forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 63 - Kartoline

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/05/2023 : 13:14:21


“Kartoline su relikt vremena u kojem su pisma bila osobna, začuđujući list papira što nam ga je pošta dostavila nakon mnogih zametnutih desetljeća, knjiga u kojoj o križevima sadašnjosti čitamo kao da je riječ o žutoj prošlosti, iznimno moderan strip. Kartoline nisu prvi autorski album Tomislava Košte, ali su najbolji.”

Orka 63 • Kartoline • 60 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Tomislav Košta • Crtež Tomislav Košta • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 10 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-63-kartoline/889/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
matori paraliticar Posted - 03/05/2024 : 08:53:09
quote:
Originally posted by Tonka24

Koliko od istog atora postoji albuma u izdanju fibre?


U google upises kartoline fibra
kliknes na Tomislav Košta i uzivas
tkosta74 Posted - 03/05/2024 : 07:52:52
Samo osvrt na komentar ispod Salkanove recenzije... Stvarno nikad nisam pisao o trgovini ljudima. Ni u Kartolinama ni u bilo kojoj drugoj priči. Moguće da nisam bio dovoljno jasan pa se jednu od priča moglo tako shvatit, ili me čovik pobrkao s nekim drugim. Kakogod, nažalost sveprisutna tema na koju bi se jednom i mogao osvruti.
tkosta74 Posted - 03/05/2024 : 07:32:49
"Kartoline" i "Dragi moj, draga moja" .
Tonka24 Posted - 03/05/2024 : 04:17:54
Koliko od istog atora postoji albuma u izdanju fibre?

Markos Posted - 01/05/2024 : 16:06:08
Dobar tekst o još boljem stripu.
Reprint Kartolina, za sve koji su ih propustili u prvom izdanju, je odnedavno u prodaji.
Spock Posted - 01/05/2024 : 15:08:05
Još jedna Salkanova recenzija domaćeg stripa:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-63-kartoline/3237/
matori paraliticar Posted - 20/04/2024 : 07:50:16
A ja jedva cekam obecani reprint Kartolina :)
NESVRSTANI Posted - 19/04/2024 : 15:39:34
Mene Košta podsjetija na mladost i organiziranje koncerata. Čuja bi da ima neki bend u nekoj garaži, oden vidit jesu li čemu, i onda ljudi za koje niko osin najboljih prijatelja nije čuja razvale. Tako mi je i Košta totalno otkriće i ugodno iznenađenje. Jedva čekan njegov novi strip.
Peyo Posted - 19/04/2024 : 15:29:34
Konačno sam i ja pročitao ovaj simpatičan strip koji nudi mnogo toga.

Sviđa mi se taj lagani humor koji sve prožima (iz "Ponos i dika": Tomislav, neoženjen, crta stripove, Gospe pomozi ).

Nekima će trebati rječnik, na sriću, ja većinu toga razumin .

Vrlo dojmljivi kolori na kraju.

Bravo Tomislave, na ideji i realizaciji.
going going Posted - 04/04/2024 : 03:10:34
Odlicno! Prvo izdanje sam propustio, potrudicu se da se to isto ne desi i sa drugim.
Markos Posted - 02/04/2024 : 08:50:55
Da
going going Posted - 02/04/2024 : 05:37:44
Ocekuje nas reprint Kartolina je l tako?
Aco Posted - 01/04/2024 : 19:24:41
Dobre su Kartoline. Baš, baš crne i tmurne. Teme su teške, depresivne, pogađaju direktno. Đonom. Ali to je naša svakodnevnica, nazalost.
Stil crteza podsjeca na Lavrica, Chaboutea, Zezelja..još malo da poradi na licima i bit će još bolje.
U reprintu mozda ne bi bilo loše dodati riječnik manje poznatiu dalmatinskih riječi koje se pojavljuju ;-)

Uglavnom, sviđa mi se i jedva čekam buduće radove ovog autora.
Shaner Posted - 11/02/2024 : 21:37:21
Napokon uspio pročitati sve Kartoline. Kolege forumaši su već sve rekli i mogu se samo složiti s njima te izraziti nadu da će ovo biti jedan od onih uvijek dostupnih albuma i doživjeti brojne reprinte. Malo, ali zapravo veliko remek-djelo. Bravo Tomislave!

Zula Posted - 25/12/2023 : 10:40:23
Kartoline

Toliko jada, a nije jadan strip.
Jedna stranica, jedna ideja, spretno spojen crtež s tekstom. Priče krenu pomalo nejasno, ali završe glasno.
Malo stranica koje sam duuugo čitao. Dnevno 2-3 kartoline, to je moja doza da mi pročitano ostane zapamćeno, a da me crnilo ne preplavi.
Uživao sam u svakoj stranici jada!

Ocjena: neka crna devetka od deset, nek mu bude, valjda će bit bolje...
😜
borg Posted - 22/09/2023 : 11:28:33
quote:
Originally posted by frano


E.
Valja prvo utvrdit šta je depresija.
Depresija je stanje svijesti kad čovjek primjećuje da radi (ili je radio) nešto krivo.




