forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 MAKONDO predstavlja: ČUDOVIŠTA (Bari Vindzor-Smit)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
MAKONDO Posted - 22/05/2023 : 13:10:17


"Čudovišta" su legendarni projekat na kojem je Bari Vindzor-Smit radio više od 35 godina. Trijumf vizuelnog pripovedanja na gotovo 400 stranica, narativno platno "Čudovišta" je ogromno i duboko: delom porodična drama, delom politički triler, delom metafizičko putovanje, to je intimni portret pojedinaca koji se bore da povrate svoje živote i epska politička odiseja kroz dve generacije američke istorije. Trauma, sudbina, savest i iskupljenje samo su neke od tema koje se ukrštaju u najambicioznijem grafičkom romanu Vindzor-Smitove karijere.

Dobitnik tri Ajznerove nagrade 2022. godine, uključujući i onu najvažniju - za najbolji grafički roman. Delo koje je opisano kao najiščekivanije u novijoj istoriji stripa.

HC, 290x210, 370 str, c/b
(Puna cena 3630 din, promo cena 3000 din)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
pcoro Posted - 12/01/2024 : 10:54:29
quote:
Originally posted by borg
Mene je toliko oduševila jedna stvar. Kada je autor stvorio "Hulka", u drugoj polovini knjige, očekivao sam klasičan američki kliše u nastavku. Tabanje, akcione scene, tenkove koji paraju oblake, milion metaka i eksplozija... Tu je vrag drum prespojio, al autor nije skrenuo tim putem. Pokazao je narativnu zrelost i zaokružio tragičnu životnu priču jedne američke porodice koju je ubio zalutali metak davno završenog drugog svetskog rata.



Ovo si lijepo rekao, i meni se svidjelo što je to priča završena tako kako je. Većina priča ispriča pobjedu dobra na način da treba biti jači, lukaviji, sretniji, a ovdje je to izbjegnuto na način koji je možda malo klimav ( ta curica) ali efektan. Ne znam kako bi to dobro rekao ali meni se činilo da kraj govori da su te neke vrijednosti, ljubav, podrška, obitelj, dobre jer su takve, same po sebi, da vrijede čak i ako su te upucali na stubištu, a ne da su dobre jer su ovaj put pobijedile.
borg Posted - 12/01/2024 : 00:59:50
Remekdelo!

Kakav strip! Mene je toliko oduševila jedna stvar. Kada je autor stvorio "Hulka", u drugoj polovini knjige, očekivao sam klasičan američki kliše u nastavku. Tabanje, akcione scene, tenkove koji paraju oblake, milion metaka i eksplozija... Tu je vrag drum prespojio, al autor nije skrenuo tim putem. Pokazao je narativnu zrelost i zaokružio tragičnu životnu priču jedne američke porodice koju je ubio zalutali metak davno završenog drugog svetskog rata.
Neke scene su narativno i vizuelno ispričane tako da se sa stisnutom pesnicom čitaju.

Da, reče pcoro, ima u crtežu nekih mana. I meni je zasmetala sitna ručica ili teško raspoznavanje faca. Al, to sa početka.
Pred kraj ima greška u upisu. I to bi bilo to što bih imao da zamerim.

Čak ni ono iživljavanje Nemca ne zameram, jer je u službi da ustalasa. I daje kontrast miru koji nastupa posle.

Tehnički, sve pohvale Makondo. Bojao sam se pisane latinice, tj fonta koji ćete odabrati. Ispalo je da je jedan od najčitljivijih koje sam čitao u stripovima. Takođe papir pogođen!

Možda, još jedna zamerka, ako može biti zamerka obzirom da ova grafička novela ima ovoliki broj strana, jeste da smo uskraćeni za pogovor. A imalo je itekako šta da se napiše i o delu i o piscu.
pcoro Posted - 03/01/2024 : 21:47:58
Što se samog stripa tiče.. pa, čudan je. Glavna nit radnje podjseća na kakvu trash horror svesku iz 70tih - američka vojska namami Bila Bejlija, mladića iz nesretne obitelji te na njemu radi užasne pokuse ne bi li od njega stvorila super vojnika. Pokuse vodi zli pukovnik i naci znanstvenik s čeličnom hvataljkom umjesto ruke. Tu su još i dobri crni narednik sa vudu moćima, njegova kćerkica s još većim vudu moćima, ukleti revolver i zli otac PTSP-ovac opsjednut duhovima nacista. Uglavnom, kombinacija Frankensteina i Isijavanja.

