forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 268 Republika Lubanje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/10/2023 : 13:55:56


„Bolje umrijeti slobodan s konopcem oko vrata nego živjeti u okovima.“

Bahami, 1718.

Nakon žestoke borbe piratski kapetan Sylla sa svojim zamjenikom Olivierom de Vannesom i mornarima zaposjeda engleski brod. Protivno očekivanjima, umjesto da izvrše pokolj nad članovima posade, pirati ih pozivaju da im se pridruže i prigrle njihove principe: slobodu, demokraciju i bratstvo.

Za razliku od onog što nam sugerira popularni imaginarij, pirati su bili potpuna suprotnost krvožednim razbojnicima. O odlukama se raspravljalo i o njima se glasalo. U pozadini ove uzbudljive pustolovine krcate obratima i nezaboravnim bitkama provlači se pronicljiva refleksija ondašnjeg svijeta, koja nalazi odjek i u društvenim previranjima suvremenog doba.

Kolorka 268 • Republika Lubanje • 232 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vincent Brugeas • Crtež Ronan Toulhoat • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 17.10.2023. • Cijena 30 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-268-republika-lubanje/919/





25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
GGG Posted - 10/03/2024 : 14:01:05
Priče o gusarima i piratima su mi uvijek bile drage (kao klinac sa mStevensonov Otok sa blagom pročitao bar desetak puta, a Pirates! mi je bila najdraža igra na Amigi ranih devedesetih), tako da je uz solidan privju Republika odmah pala na vrh liste želja. Na želost, gkoličina i prosječni kvalitet stripova kod Fibre, a i šire, toliko je pdigao letvicu, da kako god se trudio, ovom stripu više od nekakve "srednje" ocjene ne mogu dati. Osjeti se šta su sve autori namjeravali pokazati, ali izvedba to nije uspjela pratiti. Likovi su dosta slabo razrađeni, teško pratiš tko je tko (crtež nažalost ne pomaže) a i distanciran pristup pripovedanju priče možda nije najbolji. Ako su autori htjeli dočarati to postupno propadanje i beznađe posljednjih "slobodnih" pirata onda bi sve skupa nekako i prošlo. Možda još primjedba oko kolora - strip se događa na moru, ali generalno kroz cjeli strip prevladavaju nekave nelagodne naranđasto crvene nijanse, pa zato konačni utisak ispada još malo gori.

Sve skupa nekih 6/10, solidnih 7/10 za ljubitelje gusara i pirata...
anto Posted - 08/01/2024 : 20:33:54
Isčitavši komentare,slažem se sa nekim generalnim presekom mišljenja.

Gusarski stripovi nisu baš toliko česti (kao recimo vesterni),a kod nas starije publike (a to je 80% i više ljudi sa foruma, cenim ) piratska tematika je jedan od omiljenih.

Republika Lubanje daje jedan novi pogled na žanr,na gusare se gleda kao na svojevrsne revolucionare,ljude koji se kroz ovakav način života bore za slobodu,ali i čast;koji se kroz piratstvo suprostavljaju institucionalnom nasilju,onom koje traje od robovlasništva pa do aktuelnog kapitalizma.
I to mi je najveći plus stripa. A on je u duhu (što reče Alex) starih Holivudskih filmova,nema tu žestinu nasilja kao većina savremenih gusarskih dela.
Priča teče glatko,nema nekih scenarstičkih davljenja,kraj kakav i treba da bude (sve drugo bi me razočaralo).
Crtež - u početku mi nije nešto prijao,a ni sad nemam o njemu neko preterano visoko mišljenje,ali na koncu stripa sam svikao njega i smatram da je sasvim dobar i u funkciji priče.
4.5/5

strip koji ostaje u kolekciji,a pošto je pomenut na temi,da i ja preporučim Barakudu.
Promys Posted - 21/12/2023 : 21:29:49
quote:
Originally posted by ivanl

Gusari, gusari, gusari...tko ne voli avanture s gusarima?

Ili bolje kazati piratima. Razlika itekako postoji. Ovo bi bili bas pirati.

