forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Zavjera by Will Eisner

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
mike Posted - 09/10/2006 : 18:09:25
Osvanulo u More Comics-u. O cemu se radi? Zapravo Eisnera uopce ne poznajem. Izdavac V.D.T.? Ok :).



http://www.morecomics.hr/item/3160
http://www.morecomics.hr/item/3161

Jack the Black.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
mogorovic Posted - 12/07/2019 : 23:37:14
quote:
Originally posted by Kerempir

Meni to nije toliko strip koliko dokumentarno djelo, i smatram ga važnim, pogotovo što na jednostavan i razumljiv način prikazuje cijelu kroniku. Nažalost, naletio bih na tvrdoglavce koji bi rekli da protokolu možda i nisu istiniti, ali toliko su točni, pa jbg.



+1
Kerempir Posted - 12/07/2019 : 09:17:55
Meni to nije toliko strip koliko dokumentarno djelo, i smatram ga važnim, pogotovo što na jednostavan i razumljiv način prikazuje cijelu kroniku. Nažalost, naletio bih na tvrdoglavce koji bi rekli da protokolu možda i nisu istiniti, ali toliko su točni, pa jbg.
vukozec Posted - 07/07/2019 : 15:18:36
quote:
Originally posted by Manny

Neobično da ovo Ajznerovo delo nije komentarisano više na forumu?



Piše Eisner u predgovoru:

"Tijekom godina, stotine knjiga i znanstvenih članaka razotkrili su nečasnost Protokola. Te su studije, međutim, napisali uglavnom članovi akademske zajednice i namijenjene su prije svega znanstvenicima ili osobama koje su već bile uvjerene u njihovu prijetvornost.
Čitavu svoju karijeru radio sam na primjeni stripa kao oblika narativnog jezika. Sa širokim prihvaćanjem grafičke naracije kao sredstva popularne literature, sada postoji mogućnost obračuna s ovom propagandom kroz prihvatljiviji jezik. Moja je nada, možda, da će ovo djelo predstavljati još jedan čavao u lijesu ove strašne vampirske prevare."

Manny, sam si odgovorio i sebi i Eisneru:

quote:
Originally posted by Manny


Na samom kraju stripa se spominju brojna skorašnja reizdanja Protokola u različitim zemljama na svetu (što jasno govori da priča o falsifikatu nije poznata svima, ili još gore - da se svesno ignoriše), i onda sam pogledao na Kupindu da li ima Protokola u slobodnoj prodaji, odgovor je tužan i potvrdan - ima ih, i to skorašnjih izdanja, nigde ni napomene da se prodaje zlonamerni istorijski falsifikat, ne, naprotiv, izvesna "Književno izdavačka zadruga 'Centar', Beograd" ima reprint pod imenom "Pakleni plan osvajanja sveta koji izvode judeo - masoni". Na Njuškalu, stanje slično. Iliti, nismo ništa naučili, nazad u školu, ovog puta sa ispravnom lektirom.



https://www.dnevno.hr/planet-x/protokoli-sionskih-mudraca-proglasen-laznim-a-sve-se-ostvarilo-940976/
https://www.facebook.com/zivizidd/posts/553850354720001/

Sorry Will, čak i na ovom forumu ima daleko više onih koji su glasali za Živi zid od onih koji su pročitali tvoj strip.

Manny Posted - 13/05/2019 : 00:20:33
Neobično da ovo Ajznerovo delo nije komentarisano više na forumu?

