forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Naučna fantastika

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
naker Posted - 14/03/2023 : 21:50:25
Otvaranje ovakve teme kasni jedno petnaestak godina, ali pošto je Čarobna uzela da radi reprinte Iliona & Olimpa cenim da će se mnogi ponovo zagrejati za sci-fi. Slobodno pišite o SF naslovima koje trenutno čitate, koje ste čitali u mlađim danima, i koje tek planirate da čitate.

Što se mene tiče, u mlađim danima sam gutao Asimova, ono što je Tolkin za svet epske fantastike to je za mene predstavljao Asimov za svet naučne fantastike. Kasnije sam se prebacio na Hiperion i Govornik za mrtve, i dan danas su mi te dve stvari sam vrh SF-a, pored nedodirljive Dine naravno. A besmisleno je pričati o SF-u, a ne spomenuti Dika - neverovatno inovativan, kreativan i plodan pisac, koga zanima sci-fi teško da se može naći bolja preporuka od njega. Ubik i Sanjaju li androidi električne ovce? mi se izdvajaju kao najbolje stvari od njega.

Nažalost poslednjih par knjiga koje sam iščitao su bile poprilično razočarenje (Deca vremena & Deca propasti od Čajkovskog, i Cena radosti od Eriksona), pa sam u poslednje vreme radije čitao SF stripove negoli knjige, ali slobodno preporučujte pa će se sigurno moći nešto valjano probrati

Ova tema može poslužiti kao opšta tema za naučnu fantastiku, kolege su tokom godina konkretne predloge i osvrte ostavljali na ovoj temi link

Koga zanima naučna fantastika u stripu, na ovoj temi redovno ažuriram rang listu sci-fi stripova koje pročitam link
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
zeljko Posted - 05/04/2024 : 14:26:31
eh moram reć super
da neki serijal dovrše

uskoro planiram 2.knjigu
odličan stil
wesskowaz Posted - 04/04/2024 : 21:31:29
Laguna, u pripremi.

naker Posted - 21/03/2024 : 18:40:41
Rip :(
Ernie Pike Posted - 21/03/2024 : 18:02:20
Počivao u miru.
On mi je bio jedan od najdražih autora koji se pojavio u osamdesetima.
Posebno mi je drag roman "Fire Upon the Deep".
panzer Posted - 21/03/2024 : 17:58:19
Neka počiva u miru.
Imrahil Posted - 21/03/2024 : 16:48:32
Napustio nas je Vernon Vindž.
naker Posted - 08/02/2024 : 14:17:22



Solaris (Stanislav Lem)


Prvi kontakt sa vanzemaljskim entitetom nije prošao sjajno i nakon što su naučnici sa eksperimentalnim radioaktivnim iks zracima zasuli celu planetu, želatinasti okean je uzvratio odmazdom tako što je provirio u umove i dušu naučnika-astronauta i projektovao u stvarnost njihove najveće strahove i fobije, u prevodu sve manjkavosti ličnosti ljudskih bića. Poslat je psiholog na svemirsku stanicu koja orbitira oko tajanstvene planete kako bi saznao o čemu se zapravo radi i pokuša nekako da spreči da astronauti skliznu u ludilo..

Sama ideja kojom se Solaris bavi je razumevanje i komunikacija, tj. nerazumevanje i nekomunikacija jer je čovečanstvo na toliko niskom stupnju razvoja da je ono nesposobno da komunicira i razume bilo šta što je drugačije od nas samih, i astronauti su se bukvalno raspali nakon što je okean oživeo iz svesti i podsvesti sve naše strahove i fobije od kojih bežimo i koje želimo da sakrijemo. Pre nego što čovečanstvo krene u istraživanje svemira, prvo treba da istraži sebe.

Najveći atribut knjige je odličan balans između tvrdog sci-fi gde se nauka i tehnički termini često koriste, sa filosofskim aspektom kontakta čovečanstva sa stranim entitetom gde se dovodi u bitanje samo naše bivstvo i egzistencijalizam. Kao da sve ovo nije dovoljno, Lem pored filosofskog & naučno-fantastičnog aspekta priče, nudi i sasvim umerenu dozu horor elementa sa projektovanim iluzijama što rezultira u nekim zaista jezivim scenama. Momenat kada iluzije postanu svesne samih sebe jer shvate da nešto nije u redu sa njima mi je možda i omiljen deo knjige, pored sveopšte premise griže savesti i izbegavanja krivice.