Po meni je ovo sasvim solidna, tecna avantura. Nije nikakav spektakl, nije sigurno ni lose. Gore vam u opisu knjige sve pise. Necete dobiti ni vise ni manje. Tko voli avanture ovakve vrste s jedrenjacima to bi vam bilo-to! Ali ne vjerujem da cu osobno, ovu pricu dugorocno pamtiti. 'Ishlapit' ce vec sa slijedecih procitanih par albuma. (Citaj; Kolorki) Tome je naprosto tako, u prilivu gomile novih albuma.

Kad sam otvorio knjigu izgledalo mi je na prvu, da cu dobiti jako dobro nacrtanu avanturu na moru, sa svim lijepo nacrtanim morima i brodovljem. (Sto mi se kao zanr, oduvijek svidalo, jos od djetinjstva) No vec nakon nekoliko stranica nije mi ovo bas bajan crtez. Fali tu itekako jos za, recimo, gornji dom vizuelne izvrsnosti. Nije lako crtati more, valove i uzburkanost, nevremena i oceanska prostranstva, to svakako. A o palubama i unutrasnjosti jedrenjaka, da ne govorim... A Toulhoat tom zadatku sigurno nije bas dorastao. Jer, jbg. razmazeni smo i puno toga smo vec vidjeli i procitali o morskim avanturama, da ne bi, (htjeli ne hjeli), usporedivali. (Da ne navodim sad jako bolje primjere, ima ih vec i u Kolorkama dosta) Imam neke zamjerke i u ljudskim proporcijama, tjela i udova, misica, ali sve skupa to je solidno odradeno. Nekakva trica! Za trud od dvjestotinjak tabli ipak prolazna ocjena. A i trudio se, koliko mu to vjestina dozvoljava oko scena borbi, recimo. Ne moze se kazati da se nije trudio, i sam kaze dobrih desetak mjeseci.



+1

Dobar strip, za preporuku, ali ništa revolucionarno...
Ako bih je poredio sa drugim stripovima slične tematike, Barakuda mi je ostavila daleko bolji utisak.
alexts Posted - 18/12/2023 : 17:10:54
Uopšte nemam želju da budem u pravu, ni da se raspravljam.

Samo mislim da ti grešiš.
U smislu da učitavaš.

Poslednji tvoj post mi je sve OK. Pretposlednji mi "ne pije vodu".
Zula Posted - 18/12/2023 : 16:44:23
Nemam nikakvih problema s tim da sam u manjini (samo molim da se sa mnom postupa fer i korektno 🤣)

Za razgovor je dobro znati što koji pojam znači. Tako je i s moralom i njegovim stupnjevima razvoja. Bitno je znati što je bolje, a što je lošije. No, nakon shvaćanja, svako još uvijek može izabrati (postupati) kako god želi. Shvaćanjem se samo postaje odgovoran za te svoje postupke. I osveta je jedan od izbora, i kao svaki izbor nosi sa sobom posljedice.

U životu, koji je prilično relativan i promjenjiv, nije najmudrije tražiti sigurnost i kontrolu odlazeći u krajnost pa npr. proglasiti nekog da je apsolutno u krivu (ili u pravu). A niti ćeš ti biti više u pravu, ni ja manje, zazivajući da ti se netko u mišljenju pridruži. No, dobro je o svemu raspravljati.

Bio sam dovoljno jasan u obrazloženju "veličanja osvete" koje si tražio pa ne bih ponovo o istom.

O autorima i njihovim djelima (stripovima, filmovima, pjesmama, slikama, romanima...):
Autori na više ili manje prenesen način (sadržajem i formom) govore o sebi i svom shvaćanju života (najšire gledano). To ne znači da su savršeni poznavatelji istog, a ne znači ni da su apsolutno moralni. A i takvi nesavršeni mogu biti genijalni!
alexts Posted - 18/12/2023 : 15:07:58
quote:
Originally posted by Zula


3. Kraljica je samo naizgled negativna, samo do onog trenutka kad objasni da se osvećuje, a ne da porobljava (str.194. prva slika). Nažalost, pri tom objašnjavanju je i rasist. Na njena objašnjenja nijedan lik nema prigovor. Dakle, autorima je to ok. (manje dobro)





Za ovo pod 3 si apsolutno u krivu.

Oni shvataju, kao što bi neko shvatio zašto se odao kriminalu ili porocima, neko ko je u detinjstvu trpeo užasna maltretiranja. Ali zla dela, ostaju zla dela.

