forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka sp 32 - Ubij ili umri

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/05/2021 : 13:14:58


Dylan je običan student sa svojim brigama i problemima. Međutim, nakon što neuspješan pokušaj samoubojstva uzdrma svijet kakav je dotad poznavao, bit će primoran uzeti pravdu u svoje ruke.

Serijal UBIJ ILI UMRI višestruko nagrađivanog dvojca Eda Brubakera i Seana Phillipsa – tvoraca KRIMINALA, FATALE i ZATAMNJENJA – u početku je zamišljen kao izvrnut prikaz svijeta u kojem pojedinac uzima zakon u vlastite ruke, ali ubrzo se pretvorio u pomaknuto promišljanje svijeta oko nas. Ovo cjelovito izdanje bestsellera UBIJ ILI UMRI sadrži i dodatne materijale i crteže.

Kolorka Specijal 32 • Ubij ili umri • 624 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.5.2021. • Cijena 350 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-32-ubij-ili-umri/707/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Promys Posted - 14/02/2024 : 15:17:08
Odličan strip! Preporuka:)
jagodanbg Posted - 13/02/2024 : 14:42:19
quote:
Originally posted by Kerempir

Samu razvučenost priče nisam osjetio, tako da mi je cijelo vrijeme bilo uzbudljivo. Imam doduše par primjedbi tipa kako mladić postane jebeni madafaka, i to još protiv ruske mafije, te na momente višak teksta. Također volio bih da su naslovnice postavljene između poglavlja.


Potvrdjujem i slazem se.
Mada meni je bio cisto 'ok' za jedno citanje.
Kerempir Posted - 13/02/2024 : 14:32:20
Ne znam za film, bas ću ga potražiti
DiSkAcH Posted - 13/02/2024 : 14:29:19
Strip malo sa time podsjeća na ovaj film:
https://www.imdb.com/title/tt0264616/?ref_=nm_knf_t_2
Kerempir Posted - 13/02/2024 : 14:11:29
Meni je baš legao strip ( Kriminal od ovog autorskog dvojca je i dalje vrh). Samu razvučenost priče nisam osjetio, tako da mi je cijelo vrijeme bilo uzbudljivo. Imam doduše par primjedbi tipa kako mladić postane jebeni madafaka, i to još protiv ruske mafije, te na momente višak teksta. Također volio bih da su naslovnice postavljene između poglavlja.

Inačevha bih ovaj strip definitivno uvrstio među natprirodne, posve prihvaćam priču o demona.
borg Posted - 29/12/2023 : 01:54:15
Izvukoh strip sa gomile nepročitanih.
"Možemo da trljamo piše o guze, kao što meni to radi stariji brat"
...Dečko će mi biti odsutan par dana, pošto si mu najbolji prijatelj, mogao bi da ga večeras malo odmeniš...
Brat ti se ubio. Tata ti je izvršio samoubistvo.
Volela je da gleda mamu, sa stepenica, kako vodi ljubav sa nekoliko muškaraca i žena istovremeno.
Gomila upucanih leševa. Ima i preklanih. Neizostavno i spaljenih...
Prostitucija, droga, nasilje, ludilo...

I sve je to ubačeno da maskira pravu sliku. A to je da su ovaj strip, scenaristički odradili sa pola mozga, što bi se reklo. Scenaristički, nema tu nekog truda. Nema čak ni mašte.
Na nivou neke prosečne bonelijane. Malo je falilo u prvoj polovini da prekinem čitanje.
One medijalne table sa lateralnim tekstom su ubijale dinamiku.
Direktno obraćanje čitaocu i prozivka tipa: lako je tebi da sudiš, dok zavaljen u fotelju čitaš strip o meni...
...mi nije nekako prirodna.
Na te stvari nikako ne mogu da se naviknem. To me kod Tezuke stalno nerviralo. Nekako, mi prekine konekciju. Može kod humorističkih, geg stripova...
Tanko je ovo...

dapazin Posted - 17/10/2023 : 19:21:55
Uh, moglo je ovo bolje. Počelo je dobro, listao sam kao manijak, ali čini mi se da se negdje oko polovice obojica krenu gubiti i fušariti, Brubaker krene neke peripetije izvoditi, a Philipsov crtez, iako jos uvijek koplje iznad prosjeka, postane siromašan.

