forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 177 - Sloboda zauvijek

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 16/03/2021 : 09:23:38


Svemirskim brodom Time warp sto pedeset veterana iz Vječnog rata i njihovih potomaka krenulo je na put u budućnost. Kao posljednji preživjeli pojedinci, žele izbjeći dominaciju, prosvijetljenu, ali nesnosnu, dvije klonirane vrste: Čovjeka, s velikim Č, i Tauranaca, bivših neprijatelja. No, po svemu sudeći, sâm je svemir protiv njih. U bezizlaznoj situaciji moraju napustiti Time warp i uputiti se brodovima za spašavanje prema planetu Mediusu. Nevjerojatno otkriće odvodi ih još dalje u svemir. Onamo gdje je prije dvanaest stoljeća sve započelo: planet Zemlju…

Kolorka 177 • Sloboda zauvijek • 172 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Joe Haldeman • Crtež Marvano • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 16.3.2021. • Cijena 160 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-177-sloboda-zauvijek/690/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zula Posted - 27/08/2022 : 17:33:15
Sloboda zauvijek
(nastavak Vječnog rata)

Niti je taj rat bio vječan, niti u nastavku ima apsolutne slobode, pogotovo ne zauvijek…

Između prve knjige (Vječni rat) i ovog nastavka prošlo je 25 godina. Vremenom se vjerojatno i autor promijenio pa je i stripove teže uspoređivati. Meni je sve bilo zanimljivo i dobro nacrtano, lijepo se stripovi nastavljaju jedan na drugi… Možda malo pretenciozno prema kraju, no opet malo tko se ne pita otkud sve i ima li smisla (hoće to s godinama). I dok nam nudi svoju verziju, autor ujedno govori i da budućnost ima više puteva, vidjet ćemo što će biti…

Ocjena – ovaj strip je zauvijek oslobođen ocjenjivanja
Peyo Posted - 29/11/2021 : 00:24:12
@Zagor-te-nay

Sviđa mi se tvoja analiza i uglavnom se slažem s njom. Dobro si uočio manjkavosti (od referenci na 20.st. i odjeće do prilične nezanimljivosti samih likova). Ono što mi se ovdje sviđa su ideje koje i nisu toliko prikladne za ustripljenje već više odgovaraju knjiškom prikazu.

Tako da nisam toliko različit u doživljaju od tebe.

Kada bih ovaj strip ocjenjivao brojkama dao bih 7/10 zbog ideja koje premašuju izvedbu.

Preporuku sam dao jer mislim (a možda i griješim) da će ljubitelji malo zahtjevnijeg SF-a (to nije ni Leov, ni Bajramov ako netko ima dilema) pronaći prilično zadovoljstva u čitanju ovog stripa.

Zagor-te-nay Posted - 28/11/2021 : 23:59:47
quote:
Originally posted by Peyo

Meni je ovo bilo prilično zanimljivo i intrigantnije od Vječitog rata (koji mi je odličan).

Ljubitelj sam malo jačeg, mesnatijeg SF-a od pucanja laserskim pištoljima i mahanja svjetlosnim mačevima (da se krivo ne shvati volim gledati SW filmove, ali nikad ne bih čitao SW knjige).

Nije ovo lakozabavno štivo (nema puno nekakve klasične akcije, borbi) više je food for thought.

Jedan od minusa mi je prenaglašavanje intimnog života junakinje.

Od mene preporuka.



Sad se ja slažem s tebom. Jedino bi doda da mi se Vječiti rat stvarno ne sviđa. Ovo je već bolje. SF spektakl epskih razmjera. Ali iako nema šta kažeš klasične s.f. akcije, krčmarske tučnjave tipa firefly itd., radnja ipak ide prebrzo. Mislim da ode ima materijala za čitav serijal stripova, jer je sama pomisao na skok u budućnost, u nepoznato, uzbudljiva. Ideja u cjelini je inovativna, za razliku od manjih segmenata di je očit nedostatak kreativnosti uz masu referenci na 20. st. Zašto uvik to stoljeće autoru tako dobro poznato, zašto ne npr. 24-to stoljeće? Radnja je iznad likova, likovi po meni u stripu ne postoje. Pojela ih je radnja. To je dosta unikatno, da me kolju ne bih se sitija niti jednog imena. Dosta interesantno, najvjerojatnije je autor baš to želio, "zasiviti" sviju i staviti fokus na čovječanstvu u cjelini. Baza. Od mene 6/10, zanimljivo mi je, al (očito) ne dovoljno.
Peyo Posted - 28/11/2021 : 23:30:05
Meni je ovo bilo prilično zanimljivo i intrigantnije od Vječitog rata (koji mi je odličan).

