forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 LOTR Rings of power

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 02/09/2022 : 15:25:56
Kao što nam je trailer i obećao, ovo je čak i lošije od filmske trilogije, što je samo po sebi uspeh.

Prenašminkano, prenamešteno, neuverljivo, previše lepo i korektno, dosadno. CGI, kao i u filmovima, nekako kao da se radi o video igri, a ne o filmu/seriji. Ciljna grupa je otprilike 9-14 godina, barem sam taj utisak stekao.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Imrahil Posted - 15/11/2022 : 14:03:37
Prstenjake baš treba preporučiti svakome da pogleda. Ne zato što valjaju nego što koliko god mislili da su loši biće i gori od toga. Dno ono najdublje koje se može zamisliti.
Da prostite na izrazu ali dobro je da je Tolkin mrtav da ne vidi ovo.
xilrion Posted - 10/11/2022 : 20:13:43
pogledao sam do kraja. valjda sam mazohist. mogu samo reći:
majko moja mila draga, isusatiboga
ako ima pravde na ovom svijetu neće bit druge sezone. ovoliku količinu govana na jednom mjestu nisam nikad vidio.

oprosti im tolkiene, ne znaju što čine. al stvarno ne znaju. kome ovo može bit imalo dobro nije mi jasno...

ispričavam se ali popizdim kad se od nečeg dobrog napravi sprdačina i smijurija.
Mhejl Posted - 28/10/2022 : 12:28:24
quote:
Originally posted by Paka01

Ljudi kao da zaboravljaju da je LotR u osnovi priča o borbi dobra i zla. Najjednostavnije moguće rečeno.
Ne treba tu ubacivati nikakve agende niti nasilno ubacivati simboliku i šta ti ja znam šta... Dobro protiv zla, nekad stvarno ne treba ništa više od toga.

meni je recimo jako zanimljivo kada čitam lotr sa neke distance u odnosu na to kad sam ga čitao kao dijete... dok sam čekao operaciju slijepog crijeva... ili kao srednjoškolac koji tek ulazi u život... sad kad se pogleda sa neke distance (kako bi rekao njegoš, i onaj ko je na malom brdu više vidi od onoga što je ispod brda) uočavam toliko realizma u postupcima i mislima tolkinovih likova, u njegovoj životnoj filozofiji... bilo da govorimo o prstenu kao iskušenju moći i želji da uređujemo svijet prema svojim aršinima, da beskrajno usrećimo druge, koja se na kraju uvijek pervertira u tiraniju... i sjetim se tolkinove rečenice da je tiranija koja se sprovodi za sreću drugih najgora od svih jer dobrotvori nikada ne spavaju i uvijek vide nove načine da poboljšaju svijet koji oduzimaju pravo izbora njihovih podanika... i dan danas čujemo tu rečenicu kod naših ljudi "šta bih uradio da imam vlast, kako bih postrojio sve na svoje mjesto, ovaj pokvareni sistem", dok nam sa televizije svakog dana političari obećavaju da nas mudro vode i da je najnoviji kredit za naše dobro, za našu sreću, za razvoj zemlje u kojoj se svakom dana sve manje pitamo...

a šta tek reći o tome da je sauronovo osnovno oružje ne sila, mada vlada i njom kada je potrebno, već strah i očaj? noć je najtamnija pred zoru, a tolkin je napisao svoja najbolja poglavlja pred opsadu minas tirita. sveopšti osjećaj beznađa, izvjesnog poraza, crni strah/dah nazgula koji truje dušu i čini da sve izgleda besmisleno prije nego što se i pokuša napraviti korak... ali u lotru pokušavaju i pored straha koji ih guši na svakom koraku: gimli uđe na puteve mrtvih vođen srcem iako razum vrišti da ne ide tamo, ljudi gondora dođu da se bore protiv deset puta veće armije, frodo nastavlja prema vulkanu i pored toga što su sve šanse ovog materijalnog svijeta od stijena i kostiju protiv njega... da bi na kraju božje proviđenje pomoglo onima jakog srca, da bi na kraju čin koji prevazilazi razum i ljudske postupke omogućio da duga noć prođe, da bi nevjerovatan splet milosti, saosjećanja i "slučajnosti" omogućio da golum bude tačno na toj ivici vulkana tačno u tom momentu... koliko takva stvar znači u današnjem dobu kada se od nas traži da prihvatimo svijet onakav kakav jeste i odmarširamo u srećnu tehnokratsku budućnost, ili da budemo cinični i kažemo sebi da se možemo samo zatvoriti u svoj mjehurić i napraviti neki mali Okrug gdje nas niko neće dirati... dok armije Mordora jednog dana ne pokucaju i na naša vrata.