Ono što strip čini neobičnim su dugi neakcijski dijelovi - u početku, kad se crni narednik bori sa grižnjom savjesti i središnji dio priče kad se radnja vraća u prošlost Bila Bejlija gdje pratimo dnevnik njegove majke i polako, polako shvaćamo uzroke sveg zla. Ti djelovi daju dušu stripu, pogotovo taj lik majke koji je baš nekako odlično prikazan - nekad je naivna, nekad glupa, nekad nemoćna ali je lik koji daje toplinu stripu i čini ga podnošljivim za čitanje.

Jer strip se bavi mučnim temama - na početku su eksperimenti na ljudima tj. Bilu Bejliju, poslije kad se radnja vrati u prošlost zlostavljanje djece i obiteljsko nasilje, pa onda još jedan povratak u prošlost sa mučnim scenama u naci štabu - klanje, kanibalizam, homo silovanje, ludilo. Gledajući šta se sve ubacilo u priču, ovo bi bila baš grda, grda eksploatacija, pogotovo te scene u naci štabu, koje su baš gadne, prljave, zle. Ali, na kraju prevlada ta neka - ne mogu bolje reći nego toplina i svaka čast Barry Winsdor Smithu da ju je uspio izvesti.

Znači priča, scenarij - čudni, ponekad nategnuti ali imaju svoju unutarnju logiku i funkcioniraju kao cjelina.

Crtež - nije mi nešto drag BWS pa se tu ograđujem - jedmostavno mi ne leži njegov stil. Ali vidi se da je uložio masu truda i tu ima stranica i stranica koje bi se dale izdvojiti i diviti im se, a mnogo njih je i prikazano na netu. Ti vrhunci rastruraju.
Ima i nekih malih mana - muški likovi ponekad izgledaju dosta slično - crni vudu narednik, dobri policajac i zli pukovnik npr. Ponekad se zna zalomiti koja mala ručica ili neka scena koja djeluje nezgrapno. Npr, u početku stripa ima neka automobilska potjera koja završi spektakularnim sudarom auta i kamiona. I taj sudar je baš baš spektakularan. Ali sama trka je nekako bezveze, nepregledna..

Ima tu još takvih detalja. Ali na svaku slabiju stranicu nađu se dvije što rasturaju.

Sve skupa, moćan strip sa nekim falingama i grdom temom koja nije za svakoga.
pcoro Posted - 03/01/2024 : 21:10:26
Znači, Čudovišta. Konačni sud.

Prvo moram prokomentirati 40 godišnje crtanje stripa. Dakle, čini se da je posljednijih godina višedesetljetno crtanje stripova postalo mainstream - strip se slabo plaća, stripaši moraju raditi druge poslove pa se često dešava da imaju malo vremena za taj strip koji žele izbaciti. Tako smo u zadnje vrijeme imali Berlin, Teksas Kida, Čudovišta, prije toga i Crnu rupu Charlesa Burnsa, a sad vidim da se i novi hit Sammyja Harkhama - Blood of Virgin crtao 14 godina. Ipak, i u tim okvirima se 40 godina čini puno.. ko zna hoće li to netko nadmašiti?
naker Posted - 27/07/2023 : 21:35:55
Teško je opisati taj osećaj kada dugo iščekuješ neko delo i imaš visoka očekivanja od njega, i onda kada ga konačno pročitaš strip prevaziđe sva tvoja očekivanja i ostavi te bez teksta jer si imao priliku da čitaš i gledaš jedno remek-delo. Ovo je takav tip stripa. Svi hvalospevi i Eisner nagrade koje je ovaj strip pokupio su zasluženi, jer time je ispravljena kosmička nepravda kada su DC/Marvel hteli da cenzurišu njegove radove, 40. godina rada na jednom stripu je dug period, ali stpljenje se isplatilo i BWS je stvorio remek-delo koje zaslužuje da nosi epitet magnum opusa ovog autora.

