forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip album - Teret savjesti

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Beva Posted - 24/12/2022 : 12:15:27
Uvod Beva:

Polo je kriv za sve. Ili, bolje reći, zaslužan.

Tijekom pandemije sam odjednom imao gomilu slobodnog vremena koje sam, inspiriran Zerocalcareom, iskoristio za crtanje svog autorskog stripa. Nisam imao nikakav scenarij (zlobnici bi rekli: vidi se), samo bih sjeo i crtao što mi prvo padne na pamet. I to je tako funkcioniralo neko vrijeme, dok mi nije dosadilo. Ipak, to je bilo ključno da dokažem sebi da mogu nacrtati relativno puno stranica stripa bez odustajanja. Tada sam na Polovoj temi ostavio post o tome kako bih volio crtati nešto realistično i samo me moja nesposobnost pisanja scenarija sprječava u tome. Onda je kolega Jerry Krause to vidio i poslao mi scenarij za njegov fan strip o Nathanu Neveru. Nacrtao sam par stranica kad mi je Jerry javio da već ima gotov taj strip, ali zbog nesporazuma s prethodnim crtačem on toga nije bio svjestan :D I tako, taj je projekt stao i nisam ništa crtao par mjeseci. Ali Jerry nije mirovao.

Tijekom godišnjeg odmora u ljeto 2021. imao je nešto slobodnog vremena i kao obuzet (tako sam barem ja to doživio :D) napisao je 20-ak stranica scenarija za strip koji vam danas predstavljamo. Nisam ni sekunde dvojio kad me upitao hoćemo li to napraviti, pa makar nam trebalo i pet godina. Sad samo na pola puta, a potrošili smo samo jednu godinu i tri mjeseca. Očekujte, dakle, završetak tamo nekad u jesen 2026. :D

Uopće me nije zanimalo o čemu se radi, samo sam htio crtati. Onda sam se sa svakom stranicom pomalo uživio u taj svijet, zavolio likove i sad me živo zanima kamo sve to vodi (pošto ni ja još nisam pročitao scenarij nastavka, Jerry voli biti tajnovit :D). U nadi da će i vama strip biti jednako zanimljiv, prepuštam vas čitanju (nakon Jerryjevog uvoda, naravno).
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Beva Posted - 07/03/2023 : 14:18:56
quote:
Originally posted by AdamEer

Ako bih imao ijednu sitnu zamjerku (a i nju možeš slobodno zanemariti i baciti u koš), to bi bilo da je dosta vidljivo gdje koristiš predloške / fotografije / modele, a gdje crtaš „iz glave“. Kad bi to samo uspio izjednačiti i uvesti malo više konzistentnosti, crtež bi stvarno bio profesionalan.



Hvala AdamEer na komentaru!

Ma ja nikako nisam zadovoljan svojim linijama, pogotovo kad crtam ruke, prste i slično, zna izgledati dosta amaterski (što u konačnici i jeste). Nadam se da sa svakom tablom pomalo napredujem, i ovdje sam se nakon završetka prvog dijela vratio na početak i korigirao neke stvari.

Auto - taksi s početka je recimo katastrofalno nacrtan, linije su sterilne, ali kako mrzim crtati automobile, neka ga zasad takvog :D

Ako nađemo nakladnika, vjerojatno ću raditi korekcije crteža.

Kolorom sam jedino dosta zadovoljan, šrafurama tako-tako, ali da nije tako ne bi ni valjalo ;) Hvala još jednom na komentaru!
AdamEer Posted - 07/03/2023 : 14:01:09
Zbog raznoraznih obaveza, duži period nisam čačkao po forumu, te sam tek skoro vidio ovu temu. A onda sam čekao i trenutak kad ću imati na raspolaganju dovoljno vremena da sve pročitam u komadu, prije nego dam bilo kakav komentar.

Kako bilo, sad sam napokon uspio i šta reći?

Svaka čast na dosada odrađenom, nije mala stvar. Posebno aplauz za Bevu, treba izgurati ovoliki broj tabli, pogotovo kad im ne možeš posvetiti svo svoje vrijeme već hvataš ono malo slobodnog kojeg imaš na raspolaganju (znam kako je, isti sam ti takav)

Svaka čast Polu, ali ovo je crtački bar tri klase iznad. World building, pozadine, vozila, figure, sve je na jednom višem nivou. Ako bih imao ijednu sitnu zamjerku (a i nju možeš slobodno zanemariti i baciti u koš), to bi bilo da je dosta vidljivo gdje koristiš predloške / fotografije / modele, a gdje crtaš „iz glave“. Kad bi to samo uspio izjednačiti i uvesti malo više konzistentnosti, crtež bi stvarno bio profesionalan.

