forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 S.COM - Novinarska patrola

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Jerry Krause Posted - 10/01/2021 : 20:44:29
STRIPOVI.COM - NOVINARSKA PATROLA







Ideja je bila da se intervjuira najvrijedniji članovi našeg sajta. Marljivi ljudi, radilice koji preko cijele godine pišu recenzije i time obogaćuju ovaj naš svijet stripa. I to je ona jedna od pozitivnih stvari koje bi jedine trebale biti na ovom sajtu. Stvari zbog kojih i ja, a vjerujem i većina stripoljubaca, dolazi ovdje. Zbog relaksacije i opuštenih misli, a ne negativne energije koja je ušla u svaku poru našeg društva.

Slijede intervjui s prošlogodišnjim najvrijednijim tekstopiscima. Deset naizgled običnih pitanja u kojima su oni razgolitili svoju dušu. Svaku večer ide po jedan intervju koji će, nadam se, pasti na plodno tlo na ovom forumu.

A tko zna, možda nakon ovoga, ova novinarska avantura bude imala i svoj nastavak.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Beva Posted - 06/05/2024 : 10:56:32
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by Jerry Krause

Dobar intervju s drogsyjem. Tko bi rekao da je aviomehaničar, vrlo zanimljivo.

Tko bi rekao da se ja i ti u ovih 15 godina još nismo sreli uživo



Kad budeš letio za Podgoricu napravi pauzu u Mostaru, svakako je pista većinu vremena slobodna :D
drogsy Posted - 06/05/2024 : 10:31:47
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Dobar intervju s drogsyjem. Tko bi rekao da je aviomehaničar, vrlo zanimljivo.

Tko bi rekao da se ja i ti u ovih 15 godina još nismo sreli uživo
Jerry Krause Posted - 06/05/2024 : 08:52:07
Dobar intervju s drogsyjem. Tko bi rekao da je aviomehaničar, vrlo zanimljivo.
paro Posted - 06/05/2024 : 07:01:27
S.COM - Novinarska patrola

drogsy


1. Drogsy, za početak se malo predstavi forumašima. Ko si, šta si, šta radiš, gdje živiš?

Licencirani B1.1 aviomehaničar i propali pravnik (po vlastitom izboru) iz Zagreba (treća generacija) koji će uskoro zatvoriti treće desetljeće starosti (da, plače mi se). Od 2018. do 2023. sam živio u Kranju u Sloveniji, no krajem prošle godine vratih se u domovinu i sad živim na relaciji Bergamo-Ljubljana-Podgorica-Priština, ovisno o tome kamo me avion mojeg novog poslodavca ponese.

2. Kad je počela ljubav prema stripovima i dal' se sjećaš prvog pročitanog stripa?

Najranije sjećanje koje se tiče susreta sa stripom jest u vrtiću kad mi je bilo šest godina. Među slikovnicama je bila neka strip-adaptacija epizode Cartoon Networkovog kultnog crtića Johnny Bravo. Sjećam se da sam je s guštom progutao, no prve stripove koje sam baš počeo redovito čitati jesu oni Macanovi i Petrušini serijali "Pravi hakleri", "Domaći" i "Mali Guj i njegov zmuj" koji su izlazili u časopisu "Radost" u ranim dvijetisućitima. Inače, moj otac i stric (pokoj im duši obojici) su skupljali stripove kao djeca i stric je redovito kupovao Bonelli izdanja od Slobodne Dalmacije u devedesetima. Ja sam sa zanimanjem gledao te naslovnice, ali nikad mi nije palo napamet da ih otvorim i pogledam što je unutra jer em sam smatrao da su prekompleksni za mene, em se sjećam da su me neke naslovnice Dylana Doga pomalo uznemiravale. Tek kad je 2004. u trećem osnovne jedan kolega donio dvije epizode DD-a (br. 13 "Oni su među nama" i 14 "Između života i smrti") odlučio sam im dati priliku i pročitati ih obje (na preskokce, doduše) tijekom velikog odmora. No to još nije bio onaj trenutak koji me naveo na skupljanje. Par mjeseci poslije u lipnju 2004. išao sam ljetovati na Brač sa sinovima od majčine kolegice. jedan od njih je bio dvije godine stariji od mene i strastveno je čitao Zagora. I guess I wanted to be cool poput njega pa sam slagao da čitam Dylana Doga, i da dam podlogu svojoj laži sam samcat sam se odšetao do prvog kioska kao dijete od deset godina i vlastitim džeparcem kupio svoja prva dva stripa ikad - DD 23 "Tajanstveni otok" i DD 26 "Poslije ponoći" (tada aktualni broj) u izdanju Ludensa. I tako je krenulo ludilo koje za mjesec dana navršava dvadeset godina