to su velike teme koje su suprotne modernom svijetu i njegovim vrijednostima, pravim vrijednostima, ne onima koje deklarišemo... to su teme koje je i Džekson uhvatio u svojim filmovima, i pored svih mana... dok su Rings of Power, kao što rekoh i Saletu/Vejderu u prepisci snimali sitni ljudi za sitna vremena, buka i bes koji na kraju dana - ne znače ništa... ajde uključi još jednu epizodu na netlflixu/amazon prime da ne bih razmišljao o tome gdje smo, šta smo i ko smo...
Macon Posted - 28/10/2022 : 09:54:30
U pozadini su drugi motivi. Tolkien je pisao kao što je najbolje mogao, a danas snimaju, da bi što više zaradili. Prva filmska trilogija Lord of the Rings je bila negdje između ali je imala neke veče nedostatke nego ova serija. Absurdnije bitke, strelice koje su prebijale čelične oklope ko, da su od papira, trilogija Hobit je to barem odradila ko parodiju akcije sa nekim boljim sekvencijama boja jedan na jedan. U Hobitu sam uživao u ringlšpilu Legolasa i patuljaka u bačvama na onoj rečki kad jih love orki i Legolas jih poubija barem stotinu, jer je to vrlo dobro urađeno. Ili bitka petih armija, isto vrlo zabavno. Ili Legolas protiv Bolga.

Nemam pojma šta ste se toliko zapeli oko ovo serije i woke momenta, jer ga uopšte nisam pronašao. Čak i Nori i hobiti su dobro završili prvu sezonu sa nekim smisaonim ulogom u cijeli mozaik. Meni su ko onaj glupavi gušter u Ratu zvijezda, element za klince.

Prstenac moči je Lord of the Rings u pop celofanu, kraj sezone i nije loš.
Lord Vader89 Posted - 27/10/2022 : 23:40:50
a šta je od svega toga Prstenac moći?
Macon Posted - 27/10/2022 : 23:35:00
quote:
Originally posted by Paka01

Ljudi kao da zaboravljaju da je LotR u osnovi priča o borbi dobra i zla. Najjednostavnije moguće rečeno.
Ne treba tu ubacivati nikakve agende niti nasilno ubacivati simboliku i šta ti ja znam šta... Dobro protiv zla, nekad stvarno ne treba ništa više od toga.

Isto toliko je to priča o nostalgiji po prošlim vremenima, o ljudskim arhetipima, stari zavjet biblije, shakespeare, mitologija engleskih otoka i filologija.
Lord Vader89 Posted - 27/10/2022 : 23:27:35
quote:
Originally posted by Mhejl

quote:
Originally posted by sawitch

Ipak je Tocak vremena 33 puta gora serija od ovog djubra...

pred očima nam se stvara sajberpank svijet sa džinovskim korporacijama koji kontrolišu javno mnenje putem botova i plaćenih javnih ličnosti, koje imaju veće budžete i moć od većine država, koje pervertiraju stara umjetnička dijela u simbole konzumerizma i woke ideologije

kolko si ovo dobro napisao
(nismo iznenadjeni, ofc !)
Paka01 Posted - 27/10/2022 : 21:25:18
Macon Posted - 27/10/2022 : 21:01:04
Prema kraju mi je bolje nego na početku. Dobri su mi oni trije pranazguli koji zajebu, da misle, da je Gandalf Sauron. Dobro je gore napisano, da je stvaranje Mordora ko upaljanje automobila.

