forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 MAKONDO predstavlja: POGREBNIK 6

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
MAKONDO Posted - 08/12/2021 : 16:47:20


HC, 64 str, 320X240, kolor
promo cena 1400din / puna cena 1700din

Šesti nastavak serijala o Pogrebniku, Salvahe, donosi nam kraj priče o Belom Indijancu.
Još jednom Dorison i Mejer dokazuju zašto je ovaj serijal već sad jedan od najuspešnijih strip vesterna, i zašto su stalna poređenja sa Bluberijem i opravdana i neizbežna.
10   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
anto Posted - 27/12/2021 : 22:08:48
sve se slažemo - sve što si nabrojao,i meni bode oči.Salvahe,koja jeste žilava,ali ipak daleko od neke robusne cure,nosi telo kao da je Spajdermen.

I baš ta bombastična završnica mi se nije dopala - ali to je je k-čno za Dorisona - u scenarijima mu se obavezno smenjuju odlični i lošiji delovi;čovek nema konzinstentnost u kvalitetu.
Jocko Posted - 27/12/2021 : 21:28:41
Aha, zbunilo me ono prvi i drugi deo Salvahea.
EDIT: sto se Salvahea tice tu se slazem da je bolji prvi deo od drugog tj. povratka u Tukson.

Kod Belog indijanca mi je nelogicno kako Salvahe, zenska, nosi telo mrtvog muza, belca, na ramenu i jos spusta telo konopcem. To moze samo ako je bodibilderka. U tom trenutku mi ne znamo da je rec o Apaskoj zeni, iz daljine se i Krouu cini da je muskarac.
Pa onda ono kad se penju uz stencugu pod uglom od 90 stepeni. Mene ne bi ni pretnja pistoljem naterala da se verem uz takvu strminu gde i koze noge polome

Drugom delu bih zamerio pre svega zavrsnicu - previse bombasticna ideja da se troje ljudi sukobe sa celim gradom i izguraju ono sto su namerili, te odu kao da se nista nije desilo. Ali naravno nekako je strip morao da se zavrsi a da pozitivci ne odu podvijena repa. Poslednja scena sa Sidom mi se bas dojmila.
U sustini rulja je jaka na recima (kako su docekali uhvacene indijance uz psovke i pozive na lincovanje) ali kad dodje do haosa u gradu, svi se razbese.
anto Posted - 27/12/2021 : 21:18:12
ne čitaš pažljivo - bolji mi je Salvahe od Belog indijanca
Jocko Posted - 27/12/2021 : 01:24:58
Najveći deo radnje je smešten u Tucson. Ima dosta visprenih dijaloga, Sid pokušava da privoli Kroua da bude na njegovoj strani, a sve to vreme vidimo kako se sa zarobljenim Apačima loše postupa, i kako matora babuskera pokušava da dresira jadno dete. Babuskera je jako iritantan lik, ali u pozitivnom smislu - čim nas je autor nahuškao da je mrzimo znači da mu je plan uspeo. Naravno, a to je očekivano za vesterne, sledi bombastična i eksplozivna završnica, koja se završava ne-realistično - Krou i par indijanaca protiv celog grada. I naravno uspevaju u svom naumu da vrate i dete, i telo pokojnog belog indijanca. Dorisonov negativac Sid je zanimljiv jer iako svakako nije dobar, nije ni sasvim loš, a poslednja scena sa njim je odlična. Baš je bombastičan način na koji je on odlučio da 'ode'. Imamo više referenci na prethodne epizode - jednu na Ogra, i nekoliko pominjanja Rose Prairie, što će reći da će se verovatno u narednim epizodama Krou sresti sa njom.
Sve u svemu vrlo dobar vestern triler, sa dobro prikazanim negativcima, ali ostajem pri tome da ovaj treći diptih ima najmanje interesantan zaplet, iako mi je sveukupno možda i bolji od prvog diptiha. Beli indijanac mi je bolji od Salvahea - možda zato što je smešten u divljinu, ili zato što autor na dobar način Kroua izmešta iz belačkog okruženja u indijansko. Vreme će pokazati kad se utisci slegnu.
anto Posted - 19/12/2021 : 13:57:38
Peti i šesti album Pogrebnika sam pročitao u obe varijante;najpre peti album by Makondo,pa onda treći diptih by Fibra,i onda i Salvahe,da skroz overim Andertejkera.
Plus za oba izdavača što se išlo u velikom formatu,Ralf to zaista zaslužuje;AMD je odradio sjajan posao,kao i Petra Matić na prevodu.

Sad baš gledam šta sam pisao za peti nastavak pre dve godine (ali i za prva četiri albuma),i uglavnom,to je i dalje to (s'tim što mi se sad Beli indijanac više dopao) - Pogrebnik je jako dobar serijal,veoma dobar vestern.

Ralf Mejer čak i radi sjajan posao,i za njega se može reći da je koliko-toliko dostojan naslednik Žiroa (na račun da je serijal naslednik Bluba) - pa ipak,crtež nije konstantno na vrhunskom nivou,i katkad baš padne kvalitetom.Recimo 112 stranica (48. Salvahea),gornji kadrovi pre svega,su iritantno loši.Ali sveopšti utisak je izuzetno pozitivan,i uživanje je gledati oavakav crtež.

Dorison je neko ko je "vruće-hladan"; pre svega,pomenuh to,kad ga čitam,nema "lakoću" čitanja kojom odišu scenariji Šarlijea,Nurija,Van Ama...Ono kad čitaš i zastaneš i razmišljaš šta je sad pisah hteo da kaže - nema tu fluidnost čitanja kao što je slučaj kod nabrojanih.A kao drugo,ovo što kažem "vruće-hladno",primećujem kod njegovih scenarija delove koji su odlični,pa onda red nekih banalnih rešenja.
Konkretno prvi deo Salvahea mi je odličan,ali drugi deo,kad se voz vraća u Tuson pa na dalje, mi je za klasu,pa i više,slabiji.

Kako god,iako ne režem vene na Pogrebnika,u pitanju je jako dobar strip,za ljubitelje vesterna i akcije uopšte,vredan pažnje.Uz napomenu da mi je crtež taj koji više daje na kvalitetu.

4/5
DiSkAcH Posted - 10/12/2021 : 11:59:54
Ajoj...šteta za usporavanje, jako dobar western.
kandraks Posted - 09/12/2021 : 11:59:19
Brojevi 1 i 2 - 2015. godina
Brojevi 3 i 4 - 2017. godina
Broj 5 - 2019. godina
Broj 6 - 2021. godina

Dakle, već od broja 5, serijal ide na svake dvije godine...
going going Posted - 09/12/2021 : 01:49:46
quote:
Originally posted by MAKONDO

quote:
Originally posted by jagodanbg

Jel se zna koliko ce biti albuma ukupno?



Biće to dugovečan serijal.
Samo je Mejer rekao da će od sada ići na dve godine po jedan album.



A do sad je isao jedan godisnje?
MAKONDO Posted - 09/12/2021 : 00:11:57
quote:
Originally posted by jagodanbg

Jel se zna koliko ce biti albuma ukupno?



Biće to dugovečan serijal.
Samo je Mejer rekao da će od sada ići na dve godine po jedan album.
jagodanbg Posted - 09/12/2021 : 00:05:06
Jel se zna koliko ce biti albuma ukupno?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.1 seconds. Snitz Forums 2000