3. Najpoznatiji si po recenzijama Nathana Nevera i strica Martija. Kad si se prvi put susreo s tim junacima i dal' inače voliš SF i povijest/mitologiju?

Do kraja 2004. sam skupljao sve što je Ludens objavljivao na kioscima, uključujući i NN-a (prvi broj ikad mi je bio 51 "Gusari") i MM-a (51 "Putevi sudbine). Martija sam zavolio gotovo odmah, dok mi je za Nathana trebalo iduće 4 godine da se baš navučem (uglavnom zato jer mi ništa nije bilo jasno što se događa u serijalu zbog jakog kontinuiteta). Povijest mi je bila najdraži predmet u školi i dan danas u slobodno vrijeme čitam povijesne knjige, no što se SF-a tiče, dugo vremena sam mislio da volim samo njezin podžanr cyberpunk, no kad pogledam svoju policu sa knjigama na kojima su najvećim dijelom romani Isaaca Asimova, Philipa K. Dicka, H.G. Wellsa, Ursule Le Guin, Arthura C. Clarka i drugih, da, može se reći da sam i velik fan SF-a općenito.

4. Navedi top 3 epizode Nathana i Martija?

Easy.

NN: 1. U ponoru pamćenja
2. Feniks
3. gigant 3 - Nova budućnost

MM: 1. G2 - Ksanadu
2. Doktor Mystere
3. Operacija Dorian Gray

5. Recenzije pišeš relativno rijetko, ali bogami kvalitetno. Meni je ostala u sjećanju tvoja recka za Srebrnog letača. Dal' je to samo izuzetak ili čitaš i američku superherojštinu?

Volim sve škole stripa, pa tako i onu američku, no u superherojštinu zalazim samo from time to time. Kao klinac sam obožavao superherojske animirane serije i filmove, no u stripu ih nekako nikad nisam mogao svariti. Puno više sam čitao tesktove o superherojskim stripovima nego li njih same, jer uvijek imam osjećaj kao da nešto propuštam, a onda uzmem u ruke nešto tipa John Byrne-ov Man of Steel serijal i osjećam se kao da čitam prosječnu epizodu Zagora ili Texa. Tako da pokušavam zavoliti te superheroje, ali čini se da oni ne vole mene

6. Osim NN-a i strica Martija, koji su ti danas stripovi najdraži za čitanje?

Od Bonelija definitivno Mister NO. Kao kilnac sam odrastao na onim lošim epizodama koje je strip-agent objavljivao na kioscima, a od 2010. sam počeo kupovati stare epizode u izdanju Libellusa i misija isčitavanja prvih 200 brojeva traje do dan danas. Također, jako volim i Bonellijeve mini-serijale.

Od francuza jako volim njihov autorski strip. Smatram da su to zapravo najbolji stripovi na svijetu. Svaki put kad Fibra ili neki drugi izdavač objavi novi naslov od autora kao što su Manu Larcenet, Pedrosa, Zidrou, Chaboute, Lepage, Cosey my heart skips a beat.

Također, u zadnjih nekoliko godina otakako sam otkrio Amazon sve se više čitaju i mange.


7. Šta ti je bitnije u stripu, crtež ili priča?

Priča, naravno. Koncept, scenarij, radnja, dijalozi, karakterizacija likova. Uvijek sam bio mišljenja da odličnu priču loš crtež ne može previše unakaziti, dok odličan crtež zaista teško može izvući katastrofu od scenarija.