Nemam pojma u čemu je serija toliko woke, serija je poglancani pop. Crnci mi ne smetaju jer to nije ljudski svijet. LGBTQ gluposti nema, pričica dobro-zlo je malo naivna ali nije potpuno đubre. Vizualije su dobre, glumci isto. Čak su se potrudili, da orki nisu samo potpune parodije zla, da se jim da minimalni karakter. Nemam pojma od čega žive u Mordoru jer tamo ne uspijeva ništa a oni valjda žderu mijeso. Trebaju tamu, da mogu naokolo. Dobro mi je, da jim je oprema ko iz neolitika jer su skoro bez željeza ali imaju koštane šljemove, maske, oklope. Kao severni wildlingi iz Game of Thrones.

Vidio sam lošije serije od toga. Vikings, Last kingdom imaju tek loše priče i karakterizacije, tamo su bitke teška glupost. Da ne pišem o završetku Game of Thrones, kako je bilo to glupo i loše. Ona bitka kod Winterfella, ubi bože. Ovo je bilo dosta bolje iako bi moglo malo manje pop i malo prljavije i teže. Klinci su valjda zavoljeli Rings of Power.
Mhejl Posted - 27/10/2022 : 18:21:41
quote:

to, potpisujem, đubre od točka je toliko đubre da rings of power izgleda kao šekspir u poređenju...
i u reakciji wot fanova se vidi koliko je zlo amazon... odjednom jutjub preplavljen jutjuberima koji su dopili pozivnicu od amazona na premijeru sa sve hotelskim boravkom i ručkovima... pa su odjednom mišljenja pozitivna... odjednom pun reddit botova koji te napadaju kao rasistu ako kažeš da su promjene kretenske i da ti smetaju... sve dok nije sve puklo u zadnjoj epizodi sezone kada je i najnaivnijima postalo jasno kakvo je smeće serija.

pred očima nam se stvara sajberpank svijet sa džinovskim korporacijama koji kontrolišu javno mnenje putem botova i plaćenih javnih ličnosti, koje imaju veće budžete i moć od većine država, koje pervertiraju stara umjetnička dijela u simbole konzumerizma i woke ideologije
sawitch Posted - 27/10/2022 : 15:20:03
jaki Posted - 27/10/2022 : 14:13:50
ROP je nešto najgore od serija ikada.
Površan, nasilno woke,sterilan,likovi nezanimljivi(Trolica je najdojmljivija)i glupi,radnja nabacana nez logike,likovi jedan tren umiru a drugi su već zdravi kao dren,udaljenosti i protok vremena neusklađeni ,ratne taktike na nivou djece iz vrtića,preokreti radi preokreta...
I sve to za ogromnu lovu.
Cromwell Posted - 27/10/2022 : 13:31:59
quote:
Jedino zanimljivo moze biti da vidis kako je nastao Mordor :)

Nije da me ne zanima ali bojim se da bih i na tome mogao zaspati a još jedan ružan san mi nikako nije potreban
sawitch Posted - 25/10/2022 : 12:38:08
:D A moglo je biti i na klik.

Ali sama fora je mnogo dobra. Nije neka posebna magija vec arhitektura :)
Lord Vader89 Posted - 25/10/2022 : 10:56:32
da, prezanimljivo
kako je rekao (tj. ne samo rekao, nego i predvideo) - da gurne kljuc u bravu i upali ga ko automobil xDDDD
sawitch Posted - 25/10/2022 : 10:39:16
quote:
Originally posted by Cromwell

Divim se svakome tko je uspio pogledati ovu puzajuću smrt od serije. Uspio sam pogledati 4 epizode u vjerojatno petnaestak pokušaja, zaspao od dosade sigurno isto toliko puta i sad već dva tjedna nemam niti volju niti želju nastaviti.
Ako ništa drugo barem mi je pobudilo želju za čitanjem pa sam jučer slistio Prstenovu družinu u nekoliko večeri i izguštao se kao nikada prije.