Epohalno sci-fi ostvarenje u svakom mogućem pogledu, a nisam siguran da rečenica da čovečanstvo ne istražuje svemir kako bi pronašlo nove planete, vanzemaljce itd., već da traži ogledalo - nije najbolja rečenica u celokupnoj naučno fantastičnoj literaturi ove vaseljene.

..............




Solaris (Andrei Tarkovsky) (1972) + Solaris (Steven Soderbergh) (2002)


Nakon čitanja knjige obnovio gradivo i ponovo pogledao filmske adaptacije Lemovog romana.

Ruska verzija očekivano nadmoćnija da je skoro neprijatno koliko je bolja odrađena. Tarkovsky tematici pristupa sa autorsko-umetničkim pristupom što rezultira u tome da se u filmu može uživati i pedeset godina nakon izlaska. Postoji par odstupanja u odnosu na knjigu, u filmu bitan deo priče se događa na Zemlji, dok je u knjizi praktički cela priča smeštena na svemirskoj stanici. Meni lično je knjiga bolja od filma, jer u filmu su u jako maloj meri zastupljeni naučni i tehnički momenti koje jedan tvrd sci-fi treba da ima. Još jedna mana filma je starost i ograničen budžet specijalnih efekata, zanimljiva je izjava Tarkovskog da nije zadovoljan filmom usled tehničkih ograničenja i on je želeo da napravi sci-fi film koji prevazilazi žanr naučne fantastike, ali usled potrebe korišćenja specijalnih efekata koje sci-fi zahteva, nije uspeo u svojoj nameri, kao uostalom što je to uspeo da uradi sa čuvenim Stalkerom. Još jedan zanimljiv podatak, Lem je na početku učestvovao u pravljenju filma, ali se povukao jer je bio razočaran što Tarkovsky ne želi da knjigu adaptira od reči do reči. Tarkovsky je izrazio žaljenje jer je Lem napustio projekat i on smatra da Lem u suštini ne razume i potcenjuje film kao umetnost, jer smatra da filmovi treba bukvalno i slepo da adaptiraju knjige, dok Tarkovsky smatra da knjige treba da posluže kao inspiricija za filmove. Cenim da je Tarkovsky u pravu.

Što se tiče američke verzije, uf... Stvarno moraš biti Amer pa da knjigu kakva je Solaris svedeš na seks u svemiru između muškarca i žene.. Mislim stvarno, brojte koliko puta u kadru imamo scenu gologuzog Clooney-a, apsolutno genijalno. Crkoh od smeha čitajući izjavu Lema povodom izlaska filma da koliko ga pamćenje dobro služi on nije napisao knjigu koja se zove Ljubav u svemiru
zeljko Posted - 16/12/2023 : 21:22:56
endi vir
projekt ocajnicki pokusaj 10/10 PREPORUKA

Andrej Čajkovski
Djeca vremena 10/10 PREPORUKA

GGG Posted - 16/12/2023 : 20:45:50
Interesantan grafički prikaz evolucije SF-a

https://twitter.com/Andercot/status/1735728477310160918
don_draper Posted - 02/11/2023 : 20:02:34
Daniel Keyes : Flowers for Algernon



Čini mi se da je science fiction bio najbolji i najintrigantniji dok znanost i tehnologija još nisu postali tako napredni kao u eri iza 80-ih. Uraci su tada bili više filozofskog karaktera, ali s ciljem da predstave svoju tezu i misao i da kroz razradu likova i događaja stvore svojevrsnu tjeskobu, napetost te ultimativno katarzu. Iako je ovaj roman dosta light po pitanju elementa neke fantastike, upravo uz pomoć nekih znanstvenih spekulacija iskreiran je roman koji ima nevjerojatnu težinu i poruku iza sebe.

U središtu zbivanja je Charlie Gordon, radnik u pekari s mentalnom retardacijom koji poohađa i školu po prilagođenom programu. Zahvaljujući pristnaku njegove obitelji, uključen je u program u kojem se putem posebnog neurokirurškog zahvata poboljšaju kognitivne sposobnosti i poveća kvocijent inteligencije. Pandan njemu je Algernon, laboratorijski miš, na kojem je uspješno izvedena ta operacija.

Usprkos znanstvenom aspektu i vrlo temeljitom i postepenom praćenju rezultata operacije, ovdje je prije svega u središtu socijalni i emotivni apsekt. Charlie se u svojim memoarima prisjeća kako je kao dijete s poteškoćama u razvoju bio zlostavljan u svojoj okolini, ali i obitelji. Potresno je čitati odlomke u kojima se prisjeća neugodnih situacija sa svojom majkom, neprihvaćanja vlastite obitelji i barijera pred kojima se nalazio. Kako postaje inteligentniji, mijenja se i njegova osobnost i percepcija samog sebe. To se najbolje odražava u liku njegove učiteljice Alice koja prati njegov napredak te njene reakcije i emocije koje se mijenjaju sukladno putanji glavnog lika.

