forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka sp 35 - Colt & Pepper

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/11/2021 : 22:20:35


U trenutku se sve promijenilo i Amerika sedamnaestog stoljeća postala je Arkadija, kontinent napučen žiteljima mnogih stvarnosti.

Četiri desetljeća poslije, u gradu-republici Paraguzi, časni se stražmeštar Salomon Culpepper, za prijatelje PEPPER, sprema u zasluženu mirovinu i sanja vinograd za koji je već uplatio kaparu. Al' ne lezi, vraže, eto skupine mladih buntovnih odrpanaca koji bi rušili vlast, a među kojima nije nitko drugi do Pepperov nećak COLT.

Pred Pepperom je težak izbor: na jednoj strani karijera kojoj je posvetio život, a na drugoj mlada budala užarene glave, ali njegove krvi. Za koga, ili što, će se naš stražmeštar odlučiti i kamo li će ga ta odluka odvesti?

Kolorka Specijal 35 • Colt & Pepper • 132 stranica • Kolor • 235 x 312 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Crtež Igor Kordej • • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2021. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-35-colt-pepper/753/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 07/04/2023 : 17:48:21
Macan i Kordej su se bome razigrali u ovom stripu.
Smješten u fiktivnu Arkadiju koja ima elemente nekih naših gradova i đir nekakvog 16. ili 17.stoljeća. Pratimo naslovne likove u prilično klasičnoj avanturi. Od antgonizma na početku pa do polaganog zbližavanja omraženi Culpepper i tobože pošteni Colt susreću likove s obje strane pravde i poštenja. Svako toliko se zalomi neki kaos i sukob i na kraju ide susret s archnemesisom. Taj finalni sukob je ispao dosta mlak i zbrzan te u finišu strip dosta gubi na šarmu.
Ono što me je mučilo kao i neke prije mene očito, jest to što je jako teško vidjeti neku svrhu ili veću priču u pozadini ovoga. Jednostavna je to zabava, ali ne čini se da ima neki tijek i logiku.
Vrlo lucidno i s jako dobrim smislom za gag, simboliku i otkačenost. No, narativno i fabularno bi to moglo biti i bolje. Djeluje da su se autori u toj zaigranosti malo preračunali, a i da su ih gabariti stripa ponešto nadmašili. Nije me se previše dojmio, ali voljan sam dati mu i drugu šansu.
3/5
GGG Posted - 20/12/2022 : 15:43:38
Profesionalno prilično dobro napravljen strip, ali bez neke pretjerane inventivnosti. Istina, da su oba autora več gospoda u godinama, pa nekih izljetanja nije ni za očegivati. Kordeju izgleda paše to južnoameričko šarenilo, dok je Macan sve skupa izgradio na več više puta viđenoj premisi pretvaranja "normalnog" svjeta u nekakav fantazijski i u sve skupa ubaci još par klišea 17-og stolječa. Problem kot stripa ove vrste je world building, koji kod ovog stripa nije baš nije najuspješniji, pa zato i sama priča, te sporedni likovi, ispadaju dosta nedorađeni - na kraju dobije čovjek utisak, da bi sve skupa ispalo puno bolje u settingu "normalnog " 17-og stolječa uz par elemenata magije i kakvog fantastičnog stvorenja ( možda se Kordeju crtalo fantastična stvorenja i groteskne transformacije, pa se u okviru toga napravilo št se moglo). Ali uz sve navedeno, strip je odrađen kvalitetno i nadam se još kakvom nastavku - dosta mlaki i pomalo zbrzani kraj, pušta otvorenih puno mogučnosti.

Sve u svemu 7/10, za ljubitelje Kordeja, jarkih boja i fantazija na prvu loptu još koji bod više.
anto Posted - 13/12/2022 : 19:39:48
quote:
Originally posted by SenG

Mi, mrtvi mi je i dalje najbolji uradak ovog dvojca, ali da su Colt & Pepper dobili 4 albuma moguće je da bi on bio #1


+1
SenG Posted - 13/12/2022 : 06:13:42
Mi, mrtvi mi je i dalje najbolji uradak ovog dvojca, ali da su Colt & Pepper dobili 4 albuma moguće je da bi on bio #1
Peyo Posted - 01/10/2022 : 22:59:08
Maštovito i zabavno.

Macan ne prestaje da iznenađuje, a Kordej ne prestaje da zadivljuje.

Ilustracija na stranicama 126/127 je jednostavno fenomenalna.

Želio bih imati knjigu s takvim ilustracijama.

Svidjela mi se i Macanova kratka priča: Ponoćna užina, koja ide poslije stripa.
Macon Posted - 08/09/2022 : 12:44:25
Vrlo dobar strip. Mi mrtvi je crniji i bolji mi je ali Colt & Pepper su me iznenadili sa vrlo visokim nivojem svega. Stvoreni svijet mi vrlo dobro funkcionira, Kordej je dao sve od sebe. Baš sam se zagledao u neke arhitekturne detajle.