Jedino zanimljivo moze biti da vidis kako je nastao Mordor :)
Lord Vader89 Posted - 25/10/2022 : 10:34:56
quote:
Originally posted by Cromwell

Ako ništa drugo barem mi je pobudilo želju za čitanjem pa sam jučer slistio Prstenovu družinu u nekoliko večeri i izguštao se kao nikada prije.

ovo
i ja uzeo Silmarilion posle nekih desetak godina, pa ljudi moji....
Cromwell Posted - 25/10/2022 : 10:30:03
Divim se svakome tko je uspio pogledati ovu puzajuću smrt od serije. Uspio sam pogledati 4 epizode u vjerojatno petnaestak pokušaja, zaspao od dosade sigurno isto toliko puta i sad već dva tjedna nemam niti volju niti želju nastaviti.
Macon Posted - 24/10/2022 : 21:54:34
quote:
Originally posted by manhunter

Upravo to, generična fantasy serija. Kao da ju je računar pisao, a i glumci su poput CGI.
One scene borbe su dno svega, mene je bilo sramota u ime svih koji su u tome učestvovali.
I zašto su Nori i svi oko nje predstavljeni kao da niko nema IQ veći od 40?

U filmovima LOTR je bilo tog duha Tolkienovih svetova, a ovo su mogli da nazovu bilo kako, sa Tolkienom veze nema.

Odlično.

mislim, kako bi izgledala Beren i Lutijena snimljena kako treba, kakva je to tragedija. To je zame najbolji dio Silmariliona.
Macon Posted - 24/10/2022 : 21:51:27
quote:
Originally posted by Iluvatar

Gledao sinoc 2 epizode. Pregledat cu sve sto izadje ove sezone. Naravno torentujem, da moram da platim, nikada to ne bih uradio jer ne zelim podrzati ovu blasfemiju.
Zasto gledam? Da vidim koliko nisko mogu pasti a i jednostavno sam zaludjen tolkinom da ne mogu ignorisati.

CGI je dobar vecinu vremena. Ima scena koje djeluju jeftino. Kostimi su losi, izgledaju nekvalitetno. Kada pogledam kostime u house of dragon, ovo djeluje kao indijska serija. Vise od kostima mi smetaju frizure. Moderne frizure, vilenjaci kratke kose. Uzas uzas uzas.

Likovi losi. Pored izgleda, karakterizacija likova poput galadrijele i elronda je ocajna. Ona je uvijek nadrkana, namrgodjena, spremna za fajt a elrond je tetkica kao i ostali vilenjaci, posebno oni koji su sa njom krenuli u potragu. Doslovno su sigma muskarci, nesposobni, nejaki, glupi a ona je ta koja im spasava zadnjice, jedina pametna i sposobna. Celebrimbor isto uzasan. Tetkica na kvadrat. Ubija se muzevnost u muskim likovima, a zenama se daje ta muskobanjatost. Idiotizam.

Patuljci su mi najmanje osakaceni, cak mi se svidjela disa, tj njen karakter kao lika i gluma. Ipak crnci ne pripadaju u tolkinov univerzum na onaj nacin. Nema crnih patuljaka, vilenjaka i sl. Kako ce u hobitskom plemenu od 100 hobita koje obitava generacijama biti jedan bijelac, jedan crnac, jedan azijat i sl. Nemoguce. Nisu mi objasnili logiku iza te rasne raznolikosti. Ubija imerziju, iako su glumacki performansi crne patuljcice i crnog vilenjaka dobri. Zaista dobri.

Hobite odnosno harfute ne mogu da svarim. Gluma je tu dobra vecim dijelom, simpaticno su ih napravili ali jednostavno ih ne mogu ih zamisliti onakve. Meni je hobit bilbo koji nisi mali prsluk, ima dzepni sat i sjedi u urednoj hobitskoj rupi, pije caj u 12 a u 1 sprema uzinu.

Sto se tice radnje, izmasakrirana je. Nista mi nisu prikazali kako treba. Par sekundi velike bitke iz prvog doba, par sekundi kako morgot ubija svjetlost iz drveta. Morgot je porazen. Kako je porazen? Kako je izgledao? Ko ga je porazio? Ko je morgot? Isto i za saurona. Prejednostavno i povrsno.
Galadrijela je u drugom dobu vec bila stara preko 1000 godina, imala je muza i nikada nije otisla u numenor. Scena kada se nalazi pred vratima vilenjackog raja i odluci da skoci sa broda u more je posebno glupa. Sta kad skocis? Preplivat ces cijelo more? Ostaje sama u vodi na kraju svijeta. Uvreda inteligencije.
U dvije epizode se rodise dvije romanse izmedju ljudi i vilenjaka, a u Tolkinovom univerzumu to se desilo dva puta kroz hiljade godina. Mnogo je propusta i iskrivljenosti. Tolkin nije ispostovan, naprotiv...ovo je ponizavanje njegovog djela. Uzeli su brend, cak dva puta u naslov serije stavili prsten da bi ubacili svoju pricu, svoju agendu i gomilu izmisljenih likova. Znam da imaju prava samo na dodatke iz gospodara prstenova, ali i to je dovoljno da napravis nesto kako treba.

