forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Alvar Mayor

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 25/05/2021 : 17:20:54


Alvar Mayor je remek-djelo Carlosa Trilla i Enriquea Breccie smješteno u Peru u doba španjolskih konkvistadora. Prateći protagonista otkrit ćemo svijet istovremeno udaljen i blizak našemu, u kojem pustolovina prelazi u čaroliju, a snovi na nevjerojatan način postaju stvarnost.

Povodom proslave svog petnaestog rođendana Fibra ponosno predstavlja ultimativna izdanja nekih davno rasprodanih naslova koji su je proslavili. Alvar Mayor je odavno već stekao kultni status među ljubiteljima stripa, a sada se, s naslovnicom koju je Enrique Breccia napravio samo za nas, vraća veličanstveniji nego ikad!

Ovo izdanje Alvara Mayora sastoji se od kutije i dvije knjige od po 350 stranica.

Alvar Mayor 0 • Alvar Mayor • 700 stranica • C/B • 240 x 330 • Tvrdi uvez • Scenarij Carlos Trillo • Crtež Enrique Breccia • Prijevod Goran Marinić i Irena Rašeta • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.5.2021. • Cijena 400 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/alvar-mayor-0-alvar-mayor/686/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dapazin Posted - 19/11/2023 : 20:27:34
Devet stranica je nakucano o monumentalnosti izdanja i papiru, ali nije bilo previše konkretnih dojmova, koji su vjerojatno na temama za originalne printove, pa ću ovdje ostaviti svoje dojmove, neka stoje.

Prvo, izdanje je vjerojatno najbolje koje je Fibra ikad izdala, od cijene, papira, grandioznosti, kvalitete prijevoda, originalnog crteža samo za ovo izdanje - bez riječi sam bio kad sam ga dobio u ruke, ovaj crtež stvarno zaslužuje ovakvo izdanje.

Nisam odrastao uz Alvara, ali obožavam Borgesa, Puiga, Marqueza, Casaresa i ostale latino mađioničare, pa sam znao da ovo moram uzeti. Ono što nisam očekivao jest ogromna sličnost s mojim daleko najdražim likom s avatara.

Alvar je fantastičan lik. Kao i Corto, pero je na vjetru i daje vjetru da ga nosi gdje god želi. Ne zato što mu je stalo do avantura u klasičnom Indiana Jones smislu, ne zato što nužno ima neki moralnu agendu, nego jednostavno jer mu je kao škorpionu u priči sa žabom - "to u prirodi". Možda traži neku poantu, smisao, ne znam. Zlato, slava - to je sve samo isprika koju sebi i drugima daje, ali mu to ništa ne znači.

Jednostavno, živi za uhvatiti neuhvatljivo. Lucia mu je postala opsesija tek kad je otišla i postala mu nedostupna. Lovio ju je u jednoj priči ali brzo pustio jer ju nikad ni nije htio imati, samo je htio nešto neuhvatljivo da ima u zivotu. Postala mu je ideal koji je postao neuhvatljiv. Slična priča se odvija u milijardu malih pričica gdje lovi neki famozni dragulj ili neki grad od zlata, ali kad dodje do toga, pusti i ode u drugu avanturi. Zna da će, kao i trkaći hrt koji uhvati kost, prestati trčati - a ne može se smiriti i usidriti negdje (što je najbolji primjer priča o brijaču kojem zavidi, ali to nikad ne može biti).

Zanimljivo je spomenuti i način na koji Trillo ubacuje i miče likove. Počne se sa Tihuom kao nekim generičnim domorodačkim sidekickom, koji je uvijek tu bezrezervno za našeg vrlog heroja, ali kako su se raspojasali sa pričama i otišli u apstraktnije vode, maknuli su Tihua a kad se vratio, bio je drugačiji Tihuo - ne više dobrodušan, simpatičan nego mudar, hladan, odvojen od Alvara (da tako opišem). I onda je opet otišao, bez riječi. Slična stvar je sa svakim sporednim likom - dođu i odu bez pompe. Možda se vrate, možda ne.

Svijet u kojem Alvar živi je također briljantno koncipiran jer taman je na korak od "magičnosti" Cortesovih i Pizzarovih avantura. Svo zlato je već nađeno, Amerika je pokorena, Inke i Maye su gotovo uništeni i jedino što ostaju su napola izrečene legende o čudesnim poduhvatima prijašnje generacije i mitovi o gradovima punih blaga. Što bi se reklo, svijet bez slave i čudesnih bogatstava. Svaki lik ima tu žed za slavom i osjećaj da je rođen prekasno da ju uhvati.
Nastavno na taj novi svijet, jako zanimljiv je prikaz živućih domorodaca. Svi su odreda stari čuvari starog poretka, svijeta koji je uništen i kojeg se još ofrlje sjećaju. Čuvaju te gradove, utvrde jer im je jedino to ostalo od njihovog starog života, a na novi poredak se ne mogu prilagoditi. Trillo i Breccia usađuju snažan osjećaj melankolije i prolaznosti u sve to.

