forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Istra

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 08/08/2022 : 14:48:11
36 dana Istre bilo je zanimljivo i opuštajuće iskustvo u kojem sam, iako sam bio puno puta u Istri otkrio jedan biser - Grožnjan. Ta malaa varoš puna umjetničkih duša dijeluje tako smirujuće na dušu i tijelo da to nihe normalno. A još kad he jazz koncert navečer...budem pisao scaki dan ponalo, a sve popraćeno slikama, naravno...


[url=https://postimg.cc/LJ8Gk0D1][/url]
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
mladjo Posted - 20/08/2022 : 16:24:09
Motovun - simpatičan gradić sa simoatičnim urbanističkim rješenjima. Grad je "zarobio" jedno brdo i izrastao oko njega. Rezultat su prekrasni pogledi na Istru i njene ljepote.
mladjo Posted - 17/08/2022 : 10:52:58
Novigrad-lijepo malo mjesto kojemu noćna svijetla daju poseban izgled. Ima jedna slastičarnica sa fancy sladoledom po kojoj je poznat ali slatjać se nije oretjerano razlikovao od ponude drugih slastičarnica. A i posluga nije bila na visini zadatka. Ali da ne kvarim raspoloženje - slatkać je bio ok, a šetnja gradom odlična. Vidjeli smo u luci nekoliko pravih ribarskih brodova. Krvav he to posel...
ivi skoj Posted - 15/08/2022 : 10:54:46
Pula i meni vrlo jako, tu bi se dalo životariti.
Čak smo i neku mačku našli u centru na zidiću, pa smo je hranili svaki dan.

Evo prije neku godinu digli utočište za kupanje na plaži nedaleko Pule.
mladjo Posted - 14/08/2022 : 14:14:07
Umag-krasam mali gradić na samom vrhu zapadne obake Istre. Ima dvije glavne plaže:Vojničku i Afriku. Vojnička je za divno čudo pješčana i to sa onim ultrasitnim pijeskom, ali dojam kvari morska trava na dnu koja počinje nekoliko desetaka metara od ulaza ( do tad se lagano ulazi hodajući, znači plaźa ima dugi ulaz do dubokog - volim takve plaže.)
Na plaži Afrika se uglavnom kupaju lokalci (dok su se prije na Vojničkoj kupali...-ha šta mislite?:)). Sama plaža ima kamenje pod morem tako da u jednom trenutku vam je voda do grla, a u drugom do pasa jer ste stali na kamen. U Umagu sam se našao sa ujakom i otišli smo u jedan birc gdje sam zatražio Zlatni Pan a konobarica je rekla da ga nemaju jer drže samo dobre pive:))
Uglavnom, Umag je lijepo mjesto koje vrijedi posjetiti. Stara jezgra? Odlična.
fandango Posted - 12/08/2022 : 15:37:44
quote:
Originally posted by Qwertz

quote:
Originally posted by Deers

Istra je go’ ku*ac. Ne razumijem te turiste. Zapadna obala, redovito procvijeta more pa ipak je puna tih govana. Očekivao bi čovjek da će svi ti miljuni turista izlizati to kamenje na plažama kad ono oštrije od oštre strane Zagorove sjekire! Obale preizgrađene i/ili devastirane. Smijali smo se nakaradnim objektima po Dalmaciji i svijetu ali sada možemo i našima. Unatrašnjost lijepa? Ha! Možda još godinu dana! Jer naime što, unutrašnjost se žali da je zanemarena za razvoj u odnosu na obalu. Naravno, pritom misle isključivo. na. turizam! Uskoro će sve biti preplavljeno naseljima “autohtonih” kamenih kuća za odmor sa bazenim! Sela… Gradovi bez i jednog stanovnika. Toliko će podignut turizam cijenu naše zemlje da će nam biti neisplativo tu živjeti. Istra će postati himba. Od Tartufa (precijenjeno) će postati tartufata (precijenjena laž). Ako već nije.

Najgore od svega, još ima možda vremena da se okrene nekom odživom razvoju. Ali ne želimo.



