forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 44 - Gorke bajke

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 25/04/2022 : 12:28:28


Christophe Chabouté jedan je od najzanimljivijih francuskih novovalnih strip-autora, a nakon vrlo uspješnog i hvaljenog prvog omnibusa, Fibra vam ponosno predstavlja drugi, s četiri nova stripa!

Malo drva i čelika

Priča o običnoj javnoj klupi koja godinama gleda kako ljudi prolaze, zastaju, vraćaju se, čekaju... Klupa postaje luka, otočić, sklonište, scena... Balet anonimaca i stalnih posjetitelja, uz nesvakidašnje situacije i začuđujuće susrete, oblikuje jednu duhovitu i posebnu priču.

I princeze idu na WC

Čudni tip kojega su pokupili kao autostopera… Zabrinut, uznemiren i naoružan, pištoljem im nespretno pokazuje put… Taj stari alkoholičar želi se igrati lego-kockama… Autoceste prepune kamera, navodni okultni moćnici, čarobnjak Merlin, jedan ćelavac koji trči unaokolo, putnički brod parkiran nasred puta… A gdje su u svemu tome princeze?

Gorke bajke

Pješačka ulica, politički miting, predgrađe, kiosk, hodnici metroa, komadići života isprekidani u ritmu malih kukavičluka, samoćā i mizernih pogrešaka. Od tolikih je malih ništavnosti Chabouté istkao pripovijesti velike dubine. Antropološki pjesnik, jednostavni svjedok ili promatrač, hvata se ukoštac sa svakodnevnim poteškoćama kako bi oslikao, bez osude ili lažnog morala, trenutke života: nekada gorke, uvijek točne, dubinski ljudske.

Yellow cab

Nakon dva desetljeća režiranja filmova i serija, Benoît Cohen osjeća potrebu za novim početkom. 2014. godine seli u New York i, za potrebe pisanja scenarija, odluči postati vozač taksija. Uronivši u srce grada, upijajući bogatstvo metropole, nada se da će ponovno pronaći inspiraciju. Osjećajna i dubinski ljudska pustolovina postala je strip od čijeg crteža zastaje dah i koji odaje emotivnu počast najslavnijem američkom gradu. Chabouté nam ovdje nudi priču kojom pronicljivo uživa čitatelja dezorijentirati i dovoditi u zabludu.

Orka Specijal 44 • Gorke bajke • 704 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Christophe Chaboute • Crtež Christophe Chaboute • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.4.2022. • Cijena 200 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-44-gorke-bajke/778/

Također, od danas je u prodaji i dugoočekivani reprint prvog Chabouteovog integrala!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Baobab Posted - 08/10/2023 : 09:03:54
Još jedan glas za Klupicu Čistilište još nisam stigao, ali sve ostalo od Chaboutea sam prošao više puta i, uz Sam samcat, Klupica mi je najbolja. Ne samo u okviru Chaboutea, nego stripova općenito.

Ono što volim kod Chaboutea je kako koristi strip kao medij (naglasak na crtežu ispred teksta) da bi nešto ispripovijedao i napravio emocionalnu reakciju. Nijansiranja iz dana u dan su toliko suptilna, a na kraju zaokružuju jednu izrazito složenu, humanu i univerzalnu priču. Po meni bi jedan jedini oblačić teksta u ovom slučaju sve "upropastio".

Veliki sam fan ovakvih izleta u strip bez teksta, ali npr. Leaf (Daishu Ma) je jedan primjer po kojem se vidi da se ne može sve isforsirati bez teksta. U toj se usporedbi vidi da kod Chaboutea iza svega stoji kvalitetna ideja i da ipak ima mjeru. i naravno, izvrstan crtež.

Mislim da je važno ovo što Chaboute radi za strip jer ga tako udaljava od književnosti i na neki način emancipira kao umjetnost (u pozitivnom smislu). Kao što su za Kubrickovu Odiseju govorili da je najfilmskiji film jer je pronašao vizualni izraz i raskrstio s književnošću i kazalištem koji često nađu svoj put u film.

Long live Chaboute!
don_draper Posted - 26/09/2023 : 10:40:30
Chaboute je majstor neizgovorenog i kratke forme. Ova kolekcija se djelomice nadovezuje na prethodni omnibus jer i ovdje ima ponešto Gorkih bajki. Inače, ostalo je sve manje-više novo.

Priča o klupi u parku je očito jako podijelila publiku. Meni je dobro sjela, iako bi mogla biti ponešto kraća. Ima jako dobar twist na kraju, ali se to malo razvodni s dugim narativnom i ponavljanjima koja su predvidljiva.