Donosi li Charlieju inteligencija konačno samoostvarenje? Jesu li superiornije karakteristike uistinu put sreći ili samo nešto površno? Zašto društvo ne prihvaća drukčije od sebe? To su samo neka pitanja koja se motaju po glavi čitajući ovaj roman. Neću puno spoilati dalje, ali fascinantno je što je Keyes ovdje sve uspio percipirati. Sjajna priča o preobrazbi pojedinca i manama koje neka vrsta napretka može donijeti. Od početka do kraja fenomenalan roman i uz uratke Orwella, Vonneguta, Dicka ponajbolje SF djelo iz tog ranijeg perioda.

5/5
Imrahil Posted - 16/08/2023 : 13:13:29
Samo treću, hoću i četvrtu da zaključim taj prvi ciklus ali nikako da se nakanim. A šta znam, ima ok momenata ali ima i sapunjare Koliko se sećam, nerviralo me što neke stavove koje postavio u prethodnoj knjizi ovde lagano pogazio
naker Posted - 16/08/2023 : 12:57:37
Možda Čarobna nije uzela WW prava :) Izbacili su i izdanje u kutiji za Ilion & Olimp, isto kao za Hiperion ciklus.

@Imro; E, ti si ono beše čitao OSK posle Enderove igre & Govornika ako se dobro sećam, čuo sam da se to u jednom momentu pretvori u plač tugaljive dece. Ne znam dokle si dogurao sa tim? :)
zeljko Posted - 16/08/2023 : 12:28:27
quote:
Originally posted by wesskowaz

Sprema se.





ja ovo nigdje nisam vidio u prodaji
bezbeli su preprdavači pokupovali

a iskreno nemam volje više ni čitati ni ganjati
izgubi čovjek volju s obzirom na sve
zeljko Posted - 16/08/2023 : 12:27:28
vorkosigan je popularan u hrvatskoj... u srbiji nije
propo serijal 4 knjige preveli i stop
lokalni fenomen
Imrahil Posted - 16/08/2023 : 12:06:56
Mogu i nastavci Rame da se čitaju naravno ali ono je plač majke božje na šta liči, nemojte sebi to da radite.

Hiperion/Endimion su vrh, Prsten čitao samo prvu, dobra ideja ali knjiga nekako prosek.

Vorkosigan sam nešto malo čitao od Lagune ali moraću jednom da probam ozbiljno.
zeljko Posted - 15/08/2023 : 22:16:51
ramu zaobilaziti... nastavke... naručene knjige vjerujem da ih artur nije ni pogledao...kao genetski anglikanac lik ima nešto protiv rimokatolika... ali eto... nemam vremena da studiram sve gluposti ali po sjećanju previše je bio opsjednut rimom papama i zapadnim religijama
mladjo Posted - 15/08/2023 : 18:18:53
Trebaju nastavci Rame da se čitaju, zakaj ne?:))
Naker, savjetjem ti da probaš pa ako vidiš da ne ide...

Inače ima hrpa stvari koje bih ti preporučio.
Četiri knjige o Hyperionu/Endimionu svakako spadaju u sam vrh SF-a.

Ne znam jesi čitao Eon od Grega Bera - to je odlična knjiga.

Pa onda Prsten i Inženjeri prstena od Larryja Nivena.

Cijela Vorkosigan saga od Louis McMaster Bujold.

Iz Kentaur biblioteke ima dosta toga dobrog.
Imrahil Posted - 15/08/2023 : 14:19:06
Ja samo da apelujem da se Rama ne čita posle prvog dela, ne budite ludi kao ja
naker Posted - 15/08/2023 : 13:41:17
Haha, sjajno.
fandango Posted - 15/08/2023 : 11:17:16
quote:
Originally posted by naker



Dune - Frank Herbert


Kao priprema za drugi deo filma uzeo ponovo da iščitam Dune. Nemam bog zna šta da dodam što već nije hiljadu puta rečeno, Dina bila i ostala remek delo sci-fi literature

Ali moram reći da bih dao levu ruku da saznam kako je Herbert došao na ideju da u knjigu ubaci jezik sa ovih prostora




Evo fusnota broj 24 iz ovog clanka: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1535685X.2022.2026038