A, po meni, grešiš i što sve što junaci misle/osećaju/rade pripisuješ autorima. Pirati su antijunaci ovde, iako su po samoj svojoj definiciji, čak negativci. Moralno opravdana dela (koja prikazuju nasilne konflikte) bi onda bila samo ona sa klasičnim pravdoljubivim herojima (Supermen, Zagor, Tarzan...), a i njima bi neko, ako bi hteo (sa besmislenim argumentima - rade van zakona itd.), mogao da nađe primedbe (pripisujući ih autorima).

Ali, neka se javi i neko drugi povodom ovog, ja sam rekao šta mislim, a pretpostavljam i da je Zula u manjini, ako ne i jedini, sa ovakvim tumačenjem.
Zula Posted - 18/12/2023 : 14:25:06
quote:
Originally posted by alexts

U čemu vidiš veličanje osvete? Lik crne kraljice je prikazan negativno i njena uloga žrtve, kao izgovor za nasilje nad drugima samo prikazuje krug nasilja koji se ne prekida, što je realno.


Krenimo složno 😂:
Naravno da nasilje rađa nasilje i da je to realno. Sve što se događa oko nas je - realno. Realno je da netko promaši sa sirenom, ali i da pogodi. No, nije pravo pitanje što je realno, nego što je bolje.

A ono po čemu vidim "veličanje osvete" je pak drugo. Ne mislim da se radi o veličanju, radije bih vjerovao da se radi o neznanju i nesnalaženju:
1. Brod je nakon primjerenijih prijedloga nazvan - Osveta, a nitko nije prigovorio. (manje dobro)
2. Nakon osvajanja fregate, kapetan ne dozvoljava osvetu jer poginuli nisu žrtve, već su izabrali kako će živjeti i umrijeti. (dobro)
3. Kraljica je samo naizgled negativna, samo do onog trenutka kad objasni da se osvećuje, a ne da porobljava (str.194. prva slika). Nažalost, pri tom objašnjavanju je i rasist. Na njena objašnjenja nijedan lik nema prigovor. Dakle, autorima je to ok. (manje dobro)
4. Na kraju je kapetan ogrezao u osvetu, ali to je dobar moment jer se onima koji loše vladaju ugnjetavajući sve i svakog za svoju korist još pridaje i da se osvećuju. (dobro)

To osciliranje idejom osvete više mi govori o neznanju i nesnalaženju autora, nego o veličanju.
Ideje izbora i žrtve su bolje prikazane.
alexts Posted - 18/12/2023 : 12:49:26
U čemu vidiš veličanje osvete? Lik crne kraljice je prikazan negativno i njena uloga žrtve, kao izgovor za nasilje nad drugima samo prikazuje krug nasilja koji se ne prekida, što je realno.
Zula Posted - 18/12/2023 : 10:48:23
Republika Lubanje

Prvo, nije strip o gusarima nego o piratima!
Drugo, solidno nacrtano i ispričano.

Treće i najvažnije, pojam vlastite žrtve za ideal slobode provlači se kroz cijeli strip. Ako netko na njega zaboravi, tu su glavni likovi da sve vrate na mjesto. A osjeti se i dašak demokracije.

Četvrto i najmanje dobro, pojam osvete se provlači kao skoro ravnopravno dobar pojmu žrtve. To autorima nije skroz jasno zašto, ali eto, ponekad je osveta zanimljiva jer nosi gomilu energije, cilj, agresiju... Moralno, osveta je skoro samo dno, bez mogućnosti da se kroz nju napreduje, jer svaka osveta rađa novu osvetu, što je čak i na kraju stripa, možda i slučajno prikazano.

Peto, pogovor baš zanimljiv!

Ocjena: za pirate 8, za ostalo ipak malo manje...

P.S. iz sličnog razloga veličanja osvete, a nerazumijevanja razvoja morala, Hoka hej! meni ne može biti dobar strip (kako god nacrtan i ispričan)
Kerempir Posted - 22/11/2023 : 17:35:13
Odlican strip. Crtez odlican, leprsav, dinamican, autori su pokusali uhvatiti anarhisticki duh pirata sto me jako podsjetilo na seriju Black Flag koju isto visoko preporucam. Dapace neke licnosti se pojavljuju i u stripu i u seriji, a oba medija progovaraju o kraju, kratkotrajnog doduše, zlatnog doba piratstva.

going going Posted - 15/11/2023 : 03:41:17
quote:
Originally posted by alexts

Republika lobanje je meni dosta više od solidnog stripa, zapravo za (skoro) najvišu ocenu.