I princeze idu na WC je dosta hrabra priča. U suludim, gotovo pa nadrealnim okolnostima Chaboute je kreirao zanimljivu meta-priču. Mene ipak nije toliko dojmila i smatram da je moglo biti ponešto jasnije i preciznije odrađeno.

Gorke bajke su i ovdje vrhunske i tih stotinjak stranica je svakako najbolje što ova kolekcija nudi.

Yellow Cab je adaptacija romana u kojem glumac pokušava postati vozač taksija u New Yorku. Osim što je dosta detaljan i neuzbudljiv na početku, strip nema tu neku misaonu veličinu kakvu očito želi prikazati. Smatram da se na datu temu, okolnosti i mjesto radnje mogao složiti puno bolji i efektniji strip. Ovako mislim da je to hommage Scorseseu koji se cijelo vrijeme pravi da to nije.

Sve u svemu, nije loša kolekcija, ali ipak par razina ispod prethodnog omnibusa. Ovdje mi je nedostajalo te suptilne šokantnosti i ironije koju Chaboute donese. Mislim da je ovdje izašao i previše iz neke svoje komforne zone i nije donio takav efekt. U svakom slučaju, umjetnički je ovo za pohvalu, ali i dobra stvar je da ni u jednom trenutku strip nije ispod neke solidne razine. Ali je prerijetko i iznad.

3.5/5
Mord Posted - 03/08/2023 : 14:49:29
Meni je briljantno kako je crtao klupu u svakom kadru na 300+ stranica da bi pokazao koliko je klupa nebitna.
Aco Posted - 22/01/2023 : 19:30:54
Kako je mogao na 300 stranica crtati klupu - svaka mu čast. Meni je ovo došlo kao neki test živaca, da li mogu izdržat. Nešto slično (ali kraće) je u priči sa ljekarnom i beskućnikom u Gorkim bajkama, ali ok tamo bar ne traje toliko dugo. Ne znam što bih rekao. Chaboute zna crtati, zna pogoditi te crno-bijele tonove, zna emotivno ispričati, ali brate - ubila me ona klupa od 300 stranica, priznajem. Odmah mi pred oči došao Sam samcat i bacanje knjige na stol pa gdje se otvori (i tako nekih 500 puta). Trebalo je to kraće, definitivno.

Svi njegovi radovi su na tu foru, uvijek ne ponavljanje, spori ritam, sve polako...

Gorke bajke su najbolji dio ovog omnibusa, ima dobrih priča. I kratkih ;-)
Peyo Posted - 24/12/2022 : 15:50:33
quote:
Originally posted by SenG

Malo drva i čelika - Ljubitelj sam stripova bez riječi tako da mi je ovo sjajno.



quote:
Originally posted by borg

Eh, meni je ta klupica vrh Šabutea.



I meni je klupica ponajbolji Chaboute. Dokaz koliko se mnogo može reći i bez teksta i pretencioznog mudrijanja. Zadivljujuća je i dužina ovog stripa, trebalo je to iscrtati.

Što se tiče Yellow Caba za vrijeme čitanja sam očekivao nešto više da se dogodi. Na kraju više je kao što je rečeno kao neki ne previše zanimljiv dokumentarac, oda New Yorku i njegovim građanima, iako se ne vidi neki pravi razlog za to (osim možda kod Francuza česte opijenosti Amerikom). Crtački možda ponajbolji Chabouteov rad.
SenG Posted - 24/12/2022 : 05:28:37
Malo drva i čelika - Ljubitelj sam stripova bez riječi tako da mi je ovo sjajno.

I princeze idu na WC - Meni osobno potpuni promašaj, no možda samo zato što mi meta-narativnost u 90% slučajeva ide na živce.

Gorke bajke - Forma vica, pri čemu su pojedine pričice (isto kao i pravi vicevi) više i manje uspješne.

