog dijela, koliko sam skužio. Ali, bitno da je ovo obavljeno. I nije puno, oko 140 kn došlo.
Garfield_Mo Posted - 17/11/2021 : 21:40:32
ReemCP sve to se odradi za dan vremena i formatiranje i promjena paste. Licno mislim da ti je ovo drugo potrebnije, pogotovu ako to nikad nisi radio. Inace to bi se trebalo redovno raditi, isto kao i promjena ulja u auta, samo sto kod nas ljudi nemaju to naviku ili ne znaju. Otprilike svako godinu ipo do dvije godine bi trebalo ocistiti laptop i promjeniti pastu i 90% laptopa sto crknu, crknu radi pregrijavanja a osnovni uzrok je upravo to.
kuzman Posted - 17/11/2021 : 15:08:26
To možeš i sam odradit nema smisla plaćat nekom ili nosit na servis ako će ti formatiranje riješit problem.
Koliko točno traje nebi ti znao reć jel nisam to odavno radio.
Prvo back up.

Imaš na youtube tutoriale u vezi formatiranja,instalacije...
I da sad sam se sjetio da imaš predinstalirane windowse.
Ja sam svoje kupio posebno.
kuzman Posted - 17/11/2021 : 15:05:50
https://www.rtl.hr/zivotistil/tehnologija/3446055/jednostavan-nacin-kako-formatirati-laptop/
lwood Posted - 17/11/2021 : 10:51:41
Nema to veze.možda si naletija na lošiji model . a možda si pretjera. Ovaj od 15 godina nikad na servisu. Radi ka sat. Stari ga kupija,triba mu za posal,posli par godina ga nešto sitno koristija brat i sad ga ja koristin. nikakvo preopterećenje,samo dokumentacija. Da traje još 30 godina ne bi me čudilo.
ReemCP Posted - 17/11/2021 : 09:42:23
quote:
Originally posted by Garfield_Mo

ReemCP odnesi negdje na servis pa neka ga fino rastave i promjene pastu. Nikakvo ispuhivanje. To moze napraviti jos veci problem i formatiraj ga da nemas kakvih virusa pa da u pozadini ko zna sta pokrece, ako to ne pomogne, onda razmisli da promjenis laptop :)
Usput koja je temperatura i koji je procesor ?

Pozdrav :)

Nisam se ni sjetio tog formatiranja, pitat ću ih ako mi mogu to napraviti na servisu (možda me prime u ovaj petak, ali možda, još ne znam nažalost). Prema mom opisu su rekli isto na to da je moguć problem ta pasta, javim svakako kad obavim servis u čemu je stvar pa možda nekome ovaj topic pomogne u budućnosti.

Znaš li možda cca koliko vremenski traje formatiranje?

Za svaki slučaj, prebacit ću sve što mi je važno na vanjski hard.
Joj, na ovo pitanje ti ne znam odgovoriti (ne znam gdje se može vidjeti to za temp.)

quote:
Originally posted by lwood

Od laptopa samo HP. Makar su ovi noviji lošije napravljeni nego stari. Stari modeli su bili robustniji. + san jedva naša da ima dvd ladicu. Sad valjda to rijetko rade. ps,kupljen evo ima 4 pune godine. Iman i još jednog,star 15 godina. I dalje radi bez greške.

Ja sam isto prošli imao HP, ali crko mi nakon 4-5 godina, moguće da je isto bio sličan slučaj kakav imam sad s ovime. Nisam ga nosio na servis i vjerojatno mi se još svega nakupilo unutra, jednog dana se samo ugasio i više se nije mogao pokrenuti.

quote:
Originally posted by kuzman

Meni se to isto događalo s Acer Aspire ZX kolko se sjećam.
Pregrijavanje,kupio cooler isto.
Prvo mi otišla mrežna kartica pa sam kupio vanjsku.
Uglavnom mi koristio za internet i glazbu.
Igre ne igram.
Predložili mi isto mjenjanje paste.
Čini mi se da su problem bili ti hladni lemovi jer su zabranili uporabu olova.
Trajao je 9 godina cca i riknuo.
Kupio novi HP Pavillion i nemam problema.
Uglavnom taj Acer je bio sranje,što je najgore nije bio ni jeftin 4.500 kn prije 12 godina.


