forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Rajnhard Klajst: BOKSER (Meridijani, knjiga 4)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 11/03/2015 : 20:56:45


Poštovani čitaoci, sa velikim zadovoljstvom predstavljamo četvrtu knjigu naše biblioteke Meridijani - grafički roman BOKSER nemačkog umetnika Rajnharda Klajsta. Rajnhard Klajst je nesigurna životna sećanja Hercka Hafta preoblikovao u napet grafički roman i to na više nivoa: od traumatičnih događaja iz koncentracionih logora, preko dramatičnog bega i nemira posleratnog perioda sve do novog početka u SAD, gde će se Haft kao profesionalni bokser boriti protiv legendranog Rokija Marćana. Grafički roman „Bokser“, u najboljoj tradiciji Spigelmanovog „Mausa“, oslikava portret jednog preživelog u vremenu van svih normi.

“Klajstov roman smešten je u savršen vizuelni pejsaž. Sa sigurnošću se može reći da je ovo kandidat za grafički roman godine.” - Publishers Weekly

“Klajstov ekspresivni Kleist’s crtež četkicom daje snažan prikaz Haftove zastrašujuće priče.” - Booklist

“Dinamičan grafički roman o mračnom istorijskom trenutku.” - Shelf Awareness

“Likovi su crtani energičnim i lakim potezom kom se toliko divimo u delu Vila Ajznera.” - Library Journal


Tehnički podaci:

Rajnhard Klajst: BOKSER
Biblioteka Meridijani, knjiga 4
Strana: 200
Format: B5
Štampa: crno-belo
Povez: meki (s klapnama)
Prevod s nemačkog: Marina Popov
Tiraž: 1000 primaraka
Cena: 1100 din

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 28/06/2022 : 20:18:26
Vaistinu odličan Bokser, kopiram osvrt možda nekome pomogne.


Prijatelj mi je poručio da je Bokser Maus za siromašne, ali ovo ne može biti dalje od istine. Dešavanja u koncentracionim logorima su samo fragment iz zanimljive biografije čoveka koji je imao samo jednu želju u životu - da preživi:
- nekada to znači da imaš hrabrost da ostaviš brata da sam korača hod smrti jer ne želi da pobegne sa tobom iz logora.
- nekada kada saznaš da ti je umrla porodica ne pustiš nijednu suzu već se samo zapitaš - dobro, šta je sledeće što treba da uradim?
- a nekada nije dovoljno ni kada za dlaku izbegneš gasne peći već moraš da doživiš da te gangsteri lepo zamole da padneš u nameštenom meču jer Marćano uvek mora da pobedi.

Hercko je težak čovek starog kova kojeg je život patosirao u svakoj rundi ali svaki put kada je pao on se ponovo i podigao. Ništa ne može da nokautira čoveka koji snagom svoje volje želi da... živi.

Nije lako vizuelno prikazati kroz koje su sve patnje Židovi prošli u drugom svetskom ratu, a bogami nije lako ni nacrtati strip o boksu, bog zna da ih nema baš puno dobrih. Ali autor je uspeo i u jednom i u drugom, sjajan detalj kada Hercko halucinira da umesto da lupa krošee svom protivniku u ringu, on zamišlja da daje aperkate nacistima ili se priseća svih udaraca koje je morao da uputi svojim premršavim zemljacima koji nemaju snage ni da podignu ruke u gard, a sve zarad bolesne zabave za SS-ovce. A grafizam grozote vriska spaljenih ljudi u Aušvicu će zauvek ostati urezan u pamćenju.

Strašno edukativan i inspirativan strip, Bokser je Maus za bogate
cerichus Posted - 24/06/2022 : 22:23:53
E sad je pravo vrijeme da se objavi Elvis 😁
john connor Posted - 24/06/2022 : 22:13:03
Jedno od najprijatnijih Komikovih iznenadjenja, odlican, tezak strip. I jedan od Komikovih savrsenih izdanja, od prevoda, poveza, otiska...sve za 10
Dzonka Posted - 24/06/2022 : 01:11:33
Došao je na red da se još jednom pročita Bokser i ostavio je snažan utisak kao i prvi put. Ne ispušta se iz ruku dok se ne pročita do kraja.
Istinita priča Hercka Hafta o prvoj ljubavi, preživljavanju u koncentracionom logoru, sportskoj karijeri, teškom životu.
Priča o životu u logoru je jeziva, scene Herckovog plakanja prilikom razdvajanja od porodice, ubijanja bebe, paljenje jevreja u peći, kanibalizma su veoma potresne i tih scena se sećam još od pre sedam godina kada sam prvi put čitao ovaj grafički roman. Boks meč u Americi sa Rokijem Marčanom je efektno nacrtan, kako flešbekovi Herckovog sećanja, tako i sama borba.
Kraj je tu da zacementira Boksera kao jednog od najboljih stripova iz Komikove kuhinje.

