forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
DeeCay Posted - 15/11/2011 : 02:02:15
Martin Mystère

Džentlmen arheolog

Ovaj topic ni izdaleka nije dovršen!!!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Dwayne_Looney Posted - 18/09/2022 : 17:56:58
Hiljadu ždralova Hirošime (br. 63)
P: 4, S: 4, C: 6, N: 7

Martin Mystere pozvan je u Boston da pruži pomoć svojim sveučilišnim kolegama i visokom dužnosniku Nacionalne sigurnosne agencije u istraživanju neobičnog incidenta koji se dogodio u Svemiru. Naime, Međunarodna svemirska stanica se nedavno sudarila sa shuttleom nepoznatog podrijetla koji se nakon toga raspao u bezbroj malih origamija ždrala. Iako stanica nije pretrpila nikakvu štetu, potrebno je otkriti tko je, kako i s kakvim namjerama izgradio taj objekt. Istraga će započeti u Japanu, zemlji origamija, a događaji koji slijede pokazuju da je to bila dobra odluka.

U Italiji je ova priča objavljena 2015. godine, 70 godina nakon katastrofe u Hiroshimi i Nagasakiju. Stoga je namjera autora davanja počasti žrtvama pohvalna, ali scenarij ima nekih nelogičnosti. Temeljna ideja priče je reći da su duše mnogih žrtava tragedije još uvijek zarobljene u limbu i vječni počinak im namjerava dati vrhunski stručnjak za izradu origamija čiji će shuttle sastavljen od origamija ždrala, simbola besmrtnosti, biti lansiran ka Suncu nakon prethodno obavljenih rituala.

Ova priča je drugi rad Andree Cavaletta u serijalu. Radi uglavnom na Dylanu, a debitirao je pričom "Povratak na longitudu nula". Zanimljivo budući da je ta priča nastavak Castellijeve priče odnosno zahtjevan zadatak. Ne sjećam se kako je to odradio, morat ću ponoviti.

Crtež dvojca Cardinale-Piacentini nije loš, ali je ponegdje nepotrebno detaljan, što dovodi do konfuzije. Primjetna i pretjerana upotreba kompjutera. Najviše mi smetaju loše nacrtane akcijske scene. Gledano kroz crteže, neuvjerljivo je kako su jakuze izvukle "deblji kraj" u oba izvedena napada. Biser broja mi je prva vinjeta na str. 79; dok drži kriminalca za vrat, Java izgleda kao da lebdi.
Quebrasco Posted - 10/09/2022 : 12:42:28
Scenarij: Giovanni Eccher
Crtež: Gino Vercelli
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

https://shop.sergiobonelli.it/martin-mystere/2022/09/01/albo/la-casa-meccanica-1022082/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662042681166.jpg--.jpg?1662042681000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662042681628.jpg--.jpg?1662042682000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662042682056.jpg--.jpg?1662042682000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662042682517.jpg--.jpg?1662042682000
zeljko Posted - 06/09/2022 : 19:28:44
Spojili su nespojivo...inkviziciju i marsovce kad se tome doda pravoslavna terminologija... bosanski lonac
plavi Posted - 06/09/2022 : 16:52:07
evo ista tematika i u prošlomesečnom italijanskom broju 390

zeljko Posted - 06/09/2022 : 09:27:28
Joj ova Panova frula je takav bućkuriš
ali osjeti se taj stari šmek s početka
Dwayne_Looney Posted - 27/08/2022 : 15:53:33
quote:
Originally posted by Djole

Nije povratnička, nažalost, stajala je dugo “u ladici”, verovatno zbog raspleta koji si spomenuo u spojlerima.

Bit će da je tako. Sad sam pažljivije pogledao. "Filozofsko drvo" je bio 340. broj, a u Italiji su trenutno na broju 391. Nakon ovoga ćemo Berettu vidjeti još samo u 352. broju.
Inače, nije ga bilo još od 2001. godine i broja 226 "Velika prijevara" (Strip-Agent, broj 83) za kojeg je dao ideju za scenarij koji je pisao Castelli.
Djole Posted - 27/08/2022 : 14:31:30
Nije povratnička, nažalost, stajala je dugo “u ladici”, verovatno zbog raspleta koji si spomenuo u spojlerima.
Dwayne_Looney Posted - 27/08/2022 : 12:50:39
Filozofsko drvo (VČ, br. 62)
P: 6, S: 7, C: 9, N: 9

U cilju pomoći socijalnoj ustanovi "Magnolia" da dobije donaciju koja će joj omogućiti nastavak djelovanja, Martin Mystere se u Manchesteru u New Hampshireu sastaje s protestantskim svećenikom Clarenceom Normanom. Njegova kćer Clarissa je već par godina u zatvoru zbog monstruoznog ubojstva vjerenika Marka, ali on osobu koja je u zatvoru smatra manifestacijom demona te od Martyja traži da mu pomogne naći "pravu Clarissu". Uvjeren da se Norman samo ne može pomiriti s činjenicom da mu je kćerka počinila kazneno djelo, naš detektiv odlučuje proučiti slučaj. Istražujući Clarissinu prošlost, otkriva njenu zainteresiranost za psihoanalizu, raniji pokušaj samoubojstva, zanimanja za alkemiju i drveće te još mnogo toga.

