forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Hrvatski Velikani

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Rico Posted - 09/06/2007 : 13:37:57
Preneseno sa indexa

Nakon 30 godina strip se vraća u osnovnu školu

PROJEKT "Hrvatski velikani - edukativni strip" od iznimnoga je nacionalnoga i kulturnoga značaja, a biti će predstavljen široj hrvatskoj javnosti 15. lipnja u Zagrebu, u Osnovnoj školi A. G. Matoša, Aleja A. Augustinčića br. 12 (Ravnice), u 12 sati.

Predstavljanju cjelokupnoga projekta, kao i prvoga broja stripa: "Tomislav - prvi hrvatski kralj" nazočit će brojni uglednici iz političkoga i javnoga života. Projekt je verificiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH te ga preporučuje kao nastavno sredstvo, potpuno u skladu s novim HNOS-om.

Priče o životima znamenitih ličnosti: Kralj Tomislav, Janica Kostelić, Zrinski i Frankopani, Nikola Tesla, Ivana Brlić Mažuranić, Ivan Meštrović, Matija Gubec, Marko Polo, Marko Marulić i Ban Josip Jelačić zasnovane su na znanstveno utvrđenim činjenicama. Prate ih adekvatni crteži pomoću kojih se zorno prikazuje način života, običaji, jezik, arhitektura, nošnje i druge osobitosti vremena u kojem su živjeli i djelovali.

Prvi put, nakon trideset godina, u Hrvatskoj se pojavljuje edukativni strip u ovakvoj formi u osnovnim školama. Prvi puta okuplja deset najboljih hrvatskih strip crtača i scenarista: Igor Kordej, Goran Sudžuka, Štef Bartolić, Niko Barun, Frano Petruša, Robert Solanović, Tonči Zonjić i ostali.

Uredništvo nad projektom povjereno je diplomiranom povjesničaru Darku Macanu, uglednom scenaristu, višestruko nagrađivanom piscu i plodnom publicistu.

Više o ovom projektu možete saznazi ovdje www.stripuskoli.com


http://rumblebum.blogspot.com/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
BlekenDekara Posted - 26/10/2007 : 15:50:07
quote:
Originally posted by jurica

he, he, Dekara - ti si sljedbenik Derride i njegove price o tome kako su nekad "ljude s drugacijim pogledom na stvarnost smatrali dotaknutima Bozjom rukom, a u modernom drustvu ih stpali u ludnice"?

enivej, da sad ne trazim negdje unatrag, ali napisao si nesto kao: znam gdje je ruka, ali izgleda kao da raste iz glave; znaci - nazalost, ipak ne spadas medju one "dotaknute Bozjom rukom"... medju pocascene bi se mogao upisati samo da si uvjeren da na toj slicici tipu zaista ruka raste iz glave.



polako - stitjitju i do toga - na pola puta sam.
jurica Posted - 26/10/2007 : 15:31:41
he, he, Dekara - ti si sljedbenik Derride i njegove price o tome kako su nekad "ljude s drugacijim pogledom na stvarnost smatrali dotaknutima Bozjom rukom, a u modernom drustvu ih stpali u ludnice"?

enivej, da sad ne trazim negdje unatrag, ali napisao si nesto kao: znam gdje je ruka, ali izgleda kao da raste iz glave; znaci - nazalost, ipak ne spadas medju one "dotaknute Bozjom rukom"... medju pocascene bi se mogao upisati samo da si uvjeren da na toj slicici tipu zaista ruka raste iz glave.
BlekenDekara Posted - 26/10/2007 : 13:25:23
quote:
Originally posted by jurica

evo, konacno i ja vidio!

1. najmanje pola komentara je nepotrebno/pogresno: Dekara, ako nekome nije jasno da ona ruka ne izvire iz glave treba mu psihijatar (ili neurokirurg) - zdravi ljudi s tim nece imati problema.




hvala shto si me upravo strpao u bolesnike.

paradoksalno zvuchi ali ekipa u toj grupaciji je puno zdravija.
Rico Posted - 26/10/2007 : 13:15:16
quote:
Originally posted by jurica

evo, konacno i ja vidio!

1. najmanje pola komentara je nepotrebno/pogresno: Dekara, ako nekome nije jasno da ona ruka ne izvire iz glave treba mu psihijatar (ili neurokirurg) - zdravi ljudi s tim nece imati problema.