A što se tiče svijeta došljaka, prljav je, neuređen, gradove vode redom ljudski otpadi koje zovu guvernerima, kolje se zbog uvrede. Strašno mi je zanimljiva bila i oprečnost u poimanju svetosti - domorocima su ti idoli jedina svetinja koju imaju, došljacima su to samo kilogrami zlata. Priča o Alvarovom tati koji je svetog idola rastalio u kocku zlata, srce mi se malo slomilo (pogotovo uz scenu domoroca koji zaziva svojeg boga da mu pomogne).

Crtež je stvarno čista magija. Prva polovica prve knjige mi je ostavila dosta mrljav dojam - u smislu "jel to to?". Sve je bilo dosta generično stripovski i junački, ali onda kad se Breccia opustio i počeo izbrijavati je ovo odvelo cijeli strip na pet razina više. Kadrovi su često nejasni, sanjivi, neodređeni, pogotovo u scenama bitke gdje se ne zna tko koga kolje ubija, prepuni su (naizgled) nedovršenih crta. S druge strane, crteži koji su apsolutno minimalni, bijela površina i minimalni crtež su predivni (iako mozda previše iskorištavani). Stvarno, može se uzeti bilo koja stranica druge knjige i prve polovice prve knjige i uokviriti, bez ikakvih problema. Stvarno, čista magija.

Ono što je najveći problem su dužine priča. 12 stranica stvarno je premalo, pogotovo kad se forma priča ponavlja jedna za drugom - netko dodje, zeli naci neko legendarno blago, Alvar ih vodi do tog blaga i oni ne dobiju blago i vjerojatno poginu. E sad, ako ce osoba citati jednu priču dnevno, nije toliki problem, ali većina nas ovdje proguta stripove u komadu. Ni u jednom sessionu nisam procitao manje od pet priča odjednom, a kad imaš pet de facto istih priča, malo dopizdi. Zato su najpamtljivije priče ovih par koje su u nastavcima - Tri smrti Alvara Mayora, saga s Luciom i Gavranom, saga s Fuentesom, Aldanom i vojskom Luđaka. Šteta, puni bi snažniji efekt bio da su priče bile u pet nastavaka npr. jer malo ih je koje se ističu svojom pamtljivošću.

Sve skupa - briljantno. Ne mogu preporučiti svakome jer popriličan je strip za "mood", ali stvarno mi je drago da sam ga pročitao i da ću ga gledati svaki dan na polici - ovaj crtež na hrbatu, s Alvarom do koljena u vidi i krvavim suncem iznad njega je nestvarno lijep.

alexts Posted - 18/11/2023 : 14:09:47
A da, možda govoriš doslovno o kutiji, ne o stripu...?
alexts Posted - 18/11/2023 : 14:08:34
quote:
Originally posted by matori paraliticar

I rasproda se ova kutija.. da li cemo imati priliku videti reprint? o :)



Pa ovo je reprint, reprinta, Ti bi hteo reprint, reprintovog reprinta?
matori paraliticar Posted - 18/11/2023 : 10:47:49
I rasproda se ova kutija.. da li cemo imati priliku videti reprint? Sta ja znam tesko verovatno bese cena odlicna i deo fibrine proslave petnaestgodisnjice

Nabavih svoj primerak prosle godine (iako sam se dugo ubedjivao da ne uzmem :) ) iako mi se strip nije previse svideo prilikom citanja "cigle" (drugo izdanje nabavih cini mi se, ne ono trece falicno tj falila je jedna strana?)
Ako mi se ne bude strip svideo pri drugom citanju.. necu zaliti previse.. kada procitaju i meni neki bliski moze da ide dalje ako se nikome ne svidi..
samo izdanje je prekrasno hm i meni i dalje oko 2000 km udaljeno :)
Spock Posted - 03/05/2023 : 15:33:01
Dovoljno je reći Alvar Mayor:

https://www.stripovi.com/recenzije/alvar-major-alv-fb-0-alvar-mayor/3012/
Paka01 Posted - 15/01/2023 : 13:53:26
Šta te muči?
alexts Posted - 15/01/2023 : 13:47:46
Neka ovakvo pakovanje bude za prosečne stripove. Hajde da tako upakujemo Džoni Pantera, meni je on prosečan.
Tonto Posted - 15/01/2023 : 13:31:13
Slažem se sa svime s čim se paka slaže.
Paka01 Posted - 15/01/2023 : 13:26:40
Slažem se s don_draperom po pitanju dojmova oko stripa i s Chuijem po pitanju formata
Chui Posted - 15/01/2023 : 13:24:40
quote:
Originally posted by don_draper