Blaga zamerka za naziv samog stripa, jer na čitaoca ostavlja veći utisak Herckovog preživljavanje u Aušvicu i volje da se preživi i da se ponovo sretne sa ženom svog života, nego njegova bokserska karijera. Ne poredi se ovaj strip bez razloga da velikim Mausom.
going going Posted - 15/04/2021 : 21:32:29
Bokser mi je verovatno najdrazi Komikov strip zajedno sa Gradom od stakla i Rokijem, stvarno vrhunski strip koji preporucujem svima.
Ja bih voleo da vidim jos Klajsta i to Castra a i Dzonija Kesa koji mi je omiljeni kantri a i uopste muzicar zajedno s Waylonom Jenningsom. Je l se to planira Kes ili da se nabavlja Tinovo izdanje?
Klajstovog Nik Kejva dobih za rodjendan jos pre 2 godine ali nikako da krenem sa citanjem.
tutto maxim Posted - 15/04/2021 : 12:14:47
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ako hoćeš još nešto od Kleista da objaviš biografija Castra je logičniji izbor


+1
cerichus Posted - 08/04/2021 : 16:47:41
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by cerichus

Ima li izgleda da Komiko objavi Prislija od Klajsta?



Misliš Džonija Keša?


Misli na Elvisa
https://www.amazon.com/Elvis-Reinhard-Kleist/dp/8562696056



Elvis mi deluje slabo. Nisam puno video, doduše.


Haj pogledaj
Red Marquis Posted - 08/04/2021 : 16:25:49
Ako hoćeš još nešto od Kleista da objaviš biografija Castra je logičniji izbor
KOMIKO Posted - 08/04/2021 : 16:12:34
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by cerichus

Ima li izgleda da Komiko objavi Prislija od Klajsta?



Misliš Džonija Keša?


Misli na Elvisa
https://www.amazon.com/Elvis-Reinhard-Kleist/dp/8562696056



Elvis mi deluje slabo. Nisam puno video, doduše.
Red Marquis Posted - 08/04/2021 : 16:06:48
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by cerichus

Ima li izgleda da Komiko objavi Prislija od Klajsta?



Misliš Džonija Keša?


Misli na Elvisa
https://www.amazon.com/Elvis-Reinhard-Kleist/dp/8562696056
KOMIKO Posted - 08/04/2021 : 15:59:49
quote:
Originally posted by cerichus

Ima li izgleda da Komiko objavi Prislija od Klajsta?



Misliš Džonija Keša?
cerichus Posted - 08/04/2021 : 14:43:38
Ima li izgleda da Komiko objavi Prislija od Klajsta?
KOMIKO Posted - 08/04/2021 : 13:24:32
Najnoviji prikaz Boksera:

https://oradio.rs/sr/vesti/kultura/zivot-koji-je-nadmasio-sve-trilere-10024.html?fbclid=IwAR0vW5UXXvqEaOn6T3xDE_6k3O_j7kyJjBi5wXLfO1s7VUhKJPCw9H6Qe4k
KOMIKO Posted - 02/03/2016 : 20:08:35
Portal CITAJME.COM je objavio recenziju "Boksera" Rajnharda Klajsta.
Napisala Maja Duvnjak.

http://citajme.com/bokser-istinita-prica-hercka-hafta/
zarmix Posted - 13/11/2015 : 11:40:42
Bokser je sasvim u redu i čitatelja neće gotovo u nijednom trenutku razočarati niti ostaviti na cjedilu, otprilike kao Fiat Punto prvih 10 godina. Iznenađujuće je kako toliko eksploatirana tema još uvijek može davati neočekivane i svježe priče. Očito je holokaust vječna inspiracija. Neljudskim patnjama izloženi, ovi moderni gladijatori (logoraši koji su bili prisiljeni boriti se u boksačkim mečevima na život i smrt za zabavu nacističkih moćnika) svakako zaslužuju da bude zabilježena i upamćena njihova strašna sudbina.

Bokser je daleko zanimljivije djelo od Casha, u kojem osim inspirativnog nastupa navodno jednog od najutjecajnijih američkih glazbenika dvadesetog stoljeća u strogo čuvanom zatvoru pred najozoglašenijim ubojicama i silovateljima, te priče o njegovim zdravstvenih tegobama i depresiji nećemo naći gotovo ništa. No, moj favorit, među za sada objavljenim grafičkim novelama Reinharda Kleista na ovim prostorima, svakako je Castro.


Cjelovit, kompaktan, uzbudljiv, sadržajan strip koji bi u nekom sretnijem svijetu trenutno završio među pomoćnom literaturom za srednjoškolski udžbenik iz povijesti, Castro demistificira život čuvenog revolucionara opisujući nastajanje jedne borbe za pravednije društvo, ne ostajući pri tom dužan prikazati u što takvi pokreti nažalost, barem za sada, čini se neizbježno mutiraju.