8. Čitaš li mange?

Već 12 godina. Već dvije godine pokušavam i recenzirati koju, ali me netko stalno vuče nazad na Nathana. Omiljeni mangaka autori su mi Jiro Taniguchi i Masamune Shirow koji su više bili specijalizirani za kratke one-shot stripove, dok od nekih dužih serijala volim Berserk, Blue Period, Hokuto no Ken, Monster, Vagabond, Oyasumi Punpun, Lone Wolf and Cub i dr. Ah da, obožavam i Tezuku.

9. Top 3 strip crtača i top 3 strip scenarista?

Uf, za scenariste je lako. To su Sergio Bonelli, Alan Moore i Hugo Pratt. Meni osobno trojica najbitnijih scenarista u 130-noj povijesti stripa. Ovim autorima se uvijek rado vraćam i njihova djela me uvijek iznova obore s nogu.

E, a za crtače ćemo morati "malo" proširiti taj top 3.

Da me recimo pitaš koja su top 3 najbolja talijanska crtača rekao bih Sergio Toppi, Dino Bataglia i Magnus.

Da me pitaš koja su top 3 najbolja Bonelli crtača rekao bih Claudio Castellini, Claudio Villa, a treće mjesto bi dijelili Angelo Stano, Ivo Milazzo, Robero De Angelis, Roberto Diso i, naravno, Ferri.

Što se francuza tiče, uvijek sam volio crtače koji slikaju svoje stripove, pa tako obožavam Lepagea, Gibrata, Gimeneza ali volim i stare majstore poput Moebiusa, Hermanna, Jijea, Vancea, Rosinskog,...

Također, obožavam argentinski otac-i-sin dvojac Alberto i Enrique Breccia.

Od japanaca sam već u jednom prethodnom odgovoru spomenuo Taniguchija i Shirowa, ali također jako volim crtež pokojnog Kentara Miure.

što se amerikanaca tiče, spomenuti ću samo jedno ime: Harold Foster - vjerojatno najutjecajniji crtač ikad. Istinski majstor koji ti podiže očekivanja za sve druge crtače. Probaj čitati Valijanta, pa onda potom Thorgala. Crtež Rosinskog će ti izgledati kao hrpa črčkarija.

Eto, kao što vidiš, imam jako puno najdražih crtača.

10. Dal' imaš neke najdraže recenzente na sajtu ili možda one čije bi tekstove volio češće čitati?


Kad sam 2011. počeo pisati recenzije za sajt kao klinjo od 17 godina najveći uzori su mi bili Djole i DeeCay, i njihovim recenzijama se često vraćam, pogotovo kad mi treba neka informacija. Jako volim i recenzije pokojnog theKidea koji je uvijek davao maksimum što god da je recenzirao i njegovom smrću smo zaista jako, jako puno izgubili. Htio bih posebno spomenuti i člana pod imenom Damjan (inače, riječ je o Damjanu Staniću, našem crtaču koji živi i radi u Italiji) koji je napisao samo pet recenzija, ali za mene tih pet recenzija su školski primjer kako bi jedna standardna recenzija trebala izgledati i svakome novome recenzentu preporučujem da ih pročita. Naravno, tu je i Jerry koji je odradio mamutski posao glede recenziranja Nathana i shodno tome se često vraćam i njegovim recenzijama, pogotovo kad treba recenzirati neku NN epizodu koja se nadovezuje na onu koju je on recenzirao.

Ah, da! Tu je i još neki lik čijeg se imena ne sjećam, ali svojedobno je zaista razvaljivao sa recenzijama Alana Forda. Neki Petko, Pero... tako nešto.

11. Zombi apokalipsa! Sa sobom možeš uzeti 3 stripa. Koja?

Nemam pojma, teška odluka koja bi odnijela sate i sate vremena. Zombiji bi me pojeli prije nego uopće izaberem prvog. No evo, upravo sam se vratio sa terena u Podgorici i s obzirom da promet u tome gradu zaista liči na zombi apokalipsu mogu ti reći koje sam stripove ponio tamo za čitanje u slobodno vrijeme: Novi naslov Krešimira Biuka "Smrt je postala živa" (vidi slučajnosti, u stripu ima zombija) i tri broja Legs Weaver (ne vjerujem da te zanimaju naslovi epizoda)


12. Nešto za kraj?

Pretpostavljam da je ovo onaj dio intervjua u kojem dijelim savjete ljudima?