Baš sam nedavno bio u centru Poreča (radi se o zapadnoj obali Istre, ako netko ne zna). Grad je stvarno užas. Gužve, kaos u prometu (sreća da još ne vozim), smrad, hrpa turista od kojih se ne može normalno kretati gradom, visoke cijene itd. Također, lakše je naći crnca na sjeveru Grenlanda nego Istrijana u Poreču. Svuda samo Albanci, turisti i nekakvi poalbanizirani Hrvati. U usporedbi s time, manja sela su poput raja na Zemlji. (Ali pitanje je koliko dugo će ostati takva). Ipak, kada završim fakultet, odradim nekih četrdesetak godina radnog staža i zaradim neku finu financijsku zalihu za mirovinu, volio bih živjeti u Istri (u nekoj šumi, daleko od turizma, zagađenja, smeća i ostalih blagodati moderne civilizacije 21. stoljeća)



Gle, po svemu sudeci, za 40 godina klima u Stockholmu, Helsinkiju i Oslu bude otprilike ko sada u Istri, tak da mislim da ti je bolje razmisljati da se penzioniras malo dalje od Mediterana

Npr: https://www.nytimes.com/2019/11/09/business/wine-scandinavia-climate-change.html

Just_Charlie Posted - 12/08/2022 : 01:28:51
Ponekad znam zapjevati refren, poslušajte :)

Pjesma je o Istri
https://www.youtube.com/watch?v=79WWofXCP7Y
Just_Charlie Posted - 12/08/2022 : 01:10:28
quote:
Originally posted by Qwertz

Malo je gadljivo, ali ajde. Nastali su od glagola "pljukat", što je istarska riječ za pljuvati. Ne znam kakve su pljukance vama točno dali, ali pravi pljukanci izgledaju kao nekakve gliste od tijesta.
E tu sad dolazi taj zanimljivi dio. Svaki pljukanac nastao je od kuglice tijesta koja je ručno oblikovana. Nekada, dok su se pljukanci radili kod kuće, valjali su se u rukama. I, pošto su se i ruke i tijesto nakon nekog vremena malo osušili, onaj tko mijesi je povremeno pljuvao u ruke, kako bi bile vlažne i tako omekšale tijesto.
Ne znam radi li se to tako i danas (čisto sumnjam, vjerojatno se za restorane sve radi strojno), ali tako su dobili ime. Osobno sam dosta puta vidio kako se pljuje u ruke dok se rade pljukanci, ali ne mogu tvrditi da je netko pljuvao i u vaše😁
Uglavnom, tako je nastao naziv "pljukanci"



Eto, nisam to ni znala, ali sad znam zašto mi je to najgluplja pašta.

Sad molim Istrijane da pojasne zašto su Fuži najskuplja pašta?
Znam da ih je moja teta izrađivala ručno, uz pomoć olovke ali ne vjerujem da se industrijski baš toliko dugo izrađuju.
Zigante Fuži uz tartufatu su ok ali mi isto nisu napeti.. ali ne znam koja još pašta je uopće dostojna okusa tartufa.
Just_Charlie Posted - 12/08/2022 : 01:02:58
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by tex2

Pljukanci, Malvazija, hlad, gostoljubivost, Istra je zakon!



Išao sam googlati što su pljukanci:)). Nisam znao da je to drugo ime za kozice:)).



Bože, pljukanci definitivno nisu deugo ime za kozice nego pašta, meni nekako dosadna a ni ime mi nije nešto..imala doma, nekako se natjerala da potrošim u minestrone..maneštri, ne mogu se sjetiti kako drugačije, razumljivije reći to :)
Poli Posted - 11/08/2022 : 18:20:21

Nije ljetna shema ali svejedno :D



mladjo Posted - 11/08/2022 : 15:57:20
Idemo dalje - Pula.Prejrasan grad sa bogatom prošlošću (jbga, to se može reći za hrpu gradova, a dio o bogatoj prošlosti za svaki. Upadam li ja to u steteotipna razmišljanja? Ha jbga, istina je istina, ma koliko stereotipna bila.) u kojem je u jednom trenu odsjeo i James Joyce! Bio je tu kratko vrijeme i nije mu se Pula svidjela ali te sitnice nisu spriječile Puležane da se hvale podatkom da je u njihovom gradu bio taj poznati pisac.Pula je prekrasna. Pula je grad u kojem bih želio živjeti, a da ne živim u Zagrebu. Rijeka je na drugom mjestu.Uglavnom, da sad ne pričam previše o gradu (imate sve na netu), u Puli sam često, ali nikada nisam bio na koncertu u areni.Eh kad bi Mike Oldfield došao u Pulu...Prvih 5-6 minuta Tubular bellsa unutar magičnih zidina arene...
Eh...
Poli Posted - 10/08/2022 : 13:02:02

Evo, ovako ce se vidjeti...
quote:
Originally posted by Deers

@Poli

Ima i recentnijih albuma koji precizno seciraju zeitgeist:




Deers Posted - 10/08/2022 : 12:45:10
@Poli

Ima i recentnijih albuma koji precizno seciraju zeitgeist:



