forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka 55 - Siva kronika

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/07/2022 : 10:56:22


SIVA KRONIKA scenarista Darka Macana, u izvedbi zadarskoga likovnjaka Marka Jačana, prilično je rijetka ptica suvremenoga hrvatskog stripa: realistična je bez pesimizma, suvremena bez politikanstva i zabavna bez kreveljenja. SIVA KRONIKA pokušava, i uspijeva, kroz deset epizoda nanizati male priče u kojima nema velikih zločina ni velikih junaka, ali ima ljubavi, sretnih i nesretnih, onih koje traju nekoliko dana i onih koje traju nekoliko desetljeća, koje sve za sobom ostavljaju tragove.

Deset priča koje čine SIVU KRONIKU nazvane se po likovima koje reporterka Viktorija i njezin fotograf, Branko, sreću tijekom novinarskih zadataka. Ti se likovi pred nama redaju abecedno (Anamarija pa Boris pa Crni ...) i čini se da je nakana autora bila stvoriti abecedarij suvremene hrvatske zbilje. Ta namjera nije do kraja provedena – sa F se skače odmah na Ž – ali i u tako stvorenoj zagradi, u lakuni neispričanoga, SIVA KRONIKA nam pruža kroniku tuceta života, kroniku puno manje sivu nego što njezin naslov nagoviješta.

Orka 55 • Siva kronika • 112 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Crtež Marko Jačan • • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.7.2022. • Cijena 90 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-55-siva-kronika/799/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 08/12/2023 : 16:13:16

Crna kronika.


Peyo Posted - 08/12/2023 : 11:39:41
Ova knjiga u ruci nije Siva kronika?
vukozec Posted - 08/12/2023 : 08:57:27
Ako Kevin Costner može ciljati sa oba oka zatvorena, što ovaj ne bi mogao sa oba otvorena.


Inače, stigao je novi kip, ovaj put Tuđman je poeta, Tonto će ga istočkati za reizdanje.

Peyo Posted - 14/08/2023 : 17:06:22
Jedno je stakleno.
Deers Posted - 14/08/2023 : 16:49:38
Super izgleda. Go Tonto! Nije mi jasno samo kako cilja sa oba otvorena oka
Tonto Posted - 14/08/2023 : 15:58:23
quote:
Originally posted by frano

Opet Macan u kaubojcima!
Iznimna detaljnost!


Nema Macana, scenarij je moj.
frano Posted - 14/08/2023 : 15:47:11
Opet Macan u kaubojcima!
Iznimna detaljnost!
Cromwell Posted - 14/08/2023 : 09:33:28
U jebemti Tonto odlično je ovo! Pomalo mi baca na Civitellija što je svakako jako pozitivno, premda znam da "obožavaš" Texa.
Ipak! Morat ćemo vidjeti kakav si sa figurama likova iz profila.
Peyo Posted - 13/08/2023 : 20:01:56
Crni Tonto, oslipit ćeš.

Kupuj i lipi rastere!
Tonto Posted - 13/08/2023 : 18:38:03
Hvala, don.

Kroz par godina ces, nadam se, saznat koji žanr mom crtežu još više odgovara.

don_draper Posted - 13/08/2023 : 17:41:52
Nikad dosta dobrog domaćeg stripa.
Ima nešto u tom našem podneblju, mentalitetu i atmosferi što može izroditi ovakva uistinu "siva" djela. Likovi opterećeni svojim problemima i tajnama, bizarne, nelagodne situacije i utjecaj životne sredine.
Premda su poglavlja kratka, ipak vrlo efikasno se prikaže situacija i njen problem. Vrlo konkretno i ciljano, a opet obogaćeno kontekstom. Sjajna domišljatost u simbolikama i igrama riječima i općenito poveznice s imenima su ovdje jako dobro funkcionirale.
Tonto je briljirao s ovim crtežom ovdje. Vrlo autentično i odaje tu neku vibru nekakvog novinskog članka.
U neku ruku šteta da se nije realizirala ideja o cijeloj abecedi kakva je nekoć bila, ali i ovako je to vrlo dobro zaokružena cjelina, pogotovo s domišljatim simboličnim zadnjim albumom.

Usudio bih se reći najbolji domaći strip koji sam do sada pročitao u izdanju Fibre. Jako nenametljiv, ali vrlo dojmljiv. Upravo kao što bi mu i ime sugeriralo.

