forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jugurtha i Lester

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Renky Posted - 06/10/2022 : 17:45:24
...stigli
Lester x 2
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
mmihoci Posted - 14/10/2023 : 11:56:48
Stigle mi Jugurta 4 i 5.

Ovako u kompletu i Jugurta i Lester izgledaj jako dobro. Tehnički stvari su vrlo dobre te Denona kao i kod drugih radi odličan tisak.

Nadam se, da će još poneki raritet izaći od Frontispisa.
Frontispis Posted - 14/10/2023 : 11:45:29
quote:
Originally posted by Poli


Odlicno, znaci novi dve Jugurti na IL da se uzmu, checked.



Da, na štandu Stipova Columbo, kao i prošle godine.
Poli Posted - 10/10/2023 : 11:38:02

Odlicno, znaci novi dve Jugurti na IL da se uzmu, checked.


Jozzinelli Posted - 07/10/2023 : 04:50:55
quote:
Originally posted by Frontispis

Ta se 16. epizoda nije mogla ubaciti jer nije dio istog paketa


Da, koliko vidim, ni Lombardovi integrali ne sadrže taj album,
valjda je komplikovano zbog prava da uključuju još i crtača te epizode u kompletan integral...

quote:
Originally posted by Frontispis

Uglavnom, ni s tim nastavkom ne bi kraj Jugurtine sage bio kompletniji, samo bi završio s još jednim cliffhangerom.


Zanimljivo da na bedeteci za Jugurtu stoji "serie finie", stvarno su im u nekim slučajevima čudne i nelogične
te definicije oko serijala, da li je završen ili nije...

Znači, kod Jugurte, gde je ostala otvorena i nezavršena priča, ispada da je okončan serijal,
dok, recimo, kod Mek Koja, gde je svaki album zasebna priča i gde je razlog prekidanja serijala bila Palasiosova smrt, stoji "serie suspendue".
U redu, u tom slučaju jeste da je serijal naglo prekinut, ali nema nikakve nezavršene priče, tako da ne vidim zašto ne bi stajalo
normalno "serie finie"?!
Ima i nekih drugih primera, poput serijala Michael Logan, čiji je autor tragično nastradao, pa stoji da je "serie finie".

Kod serijala "U ime svih mojih" Kotijasa i Žijona, pak stoji "serie abandonnee", što bi, mislim, trebalo da stoji i kod Jugurte,
jedino ako se drugačije računa kad se odustane na početku i serijal ostane nezavršen nakon samo 2 albuma,
dok je Jugurta duže trajao i mnogi segmenti sage jesu okončani, al' na kraju opet nije došao do kraja...

Možda je u pitanju i taktika, kako bi mogli izdavati integrale. Ako stoji da je serijal prekinut, ljudi će unapred odustajati
od njegove kupovine, jer hoće da imaju kompletno ispričanu priču...

Frontispis Posted - 06/10/2023 : 15:35:19
Ukratko:
Tintin se ugasio 1988. i zadnji urednik mu je bio Jean-Luc Vernal. Stali su na Mjesečevim planinama (objavljen u albumu 1986.).
1991. je Crni kamen objavljen u časopisu Hello Bédé, koji se također ubrzo ugasio. Franz je jednu tablu datirao s 90, pa pretpostavljam da je Crni kamen crtan baš s idejom da bude objavljen u tom časopisu i zatim 1991. u albumu.
Eh sada, 1995. Vernal je pokušao s drugim crtačem raditi albume, ali to nije išlo. Zašto se to dogodilo, ne znam, valjda se razišao s Franzom. Franz je od 1987 radio na Lutki od slonovače i Lesteru i očito mu je bilo lakše raditi po svojim scenarijima.
Ta se 16. epizoda nije mogla ubaciti jer nije dio istog paketa, a iskreno, zbog lošeg crteža i čudne priče opće ne žalim zbog toga.

To je faktografija, a ovo su moje spekulacije:
Po elementima u scenarijima može se pretpostaviti da Franz nije bio samo crtač, nego i koscenarist. Npr. lik robinje Rijele je Franzova supruga Gabrielle (Ilona u Lesteru).
Rekao bih da je Franz zaslužan za akcijske scene, kojima razbija Vernalovu naraciju (zadnje tri epizode su lako mogle biti zažete u dvije da nema toliko ponavljanja).
Bez Franza, ta posljednja epizoda se svela na dosadni dijalog između Jugurte i nekog duha u obliku djeteta. Pročitao sam je u nadi da ću shvatiti što se dogodilo s Velikim pretkom, ali nema nikakvih informacija. Vernal je htio nastavke zasnovati na ideji Kihetine potjere za Vanijom, jer je kneginjica bila uvjerena da joj je Vanija zatajila da je uspjela ukrasti eliksir vječne mladosti od Velikog pretka. Uglavnom, ni s tim nastavkom ne bi kraj Jugurtine sage bio kompletniji, samo bi završio s još jednim cliffhangerom.
Renky Posted - 05/10/2023 : 13:25:12
Koliko se sićan sa tim “svemirskim brodom” padaju u provaliju i onda halucinacije, snovi, bućkuriš… čarobnica ili nešto tako u bajkovitom stilu za dječicu od 8 godina obeća svašta u stilu “ako ti meni, onda ja tebi” i Jugurtha bi dalje triba biti Rahan u potrazi za tko zna čim… i nema naznake kraja ni u zadnjem albumu.
Jozzinelli Posted - 05/10/2023 : 07:03:40
quote:
Originally posted by Renky