Ajzner je u "Zaveri" uradio jednu rekonstrukciju poznate i zlokobne istorijske prevare kada je ruska tajna služba Ohrana naručila i potpomogla pisanje antisemitskog dela "Protokoli sionskih mudraca". Iako donekle omaštovljeno dijalozima i prigodnom pričom, "Zavera" pre funkcioniše kao kratak vodič kroz istorijske činjenice nego li kao standardna grafička novela. Ako ste kao ja očekivali nešto na tragu Mausa, ovo to nije, Ajzner je za svoje poslednje delo odlučio da bude bukvica i argumentovani odgovor svima koji su svesno žmurili na činjenice i u svojim političkim i inim idejama zloupotrebljavali Protokole. Stoga, ovo delo i ne mogu da posmatram kao roman, nego kao jedan pitak i neizostavan prilog za časove istorije u osnovnim školama, kao obaveznu lektiru na to kako je lako izvodljivo zarad ličnih političkih ciljeva, manipulisati javnošću tako što ćeš naći jednu grupu ljudi, nacionalnu ili drugu manjinu, proglasiti ih zaverenicima protiv tvog dobra, i potom okriviti za sve što ne valja. Na našu veliku žalost, priča o ovom falsifikatu je aktuelna i danas, bilo da neko neargumentovano preispituje poznate činjenice i okrivljuje Jevreje za svetsku zaveru, ili pak kao paradigma jednog mehanizma koji i na Balkanu zadnjih 30 godina funkcioniše na žalost mnogih od nas.

Čitao sam izdanje Samoizdata u prevodu Marije Razum, i deluje mi kao da se Marija tu ogrešila o neka pravila srpskog jezika (za početak, fali transkripcija stranih ličnih imena i službi, itd), to je svakako moglo bolje.

Na samom kraju stripa se spominju brojna skorašnja reizdanja Protokola u različitim zemljama na svetu (što jasno govori da priča o falsifikatu nije poznata svima, ili još gore - da se svesno ignoriše), i onda sam pogledao na Kupindu da li ima Protokola u slobodnoj prodaji, odgovor je tužan i potvrdan - ima ih, i to skorašnjih izdanja, nigde ni napomene da se prodaje zlonamerni istorijski falsifikat, ne, naprotiv, izvesna "Književno izdavačka zadruga 'Centar', Beograd" ima reprint pod imenom "Pakleni plan osvajanja sveta koji izvode judeo - masoni". Na Njuškalu, stanje slično. Iliti, nismo ništa naučili, nazad u školu, ovog puta sa ispravnom lektirom.
dimi Posted - 27/08/2009 : 18:23:34
Video i prelistao pre neki dan u knjizari i prijatno se iznenadio, tim pre sto nigde nisam naisao na najavu ili nesto tome slicno.

Izdanje kvalitetno, ali po meni nepotrebno u hcu. Samim tim sa prilicno vecom cenom od Mausa, ali ok...

Interesantno je da je Samizdat i svoje drugi strip naslov izdao sa tematikom usko povezanom za jevrejski narod. Daleko od cinjenice da imam nesto protiv toga, ali eto samo kao zanimljivost, bez zelje da se uzlazi u dalje rasno-verse diskusije.

O samom stripu utisci kad procitam, ali ako je na nivou vecine ostalih radova istog autora, ne sumnjam u kvalitet, mada bih verovatno bio srecniji da su za "prvi prevod jednog Ajznerovog dela na srpski jezik..." odabrali nesto klasicnije.
panopticon Posted - 27/08/2009 : 15:58:31
http://www.b92.net/kultura/knjige/preporuka.php?yyyy=2009&mm=08&nav_id=378380

27. avgust 2009.

Strip o sionskim mudracima

„Zavera. Tajna priča o Protokolima sionskih mudraca”




Izdavačka kuća „Samizdat B92” iz Beograda upravo je objavila strip Vila Ajznera „Zavera. Tajna priča o Protokolima sionskih mudraca” u prevodu Marije Razum i Jasenke Majpruz. Ovo je, ujedno, i prvi prevod jednog Ajznerovog dela na srpski jezik, a posebnost „Zavere…” jeste i u tome što je propraćena predgovorom Umberta Eka čija je poenta upravo u poslednjoj rečenici: „Radi se o priči koju vredi ispričati, jer se moramo boriti protiv Velike laži i mržnje koju širi”.

Vil Ajzner (1917–2005) slavni je američki crtač u čijoj biografiji piše da je „Orson Vels stripa” i da je otac „grafičke novele”. U sažetom tekstu u knjizi „Samizdata B92” podseća se i da je Ajzner unosio inovacije u svoje stripove i da je svojim ilustrovanim romanima pomerio strip u književne vode.

