forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Lunov magnus strip - Veseli četvrtak

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Tornadomaster Posted - 12/05/2022 : 09:22:36
Ok, ono što se zna je da je u prvom broju Teks i da je debeljuca.
Ide numerički od broja jedan.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
alexts Posted - 18/04/2024 : 07:14:08
Ako se koristi engleska pesma, pri citiranju te pesme je moglo da piše Zenadu, uz zvezdicu, pa objašnjenje fusnote "engleski naziv za Ksanadu".

Ali dobro, već je rečeno i da je Fantom na engleskom.

Da ne komplikujemo što u Marvelovim filmovima o X-Man ime vođe Charlesa Xaviera izgovara "chaalz uhg·zay·vee·uh" (egg-zay-vee-yerr).

Valjda ni Ameri ne znaju pravila ili su preuzeli odnekud (ne mislim ironično).
henry Posted - 18/04/2024 : 01:27:56
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by tomas.hokenberi

Pretpostavljam da je izvor nešto poput ovog dole:
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Kublaj_Kan_ pesma

U prevodima poezije na srpsko(-hrvatski) može se naći varijanta Zenadu.

quote:
Kublaj Kan; ili, Prikaza u snu: Odlomak je pesma koju je napisao Semjuel Tejlor Kolridž, završena 1797. i objavljena 1816. godine. Prema Kolridžovom predgovoru „Kublaj Kanu“, pesma je napisana jedne noći nakon što je iskusio san izazvan opijumom nakon čitanja o Zenaduu, letnjoj palati mongolskog vladara i cara Kine, Kublaj Kana[1].


quote:
Tekst o Zenaduu u knjizi „Purčas, njegovi hodočasnici“, za koju je Kolridž priznao da je se seća u potpunosti, glasio je:

U Zenduu je Kublaj Kan izgradio velelepnu palatu, koja ograđuje šesnaest milja ravnog tla zidom, u kojoj su plodne livade, prijatni izvori, zanosni potoci, i razne vrste divljači, a u sredini svega, raskošna kuća zadovoljstva, koja se može pomerati sa mesta na mesto.[7]


U svakom slučaju englesko Xanadu se sigurno ne čita Ksanadu već upravo Z[a/e]nadu:

https://youtu.be/cLi8fTlDEag?si=kPqqlXCHss1lQKif

Evo iste pesme u nemačkoj verziji:

https://youtu.be/oRAJM5ne6Xw?si=rsty-zri8n3buNnp

Ksanadu koji se, nažalost, ustalio u srpskom je uglavnom rezultat nepoznavanja ispravnog izgovora od strane onih koji su to transkribovali od engleskog Xanadu. Iz nekog razloga mnogi, pogrešno, veruju da se X na početku engleskih reči izgovara KS, pa misle da se npr. Xerox čita Kseroks, a zapravo je Ziroks i slično.




Englesko Xanadu??! Kakve nebuloze pišeš, kakve veze ima Ksanadu (poznat i kao Šangdi), mongolski grad sa Engleskom? Još u italijanskom stripu?

Na koji način se Ksanadu ustalio na srpskom (ključna reč: ustalio; ne treba menjati ustaljeno) nije posao običnih ljudi, nego istoričara, kao i kako se "ustalio" Pariz, Beč, Rim ili Peking.

Ko nam daje pravo da se vraćamo u prošlost (što je uostalom i nemoguće) i po sopstvenom nahođenju ispravljamo "istorijske nepravde"?

A naročito, ako nam je jedini adut - jedna pesma sa bizarno pogrešnom transkripcijom.


Možda zato što se u samom stripu, ako je verovati nekima, koriste stihove engleske pesme engleskog pisca.
I preuzet je prepev u kome se koristi Zenadu.
Jer je valjda pravilo da se tako čita kada se preuzima iz engleskog jezika.
Kao u slučaju imena Xavier.
Znači nema govora o tome da je načinjena greška, može eventualno da se diskutuje o izboru koji je prevodilac napravio, iako se pribojavam te mogućnosti zbog nekolicine lingvističkih gromada koje obogaćuju ovaj forum.
Znači prepev pesme engleskog autora, pesme na engleskom jeziku. I u tom prepevu se pojavljuje mitski Zenadu. A prepev ne možeš da koristiš selektivno. Kao, uzeću strofu-dve al ću da izbacim ovaj stih, da me ne kritikuju skomovci, to ću sam da dopišem.
Ali nekima ovde sve treba da se crta, i to voštanim bojama.
alexts Posted - 18/04/2024 : 00:07:55
quote:
Originally posted by tomas.hokenberi


Phantom se izgovara, nećeṣ̌ verovati, fantom, ne fentom.



