forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 188 - Mater Dolorosa

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
LudensovPotrcko Posted - 01/12/2021 : 16:31:41
Plovi Dylane na barci mićoj!



Crtež: Cavenago
Scenarij: Recchioni

Broj originala 361.

Već dostupno na shop.strip-agent.hr

Kroz par dana na kioscima i u striparnicama!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Paka01 Posted - 06/06/2022 : 17:24:38
Jako dobar strip, poprilično sam zadovoljan.
Davno sam pročitao Mater Morbi pa su mi detalji većinom isparili, no mišljenja sam da se ovo (Dolorosa) bez problema može čitati i samostalno. Naravno, onaj koji je detaljnije upućen u mitologiju Dylan Doga (što ja definitivno nisam) sigurno ovdje može izvući puno više detalja, no ja sam kao usputni čitatelj bez ikakvih problema pohvatao glavnu nit vodilju priče, ili bar tako mislim. Za razliku od Mater Morbi, Dolorosa je puno izravnija i čini mi se da se ne oslanja toliko na simboliku, odnosno da je simbolika direktnija. Crtež baš lijep, Cavenaga sam odmah prepoznao iz Batman / Dylan Dog crossovera, mada mi je ovdje u Dolorosi puno bolji. Vidim da se spominjalo da je crtež eksperimentalan, no meni ovo djeluje poprilično mainstream (pri tom ne mislim da je loš, čak naprotiv). Ono što mi se posebno sviđa je napokon odličan kolor u Bonelliju za razliku od onih grozota što rade s Texom i Zagorom... Također, prečudno mi je vidjeti splash stranice u Bonelliju, mislim da sam to samo jednom do sada prije vidio, u nekom Nathan Neveru.

Sve u svemu, palac gore!
dariohead Posted - 25/02/2022 : 18:25:02
Hvala za objašnjenje! Skroz sam zaboravio na taj Ludensov skok. OK, sve jasno. Prije bih se žalio ali nekako mi je drago da Dylan izlazi pa koliko god sporo i s takvim skokovima. Samo neka ide, ja sretan. :)
going going Posted - 25/02/2022 : 17:48:07
quote:
Originally posted by mpavin

Uglavnom, preskakali su tamo di ne triba a tamo di triba (Zagor, Tex pogotovo) nisu.



Slazem se pogotovo za Teksa to vazi!
Deers Posted - 24/02/2022 : 22:00:08
Tako je. Razlog preskoka nije najjasniji ali kako to izgleda, možda se najbolje vidi na popisu u ovom Sarghanovom topicu.
mpavin Posted - 24/02/2022 : 12:17:12
Uglavnom, preskakali su tamo di ne triba a tamo di triba (Zagor, Tex pogotovo) nisu.
pcoro Posted - 24/02/2022 : 08:22:21
quote:
Originally posted by dariohead

Jel mi može netko reći... Zašto je na Ludensu izašao Mater Dolorosa a koliko ja znam nikada nije izašao Mater Morbi? Jesam li ja nešto propustio, u čemu je fora?



Ova redovna serija Dilan Doga je imala neki preskok, sa originalnog broja XX se preskočilo na broj 300, a preskočeni brojevi sad izlaze u Dilan Dog extra seriji u kojoj bi trebala izaći i Mater Morbi kad dođe na red. Mislim čak da bi relativno skoro trebala izać.
supermark Posted - 23/02/2022 : 15:49:51
I slobodna Dalmacija je svojevremeno izdala Povratak ružičastog zeca, a nije prethodna pojavljivanja tog lika
dariohead Posted - 23/02/2022 : 13:24:07
Jel mi može netko reći... Zašto je na Ludensu izašao Mater Dolorosa a koliko ja znam nikada nije izašao Mater Morbi? Jesam li ja nešto propustio, u čemu je fora?
Shaner Posted - 07/02/2022 : 21:18:44
Bacilieri mi je zanimljiv. Probat' ću s tim za početak pa ćemo vidjeti za dalje.

pcoro Posted - 07/02/2022 : 20:37:44
quote:
Originally posted by Shaner

Hvala svima na preporukama! Sve mi zvuči zanimljivo, ali meni treba neki jeftini i lako nabavljivi jednopuc, a tu ne upada ništa od navedenog. OK, strpit ću se da Ludens objavi Mater Morbi, ali bih rado pročitao kojeg Dylana u međuvremenu.