Ljubitelj sam malo jačeg, mesnatijeg SF-a od pucanja laserskim pištoljima i mahanja svjetlosnim mačevima (da se krivo ne shvati volim gledati SW filmove, ali nikad ne bih čitao SW knjige).

Nije ovo lakozabavno štivo (nema puno nekakve klasične akcije, borbi) više je food for thought.

Jedan od minusa mi je prenaglašavanje intimnog života junakinje.

Od mene preporuka.
Macon Posted - 23/09/2021 : 21:35:36
quote:
Originally posted by naker

Prvi album je još i OK jer se direktno nadovezuje na Vječni rat i nadopunjuje ga jer je ispričan iz "ženske perspektive", ali nakon toga autor ide previše u širinu i u drugom albumu je zajebao i Nolanov Interstellar sa vremenskim paradoksom, dok je treći napisan u skroz nekom meta-filosofskom-religijskom maniru gde mislim da ni sam autor više nije znao šta želi da postigne sa ovim delom. Vječni rat je mnogo bolji strip



Mislim, da je scenarist dosta namjerno sve otvorio (dvosmislene interpretacije) i ujednom odjednom zatvorio (gdje su otišli svi?). Nije htjeo dati odgovore na ništa a pogotovo ne smisla, pridike, stava, moralke.

A sve ispadne kao nekakva rast ljudskoga u fazama. Djeca se idu rat i kolju se bezveze i bez smisla, odrasli (oni koji su preživjeli klanje) žive u zajednici mira i blagostanja. A zbog vremenskih paradoksa može sve odjednom i usporedno, može majmun sa grane udarati toljagom a može i viši duh negirati fiziku. Na kraju ćemo svi biti starci koji se sami smrzavaju.
Macon Posted - 23/09/2021 : 21:27:27
Interesantan kraj, nepredvidljiv. Otvara dosta filozofskih pitanja ali nisam sve dobro povezao. Recimo, da siđe Bog sa grane i isprića našim ljudima par haikuja i rebusa, dvosmislenosti. Može tako ili može bilo kako, tako nekako. Može važiti gravitacija i fizika ako Allah tako zahoće, što je bio neki argument nekoga u srednjom vijeku (Al Ghazali?). Još uvijek nisam shvatio gdje su svi otišli. Bogu se nešto nije više sviđalo ili šta? Nema više slobodne volje? Puf i spržim vas ili bacim negdje, majmuni.

Osjećaj mi je bio ok kad sam pročitao. Dolazu godine i dolazi melankolija i onako sve više čitam poeziju i sve manje slušam heavy metal (a pank sam odavno prestao).
Chui Posted - 03/09/2021 : 12:15:23
Nakon drugog čitanja, prvi i drugi dio su mi sjeli još bolje, a na trećem ostaje to pitanje u zraku, zar je moralo završiti baš tako.
naker Posted - 01/08/2021 : 19:28:35
Prvi album je još i OK jer se direktno nadovezuje na Vječni rat i nadopunjuje ga jer je ispričan iz "ženske perspektive", ali nakon toga autor ide previše u širinu i u drugom albumu je zajebao i Nolanov Interstellar sa vremenskim paradoksom, dok je treći napisan u skroz nekom meta-filosofskom-religijskom maniru gde mislim da ni sam autor više nije znao šta želi da postigne sa ovim delom. Vječni rat je mnogo bolji strip
DiSkAcH Posted - 10/05/2021 : 15:07:25
quote:
Originally posted by Dalen

Upravo pročitao. Ni blizu Vječnom ratu. Vječni rat je remek-djelo. Po meni je moglo i bez ovog "nastavka".