Zapamtio sam scenu u pozadini sa seljacima i kineskim zmajem.
pcoro Posted - 08/09/2022 : 09:39:28
Ful zabavan strip sa zbrzanim krajem. Ne znam jel bolji ali je zabavniji i od Bassa, pa i Mrtvih. Danas se većina fantasyja svodi na posrane kopije GOTa i LOTRa ili na krajnje jednostavne, tupe koncepte tipa doda se neka rasa koja ima moći ili neš. Zato mi se svidjelo što je u Colt i Pepperu stvoren šareni, prekrcani svijet u kojem je sve moguće i koji po settingu podsjeća na retro priče iz Siriusa ili Future, ili možda Terry Prachetta. Dobrodošlo osvježenje! I čarobnjak Osus, njegov fluidan izgled i način na koji mijenja stvarnost grada me podsjeća na neki koncept Philipa K. Dicka.

Ovaj zaigrani koncept je pomogao i Kordeju da se iskaže pa je gušt listati strip i gledati detalje na stranicama, jer osim glavne priče skoro svaka sličica nudi još neku malu paralelnu radnju ili skrivenu foru. Ok, nacrtao je Kordej tu i onih svojih malih ručica, ali ukupno gledano je vrlo dobar.

Macan je napisao puno zabavnih malih scena, a najbolja mi je, ko i svima ona s Crvenim Bartom
Cromwell Posted - 18/07/2022 : 09:59:47
I meni ovo daleko bolje od Mi mrtvi i Maršal Bassa. Setting nije najoriginalniji ali je vješto posložen te zbog toga nisam imao dojam pretencioznosti i pretjerivanja koji su poprilično uobičajeni u fantasy pričama. Dijalozi često odlični, daju više materijala nego što se na prvu čini, pogotovo priča s rakom.
Nisam Kordejev fan, pogotovo ne zdepastih voštanih likova i draži mi je kao ilustrator, pogotovo kad je u u C/B. No ovdje ima nekoliko kadrova koji stvarno oduzimaju dah.
Sve skupa ugodno iznenađenje i mogu reći da mi je stvarno žao što nema još par albuma.
Tonto Posted - 28/01/2022 : 11:40:54
Meni je ovo bolje i od Bassa i od Mi, mrtvi. Maštovito, zabavno, razigrano i koherentno. Opčenito mi taj fantazi upada u zamku toga da bude epičan, a Darko je to ovdje glatko izbjegao. Imam dojam da se ovdje puno više zabavljao, nego na Bassu i mrtvima. Ovo je avantura kako se avantura i treba pisati. U zadnjem poglavlju jeste malo maštovitost ustupila mjesto potrebi da se rasplete priča i dovede finalu, ali mi je sam kraj genijalan. Ni slova više ovom stripu nije potrebno.
Deers Posted - 23/01/2022 : 15:48:59
Colt i Pepper

Nisam fan fantasyja mada čitam gotovo sve. Zato sam nekako s rezervom počeo čitati ovaj strip jer, ni zavir nije puno pomogao. I prevario sam se. Izmaštani svijet mi je bio fascinantan, sva ta mješavina likova i lokacija mi je odlično sjela. Priča, iako neobičnim uvodom imala je potencijala i držala je pažnju. Drugo i treće poglavlje su mi bili vrh da bi kasnije nekako se to izgubilo. Ako se ne varam, ovo je trebalo biti duže i za američko tržište pa je možda i to krivo za dojam. Osim tog završetka, kao nedostatak bih dodao da usprkos svemu, nisu me autori uspjeli uvjeriti da se radnja događa u preobraženoj Americi.
Ono što diže strip su detalji tog svijeta. Možda nisu najoriginalniji ali svakako su sol koja diže ukupni dojam. Prokletstvo Crvenog Bartha, sijamski blizanci kao čuvari zagrobnog života u breziku, seljani protiv zmaja, itd. itd. Ako na to dodamo prekrasne pejzaže, strip ima svoje adute da zadovolji čitatelja.
Shaner Posted - 11/01/2022 : 22:48:43
Nadao sam se da bi mi ovo mogao biti najbolji strip autorskog dvojca, a na kraju je ispao najgori. Čitava priča mi djeluje tek kao neki uvod, dok su mi likovi kompletno nezanimljivi. Kordeja što više gledam, to mi manje leži. Meh. Probati ću još jednom pročitati Mi mrtvi da vidim jesu li to stvarno tolike razlike.

Aco Posted - 27/12/2021 : 13:28:28
Vrlo mi se svidio, posebno scenaristički. Najjača mi je druga priča, sa starim gusarom koji se postepeno pretvara u raka dok pokušava doći do mora. Puno simbolike i emocija, baš me dirnulo.

Sama priča odnosno pozadina priče o promjeni na kontinentu - uglavnom nebitno. Čak i da nije bilo toga može se potpuno normalno čitati. Imam utisak da se ovo prebrzo završilo, da je bilo materijala za još priča. I tekstualni dodatak/priča sa Prošlost i Budućnost je dobar i šteta što nije pretočen u strip.

Mislim da fantasy svijet ne leži baš najbolje Kordeju iako se on kao i uvijek maksimalno potrudio oko svega.