Američki vojno-naučni eksperiment u maniru Kapetana Amerike i Vulverinovog Oružja X pokušava da stvori supervojnika, ali koristi nacističku vojnu tehnologiju upitne moralne i etičke vrednosti koja neželjeno dovodi do stvaranja hulkolikog čudovišta ogromne snage, ali ogavnog izgleda i uništene psihe usled doživljenih trauma iz detinjstva. Da li je veće čudovište stvorenje koje izgleda kao Frankenštajn ili naučnik koji ga je stvorio? Iako značajna minutaža u stripu otpada na ovaj eksperiment i vojni triler, strip je pre svega jedna porodična drama o familiji čiji američki san biva uništen povratkom glave kuće iz WWII, ali sa ekstremnim slučajem PTSD sindroma. Tužna, teskobna, na momente jeziva, ali pre svega ljudska priča koja dira u dušu i koja nas tera da se zapitamo ko su istinska čudovišta na ovom svetu.





Način pripovedanja je ono po čemu je ovaj strip specifičan, počev od nekih tehničkih stvari jer deluje kao da je BWS izmislio novi redosled čitanja. Oblačići se čitaju s leva na desno, od gore ka dole, ali pošto se poslednji oblačić u donjem desnom uglu prostire i na sledeći kadar ili je povezan sa sledećim oblačićem, sledeći panel se čita od dole s leva na desno, pa tek onda gore s leva na desno. Sam način pripovedanja je nelinearan, iako radnja skače između prošlosti i sadašnjosti, strip teče polako, nigde ne žuri, nekada dijalozi između dve osobe mogu da traju i po desetak stranica, sve je koncizno i matematički precizno postavljeno, ovde se najbolje vidi koliko forma grafičkog romana odgovara načinu pripovedanja ovog autora. Još jedan mali detalj; obratiti pažnju na dnevnik koji piše supruga. Na početku kada je srećna i uzbuđena zbog povratka svog supruga sa ratišta, njen rukopis je lep i čitak, ali kako počnu da se gomilaju problemi i stres, njen rukopis postaje ružniji, teže se čita, češće pravi greške, češće se pojavljuju preknjžene reči. Mali detalj, ali bitan uvid u stanje njene psihe i sunovrata života ove nesrećne porodice.

Čitao malo osvrte po netu gde neki kritikuju kraj stripa i korišćenje magije i vudua koje kao da je proizašlo iz Kingovog Shininga. Ne slažem se sa ovim, autor nije pribegao korišćenju jeftinog scenarističkog rešenja u deux ex machina maniru, već je u ranoj fazi stripa nagovestio mogućnost korišćenja vudua. Jasno se vidi da je BWS koncizno i strpljivo gradio priču, i da je stvari tačno posložio onako kako on želi, i da je imao u vidu kraj i epilog priče. Zapravo, ovaj strip ima dirljivu i lepu završnicu, odličan balans sa radnjom stripa koja se u velikoj meri bavi poprilično teškom tematikom.

Vizuelno govoreći strip je savršen, pozivam vas da nađete neku manu ovom crtežu. BWS je odličan crtač, nebitno da li govorimo o njegovom inovativnom stilu na Konanu, sad već kultnom Vulverinovom Weapon X, ili nekom trećem stripu. Ali 16. godina je prošlo od njegovog poslednjeg stripa, i dok umeće kod njegovih kolega crtača često zna da degradira sa protokom vremena kako postaju stariji, BWS ne samo da je uspeo da održi visok nivo već je uspeo i da ga pobošlja. Tehnika dovedena do savršenstva, odlična gestikulacija, i verovatno najbolje tuširan strip koji sam ikada video. Crtački grom gromova.