Odradit cu svoju duznost, registrovati se na sve stranice, napisati osvrt i dati nisku ocjenu. Samo se tako mozemo boriti da se ovom ludilu stane u kraj. Sutra ce kupiti prava za pad gondolina, djecu hurinovu i sl i uradit ce istu stvar. Ako se ovo pokaze kao veliki fijasko, a ide ka tome...dobro ce razmisliti prije nego ponove ovu travestiju.

Ne može se ništa reći na ovo izlaganje. Ko sam ja, da osporavam Iluvataru.
Macon Posted - 24/10/2022 : 21:45:51
Pogledao prve dve epizode. Bionda Galadrijel bi shvatila, da ima na moru posla sa Sauronom ili nekim njegovim poručnikom u pet minuta ako bih imala dva grama mozga. Dok je onaj drugi koji je pao sa neba Gandalf ili neki frend prije što je naučio ljudski jezik. Kao zgodni momak zato ne može biti zlo a onaj drugi je stran, grozan, ne znaje se ponašati i zato je glavni kandidat za zlo. Prejeftino je to, trebalo mi je deset sekunda, da sam shvatio, da je zlo koje je Galadrijel tražila sada potražilo nju ali neko moćniji od nje da joj je zavarao čula. Mlada je još.

U redu mi je ideja elfovskog Unprofora koji ode baš kad zli momci počnu plaziti po rupama. Casting je dosta u redu. Na jetra mi idu "simpatični", "smiješni" prahobiti. Sa Frodom i Bilbom su producenti zaradili a sada će valjda i sa Norijem. Radnja bi bila bolja bez prahobita.

Crnci mi ne smetaju, u Tolkienovom svijetu mogu bilo koje boje kože. Najgore sam svario crnkinju francusku kraljicu u srijednom vijeku. Ali to je valjda bila odmazda za sve blond Isuse i Blond Brad Pitt Ahila.
Lord Vader89 Posted - 19/10/2022 : 09:19:52
evo ko ne voli "hejtere", "pljuvace", itd, nek baci pogled na jednog od naj-diplomata na YT po pitanju filmova, vaseljene i svega ostalog
cak je i on, uzdrzan do granice bola (mog bola, kao njegovog gledaoca xD ), uzeo da "hejtuje" i "pljuje": https://www.youtube.com/watch?v=QTlZgN3t7m8
(ali to radi tako artikulisano, argumentovano, razlozno, smireno, da jelte....kapirate)

da naglasim jos jednom - radi se o liku koji je sastavio jedno sasvim razumno (iako naravno promaseno xD ) citanje jbnih SW sequela kao necega sto ima smisla, sto daje jedan novi oblik postojanja W, itd
budala xD
:)
Amos Posted - 19/10/2022 : 08:19:19
Za poznavatelje Tolkiena, serija je uvredljiva, a za nepoznavatelje glupasta.
Jednom riječju, smeće.
Iskreno se nadam da se daljnje sezone neće snimati.
Red Marquis Posted - 17/10/2022 : 15:46:58
quote:

Glavni saradnik Morgota neshvacena dobrica.. :)

Ne nego je društvo oko njega zajebalo stvar.
Da je Sauron dobio zdravstvenu knjižicu na vreme, ostao bi dobri Hallbrand.
Čovek mora sam da gradi Mordor, patuljci i vilenjaci se stisli za mitril, a cena materijala otišla u nebesa.

Jedva čekam da mu upoznamo i porodicu i kako je samohrani otac a dete mu autistično.
sawitch Posted - 17/10/2022 : 14:41:17
Glavni saradnik Morgota neshvacena dobrica.. :)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000