Ronan Toulhoat pokazuje kako se, naizgled jednostavnim stilom, može nacrtati sve, baš sasvim kako treba, da bi bilo i uverljivo i efektno, vrlo prijatno za oko, a da deluje i sa lakoćom.
Poseduje atraktivnost američkog kadriranja, bez sputavanja malim, skučenim, pretrpanim i nepreglednim kadrovima, tipičnim za fra-belg strip, a sa sasvim dovoljno kompleksno-komplikovanih scena (masovke-bitke, brodovi, pejzaži...) da bude impresivno, obuhvatno i pregledno.

Scenario-priča je takođe osveženje. Ne samo da je Vincent Brugeas uhvatio duh staroholivudskih zabavnih pomorskih avantura sa Erolom Flinom, nego je u to utkao i vrlo promišljenju sliku tadašnjeg sveta i društva. Tako da strip govori, makar i posredno, o represivnom društvu, ratovima, iskorišćavanjima nad slabijima u tom smislu, o ropstvu, njegovim posledicama i pre svega o snu o slobodi, koji je osnovna tema stripa, koji pored zabave, nudi i materijal za razmišljanje.

A zanatski, još jednom, mnoge stvari u pripovednom smislu su rešene više nego dobro. Likovi su solidno obrađeni, posebno glavni lik i narator, a i ostali deluju uverljivo i zanimljivo, za ovakav avanturistički pristup (koji nije psihološka studija).



Lep osvrt koji ce ubrzati nabavku ovog stripa, nisam inace previse lud za gusarskom tematikom, ali Long Dzon Silver npr. mi je bio jako dobar kad sam ga citao pre 10ak godina.
alexts Posted - 14/11/2023 : 13:37:52
Republika lobanje je meni dosta više od solidnog stripa, zapravo za (skoro) najvišu ocenu.

Ronan Toulhoat pokazuje kako se, naizgled jednostavnim stilom, može nacrtati sve, baš sasvim kako treba, da bi bilo i uverljivo i efektno, vrlo prijatno za oko, a da deluje i sa lakoćom.
Poseduje atraktivnost američkog kadriranja, bez sputavanja malim, skučenim, pretrpanim i nepreglednim kadrovima, tipičnim za fra-belg strip, a sa sasvim dovoljno kompleksno-komplikovanih scena (masovke-bitke, brodovi, pejzaži...) da bude impresivno, obuhvatno i pregledno.

Scenario-priča je takođe osveženje. Ne samo da je Vincent Brugeas uhvatio duh staroholivudskih zabavnih pomorskih avantura sa Erolom Flinom, nego je u to utkao i vrlo promišljenju sliku tadašnjeg sveta i društva. Tako da strip govori, makar i posredno, o represivnom društvu, ratovima, iskorišćavanjima nad slabijima u tom smislu, o ropstvu, njegovim posledicama i pre svega o snu o slobodi, koji je osnovna tema stripa, koji pored zabave, nudi i materijal za razmišljanje.

A zanatski, još jednom, mnoge stvari u pripovednom smislu su rešene više nego dobro. Likovi su solidno obrađeni, posebno glavni lik i narator, a i ostali deluju uverljivo i zanimljivo, za ovakav avanturistički pristup (koji nije psihološka studija).
Mr. Bushido Posted - 14/11/2023 : 12:11:34
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Škicam i 1962, nisam kupio jer nije dovršeno, ali imam ga na oku.


Super mi je kako nitko ne uspijeva napisati ispravan naslov ovog stripa.
DiSkAcH Posted - 14/11/2023 : 11:49:12
Meni se Lubanja svidjela, priča je jednostavna i sa zadovoljavajućim krajem, a crtež mi je baš simpa.
Za razliku od ivanloa, meni se svidio, podsjetio me na Mammucarija i ekipu koji su radili Siročad, veselo, šareno a kad zatreba i opako (pričam o crtežu).
Strip se dosta brzo čita jer nema previše teksta.
Sve u svemu jedan sasvim solidan strip i mislim da mi je ovo prvi gusarsko-piratski strip koji ću zadržati tj kojeg sam uopće kupio.