Strip izgleda odlično, a i priča drži pažnju i napeta je do samog kraja, tj. kraja ovog poglavlja. Dijalog jeste mjestimično usiljen i pretrpan ekspozicijom, ali s obzirom na količinu informacija koje treba prenijeti čitaocu na ograničenom broju tabli, i to je razumljivo.

Uglavnom, nestrpljivo se očekuje nastavak.

I još nešto: pored (zasad) tragične ljubavne priče koju pratimo, ono što se meni urezalo tokom čitanja kao najtragičnije je činjenica da je bilo potrebno nekoliko katastrofa (plavljenje obale, suše, smrtonosna epidemija) pa da se narodi s ovih prostora koliko-toliko ujedine.

A i to zvuči kao SF trenutno.

U svakom slučaju, veliki uspjeh i još jednom čestitke za obojicu autora!
Jerry Krause Posted - 07/03/2023 : 09:39:25
quote:
Originally posted by Beva

Inače, kolegica na poslu mi je rekla da sam Petru za obljetnicu mature obukao kao kurvu. Kaže, ide ili dubok dekolte ili kratka minica, nikako oboje. Pošto se ne razumijem u tajne dress codea, a scenarij traži super izazovnu haljinu, odlučio sam je ignorirati :D


To je i meni palo u oči. Nisam je zamišljao previše onako izazovnu. Ali rekoh u sebi, šuti Jerry, dok Beva ima volje za crtanje neka samo gura. Tko će sad cjepidlačiti, a uostalom mala dobro izgleda.
Beva Posted - 07/03/2023 : 06:57:00
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Nemaš podrum?



U stanu sam od 67 kvadrata, a nas petero.

To je napredak u odnosu na Mostar kad nas je u stanu od 32 kvadrata bilo četvero :D

@ ned_lynx, hvala! Priča se možda sporo razvija (a sporo i nastaje :D), ali meni su likovi baš "živi", tako da me i samog zanima kako će Jerry rasplesti stvar.

Humora baš i nema previše, gdje scenarij dopušta pokušao sam crtežom nešto izvesti, kao spomenuti Pavle taksist ili Ivanova fudbalerka u aerodromskom flashbacku.

Inače, kolegica na poslu mi je rekla da sam Petru za obljetnicu mature obukao kao kurvu. Kaže, ide ili dubok dekolte ili kratka minica, nikako oboje. Pošto se ne razumijem u tajne dress codea, a scenarij traži super izazovnu haljinu, odlučio sam je ignorirati :D
jaki Posted - 07/03/2023 : 05:28:55
Ma di bi dite zatvorija u podrum?
NESVRSTANI Posted - 07/03/2023 : 04:21:18
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Tonto

Vise crtati, manje pricati s umjetnom neinteligencijom...



U subotu i nedjelju sam crtao desetak sati, iako se po forumskoj aktivnosti ne bi reklo :D Donekle i da se samom sebi iskupim za uludo potrošeno vrijeme (mada sam se tih par dana zabavio kao malo kad :D).

Kćer mi za manje od mjesec dana puni godinu dana, uči hodati i često me prekida kad crtam, tako da je i ovakav ritam po meni malo čudo. Nekad dođe vikend i nemam volje za crtati, ali natjeram se barem jednu vinjetu samo da održim ritam. Jerko mi može pomoći, ali ne želi pa uglavnom stavi 7-9 vinjeta po stranici :D

Uglavnom, 52 stranice nacrtane, ostaje 40, ako bude samo do mene, bit će završeno ;)


Nemaš podrum?
ned_lynx Posted - 07/03/2023 : 04:12:46
i eto ti ga sad!

do čega običan, nevini, ponoćni klik na topik, sa u glavi vrzmajućom mišlju neobaveštenog forumaša, "šta li je sad pa ovo, ček' da vidim", može da dovede: do neprospavane noći i psovki u bonelli formatu: prokl... dovr... ma di je još, šta je dalje bilo:)

da ne tupim, sjajan strip, skladan crtež umereno začinjen senkama, rasterima i šrafurama prepleten sa flešbekovskim scenarijom u kolopletu, zaista su recept za nostalgični povratak u prošlost koje nije bilo iz budućnosti koje će možda biti! ukratko, užitak koji drži pažnju i ne smara nigde ni najmanje, samo bih zamerio što mu nedostaje prstohvat suptilnog humora, a možda je i tu, ali mi, bar na prvo čitanje, nije bio uočljiv.

u svakom slučaju, imate još jedan prodati primerak u budućnosti koje će sigurno biti;)

svaka čast!
Beva Posted - 06/03/2023 : 22:35:34
quote:
Originally posted by Tonto

Vise crtati, manje pricati s umjetnom neinteligencijom...