Kako, kad je Fentom? Ti si hokenberi 100% nepouzdan izvor informacija.



100-ne primera na YT, sa 10-nama izgovora Fentom.
alexts Posted - 18/04/2024 : 00:01:04
quote:
Originally posted by tomas.hokenberi

Pretpostavljam da je izvor nešto poput ovog dole:
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Kublaj_Kan_ pesma

U prevodima poezije na srpsko(-hrvatski) može se naći varijanta Zenadu.

quote:
Kublaj Kan; ili, Prikaza u snu: Odlomak je pesma koju je napisao Semjuel Tejlor Kolridž, završena 1797. i objavljena 1816. godine. Prema Kolridžovom predgovoru „Kublaj Kanu“, pesma je napisana jedne noći nakon što je iskusio san izazvan opijumom nakon čitanja o Zenaduu, letnjoj palati mongolskog vladara i cara Kine, Kublaj Kana[1].


quote:
Tekst o Zenaduu u knjizi „Purčas, njegovi hodočasnici“, za koju je Kolridž priznao da je se seća u potpunosti, glasio je:

U Zenduu je Kublaj Kan izgradio velelepnu palatu, koja ograđuje šesnaest milja ravnog tla zidom, u kojoj su plodne livade, prijatni izvori, zanosni potoci, i razne vrste divljači, a u sredini svega, raskošna kuća zadovoljstva, koja se može pomerati sa mesta na mesto.[7]


U svakom slučaju englesko Xanadu se sigurno ne čita Ksanadu već upravo Z[a/e]nadu:

https://youtu.be/cLi8fTlDEag?si=kPqqlXCHss1lQKif

Evo iste pesme u nemačkoj verziji:

https://youtu.be/oRAJM5ne6Xw?si=rsty-zri8n3buNnp

Ksanadu koji se, nažalost, ustalio u srpskom je uglavnom rezultat nepoznavanja ispravnog izgovora od strane onih koji su to transkribovali od engleskog Xanadu. Iz nekog razloga mnogi, pogrešno, veruju da se X na početku engleskih reči izgovara KS, pa misle da se npr. Xerox čita Kseroks, a zapravo je Ziroks i slično.




Englesko Xanadu??! Kakve nebuloze pišeš, kakve veze ima Ksanadu (poznat i kao Šangdi), mongolski grad sa Engleskom? Još u italijanskom stripu?

Na koji način se Ksanadu ustalio na srpskom (ključna reč: ustalio; ne treba menjati ustaljeno) nije posao običnih ljudi, nego istoričara, kao i kako se "ustalio" Pariz, Beč, Rim ili Peking.

Ko nam daje pravo da se vraćamo u prošlost (što je uostalom i nemoguće) i po sopstvenom nahođenju ispravljamo "istorijske nepravde"?

A naročito, ako nam je jedini adut - jedna pesma sa bizarno pogrešnom transkripcijom.
john connor Posted - 17/04/2024 : 23:05:50
Oprosti Ranka, nismo bili svesni da si ti.
tomas.hokenberi Posted - 17/04/2024 : 22:56:10
quote:
Originally posted by delboj

Ja nikako ne razumijem kako ljudi ne shvataju da ni pravila ni cilj srpske transkripcije nije da se što približnije prenese originalni izgovor.

Ako bismo se toga držali, valjda ni Zagor ne bi bio Zagor, nego Cagor.

Ili nije valjda da bi Mandrak sad postao Mendrejk, jer je to Mandrak pogrešno?

A možda bi i Fantom postao Fentom...



Mandrake se izgovara Mandrejk a ne Mendrejk.
Phantom se izgovara, nećeṣ̌ verovati, fantom, ne fentom.
delboj Posted - 17/04/2024 : 19:59:17
Ja nikako ne razumijem kako ljudi ne shvataju da ni pravila ni cilj srpske transkripcije nije da se što približnije prenese originalni izgovor.

Ako bismo se toga držali, valjda ni Zagor ne bi bio Zagor, nego Cagor.

