forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Blek 104 - Napuštena šestorka

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
LudensovPotrcko Posted - 17/01/2023 : 16:13:04
Cirque de Soleilovi akrobati nisu bleku do koljena...



Već dostupno na shop.strip-agent.hr

Počelo pristizati i na ostala prodajna mjesta.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
jaki Posted - 10/02/2023 : 14:12:27
ubi ga...
Curunir Posted - 10/02/2023 : 08:39:34
Počeku??? Bez kamata??
jaki Posted - 09/02/2023 : 22:19:43
u počeku bijaše riječ.
Curunir Posted - 09/02/2023 : 20:30:09
Sve naše riječi vuku dakako indoeuropski korijen, ili preko grčkog ili izravno preko litavskog, koji je najuže povezan s izvorom.
Zašto je to tako s Litavcima/Litvancima i u čemu je posebnost, ne znam detaljno. Očito bi, u skladu s raznoraznim mito/megalomanijama mogli polagati pravo na čitavu Europu
Ali da pojednostavimo, u 90% slučajeva samo pogledajte starogrčki. Latinski je često nemušta kopija i varka (krađa).
jaki Posted - 09/02/2023 : 16:24:35

a to sa sankrstom znam a ima i na youtubeu gdje pojedini megalomani dokazuju kako su ti arijevci ustvari srbi,kao i troja,aleksandar v.,mojsije,isus i šta sve ne...
Humbert Coe Posted - 09/02/2023 : 16:12:17
Praslavenska riječ za vuka slična je svim koje si nabrojio, odatle i dolazi, a prije nje se latinski lupus povezuje s tom riječi.


prasl. *vьlkъ (stsl. vlьkъ, rus. volk, polj. wilk), lit. vilkas ← ie. *wlkwos (lat. lupus, grč. lýkos)


A vjerojatno misliš na to da te vuk podsjeća na njemački Wolf, na što gledamo kao na germanizam.
A kaže se i da eng. wolf dolazi od staroengleskog wulf, koji se povezuje s protogermanskim wulfaz. Ali tu je i praindoeuropska slična riječ, od koje je vjerojatno nastao latinski lupus.

https://www.etymonline.com/word/wolf

Ma sve je to povezano, ne mogu se jezici samo tako razgraničiti i promatrati odvojeno.
(Mogu samo hrvatski, bosanski, srpski, crnski i gorski, naravno, a međusobno razumijevanje samo je puka koincidencija.)

Koga zanima, ovo je više tema za Martina nego za Bleka , neka uoči sličnost između gomile sanskrtskih riječi i hrvatskih. Nevjerojatno.
Npr. brojevi od 1 do 10:

Ekam, dve, trini, četvari, panča, šat, shapta, ašta, nava, daša.


Evo još riječi:

https://croativ.net/vedska-indija-sanskrt-su-drevni-korijeni-hrvata-372/

Nego, kako smo dovde dospjeli u topicu o Bleku?
Treba ovo prebaciti u topic o Marku, kad već pričamo o Vukovima.
jaki Posted - 09/02/2023 : 13:13:41
ruski:волк
slovenski:volk
ukrajinski:вовк
poljski:Wilk
slovački:vlk
makedonski:волк
bugarski:вълк
bjeloruski:воўк
češki:vlk
malo mi je čudno da svi slavenski narodi za vuka koriste neslavensku riječ?
Humbert Coe Posted - 09/02/2023 : 12:34:24

Da. Prošle godine na festivalu gledao sam naš dokumentarno-igrani film Vučedolska jarebica. Napravljen je na engleskom, za svjetsko tržište, i dobio je nagrada. U filmu se spominje to šepanje i povezuje s jarebicama.
Ne mogu film naći online, ali ima trailer.

https://m.youtube.com/watch?v=gGq_5HVJaUQ

Sadrži vrlo smjelu i jako zanimljivu teoriju.

Sad sam našao članak u kojem se slično spominje.

https://povijest.hr/drustvo/narodi/vucedol-dunavska-troja/

Ima i Na rubu znanosti, gdje je jedan od autora filma i profesor koji je stručnjak za to područje.

https://m.youtube.com/watch?v=T8VaFn99iq0

I eto, Vučedolska golubica, već postaje poznato, zapravo je jarebica, povezana isto sa šepanjem.