2. treba sacekati lettering. tad se moze kvalitetnije procijeniti i kako funkcionira pripovijedanje i kako oko "tece" po tabli.
ako to ti radis, Rico, nemoj to odraditi preko k#$ca kao vecina drugih, nego obrati paznju na smjerove kojima oko treba kliziti kako bi se citalo ritmicnije (onda ce se i eventualne pogreske na crtezima - kao ona prekratka ruka - manje primjecivati jer ce se nalaziti negdje "izvan polja interesa").
osobno smatram da svakako crtac mora odrediti gdje idu oblacici sa slovima. to je graficki element table i nekad ima presudan utjecaj na citljivost.

3. tabla mi se jako svidja. najvise prvi kadar (hommage pokapanju iz Watchmena?), Marulovo lice i goruce nebo.



E, jure, hvala stari... da, ja cu to raditi i za popizdit si u pravu sto se toga tice, posebno cu dizajnirati i oblacice i one narativne pravokutnike posebno za proslost, posebno za sadasnjost.
Sto se tice hommagea, evo sad ovdje ispred svih Vas izjavljujem da Watchmene nikad NISAM PROCITAO, ma niti prolistao
i jos puno toga znacajnog u strip umjetnosti nisam niti vidio, da ti ne objasnjavam zasto, ili kako... jednostavno moji su prioriteti nesto drugo, istina banalniji, ali opet moji.

Jurica, jos jednom hvala na pozornosti, podrsci i uvijek dobrim sugestijama!
jurica Posted - 26/10/2007 : 10:22:13
evo, konacno i ja vidio!

1. najmanje pola komentara je nepotrebno/pogresno: Dekara, ako nekome nije jasno da ona ruka ne izvire iz glave treba mu psihijatar (ili neurokirurg) - zdravi ljudi s tim nece imati problema.

2. treba sacekati lettering. tad se moze kvalitetnije procijeniti i kako funkcionira pripovijedanje i kako oko "tece" po tabli.
ako to ti radis, Rico, nemoj to odraditi preko k#$ca kao vecina drugih, nego obrati paznju na smjerove kojima oko treba kliziti kako bi se citalo ritmicnije (onda ce se i eventualne pogreske na crtezima - kao ona prekratka ruka - manje primjecivati jer ce se nalaziti negdje "izvan polja interesa").
osobno smatram da svakako crtac mora odrediti gdje idu oblacici sa slovima. to je graficki element table i nekad ima presudan utjecaj na citljivost.

3. tabla mi se jako svidja. najvise prvi kadar (hommage pokapanju iz Watchmena?), Marulovo lice i goruce nebo.
Rico Posted - 24/10/2007 : 11:12:48
Hvala no dice, bice jos bolje.

Nego, ovo je lijepo, od za sebe iskljucivog i onog koji ne jebe nikog 2% ispadoh sirokogrudan i pun kompromisa, cudo interneta:)
Iden stogod radit!
no dice Posted - 24/10/2007 : 02:11:58
Rico, ovo stvarno izgleda bolje od svega sto si do sada napravio. Ne gledaj drugoga, svako imam svoj nacin rada, svoj sistem. U se i u svoje kljuse, sto kazu stari...
Rico Posted - 24/10/2007 : 01:22:14
quote:
Originally posted by Pavel01

ako se vec ocekuje konstruktivna kritika: meni se jedino ne svidja pokrivac. u prvom kadru "iz perspektive kise" super. a u trecem me doslovno bodu u oci te "uvijek ravne" pruge.
inace cestitke, super je.


Je, vidio to i ja, al jbga, ostavija san ko jednu greskicu:), to je sad moderno, znas ono ka u filmovima, namjerno naprave gresku da se o njoj prica:)))))
Fala i tebi na podrsci!
Rico Posted - 24/10/2007 : 01:14:53
Eto, sad ste mi i shefa naljutili, inace mi je bilo vrlo zanimljivo, na godisnjem sam odmoru, uzeo sam dan interneta i VRLO mi je drago da se ovoliko ljudi uopce zainteresiralo za Marula, ovo naravno nece biti obicaj i slucaj sa svim tablama u buducnosti, jel:) mozda poneka naleti.
Dekara, neces mi virovat, vec sam u medjuvremenu napravio bijeli okvir, kad ono tvoj komentar:)
Inace, mcn je u pravu, jer bi ovako svaku tablu radio po jedno 3 miseca, al danas sam bio takve volje, a i koristilo je. Jos sam mlad, jebiga, naivan, navukli ste me...
Zivili ljudi i laku noc!!!!!
BlekenDekara Posted - 24/10/2007 : 01:01:19
quote:
Originally posted by Q STRIP