Ne recenziram priču pa nisam tražio, ali Vincenzo Beretta odavno nije pisao u serijalu. Npr., ovo mu je sigurno prva priča otkad Marty izlazi u ovom formatu; dakle, nismo ga još viđali u izdanju "Veselog četvrtka".

Nema šta, za povratničku priču uložio je ogroman trud i napravio dojmljivo djelo nastojeći ga ne "ugušiti" iznošenjima teorije i povijesnih činjenica. Pitanja su brojna, ali većinu odgovora dobivamo, a za ona na koja nemamo baš odgovor "crno na bijelo" mislim da su uglavnom ostavljena čitatelju na volju. Kroz strip se osjeti određena misteriozna napetost, ali slučaj je riješen unutar racionalne sfere. Ima par sitnih nelogičnosti, ali ne štete priči.

MOGUĆI SPOJLERI: Iako se razlogom Clarissina autodestruktivnog ponašanja pokazuje pedofilija, i to ona incestuozna, k tome još počinjena od strane svećenika (protestantskog, doduše), Beretta ne "strvinari" i ne "pametuje". U završnim scenama imamo crteže iz Clarissine rane mladosti koji su svojevrsna projekcija njenog psihološkog razvoja. Onaj na kojem je Clarissa sama u "Franklinovoj kući" nisam razumio, ali završni, na kojem je drvo savijeno do zemlje, zapravo predstavlja Clarissino povlačenje u sebe, okretanje mračnom.

Budući da je Marty od određenog trenutka priče primoran koristiti "Bubu", mehaničar ga u jednom trenutku pomiješa s Dylanom Dogom. I, zapravo, da, Martin je ovom prilikom umjesto misterija doista istražio psihološku noćnu moru.

Alessandrinijev crtež najbolji aspekt priče, uložio je ogroman trud. Naslovnica vrlo efektna.
wesskowaz Posted - 19/08/2022 : 22:27:02
Ne verujem, pet godina nije mali period. Do sada bi verovatno i kompletirali serijal da nisu prekidali.
pwild Posted - 19/08/2022 : 17:49:20
Zna li netko ima li sanse da se u italiji nastavi izdavat martin u boji od 50. broja tamo gdje su stali prije 5 godina?
Djole Posted - 16/08/2022 : 13:59:48
Kontekst.

Prvo, tu se citira D’Amberl i Bereta koristi prepotentni rečnik koji su alhemičari zaista bili skloni da koriste.

Drugo, to je uvod u ideju da je Klarisa zahvaljujući transmutaciji doživela vidljivu, fizičku promenu, ne samo duhovnu, samo što je nju obuzeo talog preostao nakon transmutacije. Možda. A možda i nije? Svako može da to čita kako želi.

Kažu ponegde da je Filozofsko drvo kao epizoda Dilana Doga (Buba tu samo pomaže), mada je meni više ličila na rane epizode X files iz prve sezone, kad je serija još bila odlična. Samo uz zdravu dozu martijevske načitanosti koju Molder i Skali mogu samo da sanjaju.
Dwayne_Looney Posted - 15/08/2022 : 16:38:19
Čitam "Filozofsko drvo", izgleda jedini strip u novijoj povijesti o kojem su ostavljena tri komentara, i ako sad ovo ne napišem neću nikad. Jest da čitam već 3 sata, ali pazi definicije na 103. str.:
Transmutacija podrazumijeva promjenu duhovne manifestacije, tako da je njen izraz nakon promjene drugačiji.
Gluplje nešto odavno nisam pročitao, zapravo drugi dio definicije i glup i nepotreban. Šta je "izraz manifestacije"? Izraz očitovanja? Izraz pokazivanja? Izraz izražavanja, na kraju? Sranje.
I kaže... "tako da je njen izraz nakon promjene drugačiji". Jebo ga ja, valjda je nakon promjene sve drugačije. Zato i jest promjena, haha.

O djelu kad pročitam, ili kad još jednom pročitam jer se Beretta baš potrudio.
Quebrasco Posted - 10/08/2022 : 09:29:06
Scenarij: Giovanni Eccher
Crtež: Gino Vercelli
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

https://shop.sergiobonelli.it/martin-mystere/2022/08/02/albo/gli-automi-di-leschot-1021998/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433241227.jpg--.jpg?1659433241000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433241686.jpg--.jpg?1659433242000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433242144.jpg--.jpg?1659433242000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433242565.jpg--.jpg?1659433243000
Spock Posted - 05/08/2022 : 08:42:14
Senka nastavlja s Martyjem:

https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-vec-13-karavadov-kod/2876/
Dwayne_Looney Posted - 22/07/2022 : 18:54:06
Tvorac mitova (VČ, br. 61)
P: 6, S: 6, C: 7, N: 6

Misteriozni Lester Legend posjećuje Martyja i otkriva mu da je tvorac brojnih urbanih legendi koje su se pojavile u zadnje vrijeme. Međutim, umorio se od svog "posla" i želi otići u mirovinu, ali ne zna na koji način to učiniti i u strahu je od mogućih posljedica jer ne poznaje identitet svojih poslodavaca odnosno osoba koje ga plaćaju da smišlja urbane legende. Iako mu je priča zanimljiva, Marty smatra da nije najrelevantnija osoba za rješavanje Legendovih problema, ali se vrlo brzo zainteresira za sve nakon što Legenda, po izlasku na ulicu, udari auto. Da bi saznao kome je smetalo to što ga je Legend posjetio, on mora otkriti što više podataka o njemu.