Riječ-dvije o ovome.
Inicijalno sam čitao ovo prije taman prije pojave ovog izdanja pa sam napavio stanku da nabavim ovo izdanje koje je fenomenalno.
O kvaliteti izdanja neću puno, dovoljno je reći da je monumentalno.
O samom stripu ne mogu izreći toliko hvalospjeva. Riječ je o kratkim, na momente i povezanim pričama o misterioznom i mističnom Alvaru, koji utjelovljuje miks bjelačkog kolonijalizma i domorodačkog stanovništva.
U takvoj post-konkvistadorskoj Južnoj Americi sudjeluje u raznim avanturama, prevratima i nezgodama, često kao vodič ili autsajder. Njegova pojava je iznenadna i efikasna i gotovo pa je nepogrešiv.
Iskreno kvaliteta priča mi nije bila nešto previsoka, uvijek je rješenje na sličnu foru i prečesto neka deus ex machina rješenja. Repetitivni obrazac likova i situacija također nije puno doprinjeo kao i nezgodna i nekorektna ubacivanja žena i mentalno zaostalih likova u priče.
Crtež je ozbiljno dobar i jako dobro i očaravajuće prikazuje krajolik i taj mistični štih. Ima stvarno dobrih momenata i priča kada se malo uključuje fantazije. No, u suštini meni je ovo prosječan strip natprosječnog crteža i vrhunskog izdanja. Još se nećkam ostaviti ga u kolekciji ili ne.
3/5


Bok ti prosti duši sinko al moram reći jedno, makar ovo izdanje ima bolju naslovnicu i box izgleda jebeno, meni ctrež bolje diše u onom manjem izdanju.
don_draper Posted - 15/01/2023 : 13:05:09
Riječ-dvije o ovome.
Inicijalno sam čitao ovo prije taman prije pojave ovog izdanja pa sam napavio stanku da nabavim ovo izdanje koje je fenomenalno.
O kvaliteti izdanja neću puno, dovoljno je reći da je monumentalno.
O samom stripu ne mogu izreći toliko hvalospjeva. Riječ je o kratkim, na momente i povezanim pričama o misterioznom i mističnom Alvaru, koji utjelovljuje miks bjelačkog kolonijalizma i domorodačkog stanovništva.
U takvoj post-konkvistadorskoj Južnoj Americi sudjeluje u raznim avanturama, prevratima i nezgodama, često kao vodič ili autsajder. Njegova pojava je iznenadna i efikasna i gotovo pa je nepogrešiv.
Iskreno kvaliteta priča mi nije bila nešto previsoka, uvijek je rješenje na sličnu foru i prečesto neka deus ex machina rješenja. Repetitivni obrazac likova i situacija također nije puno doprinjeo kao i nezgodna i nekorektna ubacivanja žena i mentalno zaostalih likova u priče.
Crtež je ozbiljno dobar i jako dobro i očaravajuće prikazuje krajolik i taj mistični štih. Ima stvarno dobrih momenata i priča kada se malo uključuje fantazije. No, u suštini meni je ovo prosječan strip natprosječnog crteža i vrhunskog izdanja. Još se nećkam ostaviti ga u kolekciji ili ne.
3/5
Jozzinelli Posted - 08/06/2022 : 01:35:42
quote:
Originally posted by Jocko

Imam Birsovu knjigu sa tom pricom, zbirka se zove "Grob bez dna", i zavrsava se sa "ujela ga zmija", valjda isto kao i kod Kena.


Uzeo sam i ja sad iz biblioteke da pročitam ovu Birsovu zbirku.

To je priča "Izginuli kod Rizake". Tačno je da se priča završava kao što kažeš, ali pretposlednja rečenica glasi: "Nikada
nisam video nešto tako lepo kao to odvratno stvorenje." Iz toga je jasno "šta je pisac hteo da kaže".

Ali, u stripovima koji obrađuju datu priču nisu korišćene didaskalije niti unutrašnje misli protagonista,
tako da su u adaptaciji kod Alvara autori pojasnili scenu time što su je malo proširili,
dok je kod Kena scena vernija originalnoj priči, ali bez ubačenih misli protagoniste, interpretacija je ostala nejasna i dvosmislena.
Jozzinelli Posted - 21/04/2022 : 17:55:58
A dobro, ipak je sreća što je ovo bila jedina epizoda koju sam tad pročitao u ovakvom obliku.

