forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Čudovište iz močvare 5 i 6

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/07/2016 : 18:38:16


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/cudoviste-iz-mocvare-5-vrt-naslade/384/

Kad u europskom stripu primjetimo nekog junaka u tuđoj seriji tad je obično riječ o prijateljskoj posveti, migu zajedničkim čitateljima. U američkim je, pak, superjunačkim univerzumima - nekad stripskim, danas i filmskim - gostovanje junaka jednoga stripa u drugim naslovima iste kuće gotovo ugovorna obaveza koja veseli upućene i poboljšava prodaju. Tako je i Čudovište iz močvare, nakon dvije i pol godine pod Mooreovim perom, došlo na dovoljno dobar glas da mu se dozvoli da pođe na Batmana. No, taj je sukob formalnost: do tog je trenutka Čudovište toliko ojačalo da se Batman bori s prirodnom katastrofom ... ili blagoslovom?

Odrađujući sve što je od njega traženo, Alan Moore i dalje prvenstveno priča svoju priču. Kontrapunktna junakinja ovoga sveska je Abby, ljubovca Čudovišta. Uz nju se polako vraćaju likovi koje smo dosad otpisali kao sporedne. Svaki dobija na važnosti, a niska priča najzad poprima obrise romana. Romana kojemu je vrijeme da krene svome zaključku ...

Čudovište iz močvare 5 • Vrt naslade • 176 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež John Totleben • Rick Veitch • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 165 Kn




http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/cudoviste-iz-mocvare-6-ljubeci-stranca/385/

Odbrojivši tradicionalne nemani, stvorivši nove te odradivši obavezan smak svijeta i smrt, u to vrijeme još ne toliko obaveznu, Mooreovo Čudovište našlo se odbačeno u svemir. Močvarni stvor iščupan je iz močvare, čudovište se srelo s većim čudovištima ... Putovanja su plodno tlo kušnji, zrenja i samospoznaje, a Čudovište iz močvare je ovim, završnim sveskom sage poslano na jedno od najdužih.

Duža od putovanja bila je samo saga. Danas o tome ne mislimo, ali u doba kad je Moore pisao Čudovište, stripovi su trajali mjesec dana, čitatelj nije morao vidjeti prethodni sveščić ni vratiti se po idući. Neke su serije pod akcijom plele sapunicu, ali nijedna nije godinama gradila zaokruženu pripovijest. Volite li Sandmana, Propovjednika, ili Y, posljednjeg muškarca na svijetu (svi dostupni kod Fibre), znajte da su jedan obrasli pisac i jedna još obraslija neman utrli put pričama što imaju početak i kraj.

Pustolovina Čudovišta iz močvare ima još, iz drugih pera, ali zbog navedenog, po prvi put u šest svezaka, na jedan od ovih tekstova stavljamo točku.

Čudovište iz močvare 6 • Ljubeći stranca • 212 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež John Totleben • Rick Veitch • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 165 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zula Posted - 16/08/2023 : 13:34:25
Baš kao što je dapazin napisao, u genijalnom Čudovištu iz močvare, Ljubeći stranca je vjerojatno najbolja priča!
dapazin Posted - 16/08/2023 : 10:08:02
Da ne pisem sad osvrt na svaku knjigu u njihove teme, skucat ću ovdje kratki osvrt na cijeli run.

Sve u svemu - preporuka za čitanje, pogotovo po ovim smiješnim cijenama koje su trenutno na fibrinom sajtu. Prvi broj sam uzeo TPB na engleskom, brijem da je isti đir, dodatak tu i tamo, ali nemojte plakati kad se sve ovo rasproda jelte.

Puno je stvari na kojima se ovdje mora Mooreu čestitati. Prva je svakako način na koji je zakopao prošli run i stvorio svoj univerzum i svoja pravila. Prva knjiga počinje sa krajem, koji je odrađen solidno, ali Anatomy Lessons je toliko briljantan i postavlja toliko pitanja koja se dotiču puno većih tema - poanta postojanja, što znači biti svjesno biće i slično. Briljantan broj, jedan od najgenijalnijih postavki koje sam vidio. Cijeli broj je toliko dobro napisan, tempiran, napet, ma 10/10. Nažalost, iduće priče u prvoj knjizi se malo gube i nisu toliko dramatične i "velike", ali svejedno zanimljive i dobro napisane.