Još jednom pohvale za kvalitet Makondovog izdanja, odličan izbor papira za strip ovakvog crteža, izdanje dostojno kvaliteta samog stripa. Kada neko bude pravio listu najboljih grafičkih romana od '00 pa na ovamo, i ako se Čudovišta ne nađu u top 5, mislim da tu nešto ozbiljno ne štima. Ne gubite vreme na prosečne stripove, častite nekad sebe sa vrhunskim ostvarenjem, Monsters je remek-delo, ovaj strip treba doživeti


john connor Posted - 15/06/2023 : 22:22:51
Trebalo je im samo 10+ godina, nesto kao i VC da promeni tragikomicnog Blazinu.
naker Posted - 15/06/2023 : 20:54:03
Stigao i do mene primerak ovog stripa i Makonđani svaka čast što ste se ovaj put odlučili za mat papir, strip ovakvog pedigrea to zaslužuje. Zaista prelepo izdanje

Ovo ima da ostavim za kraj čitanja poslednje nabavke, najbolje za kraj
zare80 Posted - 08/06/2023 : 17:15:38
Ovo izdanje je objektivno bombona. Svaka cast!
mmihoci Posted - 07/06/2023 : 14:52:17
Čini mi se da iza ovog izdanja stoji vrlo dobar odabir, dosta veliki rad i voljni moment da bi se napravila takva knjiga.

Možda samo (ali to je takva sitnica da spada u osobni afinitet) da je papir tanji i mekši (sličan u Libellus Alan Ford knjigama).

Osobno sam jako zadovoljan kako je to Makondo "upakirao".


Dwayne_Looney Posted - 01/06/2023 : 20:57:34
Forumaš Wolfman je nedavno napisao recenziju ovog stripa koja je u prošlomjesečnom izboru izabrana za recenziju mjeseca. Stavljam link da bi zainteresirani i tamo mogli ostaviti svoje dojmove:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-fant-1-monsters/3004/
MAKONDO Posted - 30/05/2023 : 00:12:28
Blic KULTURA
piše: Veljko Ivanović

https://www.blic.rs/kultura/predstavljamo-strip-cudovista-vise-od-tri-i-po-decenije-kuvao-se-u-genijalnoj-glavi/7q634re?utm_source=copy-link&utm_medium=social&utm_campaign=share-button

Više od tri i po decenije kuvao se u genijalnoj glavi Barija Vindzor-Smita ideal o njegovom životnom delu, o stripu nad stripovima, o grafičkom romanu koji će pomeriti svet. Ako ćemo da gledamo u sitna crevca, rad na Monstersima trajao je 37 godina (1984-2021). I konačno je tu, kod nas. U pravo vreme...

Zamislite da radite na nečemu skoro 40 godina. Zamislite da čekate nešto četiri decenije. Zamislite koliko sreće, tuge, bola, ljubavi, suza, znoja i koječega prođe u vašem životu, sve i da nemate očekivanja od njega. A, sad zažmurite. I shvatite da je sve gore navedeno, i mnogo više od toga, utisnuto u jedan strip. Prikladnog naziva. “Čudovišta”. Nikad aktuelnija kod nas reč, zar ne?

Bari Vindzor - Smit, svestrani autor, čovek kraljevskog prezimena (znamo za Vindzore, jelte), radio je, boga pitaj kakvom dinamikom, na svom čedu, remek - delu, od 1984. do 2021. godine. Tako kažu činjenice. Kuvao se u toj genijalnoj glavi, dakle, preko tri i pod decenije monstrum od stripa. Naravno, posle čitanja, a boga mi i obima štiva, jasno je da drugog imena do Čudovišta mu nikako nije mogao nadenuti. Monstruozna radnja, čudovišno nacrtana i napisana, na čak 370 stranica. A, sada, premijerno u Srbiji, zahvaljujući ambicioznoj izdavačkoj kući “Makondo” (koja je objavila i prvi deo odičnog grafičkog romana Notingem, sa dogodovštinama Robina Huda).