Više detalja o ceni i sadržaju knjige na http://shop.b92.net/?view=item&item_id=213
Pavel01 Posted - 07/09/2007 : 21:25:16
quote:
Originally posted by zveles

he, he... direktno od izdavaca je cijena 70 kn, a u mc 99 kn...

http://zveles.blogspot.com/

dobro da sam ovo vidio, 69 kuna cak. mislio sam to uzeti u sljedecoj narudzbi od www.superknjizara.hr za 84 kune.
ljubazni, usluzni, odlicno zapakirano.
bookglobe Posted - 04/09/2007 : 18:47:42
quote:
Originally posted by Curunir

lijepa marza, nema sto....as usual....

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.



Radi se o 30% rabatu, rabatu uobicajenom za gotovo sve knjizare u Hrvatskoj. Koliki bi rabat trebao biti da tebi odgovara? Od cega bi MC ili bilo koja druga knjizara trebala platiti najam, struju, ljude i druge troskove? Ako nekog naslova nema u MC - bijesan si i protestiras (ili ti ili netko slican tebi), ako je ima - ne odgovara ti sto ljudi u knjizari zele prezivjeti i odrzati posao na povrsini. Covjek moze zakljuciti samo jednu od tri stvari: ili ne znas sto hoces ili ne znas o cemu pricas ili si naprosto zloban, a imas, na zalost, previse vremena za pisanje komentara. Mozda je i sve troje odjednom, sto je svakako najjezivija kombinacija.

Ne odgovara ti cijena - kupuj od izdavaca. Ne kuzim sta si htio ovim komentarom? Uopce te to ne pitam cinicno, ili zato da bih se svadjao s tobom ili da bih ti nabijao na nos da o necemu nemas pojma nego me stvarno zanima sto si mislio komentarom.
Inferno Posted - 04/09/2007 : 17:15:23
Je li Eisner Židov?
BlekenDekara Posted - 04/09/2007 : 16:26:59
quote:
Originally posted by vladimir

Luče, Kiša treba pročitat svako kome je do dobre priče, a ne samo do "Protokola"... ;)



"luche moje belopalanachko..."

vladimir Posted - 04/09/2007 : 15:49:30
Zavjeru Willa Eisnera nabavite jedino ako ste totalni fan Eisnera ili totalni fan zavjera.
Meni je bezveze... Osrednja priča...

Luče, Kiša treba pročitat svako kome je do dobre priče, a ne samo do "Protokola"... ;)
beli luk Posted - 06/08/2007 : 17:04:05
Ko zeli da malo vise udje u citavu stvar sa "Protokolom", u Kisovoj "Enciklopediji mrtvih" jedna od prica se tice upravo raksrinkavanja ove "zavere o zaveri".
Inace, to je jedna od najboljih knjiga napisanih na ovim prostorima.
VALTER Posted - 06/08/2007 : 15:48:24
Ne bih to ni nazvao stripom, već 'pričom u slikama'. Podsjeća na onu ediciju "...za početnike". Priča o nastanku famoznog dokumenta u kome se opisuje namjera Židova da zavladaju svijetom, a koji je poslužio kao osnova za antisemitizam u dvadesetom stoljeću; dokument je sastavio agent ruske carske obavještajne službe, u Parizu krajem pretprošlog stoljeća, prepravljajući novinski feljton 'Dijalog u paklu između Machiavellija i Montesqiuea', kojeg je francuski novinar napisao tridesetak godina ranije protiv cara Napoleona III. i za to bio osuđen. Prijevaru je otkrio engleski novinar nakon Prvog svjetskog rata, ali antisemitski nastrojeni pojedinci i organizacije i nadalje su ga proglašavali autentičnim. 'Zavjera' je vjerojatno nastala jer je Eisner bio zaprepašten činjenicom da i danas, devedestak godina nakon što je krivotvorina otkrivena, mnogi vjeruju i tvrde da su 'Protokoli' autentičan dokument.
HC Posted - 06/08/2007 : 12:19:50
jel tko čitao ovo, dojmovi?
jaki Posted - 10/10/2006 : 22:43:10
eto,šta sam tražiodobio sam.
JohnDrake Posted - 10/10/2006 : 17:01:29
Pričaju se neke legende o Spiritu, vjerojatno je i imao nekog malog utjecaja na razvoj stripa s obzirom da im je svima u to doba 7-8 stranica predstavljalo strahovito ograničenje, ali daleko je to od onoga što se priča. Vizualno na momente može biti stvarno impresivan, ali za strip koji ima reputaciju inovativnog pripovijedanja, prije čitanja Spirita, potrebno je izvaditi mozak na stol, nastalu prazninu u glavi vakuumizirati, te se najesti ludih gljiva, a sve to opet ne bi bilo dovoljno da se proguca ono što Spirit servira.