Druga knjiga je zrno bolja od prve, price su interesantnije, tempo je brži. Treća knjiga, čini mi se, prva je koja ima opsežniji koncept koji povezuje sve priče i tu sam počeo biti oduševljavan iznova i iznova inovativnošću, spajanjem trasha i high concept trenutaka. Briljantno. Constantine je super lik - malo je onaj tipični "jako sam kul, pričam u šiframa, jesam dobar, jesam zao heheh, malo sam siv, al zapravo sam dobar" kalup, ali u Mooreovim zlatnim rukama postane stvarno pun života.

Četvrta knjiga je svojevrsni vrhunac treće knjige i opet, podosta bolja od prijašnje knjige. Moore, čini mi se, ide u puno veću apstrakciju s pisanjem likova koji nisu ni toliko likovi koliko amorfne misli. Vrhunac knjige je onako, malo stripovski, ali sve skupa briljantna knjiga.

Peta knjiga me uhvatila posve nespremnog jer nisam iskreno znao gdje uopce Moore može ići poslije toliko visokih uloga? Odgovor je briljantan - idemo smanjiti doživljaj i dodati puno osobniji štih. Briljantno, opet - bolja od četvrte knjige, točno se osjeti to vrijeme dodavanja edgynessa u stripove, a Moore je to doktorirao. Kraj knjige čudesan, jeziv.

E sad. Šesta knjiga. Uh. Ajmo reći da sam oduševljen, ali ajmo reći da su dobri brojevi neki od najboljih brojeva ikad napisanih a loši brojevi vjerojatno najlošiji u runu. Dio sa Adamom Strangeom mi je li-la, možda mi fali kontekst tog lika, ali nije ostavio dojam. Dio sa planetom biljki je bio bezveze. Ali zato - Ljubeći stranca.... Što reći? Meni osobno jedan od najboljih brojeva koje sam u životu pročitao, zadnji put mi je takav dojam ostavio također gospon Moore u Paklu. Nestvarno osmišljen broj, ingeniozno napisan i izveden. Ma fantazija. Nakon toga dolazi potpuni kaos sa Darkseidom koji se komotno može izbaciti i ne bi se nista izgubio osim predivnog arta. I na kraju - kako zavrsiti cijeli run? Osvetom i potpunim mirom. Zaslužen kraj, lijep kraj, zadovoljavajuć kraj. Nasrecu, nije Moore otišao predaleko, na što je mirisalo kroz cijelu šestu knjigu. Kraj je ljudski i dosta zanimljivo se igra s idejom Boga. Super. U ovoj knjizi je Mooreovo pisanje otišlo najdalje što sam vidio, doslovno mi je trebao rječnik za sve te sulude analogije, stvarno Moore nije morao ići toliko daleko u flexanju svojih mišića, ali je išao i na tome mu hvala.

Sve skupa kao run - super. Nije najbolje od Moorea, ali je uz bok najboljem. Volio bih Miraclemana u Fibrinom omnibusu!
kasper Posted - 09/09/2022 : 09:52:33
pa, slozio bih se sa tobom posle prvog citanja, cak takav komentar i imam na dw forumu. al prosto na drugo citanje taj deo me nije interesovao toliko (osim cuvenog petog dela), prosto je tako. al postujem, visine stripa jesu u pitanju. dok mi iz pakla top topova topova , tu mi ta naracija stoji.
Paka01 Posted - 09/09/2022 : 09:38:29
Po meni to i jest jedna od najjačih stavki Miraclemana i savršeno odgovara konceptu kojeg je Moore prikazao. Običan čovjek postaje bog.
Naravno da se sve uzdiže na jedan viši nivo... Osoba na koju praktički nitko ne obraća pažnju, jedan od nas običnih ljudi polako postaje najmoćnije biće na svijetu, netko tko mijenja tijek povijesti i način na koji cjelokupno društvo funkcionira. Za očekivati je da će naracija malo po malo postajati kompleksnija, složenija i "uzvišenija", jer bog ne može razmišljati na isti način kao i čovjek. Mislim da to ide sasvim odmjerenim i pristojnim tempom. Scene kada Miraclemana sahranjuje Michaela Morana na planini i oprašta se od supruge su trenutak kada Miracleman u potpunosti prestaje biti ljudsko biće, u potpunosti se uzdiže iznad svih ostalih i postaje nešto drugo, nešto veće. Način na koji razmišlja, govori i ponaša se postaje drugačiji, stoga nije ni čudo što Mooreov tekst postaje kompleksniji. Smatram da je to gotovo savršeno odrađeno. Drugačije (jednostavnije) ne bi funkcioniralo.
kasper Posted - 09/09/2022 : 09:15:22
quote:
Originally posted by Paka01