Verujem da je, šta god da se napiše o Čudovištima - malo. Zaista tako mislim. Jer, ona nisu samo strip. Nisu grafički roman. Nisu teška drama. Nisu fikcija. Ona su, zapravo, sve to - zajedno. Pa, kad radiš, operišeš skoro 40 godina na pacijentu, naravno da će se roditi čudovište. Ali, koje nije ružno, sa neodoljivim šarmom dekadencije. Čudovišta, zacelo, jesu kao Frankenštajn. I imaju u sebi, kada otvorite stranice, na sve strane tog najpoznatijeg literarnog čudovišta. Groteskne face, isečene, iskrivljene, polomljene... Bari je to, naravno, doktorirao radovima na Konanu, a posebnu Vulverinu, odnosno famoznom “Oružju X”. U stvari, u Čudovištima se i te kako prepoznaje uticaj upravo tog njegovog dela, dakle Vulverina, ali i Kapetana Amerike, kao i Hulka, te Konana i pomenutog Frankenštajna. Sve te likove, izuzev Frenkija, Bari je crtao u svojoj dugoj karijeri, koja je odjednom ućutala, ali se, očigledno, samo pritajila, da već jednom pobedi čudovišta u sebi i završi - Čudovišta.

Snaga priče i crteža je neverovatna. Ovaj strip, doslovce bode. Boli. I podseća, na gotovo svih 370 stranica, kako smo mi, ljudi, najkvarljivija roba. I da možemo da postanemo najveći monstrumi. Ova grafička novela je stigla u Srbiju dok još neizmerno tugujemo i žalimo posle onih jezivih scena u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i u okolini Mladenovca. Ali, možda je stigla u pravo vreme. Onaj ko bude čitao, biće mu jasno i zašto. Preispitaće se mnogi posle čitanja ovog grafičkog romana.

Čudovišta su umnogome i filozofsko delo. Govore o međuljudskim odnosima, o nasilju u porodici. Posle kojih se, naravno, kreće stazama čudovišta. Moram da priznam da sam raspamećen ovim stripom. I verujem da bi on, poput Špigelmanovog Mausa, morao da dobije Pulicerovu nagradu. “Čudovišta” su, doduše, dobila najcenjenu nagradu u okvirima stripa, i to prošle godine, kada im je dodeljen Ajzner. Ali, smatram da bi ona trebalo da bude ipak utešna, jer ova grafička novela zaslužuje mnogo više.

Nema, naravno, ovde dovoljno mesta da se prepriča radnja Čudovišta. Niti mi je to namera, jer ovaj strip svako ko drži makar malo do sebe - mora da pročita! Napisaću, u najkraćem, suštinu.

Mladić, po imenu Bobi, početkom šesdesetih godina prošlog veka, želi dobrovoljno da se prijavi u američku vojsku. Pa ipak, on baš i nije tip za klasičnog vojaka. U regrutnom centru, oficiri shvataju da bi momka njegovog karaktera mogli da iskoriste na drugoj strani. Tu počinje, u jednoj reči - jeza. Horor, strava i užas, genetske mutacije i jeziva sakaćenja, vreme duboke tuge... Bobi je, inače, produkt disfunkcionalne porodice. Dok je bio dete, doživljavao je svakakva maltretiranja i to od strane onoga od koga i ne može da se odbrani. Em je fizički slabiji, em ga maltretira figura koja bi trebalo da mu bude uzor. Njegov otac, koji posle učešća u ratu, pati od posttraumatskog poremećaja. Tata, a čudovište. Bedan li je takav život... Majka, kao svaka majka, hrli svaki put u zaštitu svog čeda. Te scene, tako duševno nacrtane i napisane, zaista dovode do suza. Telo prebijenog dečaka, slomljenog duha, nad kojim bdi nemoćno, kao pali anđeo, žena koja ga je donela na svet. Budući da sam dete razvedenih roditelja, koje je raslo bez majke, te scene, tako ubedljivo opisane rukom Barijevom, priznajem, potpuno su me razorile.
Radnja grafičkog romana je smišljena umom izuzetne ličnosti. Bari Vindzor - Smit me neverovatno podseća na mog omiljenog filmskog režisera Stenlija Kjubrika. I kod Barija se jasno vidi to ludilo genijalca i kako na maestralan način prikazuje teške životne priče, brutalnosti, ljudske gubitke i ljudsku glupost. I Bari, poput Stenlija, ima sveden spisak dela na kojima je radio, ali ona su uvek bila ocenjivana najvišim ocenama. A, na kraju, njih dvojica, barem što se mene tiče, i fizički neverovatno podsećaju jedan na drugoga.