Ili nije valjda da bi Mandrak sad postao Mendrejk, jer je to Mandrak pogrešno?

A možda bi i Fantom postao Fentom...
tomas.hokenberi Posted - 17/04/2024 : 18:47:11
Pretpostavljam da je izvor nešto poput ovog dole:
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Kublaj_Kan_ pesma

U prevodima poezije na srpsko(-hrvatski) može se naći varijanta Zenadu.

quote:
Kublaj Kan; ili, Prikaza u snu: Odlomak je pesma koju je napisao Semjuel Tejlor Kolridž, završena 1797. i objavljena 1816. godine. Prema Kolridžovom predgovoru „Kublaj Kanu“, pesma je napisana jedne noći nakon što je iskusio san izazvan opijumom nakon čitanja o Zenaduu, letnjoj palati mongolskog vladara i cara Kine, Kublaj Kana[1].


quote:
Tekst o Zenaduu u knjizi „Purčas, njegovi hodočasnici“, za koju je Kolridž priznao da je se seća u potpunosti, glasio je:

U Zenduu je Kublaj Kan izgradio velelepnu palatu, koja ograđuje šesnaest milja ravnog tla zidom, u kojoj su plodne livade, prijatni izvori, zanosni potoci, i razne vrste divljači, a u sredini svega, raskošna kuća zadovoljstva, koja se može pomerati sa mesta na mesto.[7]


U svakom slučaju englesko Xanadu se sigurno ne čita Ksanadu već upravo Z[a/e]nadu:

https://youtu.be/cLi8fTlDEag?si=kPqqlXCHss1lQKif

Evo iste pesme u nemačkoj verziji:

https://youtu.be/oRAJM5ne6Xw?si=rsty-zri8n3buNnp

Ksanadu koji se, nažalost, ustalio u srpskom je uglavnom rezultat nepoznavanja ispravnog izgovora od strane onih koji su to transkribovali od engleskog Xanadu. Iz nekog razloga mnogi, pogrešno, veruju da se X na početku engleskih reči izgovara KS, pa misle da se npr. Xerox čita Kseroks, a zapravo je Ziroks i slično.
anto Posted - 17/04/2024 : 18:27:25
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

@Anto

Urednici često postavljaju ista pitanja, prosto jer su logična. Zato i angažujemo lektore, da bismo dobili što ispravnije tekstove.
...


sve te razumem što kažeš,ali se opet ne slažem.

Konkretno,Ksanadu je Ksanadu decenijama u našem jeziku,i nikako Zenadu.Pa makar i predsednik Vučić tvrdio suprotno.
delboj Posted - 16/04/2024 : 16:37:17
quote:
Originally posted by SPQRoma

Ja bih volio da se imena izgovaraju onako izvorno kako sam taj čovjek sebe zove ili nazive gradova onako kako ih njegovi građani izgovaraju, a srpska transkripcija je daleko od toga.


Osnovno pravilo srpske transkripcije je da nije cilj da se prenese originalni izgovor.

Mislim da je pokušaj "uvođenja reda" u ovo unio još veći haos.

A što se tiče uživanja u stripovima, mislim da su druge stvari veći problem.
SPQRoma Posted - 16/04/2024 : 16:28:17
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Ali Sjeberga treba menjati i Solskjera, i sve slične primere koji nisu ispravni a nisu se vekovima ukorenili.


Ja sam nedavno čitao knjigu renomiranog srpskog izdavača (da ga ne pominjem i promovišem) gdje se u prevodu sa norveškog pominje Sulšer, da taj, isti, Ole Gunar.

Zanimljivo je kako se na stripovskim forumima pokreću uvijek ovakve teme, niko više ne uživa u stripovima, nego se gledaju neke sitnice.

Ne znam, sve mi je ovo previše. Kad smo već kod sporta, šta mislite da li iko od nas fudbalera Kolašinca čita Kolazinać, kako on sam sebe zove? Ili Kristijana Pulišića da zovemo Pulisik, kako on sam to izgovara? Ili Kasteljanosa recimo, kako to Italijani kažu Kastešanos, jer se u španskom često LL čita kao Š, što je nama ludost, mi smo naučili da je to LJ i nema druge. A ima...