Kao što rekoh, ima tih rečenica koje mi deluju (ili su mi bar delovale) fino sročene,
ali i onih koje, kad se sad uporede sa originalom, jasno odudaraju od koncepta stripa, i kod njih ne pomaže ni nostalgija.
Evo još jednog primera gde su Italijani proizvoljno nabacivali činjenice o Alvaru, "čitajući" mu misli i osećanja (pretposlednja didaskalija).
Ovaj domaći primer je iz Spunk Novosti, ovde su ipak ubacili taj dodatni tekst, pomenuo sam da je kod njih neka kombinacija,
u zavisnosti od table do table, izgleda da pored ove italijanske postoji još neka "međuverzija"?




pcoro Posted - 21/04/2022 : 08:10:21
A da, nešto što se pročita u djetinjstvu ostavi puno jači dojam. Ti si pročitao tu varijantu prvu i za tebe je ona prava.
Jozzinelli Posted - 20/04/2022 : 16:51:06
Pcoro, u pravu si, kad sam koju godinu kasnije video kako izgleda kondor, znam da nije ličio na ovaj crtež,
donekle me je i razočarao njegov gologlavi izgled, ali sam to zapažanje "gurnuo pod tepih".
I to što kažeš, kondor je lešinar, ali kad izgovoriš njegov naziv, zvuči superiornije od orla.
Orlova ima svuda, a na spominjanje Južne Amerike i Anda, prva asocijacija jeste kondor.

Jebiga, iako lepo zvuči taj tekst u didaskaliji, ispada da su i to zajebali...
Bolje onda da nisu ništa dodavali, al' šta da radimo sad mi koji smo ga čitali u to vreme i vezali se za pojedine rečenice,
činjenice su činjenice, al' nostalgija je nostalgija, jbg...

pcoro Posted - 19/04/2022 : 10:32:09
Interesantno je i što su talijanci izmislili kondora i vječnu igru krvnika i žrtve (lovca i lovine??), a onda su to u politikinom zabavniku preveli u osvajače i osvojene, valjda da bude u skladu sa tekovinama NOBa.

Ma trebali su bar još Alvaru dodati brkove, kad je bal nek je maskembal
Zula Posted - 19/04/2022 : 10:22:35
"Strijelac zove kondora"
"Kondor zove orla"
"Orao zove sokola"
Ima na ovim prostorima dosta tih zvanja, lako dođe do zabune..
pcoro Posted - 19/04/2022 : 08:35:45
quote:
Originally posted by Jozzinelli



S tim što je izostavljena didaskalija na poslednjoj sceni s kondorom, a baš za tu rečenicu mislim da ne kvari strip,
meni se makar ona urezala u pamćenje kompletno sa crtežom. Mislim, verovatno bi mi ostala urezana ta scena i da je samo crtež bez teksta,
ali ovako mi je bio pojačan efekat viđenog. Bez teksta tad ne bih znao koja je ptica na slici, mislio bih da je orao.





Jozzineli, nema šanse da je ovo kondor. Kondor je strvinar, on ne hvata druge ptice, a ni ne izgleda ovako kao na slici. Ovo je klasični orao. Ko zna na kakvim su drogama bili ti koji su izmišljali te didaskalije

Zamišljam tu scenu u redakciji - pripiti direktor nezadovoljno gleda gleda table Alvar Mayora, dere se na urednika - Šta je ovo, kakav je ovo strip, kakva je ovo ptičurina, mamlaze, šta mi to proturaš u magazin? Urednik onda, sav u strahu: kondor, gospodine direktore, u Andama živi puno kondora. Direktor je onda vjerovatno bijesno prommrljao: ma kakav mu je ovo kondor, na šta to liči, daj reci upisivaču teksta da napiše da je kondor, da se čitatelji ne zabune. I tako je nastao taj čuveni oblačić koji te se tako dojmio u djetinjstvu
borg Posted - 19/04/2022 : 00:50:55
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...




Ma, znam šta si hteo reći, ali mi bio simpatičan tok misli.

Inače sam i ja mišljenja da je uvek loše menjanje originala od strane trećeg lica.
Bilo da je u pitanju tekst ili crtež.
Čak ne volim ni kad naknadno naslednici prava boje crno beli crtež...

To što su autori hteli da kažu i prikažu u stripu oni su i uradili. I to treba poštovati.
alexts Posted - 17/04/2022 : 15:24:57
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...