+1

Da ne pišem puno, nije mi se svidio nastavak, ali sada ostaje u kolekciji.
Nije ovo ko Alien 3. Alien 3 je jako dobar nastavak.
Dalen Posted - 30/04/2021 : 18:21:29
Upravo pročitao. Ni blizu Vječnom ratu. Vječni rat je remek-djelo. Po meni je moglo i bez ovog "nastavka".
Elderane84 Posted - 26/04/2021 : 15:41:00
Uh, sinoć kasno pred spavanje pročitah ovo. Iskreno, izgleda mi spektakularno, prvi album odličan uvod, drugi ok razrada, ali u trećem nisam ništa povezao. Je li do mene što mi se spavalo ili je i inače konfuzno,shvatiću na drugo čitanje... Ali više naginjem na stranu toga da se možda i autor malo pogubio.
Chui Posted - 27/03/2021 : 09:46:50
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Hmmm...a mi koji volimo cijelu Alien franšizu, ali na i AvP dio, tj AvP igre su vrhunske, ali stripovi i filmovi nisu moja šalica čaja. :P


hahaha onda pričekajte igru Sloboda zauvijek
DiSkAcH Posted - 27/03/2021 : 09:31:33
Hmmm...a mi koji volimo cijelu Alien franšizu, ali na i AvP dio, tj AvP igre su vrhunske, ali stripovi i filmovi nisu moja šalica čaja. :P
Chui Posted - 25/03/2021 : 19:09:25
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by Chui

Nastavak je baš za SF fanove, znači one kojima je i Alien 3 odličan, a ne samo prva dva :)))))


A što s onima kojima su prva 3 odlična, ali ne i 4.? Pitam za prijatelja...


Heh poznato je standardno pljuvanje po trojci pa mi je bila zgodna paralela s obzirom da je dvojka bila ratni film kao i Vječiti rat, a 3. je otišla više u sporije vode prema drami. Ja sam fan i 3ojke pogotovo one kasnije ala directors cut verzije. Daleko od toga da je Sloboda zauvjek neko remek djelo, al je zanimljiv uradak kao nastavak, mislim da bi mogao biti drag SF fanovima, meni je baš sjeo.
Zula Posted - 25/03/2021 : 18:27:46
quote:
Originally posted by Chui

Nastavak je baš za SF fanove, znači one kojima je i Alien 3 odličan, a ne samo prva dva :)))))


A što s onima kojima su prva 3 odlična, ali ne i 4.? Pitam za prijatelja...
Chui Posted - 25/03/2021 : 18:14:57
Nastavak je baš za SF fanove, znači one kojima je i Alien 3 odličan, a ne samo prva dva :)))))
Bokoja Posted - 25/03/2021 : 14:52:12
Dosta slabije i po meni. Dok je kod Vječnog rata zanimljiva i premisa, i metafore i sve te vuče da progutaš strip, Sloboda zauvijek mi nije čak ni guilty pleasure. Ništa posebno.
Chui Posted - 24/03/2021 : 14:33:50
Kod obje priče Vječni rat i Sloboda zauvijek, mi je baš zanimljivo to preneseno iskustvo Haldemana, u prvom Vijetnamsko ratno iskustvo, a u drugom poslije ratno veteransko iskustvo.
To su momenti po kojima bih izdvojio ove stripove u odnosu na ostale slične tematike i zbog toga su mi posebno dragi i ostaju u kolekciji.
Chui Posted - 24/03/2021 : 10:15:46
Evo baš završio s čitanjem, meni je ovo jako zanimljiv komad SFa, cijeli rasplet je na kraju otišao u totalno neočekivanom smjeru, time mi je strip postao i posebniji. Ne bih sad htio spoilati, uglavnom priča o ratnim veteranima koji se ne mogu pomiriti sa novim životom nakon rata pa dođu na ideju kako zajebati sustav što ih na kraju dovede do... pročitajte pa saznajte :) sam crtež je vrlo dobar negdje i fantastičan i kolor mi je prekrasan pa je cijeli strip vizualni užitak. Meni definitivno ostaje u kolekciji.
izivko Posted - 22/03/2021 : 20:49:08
Dosta slabiji nastavak i moje je mišljenje. Vječni rat je bio grom gromova, nastavak "samo" dobar.

I da, ne treba ponavljati prvi dio.
anto Posted - 22/03/2021 : 19:54:22
odlično
hvala
Shaner Posted - 22/03/2021 : 19:49:18
Može i bez toga.

anto Posted - 22/03/2021 : 19:19:43
momci,jel moram da obnovim gradivo Večnog rata ili može i bez toga?
petarStripovi10 Posted - 22/03/2021 : 16:01:18
Možda bude drugima bolji. To je super. Baš da vidimo razmišljanja i reakcije drugih kad pročitaju.
Red Marquis Posted - 22/03/2021 : 16:00:20
Shaner nije merodavan jer mu se ni prvi nije svideo. Al ovaj Petrov komentar je već zabrinjavajući...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000