Pa ono, manje nerviranja, više nedavanja jeba (ionako ćemo umrijeti za par desetljeća), manje Marxa i Engelsa, više Hayeka i Bastiata. Ako ste član neke udruge, molim vas, izađite iz iste. Ako na bilo koji način isisavate lovu iz proračuna, prestanite. Zalažite se za manje poreze i minimalne regulacije, i zajedno ćemo od ovih naših balkanskih državica kreirati Švicarsku. E da, nastavite čitati i kupovati stripove.
ReemCP Posted - 02/05/2024 : 18:24:25
Sjecam se da je i Malnar jednom u Nocnoj mori prikazivao inserte :)
Peyo Posted - 02/05/2024 : 17:49:02
Brokeback Kozjak Vol 1 - ...
NESVRSTANI Posted - 02/05/2024 : 17:20:43
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Kozjaka..

Jesu li ono na tom kamenjaru snimani naši najbolji domaći dokumentarci?



Jesu.
lwood Posted - 02/05/2024 : 17:20:08
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by alexts

Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?



Pa kod nas (u Splitu baren) se i dalje kaže "iden u Bosnu,ili u Hercegovinu)
Baš nedavno bile kolegice u Sarajevu ,niko ni da spomene rs ili pederaciju.


Vama je Dalmošima sve Bosna, pa i Hercegovina. Svaki Dalmatinac kojeg sam upoznao, a koji nema veze s BiH, sve stavlja pod Bosnu. Skontao sam odavno da nema smisla ispravljati krive Drine. ;)



Nije bas,eto npr hercegovke su pun q zgodnije od bosanki.
ReemCP Posted - 02/05/2024 : 13:22:12
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Kozjaka..

Jesu li ono na tom kamenjaru snimani naši najbolji domaći dokumentarci?
Što je s legendom, snima li Barić još?
NESVRSTANI Posted - 01/05/2024 : 14:53:15
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by alexts

Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?



Pa kod nas (u Splitu baren) se i dalje kaže "iden u Bosnu,ili u Hercegovinu)
Baš nedavno bile kolegice u Sarajevu ,niko ni da spomene rs ili pederaciju.


Vama je Dalmošima sve Bosna, pa i Hercegovina. Svaki Dalmatinac kojeg sam upoznao, a koji nema veze s BiH, sve stavlja pod Bosnu. Skontao sam odavno da nema smisla ispravljati krive Drine. ;)


Meni Bosna počinje odma iza Mosora i Kozjaka.
Ako ne vidiš more spadaš pod Bosnu.
anto Posted - 01/05/2024 : 12:24:16
quote:
Originally posted by NESVRSTANI


Užas.
Ja san mislija da je anto samo sitni delikvent koji tu i tamo namisti forumaške izbore, ali on je opasan i ozbiljan kriminalac.


gde ćeš većeg kriminala od političkog??
Jerry Krause Posted - 01/05/2024 : 12:23:46
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by alexts

Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?



Pa kod nas (u Splitu baren) se i dalje kaže "iden u Bosnu,ili u Hercegovinu)
Baš nedavno bile kolegice u Sarajevu ,niko ni da spomene rs ili pederaciju.