Ne znam koliko bi nam koristila ta epizoda. Već u 15. albumu počinje vući na Thorgalovu ikonografiju koja jednostavno ne paše uz Jugurthu… svemirski brodovi i tako to. Kod Thorgala je ta veza sa SF motivima iz početaka serije dok toga kod Jugurthe nema nego se očito inspiriralo Thorgalovim uspjehom.
Davno san pratija komentare ali koliko se sićan u 16. albumu ni scenarista nije siguran šta je san a šta java. 😉

Čini mi se da u petnaestom albumu ( iako je priča otvorena ) može uspostaviti neki logičan kraj… za utjehu, zadnji album nema kraj😂😂
Vidit ćemo ovih dana.😉


Što se mene tiče, 15. album nema nikakav kraj, nego "smuti pa prospi"; šta je sve uzrok tome,
da li se scenarista zasitio, izgubio inspiraciju, pokušao da kopira Torgala, možda je opalo i interesovanje publike za serijal
(mada su prethodna 2 albuma sasvim dobra i obećavala su uzbudljiv nastavak priče, a ispao je bućkuriš).
Moguće da se i Franz posvetio svojim autorskim (i ostalim) serijalima, pa je Vernal odlučio da zbrza priču,
na kraju je ipak morao da nađe i drugog crtača za 16. album...

Kad pogledamo koliko je vremena prošlo između albuma, da je 15. album objavljen 5 godina nakon prethodnog,
a 16. album 4 godine nakon petnaestog, vidi se da nešto tu debelo nije išlo kako treba,
nešto od ovog navedenog ili sve skupa pomalo...

Sad mislim da je čak bolje da se serijal prekinuo na 14. albumu, sa otvorenom, nezavršenom pričom,
umesto onoga što nam je ponuđeno u epizodi "Crni kamen". Znam da smo alex i ja kukali kod redakcije DW
da objavi tu epizodu u Stripoteci, i izvinjavam im se ovim putem zbog toga, al' kad nije bilo drugog načina
da saznamo kako je nastavljena priča, nisam mogao da pronađem nigde skeniranog Jugurtu, da sam znao
šta je sve u njoj nadrobljeno, eh, mogli smo i da je ne čitamo na papiru...

Ista situacija sa 16. albumom, nisam znao da li se priča direktno nadovezuje na prethodne epizode ili ne,
ali sad, kad je dostupna uvodna tabla na bedeteci, vidim da se scena direktno nastavlja tamo gde je stao 15. album...



Ne znam koliko može biti loš i taj nastavak, al' valjda nije gori od ovog prethodnog, pa čak i ako "nema kraj"?
Ukoliko nije obuhvaćena i ta epizoda u 5. integralu, onda bolje da stanem sa 4. integralom,
barem je u 12. albumu priča kompletirana (iako se početak narednog albuma nadovezuje na nju).
Ovo što nam je ponuđeno u 15. albumu je bezveze, možda bi 16. mogao bar malo da izvadi stvar,
samo ako nema SF detalja u njemu, a to što se ne zna šta je san ili java, pa onirične scene su jedna od glavnih odlika Franzovog Jugurte...


risbozg Posted - 04/10/2023 : 23:30:52
Naručeno..pa budemo komentirali
Renky Posted - 04/10/2023 : 23:11:49
Ne znam koliko bi nam koristila ta epizoda. Već u 15. albumu počinje vući na Thorgalovu ikonografiju koja jednostavno ne paše uz Jugurthu… svemirski brodovi i tako to. Kod Thorgala je ta veza sa SF motivima iz početaka serije dok toga kod Jugurthe nema nego se očito inspiriralo Thorgalovim uspjehom.
Davno san pratija komentare ali koliko se sićan u 16. albumu ni scenarista nije siguran šta je san a šta java. 😉

Čini mi se da u petnaestom albumu ( iako je priča otvorena ) može uspostaviti neki logičan kraj… za utjehu, zadnji album nema kraj😂😂
Vidit ćemo ovih dana.😉
alexts Posted - 04/10/2023 : 22:55:48
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?



bez..ostala je jedna epizoda La fureur sombre i to je bio kraj



Ali, zašto je nisu obuhvatili integralima?
risbozg Posted - 04/10/2023 : 22:43:06
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?



bez..ostala je jedna epizoda La fureur sombre i to je bio kraj
jaki Posted - 04/10/2023 : 21:21:50
quote:
Originally posted by teller

Jogurta može,... bar crtez je vrhunski.. ali taj Lester mi je smor..bar meni..


alexts Posted - 04/10/2023 : 21:05:56
quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?
risbozg Posted - 04/10/2023 : 20:44:22
Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis
AleksandarN Posted - 04/10/2023 : 18:04:40
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Recimo Bernard Prince prvi integral mi je bio meh i nisam ni htio dalje čitati, zato sam usporedio sa Hermannovim stripovima koji su mi sjeli ko budali šamar.