- Radio sam na Čudovištima mnogo godina, i nebrojeno puta sam ih prepravljao i precrtavao. Stvorio sam likove koji su bili snažno definisani čije su ličnosti počele da preuzimaju priču. Morao sam da verujem da su njihove želje bile ključ za stvaranje dobre priče. Centralno “čudovište” je najmanje razvijeno od “glumačke ekipe”. Ono ne govori na primer. Ljudi koji ga okružuju su ti koji pokreću kontinuitet - poručio je Bari Vindzor - Smit.

Čudovišta su, nažalost, kao što ste i sami mogli videti prve nedelje maja, svuda oko nas... Ona su i u nama, vrebaju. Počela je da nam fali ljubav, bliskost. Ljudi se otuđuju jedni od drugih. To je put ka (samo)uništenju! Takvu poruku nose i “Čudovišta”. Da više nikad ne bude čudovišta...
verab Posted - 27/05/2023 : 10:27:28
quote:
Originally posted by vetropiroman

quote:
Originally posted by verab

Je li papir sjajni ili mat?

Nije mi jaki hakirao profil, stvarno me zanima.



Klasičan ofsetni, mat. Idealan bi bio onaj Markosov za Orke, ali nije ni ovaj uopšte loš. Otisak dobar, uvez mašinski, naginje ka Roto kvalitetu, možda za nijansu pretegnut ali se sasvim lepo lista. Upis na prvu loptu deluje super, fontovi takođe, sve u svemu bombona. Nemam previše Makondovih izdanja ali ovo je tehnički jedno od najboljih njihovih, ako ne i najbolje.


Hvala
vetropiroman Posted - 26/05/2023 : 21:49:22
quote:
Originally posted by verab

Je li papir sjajni ili mat?

Nije mi jaki hakirao profil, stvarno me zanima.



Klasičan ofsetni, mat. Idealan bi bio onaj Markosov za Orke, ali nije ni ovaj uopšte loš. Otisak dobar, uvez mašinski, naginje ka Roto kvalitetu, možda za nijansu pretegnut ali se sasvim lepo lista. Upis na prvu loptu deluje super, fontovi takođe, sve u svemu bombona. Nemam previše Makondovih izdanja ali ovo je tehnički jedno od najboljih njihovih, ako ne i najbolje.
Red Marquis Posted - 25/05/2023 : 15:59:00
quote:
Originally posted by john connor

Da ne gresimo dusu i Rotogr to znala nekada sa Dw Marvelima, retko, ali desavalo se.


Znala je to Roto i češće...to im i jeste jedina mana.
AleksandarN Posted - 25/05/2023 : 15:35:01
quote:
Originally posted by john connor

Moracu da vidim pre kupovine nekako. Grafostil kad hoce ispadne i bolji od Rotogr, ili taj nivo, npr Zaliv Kanua, i Aldobrando, savrsena izdanja. A Krcko i Stalkerov Prat, meni taj zategnuti povez kvari uzitak, maltene se izdanja sama zatvaraju kad ih otvoris. Da ne gresimo dusu i Rotogr to znala nekada sa Dw Marvelima, retko, ali desavalo se.



Meni su Grafostil odlicna stamparija. Sve rade kako treba. AMD super odrade stampu i sve ali kad treba povez da se uradi... bolje da ne komentarisem... Skoro sve rikne se iskrive iako mi svi stripovi stoje uspravno kako i treba. Torgal od DW-a je bukvalno svaka rikna kriva za barem 30°, a jos ne pogode debljinu rikne pa bude presiroka ili preuska.
john connor Posted - 25/05/2023 : 15:21:24
Moracu da vidim pre kupovine nekako. Grafostil kad hoce ispadne i bolji od Rotogr, ili taj nivo, npr Zaliv Kanua, i Aldobrando, savrsena izdanja. A Krcko i Stalkerov Prat, meni taj zategnuti povez kvari uzitak, maltene se izdanja sama zatvaraju kad ih otvoris. Da ne gresimo dusu i Rotogr to znala nekada sa Dw Marvelima, retko, ali desavalo se.
kasper Posted - 25/05/2023 : 11:31:50
quote:
Originally posted by john connor