Vama je Dalmošima sve Bosna, pa i Hercegovina. Svaki Dalmatinac kojeg sam upoznao, a koji nema veze s BiH, sve stavlja pod Bosnu. Skontao sam odavno da nema smisla ispravljati krive Drine. ;)
anto Posted - 01/05/2024 : 12:22:42
quote:
Originally posted by mike

Anto druze, hvala . Jako malo pisem u poslednjh 10+ godina, valjda sam ostario i umirio zivot. Ali tu sam, pratim forum, naravno. Nadam se da nam sudbina donosi zapijanje do zore, no ja ti svakako donosim kolekciju Ralpha na engleskom za Sajam. Zivio mi prijatelju sa komentarima jos puno godina ..




quote:
Originally posted by lwood

Inače dobar intervju. Anto je svakako jedan od zanimljivijih forumaša.
A vjerovatno i potrošača.


lwood Posted - 01/05/2024 : 08:47:54
Inače dobar intervju. Anto je svakako jedan od zanimljivijih forumaša.
A vjerovatno i potrošača.
lwood Posted - 01/05/2024 : 08:45:49
quote:
Originally posted by alexts

Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?



Pa kod nas (u Splitu baren) se i dalje kaže "iden u Bosnu,ili u Hercegovinu)
Baš nedavno bile kolegice u Sarajevu ,niko ni da spomene rs ili pederaciju.
NESVRSTANI Posted - 01/05/2024 : 05:50:22
quote:
Originally posted by alexts

Neće da ga pitaju oni koji znaju gde mu je rodbina. Koji ne znaju, pitali bi ga.


Istina.
Ali to se obično izvede pametnije(ili politički korektnije), pa se ne pita za entitet nego za grad ili selo u koje se ide.
Kad kažeš da ideš u Ljubuški, Tuzlu ili Banja Luku sve je jasno.
NESVRSTANI Posted - 01/05/2024 : 05:25:44
quote:
Originally posted by ken2

đii, koji kriminalac je bio ovaj anto
posuđivao stripove i nije vraćao
ali se obratio i sada je anđeo foruma


Užas.
Ja san mislija da je anto samo sitni delikvent koji tu i tamo namisti forumaške izbore, ali on je opasan i ozbiljan kriminalac.

mike Posted - 01/05/2024 : 02:49:07
Anto druze, hvala . Jako malo pisem u poslednjh 10+ godina, valjda sam ostario i umirio zivot. Ali tu sam, pratim forum, naravno. Nadam se da nam sudbina donosi zapijanje do zore, no ja ti svakako donosim kolekciju Ralpha na engleskom za Sajam. Zivio mi prijatelju sa komentarima jos puno godina ..
ken2 Posted - 30/04/2024 : 14:03:43
đii, koji kriminalac je bio ovaj anto
posuđivao stripove i nije vraćao
ali se obratio i sada je anđeo foruma
alexts Posted - 30/04/2024 : 14:02:09
Prate ga gresi iz prošlosti, ali on sad samo čini dobra dela, da bi ih okajao.
paro Posted - 30/04/2024 : 14:00:03
Meni je samo bitno da se anto ne ljuti šta sam se sjetio tih daaavnih dana, kad mu je dekara predbacivao taj događaj sa stripovima.
alexts Posted - 30/04/2024 : 11:50:56
Neće da ga pitaju oni koji znaju gde mu je rodbina. Koji ne znaju, pitali bi ga.
Salkan Posted - 30/04/2024 : 11:21:47
quote:
Originally posted by alexts

Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?



Ja stvarno ne znam nikoga ko bi pitao "u koji deo/dio" - kada kaže "idem u Bosnu" ili "idem u Hercegovinu", pogotovo u smislu sadašnjeg teritorijalnog "razgraničenja" entiteta. Ali, stvarno.
Bosna je Bosna, Hercegovina je Hercegovina.
Da, za antu smo znali da nije ta fela, ali eto sad znamo da ih ima koji pitaju "u koji deo (entitet)".
alexts Posted - 30/04/2024 : 11:12:15
Preteče me Anto.
alexts Posted - 30/04/2024 : 11:11:38
Šta će vam tu moderatori? Nekad se govorilo "idemo u Bosnu" misleći na republiku SFRJ, iako je zvaničan naziv bio BiH. Danas se retko kaže samo "idem u Bosnu", jer bi te odmah neko pitao - u koji deo? Zato se odmah kaže Federacija ili RS, to nikako ne znači da RS nije u (sadašnjoj) BiH.

Čemu stalna osetljivost po tim pitanjima, kad odlično znate da Antu neke separatističke insinuacije nisu ni na kraj pameti?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000