forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ista meta, drugo odstojanje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Vlaadisha Posted - 03/05/2020 : 19:39:27
U nedavnoj raspravi o scenaristima i crtačima pomenuto je kako ista priča može da se čita potpuno drugačije u interpretaciji različitih autora.

To se najbolje vidi kad je rađen rimejk neke epizode.

Od stranih stripova, na ovom kanalu komentarišu strip Bookworm, objavljen i kod nas u magazinu Tron. Jasno je već posle prve strane da je Toth superioran, od postavke do upisa.



Od domaćih primera, zanimljiv je slučaj Belog pantera. Reč je o epizodi Tarzana na osnovu koje je dobijena licenca. Levo je prva verzija u izvedbi Branislava Kerca, desno isti crtež koji je istuširao Branko Plavšić. Ispod je rad Nikole Mitrovića Kokana po istom scenariju, koji možete videti u celosti u onlajn izdanju knjige Leskovački strip.





Mišljenja?

Ima li još primera?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Vlaadisha Posted - 07/09/2024 : 19:14:11
A Distant Soil je strip koji je Colleen Doran započela još u srednjoj školi (!), najpre objavila 1983. za WaRP, potom se posvađala sa izdavačem oko prava, da bi naslov nastavio da izlazi 1987. prvo za Starblaze, pa Aria Press i konačno Image. Komplikovana istorija ali ne toliko neobična u svetu indie stripa. Ono što jeste nesvakidašnje jeste da je autorka ponovo nacrtala početak priče. Od nule.





Likovi na naslovnoj strani prvog izdanja zapravo nisu glavni, pa im je dala manje prostora (a time i značaja) u drugoj verziji...

Ono što odmah upada u oči je naravno tehnika. Iako se olovka sviđala čitaocima (meni vuče na magazine iz sedamdesetih, a tog je i formata), Colleen se požalila da je to previše rada te da je "ukočenu ruku držala u epsom solima". Prelazak na tradicionalnu tehniku doneo joj je olakšanje, a meni se čini i fluidnost u naraciji, pogotovo kad je smanjila i broj kapcija.





Napredak možda nije ogroman ali meni se jako sviđaju neke sitnice, recimo na tablama dole imam bolji osećaj gde se nalaze likovi, a i establishing shot na kraju je jači... Sasvim dovoljno da se čita kao novi strip.









culture vulture Posted - 18/07/2024 : 00:36:13
Hm, zapravo i ne znam za drugi dio (da je na natječaju pobijedio Tomislav) - ne živim u HR i ne čitam Strip reviju, ali sam vidio da su mu objavili dobar broj stripova baziranih na I.B.M., i u reviji i kao zasebno izdanje, pa sam pretpostavio da je on pobijedio...
Neka me ispravi netko upućeniji...
Ali natječaj je definitivno bio davno... mislim čak 2017.
Vlaadisha Posted - 18/07/2024 : 00:11:01
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Vlaadisha
ne znam kako se glasa, ali moj favorit je broj 18.



Mislim da je rok prošao prije nekih 5 godina i da je pobjedio Tomislav Košta...

haha, ja ću i na sopstvenu sahranu zakasniti. to je objavljeno?
culture vulture Posted - 17/07/2024 : 23:58:15
quote:
Originally posted by Vlaadisha
ne znam kako se glasa, ali moj favorit je broj 18.



Mislim da je rok prošao prije nekih 5 godina i da je pobjedio Tomislav Košta...
Vlaadisha Posted - 17/07/2024 : 22:25:16
https://www.stripforum.hr/novosti/stripovi-pristigli-na-natjecaj-po-zadanom-scenariju/

nešto što se retko viđa! još bolje, autori su anonimni (iako mislim da sam video jednu mikičinu tablu, koja kao da je iz nekog neobjavljenog bleka ).

ne znam kako se glasa, ali moj favorit je broj 18.
going going Posted - 11/07/2024 : 02:28:02
quote:
Originally posted by Vlaadisha











Ja sam pronasao jos jednu referencu pa mozes da javis tom francuzu koji je skupio sve da ima jos jedan primer Ostrva mrtvih iz Sergio Bonelli Editorea pored ovih gore iz Martija Misterije a to je iz Dilan Dog Specijala Beznadno putovanje (https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/dylan-dog-dd-spec-26-viaggio-senza-speranza/73620/1/)

Crtez: Luigi Piccatto

culture vulture Posted - 26/06/2024 : 00:13:23
Super primjer! Mislim da nismo još imali slučaj da je nešto bilo započeto, pa neko vrijeme stajalo nedovršeno, pa iznova napravljeno (ovaj puta do kraja) s novim crtačem.
Za neupućene, scenarist (El Torres, Španjolac koji radi horore za Amere) je započeo prvu verziju kod male izdavačke kuće koju je sam bio pokrenuo kako bi imao veću kreativnu kontrolu. Izdao je samo prvi svezak prije negoli se ta izdavačka kućica ugasila, ali se stripu vratio kroz nekoliko godina, doradio scenarij, uzeo novog crtača i izdao ga kod drugog izdavača.
Vlaadisha je super odabrao scene koje nisu prerađene u novoj verziji scenarija, tako da uspoređujemo "like with like".
Po meni je druga verzija grafički puno bolja, Bocardoov stil i crno-bijela tehnika mi jednostavno bolje odgovaraju za horor smješten u viktorijanski London nego Hernandezov crtež i plošne boje, ali Hernandez je, s druge strane, bolji u vizualnoj naraciji, što mislim da se dobro vidi u kadru s luđakom prikovanim za zid - prva verzija je stoput efektnija.

