forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka 54 - Ibikus

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/07/2022 : 10:55:53


Prvih dana 1917. Semjonu Ivanoviču Nevzorovu dosadno je na poslu, dosadno u krevetu, dosadno u alkoholu. Sanja o bogatstvu i avanturama, a nema hrabrosti išta poduzeti. No ima sreće: taj život pun preokreta, koji si dosad nije uspio iskovati, Revolucija mu donosi na pladnju! Jednog dana naleti na staru Ciganku koja mu otkriva da je rođen u znaku Ibikusa, kosturske glave, te proriče: „Kad se svijet uruši u krvi i vatri, proživjet ćeš nevjerojatne pustolovine, ali bit ćeš bogat!“ Koliko god to nevjerojatno zvučalo, ovaj dosadnjaković besramno iskorištava strahote kaosa koji potresa svijet i ispunjava svoje proročanstvo. Ibikus, sjajna adaptacija Tolstojeva romana, zarazna priča o ljudskosti obojena crnim humorom, djelo je koje je proslavilo Rabatéa kao jednog od najvećih autora svoje generacije. Fibrino elegantno izdanje savršena je prilika da otkrijete ovo remek-djelo ekspresionističkog stripa.

Orka 54 • Ibikus • 534 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Pascal Rabate • Crtež Pascal Rabate • Prijevod Tonka Baričević • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.7.2022. • Cijena 220 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-54-ibikus/798/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 18/09/2023 : 07:28:51
Salkan, Tolstoj i Ibikus:

https://www.stripovi.com/recenzije/ibikus-orka-54-ibikus/3087/
don_draper Posted - 06/09/2023 : 20:35:39
Iako nisam upoznat s književnim predloškom, nekako nakon Majstora i Margarite zaželio sam se još te ruske kulture i književnosti. Prema samim najavama i sinopsisu slutio sam da je riječ o jedinstveno kvalitetnom stripu. I nisam se nikako prevario.
U doba ruskih revolucija i nadiranja boljševizma, osrednji računovođa nakon saznanja svojeg proročanstva kreće u svoju odiseju bogaćenja, oportunizma, ali uspona i padova. Kroz taj vrtlog događaja vidimo sve užase rata, razne socijalne slojeve i nemilost koja je vladala u to vrijeme. U svemu tome karakter glavnog lika i njegove odluke natjeraju na razmišljanje čitatelja.
Nije nikada lako napraviti adaptaciju romana ili novele, ali imam osjećaj da je Rabate ovdje na pripovjedački jako suvisao i mudar način prenio radnju i Tolstojeve ideje na stripovske table. Nikada nismo napadnuti govorancijama i suvišnim pripovjedanjima, već je sve decentno odrađeno i pitko za čitati. Na sve to treba nadodati fantastičan ekspresionistički crtež. Taman za jednu Orku smještenu stotinjak godina prije sadašnjosti.
Sve u svemu, Ibikus se čini kao jedno od onih djela koje će autora uvijek proslavljati. Uistinu je i tako, prilično dugačko, ali vrlo lijepo iskonstuirano, umjetnički i narativno na stvarno visokom nivou.

5/5
Peyo Posted - 03/12/2022 : 23:00:51
Nakon što sam ga pročitao malo mi je bilo čudno da Ibikus ima ovako malo komentara, ali sam zaboravio da je Fibrinom izdanju prethodilo izdanje Besne kobile.

Od Rabatea sam prethodno pročitao Potočiće i Mali dućan smijeha. Potočići su mi bili simpatični, a Dućan mi je ostao isto u dobrom sjećanju po nekim sjajnim dijalozima glavnog lika i njegove djevojke.

Međutim Ibikus je dimenzija više i to mnogo više. Osobno mi kvalitetom (ne sadržajno) ide uz bok Persepolisu, Blastu i još nekim stripovima da ne nabrajam. Glavni lik ima nekih biografskih elemenata samog autora (Alekseja Nikolajeviča Tolstoja) koji se također preko Krima povlačio iz Rusije za vrijeme revolucionarnih događaja i često je mijenjao majice.

Glavni lik Nevzorov je zaprepašćujuće moderan/aktualan i danas kada su moral i empatija znakovi slabosti koji smetaju na putu do uspjeha/preživljavanja. Neka podvarijanta je Državnik novog kova, ako me razumijete.

Ne bih prepričavao strip, samo bih se još osvrnuo na vizualni dio stripa u kojem Rabate briljira. Crtež (ekspresionistički, koji se ne mora svakom svidjeti) je maksimalno u funkciji atmosfere i podiže ionako veliku ocjenu koju već na temelju priče zaslužuje ovaj strip.