Šta je slično uradio kod Miraclemana? Kraj Mooreovog runa je fantastičan, bez ikakve greške.



vise mi odgovara jednostavniji pristup kojeg je imao na pocetku cudotvorca. strip mi je super dok nije doslo do prekida. kad se vratio, posebno u olimpu, uslozio je naraciju, svakako da to ima svoje vrednosti i visine - ali me to nesto i ne iteresuje (osim petog poglavlja kad dolazi do sukoba). razlika za mocvkarkom je, gde je isto uslozio naraciju, je ta da je u mocvarku meni to ispalo krs.
Paka01 Posted - 09/09/2022 : 09:03:52
Šta je slično uradio kod Miraclemana? Kraj Mooreovog runa je fantastičan, bez ikakve greške.
kasper Posted - 09/09/2022 : 08:46:37
quote:
Originally posted by don_draper
Dogodilo se s Ligom, dogodilo se s Top 10, dogodilo se i sada.



paaaa neeee, kod lige ima fina zaokruzena celina od prve dve knjige, top 1 fibra 1 je fino zaokruzeno stivo isto. ko oce da cita i analizira ostalo, negova stvar. ko kad bi sad neko rekao da je talicni tom osrednji strip jer su mu ove kasnije epizode tupave.

quote:
Originally posted by don_draper

Osobno mislim da su prve 2 knjige u Fibrinom izdanju klasik i, u neku ruku, moze se i tu stati ako netko nije pretjerano ambiciozan oko ovog serijala



da, slicno je uradio i kod cudotvorca, sa tim da je zavrznica mocvarka dosta losija. a i murov mocvarko nema pocetak, nastavlja se na gomilu gluposti koji su kasnije vezani za ostatak serijala
Chui Posted - 09/09/2022 : 07:10:27
Meni je cijeli serijal odličan osim samog početka gdje je trebao prešaltati stvari na svoje, zadnja knjiga je briljantna, te svemirske avanture su genijalne.
Zula Posted - 09/09/2022 : 00:32:13
quote:
Originally posted by don_draper

Osobno mislim a su prve 2 knjige u Fibrinom izdanju klasik i, u neku ruku, moze se i tu stati ako netiko nije pretjerano ambiciozan oko ovog serijala
Run u cjelosti ima dosta oscilacija te smatram da je mogao biti bolje priveden kraju


Čim misliš - to je osobno. "Osobno" je suvišno kao što misliš da su knjige od 3 do 6 suvišne. Meni nisu i sve je je to već rečeno te nema potrebe ponavljati da bi time bilo točnije.
don_draper Posted - 08/09/2022 : 23:48:30
Osobno mislim da su prve 2 knjige u Fibrinom izdanju klasik i, u neku ruku, moze se i tu stati ako netko nije pretjerano ambiciozan oko ovog serijala
Run u cjelosti ima dosta oscilacija te smatram da je mogao biti bolje priveden kraju
Paka01 Posted - 08/09/2022 : 20:55:10
Meni zadnja knjiga niti malo ne zaostaje za onim prethodnima... Onaj dio kad je na Rannu s Adamom Strangeom mi je jedan od najdražih i najupečatljivijih dijelova cijelog runa.
naker Posted - 08/09/2022 : 20:43:38
Ako je Moore želeo da piše SF onda je to trebao iskoristiti za neki drugi serijal, Swampy je iskonik Zemlje i njemu je mesto na Zemlji, u Luizijani. Sama ideja da Swamp Thing treba da bude kažnjen jer je zloupotrebio moć uprkos upozorenjima Parlamenta pa je poslat u svojevrsno čistilište je OK, ali realizacija je morala biti bolja. Prvih par priča zaključno sa "plavom" epizodom, kao i poslednjih par koje zaokružuju priču su kakve i treba da budu, ali sve između je za zaborav, neke od tih priča su nešto najgore što sam do sada imao prilike da iščitam od Moora.

Što se mene tiče Draperova ocena je na mestu, ja sa razlogom u kolekciji držim samo 2-4 toma DW Swamp Thinga
Peyo Posted - 08/09/2022 : 18:27:12
Čitao sam ga prije 20-ak godina na engleskom (Titan Books) i prije nekoliko godina u Fibrinom izdanju.

Nije mi ništa izgubio u kvaliteti.
Zula Posted - 08/09/2022 : 17:45:58
quote:
Originally posted by don_draper

6.knjiga
Sve u svemu, dosta mlaki dojam odaje ova knjiga. Nekoliko dana nakon čitanja već pada u zaborav.