Yellow cab - Meni najbolja priča; s jedne strane usidrena u stvarnost (volim kada uz djela mogu saznati detalje kako neka procedura, kao što je npr akreditiranje taksista, izgleda iz prve ruke), a s druge strane bilo mi je zanimljivo promišljanje o hipotetskom filmu (koji bih svakako pogledao da ga se snimi ^_^)
naker Posted - 08/09/2022 : 20:26:21
Malo drva i čelika; Čitao Malo drveta i gvožđa u izdanju Besne kobile i ovo mi je jedan od stripova kojem se najčešće vraćam i često uhvatim sebe kako prelistavam ovaj divan strip. Malo sreće i radosti je sve što je telu potrebno. Najdraži momenti su mi činovnik koji svaki dan prolazi pored klupe, a da je pritom ni ne pogleda jer je previše zauzet svagdanjom borbom; kao i mali detalj da su se sa istim švajcarskim nožem urezali inicijali na klupi i sekla torta starijeg bračnog para. Nemi stripovi uvek imaju toliko puno toga za reći, meni lično najdraži Šabute

I princeze idu na WC; Čudna priča, u jednom momentu me je potpuno izbacila iz koloseka i morao sam krenuti ispočetka da bih shvatio o čemu se ovde zapravo radi. Unikatan način da se prikaže kako jedan autor menja priču u toku pisanja.

Gorke bajke; Skup kratkih priča koje dokazuju da je Šabute tata-mata kratke forme, jer na malo stranica kaže toliko puno toga. Svaka priča ima upečatljiv završetak koji ostavlja jak utisak.

Yellow cab; Očekivao sam više od ovoga iskreno. Na mene je ovo ostavilo utisak kao da čitam neki dokumentarac, a ne strip. Zar je stvarno bilo potrebno da se napiše tačna adresa i ulica svakog putnika kojeg taksista pokupi? Mogu razumeti da je ovo bitan podatak za autora, ali šta jednom čitaocu znači informacija da je pokupio novog putnika na uglu nekog bulevara i 14 ulice? Većina putnika koje je prevozio su ćutali, verovatno je ovo i poenta stripa jer posao taksiste nije posao kakav mi mislimo da jeste, ali meni je ovo bilo previše dosadno za čitanje jer se u suštini ništa zanimljivo ne dešava. Nemojte ovde očekivati Taxi Drivera. Ovo je više priča o tome šta je jedan autor spreman da uradi kako bi dobio inspiraciju za delo kojim želi da se bavi.


U suštini jedna polovina ove knjige se bavi time na koje sve načine autori vrše istraživanje i kako dobijaju inspiraciju za svoja dela. Ovo bi moglo biti interesantno onima koji žele da se bave pisanjem ili ih zanima način na koji nastaje jedno delo; dok je druga polovina gorko-slatka poezija u stripu. Meni je bolja legla ova "druga polovina"
borg Posted - 01/09/2022 : 21:51:45
quote:
Originally posted by john connor

Meni je Malo drveta i gvozdja najslabiji Chaboute...bez teksta je mnogo supstancijalni, emotivniji Sam samcat...



Ja na klupicu gledam kao na sociološki fenomen, kritiku društva začinjenu slikovitim ljudskim sudbinama. I ne treba da bude emotivan. Više kritičan.
Drugi su žanr.

Cromwell Posted - 01/09/2022 : 18:59:22
@borg: je u pravu si. Nema u klupici ničeg suvišnog i ta scena sa gospođom i štokrlinom za ribičiju stvarno jest izuzetno simpatična :)) . Zamisliš se koliko tako nekakva banalna stvar poput klupice u parku utječe i zapravo "živi s ljudima". Ipak, moglo se to malo skratiti, a moguće i da bi mi bolje sjelo da nije u ovakvoj knjižurini nego posebno. No onda bi opet kukao da se nema para i da su omnibusi zakon! Prokleti smo mi ljudi.
Bio sam oštar u prvom komentaru očito iz subjektivnih razloga jer eto, nekad sam bio lud za Belom Tarrom dok danas nema šanse da bi mi se dalo gledati njegove kilometarske sekvence. Tako je očigledno i sa Chabouteovim radovima.
I sad dok razmišljam, pada mi na pamet da je ta fora s jednim centralnim objektom jako zahvalna i u svojoj strukturi zapravo uvelike podsjeća na Clerkse, što je samo po sebi naravno- super.

Kakve su vam ostale priče?
john connor Posted - 01/09/2022 : 18:20:38
Meni je Malo drveta i gvozdja najslabiji Chaboute...bez teksta je mnogo supstancijalni, emotivniji Sam samcat...
borg Posted - 01/09/2022 : 15:20:02
Eh, meni je ta klupica vrh Šabutea. I ne samo Šabutea. Kad budeš jedan dan odmoran, uzmi polako, pa pročitaj ponovo.
Neverovatno koliko stvari je čovek spakovao u jednu priču i povezao ih sa malo drveta i gvožđa. Celina u kojoj bi bilo šteta izostaviti bilo koju stranu. Meni genijalno delo.
Pa samo ona scena kad gospođa donosi svoju stolicu u park mi je vredna cele priče.