Od mene velika preporuka za čitanje.
pcoro Posted - 11/08/2022 : 23:37:29
Kakvog padanje do pakla? Počinje ubistvom i krađom onog amera, tu je po meni u najdubljem ponoru. Na kraju ima svoj mali lijepi bordelić i kurbe koje ga vole u Istambulu i vodi utrke žohara. Kako je počeo čak se i popravio kao osoba. Ok, prođe svašta ali s obzirom na to kakva su vremena bila, mislim da je prošao lišo.
borg Posted - 11/08/2022 : 19:47:17
Svakom stranicom glavni lik pada sve dublje.
Do samog pakla... Gradacija poniranja je zanimljiva. I dilema da li okolnosti nateraju čoveka da pravi pogrešne izbore ili okolnosti služe kao izgovor.
Ovaj lik svakom stranicom kopa sebi dublju rupu. A ti kažeš da je plitak strip. :)

pcoro Posted - 11/08/2022 : 16:45:43
Nisam oduševljen. Priča me nije uvukla, a crtež ponekad briljira, a ponekad je zbrzan i praznjikav. Malo je i teksta, strip se vrzo pročita. Rekao bi da sam očekivao više ali nisam. Očekivao sam da će bit ovako nešto, mehasto, ali sam se nadao da će možda ipak bit bolje.

Pohvaljujem intrigantnu temu i originalan grafički pristup, ali čini mi se da je većinom ostalo na tome, da je Ibikus jedan plitak i pitak ali ponekad i zabavan strip.

Dat cu mu jednom jos jednu priliku, rekoh, brzo se čita, pa ću vidit jesam li što propustio.
Chui Posted - 06/08/2022 : 08:59:26
Ibikus ima savršeni spoj popa i arta i to mi se čini ključ njegovog uspjeha. Ako bih ga usporedio s nekim drugim stripom, možda bi mogao sa Perramusom u nekim elementima, kod Perramusa je vaga na strani arta, i taj mi je strip još bolji od Ibikusa al Perramus nema taj komercijalni potencijal kao Ibikus.
Lukeruk Posted - 05/08/2022 : 16:46:51
Imajuci u vidu kritike forumasa, od price sam ocekivao vise. Ili sam ocekivao nesto drugacije. Sve me to fino vozilo do onog broda, a na brodu sam se pogubio i jedva odbauljao do kraja. Mozda je tome pripomogla i tezina same knjige na prsima.

Ali ne smeta! Crtez mi je ovde adut. Crtez je genijalan. A kadrovi bez teksta koji se cesto redjaju kako bi, bilo u prvom, bilo u zadnjem planu, rekli ponesto, su glavna atrakcija stripa. Vesto komponovani, svaki za sebe cine umetnicki vrednu ilustraciju.
Zatim ovo bogatsvtvo valera - ne pamtim da jos koji autor "oseca" ovoliko razlicitih sivih.

Pohvale i za izdanje, za cenu, opremu, stampu. Sto se tice formata, zamerka ide na debljinu. Lakse i lepse je konzumirati dve mrsavije, nego jednu ovakvu.

Jocko Posted - 23/07/2022 : 21:39:49
Na mojoj godisnjoj listi, sva cetiri dela Ibikusa zauzimaju 1. mesto, kao najbolji stripovi godina 1998-2001.

Vizuelno mracan, gotovo morbidan, a sama cinjenica da je roman odlicno pretocen u stripovsku formu nimalo ne skodi - to je veliki plus. Jedna psiholoska drama smestena u istorijski kontekst o kome stripovi mahom ne govore (Rusija uoci revolucije), gde odlicni nEmi kadrovi govore vise od bujice reci. I glavni lik, Semjon, antipaticna nistarija.

Ovo bih, iako se mnogi zale na uporedjivanja pa to nije zahvalan posao, mogao po strukturi (4 "mrcina" poglavlja "avanturistike" jednog anti-junaka, u crno-belom ruhu) uporediti sa Blastom. Isti "pa ovo je stripcina!" utisak sam imao kao dok sam citao Blast, kvalitativno i kvantitativno delo je velikih razmera, utonuce u um jednog duboko pogresnog stvora, ali dok je neke moralno-ambivalentne anti-junake i moguce razumeti - tesko je simpatisati Semjona. On je od neke svoje sorte.

Tako da, ovo je za one koji vole zahtevnije stripove sa ozbiljnom tematikom i mracnim, mestimicno grotesknim crtezom. Klasik (i bukvalno, jer je obrada romana).

Roman je objavila Besna kobila, ali sam ga odusevljen stripom i pre citanja ubrzo poklonio nekome, tako da ide na listu za ponovnu nabavku.

jagodanbg Posted - 23/07/2022 : 21:28:58
Ako neko iz Srbije hoće da se reši BK izdanja, neka mi pise u inbox da se dogovorimo 🙂
Macon Posted - 23/07/2022 : 20:06:02
Ovo je genijalan strip, moj lični top 10.
Lukeruk Posted - 23/07/2022 : 19:01:47
Auh koliko je. Ne znam sa koje strane da mu pridjem, da ga obujmim.
risbozg Posted - 18/07/2022 : 23:45:47
quote:
Originally posted by Chui

Pročitao u dahu jučer, odlično!!!



kad prije si ga se dokopao
Chui Posted - 18/07/2022 : 23:27:12
Pročitao u dahu jučer, odlično!!!
anto Posted - 17/07/2022 : 13:24:04
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by ivanl

Nista, poklanja se ono izdanje Besne kobile.