Meni je Bermard Prince super! Kao sto ti je Renky rekao, nemoj da odustanes. Pravi relax strip sa nekim Mister No smekom.
Renky Posted - 04/10/2023 : 17:13:29
@diskach
Ne odustaji od Princea… Meni je samo pocetak serijala malo mekši ali krene onda i ne usporava. Sve epizode su mi sasvim ok uz bar 5 vrhunskih.
teller Posted - 04/10/2023 : 16:25:26
Jogurta može,... bar crtez je vrhunski.. ali taj Lester mi je smor..bar meni..
Peyo Posted - 04/10/2023 : 14:11:57
quote:
Originally posted by DiSkAcH
Jedino me sada zeza ovo što Peyo veli, loš otisak. Bacim oko negdje uživo.



Što je meni loše drugom može biti prihvatljivo.

Šarena je kvaliteta tiska, možda je do primljenih materijala.

Lesterov tisak je dosta bolji.
jaki Posted - 04/10/2023 : 13:47:23
To sto su nastavci bolji od prva 2 albuma ne znači da je dovoljno dobro ako nisi čitao ta prva 2 albuma.



DiSkAcH Posted - 04/10/2023 : 13:43:44
Ma ja ako bi uzimao, bi uzeo sve ne samo 2 epizode, evo Renky je odg ono što me zanimalo, a to je da je kasnije serijal bolji kad se mijenjaju crtač i scenarist. ;)
Recimo Bernard Prince prvi integral mi je bio meh i nisam ni htio dalje čitati, zato sam usporedio sa Hermannovim stripovima koji su mi sjeli ko budali šamar.

Jedino me sada zeza ovo što Peyo veli, loš otisak. Bacim oko negdje uživo.
Peyo Posted - 04/10/2023 : 12:48:09
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ja sad padam odnikud, vidim da je strip stariji i da je Hermann crtao, ali samo prve dvije epizode.
Drži li Jugurta vodu i danas, ili ovi drugi Hermannovi radovi bolji tj usporedba Jugurte sa Comacnhe/Jeremiah/Bois M. ?



Veselio sam se Hermannovom Jugurti ali se ne mogu prisiliti da kupim ovakav nedovoljno dobar tisak. Ne znam koji su razlozi osciliranja kvalitete tiska kod Frontispisa.

Inače, što veli Renky, prve epizode su mi drage i imam isječke iz Denisa, a imam ga i u Stripotekama.

Hermannov Jugurta iz prva 2 albuma se bazira na stvarnom Jugurti, za razliku od Franzovog koji mu daje neku drugu dimenziju.

Sad što se kome sviđa to je uvijek diskutabilno, ali meni su prva 2 albuma sasvim OK. Naravno da to nije razina Comanche i Bois M., ali to se već komentiralo koliko ima smisla autora porediti samo s njegovim najboljim radovima. Od vrhunskih autora i uvjetno rečeno lošiji rad je vrlo dobar.
jaki Posted - 04/10/2023 : 12:40:41
Pseudo povijesna🙂
Renky Posted - 04/10/2023 : 12:27:30
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ja sad padam odnikud, vidim da je strip stariji i da je Hermann crtao, ali samo prve dvije epizode.
Drži li Jugurtha vodu i danas, ili ovi drugi Hermannovi radovi bolji tj usporedba Jugurthe sa Comacnhe/Jeremiah/Bois M. ?



Uh, te Hermannove prve epizode san skenira, printa i uveza kao albume prije cca 20 godina... i jako su mi drage no istina je što Jaki kaže, nastavljeno je bolje od izvornika. A nije lako biti bolji od Hermanna.
Hermannov crtež je dosta stiliziran, čak i više nego u prvim epizodama Bernarda Princea no sve to zajedno čini jedan sjajan serijal. S razlogom spada u klasike i da, drži vodu i danas jer je to povijesna avantura. Svaka preporuka.
mmihoci Posted - 04/10/2023 : 12:16:38
Imam sve Jugurte i Lestere od Frontispisa i već su Jugurta 4 i 5 rezervirani kod Babilona.

Treba takve rijetke stripove od manjih izdavača podržavati. Možda ih to motivira da iščupaju još poneki arhaični "dragulj".

Recimo Kelly Green.
jaki Posted - 04/10/2023 : 11:04:34
Te prve Jugurthe su lošije od slijedećih Jugurthi.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000