5/5
bisley Posted - 01/08/2023 : 14:42:25
Sa svakim novim čitanjem strip mi je sve bolji.
ŠAŠ Posted - 10/07/2023 : 11:40:14
quote:
Originally posted by Tonto

Jeste da mi je covjek dva puta promasio prezime, ali zbog ovih usporedbi bi mu oprostio i gore stvari.






uh...
Cromwell Posted - 10/07/2023 : 11:16:26
Dosado vrati se na forum!
Tonto Posted - 10/07/2023 : 08:11:27
Jeste da mi je covjek dva puta promasio prezime, ali zbog ovih usporedbi bi mu oprostio i gore stvari.


Tonto Posted - 08/03/2023 : 15:21:07
quote:
Originally posted by Deers

Ček, ako se ne varam, novine se zovu samo Kronika? Ili opet nisam pažljivo čitao?

Dobro si zapamtio, novinar je malo zabucao...
Deers Posted - 08/03/2023 : 13:10:46
Ček, ako se ne varam, novine se zovu samo Kronika? Ili opet nisam pažljivo čitao?
Tonto Posted - 08/03/2023 : 10:10:21
quote:
Originally posted by Poli


To si flomasterom crtao?





Flomasterima i uni pinom - falsi rapidograf, prije sam ih kupovao za 5 kn komad, sad su mislim oko euro i nesto.
Poli Posted - 08/03/2023 : 10:04:28

To si flomasterom crtao?


Tonto Posted - 08/03/2023 : 08:58:07
Kada te hvale u novostima jasno ti je zašto te ne hvali stinky...






Deers Posted - 28/02/2023 : 20:20:27
Vidio sam da je priča osobna ali nisam znao u kojoj mjeri. Hvala ti što si to podijelio.
Tonto Posted - 27/02/2023 : 08:52:30
quote:
Originally posted by Deers


Ćiro me se posebno dojmio iako je završetak predvidiv od početka



Ćiro je istinita priča o smrti moga oca u koju je Darko uklopio lik Branka.
Poli Posted - 26/02/2023 : 21:02:22

Bas to, pohvalno za objavu. Upravo citam (zurim do kraja mjeseca) pa jos ne mogu komentirati, ali dobro ispalo, za sada. ;P


Deers Posted - 26/02/2023 : 19:32:33
Siva kronika

Macan - Jačan

Darko i Marko nam donose, kroz priče, priču bez velikih zločina i velikih ljudi, bez velikih pobjeda ili poraza, bez velikih razrješenja ili katarza. Ali sa puno onog između.
Malih ljudi i grešaka, dobrih ljudi koji zastranjuju i loših na čiji motive možemo kimnuti glavom. Čiji su mali, možda naizgled beznačajni životi i postupci njima ono najvažnije. Jer su njihovi. I jedino što imaju. Kao i život.

Priče variraju, ali ima dobrih ideja i razrješenja, makar, kao što sam napomenu nema genijalnih eksplozivnih završnica. Scenarij nas lijepo vodi, i napuhuje napetost da bi se na kraju samo ispuhao ne i rasprsnuo.
Ćiro me se posebno dojmio iako je završetak predvidiv od početka, dok Franjo, bez obzira na slojevitost i možebitnu simboličnost bi bio loš završetak priče. Barem ja tako smatram. Na kraju, Epilog, zaokružuje cijelu priču, zajedno sa sim onim neispričanim poglavljima. Kronika je možda siva, ali i tu ima svijetlih nijansi.

Jačanov crtež je jako dobar. Vidio se veliki pomak od kad sam ga zadnji put čitao. Njeguje realistični stil sa puno točkica kao kakav impresionist. I to je impresivno. Problem svakog realističnog crteža je to što svaka mala greška u perspektivi ili figuri se jasnije uočava. I često ispada ukočenijim od onoga što zapravo jest. na to nije ni on imun.

Sivilo ljudi i postupaka me podsjeća da Emila, detektiva. Tko zna, možda uskoro Macan izbaci i trilogiju. Pa nakon detektiva i novinara, dobijemo i ... hmmm

Sve u svemu, jako zanimljivo djelo. Pohvale Fibri da je to objavila, kao i za svaki domaći strip. nadam ih se što više u budućnosti.

frano Posted - 13/02/2023 : 20:50:44
... hihihi ...
... udri ...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000