Ja neću minjat, super mi je izdanje od Besne kobile.
Ko nema neka kupi.
Strip je odličan.



+1
borg Posted - 17/07/2022 : 01:06:37
Meni je BK Ibikus odličan format za ovakav crtež. Samo... Loš povez, pukao mi konac koji drži zadnjih par listova. Al mi drag, pa ga verovatno neću menjati. Inače preporuka onima koji nisu čitali. Meni jedan od najdražih stripova.
john connor Posted - 16/07/2022 : 22:50:41
Slozio bih se sa svima koji hvale ovaj strip, sjajan Fibrin izbor, videcu kako izgleda na velikom formatu, razlika u odnosu na BK, verujem da vredi, a ono manje na poklon...
risbozg Posted - 16/07/2022 : 13:33:45
e, sad se kupuje...malo sam čekao i dočekao
naker Posted - 16/07/2022 : 08:59:59
Cenim da mnogi znaju o kakvom se stripu ovde radi, jer Ibikus je vrh, ali vrh vrhova. Za one koji nisu čitali do sada kopiram osvrt pa nadam se da će nekome pomoći:


"Oktobarska revolucija je uzela maha i aristokratija nek se snalazi kako zna i ume jer nastupa vreme crvenih boljševika, okruženje kao idealno za kvarne likove koji ne propuštaju priliku da se lako obogate. Reč je o svojevrsnom haosu u kojem mnogi vide priliku i merdevine ka penjanju ka višem društvenom poretku. Njevzorov kao jedan od najodvratnijih likova u literaturi, jedna ljiga od čoveka koji kroz komične dogodovštine dolazi do ostvarenja svog sna, dok cela Rusija krvari on se kupa u novcu iako ga žig Ibikusa neumoljivo prati. Slika i prilika paradoksa slovenskih naroda gde se bogatstvo zgrće samo kroz laktanje i gaženje po drugim ljudima, ovo delo nikada neće izgubiti na vrednosti.

Omiljeni momenat mi je kada se brod sa ruskim izbeglicama iskrcava u Istanbulu i dozvoliću sebi jedan citat jer gađa u suštinu tvari:

dve nedelje kasnije i već se društvo razmestilo kako je i pre bilo
na vrhu brda, štab i vojska
na padinama krupni kapitalisti kojima nije manjkalo para
a dole u bednim stanovima, obični beli rusi, radnička klasa


Džabe revolucija džaba sve kada se prirodni poredak sam od sebe uspostavio jer ovce su navikle da budu šišane. Rabate je vrhunski adaptirao Ibikusa, odličan strip."


Apsolutna preporuka za Ibikus
ivanl Posted - 16/07/2022 : 00:57:02
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by ivanl

Nista, poklanja se ono izdanje Besne kobile.


Ja neću minjat, super mi je izdanje od Besne kobile.
Ko nema neka kupi.
Strip je odličan.




To je vec dogovoreno za poklon. I ide dobrom coviku.
Normalno, da minjan srbsko izdanje za hrvatsko. To mi je praksa. Ali i nema ih puno sto izidu prije nasih. Sta bi dupla...
NESVRSTANI Posted - 15/07/2022 : 21:33:59
quote:
Originally posted by ivanl

Nista, poklanja se ono izdanje Besne kobile.


Ja neću minjat, super mi je izdanje od Besne kobile.
Ko nema neka kupi.
Strip je odličan.
ivanl Posted - 15/07/2022 : 13:06:29
Okej. Ako si za vikend u Splitu slobidno dodi po Ibikus od Besne Kobile. Glancer, dakako. Prvi si se javio i tvoj ce biti.
A ako ne mozes, potrudit cu se, ostaviti ga Juri u garazi. A to sve mozemo jos dogovoriti. Uglavnom cim prije ako ti odgovara jer u utorak idem u Spanjolsku.
dicmanjac Posted - 15/07/2022 : 12:56:56
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by dicmanjac

quote:
Originally posted by ivanl

Nista, poklanja se ono izdanje Besne kobile.



Predbilježavam se za poklon ;)



Dino, jesi li jos u Dicmu?



Naravno, gdje drugo bi bio. Dicmo je centar svijeta ;)
ivanl Posted - 15/07/2022 : 11:54:46
quote:
Originally posted by dicmanjac

quote:
Originally posted by ivanl

Nista, poklanja se ono izdanje Besne kobile.



Predbilježavam se za poklon ;)



Dino, jesi li jos u Dicmu?
kasper Posted - 15/07/2022 : 11:49:30
ovaj mi ulazi u liste najbolje do sada procitanih stripova. vrh

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000