U principu mi najviše smeta generičnost i jako plitka obrada tematike vigilantizma i mentalnih poremećaja. Malo je tu Brubaker brljao, ali je to sve ostalo plitko i jeftino.

Nije ovo loše toliko, ali je već viđeno i viđeno i viđeno.

Čak sam dojma da bi u pravim rukama, ovo bila super manga, bas ima taj vibe i mood, ali eto, šta je tu je.
anto Posted - 25/06/2023 : 23:57:23
Strip sam pročitao bogami pre maltene 12 meseci (prošlog jula,na moru),ali se kristalno jasno sećam da ga nisam mogao ispustiti iz ruku.

Sve mi je u ovom stripu odlično - ideja,razrada,način na koji se priča završila,crtež,atmosferičnost...

Dinamičan,zabavan,nestandardan akcioni krimić,sa elementima misterije,psiho tematike...

Brubejker i Filips su sjajan tandem,o tome nema spora,Ubij ili umri je obavezno štivo.

5/5
Paka01 Posted - 05/02/2023 : 00:10:56
Obojicu ih ubija hiperprodukcija, a posebno se to vidi na Reckless. Jednostavno trebaju uzeti malo dužu pauzu.
don_draper Posted - 04/02/2023 : 23:39:49
Od Brubakera i Phillipsa sam navikao na visoku razinu kvalitete u Zatamnjenju i Kriminalu. Iako je tematika ovoga dosta kontroverzna i ima kompleksnu problematiku u današnje doba, svejedno sam mislio da ovaj strip to može kvalitetnije obraditi.
Konačni rezultat nakon 540 stranica je mlak, izrazito mlak. Od glavnog lika koji je prilično nezanimljiv pa do trivijalizacije tematike, strip ne uspijeva ponuditi neku dubinu kakvu se trudio. Kriminal je bio znatno manje direktan, ali je nudio psihološki bogat ambijent i stekla se ta neka tmurna atmosfera. Ovdje je sve prilično umjetno i neuvjerljivo.
Phillips za crtačkim stolom je ovdje relativno slabo to odradio i crtež je plastičan, vrlo nedorađen i nedinamičan.
Vrlo iritantno je bilo i što većina poglavlja počinje kao navlakuša s prividnom ekspozicijom da bi se samo onda vratili kasnije u vrijeme. Iako je dobra fora ta s nepouzdanim pripovjedačem, ipak dosadi ponavljati iste trikove.
Vrlo skromno odrađen posao, od ovog dvojca očekujem bolje jer znam da mogu (puno) bolje.
Peyo Posted - 03/08/2022 : 19:35:36
Meni bolje od Zatamnjenja ali ne i od nekih Kriminala.

Po meni predugačko i previše nepotrebnog teksta. Ima i propuha (nategnutosti i neuvjerljivosti) u scenariju, tako da za njega nategnuta četvorka.

Crtež izvanredan, često fenomenalan.


Izdanje izvrsno sa sjajnim dodacima (naslovnicama).

Tko voli ovaj dvojac ne bi ovo trebao propustiti.
Spock Posted - 28/04/2022 : 07:16:26
Drogsyjevo iznenađenje:

https://www.stripovi.com/recenzije/ubij-ili-umri-uiu-klo-sp-32-ubij-ili-umri/2814/
Poli Posted - 25/11/2021 : 22:09:46

Ali to bi trebalo vise manje da vazi za domace trziste, znaci za SAD. Sta njih briga sta ce netko u Hrvatskoj citati, to jest trebao je kupovati americke trejdove, a ne domace izdanje stripa?
Bas me zanima koliki % sveski prodaju izvan SAD.




going going Posted - 25/11/2021 : 19:05:40
quote:
Originally posted by Markos

Mi smo preuzeli originalno Deluxe izdanje i tu nema mijenjanja sadržaja, sve je kao u originalu. Autori to i žele jer žele da ljudi kupuju mjesečne sveske, a da bi ih kupovali, onda im daju sadržaj kojeg neće biti poslije u trade/deluxe izdanjima, kao što su ti dodatni tekstovi.