Inače, u naslovu je čelik. Možda se sada klupe prave od čelika, ne znam. Al one prave, stare, parkovske klupe su od kovanog gvožđa.
Toliko i prevodilac zna, sigurno. Zato me čudi izbor reči?
Cromwell Posted - 01/09/2022 : 14:59:23
Pva priča me skoro natjerala da zaklopim ovu ciglu odustanem od daljnjeg čitanja. Ili sam prestar ili me jednostavno više ne oduševljavaju sekvence na 300 stranica kao što je to bilo nekad. Nek se Chaboute drži crtanog filma ako mu se baš hoće crtat takve stvari >:( ocjena 3/10
Srećom ostatak je jako dobar, ne i odličan ali posjeduje određene kvalitete u pripovjedačkom i crtačkom smislu.
I princeze idu na WC je super priča,izuzetno zabavni roadstrip pomalo neočekivanog i pritom (ne manje važno) jako dobrog kraja. 9/10
Gorke bajke su me izdevastirale. Gotovo svaka pričica je potresna i s jakom i nenametljivom porukom. Jedna me baš posebno pogodila budući da sam se i sam nedavno našao u vrlo sličnoj situaciji. Chaboute ima feeling. 10/10
Yellow cab je poprilično dobra priča no u trenucima mi se čini malo razvučena. Osim toga i crtež je ovdje dosta drugačiji. čudno mi je bilo čitati Chaboutea oštrih linija. Čisto subjektivnih 6/10 no ljudima koji nemaju iracionalnu odbojnost prema velegradovima (kao što to imam ja ) će ovo vjerojatno biti za dvije tri ocjene više.
john connor Posted - 12/07/2022 : 20:31:56
Napokon procitao, natenane, sa prekidima, i uzivao. Sa Sabuteom nema greske, ima covek svoj tempo, ima vestinu, talenat, meni je sve od njega na mestu. Nista slabije od prvoga omnibusa...
Shaner Posted - 16/06/2022 : 21:10:30
quote:
Originally posted by naker

Kakav je taksi?


Odlično nacrtan. Priča je Cohenova i to autobiografska, ali mi se čini da je mogla biti i bolje ispričana. Generalno mi sve priče u ovom omnibusu imaju malo prespor tempo.

naker Posted - 16/06/2022 : 19:59:17
Kakav je taksi?
Shaner Posted - 16/06/2022 : 17:13:08
Dobar je Chaboute, simpatično je sve to, ima i emotivnih momenata, ali neposredno nakon ponavljanja priča iz prethodnog omnibusa, ovdje ništa ne udara tako jako. Moguće i da je u pitanju overload sa 1500 stranica Chaboutea u nekoliko dana, pa ću za konačni dojam sačekati neko drugo čitanje.

nenno Posted - 07/05/2022 : 14:37:01
quote:
Originally posted by john connor

Od kada su tri gajbe manje od jedne...svaka cast za reprint! Ove dve knjige su blago!



vjerojatno je mislio na tri pive ili nije?
john connor Posted - 06/05/2022 : 13:33:15
Od kada su tri gajbe manje od jedne...svaka cast za reprint! Ove dve knjige su blago!
jaki Posted - 06/05/2022 : 13:21:07
Još bolje.
Manje je više👍
Markos Posted - 06/05/2022 : 11:32:45
Ne triba više gajba, dovoljne su tri:)
jaki Posted - 06/05/2022 : 11:02:51
on ti loše reagira na pitanja.
njemu triba dati gajbu pive i pustiti ga da priča
Shaner Posted - 06/05/2022 : 10:49:53
Nikako da naučim da ti nema smisla postavljati pitanja.

Markos Posted - 06/05/2022 : 10:18:18
Da citiram kolegu: "Vrijeme će pokazati":)
Shaner Posted - 06/05/2022 : 10:16:11
Ako sam dobro istražio, u Fibrinom katalogu od Chaboutea nedostaju još Moby Dick i Čistilište (oba izašla kod Besne kobile) te ova dva:

https://www.bedetheque.com/BD-Construire-un-feu-66470.html
https://www.bedetheque.com/BD-Henri-Desire-Landru-57787.html

To je sve skupa cca 650 stranica, taman za još jedan omnibus.

Marko, je li tako nešto u planu?

Odoakar Posted - 29/04/2022 : 14:00:58
Stigli integrali, ovo izgleda brutalno. Imam sad što za čitati.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000