Btw, Bocardoov crtež je čišći negoli se vidi na netu - evo, za usporedbu, jednog malo boljeg skena table s pentagramom i leševima:

Vlaadisha Posted - 25/06/2024 : 17:16:22


priznajem da sam malo varao gore sa böcklinom, ali trebala mi je specijalna zamka da uhvatim retku zverku

evo nešto stripskije. prvi ili drugi?









culture vulture Posted - 25/06/2024 : 00:42:18
Daredevil #51 (1998), Echo priča svoju priču kroz niz referenci na poznata djela "visoke" umjetnosti...












borg Posted - 24/06/2024 : 17:13:40
Dobar ovaj što je sve pohvatao. :)

Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:53:14


Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:52:23




Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:50:23






Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:47:49




Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:45:58






Vlaadisha Posted - 24/06/2024 : 16:44:01
sa nekog francuskog foruma









Vlaadisha Posted - 23/06/2024 : 00:29:13
quote:
Originally posted by alexts

Ko li ovde tušira Buscemu, čudno mi izgleda?

syd shores
alexts Posted - 23/06/2024 : 00:14:17
Ko li ovde tušira Buscemu, čudno mi izgleda?
Peyo Posted - 22/06/2024 : 17:48:20
Adams superioran sa svojim Drakulom. Ovo dolje je prije Baldrick nego Drakula.
Vlaadisha Posted - 22/06/2024 : 16:38:39
nije isti scenario, ali jeste ista scena koju su dva crtača (neal adams i john buscema) potpuno drugačije rešila. buscema mi je bio dobar na onim epizodama dracula vs frankenstein ali generalno slab na hororu. ovde ne znam o čemu je razmišljao, verovatno šta ima za ručak...



Poli Posted - 03/05/2022 : 13:34:39
quote:
Originally posted by Vlaadisha

kad je bollandov crtež zakasnio jedan dan, u marvelu su na brzinu dali texeiri da po brianovoj skici uradi naslovnu "za juče"

https://i.imgur.com/Kx1QaT3.jpeg

originalna je potom podeljena kao poster




Ha ha, a i naraslo u međuvremenu za jedan dio.
Na prvoj slici pise "part 1 of 3" dok na drugoj "part 1 of 4".

ridiculus Posted - 01/05/2022 : 20:50:39
https://hyakumonogatari.com/2014/05/01/shigeru-mizukis-the-dunwich-horror/

Za sada ovoliko, a ja eventualno mogu da priložim fotografije mog primerka - ali knjiga je mala, a debela, što znači da nije mnogo savitljiva, i neće se mnogo videti.
Vlaadisha Posted - 01/05/2022 : 18:09:13
quote:
Originally posted by ridiculus

Meni je Craig i generalno bolji izbor za adaptaciju Lovecrafta. Corben je kralj, ali njegov crtež je groteskan od samog početka, i nema tu dozu prividnog realizma ispod čije površine se krije ludilo i groza, i koja je potrebna za taj zadatak.

ovaj prvi autor (sa prethodne strane) je tražio fidbek pa sam mu onako, između redova, natuknuo da bi njegov stil možda više odgovarao nekim drugim temama, možda ličnim pričama... kaže on, brate, neće niko to da plati

ostaješ dužan mizukija
ridiculus Posted - 01/05/2022 : 08:03:48
Meni je Craig i generalno bolji izbor za adaptaciju Lovecrafta. Corben je kralj, ali njegov crtež je groteskan od samog početka, i nema tu dozu prividnog realizma ispod čije površine se krije ludilo i groza, i koja je potrebna za taj zadatak.

Šigeru Mizuki je takođe prenosio Lovecrafta u strip, i imam neke zbirke njegovih priča iz 1950-ih i 60-ih, ali sve je to vrlo slobodno i ne sledi strogo original. Bar koliko se sećam - moraću da pogledam ponovo.
Vlaadisha Posted - 01/05/2022 : 06:15:00
i pored corbena (gore), moram da priznam da mi je ova poslednja verzija (dole, by johnny craig) najdraza, mozda zato sto sam je citao kao klinac (u horroru, cini mi se?)

5/5




forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.87 seconds. Snitz Forums 2000