Bolji od Mi mrtvi i u rangu sa prva 2 integrala Marshall Bassa.
DiSkAcH Posted - 20/12/2021 : 12:23:26
quote:
Originally posted by Markos

Ne, ova dva albuma su sve. Trebalo je biti više albuma ali je Delcourt odlučio sve stisnuti u dva.





A dobro, fala na informaciji!
Markos Posted - 20/12/2021 : 12:20:01
Ne, ova dva albuma su sve. Trebalo je biti više albuma ali je Delcourt odlučio sve stisnuti u dva.
DiSkAcH Posted - 20/12/2021 : 12:00:37
quote:
Originally posted by corto33

Koliko sam ja shvatio serijal će se nastaviti.
Ili ne, na hrbtu nema broja kao kod Bassa?





Izgleda da piči dalje.
corto33 Posted - 17/12/2021 : 21:34:22
Koliko sam ja shvatio serijal će se nastaviti.
Ili ne, na hrbtu nema broja kao kod Bassa?
Kerempir Posted - 17/12/2021 : 17:01:40
Fora izmastan svijet, bogat detaljima, ali očito nedovrsen. I Mi mrtvi je mogao imati nastavke ali je ipak lijepo zaokruzen ciklus. Ovdje tome nije slucaj, čak ne mislim zbog nedoumica kako je doslo do magijske preobrazbe svijeta, prihcacam takav status quo bez potrebe za objasnjavanjem ali glavni likovi naprosto nisu razradjeni, imamo samo neke flesove o Pepperu dok kod Costa čak ni to pa se nadam nastavcima.
corto33 Posted - 04/12/2021 : 14:16:20
Meni je bio baš odličan. Bolji od posljednjih epizoda Bassa i na istom nivou kao Mi mrtvi. 8/10.
KuntaKinte Posted - 04/12/2021 : 10:14:36
Nisi jedini. I meni je promakao smisao ovog stripa.
anto Posted - 04/12/2021 : 00:04:04
Oba autora smatram među boljima (ikad) sa ovih prostora,njihov prethodni rad,Mi mrtvi mi je sjajno seo,ovaj strip vizuelno deluje bogovski...ali nije baš da sam dobio očekivano. Ne znam,možda je sve nabrojano (i ono što nije) previše podiglo lestvicu očekivanja.

Vrlo čudna fantasy avantura smeštena u Arkadiju,odnosno Severnu Ameriku koja je doživela magijski fleš i transformaciju u bajkovitu zemlju,sa ujakom,matorim vojnikom (i fajterom) i njegovim nećakom koji prolaze kroz razne zajebancije,da bi se na kraju sukobili sa Osusom,jebenim magom nekromantom.
Baš taj finalni sukob mi je malo mnjah;takođe,voleo bih da je razjašnjen preobražaj u Arkadiju.

Tako da me Kolt i Peper nisu baš kupili, a nadam se da će se to ispraviti u nastavcima.

3.75/5 (trudim se da ne dajem ovakve,"neokrugle",ocene,ali ovde sam morao)
DiSkAcH Posted - 17/11/2021 : 18:30:32
quote:
Originally posted by Chui

Evo pročitao i Colt i pepper i baš mi se jako svidio. Vizualno vrlo maštovit fantasy svijet, strip predivno izgleda Kordej je totlano u svom elementu, crtež prepun jako zanimljivih referenci pa se lako prepoznaju zamaskirani Dubrovnik i Motovun, eno i Lokrum na stražnjoj strani, a tu je počast nekim spomenicima iz Jugoslavije koji su se savršeno uklopili u fantasy svijet. Sama priča mi je klasično duhovit i razigran Macan, doduše nešto maštovitiji i dinamičniji u prvom dijelu priče. Preporuka naravno nema se tu što previše premišljati.



+1
Samo bih dodao da bi priča vj bila i bolja da je išla još 1 ili dve epizode...što ne znači da i neće.
Chui Posted - 15/11/2021 : 11:22:52
Evo pročitao i Colt i pepper i baš mi se jako svidio. Vizualno vrlo maštovit fantasy svijet, strip predivno izgleda Kordej je totlano u svom elementu, crtež prepun jako zanimljivih referenci pa se lako prepoznaju zamaskirani Dubrovnik i Motovun, eno i Lokrum na stražnjoj strani, a tu je počast nekim spomenicima iz Jugoslavije koji su se savršeno uklopili u fantasy svijet. Sama priča mi je klasično duhovit i razigran Macan, doduše nešto maštovitiji i dinamičniji u prvom dijelu priče. Preporuka naravno nema se tu što previše premišljati.
Kerempir Posted - 11/11/2021 : 22:04:31
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Rijeka i sve izvedenice je UVIJEK velikim slovom. :D :D :P


I još prilikom izgovaranja/čitanja stajati u položaju uspravno
RaoulDuke Posted - 11/11/2021 : 10:39:46
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A sunce vam....šta vam moram crtat da se zaebavam, pa još sam stavio i smajlije...
Neshvaćen sam.



Lokal patriota
Peyo Posted - 11/11/2021 : 10:39:30
@DiSkAcH

No mercy .

Ne uzbuđivaj se glede toga, ni drugi se ne uzbuđivaju, pa ni ti ne počimaj ..

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000