Moj je došao tamo 2018. (proljeće) čini mi se oko 3200 kn (cijena skupa s tim instaliranim windowsima). Ma samo da mu produljim život na 2-3 godine, ja sretan. Dotad će korona valjda nestati i posao se stabilizirati pa da se uzme nova makina :)
kuzman Posted - 17/11/2021 : 08:22:09
Meni se to isto događalo s Acer Aspire ZX kolko se sjećam.
Pregrijavanje,kupio cooler isto.
Prvo mi otišla mrežna kartica pa sam kupio vanjsku.
Uglavnom mi koristio za internet i glazbu.
Igre ne igram.
Predložili mi isto mjenjanje paste.
Čini mi se da su problem bili ti hladni lemovi jer su zabranili uporabu olova.
Trajao je 9 godina cca i riknuo.
Kupio novi HP Pavillion i nemam problema.
Uglavnom taj Acer je bio sranje,što je najgore nije bio ni jeftin 4.500 kn prije 12 godina.
lwood Posted - 17/11/2021 : 08:22:02
Od laptopa samo HP. Makar su ovi noviji lošije napravljeni nego stari. Stari modeli su bili robustniji. + san jedva naša da ima dvd ladicu. Sad valjda to rijetko rade. ps,kupljen evo ima 4 pune godine. Iman i još jednog,star 15 godina. I dalje radi bez greške.
Garfield_Mo Posted - 16/11/2021 : 22:00:02
ReemCP odnesi negdje na servis pa neka ga fino rastave i promjene pastu. Nikakvo ispuhivanje. To moze napraviti jos veci problem i formatiraj ga da nemas kakvih virusa pa da u pozadini ko zna sta pokrece, ako to ne pomogne, onda razmisli da promjenis laptop :)
Usput koja je temperatura i koji je procesor ?
ReemCP Posted - 14/11/2021 : 23:32:31
DiSkAcH, sviđa mi se ovo, ti i tvoja draga ste baš modernizirani

Ići ću sljedeći mjesec ponovno za Zg, mislim da ću ići tamo pred Božić (po darove, da olakšam posao Djedu Mrazu :D), a mogao bih svratiti usput do IKEA-e pa si ovo uzeti :) Sviđa mi se ideja s ovim mekanim dijelom, mora da je udobno.
DiSkAcH Posted - 14/11/2021 : 20:25:57
Kad već spominjete držanje laptopa u krilu, moja draga koristi ovo čudo iz Ikee i vrijedi svake lipe:

https://www.ikea.com/hr/hr/p/byllan-drzac-za-laptop-ebbarp-crna-bijela-70403512/

Gore je plastičan tako da laptop ima tvrdu i čistu podlogu, a ispod je udoban jastuk ispunjen kuglicama stiropora i onda je udoban za ovog kojji ga koristi, i još ima ručku za prenošenje.

Ja osobno ne volim laptope; pravi komp, tastatura, pacov i monitor pune veličine i tihi rad za razliku od tih malih ventova koji obično vrište u laptopima...

EDIT: LOL, geldam sliku frajera koji spava sa tim čudom i laptopm u ovoj visećoj ležaljki i prkosi zakonima fizike i uvjek se sjetim koliko me ljudi pitalo da kako se kuha na staklokeramičkim pločama koje smo imali u izlogu na nakošenoj radnoj površini da bi se naravno bolje vidjele...


ReemCP Posted - 14/11/2021 : 20:19:57
@DiSkAcH - hvala ti puno na komentaru Tako je, taj kuler od Shanera, razmišljam kupiti nakon što se provede servis i laptop "prodiše"

Hvala @hitchhiker i tebi na komentaru :)

quote:
Originally posted by emirem

Znaju se brze zagrijavati ako ih drzis na krilu, hmm, u suprotnom ne bi bio laptop, nego ako je ispod deka ili kakva zapeka zraku, pa se ne hladi dobro.

Tako je, ovo sam pročitao prije nekih 7-8 godina na internetu, možda ima i više vremena da je prošlo, da je upravo to držanje laptopa na krilu ili deki kad ležimo (ili taj, polu-ležeći položaj) pa onda lakše omogućimo vlaknima (odjeće, deke) da brže nađu put u te utore.

Tako da ja odavno već koristim kao jednu drvenu podlogu (daščica materijala kao radni stol, dimenzija nešto malo većih od samog laptopa) u poluležećem položaju kad koristim laptop, znači ta podloga na mene, pa onda laptop na nju da nije direktno prislonjen uz odjeću ili pokrivač.

Ali svejedno, koliko god čovjek pazio, prašina je svugdje u zraku i kroz toliki vremenski protok, nakupi se jednostavno.