E sad, oni koji to sve pogledaju i prouče, mogli bi, s jedne strane, uslijed navale spoznaje instantno prestati čitati Bleka, a s druge će strane ovaj topic privući horde novih Blekovih fanova zbog intrigantnih tema za koje se može pomisliti da su prisutne u ovom stripu. I svi zadovoljni.
Dakle, u svemu se nešto može naći i dobro je sve čitati.

murdo Posted - 09/02/2023 : 03:11:24
quote:
Originally posted by Humbert Coe

quote:
Originally posted by 5ypo

Daba je, valjda, neko praslovensko bozanstvo. Vjerovatno se u hriscanskom kontekstu, posto je iz paganstva, identifikuje sa djavolom.



Da, Dabog (tek kasnije, kako je već spomenuto, u narodu postaje Daba) je (bio? ) slavenski bog, Svarogov sin koji je, kako si i rekao, nakon širenja kršćanstva u Slavena pretvoren u Sotonu.
Zanimljivo mi je da je i Daba šepav (hrom), kao i grčki Hefest (rimski Vulkan), koji također ima veze s podzemljem, metalima i kovanjem.

I pitam se: U nekoj budućnosti, kada potencijalno nova religija (vjerojatnije ne-religija, ideologija, što li) osvoji (kršćanski) svijet, hoće li i Isus početi hramati i povezivati se s podzemljem? Izravnu (rodbinsku) povezanost s bogom, izlazak iz grobnice, bradicu i alkemiju već imamo.



Koliko sam čitao, kovači u brončanom dobu su koristili arsen u metalurgiji. Među simptomima dugoročnog lakšeg trovanja arsenom je i hromost.
Humbert Coe Posted - 09/02/2023 : 00:43:17
quote:
Originally posted by 5ypo

Daba je, valjda, neko praslovensko bozanstvo. Vjerovatno se u hriscanskom kontekstu, posto je iz paganstva, identifikuje sa djavolom.



Da, Dabog (tek kasnije, kako je već spomenuto, u narodu postaje Daba) je (bio? ) slavenski bog, Svarogov sin koji je, kako si i rekao, nakon širenja kršćanstva u Slavena pretvoren u Sotonu.
Zanimljivo mi je da je i Daba šepav (hrom), kao i grčki Hefest (rimski Vulkan), koji također ima veze s podzemljem, metalima i kovanjem.

I pitam se: U nekoj budućnosti, kada potencijalno nova religija (vjerojatnije ne-religija, ideologija, što li) osvoji (kršćanski) svijet, hoće li i Isus početi hramati i povezivati se s podzemljem? Izravnu (rodbinsku) povezanost s bogom, izlazak iz grobnice, bradicu i alkemiju već imamo.
teller Posted - 08/02/2023 : 17:37:56
quote:
Originally posted by Ted Miller

ovaj broj je bas bio duhovit, pogotovo prva priča. eh, fora je Blek za citanje :) i uvijek oku ugodan crtez.


potpis...
Ponekad je dobro malo manje naprezati mozak..
Ted Miller Posted - 08/02/2023 : 11:19:35
ovaj broj je bas bio duhovit, pogotovo prva priča. eh, fora je Blek za citanje :) i uvijek oku ugodan crtez.
Curunir Posted - 02/02/2023 : 20:02:59
Da, LMS 300-500 za mene je zlatno Blekovo doba.
S izuzetkom neponovljivoga šjor Baneta, njegove su priče izvan konkurencije.
teller Posted - 02/02/2023 : 19:39:06
Kako god.. period sasvim citljivih priča.. pogotovo sledeča Duh iz Kastlmora mi bila draga u LMS.
jaki Posted - 02/02/2023 : 19:10:28
pa "prevedeno" na naši je opet naše.
bolje i to nego tuđu riječ uzet doslovno.
Curunir Posted - 02/02/2023 : 18:38:06
quote:
Originally posted by jaki

pa vodopad je isto naša rijec...
ja sam za da se što više koriste slavenske rijeći i ako nemamo neku za nešto da se onda izmisle.