Jack Kirby je bio trećerazredni imitator Caniffa koji je isplivao kada zbog krize u stripu nitko nije mogao Stan Leeju crtati toliku količinu stripova za toliko sitnu lovu. Priznajem, kasnije, nakon više tisuća stranica "legendarnih" stripova, njegov stil je postao prilično originalan i upečatljiv.
kico Posted - 10/10/2006 : 16:15:11
quote:
Originally posted by hcm

Čitao sam Spirita nekad u Stripoteci,crtež je bio OK,ali strip me baš nije fascinirao.Jel zna netko više o ovoj strip-knjizi?


Ja ne volim Spirita nikako...
neprobavljiv
tom1979 Posted - 10/10/2006 : 14:32:30
Pa, ako ima Hollywooda u prodaji, a mislim da ima, mozda hoce. Ako ima Hollywood u nekoj strip knjizari, pitaj njih (npr. ovdje Hollywood mozes kupiti u More Comicsu za pet kuna manje nego na kioscima).
Duh_koji_hoda Posted - 10/10/2006 : 14:30:28
Hm, pa jel zna neko hoce li ovog biti u BGu ili ne????

________________________
''Zaboravio sam imena, brojeve telefona, mladeze na bezobraznim mestima, nicega se vise ne secam. Svi pravi mangupi boluju od amnezije...''
tom1979 Posted - 10/10/2006 : 14:29:07
VDT, to je Veljko Krulčić, tj. izdavač filmskog magazina Hollywood. One stripove u antikvarijatu je isto on tiskao, nekoc davno je bio solidan strip urednik i strucnjak za rane dane hrvatskog stripa. Malo je smijesno da svoje stare knjige (kojih jos ocito ima na skladistu) prodaje po tim cijenama (npr. onaj partizanac od Maurovica je star 15-ak godina). Vidim da nije stavio Hrvatski poslijeratni strip koju je tiskao kod Istarske naklade, kao i crvenu monografiju Maurovic... Ali mi je drago da se vratio u strip izdavastvo.
jaki Posted - 10/10/2006 : 14:15:38
ajde john drake, obrazloži tvoje bogohulne tvrdnje!
Constantine33 Posted - 10/10/2006 : 14:13:19
>Will Eisner i Jack Kirby su dvije najveće zablude američkog stripa.

ok, u kirbyja neću ulaziti, ali Eisner je daleko od zablude... neki njegovi stripovi danas se možda mogu činiti malo zastarjelim (imajte na umu da je spirit nastao 1939.), ali su u ono vrijeme svakako predstavljali revoluciju u pristupu strip naraciji

____________________________
Skip the dramatic pauses. I can only give a shit for very short intervals.
alen Posted - 10/10/2006 : 10:55:36
Meni se Eisnerov Spirit nikako ne dopada. Ne znam je li to krivnja nasih izdavaca i postoje neke "bolje" epizode (ili bolji stripovi Eisnera iako ga u ovim krajevima izjednacuju s tim djelom), ali ono sto je objavljeno u npr. Stripoteci je dosadno. Bilo mi je dosadno kad sam bio klinac, dosadno mi je i sada. Recimo - kad sam bio klinac Corto mi je bio dosadan, danas mi je u TOP2 stripova. Spirit mi je ostao dosadan.

risbozg Posted - 10/10/2006 : 10:27:00
po čemu

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
JohnDrake Posted - 10/10/2006 : 08:57:29
Will Eisner i Jack Kirby su dvije najveće zablude američkog stripa.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000