Poli Posted - 10/08/2022 : 11:54:16







Deers Posted - 10/08/2022 : 10:54:43
Istra je go’ ku*ac. Ne razumijem te turiste. Zapadna obala, redovito procvijeta more pa ipak je puna tih govana. Očekivao bi čovjek da će svi ti miljuni turista izlizati to kamenje na plažama kad ono oštrije od oštre strane Zagorove sjekire! Obale preizgrađene i/ili devastirane. Smijali smo se nakaradnim objektima po Dalmaciji i svijetu ali sada možemo i našima. Unatrašnjost lijepa? Ha! Možda još godinu dana! Jer naime što, unutrašnjost se žali da je zanemarena za razvoj u odnosu na obalu. Naravno, pritom misle isključivo. na. turizam! Uskoro će sve biti preplavljeno naseljima “autohtonih” kamenih kuća za odmor sa bazenim! Sela… Gradovi bez i jednog stanovnika. Toliko će podignut turizam cijenu naše zemlje da će nam biti neisplativo tu živjeti. Istra će postati himba. Od Tartufa (precijenjeno) će postati tartufata (precijenjena laž). Ako već nije.

Najgore od svega, još ima možda vremena da se okrene nekom odživom razvoju. Ali ne želimo.
mladjo Posted - 10/08/2022 : 10:23:49
Nadam se da je ta tradicija pljuvanja prestala Ili možda nude takve produkte skuplje jer su pripremljeni na tradicionalan način
emirem Posted - 09/08/2022 : 20:58:13
Sigurno nesto kao pita poprskusa.
😁
mladjo Posted - 09/08/2022 : 18:59:22
Slobodno reci, sad me baš zanima:)).
mladjo Posted - 09/08/2022 : 14:59:40
quote:
Originally posted by DK24

Pljukanci su tjestenina. Grožnjan je lijep, ali mrtav kao i većina tih gradova u unutrašnjosti i to me najviše razočaralo. Svi izgledaju kao kulise za predstavu, ali eto svjetlo je ugašeno, nema nikoga na pozornici.



Ha to je na žalost normalno za većinu (malih) gradova na moru.
mladjo Posted - 09/08/2022 : 14:56:50
[url=https://postimg.cc/HrS5Yrqq][/url]
DK24 Posted - 09/08/2022 : 14:54:17
Pljukanci su tjestenina. Grožnjan je lijep, ali mrtav kao i većina tih gradova u unutrašnjosti i to me najviše razočaralo. Svi izgledaju kao kulise za predstavu, ali eto svjetlo je ugašeno, nema nikoga na pozornici.
mladjo Posted - 09/08/2022 : 14:50:32
Evo što Wikipedia kaže o Grožnjanu
Grožnjan je danas poznat kao "Grad umjetnika". Ima oko dvadeset galerija i umjetničkih ateljea, a također je pokrenuta ljetna međunarodna filmska škola i ujedno je postao Međunarodni kulturni centar hrvatske glazbene mladeži. Održava se svake godine jazz festival "Jazz is Back BP", koji je pokrenuo hrvatski jazzist Boško Petrović, traje dva do tri tjedna, te počinje sredinom srpnja. Također se krajem rujna održava festival Ex tempore koji skuplja više od 300 umjetnika iz cijele Europe, koji u nedjelju pretvore Grožnjan u jednu veliku galeriju sa svojim radovima.

Dakke, mi smo bili na tom jazz festivalu, bio je ba otvorenom, komirni koncert, bila je i konbinacija sa Lado pjevačicama...ma bilo he super!
mladjo Posted - 09/08/2022 : 14:46:35
quote:
Originally posted by tex2

Krivo si zguglao

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by tex2

Pljukanci, Malvazija, hlad, gostoljubivost, Istra je zakon!



Išao sam googlati što su pljukanci:)). Nisam znao da je to drugo ime za kozice:)).





Pa jaj je onda?
tex2 Posted - 09/08/2022 : 14:39:19
Krivo si zguglao

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by tex2

Pljukanci, Malvazija, hlad, gostoljubivost, Istra je zakon!



Išao sam googlati što su pljukanci:)). Nisam znao da je to drugo ime za kozice:)).

adriano Posted - 09/08/2022 : 14:13:40
bio sam nedavno u Grožnjanu. prekrasan talijanski gradić.
mladjo Posted - 09/08/2022 : 11:30:21
quote:
Originally posted by tex2

Pljukanci, Malvazija, hlad, gostoljubivost, Istra je zakon!



Išao sam googlati što su pljukanci:)). Nisam znao da je to drugo ime za kozice:)).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000