Pa eto upravo je vodopad takav, nikako nije naša.
Wasserfall iz njemačkog, oni inače obožavaju složenice. Naravno, danas još pojačano istovjetnim waterfallom iz engleskog.
Hrvatski i srpski koriste ih samo ako moraju (kišobran), ali za vodopadom nije bilo ni najmanje potrebe pored slapa.
Srećom se još ne daju ni slapovi Krke ni Niagarini... Iako me ne bi začudili vodopadi kod Ludensa čak i u tim primjerima.
Ipak, Marko (delboj) je u pravu kad kaže da je sve to dobro čega sve ima. Dovoljno je vidjeti "jabuka sok" i poludjeti.
Curunir Posted - 02/02/2023 : 18:33:16
quote:
Originally posted by delboj

Misliš da je kod vas istisnuta riječ hrom? Kod nas ne bih rekao da je tako, hrom se koristi, samo što sam primijetio da učenici ne znaju šta to znači.

Ovo za makaze i vodopad je činjenica, ali nije toliko strašno kakvih pojava ima.

Prelistao sam malo ovog Bleka danas, definitivno nisam čitao nijednu od tih epizoda.



Da, kod nas je više nažalost nema. Ili je jedva ima. Mislio sam na to.
Urnebesan je taj Blek s mutiranim kunićima ili zečevima.
jaki Posted - 02/02/2023 : 17:03:14
pa vodopad je isto naša rijec...
ja sam za da se što više koriste slavenske rijeći i ako nemamo neku za nešto da se onda izmisle.
delboj Posted - 02/02/2023 : 16:55:50
Misliš da je kod vas istisnuta riječ hrom? Kod nas ne bih rekao da je tako, hrom se koristi, samo što sam primijetio da učenici ne znaju šta to znači.

Ovo za makaze i vodopad je činjenica, ali nije toliko strašno kakvih pojava ima.

Prelistao sam malo ovog Bleka danas, definitivno nisam čitao nijednu od tih epizoda.
Curunir Posted - 02/02/2023 : 16:22:07
Eh, hvala
Nego, ovdje mi je čak i zanimljivija riječ hrom.
Slavensku je riječ gotovo posve istisnuo germanizam šepav, baš šteta.
U hrvatskom je još slična pojava da su nožice zamijenjene šugavim germanizmom škare, a u srpskom je još gore s turcizmom makaze.
Nekad su bile samo nožice svuda.
Također, vodopad se trudi istisnuti predivnu riječ slap, no eto, još se drži donekle.
I ne, to nije bogatstvo i razvijanje jezika, to je jezični debilizam.
Kad već imaš nešto lijepo i svoje, a mijenjaš na bezlično i gore.
Drugo je kad nemamo primjerenu riječ pa trebamo posuditi.
jaki Posted - 02/02/2023 : 15:30:16
Eto zašto se voli Curunirka i delboja...
Uvijek se može naučiti nešto..

delboj Posted - 02/02/2023 : 14:35:57
quote:
Originally posted by Curunir

Dabo je vrag, đavao u narodnoj književnosti.
Točno porijeklo riječi ne znam, ali čini mi se da ne može biti turcizam.
Ovo je vjerojatno samo oblik koji je češći u Srbiji, daba.
Delboj će nam reći detalje i koristi li se u srpskom i oblik dabo ili samo daba.

Nego, Okovani Blek, to su oni divovski razjareni kunići kao u Svetom gralu pajtonovaca


Koristi http://muzejslovenskmitologije.weebly.com/104410721112107310861075.html

Piše da se taj naziv pojavio u Vukovom rječniku iz 1818.

Sad sam tražio u Rječniku slovenske mitologije, nema tog naziva. Ne, nije to turcizam, smatra se da je to nastalo od ovih naziva Dažbog, Dajbog.
5ypo Posted - 02/02/2023 : 14:15:22
Daba je, valjda, neko praslovensko bozanstvo. Vjerovatno se u hriscanskom kontekstu, posto je iz paganstva, identifikuje sa djavolom.
El Morisco Posted - 02/02/2023 : 12:55:44
Dakle, Dabo=Vrag... zahvaljujem, priznajem nisam nikada prije čuo.
Curunir Posted - 02/02/2023 : 12:04:55
Dabo je vrag, đavao u narodnoj književnosti.
Točno porijeklo riječi ne znam, ali čini mi se da ne može biti turcizam.
Ovo je vjerojatno samo oblik koji je češći u Srbiji, daba.
Delboj će nam reći detalje i koristi li se u srpskom i oblik dabo ili samo daba.

Nego, Okovani Blek, to su oni divovski razjareni kunići kao u Svetom gralu pajtonovaca

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000