Ma ne treba ti jednopuc. Ako si bez problema svladao Mater Dolorosa koja bridi kontinuitetom, neće ti biti problem ni nikoji drugi Dilan. Ako želiš neš lako nabavljivo ja bi predložio Pozdrav iz Undeada - Planet mrtvih 5. Em ga ima u ŠK, em nije skup, em se može čitati skoro kao zasebna priča, a ima drugačiji Bacilijerijev crtež zbog kojeg se doima više kao kakva nezavisna američka graphic novel nego kao klasični boneli. Plus ima simpa radnju koja jednim okom namiguje Timu Burtonu, drugim Sokratu (kažu), a opet ostaje nepogrešivo Dilanovska. I par vrhunskih splatter scena
Deers Posted - 07/02/2022 : 11:09:18
Probaj. Vidim da ima različitih mišljenja pa možda najbolje da se sam uvjeriš.
Shaner Posted - 06/02/2022 : 23:07:42
Hvala, bacit' ću oko na navedene epizode.

Znači ovaj Sclavijev Dylan koji je trenutno na kioscima nije baš nešto?
mmihoci Posted - 06/02/2022 : 23:04:09
Možda da brobaš koji Dylan Dog Color Fest.
Jer tamo ima sve i svašta od "klasičnih" priča do teških umjetničkih ostvarenja pa do ostvarenja za dizanje želuca (recimo broj 16 s "Gric-Gric","Sir Bone - odjeća po mjeri","Klaustrofobija").

A ima par knjiga samo Grucho (recimo broj 30 i treća epizoda Grucho-con je po meni jako dobro).

Ili da pročitaš neku staru epizodu do 100 broja. Meni je najviše u sjećanju epizoda 8- "Povratak čudovišta".
Deers Posted - 06/02/2022 : 22:36:05
U redu, računajući da stavrno nisi dugo čitao Dylana možda da pročitaš sljedeće

Ludens 183: Ljudski stroj
Ludens 164-169, + 173 - promjena ili "promjena"
Ludens Extra 120, 123, 124 - Sclavijev povratak na serijal nakon 5 godina
Ludens Extra 130 - aaand is gone!, Sclavi završava sa Dylanom, opet.
Ludens Extra 113-114


Naveo sam Ludensova izdanja ali isto vrijedi i za VČ koji ti je relativno lako nabavljiv, imaju ih u solidnim količinama u Školskoj knjizi u Rijeci.

E sada, nisu to van serijske epizode mada je Bilotta jako dobar a prošli povratak Sclavija puno bolji od recentnog.
Shaner Posted - 06/02/2022 : 22:07:46
Hvala svima na preporukama! Sve mi zvuči zanimljivo, ali meni treba neki jeftini i lako nabavljivi jednopuc, a tu ne upada ništa od navedenog. OK, strpit ću se da Ludens objavi Mater Morbi, ali bih rado pročitao kojeg Dylana u međuvremenu.

Sarghan Posted - 06/02/2022 : 21:05:37
Nipošto "Reci zdravo", to je vizualno remek-djelo, ali je problem što "priča" ne postoji (ali samo na prvi pogled). A čak i onda kad je se nađe, nekome tko dugo nije čitao Dylana može biti jako banalno i nategnuto. Takoreći, prije bih rekao da je "Reci zdravo" apstraktna slikovnica.

Od preporuka nečemu što je slično Mater Dolorosa? Mater Morbi u pogledu crteža.
A u pogledu priče... možda specijali o Planetu mrtvih? U pitanju je pogled u (alternativnu) budućnost o starijem Dylanu i više-manje je u pitanju povezana saga. U Ludens izdanju ih imaš (trenutno) u specijalima od 29-33, a sad će kroz par mjeseca kod Ludensa i 34.

Imaš ovdje više informacija o toj sagi: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50349
A ovdje ti je (kronološki) prvi dio te sage koja je prvobitno bila objavljena u 10. colorfestu, na dnu članka je cijela priča: https://veselicetvrtak.com/bzzzz/planeta-mrtvih/

Deers Posted - 06/02/2022 : 20:12:58
Slično, ne. Dobro, da. Što se tiče crteža, tu preporučam Mater Morbi - najbolje nacrtani... pa, Bonelli. A i priča je moderni klasik.

Što se tiče grafičke ekstravaganze, možda da probaš ovu kratku epizodu: https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-libkb-32a-reci-zdravo/2649/