Pih bas su pokvareni Ameri s tom forom.
Markos Posted - 25/11/2021 : 08:48:32
Mi smo preuzeli originalno Deluxe izdanje i tu nema mijenjanja sadržaja, sve je kao u originalu. Autori to i žele jer žele da ljudi kupuju mjesečne sveske, a da bi ih kupovali, onda im daju sadržaj kojeg neće biti poslije u trade/deluxe izdanjima, kao što su ti dodatni tekstovi.
going going Posted - 25/11/2021 : 02:01:01
Slazem se sa Shanerom, petarStripovi10 i pcoro u vecini stvari.
Solidan strip sa nekim bas bas dobrim delovima, odnosima i dotaknutim temama, sto kaze pcoro krimić sa layerom više, ali nije dovoljno.
Kaze Brubaker u pogovoru da je ovaj strip krenuo da pravi odmah nakon Zatamnjenja, koji je bio jako slozen i temeljno istrazivan i radjen strip (sto se naravno odmah primecuje kod takvih remek dela poput Zatamnjenja) i da je sada kao pomalo iscprljen i zeleo je da napravi nesto potpuno suprotno. Nesto ,,lako". I upravo je to i uradio. Bas se vidi, kao i kod Zatamnjena kad se potrudio i bio temeljan, a ovde nije bio takav i napravio je zbog toga u najbolju ruku solidan strip. Ima , ponavljam, jako dobre delove ovaj strip, ali je opet predugacak, repetativan, glavni junak smara sa svojim monolozima i obracanjem direknto citaocu i stalnim uskakanjem u sred radnje i onda izvinjavanjem i objasnjavanjem da nece to vise da radi, pa onda opet to uradi, jedno 5 puta smo videli onaj pokolj u ruskom hotelu, tri put obracun sa policajcima u wcu, pa dokle vise ponavljas jedno te isto. Takodje i kako je prelagano sredio sve te profesionalce od Bogdana pa nadalje je gotovo pa smesno. Psiholoski deo sa demonom i ocevim crtezima i starijim polubratom je izuzetno zanimljiv, kao i odnos sa Kirom, to su dva najbolja aspekta stripa ali i tu nesto fali.
Phillips je odlican, ali pred kraj je poceo da se zamara ocigledno, sto se vidi po izrazima lica detektivke koja pravi veoma cudne grimase. Odlicni su mu eksterijeri odnosno prikazi grada pogotovo po snegu, verujem da je to i do stvarno fantasticnog kolora Elizabethe Breitweiser.
Od autora koji su nam podarili odlicne do vrhunske stripove kao sto su Kriminal (procitao sam prvih 4 epizoda do sada), Zatamnjenje i Pulp ipak sam ocekivao nesto bolje i jace, nesto sto ce me oduseviti kao svi gore nabrojani stripovi i ostaviti utisak koji ce me dugo drzati posle citanja. Ovde to nije bio slucaj.

Ocena: izmedju 6,5 i 7/10

Jedno pitanje: Zasto u Fibrinom izdanju naslovne strane pojedinacnih poglavlja nisu izmedju poglavlja unutar strip celine nego su na kraju? I pitanje za koje me jos vise interesuje odgovor zasto u Fibrinom izdanju nema tih tekstualnih dodataka i eseja i novinskih clanaka koji su isli uz svaku pojedinacnu svescicu? U Zatamnjenju su bila 2 ili 3 stvarno odlicna teksta koji nemaju veze sa samim stripom ali upotpunjuju sliku o tom svetu o kom pricaju Brubaker i Phillips (posebno je odlican tekst o samoubistvu mlade glumice skokom sa cuvenog znaka HOLIVUD)

Samo izdanje je vrhunsko i za svaku pohvalu, ovako veliki broj stranica a prelagan strip, ne znam kako se to izvodi i nema nikakvog pucketanja ili odlepljivanja jer je tezak. Takodje i dizajn rikne/hrbata mi je odlican. A format, to se vec zna, je prava bomb(on)a!
pcoro Posted - 25/10/2021 : 21:32:54
Prvi dojmovi su da je ovo solidan strip, ali slabiji od Kriminala i Zatamnjenja. Počinje ful nabrijano, više od polovice stripa me ful vukao na čitanje, a onda je u jednom trenutku došlo do zasićenja, nekog praznog hoda u priči. Kao da je strip malo predug, kao da bi bio bolji da je jedno 50-100 strana kraći. Sve skupa je dobar strip ali kad sam na kraju zatvorio korice, nije nastupio onaj osjećaj oduševljenja, kao da sam pročitao nešto vrhunsko.