U subotu i nedjelju sam crtao desetak sati, iako se po forumskoj aktivnosti ne bi reklo :D Donekle i da se samom sebi iskupim za uludo potrošeno vrijeme (mada sam se tih par dana zabavio kao malo kad :D).

Kćer mi za manje od mjesec dana puni godinu dana, uči hodati i često me prekida kad crtam, tako da je i ovakav ritam po meni malo čudo. Nekad dođe vikend i nemam volje za crtati, ali natjeram se barem jednu vinjetu samo da održim ritam. Jerko mi može pomoći, ali ne želi pa uglavnom stavi 7-9 vinjeta po stranici :D

Uglavnom, 52 stranice nacrtane, ostaje 40, ako bude samo do mene, bit će završeno ;)
Deers Posted - 06/03/2023 : 22:28:14
Tonto Posted - 06/03/2023 : 22:15:31
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Deers

BTW, ako napreduje drugi album?





Scenarij je gotovo pa završen, a nacrtano je 6 stranica. Kako crtam uglavnom samo vikendima, 2-3 stranice mjesečno su realnost, tako da gotov strip možemo očekivati nekad na ljeto 2024., ako bude sve išlo po planu.

Hvala na komentaru, Deers!

I ja se nadam da će strip ispuniti očekivanja, s obzirom da još ne znam kako završava :D

Vise crtati, manje pricati s umjetnom neinteligencijom...
Beva Posted - 06/03/2023 : 22:02:52
quote:
Originally posted by Deers

BTW, ako napreduje drugi album?





Scenarij je gotovo pa završen, a nacrtano je 6 stranica. Kako crtam uglavnom samo vikendima, 2-3 stranice mjesečno su realnost, tako da gotov strip možemo očekivati nekad na ljeto 2024., ako bude sve išlo po planu.

Hvala na komentaru, Deers!

I ja se nadam da će strip ispuniti očekivanja, s obzirom da još ne znam kako završava :D
Deers Posted - 06/03/2023 : 17:08:50
Najprije se moram ispričati autorima, nije da nisam vidio da su objavili ovaj strip ali sam tada ganjao onaj prošlogodišnji izazov i ostavio sam ga za kasnije, da bih s vremenom zaboravio na njega.

Nakon pročitanog, ne znam što da kažem nego - bravo! Jako zanimljivo pripovijedanja i nikad bolji Bevin crtež! Mislim da ti sada za izbrusit crtež do razine koje želiš fali samo nekih 500-njak stranica

Priča je zanimljiva mada san očekivao da će prvi susret biti u prvom albumu. Napetost se lijepo gradi mada ima nekih ponavljanja u bediranju određenih likova. Vidjeti ćemo u sljedećem albumu da li je takav ritam opravdan. Općenito, scenografija i građenje svijeta mi se dopalo, ima taj konfliktni utopijsko-distopijski aspekt. Nešto ko naša sadašnjost.

Bravo još jednom!

BTW, ako napreduje drugi album?

DiSkAcH Posted - 12/01/2023 : 11:33:23
Sada ste me sjetio na TLN i njihov Nacional Detektor. :D
Jerry Krause Posted - 10/01/2023 : 12:35:50
quote:
Originally posted by fandango


Meni se takodjer svidilo, biljezite i mene za jos jedan primjerak kad bude stampanje :)

Vidi se utjecaj NN, kolko sam skuzio Jerry je veliki fan. Ono sto je najtotalniji SF u cijelom stripu da su u BiH odustali od nacionalizama, to je valjda neki paralelni svemir u buducnosti. Medjutim, kad citam strip, pitam se da li je bilo potrebno smjestiti tu pricu u buducnost i SF, ili bi mozda funkcionirala recimo i u nekoj bliskoj buducnosti slicnoj sadasnjosti. Rasplet ce pokazati, valjda. A i podsjeca me strip na Radoju, shvatite to kao kompliment.