Dekara, prestani.



prestao kad sam rekao da vishe nemam zamerki.
u suprotnom bi sachekao Rico-a da mi to kaze.
Q STRIP Posted - 24/10/2007 : 00:14:09
Dekara, prestani.

Rico, ne slussaj vise nikoga.

Nije poanta drkati po jednoj tabli u beskraj, vech napraviti sve dosljedno.

mcn
BlekenDekara Posted - 23/10/2007 : 23:53:27
quote:
Originally posted by Rico

Evo, malo se bavio sugestijama gosn Dekare, i mislim da s ovim nekim ispravkama to izgleda stvarno bolje, hvala mu na tome.



da se uchepim onda sa josh par dok josh imam fore:))

tretji kadar bi ipak omedjio nekim belim okvirom(kao i prethodna dva shto su odradjena) - ovako mi se nekako utapa u pozadinu previshe.

te ne bi bilo loshe da suze na licu u chetvrtom kadru obojish drugachije nego ostatak lica - na prvi pogled ume da zbuni...

sve ostalo shljaka ko zmaj!:)

Pavel01 Posted - 23/10/2007 : 23:09:04
ako se vec ocekuje konstruktivna kritika: meni se jedino ne svidja pokrivac. u prvom kadru "iz perspektive kise" super. a u trecem me doslovno bodu u oci te "uvijek ravne" pruge.
inace cestitke, super je.
Rico Posted - 23/10/2007 : 22:17:22
Evo, malo se bavio sugestijama gosn Dekare, i mislim da s ovim nekim ispravkama to izgleda stvarno bolje, hvala mu na tome.
Drugi kadar popravljen osim kratkih ruku onoga s kabanicom, ali on je svakako imao problema s rastom, vjerojatno neki tip avitaminoze, brate tesko je bilo, opsada Turaka i sl.:)
Treci kadar odvojio od cetvrtog, i stari moj, bolje je dosta, ispravljeno i izmedju nogu siluete na zadnjem kadru. Skinut broj table po nalogu vrhovnistva:)

Rico Posted - 23/10/2007 : 22:06:39
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Jedino sto ne valja na tabli je ta neprirodna pena, koja izgleda kao da Venom izlazi iz mora. Samo preko toga stavi taj photoshop efekat (ili cetkicu).



Vladisha, meni se bas svidio ovaj efekat koji sam namjerno ostavio kao bijel, ne znam zasto, ali nekako mi ima shmek, barem meni, hvala stari.
Vlaadisha Posted - 23/10/2007 : 22:01:47
Jedino sto ne valja na tabli je ta neprirodna pena, koja izgleda kao da Venom izlazi iz mora. Samo preko toga stavi taj photoshop efekat (ili cetkicu).
Rico Posted - 23/10/2007 : 21:11:32
quote:
Originally posted by BlekenDekara

hmmm... ajd ja tju probati da malo dobronamerno kritikujem ljude koji crtaju bolje nego shto tju ja ikad.

vidim par problema... prvo - skratjnja ti bash ne idu - na drugom kadru bradonja izgleda kao da nema vrat, lik u ogrtachu ima prekratku levu ruku te iako mi je jasno gde mu se nalazi desna ruka chinjenica da se vidi samo shaka ne pomaze dojmu da mu izvire iz glave.


Da, slazem se, necu se pravdati, vec cu probati to rjesiti nekako, hvala.
quote:
Originally posted by BlekenDekara


prelaz izmedju tretjeg kadra i chetvrtog bi bolje bilo reshiti sa nekim okvirom ili potpuno drugachije jer se ovako chini da je ustvari sve deo jednog crteza i da je lik koji otkriva mrtvaca ustvari samo desni deo ruke/kaputa.