Sutra ujutro odmah zovem čovjeka, nadam se da će me primiti idući tjedan, a i vjerujem da on tu ne bi trebao imati puno posla, možda do pol sata-sat uvrh glave, pretpostavljam :)
hitchhiker Posted - 14/11/2021 : 19:15:08

U večini slučajeva kod takvih simptoma kod laptopa došlo je do blokiranje putanje kojom kruži zrak koji hladi sistem.


DiSkAcH Posted - 14/11/2021 : 11:12:45
Nema veze sa driverima, postoji već spomenuta mogućnost da neki proces drži zakucan sam CPU pa se ovaj brižan grije.
Ugl ga ispuši, to će riješiti bar dobar dio problema, u roku od 4 godine se sigurno nakupilo svega u njemu.
Ako ga ne počistiš i ispušeš, taj kuler koji Shanner spominje ti i neće biti od pomoći.
Ako neznaš sam, daj nekom da ti to napravi kako treba, čitaj da ga netko rastavi i propuše jer se od tvdokorne prašine napravi deka/zid koji kompletno blokira prolaze za zrak među rebrima hladnjaka pa je ni ispuhivanje kompresorom/zrakom u spreju ne može maknut ako ga ne rastaviš i ukloniš ručno. A pasta je najvj OK, ali izmjena neće odmoć, pogotovo jer proizvođači stavljaju najeftiniju varijantu.
Isto tako, da je lap star 4 godine niš ne znači vezano uz sam rad, više znače specifikacije, ali znači da se definitivno mogao pošteno zaprljat i zaštopat prolaze za zrak. ;)

EDIT: Bacio sam oko na specke, i ako je to to(AMD A4-9120 2.20GHz, 4GB DDR4, 256 GB SSD, 15.6”FHD LED,wireless, bluetooth, usb 3.1
AMD Radeon 520, hdmi), eventualno možeš dokupiti još 4gb RAM, ostalo je OK za to što tebi služi.
emirem Posted - 13/11/2021 : 22:59:03
Update drivera na primjer?

Samo sam PS4 ove godine ocistio sa komprimiranim zrakom i ne cuje se vise vent. Ono, sitno nesto, ali milina tisine u odnosu na prije.
Znaju se brze zagrijavati ako ih drzis na krilu, hmm, u suprotnom ne bi bio laptop, nego ako je ispod deka ili kakva zapeka zraku, pa se ne hladi dobro.
ReemCP Posted - 13/11/2021 : 19:47:17
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Ratni, dakako, prije su se proizvodile kvalitetnije stvari.

Reći ću mu da nešto ovako naručimo, da ima funkciju da može sam šifrirati recenzije te pronalaziti i otklanjati tipfelere, da malo olakša posao



quote:
Originally posted by Poli

Heh, i tvoj poceo sa Robloxom. :D :D

Naučio s 3 godine, pa je i mene onda naučio Sad će još malo pa 7, mali je postao ekspert. Bilo je malo zeznuto onih par dana za Haloween kad je cijeli roblox pao, ali su ga brzo popravili :D

quote:
Originally posted by Shaner

Meni se to počelo događati sa starim laptopom u nekom trenutku i spasila me podloga za hlađenje.

https://www.links.hr/hr/hladenja-016004

Hvala ti puno Shaneru, nisam znao da postoje ovakve stvari za laptop, super

quote:
Originally posted by BeaGea

Otvori lap, ispuši ga od prašine i nabavi coooler (koji shaner spominje)....


Ispuhao s kompresorom i nažalost, nema promjene. S tim da ga nisam otvarao (mislim, rastavljao), ne usudim se.

quote:
Originally posted by tex2

Produži garanciju laptopu, možda će ti trebati. Nešto slično je bilo i s mojim laptopom, nije izdržao dugo nakon te pojave. Sretno!


Čitao sam kad se ovako laptop počne ponašati, treba na vrijeme reagirati, hvala ;)

quote:
Originally posted by tesan07

Moraćeš ga otvoriti i dobro ispiriti kompresorom.A pošto je star 4 godine,moraćeš promjeniti termalnu pastu na hladnjaku od procesora.Pogledaj tutorial na yt i procjeni možeš li sam to odraditi.Ako ne,pravac servis i oprosti se od 200njak kn😀


Hvala prijatelju Ma definitvno sam odlučio u ponedjeljak ujutro zvati čovjeka u čijoj sam trgovini to i uzeo (naročito kad sam sada malo pročitao vaše komentare, a lik ujedno nudi i servis), imam nekih pola sata vožnje do grada i pitat ću ga kad me može primiti pa da on to sve pregleda, rastavi i zamijeni što treba :) Neću ja ništa pokušavati jer sam antitalent za takve stvari.