Ko ce sad docekat drugi dio!




Hvala fandango na lijepim riječima. Dobro si ti to primijetio da je najveći SF u ovoj priči odustajanje od nacionalizma. Ali to mi je bio i cilj, prikazati neku drugačiju blisku budućnost koja nije tako crna kao što predviđaju ovdje. Ova budućnost je, istina, nastala spletom okolnosti i prirodnoj katastrofi (koja i nije tako nerealna), ali ona nije u prvom planu. Samo je kulisa ljubavnoj priči i cilj mi je da ta kulisa bude prisutna do samog kraja.

Ali, kao što si rekao, može sasvim dobro funkcionirati i u sadašnjem vremenu. Ali vidiš kakva su vremena, bilo bi onda više crnila i beznađa u priči. :)
fandango Posted - 10/01/2023 : 08:44:30

Meni se takodjer svidilo, biljezite i mene za jos jedan primjerak kad bude stampanje :)

Vidi se utjecaj NN, kolko sam skuzio Jerry je veliki fan. Ono sto je najtotalniji SF u cijelom stripu da su u BiH odustali od nacionalizama, to je valjda neki paralelni svemir u buducnosti. Medjutim, kad citam strip, pitam se da li je bilo potrebno smjestiti tu pricu u buducnost i SF, ili bi mozda funkcionirala recimo i u nekoj bliskoj buducnosti slicnoj sadasnjosti. Rasplet ce pokazati, valjda. A i podsjeca me strip na Radoju, shvatite to kao kompliment.

Ko ce sad docekat drugi dio!

Jerry Krause Posted - 09/01/2023 : 13:05:51
quote:
Originally posted by Beva

radi se na drugom albumu, nacrtana je prva stranica ;)


Ako se po jutru dan poznaje, sudeći po 1. stranici drugog albuma moglo bi nešto ipak i ispasti od ovog stripa. :)
Beva Posted - 08/01/2023 : 16:58:55
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Pročitao sam ovo vaše dijelo Jerry i Beva i moram priznat da me se dojmilo.
Na prvu mi je odmah asocijacija bila Leo, crtež mi malo baca na njegov. Jednostavan, bez previše detalja, a tu su i šarene boje, sviđa mi se fora sa sjenčanjem.
Priča me zaintrigirala i svidjela mi se, gotovo sam mogao osjetiti nelagodu glavnih likova.
Sve u svemu, zadovoljan sam prvim dijelom. Svidjelo mi se i što se radnja dešava u BiH, precizinije u Mostaru.
E sada je samo bitno kakav će biti drugi i posljednji dio, jer se razlog (da ne spojlam ništa) poprilično nahajpao i završilo se na svojevrsnom cliffhangeru.
S nestrpljenjem očekujem nastavak. ;)



Hvala ti DiSkAcH na čitanju, radi se na drugom albumu, nacrtana je prva stranica ;)
DiSkAcH Posted - 08/01/2023 : 15:49:27
Pročitao sam ovo vaše dijelo Jerry i Beva i moram priznat da me se dojmilo.
Na prvu mi je odmah asocijacija bila Leo, crtež mi malo baca na njegov. Jednostavan, bez previše detalja, a tu su i šarene boje, sviđa mi se fora sa sjenčanjem.
Priča me zaintrigirala i svidjela mi se, gotovo sam mogao osjetiti nelagodu glavnih likova.
Sve u svemu, zadovoljan sam prvim dijelom. Svidjelo mi se i što se radnja dešava u BiH, precizinije u Mostaru.
E sada je samo bitno kakav će biti drugi i posljednji dio, jer se razlog (da ne spojlam ništa) poprilično nahajpao i završilo se na svojevrsnom cliffhangeru.
S nestrpljenjem očekujem nastavak. ;)
Lorda Posted - 02/01/2023 : 12:09:30
U svakom slučaju čestitam, ljudi koji se nisu okušali u tome da dovedu cijeli projekt do kraja nemaju pojma koliko je to teško... A pogotvo biti strip autor, i scenarist i crtač, dosta je to usamljenički posao... Treba imati puno žara i "jaku" glavu pa sve to izgurati. Tako da što god bude iz ovoga budite ponosni na sebe!
Jerry Krause Posted - 01/01/2023 : 16:10:52
quote:
Originally posted by Lorda

Evo i ja sam napokon pročitao...