Frano. Da ti temelj nije kriv?

frano Posted - 22/09/2023 : 07:37:59
Kartoline

Čitam gore malo doživljaje ovog stripa. Netko ga je opisao kao poeziju, netko je atmosferu prepoznao kao crnu i depresivnu.

E.
Valja prvo utvrdit šta je depresija.
Depresija je stanje svijesti kad čovjek primjećuje da radi (ili je radio) nešto krivo.

U tim trenucima očajavanja, zapravo nemate puno izbora.
Ili je netko drugi kriv za vaše stanje.
Ili ste si sami krivi.

Ili ovaj svijet nema smisla.
Ili ima.

Ili se kajemo u očaju.
Ili s nadom u Božju milost :)



Svaka stranica Kartolina opisuje te trenutke. Kroz životne, prepoznatljive situacije i probleme koji sada prevladavaju.

Autor, bez ikakve propovijedi (navratite na "Franinu livadu", baš držimo jednu znanstvenu propovijed) Kartoline hvataju samo trenutak. Trenutak Zadra, jezika, i koječega još, ali nikako straha. Bez obzira na teške okolnosti.

I ako mene pitate.
Kartoline bude nadu.


Koja ne ide bez depresije :)
A ona ne dolazi bez savijesti.

Sve ostalo je na vama :)
Ameen.

Tehnički gledano, one slikane table su baš kakve trebaju bit.
Divne i vješte. palete su bomba.
Crno - bile table, e njih čekamo sa pravim kistom :)

9/10
Cromwell Posted - 23/07/2023 : 11:26:09
Mogu reći da sam iznenađen a to iz više razloga ne bih trebao biti.
Prvenstveno- sjećam se vremena kad je tkosta74 postavljao svoje prve table na forum prilikom čega mi je instantno bilo jasno da se tu događa nešto veliko. I bome veliko jest, jer ove zbirke kratkih "dalmatian doom" pričica se ne bi posramile ni neke stripovske države puno jače od naše.
Mračan ton koji prevladava (Škurtoline?) je toliko naš a opet toliko svjetski i vrlo ga lako mogu razumjeti svi, nebitno iz kojeg područja dolaze i kojem narodu pripadaju. Svi ti sobni demoni koje Košta baca na papir su prisutni svugdje gdje žive ljudi i njihovo djelovanje je uvijek isto, dok su razlike samo estetske prirode. Nema čitatelja koji neće pronaći sebe ili neku blisku osobu u nekoj od ovih kartolina. Čemer uz natruhe ironije i apsurda, pa čak i veltšmerca tjeraju na razmišljanje i bome dugo ostaju u primozgu. I unatoč tome što bi netko rekao da se netreba previše utapljati u takvim emocijama meni osobno nije bio overkill crnilom + ima i nekih blago komičnih situacija tako da mislim da ću ovo često skidati s police, a zamalo sam odustao od kupnje samo zbog naslovnice :). Je kužim ja poantu, dobro to predstavlja sadržaj unutra a moguće da na njoj ima i malo autorove samokritike no svejedno- kontejneri su ružni objekti i volio bih kad bi na naslovnici možda radije bio neki ruzinavi brod ili neki takav slični vrag. I da bude preočito i cheezy opet mi je bolje od kontejnera
Crtež vrh! Znam da je u počecima Košta imao malo krutosti koja mu je ostala od slikanja ali ovdje se vidi stripovska živost i premda se vide utjecaji Chaboutea i Pratta ipak priča vlastitim autorskim jezikom.

Biti će ovo jedan od stripova godine bez ikakve sumnje.

9.5/10
jaki Posted - 21/06/2023 : 14:39:14
isto mislimo.
ja ih pročita prije uru vrimena i ubilo me crnilo.
SenG Posted - 21/06/2023 : 14:21:13
Sjajne su Kartoline. Jedino se pitam kakav bi bio dojam da nisu sve crne nego da ih je pola pozitivnih/duhovitih. Al dobro, to je već zadrianje u autorsku viziju :)
tkosta74 Posted - 16/06/2023 : 21:44:03
Fala svima...a i red je da hodamo bosi, s Kartolinama ili bez njih, šesti je misec...
Peyo Posted - 16/06/2023 : 17:14:04
Puno je bosih, prehladit ćete se!
Chui Posted - 16/06/2023 : 16:58:05
quote:
Originally posted by Jazzbina1

Nemam riječi za opisati kako su me Kartoline izule iz cipela. Hvala Tomislave.


Također još jedan izuveni
Kako sam se rodio u Zadru i tamo proživio najveći dio osnovnoškolskog i cijeli srednjoškolski period, a i kroz Zadar m je suđeno da i dalje prolazim cijeli život na putu između Zagreba i otoka Ista, ovaj će strip ostati u kolekciji kao važan dokument. Eto me u Zadru ponovo 24.6. na Derivatu sa Zmaj Orko Star triom
Jazzbina1 Posted - 13/06/2023 : 13:06:10
Nemam riječi za opisati kako su me Kartoline izule iz cipela. Hvala Tomislave.
tkosta74 Posted - 08/06/2023 : 16:12:43
Stipe...ha, čovika znam samo iz viđenja po gradu,trajektu...kvaka je da su ovi došli da ostanu, neće odniti nazad nikog, dapače,čekaju domovnice😉

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000