Generalno, dopisivanje i prepravljanje teksta - dijaloga i didaskalija - je LOŠE. Sad što je negde urađeno baš loše, a negde pristojno i "može da prođe", kod onih kojima originalna vizija autora nije značajna, je stvarno nebitno.

Čovek kad je izrešetan rafalom metaka, nećemo da prebiramo koji je metak bio "dobar" i naneo mu samo lakše povrede, a koji su bili fatalni.

Table postavljene su zanimljive za videti i uporediti, u svakom slučaju.
Jozzinelli Posted - 17/04/2022 : 06:15:04
U Spunk Novostima je bila objavljena neka kombinovana verzija, ne znam odakle su je preuzeli,
ova tabla je sa originalnim tekstom, kao kod Fibre, ali na narednoj, poslednjoj, više podseća na italijansku verziju.




S tim što je izostavljena didaskalija na poslednjoj sceni s kondorom, a baš za tu rečenicu mislim da ne kvari strip,
meni se makar ona urezala u pamćenje kompletno sa crtežom. Mislim, verovatno bi mi ostala urezana ta scena i da je samo crtež bez teksta,
ali ovako mi je bio pojačan efekat viđenog. Bez teksta tad ne bih znao koja je ptica na slici, mislio bih da je orao.




Jozzinelli Posted - 17/04/2022 : 05:50:15
Evo, ovde je primer gde je tekst ubacivan i menjan nevezano za Tihuov izraz lica i gubi se poenta šta su autori hteli da postignu.
Naravno, onda to nisam znao, mada mi je i tad bila malo čudna scena sa ovakvim rečenicama.




Jozzinelli Posted - 16/04/2022 : 18:36:47
Jeste, borže, zvuči kontradiktorno, ali zavisi od table do table i od kadra do kadra...

Kao u slučaju Kena Parkera, gde su, doduše, sami autori modernizovali početne epizode (verzija koju je Darkwood objavio),
smatram da su u nekim kadrovima bespotrebno uklanjali tekst ili delove crteža...
borg Posted - 16/04/2022 : 18:26:51
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Jocko


https://archive.org/details/alvar-mayor-trillo-breccia-eura-editoriale-skorpio-1977-1983-b-n-e-colori-by-lux-73/mode/2up

Ovde je digitalni Alvar (na italijanskom, čini se),




Odnosno, da se ispravim, nije bolja verzija, samo mislim da neke od tih rečenica nisu pokvarile strip,
mada dobrim delom i jesu, tamo gde je tekst u suprotnosti sa onim što vidimo na crtežu, ili tamo gde je u potpunosti suvišan.





Jozzinelli Posted - 16/04/2022 : 18:18:20
quote:
Originally posted by Jocko


https://archive.org/details/alvar-mayor-trillo-breccia-eura-editoriale-skorpio-1977-1983-b-n-e-colori-by-lux-73/mode/2up

Ovde je digitalni Alvar (na italijanskom, čini se),



Ne stigoh ranije da se zahvalim Jocku za ovaj link, gde se jasno vidi na italijanskim skenovima
ko je odgovoran za menjanje i dodatno ubacivanje teksta i od koga je Politikin Zabavnik svojevremeno preuzeo nekoliko prvih epizoda.
Bilo je komentara o tome na temi o Alvaru, kada ga je Fibra prvi put objavila,
samo su se u međuvremenu izbrisale slike iz Zabavnika, koje je culfis postavljao:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=4&TOPIC_ID=31566#805284

Konkretno sam upoređivao epizodu Plantaža ("Malankin" u Zabavniku), ne sećam se da li su navedene slike bile samo iz nje,
ali su u njoj, čini mi se, najuočljivije te razlike u pojedinim tablama.

Što se tiče Macanovog komentara tamo, moguće da je za stariju (kakav sam sad i ja) i današnju moderniju publiku
prijemčiviji strip sa manje didaskalija (kao što je, uostalom, i u originalu), ali meni tad, sa mojih 6 godina,
ova epizoda nije bila "sranje strip" (doduše, ona, od tih prvih 4-5 epizoda, i jeste najupečatljivija)
a mislim da je tu ipak odigrao ulogu i ovaj dodatni tekst koji su Italijani dodavali, upravo su mi neke od tih rečenica
ostale duboko urezane u sećanju.

Znam da je danas sablažnjavajuće kad neko kaže da mu je bolja prepravljena verzija od originalne, ali eto...
Odnosno, da se ispravim, nije bolja verzija, samo mislim da neke od tih rečenica nisu pokvarile strip,
mada dobrim delom i jesu, tamo gde je tekst u suprotnosti sa onim što vidimo na crtežu, ili tamo gde je u potpunosti suvišan.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000