U toj 6. knjizi je priča Ljubeći stranca (Loving the Alien). Samo zbog nje ova knjiga se ne može zaboraviti.
Cijeli Mooreov Swamp Thing je prilično otporan na zaborav...
don_draper Posted - 08/09/2022 : 16:19:50
6.knjiga

Dogodilo se s Ligom, dogodilo se s Top 10, dogodilo se i sada. Moore je pustio mašti na volju i pustio sve svoje čudne ideje u nefiltriranom formatu na papir. Ono što je nastalo je nekohezivna i teže čitljiva cjelina. Nakon magičnog "plavog" poglavlja iz zadnje knjige, Moore je otišao u kozmičke daljine i postavio Čudovište u novu, znanstvenofantastičnu sferu. Tu srećemo čudne rase, jezike i ne tako interesantne radnje. Čak i povraci na Zemlju su jako kaotični, nejasni i vrlo mistični. Pri kraju nadođe Mooreu nekoliko dobrih ideja i finih stilskih figura. Sami kraj dosta očekivan, solidno odrađen, u suštini ni po čemu poseban.
Sve u svemu, dosta mlaki dojam odaje ova knjiga. Nekoliko dana nakon čitanja već pada u zaborav. Šteta. Imao je ovaj run puno svjetlih trenutaka, ali ovo definitivno nije jedan od tih.
2.5/5

Mooreov run na Swamp Thingu je upečatljiv, mnogima omiljen i vrlo hvaljen i cijenjen s vremenom. Većinu vremena je stvarno bio užitak čitati. Sjajno je Moore povezao temu ekologije, herojštine, ekologije i romanse s visoko stiliziranim hororom. Praktički svi veći arcovi su dosta dobro funkcionirali, a izdvajaju se poneki monumentalni dijelovi. Ipak, nedostajalo je koncentracije na kraju i kao da se preračunao i nije znao kako završiti adekvatno. Serijal ima mana, ali ima i toliko literarnih kvaliteta da ga je teško zaboraviti ili staviti sa strane. Preporuka svim fanovima Moorea, fanovima horora, DC-a, ali i stripa općenito. Ako ništa, barem prve dvije knjige, one su klasik.
don_draper Posted - 05/09/2022 : 11:45:04
5.knjiga

Nakon turbulentnih zbivanja iz prijašnje knjige, ovdje se vraćamo pomalo zaboravljneom liku Abigail. Ona vodi svojevrsnu životnu bitku i sada je red da se i time pozabavimo. Nakon nadrealnih i visokokonceptualnih 4 knjiga, Moore ovdje zalazi u "normalan" ljudski svijet te se mjesta radnje mijenjaju u najobičnije zatvore i sudnice. U priču se upliće i Gotham, a samim time i jedan poznati stanovnik. Pojava Čudovišta u ovom okruženju je svakako zapažena te na jedan novi i urbaniji način Moore šalje poruku o moći prirode. Ovakav Gotham teško da ćete vidjeti.
Uslijed svega toga upliću se razne interesne skupine te sukob ubrzo eskalira i ostavlja prilične posljedice. Radnja ovdje ide nešto sporijim tijekom zbog opravdanih razloga. Dosta je introspekcije ovdje i "velikih" govora, po pitanju radnje u prosjeku nešto mirniji dio nego inače.
S obzirom na relevantnost tema koje se ovdje obrađuju i potencijal novog mjesta radnje, dojma sam da je Moore ovdje premalo toga iskoristio. Razumijem i njegove preference, ali nekako sam mrvicu više očekivao. Na svu sreću zadnje poglavlje je perfektno, ali ne bih spoilao dalje. Jedno od boljih u serijalu, čista stripovska simfonija. I to drastično poboljšava dojam.
4/5
brko17 Posted - 24/12/2020 : 11:46:24
Dogurao sam do 5 knjige, pa ovo je apsolutno fenomenalno. Meni je iz knjige u knjigu, sve bolje i bolje. Močvarko rastura
swamp thing Posted - 13/10/2016 : 18:22:12
quote:
Originally posted by Tonto

Nisam neki preveliki Mooreov fan (watchmeni su mi odlični, vendeta za nijansu slabija, from hell uglavnom naporan dok ostalo balansira između dobrog i manje dobrog)... ali ovo, ovo je remek djelo. Sad moram sjesti, pustiti dojmove da se slegnu i razmisliti da li je ovo najbolji prekooceanski strip kojeg sam čitao, da li je ovo bolje od sandmana...
O Macanovim prijevodima svako ima pravo misliti što hoće, ali za ovo mu treba dati sve nagrade svijeta... ne zato što mislim da je dobro, nego samo zato što se uopće prihvatio prevoditi ovog luđaka i njegove luđaštine.
Šesta knjiga mi stoji u kafiću. Izuzetno mi je zanimljivo promatrati izraze lica mladih studenata filozofije nakon što im daš da pročitaju "Loving the Alien"... a i Moore se nešto češće posuđuje u zadarskoj knjižnici zadnjih par dana.