Jel nije previse zategnuta rikna? KaonkodnKrcka npr? Ili Stalkerovog Korta.



hm, jes vala malo je jace zategnuta, grafostil standard. inace super izdanje
AleksandarN Posted - 25/05/2023 : 11:23:28
quote:
Originally posted by john connor

Jel nije previse zategnuta rikna? KaonkodnKrcka npr? Ili Stalkerovog Korta.



Nije, bas kako treba! Krcka imam SA izdanje ali znam dobro kako AMD zatezu blok / riknu / sta vec. Ovo je perfektno uradjeno. Prosetaj do AF-a ili DW-a ako si iz BG-a i videces. Prijatno sam se iznenadio.
john connor Posted - 25/05/2023 : 10:07:36
Jel nije previse zategnuta rikna? Kao kod Krcka npr? Ili Stalkerovog Korta.
AleksandarN Posted - 25/05/2023 : 07:31:32
Juce sam uzeo Cudovista od Bokija (tacnije od divnog Bokijevog tate) i odusevljen sam tehnikalijama! Makondo su konacno izasli iz AMD-u i stampali u Grafostilu koji su ovo izdanje uradili pefektno!! AMD je uvek imao problem sa riknama koje su se krivle i sa sirinom istih. Mislim da Grafostil rade odlicno kao i Rotografika. Nemam ni jednu zamerku za ovo izdaje. Nadam se da ce Makondo nastaviti da radi kod njih. Jedva cekam da uhvatim malo vremena da se bacim na citanje ovog dugo ocekivanog dela. Momci, bravo!
verab Posted - 24/05/2023 : 12:27:21
Je li papir sjajni ili mat?

Nije mi jaki hakirao profil, stvarno me zanima.
MAKONDO Posted - 24/05/2023 : 10:29:18
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by matori paraliticar

Jel imate jos nesto da nam kazete..



Pa mogli bi... Na primer, koja je štamparija.
Da li su koristili onaj njihov standardni "kunstdruk premazni u matu koji odlično prima boju".
Kako su rešili pisana slova. Pošto postoji gradacija rukopisa/švrakopisa u originalu.

Strip je bomba, al je težak za izdavača.
Zanima me kako je ispao sa te tehničke strane.





Grafostil, ofset papir.
Svi fontovi urađeni su prema originalu.
Proces odobravanja trajao je gotovo pola godine, prvo su svaki oblačić proveravali ljudi iz Fantagrafiksa, upravo zbog složenosti fontova i rasporeda. Onda je sve, i to neverovatno detaljno, pregledao i sam Bari Vindzor-Smit. Na kraju su nam rekli da je naše izdanje jedno od najbolje odrađenih u svetu.
borg Posted - 24/05/2023 : 02:21:52
quote:
Originally posted by matori paraliticar

Jel imate jos nesto da nam kazete..



Pa mogli bi... Na primer, koja je štamparija.
Da li su koristili onaj njihov standardni "kunstdruk premazni u matu koji odlično prima boju".
Kako su rešili pisana slova. Pošto postoji gradacija rukopisa/švrakopisa u originalu.

Strip je bomba, al je težak za izdavača.
Zanima me kako je ispao sa te tehničke strane.

delboj Posted - 23/05/2023 : 17:01:15
quote:
Originally posted by MAKONDO

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by matori paraliticar

Jel imate jos nesto da nam kazete..


Mene zanima je li se odustalo od Drakule.



Nije.


Hajde onda još da čekamo. Razmišljao sam o izdanjima drugih izdavača, ali ocjene tih izdanja nisu bile zadovoljavajuće.
MAKONDO Posted - 23/05/2023 : 16:57:45
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by matori paraliticar

Jel imate jos nesto da nam kazete..


Mene zanima je li se odustalo od Drakule.



Nije.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000