I kad smo već kod Halanda, on sam sebe izgovara Haland i meni je to dovoljno. Iako to po pravilima norveškog nije A nego O. Ali ko će ga znati kako i zašto se ne izgovara onako kako je kod njih pravilno.

Ja bih volio da se imena izgovaraju onako izvorno kako sam taj čovjek sebe zove ili nazive gradova onako kako ih njegovi građani izgovaraju, a srpska transkripcija je daleko od toga.
jaki Posted - 16/04/2024 : 15:41:16
quote:
Originally posted by Lajkovcanin

Kad menjaju Marti u Martin, zna li se šta?


A tribalo bi...
delboj Posted - 16/04/2024 : 14:55:44
quote:
Originally posted by alexts

Kad se kuca "Ksanadu" u google, dobija se bezbroj rezultata vezanih za mitski grad ili nazive, koji su po njemu dati (hotel, film...).

Kad se kuca "Zenadu" nema ništa u vezi grada, izuzev pitanja koje je delboj postavio na jezičkom forumu.


Vidim da se ni na jezičkom forumu ne slažu s varijantom Zenadu, a ipak mislim da tamo pišu neki ljudi koji nisu baš laici.
paranoid Posted - 16/04/2024 : 14:34:47
Meni vise smeta ono "zgrunt" (ili kako vec) sto su ubacili kod Cika
Lajkovcanin Posted - 16/04/2024 : 13:58:40
Kad menjaju Marti u Martin, zna li se šta?
5ypo Posted - 16/04/2024 : 12:46:00
I Zagorovo prezime su iz Dnevnikovog Vilding promijenili u (ispravno) Vajlding.
djukak Posted - 16/04/2024 : 12:09:46
Takođe sam vidio da VČ u zadnjim Teksovima Tiger Džeka transkribuje kao Tajger Džeka.
Mislim stvarno, nakon 60 godina Tiger Džeka pretvaraju u Tajgera (koliko god bilo ispravno).
john connor Posted - 16/04/2024 : 10:55:02
quote:
Originally posted by alexts

Ja sam shvatio da se protiv ovakvih stvari može boriti samo nekupovinom.

Svi koji su pre više od 50 godina uživali u poemi Kublaj Kan neka uživaju u ovom stripu. Ostali - stop; ili ajd - po želji.


Tacno. Nema druge...tako sam uradio sa Nejtanom, ne zanima me...
henry Posted - 16/04/2024 : 10:52:21
Doduše, jeste sa vikipedije, ali verujem da i ona ima više kredibiliteta od selektivnih dlakojanjičara sa foruma.
henry Posted - 16/04/2024 : 10:48:04

Evo šta kažu za ime Xavier:
U zavisnosti od nacionalnosti u transkripciji na srpski jezik ime varira, a često se nepravilno prenosi po uzoru samo na španski jezik. Međutim, ako se iz engleskoga jezika uzima, onda je jedina ispravna transkripcija Zavijer, a ne Ksavijer. Sa španskog i katalanskog je Havijer, sa baskijskoga Šabijer, sa grčkoga Ksavijeros, a sa francuskoga Gzavije.
alexts Posted - 16/04/2024 : 09:59:03
Kad se kuca "Ksanadu" u google, dobija se bezbroj rezultata vezanih za mitski grad ili nazive, koji su po njemu dati (hotel, film...).

Kad se kuca "Zenadu" nema ništa u vezi grada, izuzev pitanja koje je delboj postavio na jezičkom forumu.
alexts Posted - 16/04/2024 : 09:53:31
Šta znači KSANADU?

» Ksanadu • muški rod Mitski grad, prestonica Kublaj Kana, poznat po svojoj neverovatnoj lepoti i romantičnosi.
alexts Posted - 16/04/2024 : 09:51:19
Ne znam kako je merodavna jedna pesma, nasuprot 100-nu drugih izvora upotrebe Ksanadu?
jaki Posted - 16/04/2024 : 08:30:34
Ne triba se ljutit...
Ima smisla a s druge strane isto ima smisla.
Ali ja kao "stranac" isto sam na gledištu za Ksanadu..
alexts Posted - 16/04/2024 : 07:40:28
Ja sam shvatio da se protiv ovakvih stvari može boriti samo nekupovinom.

Svi koji su pre više od 50 godina uživali u poemi Kublaj Kan neka uživaju u ovom stripu. Ostali - stop; ili ajd - po želji.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000