Welcome to the club
going going Posted - 13/10/2016 : 18:04:35
Stvorenje iz mocvare je remek delo! To se apsolutno slazem! Najgenijalniji trk bilo kog autora na nekom stripu!
Zaista sam iznenadjen ovako jadnim i malim brojem komentara posle objavljivanja finala ovakvog remek dela.

@Tonto i Torghal slobodno ostavite i neki dublji i siri komentar i na topiku Swamp thing u Americkom podforumu. http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46064&whichpage=1
Torghal Posted - 13/10/2016 : 17:46:39
quote:
Originally posted by Tonto

Nisam neki preveliki Mooreov fan (watchmeni su mi odlični, vendeta za nijansu slabija, from hell uglavnom naporan dok ostalo balansira između dobrog i manje dobrog)... ali ovo, ovo je remek djelo. Sad moram sjesti, pustiti dojmove da se slegnu i razmisliti da li je ovo najbolji prekooceanski strip kojeg sam čitao, da li je ovo bolje od sandmana...
O Macanovim prijevodima svako ima pravo misliti što hoće, ali za ovo mu treba dati sve nagrade svijeta... ne zato što mislim da je dobro, nego samo zato što se uopće prihvatio prevoditi ovog luđaka i njegove luđaštine.
Šesta knjiga mi stoji u kafiću. Izuzetno mi je zanimljivo promatrati izraze lica mladih studenata filozofije nakon što im daš da pročitaju "Loving the Alien"... a i Moore se nešto češće posuđuje u zadarskoj knjižnici zadnjih par dana.


+1
Meni osobno najbolje napisan strip ikad!
Tonto Posted - 13/10/2016 : 17:14:45
Nisam neki preveliki Mooreov fan (watchmeni su mi odlični, vendeta za nijansu slabija, from hell uglavnom naporan dok ostalo balansira između dobrog i manje dobrog)... ali ovo, ovo je remek djelo. Sad moram sjesti, pustiti dojmove da se slegnu i razmisliti da li je ovo najbolji prekooceanski strip kojeg sam čitao, da li je ovo bolje od sandmana...
O Macanovim prijevodima svako ima pravo misliti što hoće, ali za ovo mu treba dati sve nagrade svijeta... ne zato što mislim da je dobro, nego samo zato što se uopće prihvatio prevoditi ovog luđaka i njegove luđaštine.
Šesta knjiga mi stoji u kafiću. Izuzetno mi je zanimljivo promatrati izraze lica mladih studenata filozofije nakon što im daš da pročitaju "Loving the Alien"... a i Moore se nešto češće posuđuje u zadarskoj knjižnici zadnjih par dana.
ivanl Posted - 26/07/2016 : 00:02:53
Thanx!
Mr. Bushido Posted - 25/07/2016 : 23:19:31
quote:
Originally posted by Hajo

Ako sam dobro shvatio, prva knjiga uključuje početne spizode, a knjige 2-5 su Moore?


Da.
Hajo Posted - 25/07/2016 : 23:02:24
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by ivanl

Ovo je onda, isto kao i od Darkwooda ,stvorenje iz močvare, samo je tamo u 5 knjiga?


Nije isto.

Darkwoodovo izdanje pokriva kompletnog Moorea u četiri knjige, dok peta knjiga sadrži početne epizode serijala, koje potpisuju njegovi kreatori, Len Wein i Bernie Wrightson.


Ako sam dobro shvatio, prva knjiga uključuje početne spizode, a knjige 2-5 su Moore?
Mr. Bushido Posted - 25/07/2016 : 22:49:07
quote:
Originally posted by ivanl

Ovo je onda, isto kao i od Darkwooda ,stvorenje iz močvare, samo je tamo u 5 knjiga?


Nije isto.

Darkwoodovo izdanje pokriva kompletnog Moorea u četiri knjige, dok peta knjiga sadrži početne epizode serijala, koje potpisuju njegovi kreatori, Len Wein i Bernie Wrightson.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000