Zanimljiva epizoda čiju radnju dobrim dijelom čine događaji koji su, u biti, urbane legende, a ovdje autor pokušava tim urbanim legendama dati neku svrhu želeći objasniti kako ljudi ne vjeruju u urbane legende čak ni kad im svjedoče. To odlično koristi jedna tajna organizacija koja simulacijom događaja koji su urbane legende vrši svoje eksperimente u svezi paralelnih svemira i alternativne stvarnosti.

Početak s osobom koja baš u Martyju vidi svog spasitelja je klasičan, ali završetak je bolji nego što sam slutio. Ima tu onih uobičajenih razgovora s negativcima gdje otkrivaju svoja saznanja i namjere, ali sami kraj - zadnja stranica - je odličan. Na kraju, kad se sve pogleda, je teško odrediti neke granice, dati logiku nečemu pročitanom ranije, ali ne treba se ni truditi. Inače, ima i humora.

Mislim da je Marco Belli ovim debitirao u serijalu, nešto ne znam da je dosad preuzeo neku važniju ulogu.
zeljko Posted - 22/07/2022 : 11:27:22
uh nije loše
kako je moglo biti
djukak Posted - 22/07/2022 : 11:03:37
quote:
Originally posted by zeljko

koja je cena
kaće to kod nas

U Alan Fordu je 2.400 dinara ili 40 KM.
zeljko Posted - 22/07/2022 : 11:00:12
koja je cena
kaće to kod nas
john connor Posted - 22/07/2022 : 07:45:44
Ma dve godisnje, prolece i jesen, milina...
stripadzija Posted - 21/07/2022 : 22:41:48
Jako mi se sviđa VČ debeljuca broj 4.

Odlične epizode, prevodi Misterijinih Misterija i kao poslastica prvi specijalac sa prevedenom knjižicom koja je bila dodatak uz njega.

Vrhunsko izdanje za ljubitelje Martija po pristupačnoj ceni.

Samo kad bi nastavili da izdaju bar jednu knjigu godišnje...
zeljko Posted - 21/07/2022 : 15:11:26
kaće ono od VČ čudo
potroših sve pare na vino i žene
delboj Posted - 21/07/2022 : 12:23:49
Filozofsko drvo je filozofska priča, u skladu s naslovom. Previše traveljanja o teško razumljivim idejama. Jedino je simpatično što Marti vozi bubu poput Dilanove, a još je registracija 665, za broj manja. Priča bez ikakve poente, sastavljena od naklapanja, ne vidim čemu sve ovo. Crtež nije loš, naslovna pomalo čudna.
pcoro Posted - 21/07/2022 : 12:00:09
Ja sam je isto nabavio, bili su je hvalili a i crta Alesandrini pa reko, idem probat. Nije mi bila nešto. Alesandrini na autopilotu, dosta zamornog objašnjavanja, likovi bez karizme i nategnuti rasplet. Možda je i do mene, nisam neki fan "govornih" epizoda Misterije, a ova je baš takva. Nekako štufna..

Nedavno sam čitao i prvi specijalac, Zlatna kobra i koliko god je blesav, sjajno me zabavio. Sjećao sam ga se iz djetinjstva pa je i to imalo učinak, da ga sad čitam prvi put ko zna kako bi reagirao..
delboj Posted - 21/07/2022 : 10:15:11
Ukusi se zaista razlikuju, meni je ta epizoda bila jedna od najgorih.
Djuro Posted - 20/07/2022 : 22:13:56
Upravo procitao VC 62, Beretino Filozofsko drvo, i moram reci da mi je jedan od najboljih Martija u poslednjih nekoliko godina. Ima svega, dugih Martijevih istorijsko-naucnih monologa, alhemije, pop-kulturnih referenci i alternativnih tumacenja starih filmova, a bogami i fine doze horora, sto se vidi i sa naslovne. Nadam se da ce Berete biti vise u redovnoj seriji, mislim da je ovo sto puta blize korijenima serijala, nego steampunk budalastine, prema kojima ce se izgleda serijal bar u nekoj grani dalje razvijagi, ili ovaj alternativni mladi Marti koga citamo u obojenom programu.

Ne znam da li uvodnike pisu Djole ili Senka, ali me cudi da nije bilo vise price o samoj epizodi ili o Beretinom buducem prisustvu u serijalu. Cini mi se da bi to bilo efektnije od ovih referenci na nezavrsene price, koje su mogle biti navedene i uz neku prosjecniju epizodu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000