Žanr stripa je danas popularni nerd vigilante - sjetimo se samo koliko je Kick Ass popularan, a i Burbaker kaže da mu je ovo jedan od najpopularnijih serijala. Znači, tu se išlo na uzimanje para, sam Burbaker kaže da je htio napisati nešto jednostavno, komercijalno ali je to pošteno odradio.

Glavnog lika, Dylana koji je plačko i nerd,počne opsjedati neki demon koji ga tjera da svaki mjesec ubije nekog zlog čovjeka ako on sam ne želi umrijeti. Od te, prilično banalne zamisli Burbaker gradi zadovoljavajuću priču sa dosta akcije i nešto malo romantike. Onako, žanrovski ali se vidi da je promislio cijelu priču i da je dao jednu malu nadogradnju. Glavnog lika muče misli da je svijet nepravedan i da nitko ne reagira na nepravdu i da je jedini način stati tome na kraj i uzeti pravdu u svoje ruke. Kroz strip se prežvakavaju te misli, čak se i donose neki mlaki ali ipak konkretni zaključci, a ima tu i priče o opsjednutom umjetniku, nasljeđu koje dobivamo od roditelja, o ljubavi, hrabrosti i tako to. Ono, jedan krimić sa layerom više. Ima i fini mig prema Death noteu s kojim ovaj strip dijeli temu - cura od glavnog lika se zove kao negativac iz Death notea.

Znači, za trud scenarista umjerene pohvale, a za trud crtača pokude. Sean Phillips je kako strip ide prema kraju sve više fušao. Zadnja poglavlja, sa obračunom u ludnici su baš ono ružno odrađivanje. Kadrovi postanu nakrcani velikim glavama, velike glave se jedva drže na malim tijelima. Likovi počnu imat sitne ručice , lica likova su i kroz cijeli strip očigledno precrtavana sa foto referenci, tijela likova koja se kreću kao lutke na koncu, skoro nepostojeće pozadine - ružan, ružan fuš. Posebno je loš posao odrađen na licu policijske inspektorice za koju je valjda Phillips skinuo tri grimase s neke fotoreference i samo ih nasumice mijenjao bez obzira na kontekst radnje. Mislim, još uvijek je to podnošljiv crtež, ali moralo bi biti puno bolje.

Ono što je još dobro u Ubij ili umri je format same priče - strip ima skoro bonelijevsku rešetku, a to je ono što najviše volim. To je za mene idealna porcija stripa - par stotina stranica, sa po 6 kadrova po stranici. Skoro točno ono što smo ovdje dobili. Još da je stotinjak stranica manje i bio bi pun pogodak.
BeaGea Posted - 11/09/2021 : 19:17:37
OK, hvala na informacijama!
petarStripovi10 Posted - 11/09/2021 : 18:52:34
quote:
Originally posted by BeaGea
Ako ima dodatnih 80 strana onda bi to bilo mozda isto, s obzirom da na kraju svakog sveska ima par strana dodatnog teksta...20x4, tu negdje!


Kažem kod Fibre su samo dodatne slike, nikakav tekst.
BeaGea Posted - 11/09/2021 : 18:31:40
quote:
Originally posted by petarStripovi10

quote:
Originally posted by BeaGea
Jedno pitanje za vlasnike fibrinog izdanja...jesu li i kod Fibre nakon svakog sveska tekstulani prilozi?


Nema toga u Fibrinom izdanju. Samo dodatnih 80 str. slika/ilustracija poslije stripa, valjda da se zadovolje uber kolekcionari.



Ako ima dodatnih 80 strana onda bi to bilo mozda isto, s obzirom da na kraju svakog sveska ima par strana dodatnog teksta...20x4, tu negdje!
petarStripovi10 Posted - 11/09/2021 : 18:02:24
quote:
Originally posted by BeaGea
Jedno pitanje za vlasnike fibrinog izdanja...jesu li i kod Fibre nakon svakog sveska tekstulani prilozi?