Škicam i 1629, nisam kupio jer nije dovršeno, ali imam ga na oku.

Npr Nošeni Vjetrom su ajmo reći slične tematike i oni mi nikako nisu sjeli pa sam ih odmah i prodao, a ono čudo od Hermanna junior zvano Vrag sedam mora ne želim ni stavljat u ovaj tekst i usporedbu (premda sam očito stavio, ali to je kao fora :)).
Ne sjećam se što sam još gusarskog tj pomorksog uopće čitao osim meni odličnog Tales of The Black Freighter iz Watchmena.

EDIT: Evo ispravio, brojke su skoro iste, samo je raspored krivi.
ivanl Posted - 14/11/2023 : 07:38:12
Gusari, gusari, gusari...tko ne voli avanture s gusarima?

Ili bolje kazati piratima. Razlika itekako postoji. Ovo bi bili bas pirati.

Po meni je ovo sasvim solidna, tecna avantura. Nije nikakav spektakl, nije sigurno ni lose. Gore vam u opisu knjige sve pise. Necete dobiti ni vise ni manje. Tko voli avanture ovakve vrste s jedrenjacima to bi vam bilo-to! Ali ne vjerujem da cu osobno, ovu pricu dugorocno pamtiti. 'Ishlapit' ce vec sa slijedecih procitanih par albuma. (Citaj; Kolorki) Tome je naprosto tako, u prilivu gomile novih albuma.

Kad sam otvorio knjigu izgledalo mi je na prvu, da cu dobiti jako dobro nacrtanu avanturu na moru, sa svim lijepo nacrtanim morima i brodovljem. (Sto mi se kao zanr, oduvijek svidalo, jos od djetinjstva) No vec nakon nekoliko stranica nije mi ovo bas bajan crtez. Fali tu itekako jos za, recimo, gornji dom vizuelne izvrsnosti. Nije lako crtati more, valove i uzburkanost, nevremena i oceanska prostranstva, to svakako. A o palubama i unutrasnjosti jedrenjaka, da ne govorim... A Toulhoat tom zadatku sigurno nije bas dorastao. Jer, jbg. razmazeni smo i puno toga smo vec vidjeli i procitali o morskim avanturama, da ne bi, (htjeli ne hjeli), usporedivali. (Da ne navodim sad jako bolje primjere, ima ih vec i u Kolorkama dosta) Imam neke zamjerke i u ljudskim proporcijama, tjela i udova, misica, ali sve skupa to je solidno odradeno. Nekakva trica! Za trud od dvjestotinjak tabli ipak prolazna ocjena. A i trudio se, koliko mu to vjestina dozvoljava oko scena borbi, recimo. Ne moze se kazati da se nije trudio, i sam kaze dobrih desetak mjeseci.
ŠAŠ Posted - 09/11/2023 : 21:34:35
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by sawitch

[quote]Originally posted by risbozg

yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak



Pobrkao si sa 1694. :)



pobrkao si ti brojeve
sawitch Posted - 09/11/2023 : 21:07:07
Upravo procitao. Meni je najveca vrednost ovog stripa u crtezu. Prica mi malo tanka i rastegljena. Ali posto su gusari u pitanju, ostaje u kolekciji.
risbozg Posted - 18/10/2023 : 19:33:48
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by risbozg

yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak



Pobrkao si sa 1694. :)



priznajem..
sawitch Posted - 18/10/2023 : 13:35:36
quote:
Originally posted by risbozg

yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak



Pobrkao si sa 1694. :)
risbozg Posted - 18/10/2023 : 10:02:44
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by risbozg

yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak


Nema nastavak, ovo je čitava priča.



a super..
Markos Posted - 18/10/2023 : 09:57:23
quote:
Originally posted by risbozg

yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak


Nema nastavak, ovo je čitava priča.
I like girlz Posted - 18/10/2023 : 09:53:24
ovih gusarskih tematika i previše, a i nisam im fan.
risbozg Posted - 18/10/2023 : 09:52:19
yeee malo gusara..zanimljivo osim što ima nastavak
DzekDenijels Posted - 18/10/2023 : 01:01:12
Preskočio izdanje ČK, sačekao ovo...
Red Marquis Posted - 17/10/2023 : 18:49:22
Odličan strip, priča i više od obične avanture s piratima.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000