Nisam čitao ali Sarghan preporuča
pcoro Posted - 06/02/2022 : 19:56:49
Ja ti nudim pomalo kontroverznu preporuku: Veseli Četvrtak planira nekakvo luksuzno izdanje Rechionijeve 666 heksalogije gdje obrađuje prvih 6 epizoda na postmoderni način. Tu Dilan ima bradu i nema Gruča nego neki nijemi, izobličeni pomoćnik i sve se dešava u paralelnom univerzumu nastalom nakon što je meteor unistio zemlju. Crtači su dobri, kolege forumaši hvale scenarij, a izdanje će vjerovatno bit rasprodano i dobra ue investicija u ovim kriznim vremenima.
Shaner Posted - 06/02/2022 : 18:01:50
Evo napokon i ja pročitao ovu epizodu. Moram naglasiti da Dylana nisam čitao ima možda i 25 godina (ne računajući Argentovu epizodu), tako da o mitologiji ne znam ništa i pristupio sam ovome kao potpuno zasebnom stripu. I neočekivano mi se svidio. Iako mi neki detalji nisu u potpunosti jasni, simbolika nije nešto specijalno kompleksna, ali se priča sasvim ok razvija i paše mi ta snovita atmosfera. Vizualni dio mi je još bolji i čini čitanje/listanje ovog stripa pravim užitkom. Što se tiče ovog razlikovanja ilustrator - crtač, mislim da je Cavenago ovdje ipak ovo drugo. Koliko god neke table djelovale "ilustratorski", sve je to vrlo pitko i čitljivo (kao i Arkham Asylum ) i ne ostavlja dojam nepovezanih ilustracija (kao recimo Rossovi stripovi).

Uglavnom, ja sam guštao u ovoj epizodi. Imate mi štogod slično za preporučiti?

Tonto Posted - 17/01/2022 : 12:45:15
Klasika. OK je.
leKrava Posted - 17/01/2022 : 12:06:31
quote:
Originally posted by Tonto


Cavenaga nisam citao osim ovdje, ali na osnovu ovoga i dylanovih naslovnica ja bih rekao da bas jest avangardni crtač i to over the top.



Cavenagov rad na Jonathan Steele i Cassidy



pcoro Posted - 17/01/2022 : 12:05:07
Tonto, meni se čini da i sad uspoređuješ Cavenaggija s Mckeanom, pa i Toppijem, plus sto pripisujes avangardnost necemu sto je ljepuškasto i što krasi naslovnice jednog od najkomercijalnijih talijanskih stripova. Ne mogu, a da se ne upitam.. Krugeru, jesi to ti?

Al dobro, svakom svoje, mozemo zakljuciti da je osim priče kontroverzan i crtež.

lwood Posted - 17/01/2022 : 10:59:58
Mene fascinira da se nekom više i čita DD...
Tonto Posted - 17/01/2022 : 10:08:49
Ok, da probam biti jos jasniji. Nisam uspoređivao Moebiusa i Mckeana s Cavenagom, uspoređivao sam crtački pristup komercijalnom stripu. Cavenagov pristup ovdje je ilustratorski isto kao i Mckeanov, a meni je to lose i odbojno. Imamo i primjer Toppija koji mi je u Sharaz de odličan jer su priča i ilustratorski pristup kompatibilni dok mi njegov Kolekcionar uopce ne funkcionira i grozan je strip u kojem je sve poslo nizbrdo.
Cavenaga nisam citao osim ovdje, ali na osnovu ovoga i dylanovih naslovnica ja bih rekao da bas jest avangardni crtač i to over the top.
pcoro Posted - 17/01/2022 : 08:46:13
quote:
Originally posted by Tonto
Sto se crteza tice, postujem trud i ocigledni talent, ali to umjetnicarenje ukalupljeno u komercijalan strip poput dylana jednostavno ne funkcionira, ostavlja dojam laznog i prevarantskog. On bi malo kao divljao crtezom, ali pritom ne odstupa od klasicnog bonelijevskog pripovjedanja i monotonog kadriranja, osim nepotrebnih i bez ikakvog smisla nabacanih splashica (jedini smisao koji mogu imati je popunjavanje broja stranica beskrajno suplje price). Mislim, ako ces biti umjetnik onda budi kako bog zapovida, nema nista gore od umjetnika u sluzbi komercijale... a i od pretjerane upotrebe kombinacije crvene i zelene me jos bole oci.




Čudna mi je ova priča o umjetničarenju i divljanju. Crtež u Mater Dolorosi je jedan moderan, komercijalani crtež. OK, Dolorosa nije nacrtana kao npr Komandant Mark ali nije ni puno drugačija od uobičajenog Bonellija osim što ima par tih splasheva više i što je u boji. Najveća razlika je u upotrebi boje, ali ne u smislu da je boja avangardna nego je većina DD epizoda u boji bila u maniri Prokletog zlata, znači crno bijeli crtež i par osnovnih boja, reda radi. Ovdje se kuži da je farbao netko tko zna što je Photoshop i da je boja integralni dio crteža.

Cavenaggio nije umjetnički/avangardni crtač, on je lik koji je do sad crtao par Bonellija i naslovne za Dilana i nema mi logike uspoređivati ga sa McKeanom i Moebijusom. Šta je logičnije nego da tip što crta naslovnice ponekad nacrta i koju epizodu? MD ima priču kakvu ima ali kritizirati crtež zbog "umjetničarenja" je reakcionarno, nazadnjački i zadrto.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000