Priča za sada onako simpatična, no nikako da se nešto pokrene, cijelo vrijeme kao neki uvod i tako sve do trenutnog kraja... Nisam očekivao ubojstva ali sam nekako navikao kod nas na Balkanu da bude više drame :) Možda to nije takva vrsta stripa, budemo vidjeli do kraja.

Jedino što mislim da ima previše objašnjavanja i ponavljanja, no znam da je neprofesionalcu teško napisati tekst u kojem se puno kaže u malo riječi :)

Ali se veselim nastavku.

A što se tiče objavljivanja uz još malo peglanja teksta bi se bez problema moglo objaviti kod nekog profi izdavača...

U svakom slučaju ovo mi spada u top tri amaterskih stripova koje sam čitao ovdje na stripovi.com!


Točno je to što si gore napisao. Baš sam išao kontra toga da bude previše dramatike kako zna biti na ovim područjima. Tako će ići i priča, laganim tempom, jedna ljubavna priča u spletu okolnosti iz zamišljenog vremena bliske budućnosti, a 2. album bi trebao u istom ritmu zaokružiti priču.
Zato sam na početku i napisao, za one koji očekuju neku brutalu s tučnjavom, jurnjavom ili sirovim seksom onda ovo nije strip za njih.
Beva Posted - 31/12/2022 : 16:55:57
quote:
Originally posted by Lorda

Za amatera dosta dobar crtež, no još su bolji boja i raster... to mi se jako sviđa. Kadriranje je isto profi i fino se vide emocije na licima likova... Vrlo dobro.


Hvala, puno toga o bojanju me naučio kolega Zox na Autorskom izlogu, a što se tiče rastera htio sam postići neki pomalo retro look sa sjenama, nadam se da sam uspio. Kombinirao sam točkasti raster sa dodatnim sjenčenjem, nisam siguran koliko je to najsretnije ispalo, čak sam se mislio vratiti se i stranicu po stranicu sve uraditi u točkicama ali nisam. Negdje se mora prekinuti :D

quote:
Originally posted by Lorda

U svakom slučaju ovo mi spada u top tri amaterskih stripova koje sam čitao ovdje na stripovi.com!



Hvala, potrudit ćemo se da strip kao cjelina bude još bolji!
Lorda Posted - 31/12/2022 : 15:20:31
Evo i ja sam napokon pročitao...

Za amatera dosta dobar crtež, no još su bolji boja i raster... to mi se jako sviđa. Kadriranje je isto profi i fino se vide emocije na licima likova... Vrlo dobro.

Priča za sada onako simpatična, no nikako da se nešto pokrene, cijelo vrijeme kao neki uvod i tako sve do trenutnog kraja... Nisam očekivao ubojstva ali sam nekako navikao kod nas na Balkanu da bude više drame :) Možda to nije takva vrsta stripa, budemo vidjeli do kraja.

Jedino što mislim da ima previše objašnjavanja i ponavljanja, no znam da je neprofesionalcu teško napisati tekst u kojem se puno kaže u malo riječi :)

Ali se veselim nastavku.

A što se tiče objavljivanja uz još malo peglanja teksta bi se bez problema moglo objaviti kod nekog profi izdavača...

U svakom slučaju ovo mi spada u top tri amaterskih stripova koje sam čitao ovdje na stripovi.com!
Beva Posted - 31/12/2022 : 10:47:44
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Jako dobro izgleda, pročitam sigurno.
Nego jel smijem biti malo bezobrazan i žicati link za cbr/cbz, može i samo zipirano pošto je to isto, glavno da stranice idu po redu.
Skinuo sam ovo sa stranice ali su nazivi fileova nebulozni pa neidu po redu.
A cbz mi je najlakše čitat na tabletu. Fala. :)



Nemam sad vremena, file mi je na PC-u, probat ću se sjetiti predvečer ;)
DiSkAcH Posted - 31/12/2022 : 09:34:18
Jako dobro izgleda, pročitam sigurno.
Nego jel smijem biti malo bezobrazan i žicati link za cbr/cbz, može i samo zipirano pošto je to isto, glavno da stranice idu po redu.
Skinuo sam ovo sa stranice ali su nazivi fileova nebulozni pa neidu po redu.
A cbz mi je najlakše čitat na tabletu. Fala. :)
Beva Posted - 27/12/2022 : 20:21:32
@tarantula: Hvala!

@IGMAN2: S obzirom da je crtanje ovog dijela trajalo 15 mjeseci, a otprilike sam crtao uvijek kad bih mogao, onda je 2024. realnija za završetak ;)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000