Kleistov racionalan crno-bijeli crtež kompetentno predstavlja mjerilo kvalitete u današnjoj poplavi svakojako nacrtanih grafičkih novela i začuđujuće pridonosi dokumentarnosti. Sigurnim, jednostavnim potezom kista uspjeva izraziti esencijalno, od grimase na licu i emocije, do jasnih pozadina i pokreta. Opus Reinharda Kleista ne bi smio ostati ispod radara zbog mogućih predrasuda i stanovite odbojnosti stripofila prema biografskoj formi.

Poli Posted - 15/07/2015 : 15:55:59

Overim sta ispise Anto.

Top!


anto Posted - 15/07/2015 : 15:28:44
Bravo Vuče za odabir sjajnog stripa.
Nisam preterani ljubtelj stripovanih biografija, niti stripova po književnom predlošku,ali u Bokseru, Rajnhard Klajst je sve odradio bespekorno.
Kao prvo,sam život Herka Hafta zaista je nesvakidašnji i jako zanimljiv,te potresan, i zaslužuje da se pretoči i u knjigu i u strip (a mogao bi i u film).

Rajnhardov crtež mi je vrh.Dovoljno dobar da iskaže sve strahote rata i surovosti logora,sve emocije kojima je Bokser nabijen.
Adaptacija knjige i vođenje priče su mi na još višem nivou;bez nepotrebne patetike ili nekog kvazi-filozofiranja.Pravo u vugla!Sećam se da sam u jednom trenutku video da sam na 160 i nekoj stranici i pomislio u tom trenutku " e jebi ga,zar sam već pri kraju stripa!?Što ga bre Klajst nije odradio na većem broju stranica!"
Završnica je prelepa, i izmamila mi je i poneku suzu.

Izdanje odlično,tvrde korice su bespotrebne;ovako sa klapnama je baš ono pravo.

Podseća Bokser malo na Mausa,što je razumljivo jer se bave sličnom tematikom;mada ne bih smeo da kažem da poseduje i genijalnost istog.Iako mi je crtež bolji od Spiglemanovog.

10/10
Dr. Zistis Posted - 24/03/2015 : 07:31:51
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Poceo sa citanjem Bojsera sinoc.Da, ima atmosferu Mausa.
Sa pravom, vec sada kandidat za strip godine.Jedno od onih
dela gde shvatis da je covek najveca zver.
Vise o utiscima kad zavrsim ceo strip



"Bokser" je otprilike kao "Vil Ajzner meets Maus".



Da, da , odlicno poredjenje
KOMIKO Posted - 23/03/2015 : 20:48:50
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Poceo sa citanjem Bojsera sinoc.Da, ima atmosferu Mausa.
Sa pravom, vec sada kandidat za strip godine.Jedno od onih
dela gde shvatis da je covek najveca zver.
Vise o utiscima kad zavrsim ceo strip



"Bokser" je otprilike kao "Vil Ajzner meets Maus".
Dr. Zistis Posted - 19/03/2015 : 22:50:02
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Dr. Zistis
Pa ti, u poslednje vreme ti nista od Vilera nije po volji



uzmi dedvuda, dobar



Uzo (cuvena Grcka rakija)
Odlican, i prica i crtez
kasper Posted - 19/03/2015 : 15:54:15
quote:
Originally posted by Dr. Zistis
Pa ti, u poslednje vreme ti nista od Vilera nije po volji



uzmi dedvuda, dobar
Dr. Zistis Posted - 19/03/2015 : 15:43:31
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Dr. Zistis
Jos da dodam, posle citanja ovakvih stripova osecam ogromnu
potrebu za citanjem Teksa Vilera



pa ko te sprecava?



Pa ti, u poslednje vreme ti nista od Vilera nije po volji
kasper Posted - 19/03/2015 : 11:35:57
quote:
Originally posted by Dr. Zistis
Jos da dodam, posle citanja ovakvih stripova osecam ogromnu
potrebu za citanjem Teksa Vilera



pa ko te sprecava?
Dr. Zistis Posted - 19/03/2015 : 11:02:13
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Poceo sa citanjem Bojsera sinoc.Da, ima atmosferu Mausa.
Sa pravom, vec sada kandidat za strip godine.Jedno od onih
dela gde shvatis da je covek najveca zver.
Vise o utiscima kad zavrsim ceo strip



Jos da dodam, posle citanja ovakvih stripova osecam ogromnu
potrebu za citanjem Teksa Vilera
Dr. Zistis Posted - 19/03/2015 : 10:58:23
Poceo sa citanjem Bojsera sinoc.Da, ima atmosferu Mausa.
Sa pravom, vec sada kandidat za strip godine.Jedno od onih
dela gde shvatis da je covek najveca zver.
Vise o utiscima kad zavrsim ceo strip

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000