Nema toga u Fibrinom izdanju. Samo dodatnih 80 str. slika/ilustracija poslije stripa, valjda da se zadovolje uber kolekcionari.
BeaGea Posted - 10/09/2021 : 14:43:10
quote:
Originally posted by BeaGea

Nije loše. Čitam po jednu epizodu dnevno. Na razini Fade outa, niti bolje niti lošije. Zbog toga ni ne forsiram jer vidim da je to to, pa ubacim po jednu epizodu u pazi između čitanja drugih albuma. Jučer konkretno čital Ja, ubojica pa malo u pauzi presjeko s 3. epizodom Kill or be Killed!



I tako svezak po svezak 20 dana kasnije ja pročital cijeli strip. Stvarno je napeto do samog kraja. Kao i Fade out, i ovo itekako vrijedi čitanja (nemojte da vas broj stranica obeshrabri).

Jedno pitanje za vlasnike fibrinog izdanja...jesu li i kod Fibre nakon svakog sveska tekstulani prilozi?
Aco Posted - 06/09/2021 : 08:55:33
Vrlo dobar strip, tjera da čitaš do samog kraja. Nikad nije dosadno, a i način na koji je ispričano, dakle u prvom licu, je baš efektan i čak i kad se dođe do preskoka radnje, to je napravljeno tečno i uvjerljivo i ne kvari ritam čitanja. Zaplet malo podsjeća na Death note. Možda u nekim segmentima malo nategnuto (šmrkavac se suprostavlja ruskoj mafiji i tamani jednog po jednog iako su oni profesionalci a on amater).
Crtež ništa posebno, ali kolor mi se sviđa, plus ima bogatih pozadina.
Izdanje monstruozno.
Poli Posted - 19/08/2021 : 14:20:25

Procitao prosli mjesec i kad pogledam nazad, strip mi je i dalje tu, pred ocima, svijez. Napisano je pitko i drzi te budnim i zainteresiranim. O crtezu bzvz i govoriti jer se zna da covjek rastura!
Kraj me zapravo prijatno iznenadio (nisam ocekivao njegovu smrt, to jest ne tako iznenada).

Posto Zatamnjenje jos nije doslo na red za citanje, mislim da bi ga morao strpati u ove ljetnje dane, iako imam vec nekoliko zapocetih.


Svakako preporuke za ovo ako se netko jos dvoumi!


bonjovi4ever Posted - 19/08/2021 : 13:01:16
Eto, baš pročitao na godišnjem. Malo slabije od Zatamnjenja, ali i dalje sasvim solidno, a čak mi je i crtež malo bolji (ovdje prvenstveno mislim na kolor koji je odličan, čak i impresivan).

Shaner je već primijetio da je ovo, za današnje vrijeme, pomalo tipična američka vigilante propaganda, tako da po tom pitanju ništa novog. Ali Brubaker dobiva bodove jer je priču ipak napravio podosta zanimljivom, tečnom i ipak nije previše pretjerivao, smjestiviši radnju u koliko toliko realističan kontekst (ovdje prvenstveno mislim da nije glavnog lika pretvorio u tamo nekakvog superheroja). Najmanje mi se zapravo svidio rasplet, ali to je isto i podosta stvar osobnog dojma (da sad ne spojlam). Ima i povremeno malo previše patetike za moj ukus, i to prvenstveno zato jer se, nakon par stotina stranica, Brubaker donekle ponavlja dok kontemplira o nepravdi u manje-više istom kontekstu.

No, opet, dinamična radnja i protagonist čije je djelovanje dovoljno razrađeno da njegovi postupci djeluju što realističnije, navodi da je Brubaker i sam podosta promišljao o Ubij ili budi ubijen tematici pa je neke od svojih nacrnjih slutnji ispoljio u ovom fiktivnom osvetničkom pohodu. Sviđa mi se takav pristup pripovijedanju, valjda jer ga i sam katkad koristim (tj. mnogi ljudi oko mene kad tad postanu potencijalne literarne žrtve).

Znači, po pitanju onog za što služi, jedna solidna priča potpomognuta vrlo dobrim crtežom. Mada Phillipsu ipak zamjeram varijacije u kvaliteti prikaza emocija likova - ponekad ne nalikuju na sebe od kadra do kadra, ponekad se čini da imaju uznapredovalu parezu facijalis, a ponekad su pak prikazani vrlo vjerodostojno i upečatljivo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000