forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA:ORKA 62 - Bio je to rovovski rat

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/05/2023 : 13:13:40


Bio je to rovovski rat nije djelo “povjesničara”... Ne radi se o priči iz Prvog svjetskog rata ispričanoj u formi stripa, već o nizu nekronološki ispričanih situacija koje su proživjeli izmanipulirani i potučeni ljudi, vidljivo nesretni što su se našli tu gdje jesu, kojima je jedina nada bila preživjeti još jedan sat, a koji su prije svega željeli vratiti se kući... Jednom riječju, željeli su da rat prestane! U toj žalosnoj kolektivnoj “avanturi” koju rat predstavlja nema “heroja”, nema “glavnog lika”. Samo gigantski, anonimni krik agonije.

Tako je Tardi predstavio strip Bio je to rovovski rat kada je djelo prije više od dva desetljeća prvi put objavljeno u obliku albuma. Veliki projekt posvećen Prvom svjetskom ratu, na kojemu je radio godinama i koji je započeo u časopisu (A Suivre) prije četrdeset godina u formi nasumce objavljivanih “epizoda”, nadopunjenih ovom prilikom Rupom od granate, kratkom pričom koju je objavio 1984. u Imagerie Pellerin u Épinalu.

Kada je 2014. započeo bogati ciklus komemoracija Velikog rata, ova se zbirka ponovno, u novom obliku, našla u knjižarama: na povećanom formatu, uz neobjavljene naslovnice i grafičku mapu na četrdesetak stranica koja sadrže skice, ilustracije, predloške za naslovnicu, filmske plakate itd. Aktualna unatoč proteklom vremenu, krvava kronika Bio je to rovovski rat nije izgubila nimalo od svoje bolne oštrine i ostaje jedan od najsnažnijih stripova posvećenih sukobu 1914. – 1918.

Orka 62 • Bio je to rovovski rat • 176 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jacques Tardi • Crtež Jacques Tardi • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 20 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-62-bio-je-to-rovovski-rat/890/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 05/01/2024 : 07:33:04
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by naker

Jok. Jel bi trebao?


Svakako. Smatram kako se ovo što si napisao može komotno primijeniti na Charley's War.



E da, Charley's War, Millsa i Colquhouna je nesto sto bi osobno, definitivno volio vidjeti prevedeno i objavljeno na hrvatskom. Ima ono definitvno izdanje u 3 djela, od prije 5-6 godina, od toga bi se mogao uraditi jedan odlican integral. (Kad bi, bar...)
Mr. Bushido Posted - 04/01/2024 : 23:39:18
quote:
Originally posted by naker

Jok. Jel bi trebao?


Svakako. Smatram kako se ovo što si napisao može komotno primijeniti na Charley's War.
naker Posted - 04/01/2024 : 23:28:12
Jok. Jel bi trebao?
Mr. Bushido Posted - 04/01/2024 : 23:20:27
quote:
Originally posted by naker

Ultimativni strip o WWI jer su rovovi prikazani kao što su bili, i što se o ratu priča kakav je zapravo i bio.


Kad smo kod toga, jesi li ikada čitao Charley's War?
naker Posted - 19/12/2023 : 22:04:38
Ultimativni strip o WWI jer su rovovi prikazani kao što su bili, i što se o ratu priča kakav je zapravo i bio. Apsolutna preporuka ko do sada nije čitao, meni je ovo najbolji Tardi koji sam do sada iščitao.
Aco Posted - 08/12/2023 : 19:10:39
Dobar ratni strip. Brutalan. Crijeva, krv smrad, štakori, urlikanje i zapomaganje...ima svega dakle. Šteta što je relativno prekratak jer dobro bi došla još pokoja priča. Dobar je dodatak na kraju sa hrpom naslovnica i ilustracija.

Vjerojatno ponajbolje od Tardija što sam pročitao.

Ako usporedimo temu, nedavno procitani Kabaret od Zidroua mi se više svidio
Cromwell Posted - 25/07/2023 : 11:35:06
Je, meni je ovo isto bolje od Štalaga i Prokletog rata. Tardi uspješno prenosi užas i besmisao rata te iznosi zapanjujuće podatke o razmjerima žrtava i razaranja za koje imam osjećaj da su malo u sjeni II svjetskog rata. Šteta samo što je ovaj album nekako nepovezan i generalno prekratak. Baš mi je falila još koja priča sa bojnim otrovom.
Što se tehnikalija tiče- sjajni papir uglavnom ne volim u CB stripovima ali ovdje mi čak i paše zbog ambijenta: kiša, vlažno blato i hladan čelik što sve super efektno izgleda na ovakvom papiru.

7,5/10
anto Posted - 14/07/2023 : 23:36:15
Mali bluz jako dobar,Na liniji snajpera vrh,vrh,vrh.
Nestor Burma tek treba da se overi.
Ratni me nešto nisu fascinirali,ovaj je najbolji.
Ipak i ovde totalno sulud,kako sam stariji sve mi je bolji.
Treba da se overi i Adela,zaboravih.
NESVRSTANI Posted - 14/07/2023 : 17:14:39
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by john connor

quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)


+1
A nije da mu nisam davao šansu.