Javim svakako ovdje kako je prošlo, a i namjeravam poslije toga naručiti ovo mi je Shaner preporučio, vjerujem da će mu produžiti život za koju godinu.

quote:
Originally posted by petarStripovi10

Možda ti neki proces se uključi pa troši non stop procesorsku snagu. Zna se to događati. Odi u task manager, istraži koji bi mogao biti i isključi ga, deinstaliraj.
A i mimo toga, laptopi nisu prvenstveno za igrice, baš zbog zagrijavanja i malog prostora za hlađenje.


Gledao sam malo, one neke postotke, bojim se sad nešto ići brisati, a da je možda važno za računalo, pričekat ću pa ću dati stručnjaku da mi sve to pogleda, i fizički i unutra u tim programima, je li neka anomalija prisutna koja, kako kažeš, crpi više nego što bi trebalo pa na neki način utječe na to zagrijavanje i pojačan rad ventilatora.
petarStripovi10 Posted - 13/11/2021 : 19:23:41
Možda ti neki proces se uključi pa troši non stop procesorsku snagu. Zna se to događati. Odi u task manager, istraži koji bi mogao biti i isključi ga, deinstaliraj.
A i mimo toga, laptopi nisu prvenstveno za igrice, baš zbog zagrijavanja i malog prostora za hlađenje.
tesan07 Posted - 13/11/2021 : 18:55:09
quote:
Originally posted by ReemCP

Znači Poli, samo topla voda dolazi u obzir

Ako može pomoći, radi se o modelu: Acer Aspire 3 A315-21G-403A
Nema svoju bateriju (da je možeš izvaditi, kao što sam imao na bivšem laptopu) i nema onaj prostor za cd, svi ti noviji valjda više nemaju.

Ne igram nikakve igrice na njemu, osim sa sinom nekad Roblox. Tad pogotovo počne ventilator radit ko lud, pa brzo onda odustanem od toga. Većinom ga koristim za pregledavanje, forum i aktivnosti na sajtu. Na proljeće će imati pune 4 godine da sam ga uzeo.

Moraćeš ga otvoriti i dobro ispiriti kompresorom.A pošto je star 4 godine,moraćeš promjeniti termalnu pastu na hladnjaku od procesora.Pogledaj tutorial na yt i procjeni možeš li sam to odraditi.Ako ne,pravac servis i oprosti se od 200njak kn😀
tex2 Posted - 13/11/2021 : 18:40:24
Produži garanciju laptopu, možda će ti trebati. Nešto slično je bilo i s mojim laptopom, nije izdržao dugo nakon te pojave. Sretno!
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 17:42:26
Otvori lap, ispuši ga od prašine i nabavi coooler (koji shaner spominje)....
Shaner Posted - 13/11/2021 : 17:15:13
Meni se to počelo događati sa starim laptopom u nekom trenutku i spasila me podloga za hlađenje.

https://www.links.hr/hr/hladenja-016004

Poli Posted - 13/11/2021 : 17:03:08

Topla, ali sa dobrom dozom soli. ;D


Heh, i tvoj poceo sa Robloxom. :D :D




Nisam neki strucnjak, ali to svakako nije normalno. No, to i sam znas... :/

Hercule Poirot Posted - 13/11/2021 : 17:01:22
Ratni, dakako, prije su se proizvodile kvalitetnije stvari.
A valjda će ti pomoć netko tko se u to kuži, ja i informatika dva svijeta.
ReemCP Posted - 13/11/2021 : 16:50:30
Znači Poli, samo topla voda dolazi u obzir

Ako može pomoći, radi se o modelu: Acer Aspire 3 A315-21G-403A
Nema svoju bateriju (da je možeš izvaditi, kao što sam imao na bivšem laptopu) i nema onaj prostor za cd, svi ti noviji valjda više nemaju.

Ne igram nikakve igrice na njemu, osim sa sinom nekad Roblox. Tad pogotovo počne ventilator radit ko lud, pa brzo onda odustanem od toga. Većinom ga koristim za pregledavanje, forum i aktivnosti na sajtu. Na proljeće će imati pune 4 godine da sam ga uzeo.
Poli Posted - 13/11/2021 : 16:43:04

Cak i da ti prođe kroz misli, ni u kojem slucaju, ponavljam ni u kojem slucaju, ne zalivaj ga hladnom vodom!
Moguce je da ce se naprdnuti i prestati da radi (citaj strajka).



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000