24 Simon, “Tolk de Chakobsa” (note 7), who finds that Herbert took phrases from Charles Godfrey Leland, Gypsy Sorcery and Fortune Telling: Illustrated by Numerous Incantations, Specimens of Medical Incantations, Specimens of Medical Magic, Anecdotes and Tales (Fisher Unwin: London, 1891), cited from the 1962 University Books reprint. Cf. for example Leland at 153: “Ima trava u okolo Save, I korenja okolo jasenja“ with F. Herbert, Dune (note 16), 301: “Ima trava okolo! I korenja okolo!“

Ciganka mu gatala!
naker Posted - 15/08/2023 : 09:11:36
Super se pisalo o SF-u tokom godina, linkovao sam u uvodnom postu tu temu još odavno pa koga zanima može slobodno da baci pogled. Ali cenim da ima dovoljno ljubitelja SF-a i da je žanr sam po sebi dovoljno velik da ima svoju temu na kojoj se može pisati o novim izdanjima u regionu i šire, ostavljati osvrte o pročitanim delima, pisati o novostima u svetu sci-fia itd. Uostalom, ako imamo opštu temu o epskoj fantastici, istu bi morala da ima i naučna fantastika

quote:
Originally posted by mladjo
I onda, kada krene objašnjenje svega kaj se dešava - pojave se dvije ili tri bijele stranice! Baš tu, baš u toj knjizi i baš na tom dijelu! Popizdio sam.



Ovo se i meni desilo kada sam čitao Orvelove Burmanske dane, falile poslednje dve, tri stranice i epilog cele priče.. Morao da čekam godinu dana i novi sajam knjiga pa da zamenim za bolji primerak
mladjo Posted - 14/08/2023 : 23:49:46
Kao što je Vope rekao:imaš na Knjige & co topicu SF-a koliko hoćeš pa baci pogled. Te SF recenzije su fakat ok. Jedino brojevi stranica na kojima su recke variraju jednu/dvije gore-dolje jer su NEKI (čitaj:Gand) izbrisali sve postove sa topica (mislim nije samo taj topic u pitanju, obrisao je sve svoje postove na svim topicima.)
A Clarke i Rama:u načelu bi trebalo pročitati sva 4 dijela. Drugi mi je, čini mi se, najmanje dobar. Doslovce imaš dvije paralelne radnje:radnju sa Ramom i radnju koja prati privatne živote glavnih junaka prije glavnih događaja. Možda su se tako i podijelili - Clarke je pisao o Rami, a Lee o osobnim životima junaka. Dio o Rami je bio vrlo dobar dok je drugu narativnu liniju krasio dosta veliki pad u kvaliteti. Ja sam se šalio da bi bilo najbolje da netko izbaci samo pola knjige, naravno o Rami, a ovu drugu liniju da izbaci. Treći dio je dobar, a za četvrti me veže "strašna" uspomena:taj dio je bilo najteže nabaviti jer Polaris tada više nije stizao u Hrvatsku ali nekako sam ga na jedvite jade dobio. I onda, kada krene objašnjenje svega kaj se dešava - pojave se dvije ili tri bijele stranice! Baš tu, baš u toj knjizi i baš na tom dijelu! Popizdio sam. Ali dobro, nekako sam se snašao.
Uglavnom, jedno vrijeme smo tamo pisali dosta SF recenzija pa baci pogled.
A od Clarkea preporučam...Hm, sve sam to čitao prije više od 20 godina...Ipak, preporučam knjigu Grad i zvijezde. Ta mi je u jednom trenutku bila najbolja knjiga koju sam pročitao. A i inače probaj da overiš starog dobrog Clarkea. Ipak je to lektira za ljubitelje SF-a:)) Mislim ono, probaj pa ako ide - ide, a ako ne ide nikom ništa.
naker Posted - 14/08/2023 : 21:29:36



Dune - Frank Herbert


Kao priprema za drugi deo filma uzeo ponovo da iščitam Dune. Nemam bog zna šta da dodam što već nije hiljadu puta rečeno, Dina bila i ostala remek delo sci-fi literature

Ali moram reći da bih dao levu ruku da saznam kako je Herbert došao na ideju da u knjigu ubaci jezik sa ovih prostora


wesskowaz Posted - 30/05/2023 : 20:59:41
Batlerijski džihad na Letećem startu.
wesskowaz Posted - 15/05/2023 : 21:57:30
Olimp 1 i 2 na Letećem.
Olimp 1 - 999,00 RSD
Olimp 2 - 1.070,00 RSD

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000