Jope se slazem
quote:
Originally posted by BlekenDekara



na zadnjem kadru mi ne smeta "karikaturalnost" senke(koju ne primetjujem bajDvej) vetj to shto morska pena u potpunosti prekriva prostor izmedju nogu(da, znam da zvuchi onako kako ne bi trebalo:)pa se chini ko da si tu zaboravio da ofarbash.
boje su mi oke i jako mi se svidja postavka prvog kadra(pogotovo kako si simulirao perspektivu padanja kishe).
ima ovo potencijala samo treba paziti na te sitnarije koje povremeno umeju da zasmetaju...






I za pjenu si totalno u pravu, zaboravio, eto, jope hvala... i jos da dodam da sam zaboravio i obojati stijenu u moru, ostade bijela

Budem ovo sve ispravio, pa cemo nastaviti, moze?
BlekenDekara Posted - 23/10/2007 : 20:30:43
hmmm... ajd ja tju probati da malo dobronamerno kritikujem ljude koji crtaju bolje nego shto tju ja ikad.

vidim par problema... prvo - skratjnja ti bash ne idu - na drugom kadru bradonja izgleda kao da nema vrat, lik u ogrtachu ima prekratku levu ruku te iako mi je jasno gde mu se nalazi desna ruka chinjenica da se vidi samo shaka ne pomaze dojmu da mu izvire iz glave.
prelaz izmedju tretjeg kadra i chetvrtog bi bolje bilo reshiti sa nekim okvirom ili potpuno drugachije jer se ovako chini da je ustvari sve deo jednog crteza i da je lik koji otkriva mrtvaca ustvari samo desni deo ruke/kaputa.
na zadnjem kadru mi ne smeta "karikaturalnost" senke(koju ne primetjujem bajDvej) vetj to shto morska pena u potpunosti prekriva prostor izmedju nogu(da, znam da zvuchi onako kako ne bi trebalo:)pa se chini ko da si tu zaboravio da ofarbash.
boje su mi oke i jako mi se svidja postavka prvog kadra(pogotovo kako si simulirao perspektivu padanja kishe).
ima ovo potencijala samo treba paziti na te sitnarije koje povremeno umeju da zasmetaju...

Rico Posted - 23/10/2007 : 19:14:35
Mifugo, i tebi hvala, naravno... a jebate, mozda si cak u pravu, neman pojma...
mifugo Posted - 23/10/2007 : 19:11:15
quote:
Originally posted by Rico

Evo, probno obojao jednu tablu Marulica, pa cisto da stavim... nisam mogao izdrzati da je ne obojam, iako sam samo ovu istusirao, a druge sve su samo u olovci zavrsene... kad crtam inace prvo sve izolovkarim, pa sve tusiram, a tek onda bojam.






boje i crtež općenito zakon!
(jedino mi je na zadnjoj sličici sjena malo prekarikaturalna? )
Rico Posted - 23/10/2007 : 19:10:36
Renky, Jaki, Markos hvala!
Eto, trudim se, i trenutno ne znam bolje:)
Ima tu problema, odes do bloga Petruse, npr. i vidis kako on to rjesava lagano, leprsavo i elegantno (moj favorit, definitivno), prelistas Tomislava, kad tamo Djuka, opet lagano, cisto, kao da je to sve u cugu napravio, Janica od Baruna ista stvar.... a ja se taren ka pas, vise brisen nego sta crtan, original mi izgleda ko wc papir, mrlje, korektor, bila tempera. A sto ce tek bit kad vidin Shtefov i Zonjicev (e, to cekam) rad, a u 3 pm, u 4pm!
U svakom slucaju borin se ka lav, a branin se ka tigar, i jos jedna najbitnija stvar, Macan (koji je i zasluzan zasto sam u ovom "elitnom" drustvu) me nije ogadija:) kad san mu posla ovu tablu, cak stovise, YES!!!!!
Markos Posted - 23/10/2007 : 16:40:28
Dobro je Rico. Samo naprid.
jaki Posted - 23/10/2007 : 16:29:08
Crveno nebo-prekrasno
Renky Posted - 23/10/2007 : 15:32:58
Lipo, lipo
Rico Posted - 23/10/2007 : 13:56:38
Evo, probno obojao jednu tablu Marulica, pa cisto da stavim... nisam mogao izdrzati da je ne obojam, iako sam samo ovu istusirao, a druge sve su samo u olovci zavrsene... kad crtam inace prvo sve izolovkarim, pa sve tusiram, a tek onda bojam.



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000