Meni je ovo prvi njegov ratni strip koji mi se sviđa.
Od neratnih dobar mi je Mali blues, ostalo ajme majko.
Red Marquis Posted - 14/07/2023 : 14:24:56
quote:
Originally posted by john connor

quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)


+1
A nije da mu nisam davao šansu.
Poli Posted - 14/07/2023 : 10:13:11

Uf, koliko blasfemije ovdje... bolje da pokrijem usi! :D


Meni tek nekoliko Tardija nije pasalo, poput Ici meme i slicnih... triparija.


risbozg Posted - 13/07/2023 : 19:34:55
quote:
Originally posted by john connor

quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)



Kod mene suprotno..
john connor Posted - 13/07/2023 : 18:28:00
quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)
jaki Posted - 13/07/2023 : 15:12:16
Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.
Ovo sam već čitao u srpskom izdanju pa me nije toliko zanimalo ali sam mu opet dao šansu.Nakon oficira,kapetana i glavnog štaba nisam više imao snage dalje čitat.Radije ču uzet srpsko izdanje ako mi se jednog dana bude čitalo.Papir loš za c/b strip.
risbozg Posted - 17/06/2023 : 20:36:45
to se uzima..Tardi mi je odličan uvijek
tekumze Posted - 14/06/2023 : 20:53:17
Ma strip je odličan. Ja sam to več odavno čitao i imam u kolekciji na slovenačkom jeziku. Sjajno je nacrtano. Priča je isto jaka. Prava kritika 1.svetskog rata. Nešto slično kao i recimo Remarquov roman Na zapadu ništa novo.
naker Posted - 14/06/2023 : 17:06:40
Ako se neko dvoumi oko ovog Tardijevog dela slobodno neka overi odličnu recenziju o ovom stripu


https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-phpr-1-bio-je-to-rovovski-rat/2770/
Chui Posted - 07/06/2023 : 08:39:17
Ovo mi je uz Kabaret folies i Naša majka rat najbolje što sam čitao na temu prvog svjetskog.
Jozzinelli Posted - 20/05/2023 : 06:20:52
quote:
Originally posted by Poli

Sigurno ovaj jer Prokleti rat je dosta mlak i dosadan.


Prokleti rat ima tu "prednost" da pratimo doživljaje jednog lika kroz ratna dešavanja,
pa možemo kroz strip da se dublje "vežemo" za njegovu sudbinu, još je priča iz prvog lica,
ali zbog toga je strip ipak previše razvučen i, što kažeš, donekle i dosadan,
iako ima nekih momenata koji ostavljaju jak utisak, pogotovo završnica, kad vidimo tog glavnog lika kao ratnog invalida.

Ti pojedini momenti priče su mi možda i jači od Rovovskog rata,
ali generalno je Rovovski rat "lakši" (ako može taj izraz da se upotrebi kod ovakvog stripa) za čitanje od Prokletog rata,
priče su kraće, samim tim i raznovrsnije, nema razvlačenja i dosadnih delova, nema ubačenog tog "dokumentarnog" pripovedanja.
Tardi je ovde išao više na vizuelni, direktni prikaz svih strahota, brutalnosti i odvratnosti Velikog rata,
kroz tragične sudbine različitih protagonista, dok je u Prokletom ratu više išao na emocije, da tako kažem,
saosećanje čitaoca sa jednim likom, čije stradanje pratimo postepeno kroz strip, prepričavajući paralelno
i zbivanja tokom svih godina ratovanja (makar na zapadnom i italijanskom frontu).

Svakako bi trebalo da ponovim oba stripa, ovo su neki opšti utisci po sećanju od pre nekoliko godina.

Mana i jednog i drugog (svakog?) Tardijevog stripa je ovaj font sa pisanim slovima.


ivanl Posted - 19/05/2023 : 19:01:07
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?


Ista je slika kao u izdanju Phoenix Pressa, ali tamo je neka zelenkasta pozadina i onda to izgleda nekako ružno.



Ma znam. Vojna v jarkih. Mislio sam da se salis pa i ja...
Cuj, meni osobno nema lose Tardijeve naslovnice/slike, izraziti sam fan njegovog izricaja i stila. Ali ova Fibrina nova, nekako crtacki 'ogoljena' na njegov nacin grotesknih izmucenih lica protagonista i oku direktna, jer covjeka jako muci rat i ratne teme, mi je izvrsna. Tocno da kupac zna sto dobija unutar korica. Koloplet crijeva, blata i krvi. I to na najdirektniji nacin. Meni je ovdje njegov rad koliko brutalan toliko i izvanredan. Ali da napomenem opet, obozavam sve njegove stripove i sve teme na kojima je radio. Medu 10 mi je najdrazih crtaca.
delboj Posted - 19/05/2023 : 18:25:05
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?


Ista je slika kao u izdanju Phoenix Pressa, ali tamo je neka zelenkasta pozadina i onda to izgleda nekako ružno.
ivanl Posted - 19/05/2023 : 18:22:23
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?
delboj Posted - 19/05/2023 : 17:52:43
quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.
ivanl Posted - 19/05/2023 : 17:17:21
Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)
Paka01 Posted - 19/05/2023 : 09:45:01
Dobro ovo djeluje po previewu.
Gusto nacrtano i napisano, al drži pažnju.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000